Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Alontert u op JLe Ka misdaad vergelding. Kiewe Sclieiamstk Courant ptiis 10 c. J. 1 set, f 0.45 p. mi, 11.35 p. 3 li. 33ste Jaargang Dinsdag 20 December 1910 No. 9897. Et iratis Boitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Yerspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Du blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNs Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adreiteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. De „Matin" verneemt uit Londen, dat Koning George het nieuwe parlement op Maandag den Sen Februari zal openen. De tijd tusschen 31 Januari en 6 Februari zal worden in beslag ge- uomen door de gebruikelijke formaliteiten, zooals Üe beiiiioeming van den voorzitter en tie eedsaf legging. BELGIë. Wij lezen in het „Hdbl. van Antw.": Prinses Louise, de oudste dochter van koning Leopold II, is Zaterdag te Brussel geweest om op het graf baars vaders bloemen te komen leg gen. f In de Zuidstatie stond eene gjnote menigte de prinses op to wachten, jwjanneer de express- trein uit Parijs aankwam. Dadelijk stegen in den Voorbehouden reiswagen MM. P. E. Janson en Jaspar, de Brusseische advofcaten, die gelast zijn biet de verdediging der belangen van de prinses in bet proces, ingespannen voor die nalatenschap Van Leopold II. Na een kort onderhoud mét hen verliet zij de Zuidstatie, ontbeet in bet Hotel de Bellevue en reed toen per auto naar den koninklijken grafkelder to Laken. De prinses bleef bang geknield voor 't graf. Dan deed zij zich voeren naar het kasteel van Laken. Aart de grillie hield de auto stil en de Prinses gaf aan den poor tier hare visietkaart af Voor den Koning en de Koningin. Prinses Louise bood zich ook aan in het paleis der Regentiestraat, doch do gravin van liaan- deren, ziek zijnde, kon "haar niet ontvangen. ■Rond 51/2 u. deed de prinses zich naar de Ziuidstatie voeren om naar Parijs terug te kee- ïen. Eene groote menigte stoind in en voor de Statie. Nogmaals kwamen hare advokaten zich rnet haar onderhouden. Te 6 u. 15 vei trok de trein. 1 Vooraleer Brussel te verlaten, schonk de prin ses 4000 fr. aan burgemeester Max voor de arme kinderen en 1000 fr. aan den burgemeester van Laken voor de armen der koninklijk© residentie. CHINA. 'Het Chineeschc vooiparlement heeft de kroon Verzocht den Raad van Slalte te ontslaan en ecu verantwoordelijk ministerie te benoemen. De kroon heeft in vrij krasse termen afwijzend be schikt op dit verzoek. JAPAN. De „Echo da Chine" meldt, dat de laatste hverstroomingen in Japan 2111 slachtoffers héb- ken gemaakt. 262) - Ik ben agent der geheime politie. Kunt gij 'bij zijn waren naam zeggen? Ovide Soliveau... Het is een buitengewoon Ktoote schurk. Zal hij sterven? Neen, mijnheer... zijn leven isniet in gevaar... Binnen enkele oogenblikken zal de aanval, daaraan hij nu ten prooi is, een einde nemen en Zult gij hem kunnen vervoeren... De zorgen van geneesheer zijn geheel onnoodigderhalve keb ik hier niets te doen. De dokter groette en ging weder weg. Op het oogenblik, dat hij langs de ramen van kct glazen beschot ging, herkende Amanda hem. Zij zeide in zichzelf Dat is de dokter van Koningsbosch. Juist zooals dokter Richard voorspeld had, ging crisis snel voorbij. Een der politieagenten ging een rijtuig halen, ^aarin men het beweginglooze lichaam van den Schurk bracht. De andere dienaar der wet zeide daarna tot de eigenares der restauratie MEXICO. De „Liofcal Anzedgef" méldt, dat 1000 man Mexicaanscbe regeerin gs troepen. bij Lajunta door de opstandelingen