Stads- en Gewestelijk Nieuws. „opmerkzaamheid te volgen. Zij1 kunnen vftot' ons „een ernstige waarschuwing zijn." De vrijheid van de Schelde en de forten van Vlissingen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnen kort bij de firma Yan Stockum, een brochure ver schijnen van generaal Jhr. den Beer Poortugaeb om tegenover de talrijke artikelen door Roland de Marés in de Temps en in de Indépendance ge schreven over de Schelde en het fort te Vlissin gen het goed recht van Nederland te bepleiten. Reeds was naar men verder mededeelt het voor een artikel in den «Tijdspiegel" gedeel telijk ter drukkerij gezet, toen de herhaalde ar tikelen van den heer de Marès en het feit dat in de Belgische Kamer het fort voor Vlissingen be sproken is, den Generaal deden besluiten de Hol- landsehe uitgave te staken en zijn stuk in het Fransch te bewerken. Aviatiek in het leger. Men denkt er ter bevoegder plaatse over, plan nen te ontwerpen, om ook in ons leger, ter na volging van andere landen, zij het dan op be scheidener voet, de aviatiek in te voeren. Nadat de begrooting 1911 zal zijn behandeld, zullen zeer waarschijnlijk de Tweede Kamer in dien geest voorstellen bereiken Reeds werd onze Nederlandsche aviateur, Henri "Wijnmalen, officieus uitgenoodigd om met zijn vliegtoestel deel te nemen aan de groote manoeu vres, die in het voorjaar van 1911, in ons land zullen worden gehouden. Bij eenige officieren, zoowel in het leger als de marine, bestaat het voornemen, zich weldra op een der Nederlandsche vliegkampen, onder Wijn- malen's leiding, in het vliegen te bekwamen. De Papendrechtsche strafzaak. De brochure van prof. Jelgersma, met inleiding woord van dien deskundige, zal Woensdag, uiter lijk Donderdag a. s. verschijnen. Tenzij de redactie van de Psychiatrische en Neurologische bladen, waarvan de brochure behalve het voorwoord, een overdruk is, de verschijning aanhoudt tot na de uitspraak in deze zaak. Door mr. Van Hamel is nl,, namens de verde diging van Gasthagen, bij den uitgever geprotes teerd tegen de uitgave, voor het arrest van het Hof te Arnhem is gewezen. De uitgever heeft, voor dat protest verwezen naar de redactie van genoemde bladen, dr. Van der Kolk te Oegstgeest, bij Leiden. Wij vernemen voorts, dat de verdediging geen wettig middel zal nalaten om te voorkomen dat voor een zuiver particulier belang de maatschap pelijke positie van een aantal Nederlanders, die het gewaagd hebben als getuigen a décharge op te treden, ernstig wordt in gevaar gebracht. Commissies voor sociale aangelegenheden. Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage hebben aan den gemeenteraad rapport uitgebracht over hun onderzoek, naar aanleiding van de indertijd aangenomen motie van het raadslid Wesseling naar de werking van afzonderlijke commissies voor sociale aangelegenheden in bin nen- en buitenland. Wat het binnenland betreft, constateeren B en W., dat voor zoover hen bekend, hier te lande nergens een sociale commissie bestaat, en zij ook nergens opzettelijk ter sprake kwam, dan te 's-Gravenhage en te Rotterdam. Ten aanzien van het buitenland, (dat zich ten deze feitelijk laat beperken tot Duitschland en Duitsch-Oostenrijk) geven zij een uitvoerig over zicht, waaruit blijkt, dat slecht een vijftal ge meentebesturen zich betreffende een sociale com missie in gunstigen zin hebben uitgesproken, eenigen zich van een uitspraak omtrent het nut eener zoodanige commissie hebben onthouden, terwijl het oordeel van andere gemeentebesturen bepaald ongunstig luidt, en het verdwijnen van sommige commissies wijst op de geringe waarde, welke aan haar bestaan gehecht wordt. B. en W. kunnen dan ook niet adviseeren tot instelling van een commissie voor sociale aange legenheden, doch meenen, dat iets van gemeen tewege gedaan kan worden om de oplossing van sociale vragen te vergemakkelijken en wel door de oprichting van een statitisch bureau in den geest als dit te Amsterdam reeds sedert 1895 