Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. die op 29 ail 30 April en 1 Mei zal worden ver kocht, is nu in het tijdschrift „Tuberculose" gepu bliceerd. Aanvragen om de bloem te verknopen worden tot uiterlijk 25 December bij den secre taris van do Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose verwacht en de opgaaf van het gewienschto aantal bloempjes moet uiterlijk 31 Januari geschieden.' Het diagelijksch bestuur der Centrale Vereeni- ging heeft vorm en 'kleur v,an het bloempje vast gesteld', maar deze zulten tot den dag der leve ring aan de verkoop'ende vereenigimgen en comi- té's geheim worden gehouden, om misbruiken te voorkomen. d De Nieuwe Roomsche By bel vertaling. ,,'De Heraut" is vol lof over de nieuwe Room sche vertaling van de Boeken van het Oud-Tes tament, welke, na de verschijning van het Boek Job, geheel voltooid is. Wij oh tl en non aan de sympathieke beoordeeling het volgende De Roomsche Kerk in ons vaderland heeft een machtig werk tot stand gebracht, waarop zo met trots en voldoening mag terugzien en dat wel toont, hoe uitnemend de krachten zijn, waarover de 'Roomsche Kerk beschikken kan. Door de Encycliek „Providentissimus Dei" van Paus Leo XIII werd dó aandacht der Roomsche geleerden inzonderheid op de studie der Heilige Schrift gevestigd, e:n als vrucht vari deze Ency cliek bestaten ide professoren in de Heilige Schrift aan de vijf seminariën in ons land een vertaling met toelichting van het Oude Testament het licht te doen zien. In 1894 verscheen de eerste af levering, thans in 1910 is het werk voltooid. Er is dus 16 jaar over gewerkt., en de knapste professoren en pastoors 'hebben tot de voltooiing medegewerkt. Het is dan ook te begrijpen, dat de Roomsche pers een jubeltoon hooren doet. Want wat hier geboden wordt, is niet alleen een vertaling in vloeiend Nederlandsch, maar tegelijk wonden in inleidingen bij eik bijbelboek en in toelichtende noten de voornaamste vraagstukken der critiek besproken, idöé bedenkingen tegen de betrouwbaar heid van de .Schrift weerlegd en gebruik gemaakt van de ontdekkingen der laatste jaren, die op me nig geschiedverhaal een verrassend licht hebben geworpen. Het. is een bijbelvertaling en verkla ring, die op de hoogte staat van onzen tijd en daardoor voor de Roomschen een belangrijke aan winst is. Natuurlijk is dit werk in dezen omvang te groot en te duur om 'daoT het volk te wórden gelezen, maar het plan schijnt te bestaan om een goedkoopere volksuitgave het licht te doen zien, zoodat 'deze arbeid ook aan de kennis der Schrift onder het volk ten goede zal komen. Lof :(mag) Worden toegebracht aan de bewerkers vopr 'de wijize, wHjepvp ze hun" taak hebben vol bracht. Er ligtzelfs voor ons Gereformeerden iri deze nieuwe Roomsche vertaling iets zeer beschamends. Terwijl we tegenover Rome er prat op gaan, dat wij de Schrift onder het volk heb ben gebracht in ide zuiverste vertaling en met de beste todlichting voorzien in de XVIIe eeuw, te ren we inog altoos op dezen ouden roem en ver geten, dat sinds drie eeuwen Verloopen zijn, waarin het wetenschappelijk onderzoek niet stil stond. Onze vertaling, hoe hoog hare verdiensten voor dien tijd waren en ten ideele nog zijn, beantwoordt niet meer aan den stand der wetenschap van onze dagen en behoeft dringend herziening', gelijk elk deskundige weet. De modernen, die de auto riteit der Schrift verweiden, hebben met groote inspanning van kracht, een niéuwe vertaling van het Oude Testament bewerkt naar de resultaten van huil critische school en deze Vertaling, de zoogenaamde „Leidsche", doet haar invloed op ons volk gelden. Thans bezitten de Roomschen een vertaling van het Oude Testament, waarin apologetisch de Schrift verdedigd wordt tegen de aanvallen van het ongeloof. Bij ons alleen olntbreekt de kracht, om tot een betere vertaling te komen. Ligt het niet in de eerste plaats daaraan, dat onze krachten te verdeeld zijn, en voorts ook daaraan, dat er weinigen zijn, die zich met de volle horst op (de stuldie der Schrift toeleggen? Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen 14 van December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Haparanda. Laagste barometerstand 735.6 te Stornaway. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 20 December 1910, des namiddags 2 uur. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 25, 26 en 31 October en 15 November en verdaging van die van 6 December j.l. Medadeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Benoeming van een onderwijzer aan School G. (vacature-van der Sluijs.) 2. Benoeming van eoh onderwijzer aan School E. (vacature-Coerman.) 3. Benoeming van een lid van de Commissie vatn Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vaca- ture-Dr. v. d. Linden). Door ide Commissie worden aanbevolen, de hee- ren: 1. Dr. C. F. van der Linden; 2. C. Houtman. 4. Benoeming van twee 'leden dei' Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Door ide Commissie worden aanbevolen: I. (In de vacature-Linnenbrink) 1. de heer S. Linnen- brink; 2. de heèr D. Kok. II. '(In de vacature-Kok) 1. de heer D. Kok; 2. de heer S. Linnenbrink. 5. Benoeming van een lid dei- Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur (vacature-Beukers). Door de Commissie worden aanbevolen, de hee ren: 1. W. A. Beukers A.Jzn.j 2. A. J. van Vel zen. 6. 'Benoeming van oen Directeur voor de Ar beidsbeurs. Door do Commissie worden aanbevolen, dè heo-„ ren: '1. R. van Gorkum te Schiedam, 2. M. E. van Veen, IRotterdam, 3. J. Tanis, te Schiedam, 4. J. vaö Oosten, te Haarlem, 5. .f. Th. Jansen, te Rotterdam, '6. Th. Kudlders, te Schiedam. 7. Voorstel van B. en W. tot periodieke ver hooging der jaarwedde van den lèeraar aan het Gymnasium den heer Dr. R. van der Meulen. 8. Ontw-erp-besluit (model C) tot wijziging dhr Gemeente-begroeting 9. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11. 10. Voorstel van B. en W., betreffende de ongevalleinuitkeering aan de weduwe en kinderen van den overleden brandwacht le klasse H. P. Schriek. c 11. Voortzetting der behandeling van het door B. en W. voiorgedragen nieuwe reglement voor het A Igemioene Handels-Entrepot. 12. Voorstel van B. en W. om' aan J. Baks en J. van der Valk, gezamenlijk huurders van perceelen van bet Zuidergors. een vergoeding toe te kehite'ri in verband met schade ondervonden tengevolge van het lekken van een sluisje. 13. Voorstel van B. en W. tot overname, op den voet vah art. 20 der Bouwverordening, van g'roind ten behoeve van dien aanleg van de gepro jecteerde Verlengde F,abristraat. 14. Verzoek van het Bestuur der Lawnten- nisvereeniging tot verlenging van huur van het: terrein aan de Verlengde Nassaustraat; met ad vies van B. en W. 15. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor trottoiraanl'eg ten behoeve van het Grondbedrijf. Gedistilleerd. "Wij lezen in de Memorie van Antwoord ep het Voorloopig Verslag, betreffende de Begrooting van Financiën »Het tijdstip van indiening van een wetsontwerp tot herziening der gedistilleerdwetten, kan nog niet worden gegeven. Het ontwerp zal binnen enkele maandeD ter kennisneming worden gezon den o. a. aan de Kamer van koophandel en aan den Brandersbond te Schiedam. Mocht blijken, dat de verschillende maatregelen, die genomen worden, om de schatkist te vrijwaren tegen de schade, welke het gevolg is van practijken, welke beoogen om uit een mengsel aan alcohol en hout geest of methyl, de verschillende