Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Woensdag 7 December 1910. No. .9886. iloueert II op. is Na misdaad vergelding. Hue ScMedamsGhe Courant set iratis (Misteri Maifai )fpy.feeMO.tó p. ui, 1131 p.3«L Officieele berichten. JACHT. eeu Onderwijzer twee Onderwijzers een Onderwijzeres FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Verspreid© berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 60 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADTERTENTIëNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 16 cent. !i Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldeljgk adverteieren worden uiterst bit lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 28 November 1910, no. 168; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Zaterdag 31 December 1910, inet zonsonder gang, blijvende het schieten van houtsnippen en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jacht bedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat- war- of valflouwen, toegelaten tot en met '28 Februari 1911. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de JSederlandsche Staatscourant wor den geplaatst. 's-Gra v en ha ge, 1 December 1910. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 15 December a.s. des namiddags 2 uur voor den tijd van 3 jaar bij inschrijving in het openbaar te ver pachten Het recht van afslag van visch aan de Visehinarkt te Schiedam. De pachtvoorwaarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A). De gezegelde insehrijviugsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van verpachting. Bij het openbaar Lager Onderwijs te Schiedam worden gevraagd aan school 1) (Hoofd de heer J. HAGE) met akte vrye en orde oefeningen, aan school F ^Hoofd de heer B. VAN BOC- HOVE) met akte vrye en orde oefeningen en met akte nuttige handwerken en vrye en orde oefeningen. De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd. voor de akte vrije en ordeoefeningen met i Lo. - voor de akte nuttige handwerken met f'25. voor de akte handteekenen met f50. voor de hoofdakte met f'200.— en voor 2, 4,6, 8, 10, 13, en 16-jarigen dienst bij het lager on derwijs met f'50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en '22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f50.— voor ieder tijdvak. 251) Toen ik den burgemeester het procesverbaal, waarover ik zooeven sprak, liet zien, scheen hij verstomd te zijn, vervolgde Etienne, dat proces verbaal was een wettig stuk, dat onder geen voorwendsel uit het archief van het gemeentehuis had mogen verdwijnen... In mijne tegenwoordig heid werd dadelijk een onderzoek ingesteld en uit dat onderzoek bleek, dat het stuk ontvreemd was. Duchemin, die als het ware op een pjjnbank zat en niet goed meer wist, wat hjj deed, riep Wanhopend uit: Maar dan ben ik verloren I De kunstschilder stelde hem dadelijk gerust. Hjj zeide Ik zal trachten u te redden, indien gij be sluiten kunt, mij ronduit te antwoorden. Ik zweer u, dat ik daartoe bereid ben Gij zijt het derhalve, die dat proces-verbaal uit het archief hebt genomen f Ja, mijnheer, ik ben het. Was het niet voor een zekeren baron de Reiss? Ja, mynheer M* Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 18 Decem ber a.s. (De sollicitanten, die zich reeds aanmeldden voor School E worden ook als sollicitanten voor bovengenoemde vacaturen aangemerkt. BELGIë. De toestand van die Koningin der Belgen is nu zóó, dat geen bulletins meer uitgegteven zullen worden. MAROKKO. De correspondent van de „Köln. Ztg1." te Tan- geï verneemt uit betrouwbare bron, dat Frank rijk óp eigen houtje de haven van Agadir in Zuïd-Marokko bezet, heeft. Agadir is de uitine- mendste haven in het Zuiden, om zoo te zeggen de toegang tot het. rijke mijnland. Frankrijk zou tan biji dit optreden geholpen zijn door -een ze keren caïd Geloiuli, wien het een flink „voor schot" verstrekt heeft. In verband niet dlit bericht houdt de correspondent in kwestie een onmid dellijke deelneming van Duitschland aan de ver overing van Agadir en het aandoen van die ha ven door een 'Duitsche stoomvaartlijn voör drin gend noodig, daar Frankrijk's voorsprong boven dien toch al zeer moeilijk in te haten is. PERZIë. Het. Petersburgsche telegraafagOntschap schrijft uit Urmia, dat een aantal Koerdische stamrn'en zich met de Turken verbonden hebben, om den nieuwen gouverneur van Salmias liet betreden der stad te Beletten. De gouverneur staat met 800 man infanterie en 500 man cavalerie in do buurt van Sudscli Bulak. CHINA. De „Correspondence d'Extrême Orient" brengt belangrijk nieuws over de ontwikkeling der poli tieke verhoudingen in China. De prins-regent heeft der Keizerin-Weduwe mededeeling gedaan van de maatregelen die getroffen zijn ter voorbereiding van de grondwet en de Keizerin-Weduwe heeft ze