bestaat, waardoor een centraal bureau zal zijn verkregen, van waaruit het gemeentebestuur en de Raad de gegevens kunnen ontvangen, welke gewenscht worden op tal van punten betreffende het economisch gemeentelijk leven. Derhalve vragen B. en W. den gemeenteraad machtiging tot de oprichting van zulk een bureau, waarvan de kosten, naar zij uiteenzetten, niet hoog zullen zijn. Opkomst van miliciens in geval van besmettelijke ziekte. De Minister van Oorlog heeft de militie-instructie aangevuld met een bepaling omtrent de opkomst der miliciens in geval van bemettelijke ziekte. Indien een der besmettelijke ziekten in eene gemeente epidemisch heerschende is verklaard, mogen de verlofgangers der militie te land, in die gemeente woonachtig, niet onder de wapenen komen zoolang die epidemie duurt, ook al moch ten zij daartoe, krachtens door den Minister van Oorlog gegeven bevelen, bereids zijn opgeroepen. Is bedoelde gemeente tevens een garnizoenplaats, dan mogen aldaar ook geene verlofgangers, in andere gemeenten woonachtig, onder de wapenen komen. Voor gemeenten, waar een geval van aziatische cholera officieel is geconstateerd, zijn vorenbedoelde bepalingen evenzeer toepasselijk, ook al is die ziekte niet epidemisch heerschende verklaard. Indien eene bedoelde ziekten heerscht in het gezin, waarbij een opgeroepen verlofganger inwoont, of waarmede hij samenwoont, dan zal deze eerst onder de wapenen mogen komen, wanneer acht dagen zijn verloopen, nadat de ziekte in dat gezin geweken, is, tenzij ontsmetting heeft plaats gehad. Bestrijding werkloosheid. Evenals verleden jaar, stellen B. en W. van 's-Gravenhage voor, in den komenden winter» ter bestrijding der eventueele werkloosheid weder eenige werkzaamheden, als beplanten met den- nenboomen, van terreinen in de Westduinen, enz- te doen verrichten, en vragen zij daartoe een crediet van f 5500. Yice-admiraal van den Bosch. De Haagsche correspondent van de »Tel" meldt Er wordt gemompeld, dat er eenige strijd zou zijn tusschen hetgeen de minister van Marine over de ontslagname van den vice-admiraal Van den Bosch aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, en de memorie, door genoemden vlagofficier bij den minister ingezonden, in dien zin, dat de heer Van den Bosch voor zijn verzoek om ontslag een nog meer .principieele reden zou hebben opgegeven, zoodat het incident met het boek meer aanleiding dan oorzaak zou zijn geweest. Teneinde zoo mogelijk hieromtrent iets te weten te komen, heb ik mij met die bepaalde vraag hedenmorgen gewend tot den vice-admiraal, die zich van vandaag af in de residentie heeft geves tigd. De heer Van den Bosch, overigens de wel willendheid zelve, verklaarde mij echter aan nie mand anders dan aan de regeering over deze zaak inlichtingen te kunnen geven. Het speet hem reeds, dat sommigen van zijn ontslagname een politieke zaak maakten, wat absoluut niet zijn bedoeling is geweest. Het geldt hier, zoo zeide hij, een gewetenskwestie, waarover de regeering volledig is ingelicht. Wenscht dus de volksver tegenwoordiging of wie dan ook nader te infor- meeren over de gebeurtenissen, dan richte men zich tot de regeering. De vice-admiraal zou zich echter van het geven van inlichtingen volstrekt onthouden. W eldadigheidsbloein. Het bestuur van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal zich, evenals in 1910, ook in 1911 weer belasten met de organisatie van den verkoop eener welda- digheidsbloem, ten bate van de tuberculosebestrij ding in Nederland, Waar de proef, in 1910 genomen, met een zoo uitstekend succes is bekroond (de netto-opbrengst heeft toen meer dan f47000 bedragen), zal de regeling voor 1911 op veel grooter schaal worden getroffen. Het bestuur der Centrale Vereeniging zal er nu naar streven, den verkoop zoo algemeen mo gelijk door het geheele land te doen plaats hebben. Hiertoe zal worden gebruik gemaakt van de tusschenkomst der besturen van alle bij de Cen trale Vereeniging