zijn verslagen. Van de reigée- ringstroepen zouden slechts 50 man ontkomen zijn. Te Londen is 'bericht ontvangen, dab de op standelingen Abancay bij Cuzoo hébben ingeno men en op Ayacucho aanrukken. AMERIKA. De leider der Democraten in het Huis van afgevaardigden, Clark, hééft ©en vergadering van zijn partij tegen 19 Januari bijeengeroepen om de leden te kiezen van ©en Ways and Means Committee ten einde na te gaan of hot mogelijk was onmiddellijk na de'bijeenkomst van liet Con gres bet wetsontwerp tot wijziging van bet ta rief in behandeling te nemen. De Iheer Clark zeide, dat hij voor zich de voor keur gaf aan ©en wijziging van bet tarief door- achtereenvolgens de clausules te wijzigen, en niet door een algemeen wetsontwerp, maar ivvielke methode ook zou worden aanvaard, de boven genoemde commissie zon eerst moeten worden gehoord Ter herinnering aan tsaar Alexander III zal te St. Petersburg een monument worden opgericht. Het comité, rruet dit doel door tsaar Nioolaas inge steld, hoeft een internationale prijsvraag uitge schreven. Het is thans definitief vastgesteld, dal Sa- sonioff, de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, in den lente van het volgend jaa,r Parijs en Londen zal bezoeken. Uit Kopenhagen wordt gémeld, dat do vroe ger© minister van Justitie, die, zooals men weet, tot gevangenisstraf werd veroordeeld, nog' vóór Kerstmis naar het luchthuis te Hersens zal wor den overgebracht. De Rnemeensche journalist Reiehmann is gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan den aanslag op den Roemoenschen minister president Bra tamo. De „Noidü'eutsch© Allgemeine Zeitung" schrijft De F.ngèJ'sche regeering hoeft zich nu uitge laten over de kwestie van tie eiscben tot schade vergoeding van Duitsch© onderdanen uit den Boe renoorlog. Zij iweigert zich in alle eischen te begeven die indertijd in Zuid-Afrika aan een En- gelsche commissie zijn voorgelegd, en zij is wat deze eischen betreft ook niet genegen, Duitsch- lands voorstel, om ze naarhét vaste scheids gerecht in den Haag te verwijzen, aan té ne men. Slechts voor ©emge gevallen, die niet voor die commissi© zijn gew-eesl, erkent zij, dat er een rechtskwestie bestaat, en deze wil zij aan Gij zijt verantwoordelijk, juffrouw, voor de feiten, die hier hebben plaats gegrepen... Men is openlijk tegen de wet in opstand gekomen... Men heeft eene ontvluchting mogelijk gemaakt. Maar, mijnheer... wat kan ik daaraan doen antwoordde de kasteleines. Het gerecht zal oordeelen. De koetsier ontving de noodige bevelen en het rijtuig bracht Ovide en de beide politieagenten naar de prefectuur. LV. Zoodra bovengenoemde personen vertrokken waren, snelde de dienstmeid Marianne naar de afzonderlijke kamer, waar. juffrouw Amanda ge geten had. Die kamer was ledig. De naaister van juffrouw Augustine was ver dwenen en had een stuk van vijf francs op de tafel laten liggen, om hare vertering te betalen. Daar de jonge vrouw in het geheel niet gedacht had aan eene inmenging van de politie, was zij bevreesd geworden voor de gevolgen, die eene aanhouding van Ovide Soliveau voor haar kon hébben. Men zou thans de verblijfplaats van den ellen deling te weten komen. Natuurlijk zou eene huiszoeking bij hem plaats hebben. Men zou ongetwijfeld de stukken, haar betref fende, vinden en eveneens het verschrikkelijk papier, dat door den zoogenaamden baron de het Haagscbe séheidshof onderwierpen. Hot mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de be trokken Duitschers 'dahrvan in kennis gesteld. Hot zal iffa kwestie bij de Engelsché regeering verder ter