Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Alomsrt II oj.is Na misdaad vergelding. Nine ScMsfascie Courant met iralis jrjis 10 e. f. weel, f 0.15 j. Bi, fl.35 p.3mi 33ste Jaargang Maandag 14 November 1910. No. 9866. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regel3 f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. j j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldelqk adverteeren worden uiterst bik lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. BELGIë. l,M. Gooïoman is met 120 op 125 g'olldïge stern- mem voorzitter gekozen. Dat is in de Kamer nog niet voorgevallen, maar men is het eens dat niemand meer dan M. Cooreman de oud- Minister van arbeid, zulke eer verdient. jttij is toch de vriendelijkheid, de dienstwillig heid im persoon; hij sïijt zijn loven met idiensten te bewijzen en zijn grootste oingeiluk is iets tfe moeten weigerenmaar dan weet bij dit nog te doeii op eene manier, dat gé hem toch dank baar blijft. £ijme herkiezing als voorzitter in zulke voor gaarden spreekt voor zijne onpartijdigheid1. En toch' kan van hem gezegd worden dat hij1, onder een itoweelen handschoen, eon ijze,ren hand hézit. (Men zegt, dat er stormen in de Kamer mogen verwacht worden. Nu, dan kan men geen heter voorzitter hébben, dan iemand met zult een gezag bekileed, een gezag dat hij misschien meer dan. eens zal moéten doen blijken zegt ten slotte bet „HblÜ. v. Amtw.", waaraan wij1 dit ontlteenen'. DUITSCHLAND. De rechtbank te Berlijn heeft in het proces naar inleiding van de onlusten in Moabit geweigerd de verschillende strafzaken afzonderlijk te behan delen. De zitting is tot Maandag verdaagd, nadat twee verdedigers vier leden van de rechtbank degens bevooroordeeldheid hadden gewraakt. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt van Zondagochtend gemeld Undanks den aanzienlijken was van de Seine meenen de ingenieurs, dat de Parij zenaars voor 't oogenblik geen overstrooming te vreezen heb ben. Zij gelooven, dat het gevaar veel grooter zal 2\jn binnen zes weken, indien de verwachtingen Van het tijdperk van regen en sneeuw zich ver- Wezenlijken. Dan zal de was der rivier werkelijk gevaarlijk worden, maar zij zijn overtuigd dat de vil der wateren thans weldra zal intreden. De Seine voert thans allerlei overblijfselen aan be kelders van de prefectuur van politie en het sousterrain voerende van het paleis van justitie naar bet depót zijn overstroomd evenals het het onder- grondsche deel van de conciergerie. Te Auteuil beeft een verzakking plaats gehad tengevolge der °verstroomingen. De naburige boomen zijn om- vergeworpen en aanzienlijke schade is over het geheel aangericht. De laatste berichten luiden, dat de was van de Seine bijna is tot staan gekomen. Bij de Mirabeau- brug, waar de werven voor de gemeentewerken ber hoofdstad zijn, is een muur die men had op gericht om den was van het water te brekenj boor den geweldigen vloed omver geslagen, zijn be werven overstroomd en heeft het water zich een doortocht gebaand door de onderaardsche doorgang van het station van Austerlitz. De rei zigers bewegen zich over de in haast gelegde voet planken. 231) Zeer goed, zeide George. Thans de burger- \)be stand van het aanstaande bruidje. »Marie Noémie Harmant, dochter van Paul Darmant en Noémi Mortimer, zijne overleden ®chtgenoote. Geboren te New-York, den 30 hb 1864." In orde 1 thans is de beurt aan den toe- °nistigen bruidegom Lucien, die in een droom dacht te leven en 'e nog steeds onder den invloed was van Etienne "stel. nam op zijne beurt het woord en zeide ^Jules Lucien Labroue, geboren te Alfoitville, e'ne, den 9 October 1855, zoon van Jules Adri- v Labroue en Marie Berthier, zijne echtgenoote, 'ben overleden." Dat is alles opgeschreven, zeide de advocaat. toy thans de punten van liet huwelijkscon- tra« aangeven... e Ik geef als bruidschat aan mijne dochter nnillioen in geld en verklaar, dat Lucien een "hoen in de zaak heeft gestort, zonder nog de geinen te Alfortville te rekenen. Daarbij voegde hij GRIEKENLAND. (Vollgeins