Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ka misdaad vergelding. Et iratis Mistred HamM 33ste Jaargang. Maandag 5 December 1910. No. 9884 V tg li Hiem ScMeiawle Cmt HÜi 111 I.p. ffiia, f L35 p. 3 ffll Boiteiilaiidsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN? Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 26 cent per regel, Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. Reuter seinde gister aangaande de verkiezingen het volgende: De unionisten behaalden gisteren niet liet suc ces dat men verwacht had, maar als de ver houding van hun winsten blijft bestaan, zal het gevolg daarvan zijn, dat de regeering, waarschijn- hjk ten gevolge van hunne .berusting, in een nete lige positie zal geraken. De liberalen verheugen zich over de vermindering der unionistische meer heden to Birmingham en over de standvastigheid hunner partij te Londen en te Manches ter, maar Kat hun vooral reden tot juichen geelt is de nederlaag van den protectionist Bornar Law, een bakker voorvechter van de tarieihervorming-be- Weging, die een veiligen zetel in Londen opgaf om te Manchester voor zijn zaak te strijden. Mac- hanara en Masterman, beide jonge letten der re- geeringspartij, behielden hunne zetels, evenals Bir- rell en Hobhouse te Bristol. Over het algemeen valt in dezen- verkiezingsstrijd een buitengewone gelijkenis op te merken met de in Januari ld. behaalde meerderheden, ofschoon een aanzienlijke vermindering in het totaal der uitgebrachte stem den moet worden geconstateerd. Verscheidene kiezers verhuisden naaf nieuwe districten en kon den hun stem niet uitbrengen. Ook het vochtige W-eer en de koude beletten eene ruime opkomst def kiezers en waren mede oorzaak, dat zich op straat geen levendige tooneeltjes afspeelden, zooals gewoonlijk. FRANKRIJK. De F ran sc he Kamer is begonnen met de be sprekingen over de interpellatie van de Montis °Ver de suikerhausse. De Monti verzocht de re geering om een eind te maken aan de kunst- hïatige hausse op dé Franschte suikermarkt en den speculatieven opkoop te beletten. Hij' deed ont hullingen omtrent de speculaties van den Chi leen de Santa Maria, die enorme suikervoorraden la Frankrijk, Londen en Hamburg er op nah.eld, Zonder dat de wet hem dit kon [beletten. De Monti Verzocht daarom de regeering een wetsontwerp 'n te dienen hieromtrent en voorts een internatio naal congres te beroepen, om aan deze prak tijken edn eind te kunnen maken. PORTUGAL. Alles doet vefwachten, dat de constitueerende vergadering in de maand April aaüst. zal bijéén komen, nadat de verkiezingen den 31sten Maart zullen gehouden zijn. De algemeen© leiding van republikieinsche partij te Lissabon, gesteund "koor de plaatselijke comite's, zal' de candidatuur republikeinen bevorderen, maar, naar 't ^hijat, alleen die der „historischen", niet van 249) Re koetsier had gehoorzaamd, was de zijstraat l(1geslagen en ging naar den slagboom der Ter hes. Ovide bracht opnieuw zijn oog voor het kleine ehstertje. Het rijtuig met de roode lantaarns was nog op Wintig passen achter hem en behield getrouw dezelfden afstand. Ah die duivelin 1 mompelde Soliveau tus sen de gesloten tanden. Paul Harmant werd hevig ongerust en kon niet °a'aten te vragen Maar, wat is er dan toch? Men achtervolgt ons 1 Re millionnair werd doodsbleek. H\j stotterde: v - Men achtervolgt ons 1 Maar dan zijn wij erraden. Dan zijn wij stellig verloren. Qvide glimlachte medelijdend en zeide j 01 stel u volkomen gerust. Gij zijt daarbij r ..het geheel niet betrokken. Men vervolgt alleen JHl». en ik weet zeer zeker, wie my zoo achter- «it. die welke zich na liet voldongen feit republi- keinsch hebben verklaard. Deze zullen zich ver zamelen om hunne candidaturein te steunen met de