sp'rake brengen. - Bij de Fransche Kamer is een wetsvoorstel ingediend, ten doel hebbende van openbaar nut te verklaren het ontwerp van een kanaal van Parijs naar Rouaan, dat van Parijs een zeehaven zou maken. Het wetsvoorstel is geteekend door 227 afgevaardigden. Over de overstroomingen in Rusland, wordt uit Kiew gemeld: De Dnieper is tot 9 M 50 ge stegen. Groote meren hebben zich op den linker oever van den stroom gevormd. De dorpen worden met overstrooming bedreigd. Het schuiven der ijsschollen en de geweldige aandrang der golven brengen de groote vaartuigen in gevaar. Verschei dene kleine booten zijn op de oevers geworpen en stukgeslagen. Anderen zijn met den stroom meegevoerd. Het water blijft steeds stijgen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag '19 December. Begrooting Binnenlandsche Zaken. De heer T r e u b verdedigt een amendement, dat ten doel heeft de gelden, aangevraagd voor aanstelling van een assistent aan de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Rotterdam, van de begrooting te schrappen. De heer De Visser bestrijdt het amende ment, dat echter door den heer Aalberse aanbevolen wordt De Minister zet uiteen, dat het amendement eigenlijk ten doel heeft, den directeur van het werk aan de inrichting te ontheffen. De strek king is, dat de directeur weg moet. Na re- en dupliek en nadat de Minister verklaard heeft, over de noodzakelijkheid van aanstelling van een assistent nog nader advies te zullen vragen, trekt de heer Treub zijn amen dement in. Het Onderwijs komt nu aan de orde. Hierbij bepleit de heer K u y p e r de oprich ting van een afzonderlijk departement van on derwijs, of althans de inrichting van eene afdee- ling aan het departement van binnenlandsche zaken met een directeur-generaal, of anders het in het leven roepen van een conseil superieur de 1' enseignement. De heer Ter Laan bestrijdt de denkbeelden van den heer Kuyper omtrent de oprichting van een departement van onderwijs. De heer De Visser acht een wijziging van de Hooger Onderwijswet urgent in dien zin, dat de mogelijkheid geopend wordt, om beroemde mannen voor ons land te behouden. De studen tenstaking te Utrecht keurt spreker af, doch hij acht maatregelen noodig, om met verbetering van de geneeskundige voorbereiding de tandheelkunde op hooger peil te brengen. De heer Blum vraagt ook instelling van een departement van onderwijs en vereenvoudiging van het schooltoezicht. De heer Roodhuyzen bepleitte de benoe ming van een directeur-generaal van onderwijs. Reiss gekocht was van de modemaakster te Joigny Zij bedacht, dat zij voor alles Etienne Castel op de hoogte moest brengen van hetgeen had plaats gehad stil verliet zij daarom de kamer, sloop onopgemerkt uit de restauratie, en liep naar de Assasstraat. Zij trof daar alleen den kamerdienaar aan, die het toezicht hield op twee werklieden, welke bezig waren de schilderij, die onze lezers kennen en welke den volgenden dag naar George Darier gebracht moest worden, met het kartonnen paardje, dat tijdelijk door den jongen man aan zijn voogd was afgestaan, in een wit houten kist te pakken. Op hare vraag of de kunstschilder thuis was, antwoordde de bediende De heer Castel is hier niet, juffrouw... Weet gij ook, hoe laat hij terug zal komen Neen, juffrouw. Mijnheer heeft mij daarom trent niets gezegd. Wees zoo goed mijn naam op te schrijven en den heer Castel, zoodra hij thuis komt, te zeggen, dat ik hier ben geweest en mijn bezoek een zeer gewichtige oorzaak had. Welke is uw naam Amanda Régamy. Het jonge meisje ging naar de Damesstraat. Het jonge