de „Vossische Zeitung" zijn Veniselos en Zaimis het oneens geworden. Zaimis wil de Griekse be Kamer conservatieve wegen l'aten be- wautteteh' en daarvoor is Veniselos niet te vin- dein. In Attika zijn zooveel' aanhan'gers van den eersten minister opgedoken, dat zich drie groe pen hebben gevormd, d.ie eifc hun candidaat door hem erkend wit zien. Veniselos zal zich nu maar zeilf candidaat stollen. MAROKKO. ;Het Spa^nsche ministerieelte blad ,,Dia;rio Uni versal" ziëgt, dat. tot de door de onderhandelingen tussohiait Spanje en Marokko nog niet geregelde kwesties in de eerste plaats behoort de instelling van een gemengde politie tot handhaving der opde in het Anighieragegebied. Het vraagstuk der douane-inkomsten in Ceuta heeft echter volgens het blad een gunstige oplossing gevonden', waarbij rekening' is gehouden met, de belangen van alle scihuflddschers van Marokko. Kerstidaag's zal het proces tegen den Duit- schem luitenant Helm, onlangs op spionnage in Engeland betrapt, voor het gerechtshof van Hampshire beginnen. j— Uit Havre wordt, gemeld, dat in die haven zooveel graan wordt aangevoerd, dat men niet meer weet waar er mee te blijven. Het spoor is niet meer hij1 machte den aanvoer in tijds te ver zenden. Er liggen nu 400.000 centenaars graan en 200.000 mais op de kaaien. De rnaire vaïi Havre schat dat de handel' 10.000 fres. per dag verliest door afval en kosten van behandeling en liggen. Overste Mangin, die, naar men weet, een studiereis heeft, gemaakt in Fransch West-Afrika om die mogelijkheid van werving van inboorling®n- t.roiepen op grooter schaal te bestudeeren, is te Bordeaux aangekomen en daar onmiddellijk ge ïnterviewd. Hij acht het zeer waarschijnlijk, dat men in 4 jaar meer dan 20,000 man 'kan werven. De inboorlingten zullen gaarne dienst nemen, pri mo- omdat zijl een niet onbelangrijk handgeld krijgen en secundo omdat vooraf de jongeren graag wapens dragen. -Op dieze wijze wordt de bevolking van Frank rijk, van militair standpunt gesproken, vermeer derd met 12 millio-en zielen in West-Afrika en 5 milli-o-en zielen in Algerije. Dit zwarte- leger zal' het mogelijk: maken, het Europeesche legef met 32,000 man te versterken. De cholera blijkt in Turkije ernstig te Behalve dit contract zullen wij nog een akte van deelgenootschap teekenen en de helft van alle winsten zal u toebehooren... Zeg mij niets... Tracht niet mij te bewijzen, dat ik te edelmoedig met u handel... George Darier legde zijne pen neder en las luid het zeer duidelijk en kort contract voor, dat de handigste notaris niet verbeterd zou hebben. Etienne Castel luisterde, terwijl hij in het ge heim het gelaat van den millionnair beschouwde en dit gelaat scheen hem zoo kalm toe, dat eene onverwachte verandering in zijne gedachten plaats greep Waarlijk, het is mogelijk, dat ik mij in mijne veronderstellingen heb vergistdacht hij. Van dat oogenblik sprak men niet meer over zaken en werd het gesprek weder algemeen. Ongeveer half twaalf gaf de kunstschilder het sein tot vertrek. Mijne heeren, zeide Paul Harmant, vergeet niet, dat de teekening van het contract heden over veertien dagen hier zal plaats hebben. Wij rekenen op u voor het diner en daarna zal een groot avondfeest plaats hebben. Ik zal u uitnoo- digingen in blanco voor uwe vrienden zenden. Marie stak Lucien de hand toe en zeide zacht: Tot morgen, niet waar, aan het ontbijt... Ja juffrouw... antwoordde de jonge man, terwijl hij de hand van Marie nam. De gasten namen afscheid. Zoodra Paul Harmant met Marie alleen geble ven was, spreidde hij zijne armen uit. lieerschen. Gedurende de twee laatste dagen zijn in het 1ste en 2de legercorps 144 nieuwe en 91 doodelijke gevallen van cholera voorgekomen. Zondag-morgen is de vlieger Legagneux, die om 6 u. 40 m. met zijn gezel Martinet te Issy- les-Moulineaux (Frankrijk) was opgestegen, om streeks 10 ure op het manoeuvre-plein te Etter beek bij Brussel gedaald. Tweemaal, te Compiègne en te Bavay, is Legagneux even gedaald, maar onmiddellijk weer opgestegen. Rekent men den tijd van 40 