Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 33ste Jaarlaag. Woensdag 30 November 1910. .No. 9880. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1,35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEKSTKAAT 5(1 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 8a. Postbus no. 39 Dit nummer liladen. bestaat uit Twee MILITIE. Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der liehtingeu 15)10 en 15)11, die dingen naar liet bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid of wel voor bei den alsmede naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar liet mili tair getuigschrift, vereisciit tot liet aangaan eeuer verbintenis bij het Reservekader, hetzij der lufan- or der Vesting-Atrillerie, dan wel der fcienie. De Burgemeester van Schiedam Gezien de door den Generaal-Majoor, Inspecteur der Intanterie, vastgestelde algemeeue regeling A. van het onderzoek bedoeld bij 19 der Be schikking van den Minister van Oorlog, dd. 1U Juni 1907, Ilde Aid. No. 203, [Staats courant No. 138; en bij de Beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 21 Januari 19U9, Afd. Militie en Schutterij fMNo. 110, ^Militie Beschikking 1909) naar de geoefendheid van lo telingen, die dingen naar het Bewijs, hetzij voor hailiLaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide(Art. 104 der Müitiewet 1901; B. van het onderzoek naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Getuigschrift, t'ereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie Brengt bij deze ter algemeene kennis dat het onderzoek bedoeld onder A. en B. wordt gehouden in het tijdvak van en met 3 tot en met 14 Januari 1911 dat het onderzoek voor eiken deelnemer in één dog afloopt en wordt gehouden te Vet ften dat tot dat onderzoek uitsluitend worden toe gelaten: ~~a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1911 6. de lotelingen der lichting '1910, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Müitiewet 1901, in 1911 worden ingelijfd c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aan merking te kunnen komen voor verlenging van Uitstel, in verband met de bepaling van het op 2 na laatste lid van artikel 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 Staatsblad no. 230;, zooals dit artikel gewijzigd' en aangevuld is hij de Koninklijke Besluiten van 17 October 1904 {Staatsblad no. 234;, en van 9 Januari 1909 {Staatsblad no. 10;, hun bewijs van voorgeoefend heid wenschen te vernieuwen d. jongelieden, adspiranten-vrij williger voor het Beservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie die hier woonachtig zijn of verblijf houden, en zich YÓor 10 December 1910, tot deelneming aan hel onderzoek hebben aange beld, ter Secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie (Schoolstraat 12). Zij. die bij de schietoefeningen tot verhooging vdn '8 lands weerkracht een 7>schietbewijs" lieb hen verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. Voorts wordt medegedeeld dat op aangiften van hen, die zich niet voor 10 December a.s. hebben aangemeld, geen acht kan worden geslagen en dat alleen de bewijzen van voorgeoefendheid. die in Januari a. s. zullen worden behaald in 1911 aan braak op vermelde voorrechten zullen geven, aangezien alle vroegere verkregen bewijzen alsdan Van onwaarde zijn. Ben slotte wordt in herinnering gebracht art. 94, 2e en 3e alinea der Müitiewet 1901, luidende '"Voor de zamenstelling van het gedeelte tot "korte oefening in te lijven, worden in de eerste "plaats in aanmerking genomen de lotelingen die "aan door Ons te stellen eischen van militaire ^bekwaamheid en ligchamelijke geoefendheid vol doen. Indien het aantal van hen, die aan deze •"eischen voldoen, niet overeenkomt met het tot "korte oefening in te lijven gedeelte, heeft hij, bie een hooger nummer bezit, den voorrang tot be toelating daarbij. *De lotelingen, die aan door Ons te stellen •"eischen van militaire bekwaamheid of ligchame- 'jke geoefendheid voldoen, worden, voor zoover "flj daartoe geschikt bevonden zijn en dit met "belangen van de dienst is overeen te brengen, bgelijfd bij het corps en