meisje ging geheel teleurgesteld naar hare kamer. Tegen zeven uur in den avond werd er zacht jes geklopt. Amanda ging haastig open doen en bevond De heer Bos drong daarna aan op meer een heid in de leiding van het onderwijs. Hij achtte het echter onmogelijk alle onderwijs onder te brengen bij een departement. Eén hoofdambte naar is noodig en daarbij een centrale commis sie. De Minister van Binnenlandsche Zaken ^de heer Heemskerk) achtte het onver antwoordelijk bij de huidige linancieele omstan digheden een afzonderlijk departement van on derwijs te willen stichten. Oeheele reorganisatie van het onderwijs is ongewenscht. Ook voor een directeur-generaal van onderwijs is de Min. niet te vinden, evenmin voor de instelling van een conseil-supérieur de 1' enseignement. Van het rapport der ineenschakelingscommissie wordt geen kapstok gemaakt. De collectie staking der tand heelkundige studenten keurde de Min. af. Ver betering van het tandheelkundig onderwijs is in bewerking. Na repliek en dupliek werd de vergadering tot 's avonds verdaagd. Avondvergadering. Begrooting van Binnenland sche Zaken. In de gisteravond gehoudend vergadering wer den door onderscheideue sprekers nog tal van wenschen geuit, in verband met het Onderwijs. Daarbij werd vooral gepleit voor het laten betalen der buitengemeenten 111 de kosten van gemeente lijke H. B. S. De minister zegde aan verschillende spre kers overweging hunner wenschen toe. Het wetsontwerp betreffende de verhouding van buitengemeenten en gemeentelijke 11. B. scholen, is bij den Raad van State. De min. hoopte op spoedige afdoening. Vervolgens werd door eenige leden nog bespro ken het onderwijs op visscherij- en ambachts scholen. Na re- en dupliek werd de vergadering om 1 uur 6 min. gesloten. De Palestiua-tentoonstelling. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brach ten gistermiddag te half twee een bezoek aan de Palestina-tentoonstelling te 's-Gravenhage. Minister Cool. Naar men verneemt, moet de aftredende minis ter van oorlog het bed houden. Hij is lijdende aan influenza. Het psychiatrisch rapport. Het rapport van de psychiaters in de Papen- drechtsche strafzaak is Zaterdag als afzonderlijke aflevering van de «Psychiatrische en neurologische bladenverschenen. Beurssluiting. De leden der Vereeniging van den Effectenhan del te Amsterdam hebben besloten om de Zater dagen 24 en 31 December als beursvacantiedagen te beschouwen. zich tegenover een besteller, die haar een brief bracht. De naaister las snel de volgende regels »Mijne afwezigheid moet u geen oogenblik on rust beznrgen. Misschien kom ik heden niet bij u. Wij hebben Paul Harrnant in onze macht. Hij zal ons, zonder het zelf te weten, naar de woning van Soliveau geleiden. Zoodra ik eenmaal bij dat heerschap binnen ben, maak ik mij sterk, in het bezit te komen van de papieren, waarin wij be lang stellen. Keeren wij thans terug naar de restauratie op de Havreplaats en gaan wij in het afzonderlijk vertrek, waar Paul Harmant. Lucien Labroue en Etienne Castel aan tafel zaten. Juist te half negen stond de millionnair op. Mijn waarde heer Castel, zeide hij, ik be treur het innig, dat ik verplicht ben, u zoo spoe dig te verlaten Wij betreuren het evenzeer en nog meer dan gij, waarde heer Harmant, antwoordde de kunstscnilder. De drie mannen gingen samen naar beneden. Etienne Castel bemerkte in de benedenzaal Raoul Duchemin, wiens maal reeds sedert lang geëindigd was en die verdiept scheen in het le zen van een der avondbladen. Wordt vervolgd). KAOUL."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1