elementen waarop zij in de verschillende dis tricten kunnen rekenen. Onder de republikeinen wint het denkbeeld veld van eene nieuwe administratieve verdeelingmen wil terugkeeren tot het oude stelsel geldend tot aan* de regeering van dom Miquel, waarbij het land verdeeld wordt in de provinciën Minho, Dou- ro, Tras-os-Montes, Beira.Alta, Bei-ra Baixa, Extra Maduro en Algarvië, waarin aan iiadler kanton oeiiï breade mate van zelfregeering zou verze kerd zijn, terwijl het geheel meer aTs een Bonds staat zou beschouwd worden. ITALIë. Het verslag van den staat der financiën, dat aan de Kamer is aangeboden, zegt, dat de ont- werp-begroioting voor 1911—1912 rekent o.p een batig slot van 511/2 millioen lire. Do kosten voor de militaire administratie zijn verhoogd met 15 millioen, tengevolge van het duurder worden der levensmiddelen. Voor den bouw van schepen jwiordt llA/g mil lioen uitgetrokken en van de voor-premies 4 mil lioen afgetrokken. De buitengewone uitgaven morden geschat op 39 millioen voor het dienstjaar 19101911 en op 41 millioen voor het dienstjaar 1911—1912. Geen buitengewone credieten zullen worden aan gevraagd voor het leger, behalve de 50 millioen, welke vanaf 1912—1913 zijn uitgetrokken voor de vorwapeni.ng van de veld-artilleria. Ten be hoeve van de marine zullen echter aanzienlijke uitgaven gedaan moeten worden, om gaandeweg het vliopt-p'rogramma te voltooien. TURKIJë. Zaterdag heeft Hakki pasja in de Kamer een exposé gegeven van de binnenLandsche en buiten- la,riidsche politiek van Turkije. Hij zeide, dat de leening met Frankrijk mislukt was, oimldat de Framsche re,geering waarborgen vrloeg, die de Porte niet, kon geven. Hierdoor is echter geen wijziging gebracht in dc- traditioneele verhouding van beide landen. De grootvizier wees op de noodzakelijkheid, in vriendschappelijke verhouding te blijven met Frankrijk en Engeland, wier vriendschap voor Turkije van gnoote waaide is. Wij zijn, aldus Hakki, in goede verhouding tot alle mogendheden en nemen tegenover hét drievoudig verbönd dezelfde houding aan als te genover de triple entente. Een militaire overeenkomst met Roemenië be staat, met. Maandag voortzetting dier debatten. De Kamer heeft het adres van antwoord op de Troonrede aangenomen. De woordvoerders van alle partijen legden er den nadruk op, dat aan- Weet gij dat Natuurlijk... En wie is het Niet anders dan eene vrouw... Ja, ik zou wel honderdduizend francs willen wedden, dat het persoontje, hetwelk daar gemakkelijk in de kussens van het rijtuig zit, eene vrouw is... en zelfs een zeer bekoorlijke... maar een ware dui velin... En zijt gij niet bevreesd voor dat schepsel De Parijzenaar antwoordde ruw Waarom zou ik bang voor haar zijn Wat zou ze tegen mij kunnen uitvoerenTrouwens, zij zal heden nog niet de verblijfplaats van dien besten Ovide Soliveau leeren kennen 1 Wij zullen haar dadelijk een valsch spoor laten volgen... Dat zal werkelijk een groot vermaak zijn... XXXIX. Eensklaps zeide Soliveau tot den millionnair Geef mij uw overjas en uw hoed en doe zelf die kleedingstukken van mij aan. De industrieel begreep wat zijn handlanger op het oog had De koelbloedigheid van Ovide had den zooge- naamden Paul Harmant een weinig kalmte ge geven. Hij ontdeed zich dadelijk van de kleedingstuk ken en nam die van den baron de Reiss aan. Zoodra dit gedaan was, riep de Parijzenaar den koetsier toe: Ga regelrecht naar de Operaplaats... Gij neming van het, adres geen votulm ten gunste van het TCgeeringsbeleid beteekend'é. In zijn uitéén zetting wees de groot-vizier op Be uitstekendie uit komsten van de expeditie in Albanië, en toonde de noodzakelijkheid eener ontwapening van Macedo nië aan; hij constateerde, dat het Grieksch-Bul- gaarsche conflict