Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws^ maakten vele slachtoffers op de kust en op de wegen in de nabijheid der kust. De Senaat beraadslaagde over een Boodschap van president Fonseca, waarbij de toestand wordt wordt uiteen gezet. Nadat de Senaat een besluit genomen heeft, zal de Kamer over de presiden- tieele verklaring haar gevoelen zeggen. In Rio de Janeiro zelf heerscht geen beroering. Om elf uur Zaterdagavond nam de Senaat, ondanks de oppositie van Ruy Barbosa, het besluit tot afkondiging van den staat van beleg voor den duur van 30 dagen aan. De opstandige beweging is aldus wordt gemeld, geheel en al onderdruktde muitende fuseliers bataljons zijn voor een deel in de pan gehakt en leden een verlies van meer dan 200 dooden en gewonden. In het |kntwoord 'der beschermende mogend heden op |de Turksche nota, waarin tegen de hesluiten dex Kretenzer Kamer wordt geprotes teerd, wordt gezegd, dat het niet noodig' is, aan dacht te schenken aan alfes wat er voorvalt in den boezem der Kretenzer Nationale Vergadering. Dusdanige manifestaties, die ook vroeger reeds plaats grepen, hadden nimmer dien geri.ngstem invloed op ld© besluiten der mogendheden-protec- toren, noch de geringste koinsekwentie met be trekking töt Turkije's rechten. Wat aangaat het bestuur van het eiland, de mogendheden zullten deze kwestie grondig; hestu- deenenj zoodra zich een gunstige gelegenheid voor doet. Een telegram uit Beyroeth meldt: Een ge deelte van |de Christenbevolking, de ambtenaren en het garnizoen van Kerac zouden door 5000 plunderende Bedoeïnen cn Droezen, die boven dien oen trein op den spoorweg naar Medina hebben doen ontsporen, vermoord zijn. Berichten van de Mexicaansche grens beves tigen, dat de zoon van den Mexicaansehen Mi nister van Buitenlandscbe Zaken, Creel, door de opstandelingen werd gevangen genomen. Er zijn tbains 5000 man 'regeeringstro:epe,n bij. Chihuahua samengetrokken. Men verwacht ernstige gevech ten. Uit Oporto wordt gemeld, .dat de Douro buiten haar oevers getreden is. De stropm heeft thans reeds een. snelheid van tien knoop©n in 't uur en de regen blijft nog maar steed's aan houden. De commandant van de haven heeft aan alle bemanningen gelast hun schepen te ver laten. Het spoorverkeer met Spanje ïangs de Dounolijin is verbroken. Naar 1de „Matin" verneemt, heeft de Fran- sche negeering een plan in bewerking, om van Parijs een zeehaven te maken. Volgens dit plan zou de jSeinje verbreed, en uitgediept worden, zoiodut ook ide grootste zeeschepen tot aan Asniè- res, waar de haven aangelegd zal' kunnen wor den, kunnen doorstoomen. De voorzitter van" den Parijschen gemeenteraad, ide heer Pyll'an, sprak zijn bijzondere tevredienheid over dit plan uit en verklaarde, idia-t hij al' zijn invloed: zal gebrui ken, om dit grootsch plan door te voeren. Parijs zou als zeehaven in d;e toekomst geen overstroo- mingen meier tie vreezen hebben, evenmjn van gebrek aan levensmiddelen te lijden hebben, zoo- als dit bij de overstroomingen en de spoorweg staking het geval is geweest. Uit Berlijn wordt aan een Parijsch dagblad gemeld, dat de gezondheid der Duitsche keizerin veel te wenschen over zou laten. De ontsteking der ooren, waaraan zij reeds lang lijdt, heeft een onrustbarend karakter aangenomen. De Russische Senaat heeft besloten, eene gerechtelijke vervolging in te stellen, voor de licten in de uitoefening van hunne functie be gaan, tegen den oud-prefect van Moscou, den heer Reinbot, en zijn adjunct, kolonel Korotkoff. De telling van de bevolking van de Veree- nigde Staten van Noord Amerika, daaronder be grepen Alaska, Hawaï en Porto Rico, geeft een totaal van 93.402.151 zielen, aldus een vermeer dering met 20.9 p.c. met betrekking tot de laatste volkstelling. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 10 December. J u s t i t i e-b egroo tine. De minister van justitie zette zijne rede ter beantwoording van de algemeene beschou wingen over zijne begrooting voort. Pierziening van de bevvijsregeling in burgerlijke zaken is bij den Raad van State aanhangig het ontwerp om trent de onrechtmatige daad is van den Raad van State terug. Een commissie bereidt bepalingen tegen woeker voor. Het Wetboek van strafvor dering zal eene belangrijke wijziging ondergaan de militaire strafrechtspleging is gereed, slechts is nog noodig eene novelle voor het militair strafrecht. De administratieve rechtspraak hoopt de minister met de Kamer af te doen, voor hij met de invoeringswet komt. Voor een zuiver academisch debat voelt de minister niets. Voor wijziging van het Arbeidscontract is nog te weinig ondervinding met de nieuwe regeling. Voor subsi- dieering van bureaux voor rechtsbijstand is geen geld beschikbaar. Het denkbeeld is echter den minister sympathiek, mits het rijkssubsidie ver band houde met gemeentelijke subsidie. De minis ter bespreekt nog verschillende andere der behan delde ontwerpen, en geeft te kennen, dat hij voor de Zeerechtconferentie van 1912 geen ontwerp- Zeerecht zal indienen. Aan de wijziging van het eerste boek van W. v. S. wordt de laatste hand gelegd daarin zal de voorwaardelijke veroordeeling worden opgenomen. Voor delinquenten van 17 tot 21 jaar zullen aparte gestichten in den geest van de Borstal-prisons zijn in het leven te roepen. De minister zet hieromtrent zijne denkbeelden nader uiteen. Hierna behandelt de minister de verschillende beschouwingen, ten opzichte van de uitvoering van de Kinderwetten gehouden. De minister bespreekt vervolgens de rede van den heer Duys over de criminaliteit in het Zuiden van het land. Na korte replieken komen de artikelen van de begrooting in behandeling. Bij het artikel voor de kosten van het depar tement verdedigt de heer Duys een amendement, om de som voor aanstelling van een nieuwen ambtenaar (taak het brengen van uniformiteit in de toepassing van het tarief van gerechtskosten in burgerlijke zaken) niet toe te staan. Spr. acht een hoofdcontroleur over de griffiers niet noodig. De heer Van Sasse van Ysselt kan het geld voor den nieuwen ambtenaar alleen toestaan, als het 's ministers bedoeling is, er een tijdelijk ambtenaar van te maken. De heer Van Veen maakt eenige opmer kingen over den werkkring van den ambtenaar. De heer Van Doorn verklaart zich voor het amendement. Er zal van den referendaris een heel bureau groeien vreest hij. De heer Duynstee is voor den referendaris. De minister verdedigt hierop breedvoerig zijn referendaris, wiens werkkring hij nader uit eenzet. Het is een minimumeisch, waarmee de minister voor den dag is gekomen. Of de amb tenaar bloot tijdelijk zal zijn, kan de minister niet zeggen. De heer Limburg is bereid den ambtenaar te geven, mits hij een tijdelijk ambtenaar zal zijn, en mits een herziening van het tariel van gerechts kosten worde in studie genomen. De minister antwoordt dat nooit tot her ziening en vereenvouding van het tarief kan worden overgegaan zonder dezen ambtenaar. De stemming wordt aangehouden tot Maandag. De Papendrechtsche strafzaak. Bij het verder debat bespreekt de heer L i m- burg de Papendrechtsche zaak, waarbij hij het beleid critiseert van de rechtscolleges (behalve van den Iloogen Raad) die deze zaak hebben aange raakt. Met kracht komt hij er tegen op, dat hier een psychologisch-psychiatrisch onderzoek heeft plaats gehad, eenzijdig en zonder den uitdrukke- lijken wil van de getuigen. In Dordrecht heeft in rechterlijke kringen een atmosfeer geheerscht van geloof aan een complot, een atmosfeer die zwaar gedrukt heeft op een advocaat (Mr. Dicke), die in de eerste jaren de zware verdediging op zich nam en die sedert niet meer herbenoemd is als rechter-plaatsver- vanger en als curator. Spreker betoogde verder dat de Papendrecht sche zaak het groote belang van een goede sa menstelling onzer rechterlijke macht heeft aange toond en dat het noodig is frissche krachten in de magistratuur te brengen, mannen met socialen zin en midden in het recht