Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. (iemei gd Nieuws. aan den notaris hetgeen echter de minister «onmogelijk" noemt. Spreker acht reorganisatie noodig in dien zin, dat de Rijksbank niet als departement, doch als bank worde ingericht. De Minister beantwoordt de sprekers. Hij komt er tegen op, dat de heer Duys geheime stukken heeft verklapt en verdedigt het klerken examen als een middel om de ongeschikten te onderkennen. Het bijgebouw (dit in antwoord aan den heer Marchant) was duur, maar niet te duur, en vol doet uitstekend. De collectieve verantwoordelijk heid van het Bankbestuur is een fout, die de minister hoopt te kunnen wegen. De controle aan de Bank is goed. De begrooting van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering duurt voort. Uitbreiding Staatsmijnveld. Aan de orde is het ontwerp tot verhooging van het 10e hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1910 (uitbreiding van het Staatsmijnveld). De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Kanter (Maastricht) betuigd instem ming met het doel om het Staatsmijnveld uit te breiden. Echter begrijpt spreker niet het onder scheid, dat gemaakt wordt tussehen afkoop van het vindingsrecht en schadevergoeding aan vin ders. De heer De Monte Verloren ontwikkelt eenige bezwaren van formeelen aard, ook wijst spreker op de resultaten tot dusver met de staats exploitatie verkregen, waardoor men wel eenigs- zins huiverig is geworden, om het terrein voor staatsexploitatie wederom uit te breiden. De heer Nolens motiveert zijn stem voor het ontwerp. Uitbreiding van het staatsmijnveld is aan te bevelen, omdat het staatsmijnbedrijf, wil het werkelijk zijn doel bereiken, daar ter plaatse zoo groot mogelijk dient te zijn. Bezit van het in het ontwerp bedoelde terrein is voor het staatsmijn- bedrijf van zeer veel belang. De heer Schaper spoort de regeering aan, om toch vooral niet den weg op te gaan van de particuliere concessies, maar steeds naar staats exploitatie te streven. De Minister van Landbouw verdedigt het ontwerp. Hij wijst er op, dat het betrokken veld van groote beteekenis is voor de uitbreiding van het staatsmijnveld. Ware er een gewone particuliere concessie geweest, dan zou de heele zaak buiten de Kamer hebben kunnen blijven. De thans gevolgde weg werd echter de meest aanbevelenswaardige geacht. Hij ontkent, dat de voorgestelde schadevergoeding van 3 ton te hoog zou zijn. Het veld, dat de vereeniging «Laura" wil hebben, is een deel van het terrein, waar het hier om gaat, doch deze zaak zal nauwkeurig onderzocht moeten worden. Als een rationeele exploitatie van het veld het eischt, zal de ver eeniging het gevraagde deel krijgen. De regeering zal deze aanvrage zoo onbevangen mogelijk be- oordeelen. De heeren Janssen en Verlorenreplicee- ren en worden nogmaals door den Minister beantwoord. Het debat wordt gesloten. Er wordt stemming gevraagd, die echter tot Vrijdag, na de pauze, wordt aangehouden. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag half 11. Nederland en Engeland. De «Times" bevat een hoofdartikel over de be trekkingen tussehen Nederland en Engeland, naar aanleiding van de uitlating van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer over de mogelijkheid van een aanstaand officieel bezoek, van Engeland's koning aan ons land. Het blad verheugt er zich over dat de betrek kingen tussehen Engeland en Nederland vriend schappelijk zijn. Wijzend op het belang van deze vriendschappelijke betrekkingen schrijftde «Times". Nog nooit zijn deze relaties van meer belang geweest dan op het oogenblik, want het handhaven van de algeheele onafhankelijkheid van kleinere Europeesche landen is een machtige factor voor de stabiliteit van het Europeesch evenwicht. In sommige opzichten