aangesloten plaatselijke veree- nigingen tot bestrijding der tuberculose en daarmee gelijkgestelde afdeelingen van het Groene en Witte Kruis. Op plaatsen, waar zulke vereenigingen niet bestaan, of waar de bestaande aangesloten plaatselijke tuberculose vereenigingen de bloem in 1911 niet wenschen te verkoopen, maar ook alleen op zulke plaatsen, zullen andere vereeni gingen en comité's, die zich tijdig voor den verkoop aanmelden, hiertoe kunnen worden toegelaten. In geen enkele gemeente zal de bloem echter voor meer dan één vereeniging of comité verkrijgbaar worden gesteld. In de Decemberaflevering van het tijdschrift «Tuberculose" zal worden bekendgemaakt, tot welken datum aanvragen van comité's, die zich voor dit doel willen organiseeren, in behandeling kunnen worden genomen. Voorloopig wordt bericht, dat het wenschelijk is, reeds spoedig werk van de zaak te maken en zich zoo mogelijk reeds in deze maand of in de eerste helft van December met een schriftelijk verzoek om als comité te worden erkend te wenden tot dr. van Gorkom, secretaris van de Centrale vereeniging, Statenlaan 72 te 's-Graven hage. Wanneer uit één gemeente zich meer dan één comité mocht aanmelden, zal het dagelijksch bestuur der Centrale vereeniging beslissen, aan welk comité de bloemen zullen worden verschaft. Alle comité's moeten zich verbinden, het bloempje niet in het openbaar vóór de officieel vasttestellen dagen te verkoopen, en verder 18 pet. van de netto opbrengst te storten in een fonds, dat door het dagelijksch bestuur der Centrale vereeniging zal worden beheerd. Van deze 18 pet. zal 5,6 gedeelte onder de bij de Centrale vereeniging aangesloten sanatoria en hospita worden verdeeld, terwijl 1/6 gedeelte aan de kas van de Centrale vereeniging zelve ten goede zal komen. Over de overige 82 pet. houden de plaatselijke vereeni gingen en comité's het volle beschikkingsrecht, mits het geld uitsluitend worde aangewend in het belang van de tuberculosebestrijding in welken vorm ook. Verdere bijzonderheden zullen tijdig worden bekend gemaakt. Reeds nu kan worden gemeld, dat de bloem in 1911 niet op één dag, zooals in 1910, zal worden verkocht, maar op drie op elkaar volgende dagen, n.l. Zaterdag 29 April, Zondag 30 April en Maan dag 1 Mei. Elke plaats is vrij van één of twee dezer -dagen of alle drie voor den verkoop te bestemmen. De verkoopprijs in hettopenbaar is weer 10 cent per bloempje. «De Hanze." Tot geestelijk adviseur van den Diocesanen Bond van R. K. Middenstntidsvereenigingen in het bis- dlom Haarlem is benoemd do Weleerw, heer P. Stróomer, Rector te Amsterdam. R. K. Herstellingsoord voor longlijders. (Hare Majesteit de Koningin-Moeder, verhinderd zijnde het liefdadigheidsfeest in den Koninklijken Schouwburg, ten bate van het Rcomsch-Kathoiiek HcrstelTmgsoio'rd vcor longlijders en zwakke kin deren, -op Vrijdag 23 Nov. bij te Wonen, beeft ben behoeve van dat doel aan het comité dloen toekomen een bedrag van hoodferd gulden. Ook Zijma 'Koninklijke Hoogheid den Prins dier Neder landen, Hertoig van Mecklenburg, heeft ter kennis gebracht van het comité, d&t Z. K. H. wegens verblijf in bet buitenland, tot zijn leedwezen niet in d,e gelegenheid is, voornoemd liefdadigheids feest bij te wonen, Z. K. H. heeft ten behoeve van en als blijk van belangstelling, a,an voor meld© vereeniging een bedrag van vijftig gulden doieYi toekomen aan het comité. De defensie-kwestie. [Reuter seint uit Brussel': De „Indépendance" bespreekt nog eens de kwestie Vlissingenvesting en zegt, dat het vraagstuk voor Be'Jgië een steed's dreigender aanzien krijgt. Het is een tactiek spe ciaal tegen Engeland gericht, die aan geen andere mogendheid dan aan Duitschland ten goede 'kan komen, omdat Vlissingen een haven is op de rechtervleugel van Duitschland, die als 't noo- dig' is, doot Duitschland kan worden gesloten. Indien dit het g'eval' wordt, dan zou Duitschland, zooncodig, zich niet ontzien, Belgisch grondgebied te