staande. De heer van Hamel zette in verband met de behandeling der Papendrechtsche zaak uiteen dat de rechterlijke macht steeds behoort te zor gen dat zij een in hare handen gestelde zaak, ook in hare handen houde 2e dat de rechter steeds volkomen ombevangen en rustig zijn onder zoek behoort te doenbeide zaken zijn eerste voorwaarden om de achting van het publiek te blijven verdienen. Wat de zaak zelve betreft betoogde spreker dat het eenvoudigste en zuiverste ware geweest, wanneer men het onderzoek had weten beperkt te houden tot Papendrecht, en de rechter te Dordrecht erkend had dat door Garsthagen in het algemeen belang gehandeld is. Dan zouden bij de verdere behandeling bij verschillende an dere colleges geen dingen zijn voorgekomen, die er de Papendrechtsche zaak van gemaakt hebben. Vooral komt het sterk uit, nu de Arnhemsche rechter heeft aangenomen dat de subjectieve meening dat men te goeder trouw denkt te han delen in het openbaar belang, voldoende is om van rechtsvervolging te ontslaan. En dadelijk bij de eerste behandeling te Dordrecht heeft Garsthagen verklaard te goeder trouw te zijn ge weest. Wat de quaestie van de psychiatrische hulp in de rechtspleging betreft, ontwikkelde spr. zijn standpunt dat die vaak onontbeerlijk en ook vaak een zegen is, maar de wijze, waarop hier een psychiologisch-psychiatrisch onderzoek van getui gen heeft plaats gehad, is een nieuwigheid en was afschuwelijk, omdat in casu de getuigen als pa- tienten zijn behandeld. Volkomen sloot spreker zich aan bij de mee ning van den heer Limburg dat een contradictoir onderzoek had moeten plaats hebben. Hij noemde dit geheele onderzoek een soort vivisectie op ge tuigen, waarbij echter evenzeer beperking moet betracht worden als waarop steeds wordt aange drongen bij de werkelijke vivisectie. Ook spreker hoopt dat zich iets als te Arnhem gebeurd is, niet meer zal herhalen. By benoe ming van rechters lette men niet alleen op hun kunde, maar ook op de eigenschappen, die hen in staat stellen voeling te houden met de volksbe grippen. De heer Lobman meende daarentegen dat de rechterlijke macht alleen rekening behoeft te hou den met de heiligheid van het recht. Bewuste partijdigheid bestaat bij onze rechters niet. De wetgever moet meewerken om den rechters de onpartijdigheidsbetrachting te vergemakkelijken. En de tegenwoordige organisatie werkt die ver gemakkelijking niet in de hand, gelyk spreker verder uiteen zette. Nu komt daarbij de nieuwig heid van de psychiatrische hulp, waarbij de ge tuigen aan een inquisitie worden onderworpen. Maar daarbij komt een tweede novum, de inwen dige gemoedstoestand van den mensch, waarmede rekening moet worden gehouden. Beslist ongeoorloofd nu achtte spreker het on derzoek van getuigen, gelijk te Arnhem heeft plaats gehad. En de rechter had hier geheel an ders moeten optreden en wel ter bescherming van getuigen. Daarbij is het Arnhemsche Hof in de fout vervallen het onderzoek van de toestanden in Papendrecht voor zijn rekening te nemen. Dat was de rol van het Hof niet. Spreker vroeg maatregelen van den Minister van Justitie om dergelijke onderzoeken, waarbij de burgers als proefkonijnen gebruikt worden te verbieden. Hierna wijdde spreker nog beschouwingen aan de rechterlijke macht in het algemeen, waarbij hij ontkende dat er een klasse-justitie is. De rechter beschermt alle klassen van de maatschap pij. Spreker betoogt dat vooral moet gewaakt worden tegen verpolitieking van het recht. Er moet voor hooghouden van de rechterlijke macht beter gewaakt worden. Heden (Maandag) uur voortzetting. Inspectiën directe belasting. Bij Koninklijk 'besluit is bepaald met ingang Vftai 1 Mei 1911: op te Heffen de inspectiën der directe belas tingen, invoerCechten en accijnzen te Ommen, te Kampen en te Valkenburg in te stellen inspectiën der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Zwolte, 2de afdeeling, te OïdenzaaJ, te Maastricht, 2de af deeling, en te Heerlen; djat