bestanddeelen zuiver weder af te scheiden, niet afdoende zijm dan zou de minister hoe noode ook, de intrekking moeten uitlokken van den accijnsvrijdom voor brandspiritus. De minister bestrijdt, dat het Kon. besl., hou dende bepalingen omtrent het verleenen van teruggaaf van accijns bij uitvoer van alcoholhou-[ dende goederen, onnoodig belemmerend werkt". Subsidies. In de gister gehouden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland werd f102 subsidie ver leend voor den Handelscursus van »Hanze" alhier. Mede werd toegestaan een gewijzigd subsidie voor de Ambachtsschool alhier. Gereformeerde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". De Gereformeerde Zangvereeniging »Soli Deo Gloria", eere-voorzitter ds. S. T. Goslinga, direc teur de heer K. van Riet, gaf gister-avond weer haar jaarlijksche uitvoering, ditmaal in de zaal der Officieren-Vereeniging, die over 't geheel vrijwel door een dankbaar lasterend publiek bezet was. De voorzitter, de heer Van Loenen, de bijeen komst met een enkel woord openend, verzocht daarna den eere-voorzitter, ds. Goslinga, voor te gaan in het gebed, waaraan deze op de hem eigene ernstig-plechtige wijze gevolg gaf. Toen aldus de zegen des Heeren over deze be proefde kunstuiting was ingeroepen, werd aller eerst door het koor uitgevoerd »Psalm 138 versl". Plechtig klonk 't door de stemmen van hen die alléén de eere Gods beoogensik zal met mijn gansche hart Uw eer vermelden, Heer", 't Was zeker de ware plechtige wijding van dezen bij zonderen avond, die zoovelen in een zelfde ge voelen te zamen bracht. Daarna hadden wij in het volgende nummer »Hymne" (Duitsch) van F. Mendelsohn Bartholdy, voor sopraan-solo en koor, gelegenheid nader kennis te maken met de soliste, onze stadgenoote, mej. K. Bouwer, met genoegen ook ditmaal weder gehoord. Haar lief, rein, goed geschoold, maar niet al te sterk orgaan, deed zich in dit n,ummer weder op bijzondere wijze kennen. In het vol gend nummer »Te Deum", naar den Duitschen tekst van F. Mendelssohn Bartholdy, leerden wij ook de andere solisten kennen of nader kennen. De dames C. Kruyer, van hier, en G. de Bij, van Rotterdam, evenals de heeren W. Schelleris, van hier, en J. Visser, van Rotterdam, deden blijken, dat zij over te waardeeren stemmiddelen beschik ken, die echter bij enkelen hunner wel wat zwak bleken. Met veel gevoel en ware toewijding kweten ook de koren zich in dit nummer van hun lang niet gemakkelijke taak. Zij toonden den diepen plechtigen ernst van den Ambrosiaanschen lofzang te beseffen. Mendelssohn's Bartholdy's »Psalm 42" (Duitsch) voor sopraan-solo en koor bood toch eenige variatie in den diep-ernstigen toon die over al deze zang wijzen heerschtena den jubelenden danktoon, de nijpende smarkreet van het smachtend hart, dat dorst naar de aanschouwing Gods, zooals 't hert naar de frissche stroomen. De aria voor sopraan en het recitatief met vrouwenkoor kwa men, door de blijkbare toewijding der sopraan soliste vooral, vrij wel tot hun recht. Het slot koor werd mede verdienstelijk gezongen. Na de pauze werd nog als koornummer gege ven »De Kosmos" (Psalm 104), dichtregelen van J. J. L. ten Kate, muziek van B. Zweers. Bij zonder in dit nummer kwam echter uit de merk bare strijd die er over 't geheelbestond tusschen de toewijding der zangerenschaar en de mindere dankbaarheid der Officierenzaal, waarin vooral dit niet te sterke koor een t e zware taak had te vervullen. Het onvermijdelijk gevolg was dan ook dat er nu en dan eens een enkel wanklankje werd opgevangen bij het vele schoone, dat over het geheel ten- gehoore werd gegeven. Ds. Goslinga, die voor het slotgebed een enkel waardeerend woord sprak, deed mede die eigen aardigheid der ongewone zaal