(Mie en Moeite onroerende peieren, Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Uit de Pers. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Land- en Tuinbouw. Scheepvaart. Burgerlijke Stand. Bechtzaken. Yisscherij-bericliten. Handelsberichten. ïenoAieii het voorstel tot voorloopige regeling van salarieering der deurwaarders. He strekking is, om de deurwaarders, die thans eel vaste jaarwedde van f 100 genieten plus de et)nolumenten, voortspruitend uit de opbrengst der Waarschuwingen, aanmaningen, enz., tot een fee ing van f2250, voortaan een vast salaris te ge- ven van f1350 tot f 1550 met een gedeelte van de §enoemde emolumenten tot een totaal bedrag van ten hoogste f2350 voorts de bezorging der waar- ^huwingen per post te doen geschieden en de twee jongste deurwaarders bij een anderen tak Van gemeentedienst aan te stellen, met behoud Van hun tegenwoordig traktement gedurende den Mjd van 2 jaren. Gemeentel ij ke brandassurantie. Hij den Rotterdamschen gemeenteraad was in gekomen een adres van een viertal vereenigingen, houdende verzoek om de invoering van een ge ^eentelijke brandassurantie in overweging te Willen nemen en daartoe een commissie te be nemen, teneinde dit onderwerp in studie te aemen en aan den Raad van advies te dienen. He heer Hollander vestigde hierop in 't bijzonder aandacht en betoogde de wenschelijkheid deze Zaak ter hand te nemen, hetzij door een raads- c°mmissie, hetzij door B. en W., waarbij het rapport, door de Haagsche commissie uitgebracht, tot voorlichting zou kunnen dienen. He voorzitter antwoordde, bepaald bezwaar te boeten maken, dat het college van B. en W. hiermede zou worden belast, dat reeds overladen 's met werk en dus op een jaar na niet precies z°a kunnen zeggen wanneer het praeadvies over hif vraagstuk, dat hij een academisch vraagstuk *°u willen noemen, verwacht kon worden. Ook v°°r een raadscommissie zou het zeker een zaak Vaa uitgebreide studie zijn. Gp verzoek van den heer Hollander werd ten s'°tte door den voorzitter toegezegd, dat de raads- 'eden ter bestudeering der zaak in het bezit ge- steld zouden worden van een exemplaar van het haagsche rapport, in afwachting dat dan later eventueel een voorstel tot het benoemen eener raadscommissie mocht worden ingediend. agenda aan vergaderingen enz. Rotterdam. Saterdag '26 Nov. 8 u. Nuts zaal1. Comcetrt door f ifoet Rheinische Trio. Gindag 27 Nov. 2V2 11 Circus. Rottend. Orkest- veroen. 2e Concert,, bondag 27 Nov. 2ij% u. Ti voli -Schouwburg. 2e I Wo!tff Verhiey-ciOincevt. 'aatndag 28 Nov> 8 u. Tivolï-Schouwburg. Piano- Recital Gertrude Peppercorn. Een nieuwe maatregel. Met ingang Van 1 December zal de H. IJ. S. M. manden of b°sten met wjjn en likeuren in flesschen, sigaren, eet- en vleeschwaren niet meer onverzegeld of °ngeplombeerd ten vervoer aannemen. Deze maat- !ef>e' is eeu gevolg van de veelvuldig voorkomende eroovingen. Hurgemees^ers en huzarenliefde. ekend is, dat men den burgemeesters nogal wat Urft te vragen. Het volgende deelt men ons mede a^s een treffend staaltje daarvan. Het gebeurde a'', dat een ritmeester der huzaren, vernemend, at een zijner trompetters met een meisje «ver kering" had aangeknoopt, fluks onder mededee- van deze omstandigheid, den burgemeester eerdge inlichtingen verzocht omtrent maatschap- olijke positie, gedrag en zoo mogelijk gezondheid *atl des trompetters uitverkorene. Een tegenvaller 'atusschen voor den welwillenden vrager, dat burgemeester althans bleek te weten, wat lJ had te doen en wat hij had te laten. Den regiinentscommandant werd nl. verzocht... den meester te willen mededeelen, dat het