goedgekeurd. In April 1911 zal het ontwerp van de grondwet gepubliceerd en in twee maanden floor het ge heel© land verspreid worden. Het. opstelen van de kiezerslijsten en liet uitwerken van de maat regelen tot. bijeenroeping van de beide kiezers lijsten zal 6 maanden duren. Eerst in Juli 1912 zullen de verkiezingen, waarvoor twee maanden beschikbaar worden gesteld, gehouden worden. In October 1912 worden de eerste parlements leden te Peking vertvacht. En in het voorjaar van 1913 zal 'het eerste Chinoesoh© parlement in een daarvoor nog te bouwen paleis plechtig geopend worden. Hertog Tsait-so en prins Poe-loen, beiden ledèh Kendet gij dien man sedert langen tijd Ik had hem nooit gezien. Duchemin vertelde daarna tot in de kleinste bijzonderheden, hoe hjj kennis gemaakt had met baron de Reiss, na diens aankomst te Joigny en wat de zoogenaamde baron hem verteld had, om van hem het stuk in handen te krijgen. Etienne had met volle aandacht geluisterd. Wij moeten vooreerst de hand op baron de Reiss zien te leggen, zeide hij. Ja, mijnheer, zeide Amanda... Duchemin en ik zouden alles geven, wat wij bezitten, om zijn adres te weten; maar die man is zoo slim, dat hij ons als een aal uit de vingers is gegleden. Gij zocht hem dus ook Ik zocht hem... antwoordde Raoul op zijne beurt. Met welk doel Met het doel, hem papieren die ons, de juf frouw en mij, veel kwaad kunnen doen, te ont rukken... Duchemin balde nogmaals woedend zjjne vuis ten en vertelde, wat wij reeds hebben medege deeld. Dus, riep de kunstschilder uit, hij legt be zoeken af bjj Paul Harmant. Ja, mijnheer.., En het is juist voor dien Paul Harmant, dat hij zich meester heeft gemaakt van het stuk van Joigny, voegde Amanda daar bij het zal ook voor zijne rekening zjjn, dat hij Lucie heeft willen dooden... van liet Keizerlijk Huis, die opdracht hebben het lOntwerpJgrondwet uit te werken, hebben 6 mede werkers gekozen. Deze meiewerkers zijln allen hioioge beambten of leden van het vorstenhuis. Twee hunner hebben respectievelijk in Duitsch land en Japan de grondwet be-studeerd. Deze 8 mannen vormen de nieuwe grondwetcommissie. De grondwietliga is met de samenstelling1 dezer commissie allesbehalve ingenomen. De leden zijn geen verteigmwoiordigers van bet volk, maar, hoe wel hoog©, afhankelijke beambten en prinsen van Keizerlijken bloede. Dit is een schrede terug, in plaats van vooruit, oordeelt die liga, en de toe komst zal nog erger zijln dan bet verleden. Volks vertegenwoordigers in den waren zin des woords moeten in de commissie zitten, het voorparlement behoort de actie in deze richting te steunen en ■ook de provinciale landdagen moeten hun invloed doen gelden. AMERIKA. De boodschap van president Taft aan het Con gres is in overeenstemming met de verwachting der zakenwereld, behoudend en gematigd. Do boodschap bevat buitengewoon weinig aanduidin gen voor nieuwe wetgeving. Betreffende de antitrustwetten, op welk punt de zakenwereld het gevoeligst was, zegt de bood schap, dat do bestaande wetgeving nopen^ de voor schriften door de trusts en de beperking hunner zaken, een punt bereikt heeft, waar we eenigen tijd kunnen blijven staan en ons kunnen1 over tuigen van hot. resultaat der krachtige toepassing van. de bestaandie 'wetten. Indien uit dit onderzoek •blijkt, dat verdere wetgeving van noode is, zal deze komen. De begrooting voor het jaar dat met 30 Juni 1912 afsluit, beloopt 630 millioen dollar,' te weten 53 millioen minder dan in 1911. Hieronder zijn niet begrepen de kosten voor het Panamakanaal, die in 1911 met 20 millioen zullen stijgen, waar van 19 millioen voor versterkingen. Tegenover uitgaven voor 1911'12 van 630 millioen, worden de inkomsten op 680 millioen geraamd1, zodoat de overschotten vermoedelijk 50 millioen zullen bedragen. De begroeting van. uitgaven voor het Panamakanaal gaat over 57 millioen, in welk bedrag zal worden voorzien door uitgifte' van obligaties. Blijft dus een tekort van 7 millioen. Drie-enJdertig -paters Redempfo'riste'n, uit Pa rijs en uit de provincie, hebben, zooals we reeds vroeger gemeld hebben, te Parijs terecht gestaan onder beschuldiging, dat zij opnieuw' een congre gatie gevormd hadden. Eergisteren heeft de recht bank uitspraak gedaan. Vijf patels zijn vrijge sproken; de overigen zijn veroordeeld tot bóeten van 50 tot 200 frank. Z.Eto. Kardinaal Segua, deken van hief Col- Etienne kon zijne ooren niet gelooven. Ten hoogste verwonderd riep hij uit Lucie dooden! Wat zegt gij daar? Met zegepralend gelaat antwoordde de jonge naaister Hij heeft mij eveneens willen dooden, daar hij wist, dat ik hem van die misdaad verdacht... Die man heet niet baron de Reiss, zijn ware naam is O vide Soliveau... Ovide Soliveau herhaalde de kunstschilder. De neef van Paul Harmant of beter gezegd, van dengene, die zich zoo