de thans bestaand© inspectiën der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zwolle en to Maastricht, volortaan zullen worden aan geduid ondier den naam van Zwolle, 1ste afdee ling, en Maastricht, 1st© afdeeling; de gemeente Weerselo af te scheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Tubbergen en te voegen bij dat der- zelfde middelen te Oldenzaal, met bepaling, dat de ontvangkantoren te Oldenzaal' en te Tubber gen gerangschikt moeten blijven ïn de klassen, waartoe zij thans behooren; .1. H. A. Bonman, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Kam pen, te 'benoemen tot inspecteur derzelfde mid delen te Zwolle, 2de afdeeling; C. W. Bodenhausen, inspecteur der directe be kistingen, invoerrechten en accijnzen te Enschedé, te benoemen tot inspecteur derzelfde middelen te Oldeinzaiaj; L. A. Altimg Mees, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Valken burg, te benoemen tot inspecteur derzelfde mid delen te Maastricht, 2de afdeeling. Commissie legerbezuiniging. De ,,'N. Ct." schrijft: Zijn wij wel ingelicht, dan behoeft het bericht vajn' de „Avp." over de samenstelling der Com missie van legerbezuiniging' (gevolg van de aan neming der motie Marchant) welker benoeming weldra te verwachten is, eenige rectificatie. Uit de Eerste Kamer zqu, in die commissie zit ting hebben, behalve de heer 't Hooft, voor zitter, die heer Vermeulen (niet de heer Reekérs); uit de Tweede Kamer de heeren Duymaer van Twist, Marchant, De Geer, Va,n Vuuren, Verhey en Ter Laan (niet de heeren Van Lyndon en Van Vlijmen). Voiorts als financieel-administratieve spe cialiteit de heer Lambrechtsen Van Bitthem, te Amsterdam, die dus het eenige niet parlementaire lid van de oommissie zou zijn. Het voornemen is tevens aan 'de commissie enkele aidviseerenjde leden toe te voege'n. Openbare leeszalen. Door de heeren Van Vuuren, Brummelkamp, Aalberse, Van Idsinga en Van de Veilde is een amendement ingediend op de begroeting van Bin- nenlandscho Zaken, strekkende tol het niet toe staan van het ©rediet van f 11.500 aangevraagd ton behoeve van hot steunen van openbare lees zalen. j j Wijziging wetboek van koophandel. Do commissie van voorbereiding uit die Tweede Kamer vopr het wetsontwerp! tot wijziging van het welhoek van koophandel, ten aanzien der naamloioze vennootschappen, zal' 4 Januari e.k. h;are werkzaamheden, aanvangen. De nota over de Kustverdediging. De „Avondpost" meldt Sedert enkele, dagen is de door de Regeering toegezegde Nota met betrekking tot liet wets ontwerp in zake het 40 milfioienfonds in behan deling bij: het departement van Oorlog. Het ont werp is samengesteld door d'en chef van den Genieraten- ien dien van den Marinestaf. Daarin wordt volstaan met een kort uittreksel te geven uit het geheime Rapport v,an 1904, doch getracht is aannemelijk te maken dat aan de voorgestelde voorzieningen behoefte zou bestaan overwe gingen, die derhalve in de Memorie van Toe lichting een plaats haddèn beboeren te vinden. Schuttevaer. In zake het verzoek aan dien heef minister van oprliog om aan miliciens-verlofgangers die het be drijf van schipper of varensgezel uitoefenen toe te staan om in de •wintermaanden voor herha lingsoefeningen onder de wapens te komen, is een afwijzende beschikking ontvangen. Apotheek-sluiting. Naar Iraen Ons mededeelt, zal', behalve in Roer mond, waar de Zondagsrust sedert 1 November reeds is ingevoerd, op denzelfden voet als in Venlo en Hilversum zal worden gedaan, ook in Arnhem dies Zondags gesloten worden, en vormt Zobdagsluiting tegen 1 J.an. a.s. een onderwerp van bespreking bij de Maastrichtsche collbga's. (Pb. Wbld.) Katholieke Middenstands-organisatie. Men meldt ons In den loop der vorige week is weer een nieu we Roomsch-Katholieke Middenstandsorganisat'" in het Haarlemsche Diocees tot stand gekomen te Gouda is een afdeeling van den R.