verstrek- en van inlichtingen omtrent de gezondheidheid etlz- van vrouwen uit de lagere volksklasse, welke *|verkeering" hebben met een trompetter niet op en weg ligt van een burgemeester. Ligt het wèl °P den weg van een ritmeester om zijne vader- Hike zorgen over zijne trompetters tot deze aan- -e'egenheden uit te strekken Geverafschuivingen. Uit Wissenkerke 0r(H aan de «Z. Nwsb." gemeld: Dezer dagen z'jn aan den Anna Frisopolder en den Jacoba- P°lder in de slikken vóór die polders oeveraf- _cnuivingen waargenomen tot een lengte resp. a" 225 M. en 180 M., met een inscharing van G8eveer 50 M. Polyhymnia. Gisteravond gaf de zangvereening «Polyhym- c'a in de stampvolle groote zaal der S.O.V. een °^cert, hetwelk goedgeslaagd is. e eerste afdeeling van het programma bestond jj1' Koor- en solonummers, terwijl de tweede af- vee'ing geheel werd ingenomen met de uitvoe ring van sj)je Kreuzfahrervan Niels W. Gade. 11 deeerste afdeeling zong het koor «Beim ^nenuntergang" en «Frühlings-Botschaft van er'els W. Gade. Over het geheel genomen werd Zoowel door de dames- als mannenkoren vrij 0n Bezongen. De sopranen waren wel het best tg ^reeP het tweede nummer. Tengevolge der Geinig bezette mannenkoren, werd in beide nummers niet altijd een behoorlijk harmonisch geheel verkregen. Als solisten traden achtereenvolgens opMej. Lena van Diggelen (sopraan), C. Bakkes (tenor) en Bram van der Stap (bariton). Mej. van Diggelen zong «lm Abendroht" van Franz Schubert, Wilkommen, mem YVald" van Robert Franz, alsmede «Schemerliedje, Tintelfijn", en «Vlinderig vleierke" van Dina Appeldoorn. Met deze liederen had mej. van Diggelon we derom veel succes. Zij zong ze met een mooie heldere stem, veel gevoel en hoogst beschaafd. Wel maakte ze in het tweede couplet van «Sche- merliedje, Tintelfijn" een fout, doch dit werd weer ruimschoots goedgemaakt door het volgende liedje «Vlinderig Vleierke". Dit laatste nummer ont lokte een daverend applaus en moest nog eens door haar herhaald worden. De heer C. Bakkes, die debuteerde met «Reci- tatif et Aria de Joseph van E. N. Méhul en een lied van Lizst en Hildach, beschikt over een goede stem, die bij meerdere ontwikkeling ongetwijfeld nog meer tot haar recht zal komen. Aanvanklijk was zoowel zang als voordracht niet al te best, doch gaandeweg zong de heer Bakkes zuiverder en met meer warmte. Het slot van het eerste lied was voortreffelijk en met de twee laatste nummers had hij veel bijval. «Lenz" van Hildach werd ten slotte nog eens door hem gezongen. De heer v. d. Stap was gisteravond uitnemend bij stem. De door hem gezongen Ballade «van den Prins van de Zee," van Arnold Spoel, kan als het beste worden aangemerkt wat deze wei geoefende zanger ten gehoore bracht. Aan het applaus kwam na zijn optreden schier geen eindej zoodat hij genoodzaakt werd het laatste couplet der Ballade nog een keer te zingen. Zooals reeds gezegd, werd na de pauze «Die Kreuzfahrer" van Niels W. Gade uitgevoerd. Dit fraaie toonwerk werd door Polyhymnia's zangers en zangeressen zeer goed vertolkt. De koren voldeden in het bijzonder in het eerste gedeelte uitstekend. Later werden hier en daar nogal eens minder melodieuze klanken gehoord, terwijl het te vroeg beginnen der sopranen in no. 7 (Die Sirenen) een ongewenscht incident was. De solisten kweten zich ook in dit nummer prachtig van hun taak. De heer Bakkes had bij zijn solo's in dit stuk indrukwekkende momenten. De pianobegeleiding was weer in handen van mej. N. Fetzer, de volijverige pianiste, die onver moeid haar zware taak vervulde. Haar mag een woord van lof niet onthouden worden 1 De directeur van »Polyhymnia," den heer B. Jurgens, kan met voldoening terugzien op hetgeen gister-avond door zijn vereeniging is gepresteerd. Onze sociale wetgeving. In een driestar zegt de «Standaard" Talma's Memorie van Antwoord bracht twee goede tijdingen. De eerste was, dat het Invalidi- teitsontwerp zijn Departement heeft verlaten. En het tweede, dat hij er vast op rekent, dat vóór de stembus van 1913 de groote sociale wetten in het «Staatsblad" zullen staan. Misschien dat zelfs de herziening van de Ongevallenwet er onder begrepen zal zijn. Maar zal deze hoop van den minister vervuld worden vraagt het blad. Als we terug rekenen zal, om in Mei 1913 met alles gereed te zijn, alle beschikbare tijd voor openbare beraadslaging in 1913 aan de Invalidi teitswet moeten worden gegund. De Memorie van Antwoord inzake dit ontwerp zal dus, met het oog op de Bagrooting, voor September 1912 gereed moeten zijn, en alzoo het Voorloopig Verslag na het reces van Februari 1912 aan de Regeering zijn ingezonden. Het Ziekteverzekeringsontwerp zal dan onmiddellijk na ditzelfde reces in Februari 1912 in openbare behandeling moeten komen, en hiervoor alzoo de Memorie van Antwoord in Sep tember 1911 ter tafel moeten liggen. Eigenlijk zou het Voorloopig Verslag over dit ontwerp dus reeds na het reces in Februari 1911 moeten zijn uitgegaan. De Memories van Antwoord toch op zulke ingewikkelde en omvangrijke ontwerpen vorderen ongemeen veel tijd, vooral zoo dezelfde Minister onderwijl nog met allerlei andere ont werpen voor de Kamer moet staan. Thans echter zal 't reeds mooi zijn, indien het Voorloopig Verslag in Juni gereed komt, en dan schuift uiteraard al 't andere op. Zoo heel gerust zijn we dan ook nog niet. Juist daarom komen we er nogmaals op terug. Ook de Pers toch kan, door op de noodzakelijkheid van bespoediging te wijzen, tot spoed prikkelen. En mocht' ook onze herhaalde opmerking hiertoe het hare bijdragen, zoo zal niets ons aangenamer zijn, dan in onze vreeze voor vertraging door de Com missie van Voorbereiding, op in het oog springende wijze, beschaamd te worden. De Bakkerswet. De «Standaard" eindigt een artikel over het verbod van 's nachts werken aan bakkerspatroons, dat in minister Talma's wetsontwerp opgenomen is, aldus «De nachtrust van de gezellen blijkt, zonder stoornis van de concurrentie, niet wel mogelijk, tenzij ook de patroon onder het verbod kome. De concurrentie mag niet gestoord, en dus is de nachtrust van de gezellen niet verkregen, indien niet ook op den patroon het verbod wordt toegepast. «Twee factoren komen hier alzoo met elkander jn strijd; dejconcurreniie en de persoonlijke zelf standigheid van den patroon. Aan die concur rentie mag niet getornd worden, en alzoo moet voor die concurrentie het patroonsrecht wijken. «Dat de gezellen nachtrust moeten erlangen, staat ook voor ons vast. Met twee factoren kan een daartoe strekkende wet in botsing geraken, met de concurrentie of met persoonlijke zelfstandig heid van den patroon. Een van beide moest dus wijken. Nu zegt de minister, dan moet de persoonlijke zelfstandigheid van den patroon wijken voor de concurentie, terwijl onze overtuiging juist tot de tegenovergestelde conclusie komt." Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag De heer Borgesius zette heden zijne rede voort. Links bestaat er geen coalitie, of zij er ko men zal, weet spreker niet. De coalitie is wel sterk in aantal, doch niet in kwaliteithet ka binet is in gematigdheid achteruitgegaan, zooals blijkt bij benoemingen. Zelfs wordt geïnformeerd naar het geloof bij hen die in aanmerking komen voor eeremedailles, zooals onlangs te Rotterdam. Minister Heemskerk roept uit: Dat is volslagen onwaar I" en Minister Talma zegt dat zulks alleen kan geschied zijn op bevel van het hoofd der politie te Rotterdam. Er heerscht groote opgewondenheid. Minister Talma vraagt het woord voor een persoonlijk feit en deelt mede dat de eere medaille aan den werkman Jan Leis te Rot terdam is verleend, op voordracht van den bur gemeester te Rotterdam, zonder nader onderzoek der Regeering. De koningin van België. BRUSSEL, 25 Nov. Het hedenmorgen uitgege ven bulletin over den toestand der Koningin zegt De Koningin rustte hedennacht enkele urende verschijnselen van keelaandoening zijn verbeterd. Het ziekteverloop is bevredigend. Leeuwen, een klap te hebben gegeven, omdat deze zijn broertje op school zou hebben mishan deld, werd door het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam gister acht dagen gevangenisstraf De opstand te Mexico. LONDEN, 25 November. De Mexicaansche minister van buitenlandsche zaken Creel, seint aan de «Daily Mail", dat de politieke toestand in Mexico geen gevaar oplevert voor de levens en belangen der vreemdelingen, daar deze belist vei lig zijn Er hadden eenige onbeteekenende opstoot jes plaats in Puebla en andere steden die nu echter onderdrukt zijn. Er heerscht volslagen rust. geëischt. Fraude. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren vier personen te Bloemendaal, die, door het valschelijk invullen van staten door twee hun ner en het gebruik maken van de daarop ver kregen werkmanskaarten door de beide anderen fraude hadden gepleegd ten nadeele der H.IJ.S.M., veroordeeld ieder tot 5 dagen gevangenisstraf, De eisch was voor ieder 3 weken. Op den 23en November j.l. is in het hoofd gebouw van de directie van den landbouw, Tournooi- veld 6, te 's-Gravenhage, onder leiding van den directeur-generaal van den landbouw en in tegen woordigheid van den inspecteur van den veeart- senijkundigen dienst en den directeur der Rijks- seruminrichting een vergadering van de districts veeartsen gehouden, ter bespreking van maatre gelen tot wering van het in het buitenland heer- schende mond- en klauwzeer. te Schiedam. GeveildVrijdag 25 November. Notaris W. J. A. Roldanus. Een Winkel- en Woonhuis, erve cn open plaats met achteruitgang aan de Hoogstraat no. 145, f5480. Een Winkel- en Woonhuis en erve, ingericht tot broodbakerij aan den Dam no. 50, f1760. Vertrokken schepen. 25 Nov. z.s. «Hoop op zegen," kapt. J. Kiman, ledig naar Rotterdam. Londen, 24 Nov. Aangekomen z.s. «Democraat," kapt. A. de Jong, gesleept door s.s. «Export." De opstand Brazilië. RIO DE JANEIRO, 24 Nov. In den nacht van 22 op 23 NoAember kwam de bemanning van de «Mines Geraes" in opstand. De commandant, twee officieren en eenige matrozen werden gedood, andere officieren doodelijk gekwetst. Daarna brak ook een muiterij uit op de «Sao Paulo" en de «Sul-Bahia". Nadat al de officieren van boord waren gezet? nam een eenvoudig matroos het bevel over de schepen, die overvloodig voorzien waren van muni tie en van proviand op zich. Na eenige evolutie kwamen de schepen den 23sten November de haven weer binnen en losten toen schoten in verschillende richtingen. Een granaat ontplofte in een huis in het cen trum van de stad en doodde twee kinderen en een vrouw. De afgevaardigde Carvalho begaf zich aan boord van de «Sao Paulo" ter overbrenging van de voorwaarden voor de overgave; de muiters gaven echter te kennen, dat zij zich niet zouden overgeven, voordat een algemeen amnestie was uitgevaardigd. De Engelsche gezant verzette zich tegen het torpilleeren van de pantserschepen, met het oog op