blijken, maar be tuigde toch zijne tevredenheid over hetgeen ge zien en gehoord waseen wel gevulde zaal en een toewijdend koor, dat blijkbaar van jaar tot jaar, van uitvoering tot uitvoering, vooruit gaat. Dank bracht de eere-voorzitter aan den directeur, den heer K. van Riet, en den pianist, den heer W. A. Houtman, die zich zoo verdienstelijk van hun taak kweten, ten slotte ook aan de solisten, waarvan er twee uit het naburige Rotterdam an een zelfs uit het verre Apeldoorn waren gekomen. Daarna sprak ds. Goslinga het dankwoord en vertolkte daarin aller innigen dank aan den Gever van alle goeds, Die ons.dezen avond weder deze verdienstelijke kunstuiting had doen genieten- Toen scheidde het talrijke publiek in kalm-dank- bare stemming, wel voldaan over hetgeen 'tdezen avond weder had mogen hooren van deze stich tende zangerenschaar, die alle eer geeft aan Ilem> Wien alleen alle eer en lof toekomt. Goedkoope telefoongesprekken. Het goedkooper tarief voor interlocale gesprek ken tusschen kantoren, binnen 45 K. M. afstand van elkaar gelegen, zal bedragen f0.20 per 3 min. (thans f0.30) en f0.65 per 3 min. voor een dringend gesprek (thans fl.— Binnenkort zal bij K. B. dit nieuwe tarief worden ingevoerd. Aanbesteding. De Directie van den straatweg over Schielandsch Hoogen Zeedijk tusschen Schiedam en de voor malige gemeente Delfshaven, zal op Woensdag den 4en Januari 1941, des middags 12 uur, in het Hotel Coomans aan de Hoofdsteeg te Rotterdam, bij enkele inschrijving aanbesteden het onderhoud van den straatweg tusschen bovengenoemde ge meenten voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, ingaande den 4den Januari 1911 en eindi gende den 31sten December 1913. Grond verkoop. Heden zijn de perceelen grond verkocht in den Oud-Mathenesserpolder, die de vorige week geveild werden. De perceelen 1 en 2 werden gecombineerd ver kocht voor f29.900. zijnde f2100 boven den vei- lingprijs, aan den heer J. M. v. d. Schalk. Het perceel no. 3, gelegen aan den Singel, nabij het Station, werd voor f 55,000 verkocht aan den heer J. J. Gabel alhier. Volksbadhuis. In de week van 511 Dec. 1910 werden genomen 257 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 37 regen 16 regen 167 school kinder a 5 ct. 15 Gister-avond is aangifte gedaan, dat uit een hok staande op een plaats behoorend bij een pand aan de Westmolenstraat, drie konij nen zijn gestolen. Heden-morgen zijn die konijnen bij een poelier die ze gekocht had, in beslag genomen. Gister-avond zijn door de politie van Delft hier aangebracht twee minderjarige jongens, alhier wonende, die te Delft zwervende waren aangetroffen. De jongens zijn aan de respectieve ouders weer gegeven. Aan de politie is kennis gegeven dat van een molenwagen onder het rijden een zak gerst werd vermist; vermoedelijk was dje van den wagen gevallen. UIT OVERSCHIE. Te Overschie is gistermorgen de scheepsjager Kl. de Graaf, die met de pont zou overvaren, verdronken. UIT ROTTERDAM. Omtrent het vinden van voorwerpen afkomstig van den diefstal in het goud- en zilvermagazijn der firma Schreuder en Baksteen te Rotterdam, valt nog te melden, dat gisteren 't zoeken naar meerdere voorwerpen in de sloot langs de spoor baan in de 2e Rosestraat te Rotterdam, werd voortgezet. Nogmaals werd een pak gevonden, inhoudende gouden voorwerpen, benevens inbrekerswerktuigen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 14 Dcc. 7i/2 u. Uitvoering Zangschool Gemengd Koor. Rotterdam. Donderdag 15 Diec. 8 u. Doele. „Eruditio Musica" 2e concert. Zondag 18 Dec. 8 u. Circus 2e Concert Serie B. Rd'. Orkestvereen. De Arrondissementsrechtbank te Rotterdam ver oordeelde gister: G. v. d. B., 24 jaar, slager te Hoek van Hol land, wegens heleeddging1 