minuten in 't geheel met die dalingen verloopen, van den totaaltijd af, dan heeft de vlieger den afstand van 280 kilometer in vogel vlucht in drie uur tijds afgelegd. Hij heeft daar mee een nieuw record geslagen. TWEEDE KAMER. Het ontslag van vice-adiniraal van den Bosch. In antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid, den heer De Meester, omtrent de reden van het verzoek om ontslag van den vice-admiraal J. v. d. Bosch deelt de mi nister van Marine een uitvoerig relaas mede van hetgeen aan genoemde ontslagaanvrage is vooraf gegaan. De kwestie komt in het kort hierop neer In verband met het verleenen van subsidie aan een vereeniging, welke een godsdienstleeraar ter beschikking wilde stellen van de vloot, ter behar tiging der geestelijke belangen van het geheele marinepersoneel, werd in den aanvang 1910 een subsidie geschonken aan de Nationale Christen Officieren-Vereeniging. Door deze vereeniging werd daarop in de maand Mei jl. ds. C. J. YY'ar- riers te den Helder geplaatst, aan wien door het hoofdbestuur een aanwijzing werd gegeven voor den arbeid, welke hij te Den Helder op zich zou nemen. Aan de directeuren en commandanten der marine in de directiën werd hij schrijven van 2 Mei 1910 van deze plaatsing kennis gegeven en een beroep gedaan op hun medewerking, om, waar noodig, den predikant in zijn arbeid te steunen. Nadat de predikant eenigen tijd werkzaam was geweest, kwam het den Min., in aanmerking nemende dat het provoosthuis der marine wellicht een vruchtbaar veld van arbeid kon zijn wen- schelijk voor het reglement voor die inrichting zoodanig te wijzigen, dat elk gevaar vermeden werd, dat door te angstvallige of wellicht te streDge of minder juiste toepassing van de bepalin gen omtrent het bezoeken van arrestanten, aan den arbeid van ds. Warners onnoodige bezwaren zouden worden in den weg gelegd. Nadat alzoo ds Warners in de maand Mei jl. zijn bestemming naar den Helder had opgevolgd, werd door den Min. noch omtrent den arbeid van Zijnweleerwaarde, noch omtrent mogelijke bezwa ren, welke bij dien arbeid gerezen mochten zijn, eenig bericht ontvangen, tot de directeur en com mandant der marine te Willemsoord bij schrijven, dd. 27 September jl., rapporteerde Bij deze heb ik de eer uwe Excellentie mede te deelen, dat de commandant van de afdeeling mariniers te Willemsoord mij heeft gerapporteerd «dat door den godsdienstleeraar ds. C. J. War ners aan den cipier van het provoosthuis gevraagd is om boeken uit de bibliotheek ter inzage te Marie snelde op hem toe. Eindelijk zijt gij dan toch gelukkig, nietwaar, dierbare lieveling? vroeg hij haar. Oja, vader. Volkomen gelukkig... ant woordde het kind. Mijn vreugde is te groot, te uitgestrekt, dat doet mij kwaad. Ik heb een wei nig rust noodig. Ga maar rusten, lieveling... De slaap zal u kalmte brengen... De millionnair omhelsde zijne dochter en trad, na het ontwerp van het huwelijkscontract in handen te hebben genomen, in zijne kamer. Zoodra hij de deur achter zich gesloten had, veranderde de uitdrukking van zijn gelaat, alsof het masker, hetwelk dit steeds bedekte, afgewor pen was. Hij liet zich op een stoel vallen. Wat heb ik dan toch nog meer te vreezen en welk nieuw gevaar bedreigt mij mompelde hij ontmoedigd. Waarom moet mij juist thans plotseling het spookbeeld uit het verleden, dat den naam Jeanne Fortier draagt, verschijnen?... Die schilder kent Jeanne... hij kent haar goed, daar hij van haar een portret heeft ge maakt, dat sprekend gelijkt.. Jeanne Fortier, die uit de gevangenis ontvlucht is, zou hem kunnen ontmoeten... hij zou haar herkennen I Zij zou door hem in betrekking met Lucien kunnen geraken... en wie weet, of Lucien haar niet reeds heeft gezien Die vrouw, waarvan hij gesproken heeft, die brooddraagster, die Lize Perrin, wier gelijkenis met Jeanne hein üiéeft ge troffen, indien die vrouw eens Jeanne Fortier mogen hebben, omdat hij vermoedt dat in de boekenkast lectuur voorkomt, die minder geschikt is voor arrestanten." «Dit verzoek is door den cipier geweigerd." In bedoeld