de Engelsche onderdanen, die zich aan boord bevonden. Het Engelsche eskader, dat thans te Montevi deo ligt, heeft bevel ontvangen zich naar Rio de Janeiro te begeven. Het Portugeesche pantserschip «Adamastor" heeft zijn vertrek uitgesteld. RIO JANEIRO, 24 Nov. Er is in de Kamer een sterke oppositie tegen het amnestie-voorstel. De Kamer heeft de beraadslaging er oVer verdaagd tot morgen. Men gelooft dat het met een kleine meerderheid zal worden aangenomen. Het eska der begon weer te manoeuvreeren. De «Minaes- Geraes" beschoot een trouw gebleven walvisch- vaarder. De «Minaes-Geraes" stelde zich op in de baai tegenover het paleis van den president. Ondertrouwd: 23 Nov. C. de Lange en W. A. van der Hoeven. C. Goseus en C. Ver linde. Gehuwd: 24 Nov. A. Baron en A. S. M. E. Putters. J. W. Noordermeer en G. M. E. van Hagen. Geboren: 22 Nov. Berdina Cornelia, d. v. N. C. Oostrum en B. K. As, Zijlstraat. 24. Hendrikus Martinus, z. v. J. van Dooren en M. I. Visser, Klein Groenendaal. 25. Cord Hendrikj z. v. W. Harteveld en A. Rodenberg, Leliestraat. Tegen den niet-verschenen J. M., 23 jaan slagerskeeht te Rotterdam, die voor den rechter van instructie had bekend op 14 Mei den onder wijzer der christelijke school te Overschie, W, v. De palingvisscherij in de Zeeuwsche wateren is voor het seizoen 1910 geëindigd en naar wordt medegedeeld is in geen jaren zoo'n slechte uit komst verkregen als thans, zonder dat men weet, waaraan dit is toe te schrijvenwel was het ge durende de zomermaanden vaak ongunstig weer, maar in dien tijd werd het minst geklaagd. Er wordt gevischt met korven, terwijl ook uit Ber gen op Zoom en uit lerseke in de Ooster-Schelde met de peur wordt gevischt. In het district Zie- rikzee wordt als bijbedrijf de palingvisscherij met fuiken langs de zeedijken gevischtin de Wester- Schelde wordt er meer werk van gemaakt en hier zijn visschers die met 25 a 40 korven per vaartuig er op uit gaan, voornamelijk tegen de slikken van Saeftirigen, in het Speelmansgat, en in den Brakmanook wordt er langs de Zuid- Bevelandsche zijde met fuiken gevischt. De paling gaat voornamelijk naar de Belgische markten, maar ondanks goeden prijs, kon bijna niemand een weekloon verdienen. Ook in de polders gaf het bedrijf weinig voordeel, uitgezonderd gedu rende eenige gunstige weken. De prijzen loopen naar kwaliteit zeer uiteen en wel van f0.50 tot fl.25 per KG. BEURS VAN SCHIEDAM, 25 Nov. 1910. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwjjn: 22 Nov. f8 23 Nov. f8 24 Nov. f 75/a 25 Nov. f73/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. 1Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 24 Nov. 10— 14- 15'/, 1.70. 25 Nov. 10— 14— 15'/, 1.80. Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spieling: Stemming op hedenkalm. ANTWERPEN 24 Nov. Petroleum, Amerik. in loco Nov. Dec. 4 eerste md. Stemming kalm fr. 1919.19' 4, 19'/,. HAMBURG, 24 Nov. Spiritus kalm, Nov. mk., 211/2Dec.,Jan. 21'/,, koop (zonder fust). PARIJS, 24 Nov. Spiritus prijsh. per hectoliter: per Nov. fr. 45.25 a 45.50, per Dec. fr. 45.75 a 46.per 4 eerste md. fr. 47.25 a 47.50, per 4 md., v. Mei fr. 48.75 a 49. Beurs van Amsterdam. Vrijdag 25 Nov. Carren Steels 801 4Atchisons 104'/,Den vers 33" sEries30'/S; Kansas'gew. 3315/,GRoc- ky's 33'/,South Pac. 117J 4South Rails 27'/4 5 Unions 178—Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 148—; Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cultKrapoh Langk. A.Medan N. Asahan 68'/,R'd Deli 395. Kon. Petr. 431 EnimPerlak Sumpal 161— Z. Perlak Prolongatie 3'/,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 3