laat noemen, want de in dustrieel is Joris Garaud ditmaal laat ik mij dit niet meer uit het hoofd praten.. Maar welke ge heimzinnige band bestaat er toch tusschen die twee mannen Hoe heeft de moordenaar van den ingenieur Jules Labroue in de huid van Paul Harmant kunnen kruipen en hoe kent hij Ovide Soliveau XLII. Na eene korte stilte wendde Etienne Castel zich tot Amanda Wilt gij zoo goed zijn, mij uitvoerig te zeg gen, wat gij opgemerkt heb, sedert den eersten dag, waarop gij hem ontmoet hebt tot het oogen- blik, waarop hij u verlaten heeft De naaikter antwoordde Ja, als men Raoul niet lastig zal vallen Ik verzeker u, dat indien reeds bevel tot vervolging gegeven is, ik reeds morgen zal zorg dragen, dat dit onmiddellijk wordt ingetrokken. lege dier Kardinaalsdiaken, en prefect der Vati- caariSche archieven, is overleden. Z.Em. bereikte den leèf-tijd van 74 jaar. Er zijn thans 20 vacatures in het H. College, een getal, dat sedert het pontificaat van Pius VI niet werd beleefd. Lacour de man die een aanval ,op den Framschen minister Briand heeft gedaan, is bij verstek tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het proces over de. uitlevering aan de Turfc- sche regeering van de 18 millioen mark die de vroegere sultan Abdoel Hamid op de Duitsche Rijksbank gedeponeerd had, zal heden beginnen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 6 December. De minister van Buitenlandsche zaken heeft zijne rede tot beantwoording van de door de Kamer gehouden algemeene beschou wing over zijne begrooting voortgezet. Hij begon met te wijzen op de goede betrekkingen, welke wij met de buitenlandsche mogendheden onder houden De regeering heeft daarbij haar stand punt van neutraliteit strikt gehandhaafd. De minister bespreekt het bezoek van het Belgisch koninklijk paar, en wijst er op, dat tegenover het Portugeesche republikeinsche schip, dat de haven van Tandjong Priok binnenliep, welwillendheid is betracht. Het kustverdedigingsontwerp is niet inzonderheid tegen Engeland gericht, doch tegen den vijand, wie ook. Van officieele Engelsche zijde is er geen enkele opmerking over gemaakt. De minister handhaaft geheel zijn velleden jaar aangenomen houding tegenover de Duitsche Rijntollen. De regeering blijtt den vrijen Rijn beschouwen als een levensvoorwaarde voor Ne derland. De minister behandelt nog verschillende detail punten, en verdedigt daarbij de tijdelijke vereeni- ging van de gezantschapsposten te Madrid en te Lissabon. Voor een internationale universiteit voor vol kenrecht voelt de minister nietwel voor «lectu res". Dit denkbeeld wordt op het oogenblik door eminente mannen op het gebied van volkenrecht uitgewerkt Het persbureau, aan het departement te orga- niseeren, is definitief opgegeven. Ten slotte legt de minister de verklaring af, dat de desorganisatie aan het departement gedu rende de jaren 19011905 niet zoo erg geweest is. Er is uit dien tijd geen stuk voorhanden, dat thans de bewegingsvrijheid der regeering ver mindert, noch een stuk, waaruit afgeleid zou kunnen worden, dat aan de Staten-Generaal eenig wetsontwerp is ingediend, dat niet voortspruit uit behartiging van zuiver nationale belangen. Hierna komt de heer Hugenholtz aan het woord voor repliek. Hij spreekt zijn teleurstelling uit, dat de minister geen woord van afkeuring over de houding van den heer Kuyper, de bron van alle moeilijkheden, heeft gesproken. Spr. stelt eene motie voor, aandringend, dat de moeilijkheden met het Duitsche rijk over de uitvoering van het vestigingsverdrag aan arbitrage zullen worden onderworpen. In dit geval zal ik u alles zeggen. En de jonge vrouw herhaalde uitvoerig, hoe zij met dien zoogenaamden baron de Reiss in kennis was gekomen en gaf tot in de kleinste bijzonderheden op, wat zij gezien had, wat zij gehoord had, wat zij ondersteld had. Toen zij geëindigd had, zeide Etienne Gij hadt gelijk... Die man is stellig en zeker de moordenaar van Lucie en hij handelde geheel en al op bevel van Paul Harmant, dat springt duidelijk in he^ oog. Maar de stoffelijke bewijzen ontbreken en wij moeten het noodige in handen hebben om de beide ellendelingen te verpletteren I Zij kwamen overeen, dat Duchemin zou voort gaan Harmant te bespieden. Daarna keerde de kunstschilder naar Parijs te rug. 's Maandagsmorgens ging Paul Harmant naar Courbevoie. Toen hij zijn huis in de Murillostraat verliet, had hij onwillekeurig een onderzoekenden blik romdom zich geworpen. De straat was geheel verlaten de millionnair besloot daaruit, dat niemand er aan dacht hem te achtervolgen. Hij bedroog zich. Raoul Duchemin had zijne plaats op de kade, tegenover de fabriek, weder ingenomen, maar aan den anderen kant der Seine en onder het voorkomen van een vreedzamen hengelaar. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1