-K. Midden standsbond gesticht. De vergadering, die dit bewerkte, had plaat3 in »Concordia"' en was belegd door het Pb mité der K. S. A. Ze werd o.m. bijgewoond do<" den hoogeerw. heer Deken Kupers, den zee eerw. heer Pastoor Tack en den WelEerw. Ue';l Kapelaan De Jong, Voorts waren eenige Rlv' Gemeenteraadsleden en talrijke Katholieke Mid' denstanders ter vergadering. De heer J. A. A. Verbeek, Voorzitter van den Haarl. Diocesanen Bond, hield een gloedvoll"» overtuigende rede, de vragen beantwoordende Waarom organisatie En waarom onder °"s Katholieke organisatie? Na deze rede traden op één na alle Middenstanders tot de nietivve afdeeling toe, zoodat nu ook Gouda door den Haarl. Dioc. Bond is ingenomen 1 Een voorloop'!? bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren P. Dessing, Werning, De Mozee, Van Pelt en Donker. Na de gebruikelijke dankwoorden, werd de zeer geanimeerde vergadering door den z.eei'W- heer Pastoor Tack met den Christelijken gr°et gesloten. Eeuwfeest St. Jan. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Gister werd op plechtige wijze herdacht, da' vóór een eeuw het keizerlijk decreet van Napol"0" verscheen, gevolgd door de missive (13 Decei"' ber) van den minister van Eeredienst van het keizerrijk, door welke beide staatsstukken de kathedraal van St. Jan, met haar preekstoel) doopvont en orgel, teruggeschonken werd aan de" katholieken eeredienst. Bijna van alle katholieke huizen wapperde de driekleur met pauselijken wimpel. De kathedr3a was in- en uitwendig met vlaggen getooid e" inwendig versierd met groen en een onnoemlijk aantal vaandels. Om half elf werd des morge"s een pontificale Hoogmis gecelebreerd, terwyl 0(11 2 uur 's middags een reusachtige processie va" alle katholieke vereenigingen der stad met p""* tificale assistentie de kathedraal rondtrok. Des avonds te 7 uur was er een pontificaal Lof met Te Deum, waarbij, behoudens zeer vel" geestelijken, ook alle militaire en civiele autori teiten tegenwoordig waren. De kathedraal feesttooi was daarbij .prachtig electrisch geïilum1" neerd. Een reusachtige menigte vulde het grootsche kerkgebouw. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen 12 van December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 732.0 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, zuidoostelijken, tot zuidwestelijk"" wind, betrokken, tot zwaarbewolkt, regenbui0"' zelfde temperatuur. JubiléW. Duchenne. De agent va,n politie eerste klasse W. Duchenn" herdacht gisteren den dag waarop hij totaal jaren de wapenen, resp. in rijks- en gemeente dienst, had gedragen. Na eenige jaren de mü1" taire uniform gedragen te hebben, was hij verschillende gemeenten bij de politie werkzaa"1- Heden-middag w,erd den jubileerenden ag"11'' medegedeeld, dat hem de cere-medaille irn zilv"1 der OranjetNassautorde was toegekend'. Zaterdagavond laat is alhier aa"" gehouden de 25-jarige W. R., verdacht van schen nis der eerbaarheid op den openbaren wegin onze drukste winkelstraten. De man is den volgenden dag na verhoor ont slagen. Zaterdagnacht is alhier zwerve fi de aangetroffen een 15-jarige Rotterdamsche jongen, die, na oneenigheid met zijne moeder, de ouderlijke woning was ontloopen. De jongen is op transport gesteld, om naar d" ouderlijke woning teruggebracht te worden. UIT ROTTERDAM. Do 'burgemeester dezer gemeente heeft dé col"' missie uit dei ingezetenen voor de beoordeel'^ van het wetsontwerp tot toevoeging van deel"" van de tegenwoordig© gemeenten 's-Grave'nza"fie en Naaldwijk aan de gemeente Rotterdam op?e' roepen tot een vergadering iin die raadszaal Woensdag 21 dezer, des namiddags te kwart oV"r twee. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 13 Dec. 8 u,. Concert Soli Deo GlcriA- Woensdag 14 Dec. 71/2 u. Uitvoering Zangsch00 Gemengd Koor. Rotterdam. Maandag 12 Dec. 8 u. Nutszaal. 2e concert Wol#' Verhey. Maandag 12 Dec. 8 u. Gr. Schouwburg. Weid"' digheidsvoiorstelling „Edelweiss". fJ Donderdag 15 Diec. 8 u. Doele. „Eruditio Musici 2c concert. ->

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2