herteden. De «Friesland" te Teneriffe. [Het te Teneriffe verschijnende bl'ad „La Pren- sa" schrijft, dat het verleden week door het muziekkorps van den Iioflandsche kruiser „Fries land" op de Plaza de ]la Constitución gegeven concert, warme toejuichingen heeft uitgelokt. (Genoemd muziekkorps bestaat uit 17 jonge ma troosjes, waarvan de oudste 16 jaar telt. De diri gent, die heer Kramer, werd terecht geloofd voor de meesterlijke wijze, waarop hij de jongte uit voerders leidt. De opkomst op liet plein was buitengewoon groot. De geheele bemanning van de „Friesland" was aanwezig en gedroeg' zich voorbeeldig, alsook die van den „Ingoff", een Dcenseh oórilogsschip, dat te Teneriffe voor an ker Tag. Na afloop van\©t concert, werden de Hoidandsche matrozen door lal van personen naar den pier begeleid en had een ware triomftocht plaats, onder die vroolij'ke tonen'der korpsmuziek. (De Hollandsche matrozen zoo verklaart de „Proifsa" hebben weer eens, gelijk zij reed's vel© malen deden, een bewijs gegeven van hunne ridderlijkheid'. Daarvoor zeggen wij hun onzen harte'ijkeih dank, hopende, dat zij van deze ha ven even aangename herinnering zullen mede- nemen, als zij er hebben achtergelaten. Den com mandant van d© „Friesland", S. Wolringh, be- tuigeii wij onze groote dankbaarheid voor de welwillende wijze, waarop' hij zijn muziekkorps afstond, ter veraangenaming van den "Zaterdag middag-wandeling. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 21 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 te Coruna. Laagste barometerstand 753.7 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige winden uit westelijke richtingen, verander lijke bewolking, waarschijnlijk nog buiig, zelfde temperatuur, nacht kouder. Pater Kooien. Velen zal 't zeker met ons leed doen, dat de weleerw. pater J. A. F. Kooien, sedert drie jaar kapelaan der St Janskerk aan de Lange Haven alhier, tot kapelaan der bijkerk O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, aan den Proveniers - singel te Rotterdam benoemd, onze gemeente gaat verlaten. Pater Kooien, waardig en talentvol priester, die als geestelijk raadsman en begaafd predikerj door zoovelen werd geëerd, heeft zich vooral door zijn ijvervolle werkzaamheid voor het St. Jozefs patronaat doen kennen. Nog lang zal hij zeker bij Schiedams katholieke ingezetenen in dankbaar aandenken blijven. De weleerw. pater H. J. A. M. Hubers, kape laan der St. Dominicus-kerk te Alkmaar, zal hier de plaats van pater Kooien komen innemen en te Alkmaar vervangen worden door den weleerw. pater H. W. Rijken, kapelaan der bijkerk aan den Provenierssingel te Rotterdam. Het nieuwe telegraafkantoor. Wij vernemen, dat het nieuwe telegraafkantoor aan de Gerrit Verboonstraat bij het postkantoor, Woensdag 23 dezer voor den dienst zal worden opengesteld. Reeds vroeger gaven wij een uitvoerige be schrijving van het gebouw. Prijsvraag. "Wij vestigen de aandacht van onze lezers op een door het Mag. «The Prince of Wales" Hoog straat 10. uitgeschreven prijsvraag, voorkomende in het nummer van lieden. Waar adverteeren tegenwuordig voor den win kelier een eisch des tijds is, en. mits doeltreffend, een vermeerdering van omzet met zich meebrengt, twijfelen wij er niet aan, of deze werkelijk grootsch opgezette reclame, zal zijn doel niet m-ssen. Sociale Cursus „St. Thomas van Aquino." Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 18 November hield op de vergadering van boveiigenoemden cursus de weleerw. heer H. B. J. Warnink, kapelaan der O. L. Vrouw Visi- tatiekerk alhier, een inleiding over het apologe tisch onderwerp Het Bijbellezen. Allereerst het woord «apologie" verklarend, wijst spr. op het feit dat er van het begin der Kerk af, personen zijn geweest, die er zich bij zonder op toelegden, de Kath. Kerk te verdedigen en daarom geloofsverdedigers of apologeten ge noemd werden. Onder den Bijbel verstaan wij de verzameling der 72 boeken, die te zamen vormen het Oude