geplaatst in hetgarni- 2°en hunner keuze". en 13, lo der door den Minister van Oorlog, onder dagteekening van 1 Februari 1902, Vile Afd. No. 47 aangevuld den 26 Augustus 1904 Vile Afd. No. 227, vastgestelde voorschriften ter uitvoering van de Militiewet 1901 en van den algemeenen maatregel van bestuur van 2 Decem ber 1901, Staatsblad no. 230), luidende »lo. Bij de toewijzing van de lotelingen aan sliet korps en het garnizoen hunner keuze hebben «zij, die in liet bezit zijn van een bewijs van te «hebben voldaan aan de eischen zoowel van mili- «taire bekwaamheid als van lichamelijke geoefend sheid, den voorrang boven lien, die een bewijs «ontvingen van te voldoen of alleen aan eerstbe- «doelde óf alleen aan laatstbedoelde eischen". Schiedam, den SOsten November 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, DUITSCHLAND. Bij de inwijding van de nieuwe technische hoogeschool te Breslau heeft de Keizer een rede gehouden, waarin hij zeide: Niet toevallig loopt de geweldige vlucht va,n onze nijverheid met den vooruitgang van het hooger technisch onderwijs in Duitschland evenwijdig. In de hoofdstad van Si- lezië zij'n de voorwaarden voor een nuttige werk zaamheid van een technische hoogeschool rijkelijk aanwezig. Wie hier onderzoekt en onderwijs geeft, doe het in opzi.en tot. God den Heer, roet hei ligen ernst. Wie hier onderwijs ontvangt, zij zich steeds bewust dat hij er toe geroepen kan wor den eens een leider van het volk op oeconomisch en sociaal gebied en tegelijk een voorbeeld in trouwe plichtsbetrachting jegens koning en va derland te zijn. Alleen de arbeid, die voor het algemeen verricht wordt, is volledige arbeid. Aan zulk een arbeid wijd ik hierbij dit nieuwe ge bouw. De «Straatsburger Post" verneemt uit Berlijn- sche welingelichte kringen, dat het plan bestaat het ontwerp der grondwet voor Elzas-Lotharingen benevens het kieswetsontwerp den lsten December in de afdeellngen van den Bondsraad te behande len, zoodat reeds in de daarop volgende zitting van den loden de ontwerpen in volle vergade ring kunnen worden besproken en waarschijnlijk afgehandeld. Hierbij is natuurlijk verondersteld, dat in de afdeelingen geen voorstellen worden gedaan, die het voor de gevolmachtigden in den Bondsraad noodzakelijk maken nieuwe instructies hunner regeeringen te vragen. FRANKRIJK. De Fratische regeering heeft een suppletoir cre- diet van 4 millioen gulden aangevraagd om de slachtoffers van de overstroomingen en wijnbou wers en landbouwers, die veel te lijden hebben gehad van het slechte weer, schadeloos te stel len. Eindelijk, na tien maanden in het dok te hebben gelegen, is de .Fransche kruiser „Du- pleix" gereed voor de vroeger uitgestelde, reis naar het Verre Oosten. Telkens meenden de inge nieurs de in de machines aanwezig zijnde ge breken te hebben verholpen, en even vaak bleek de onjuistheid der gemaakte berekeningen. In de pers werd herhaaldelijk de nutteloosheid betoogd van al deze pogingen en aangedrongen op uit schakeling van de „Pupleix" uit de vlootstorktc Maar minister Bouré de Lapeyrère, die zelf het bevel gevoerd heeft over den oorlogsbodem, en het schip derhalve kent, hield vol. j Hij zond den eenen deskundigen na den an deren naar Cherbourg, net zoo lang totdat de machinerieën weer werkten. En nu ligt de „Du- pleix" onder stoom voor een tweejarigen kruis tocht in de Chineesche wateren. MEXICO- Mag men de telegrammen uit Mexico geloo- ven, dan loopt de revolutionaire beweging ten einde en zijn de regeeringstroepen meester van den toestand. Volgens den correspondent van de „Times," begint in Noord-Mexico de rust weer te keeren, maar hij erkent toch ook, dat ten ge volge van de gesteldheid van het land, het ver zet van kleine troepen nog langen tijd zal kun nen voortduren. Te Washington zijn berichten ontvangen, waar- uit eveneens zou blijken dat rust en orde terng- keeren in Mexico. Alleen bestaat er nog een ge voel van onzekerheid, omdat men niet weet waar Madero, de leider van den opstand, zich bevindt. Een voor de regeering gunstig f.eeken is, dat do beperkingen voor de verzending van tegegram- inen