van een ambtenaar, tot f 10 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Mej. M. J. v. T., te Vlaardingen, wegens gelijk misdrijf, tot f 20 boete, subsidiair 20 dagen hech tenis. i i W. F. G., 17 jaar, en H. J. M. E., 20 jaari, beiden brandersknecht te Schiedam', wegens dief stal, resp. tot ter beschikkingstelling der rogeering zonder toepassing van êenige straf, en tot veertien dagen gevangenisstraf. G. S., 17 jaar en M. J. E., 17 jaar, beiden te Schiedam, wegens heling, ieder bot f 10 boete, subsidiair een maand tuchtschool. Hun mede-be klaagde J. dien H., 22 jaar, steller te Schiedam, werd bót acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. J. den H. te Schiedam, wegens heling, bot veer tien dagen gevangenisstraf. J. G. P. S„ 17 jaar, suikerwerker en1 H. J. M. E., 20 jaar, brandersknecht, beidien te Schiedam, wegens hieling, resp'. tót een maand tuchtschool en veertien dagen gevangenisstraf.» A. J. O. en W. F. G„ minderjarigen, beiden, te Schiedam, werden wegens diefstal, veiootrdeeld resp. tot fö hoete1, subsidiair een maand, tucht school, en ter beschikkingstolling der regeering zonder toepassing van eenige straf. C. J. de L., minderjarige te Schiedam, weid wegens beling tot f 15 boete, subsidiair eeu maand tuchtschool veroordeeld. G. S., minderjarige te Schiedam, werd wegens gelijk misdrijf tot f 10 boete, subsidiair een maand tuchtschool veroordeeld. De inbraak op het Wilhelminaplein. Gistertniddiag werd voor de rechtbank te Rot terdam behandeld de zaak tegen L. v. E., 30 jaar, lossen werkman te Schiedam, beklaagd van heling. Hij zon op 28 Mei een zeker bedrag heb ben aangenomen, als gedeelte van het ontvan gend voor beleende sieraden, afkomstig uit hot pandjeshuis van den heer Levi te Schiedam, en daat door getuige H. de V. die de vorige week deswege tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld weril gestolen. Beklaagde beweerde De V. in de gevangenis te hebben leeren kennen en met hem, na hun ont slag, een spekslagerij! te zijn begonnen, terwijl De Y. bij hem kwam inwonen. De zaak ging echter niet, en bet geld van De V. ging er in verloren. Beklaagde ontkende, De V. tot de in braak 'te hebben aangezet, zooals deze beweerde; hij kende het pandjeshuis wel, was er zelf eenige malen 'geweest om iéts te beieenen. In den mor gen van 28 Mei ontmoette hij De V. te Rotterdam, die hem uitnooddgde met hem een potje bier te 'gaan drinken. Na het bezoeken van verschil lende café's, waren ze aangeland in een café op de Delftschevaart te Rotterdam, waar Glansdorp zich hij hen voiegde. Beklaagde verkeerde toen al aardig ondier den invloed van sterkedrank; van daar Siat hij' zich niet alles zoo precies herinneren kan. Wel wist bij, )dat De V. plotseling met een zakje was voor den dag gekomen, waaruit hij verschillende sieraden te voorschijn haalde. Glans dorp ging dit. alles beleenen en beklaagde nam er f 5 van aan, voor een hakmes, dat De V. uit de zaak h|ud medegenomen. 'Beklaagde ontken de, De V. Ce hebben gewaarschuwd, dat de politie hem op de 'hielen zat, en eveneens, dezen eén gedeelte van 'liet gestolene, hetgeen hij verborgén zou gehouden hebben, mede naar Antwerpen te hebben gegeven, om het daar van de! hand te doen. De V., als getuige gfehoiord, biterif bij! zijn vroe ger afgelegde bekentenis; beklaagde had hem tot de inbraak aangezet, omdat hij zelf te veel be kend 'was. Tom het feit gepleegd was, stond beklaagde hein thuis op t© wachten. Samen had den ze nog htet goud len zilver van eenige flacons afgetrokken eVi daarna dp beleenibriefjes opgeteld, om eenigszins d)a waarde te berekenen. Beklaagde had 'daarna de briefjes vernietigd, het goud !i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2