inderdaad is de ligging van Holland voor dit land van buitengewoon belang; want, terwijl de grenzen van Nederlend gelijk loopen met die van de grootste militaire mogend heden van het vasteland, zijn 's lands kusten langs de Noordzea tegenover de onze gelegen, waar zich ook een van de voornaamste waterwegen bevindt van geheel West-Europa. Ofschoon Nederland klein is in oppervlakte is het toch een wereldmacht van den eersten rang door zijn overzeesche bezittingen. Wij hebben geen reden te veronderstellen, dat de heden- daagsche Hollander iets van den moed, waar mede zijn voorouders hun onafhankelijkheid ver dedigden, verloren heeft. Ook hebben wij geen recht aan te nemen, dat 'slands onafhankelijk heid op een of andere wijze in gevaar zou zijn. Maar er zijn verscheidene ernstige, internationale kwesties ten aanzien van welke de houding van Holland een factor zal uitmaken van het aller grootst belang. De eenigszins levendige discussies, die dezer dagen op het contingent gevoerd zijn; vooral in België en Frankrijk en die ook een echo hebben gevonden in de Tweede Kamer der Staten-Generaah in zake de voorgestelde verster king van Ylissirigen, zijn een zaak in kwestie. Het gerucht gaat dat het fonds dat vereischt wordt voor de kustverdediging van Holland een onderwerp van discussie heeft uitgemaakt, om dat er door een andere vreemde mogendheid ten deze pressie zou zijn uitgeoefend. De Belgen hebben in alle geval geen instemming getoond met de zoogenaamde versterkingen van Vlissingeni met het oog op eventueel nadeel voor Antwerpen en de vrije vaart op de Schelde. De veronderstelling is uitdrukkelijk tegenge sproken door den verantwoordelijken minister van de Nederlandsche Regeering. Hij verklaarde o.a en ongetwijfeld met gegronde redenen; dat Ne derland voor het handhaven van zijn neutraliteit verplicht is, de kustverdedigingen even goed te versterken als de landdefensies." Het blad bespreekt ten slotte de Rijntollen en eindigt met te zeggen, dat de belangen van En geland in gelijke mate betrokken zijn bij den bloei en onafhankelijkheid van België en Nederland. Standbeeld Czaar Peter den Groote. De gemeenteraad van Zaandam heeft thans officieel de mededeeling ontvangen, dat het stand beeld van Czaar Peter den Groote, hetwelk de gemeente Zaandam namens Z. M. den keizer van Rusland is aangeboden, van brons zal worden gegoten en zal rusten op een voetstuk van natuur steen, met een grondvlak yan 4.34 M. lengte en 4.34 M. breedte. Het standbeeld is ontworpen en gebeeldhouwd door den Parijschen beeldhouwer Leopold Bernstamm, terwijl het voetstuk is ont worpen door den heer A. Guilbert, achitect te Parijs. Waarschijnlijk zal het geheel einde Maart a.s. te Zaandam kunnen aankomen, terwijl tegen dien tijd de fundamenten gereed moeten zijn, die uitgevoerd zullen worden volgens de opgave en berekeningen van den gemeente-architect van Zaandam. Alle kosten, ook die der fundeering en plaatsing, zullen door Z. M. den keizer van Rusland gedragen worden. B. en W. van Zaandam hebben derhalve den gemeenteraad voorgesteld, te besluiten dit kunst werk voor de gemeente Zaandam te aanvaarden, het te plaatsen op een gedeelte van de gedempte Voorzaan en te zijner tijd Z. M den keizer van Rusland oprechten dank te brengen voor het kostbaar geschenk en het daardoor gegeven sym pathieke blijk van belangstelling in Zaandam. Electrische centrale. Onze correspondent te Zeist meldt ons Met 11 stemmen tegen 1 voteerde de raad dezer gemeente in de zitting van Donderdag een bedrag van f 225.000 voor den bouw van een electrische c-ntrale. (Tel.) Leening yan 's-Gravenhage. B. en W. van 's-Gravenhage zullen aan den Raad dier gemeente voorstellen, de 4 pets. leening van f8 millioon te gunnen aan een consortium, dat bereid is de