in den afgeloopën zomlex ver zacht was door de topplassing van de Iwtet op de kerkgenootschappen. De toestand in Jemen is niet verontrustend. Iïij merkte' voorts op, dat bij alle voor Tur kije belangrijke kwesties, wbarvan de meest be langrijke de handhaving der constitutie en der intregiteat van het Rijk waren, Idè houding van alle mogendheden even welwillend was. De grootvizier gaf den w'ensch te kennen, dat Griekenland een houding zal aannemen, die de verdlenking uit de wereld helpt, dat het in de Kreta-kwestie niet strict onzijdig blijft. Hakki pasja verzekerde, diat de houding der Christen-Kretenzers nog niet beteekent, dat het eiland bij Griekenland is ingelijfd. De consuls der beschermende mogendhteden van Kreta hebben onlangs aan de Mohamedanen ver klaard, dat inlijving bij Griekenland niet moge lijk zou zijn, zelfs af verlangden zij het. Kreta bevindt zich altijd als in bewaring in de handle,n der beschermende mogendheden, dié de soevereiniteitsrechtcn handhaven, die aan Tur kije hébben toebehoord. Aangaande Perzië verklaarde de groot-vizier, dat de binnenlandsche toestand zeer verward is. Dit is een bezwaar voor de regeling Van 'de grens, ïüririje heeft geen de minste plannen op Perzisch grondgebied. PERZIë. Naser-Ul-Mulk, die onlangs tol regent van het Perzische rijk verkozen werd, maar nog steeds in Londen vertoeft, verzekert herhaaldelijk, dat hij naar Perzië zal vertrekken zoodra de gezond heidstoestand van zijn zoon dit gedoogt. Het schijnt echter dat deze verzekeringen thans in Perzië geen geloof meer vinden. Berichten uit Teheran melden, dat de aanhangers van den regent zich door zijn dralen sterk teleurgesteld gevoelen en dat men algemeen gelooft, dat de regent, die tal van dreigbrieven moet hebben ontvangen, die hem voor zijn leven doen vreezen, wel in het geheel niet meer naar Perzië z.al komen. De Dalai Lama, die nog steeds verblijf houdt te Darjeeling, heeft ophieuw het verzoek gedaan, een bezoek te mogen brengen aan Engeland. De stad Ancenis is, tengevolge der over stemmingen, geheel van de buitenwereld afge sloten. Mrs. Eddy, de stichtster van do „Christian Scienoo-siecte", is te Boston overleden. moet stilhouden tegenover het koffiehuis van het »Grand-Hótel." Daarna vervolgde Ovide, terwijl hij zich tot Paul Harmant wendde Gij moet, zoodra wij daar aangekomen zijn, uitstappen... Amanda zal u voor mij aanzien, en zij zal u, bedrogen als zij is door uwe kleeding, volgen... In dien tusschentijd zal ik ons eten gaan bestellen bij Brébant. Maar wat moet ik doen, als ik ben uitge stapt Gij moet het koffiehuis binnengaan en plaats nemen 11a een weinig rondgeloopen te hebben in het volle licht, opdat het aanminnige juffertje uw gelaat zal zien en zij bemerken zal, dat zij zich vergist heeft... Gij bestelt het een of ander en zoodra gij zeker zijt, dat het rijtuig van die en gelachtige Amanda Régamy vertrokken is, komt gij weer bij mij... Afgesproken... zeide Paul Harmant. Ovide keerde zich voor den derden keer om, ten einde zich te overtuigen, dat het rijtuig hen nog steeds volgde. Natuurlijk bemerkte hij, evenals de vorige kee- ren, de verraderlijke roode lantaarns. Na de Terneslaan, die steil naar de hoogte gaat, langzaam te zijn opgereden, daalde het rij tuig van Ovide op de boulevards en een oogen- blik later hield het stil op de Operaplaats Het wagentje met de roode lantaarns was niet achtergebleven, doch had steeds denzelfden af stand bewaard. De Roemaensche minister-president zal die volgende week een bezoek te Konstantinopel bren gen. De Servische Kroonprins zal, naar de „Vos- sische Zeitang" verzekert, gedurende de Kerst dagen te Weenen door keizer Frans Joseph in audiëntie worden ontvangen, om te bedanken voor de