door de buitenlandsche correspondenten zijn opgeheven. Dat toont wel dat de regeering niet meer bang is voor de waarheid. In een onder houd heelt president Diaz verklaard, dat de be weging volstrekt niet ernstig was en dat de re geering geen oogenblik had getwijfeld aan haar macht om den ops-tand te onderdrukken. Te Swansea hebben twee groote bijeenkom sten van mijnwerkers uit Wales, te zamen een 27,000 man, afwijzend beschikt op het verzoek van de stakers uit Zuid-Wales om hen door een algemeene staking te steunen. Op beide verga deringen was de meerderheid tegen algemeene staking overwegend groot. Het Kamerlid Guesnier heeft een wetsvoor stel ingediend om het jaarlijksCh inkomen der Fransche Kamerleden op 15,000 frank te hand haven, maar met de bepaling, dat verzuimde ver gaderingen, 't zij van de Kamer of van de com missies, in mindering gebracht zuilen worden. De aanwezigheid der leden zal door middel van presentiepenningen geconstateerd worden. Men heeft, eergisteren een aanslag gepleegd tegen den Griekschon minister-president Venise- ïos, die Zondag een verkiezingsrondreis in-Thes- salië begon. Op de spoorlijn tusschen Trikkala en Volo had men een ijzeren staaf van 80 K.G. dwars over de ra ij*; gelegd. De machine slingerde het ijzer op zij en de trein kon zonder schade verder gaan. - Te Parijs is j.l. Zondag een vergadering gehouden van degenen, die de laatste 3 jaar te Lourdes genezen werden. De vergadering werd voorgezeten door abbé Liou, aan wiens zijde dr. Boissarie genezen was, die een rede hield over do beteekenis van het genadeoord. Daarna stelde dr. Bec de miraculeuze genezing vast van me^ juffrouW Marie Borel, mej. Bouchard, mej. Le- vègne, mej. Demaiy, .Tos. Sirot en anderen, die allen aanwezig waren. Met een Lof werd de plechtigheid besloten. Het districtshof te Tula, bekrachtigde het door Tolstoi den öden Juli 1910 eigenhandig te Jasuaja Poliana geschreven testament, waarin hij al wat hij tot 1881 en ook daarna geschreven heeft, benevens alle handschriften, aan zijn doch ter Alexandra vermaakt. In de „Figaro" vinden wij de volgende statistiek. Er zijn in Frankrijk niet minder dan 142 arbeidsbeurzen, welke in het afgeloopen jaar gezamenlijk aan subsidies hebben ontvangen ruim 400,000 fr. Aan het hoofd van de lijst staat de subsidie van de gemeente Parjjs ten bedrage van 110,000 fr. I Nochtans vertegenwoordigt het aantal „habi tués" van de arbeidsbeurzen nauwelijks een derde gedeelte van de Fransche arbeidersbevolking. De „Figaro" vraagt zich af, of dat geld niet op betere wijze ware te besteden? De hoogwaardige pater provinciaal dei' uit Portugal verdreven Jesuïten heeft aan Z. H. den Paus een afschrift overhandigd van de proclama tie, door hem gericht tot het Portugeesche volk. In dit stuk wordt krachtig geprotesteerd tegen het optreden der voorloopige regeering, die de Jesuïeten verbannen, op geweldadige en onwaar dige wijze behandeld en zelfs getracht heeft hen in discrediet te brengen. Men heeft, verzekert de provinciaal de laagheid zelfs zóóver gedre ven, prostituées in de gevangenissen der paters binnen te smokkelen, ten einde aldus hun repu tatie aan te tasten. De bewering, als zouden, de Jesuïeten in het klooster van Campolide wa- penvoorraden verborgen hebben gehouden, noemt de provinciaal een vuig verzinsel der revolution- nairen. Blijkbaar hebben die Portugeesche vrijmetse laars geleerd van hun broeders te Montreal, de leden der loge „l'Emancipation" 1 TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 Nov. De vergadering wordt door geringe opkomst eerst te 1 uur geopend met de stemming over de subsidie voor de landbouwtentoonstelling van 19i3, welke aangenomen wordt ondanks het verzet van een zevental anti-revolutionnairen. Dan vervolgt de Minister van Binnen landse he laken (de heer Heemskerk) zijn gistermiddag afgebroken rede ter verdediging der coalitie, die hij evenals dr. Kuyper in 's lands be lang acht. De antithese is door dit Kabinet niet verscherpt. Voor het rechts-worden van sommi gen is deze Regeering niet aansprakelijk; zoo iets komt vaak voor. Daarna verdedigt spr. de