en het Nieuwe Testament. Het Oude Testament is geschreven voor de komst van Christus op aarde en het Nieuwe Testament na Christus' prediking, in den tijd der apostelen. Hieruit blijkt dus dat de Bijbel wel degelijk een katholiek boek is aan de Kerk toevertrouwd. Af schriften van den Bijbel zijn gemaakt door de kloosterlingen in de eerste tijden der Kerk en zijn ware schatten van schrijfkunst. De Protestanten hebben dus den Bijbel van de Katholieken, daar deze secten eerst in de I5e eeuw ontstaan zijn en de Bijbel in de plaats hebben gesteld van het onfeilbaar leergezag der Kath. Kerk. Iedere Protestant kreeg dus den Bijbel te lezen» met het gevolg dat spoedig een ieder de verschillende teksten naar eigen goeddunken ging uitleggen en verklaren, waardoor de nu zoo talrijke secten uit de Protestanten zijn ontstaan. Voor de Katholieken is dit echter anders. Het is niet bekend dat Christus bij zijn rondgang op aarde ook zijn Goddelijk woord heeft geschreven, bekend is alleen dat Christus zijn leer verspreid heeft door de wonderdadige prediking, ook de apostelen kregeh het bevel: «gaat en onderwijst alle volken." Noodzakelijk is het voor de Katholieken niet om den Bijbel te lezen; het kan zelfs gevaarlijk zijn, wanneer men niet een graad van ontwikke ling bezit, omdat men anders de verschillende uitdrukkingen verkeerd zou opvatten. Daarom wordt het door de Kerk verboden een Bijbel ter hand te nemen, welke geen kerkelijke goedkeuring draagt, want er zijn zoovele verta lingen van den Bijbel, die voor een Katholiek niet den minsten waarborg bieden voor deugdelijkheid. Uitvoerig gaat spr. na wat de kath. Kerk doet om de kennis van den Bijbel te verspreiden onder hare leden, daarmede de leugen weerleggend dat de Kerk de Bijbelgeschiedenis voor hare leden verborgen houdt. De gevolgen van het ter algemeene lezing geven van den Bijbel kunnen niet anders zijn dan ver warring. Hoe gevaarlijk het is, bewijst spr. door verschillende teksten uit den Bijbel aan te halen welke door de Protestanten verkeerd worden uit gelegd. Zelfs de sociaal-democraten nemen den Bijbel ter hand als zij het goedgeloovige volk willen bedriegen en er is door hen getracht, uit de parabel uit de H. Schrift, van den rijken jonge ling die bij Christus kwam om te vragen wat hij moest doen ter zaligheid, Christus voor te stellen als een anti-kapitalist, omdat Christus tot den jon geling zeide«ga en verkoop al wat gij bezit en volg mij." Bij nader inzien blijkt echter dat ook deze tekst verkeerd is uitgelegd. Eindigend uit spr. den wensch dat ieder Katho liek zich het goede Bijbeltje aanschaft, waarin staat de vier Evangeliën en de Handelingen der Apostelen, welk boekje bij de Propagandaclub verkrijgbaar is voor den geringen prijs van 26 cent, van welk boekje de lezing ten zeerste is aanbevolen door de kerkelijke overheid. Met een geestige samenspraak tusschen een Protestant en een Katholiek over den Bijbel, eindigt spr. zijn gloedvolle uiteenzetting, (applaus) De voorzitter sprak zeker namens allen, toen hij den eerw. inleider hartelijk dank zegde, voor hetgeen hij ons hedenavond had doen hooren en sprak den wensch uit dat de eerw. inleider in dit cursusjaar nog eens voor ons zou spreken, welke wensch de spr. bevestigend beantwoordde. Alsnu sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst, ook voor de betoonde belangstelling der aanwezige dames, de vergadering met gebed. Tooueel- en Voordrachtenwedstrjjd. De derde feestavond ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Dilettantenclub «Alb. Thijm," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, bracht gister-avond weer een groot en vrij verscheiden publiek in de Bondsgehoorzaal te zamen. Bij de voorzetting van den tooneel- en voordrachten wedstrijd traden dezen avond op de tooneelvereeni- ging R. K. Sociëteit «Kunst en Vriendschap" te Delft en «Leo XIII," onderafd. van den Ned. R>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2