schrijven nu wordt er den minister op gewezen, dat de lectuur der arrestanten in het provoosthuis te Willemsoord in het reglement voor die inrichting en de verantwoordelijkheid daarvoor, geheel in handen berust van de mili taire autoriteiten, en geheel staat buiten de critiek en controle van den predikant. De Minister van Marine had in een schrijven over dezen brief aan den vice-admiraal zijn verwondering te kennen gegeven, dat deze ter zake geen aanraking had gezocht met ds. Warners, om opheldering van liet gebeurde te krijgen. Den vice-admiraal werd voorts er op gewezen, dat het ongetwijfeld op zijn weg had gelegen om, alvorens het Dep. van Marine in genoemde aangelegenheid te betrekken, eerst te hebben moeten trachten deze zelf te regelen, waartoe een met den gods dienstleeraar met tact gevoerd gesprek hoogst waarschijnlijk voldoende zou zijn geweest. De Minister noodigde hem uit alsnog in dezen geest te handelen, waarbij hij het vertrouwen uitsprak, dat door hem er met grooten ernst naar gestreefd zal worden verdere moeilijkheden te voorkomen." Hierop volgde ontslagaanvrage van vice-admi raal van den Bosch, met verzoek tevens om, in afwachting van het ontslag, zich met verlof te mogen begeven. Door den vice-admiraal van den Bosch is geen gevolg gegeven aan de opdracht om ds. Warners te hooren. Het hoofdbestuur der Nat. Christen officieren- vereeniging heeft daarna aan den minister mede- deeling gedaan van het volgende schrijven, het welk het van ds. Warners, d.d. 3 November j l. had ontvangen «Hetgeen door den vice-admiraal bij Z. Excel!, den Minister gerapporteerd is, kan niet anders doelen dan op het volgende Het is nu misschien wel 8 weken geleden, ik kan het niet nauwkeurig zeggen, dat ik bij een arrestant in de cel zat en het boek in handen nam dat hij bezig waste lezen. Bij de eigenaardige moeilijkheden, welke de celbezoeken hebben, is dikwijls het boek, dat een arrestant bezig is te lezen, een geschikt aangrijpingspunt voor een gesprek. Ik zie den titel «Een liefde in de binnenlanden", van Nji Sri. Ik kende het niet, de titel bleef mij bij. Eenige dagen later stond ik na mijn bezoeken met den cipier nog wat na te praten in zijn kamer, en vroeg«Cipier, heeft u soms binnen het boek »Een liefde in de binnenlanden", of is liet in de cellen, waar ik het onlangs zag Ik zou het eens willen lezen, ik vind den titel zoo eigenaardig." De cipier kijkt in de boekenkast: »Ja, 'tis er." «Mag ik het eens mee hebben?" «Wel ja dominéé." Hij geeft het me, en ik zal er mee weggaan, maar daar zegt hij nog even «Ach, dominéé, zoudt u zoo goed willen zijn, het ook aan den commandant te vragen of hij het goedvindt, dan ben ik verantwoord." In mijn hart prees ik den eorrecten dienstman, en zei«Je hebt gelijk, dat is beter", en om het toen geheel correct te behandelen, wilde ik liet niet meenemen, voordat ik toestemming van den commandant verkregen had. Ik heb het hem teruggegeven, let wel, wat hij niet verlang de, met de woorden«Hier, neem het maar zoolang, dan zal ik het eerst aan den commandant vragen Doch buiten komende, denk ik«Wat zal ik was, welke zich achter dien valschen naam ver bergt Zal de vrees dan eeuwig mijn slaap komen storen XXIII. Toen Lucien Labroue van Etienne Castel en George Darier afscheid had genomen, zeide de laatste tot den schilder. Op mijn woord, mijn waarde voogd... Ik beken eerlijk, dat ik zelf, hoewel de zaak mij in het geheel niet aangaat, volstrekt niets begrijp van hetgeen er voorvalt. Gij hebt zeker een doel voor oogen. De kunstschilder glimlachte. Ja. Kunt gij mij niet mededeelen, welk dat doel is? Ik ken toch de beste vriend van Lucien?... Ik zoek den moordenaar van den vader van uw vriend... antwoordde de kunstschilder op ern- stigen en bijna plechtigen toon. George bleef staan. Hebt gij dan het bewijs, dat Jeanne Fortier niet schuldig was. Haastig antwoordde Etienne. Het bewijs ontbreekt mij nog, maar ik heb de overtuiging Maar wien beschuldigt gij dan George hernam (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1