Zondagsheiliging en het ontslag van ambtenaressen, die in het huwe lijk treden. De Min. zegt, dat over benoemingen ten on rechte wordt geklaagdzij geschieden onpartydig. De minister verdedigt zijn ambtgenoot van ma rine ter zake van het ontslag van den vice-ad- miraal Van den Bosch. Debat over de defensie plannen is eerst mogelijk na schriftelijke voorbe reiding. Er is geen aanleiding hierbij te klagen over vreemde pressie. Er komt nog een wijziging der militiewet be halve verbetering der doode weermiddelen. De sociale wetgeving besprekende, zegt de mi nister, dat er overleg moet zijn tusschen Reg. ën Kamer over de Bakkerswet. Dan behandelt de Min. de verzekeringswetten en verdedigt het beleid van minister Talma. Daarna verdedigt spr. den minister van finan ciën, die zooveel mogelijk bezuinigd heeft De stijging der uitgaven is het gevolg van uitvoering van wetten of van bestaande organisaties. Overi gens meent de minister, dat het tot bezuiniging zou leiden, wanneer het budget niet zoo haastig werd behandeld. De Minister eindigt met de verklaring, dat de regeering geen partijregeering wil zijn en voor de sociale hervorming ook rekent op de linker zijde. Maar het tarief moet tot stand komen; anders wordt het perspectief wanhopend. De Minister van Financiën hoopte, dat hij dit jaar voor het laatst zou behoeven ge bruik te maken van het noodmiddel van opcenten- heffing op het bedrijf. Onjuist is, dat de Minister de successie- en de inkomsten-belastingen van het Kabinet-De Meester zou hebben overgenomen, na er vroeger als Kamerlid tegen te hebben geageerd. Steeds heeft hij die belastingen noodig geacht. Evenzeer weersprak de minister ten stelligste dat hij een veranderd standpunt ten opzichte zij ner financieele plannen had ingenomen. Er is al leen buiten zijn wil en tegen zijn zin vertraging in de uitvoering gekomen. De minister deelde mede, dat het wetsontwerp, waarbij een debietrecht op tabak wordt geheven hedenochtend van den Raad van State door den minister terug is ontvangen. Spreker zette uiteen, dat de financieele toestand er inderdaad donker uitziet, maar overdryving ook in deze schaadt en reden om het hoofd te laten hangen is er in geen geval. De raming, dat het tarief minstens 40 millioen zal opbrengen, zal naar menschelijke berekeningen niet tegenvallen.Hij hoopt dat in het voorjaar van 1911 de inkomsten belasting behandeld zal kunnen worden. De minister kwam in den loop zijner rede er tegen op, dat men zijn beslist voornemen om een gedeelte van het tarief te bestemmen voor de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, als volks misleiding heeft gekenschetst, en zette, in de verdere verdediging van zijn beleid tegenover de heeren De Meester en Patijn uiteen, dat beslist 9 millioen gereserveerd zal worden voor de ouder- domsverzekering. De minister verzekerde, dat op den dag dat aan de reserve die hij voorde ouder- domsverzekering op die wijze zal hebben gevormd, gebruikt zou worden voor een ander doel, hij niet zou aarzelen zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Wat voorts het tarief betreft, denkt de minister er niets aan, de eerste levensbehoeften als graan, tarwe of rogge te belasten. Spoed zal worden gemaakt, deelde de minister nog mede, met het wetsontwerp waarbij aan de rijkspostspaarbank bevoegdheid zal worden ver- leeni een buitenlandsche wisselportefeuille aan te leggen. Voor een belasting op goederen in de doode hand gevoelt de minister niets, en een voorstel op dat stuk is van hem niet te verwachten. De minister heeft zijn rede geëindigd. Morgen half 11 voortzetting van het algemeen debat. Evenredige vertegenwoordiging. De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Zierikzee heeft de volgende motie aangenomen «De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Zierikzee be sluit krachtens haar beginsel van evenredige vertegenwoordiging, voor nieuw openvallende plaatsen in den gemeenteraad geen vrijzinnige candidaten te stellen of te steunen, voordat ook de anti-re vol utionnaire partij door één lid in den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1