leening over te nemen. Naar men verneemt, zullen van dat consortium deel uitmaken de Nederlandsche Handel Maatschappij, de firma Lippmann, Rosenthal Co., en de firma Wurfbain Zoon te Amsterdam, en de firma Berlijn Engers. De Kustverdedigingsvoorstellen. De «Standaard" schrijft «Ten opzichte van de kustverdediging is zoo lang op publicatie van de geheime stukken aan gedrongen, dat het Kabinet, ten einde raad, ten deele althans voldoening hieraan heeft toegezegd wat maakt, dat zelfs het sectie-onderzoek over dit ontwerp eerst na 1 Febr. aan de orde kan komen." Gedistilleerd. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot regeling van het verkeer van gedistilleerd over de Duitsch-Nederlandsche grens. Blijkens de toelichting heeft de bestaande over eenkomst, op 18 Mei 1906 te Berlijn tussehen Nederland en Duitschland gesloten, in praktijk aanleiding gegeven tot eenige bezwaren. Volgens artikel 1 dier overeenkomst moet het daarin bedoeld bewijs worden overlegd door den uitvoerder. Dit was voor dezen niet altijd even gemakkelijk. Daarom bepaalt art. 1 der nieuwe overeenkomst, dat het bewijs door het kantoor waarlangs de invoer is geschied, moet worden verstrekt aan het kantoor waarlangs de uitvoer heeft plaats gehad. Art. 2 der nieuwe overeenkomst voorziet in bezwaren, ontleend aan den inhoud der bewijzen en het daarop verschuldigd zegelrecht. Volgens art. 2 der bestaande overeenkomst is het bepaalde bij art. 1 niet van toepassing op acloholhoudende reuk-, toilet-, haar-, tand- en mondwaters in geval van verzending per post. Het is wenschelijk gebleken deze vrijgevige bepaling uit te breiden tot alle goederen, die per post uitgevoerd worden, waaronder b.v. ook essen ces en monsters likeur behooren. Deze uitbreiding is opgenomen in art. 8 der nieuwe overeenkomst. Arbeidsbeurs te Deventer. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Deventer, werd besloten tot oprichting eener gemeentelijke arbeidsbeurs. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 759.0 te Memel. Laagste barometerstand 726.4 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dag: meest tijdelijke krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vannacht is door de politie aange- 1 houden en in bewaring gesteld de 23-jarige P. S., die bij een bewoner van het Broersveld de boel had stukgeslagen en bij een bewoonster al daar een ruit had gebroken. Heden-morgen is bedoelde persoon, na ver hoon ontslagen. Vergadering Kiesvereeniging. Wij herinneren ook nog te dezer plaatse onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde." aan de vergadering, welke heden avond half negen, in het Bondsgebouw wordt gehouden. Grqote opkomst is zeer gewenscht. Gister-avond ongeveer 8 ure is de 16-jarige koopman A. van Schijndel aan den Rotterdamschen dyk onder deze gemeente met een wagen, waaronder een hond was gespannen, bekneld geraakt tussehen twee trams, een van Schiedam en de andere van Rotterdam komende, daar hij geen kans zag om uit te wijken zonder in de sloot te geraken. De wagen werd vernield en de hond gedood de koopman had echter nog den tijd om het lijf te bergen, zoodat hij er ongedeerd afkwam. UIT ROTTERDAM. De gemeenteraad heeft in de middagzitting van gisteren het door de Gedeputeerde Staten ingezonden ontwerp van wet tot toevoeging van deelen van de gemeenten 's-Gravenzande en Naaldwijk aan Rotterdam goedgekeurd. Slechts een lid, de heer Stulemeijer, vroeg aanteekening dat hij er tegen was. Het grootste gedeelte van de zitting was ge wijd aan de behandeling van het voorstel tot uitbreiding der marktruimte op het Noordplein. Dit gaf aanleiding tot een wijdloopig debat. De bezwaren, welke enkelen er tegen hadden, waren lo. dat ten behoeve van die uitbreiding een daar aanwezig plantsoen moet worden opgeruimd en 2o dat het geen afdoende maatregel werd geacht en men over eenige jaren weer voor hetzelfde feit zou staan. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 34 tegen 6 stemmen aangenomen. In de avondzitting werd de politie-verordening aangenomen, zooals zij door den burgemeester was voorgesteld, na verwerping van enkele amen dementen van verdere strekking. Thans zullen vervallen de agenten tweede klassede salarissen van enkele categorieën zullen verhoogd worden het aantal hoofdinspecteurs met 4 en dat der inspecteurs tweede klas met 2 verhoogd worden, en een nieuwe rang politie-assistenten ingesteld worden. Op de begrooting voor 1911 is hiervoor reeds f 25.000 uitgetrokken. Na eenige opmerkingen van de heeren van Staveren en Hooijer, die door den wethouder van onderwijs werden beantwoord, werd de ontwerp verordening omtrent de subsidieering van bijzon dere bewaarscholen bij acclamatie aangenomen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c h i e d a m. Vrijdag 9 Dec. 81/2 u. Bondsgebouw, Vergade ring R. K. Kiesvereeniging. Rotterdam. Zondag 11 Dec. 21/2 u. Groote Schouwburg. Con cert Residentie-orkest. De electrische tram. Geachte Heer Hoofdredacteur Gaarne zou ik wenschen, dat U onderstaande regelen in uw geacht blad als ingezonden stuk opnam. Bij voorbaat mijn dank. In de «Nieuwe Schiedamsche Courant" van gisteravond las ik met veel belangstelling het inge zonden stuk van mijnheer X. Ik ben het geheel met hem eens, dat de Schiedammers door de R. E. T. Mij nogal geducht «genomen" worden. Ik vind het gewoon een schandaal, dat wij 20 cent voor een retour moeten betalen, terwijl eenige trajecten in de stad Rotterdam, waar men 10 cent betaald, veel grooter zijn. Naar mijn meening wordt er ook door de direc tie van de R. E. T. Mij niet datgene gedaan wat bevorderlijk kan zijn voor de ontwikkeling van het verkeer op lijn 8. De rit tussehen hier en het Beursplein duurt veel te lang. In het buitenland zou men voor de communicatie tussehen twee groote steden veel beter zorgen I Het is volstrekt geen zeldzaamheid, als men van hier naar het Beursplein rijdt, aan alle halten te moeten stoppen. Waarom laat men niet van hier tot Delftshaven rijden en op de lijn Delftshaven—Beursplein meer dere trams loopen Dan kon worden bereikt, dat er een snellere dienst tussehen Schiedam en Delfts haven werd onderhouden en men vlugger van Delftshaven op het Beursplein kwam. Kan zulks niet, dan dienen toch de halten tus sehen Delftshaven en Beursplein voor lijn 8 be perkt te worden. Nu ik toch aan het schrijven ben zou ik weieens willen vragen, mijnheer de Redacteur, wanneer het goedkooper telefoontarief voor gesprekken met Rotterdam in werking treedt Toch niet als Schiedam bij Rotterdam ge annexeerd wordt? X. IJ. Z. Onze Hoogstraat 1 Geachte Redactie, Met de plaatsing van onderstaande regels in Uw geëerd blad zoudt U ondergeteekende verplichten Reeds jaren wordt er door Gem.-Werken ge~ tracht om den toestand van onze Hoogstraat te verbeteren door het maken van trottoirs wat zeker te loven is. Niet altijd is zulks naar den zin van de hierin betrokken winkeliers reden waarom is genoeg bekend. Niemand van de genoemde tegenstanders durft aan zijn stoep een verandering aanbrengen, waar door hij van zijn eigendom zou beroofd worden- Herstellen is toegestaan doch de oude geheel opnieuw opmaken steeds verboden op gevaar van onteigening. Hoe dan te verklaren, dat thans één onzer grootste en breedste sta in den weg, geheel en al opgebroken en weer gerestaureerd wordt- Is het oude systeem vervallen of is er bij Gem.-Werken verschil tussehen bewoners van dezelfde straat U, Mrjnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, Een Hoogstrateb. Ongelukken. Te Bladel (N.