belangstelling van den Keizer gedurende zijn ziekte. De Kroonprins zal als graaf AJpala rei zen, maar in Weenen als troonopvolger optreden. Volgens de „Times" veroorzaakt de opstand in Noord-Mexico die: regeering veel last. Er is heftig gevochten en de bevolking steunt de op standelingen. Zondag zouden bij Pedernales 100 opstandelingen en 40 soldaten gevallen zijn. Er schijnt evenwel geen k|westie van te zijn, dat de regoering 'net onderspit zou moeten delven. De Noorweegsche regeering lieeft tiwiee offi cieren naar Parijs gezonden, om aldaar de vlieg- schoiol te bezoeken en er hun diploma te halen. Uit Zuid-Duitschland komt bericht, dat de vleeschprijzen ten gevolge van den invoer van vee uit Frankrijk algemeen dalen. Het kalfs- vleesch is zelfs met 10 pf. het pond in prijs ver minderd. De slagers roemen om strijd de uitmun - tende hoedanigheid van het Fransche vee en ver klaren, dat het 't Duitsche vee ver overtreit. In Baden is Donderdag een buitengewone vee telling gehouden. Men ziet de uitkomst ervan met spanning tegemoet. De regeering van het vorstendom Schwarzburg- Sondershausen heeft met twee groote exportslach terijen, de eene in Nederland, de andere in Dene marken onderhandelingen voor de levering van geslacht vleesch aangeknoopt. De Nederlandsche slachterij is bereid, om versch geslachte varkens bij ten minste 39 stuks tegen f 34.50 de 100 pond fianco spoor Oss te leveren, de Deensche slachterij stelt rund vleesch voor f36.20 de 100 pond be schikbaar. De regeering zal het vervoer van liet vleesch uit openbare middelen betalen en bet dan in hoeveelheden van ten hoogste 4 pond voor onbe- middelden tegen inkoopsprijs beschikbaar stellen. In Koburg laat het gemeentebestuur ook heele waggonladingen Deensch rundvleesch komen, dat voor 40 ets. het pond verkocht wordt. In Saksen worden allerwege coöperatieve vereeningingen voor den inkoop van vleesch opgericht. Volgens het »Neues Wiener Tageblatt" moet het bericht, als zou prinses Stephanie het aanbod der regeering van 4 millioen francs als haar deel in de nalatenschap van wijlen haar vader, koning Leopold, aanvaard hebben, op onjuistheid berusten- Het blad zegt dat, alhoewel de prinses zich inschikkelijker jegens de Belgische regeering heeft betoond dan prinses Louise, zij anderzijds toch krachtiger vasthoudt aan haar aanspraken dan prinses Clémentine. Prinses Stephanie, voegt het blad er bij, eischt van de Belgische regeering een veel hooger be- Duchemin had gezien, op welke wijze de man, dien hij achtervolgde, gekleed was en toen hij Paul Harmant, gekleed in den donkeren overjas en met het zachte, vilten hoedje op het hoofd, zag uitstappen, hield hij hem voor baron de Reiss. Het rijtuig van Ovide wu,s in volle vaart weg gereden. Joris Garaud liet hem behoorlijk den tijd, om te verdwijnen te midden der andere rijtuigen daarna ging hij bij een tafeltje zitten, dat ge plaatst was onder de prachtige kristallen gas kronen. Raoul Duchemin kon een uitroep van toorn niet onderdrukken. Ik heb mij laten beetnemen I mompelde hij. Die twee heertjes hebben gemerkt, dat zij ach tervolgd werden en zijn van kleeding verwisseld I Ah 1 schurk van een Ovide Soliveau L. Gedurende eenige seconden bleef hij droevig gestemd door die teleurstelling, daarna hernam hij Zij zullen voortaan op hun hoede zijn... Wat te doen Duchemin gaf den koetsier bevel, hem naar de Damesstraat te voeren. Amanda wachtte hem met ongeduld. Toen de naaister van juffrouw Augustine zijn gelaat zag, begreep zij, dat er iets bnitengewoons was voorgevallen. In weerwil van de wreede teleurstelling, die haar bondgenoot had ondervonden, kon de jonge vrouw niet nalaten, in lachen uit te barsten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1