-Br.) is de 72-jarige wed. C. Smeijers, die in den namiddag was uitgegaan om hout te sprokkelen, op haar terugweg naar huis door de duisternis overvallen) zoodat zij het spoor bijster raakte en aan den weg van koude is omgekomen. De heer K., stoommolenaar te Barneveld, die bezig was eenige werkzaamheden in zijne fabriek te verrichten, kwam met een drijfriem i° aanraking en werd met geweld medegesleurd en om een as gedraaid. Gelukkig slaagde het per* soneel er weldra in den riem door te snijden en de machine tot stilstand te brengen. Zóó vast zat hij echter tussehen een muur en de as be klemd, dat al zijn kleederen van zijn lichaam moesten worden gesneden, voordat men hem kon bevrijden. Behalve inwendige kneuzingen, heeft hij ernstige verwondingen aan zijn arm bekomen- De arbeider Starke van Munnekemoer, 13 bij een sluis te water geraakt en verdronken- Hij had vermoedelijk niet gezien, dat de brug was afgedaaid. De 67-jarige koopman R. Bollegraaf, uit de Prinsenstraat te Groningen, die Woensdagmorgen vroeg was uitgegaan om handel te drijven, 13 tussehen Ten Boer en Garmerwolde in een sloot geraakt en verdronken De man leed aan toe vallen. Te M.llingen heeft een 3 jarig jongetje van A. G. uit een ketel met kokend water gedron ken. Het kind is gisteren na hevige pijnen over leden. Het spoorwegongelijk bij Simpel- vel d. Over het treinongeluk te Simpelveld (het vijfde, dat sedert Zaterdag jl. in het Zuiden der provincie Limburg en het tweede, dat sedert dien dag te Simpelveld voorkwam) lezen we nog in de L. K. Om half acht Donderdagochtend kwam een uit circa 40 wagens bestaande goederentrein het station binnengeloopen. De tiein reed voorbij hei station, daar de machinist den trein niet kon houden, liep op een doode lijn en reed een stoot- blok in splinters. De locomotief met den tender rolder den weg afeen paar wagens zijn vernield. De stoker werd van de machine geslingerd) terwijl de machinist Penson uit Maastricht gedood werd. De materieele schade is groot. Het verkeer is gestremd. Met de opruimingswerken is reeds een begin gemaakt. Nader vernemen wij nog dat de machinist van goederentrein 1332 den stoom had afgesloten aan het station, maar het remtoestel kon den langen) zwaren trein niet houden. Droevig einde van een Boeren- commandant. Te Venlo is in een herberg overleden een 36-jarige Transvaler, C. Sil ves genaamd, die aldaar ziek was aangekomen op z'j° reis naar Groningen. Deze man had als commandant eener Boeren- afdeeling den oorlog tegen Engeland medegemaakt- In Engelsche krijgsgevangenschap geraakt, pleegd® hij een misdrijf, waarvoor hij ter dood veroordeel werd. Hem werd gratie verleend, met oplegging van 15 jaren vestingstraf op St. Helena. Onlangs was hij van daar ontvlucht en had hl) zwemmende een Fransch schip bereikt, dat hem in een Fransche havenstad aan wal zette. De beklagenswaardige man heeft door ziekte rij0 reis moeten onderbreken en is nu gestorven) volgens de verklaring de geneeskundigen, aan uitputting. (N. v. d. D) Overstroom ingen. Niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland wordt door overstrooming®0 geteisterd. Verschillende plaatsen zijn ondergelo®' pen en de bewoners moesten met booten uit hunn® huizen gehaald worden. In verschillende dorpe0 van het district Tewlesbury kunnen de kiezer® niet gaan stemmen en Gloucester kan men ni®4 anders dan met een vaartuig bereiken. De overstroomings berichten uit Frankrijk luiden zeer onrustbarend. In de departement®0 Saóne-et-Loire, Hérault en Gard is de toestand allerbedenkelijkst. De Rhóne stijgt aanhoudend. De Waterstaat voorziet een peil van 7 M., dat is de hoogste stand, dien de rivier sedert 1856 heet'' bereikt. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 34^ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2