Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarswensehen. ilmisrt op 4e Ka misdaad vergelding. Sne ScMeüamle Conrant (Mistred ZoiiisM ps 10 e. p. i8et.fQ.45 p. [1.35 p. 3 mi. 33ste Jaargang. Donderdag 22 December 11)10. i\o. 0899. Officieele berichten. kennisgeving. Staten-Generaal. Boitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. FEUILLETON. (Wordt vervolgd ABONNEMENTSPRIJS: Di\ blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. ...iJ Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst Bib lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 99"* In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, dat Zaterdag 31 December verschijnt, zullen Wederom Nieuwjnarswenschen kunnen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT Per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat °het kohier van de Belasting op bedrijf en andere inkomsten no. 0 dezer gemeente, over l>et dienstjaar 1910/11, door- den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 20sten December 1910 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen a"iier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de hirmijn van zes weken ingaat, binnen welke be waarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd hohier voorkomende, behooren te woiden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het hehoort, den 22den December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. SPANJE. In de Spaansche Kamer lichtte gister de carlist Mella een interpellatietoe over historische fei ten, die hij eenige maanden geleden in een inter view door een Parijsch blad heeft aangegeven. Mella doelde o,p eon plan van dynastieke fusie en organisatie van eon groot© katholieke partij1, die door Canalejas gesteund zou worden. Canalejas antwoordde hierop, dat geen der las terlijke beweringen van Mella staande gehouden kon worden. Mella beweerde het tegendeel. Canalejas wees in heftige, verontwaardigde be woordingen Meila's beschuldigingen van de hand, die hij misdadig noemde. Een 'diergelijk vergrijp wondt gestraft doorliet. Wetboek van Strafrecht en Mella zou door den procureur des Konings voor de rechtbank gedaagd kunnen Worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het bericht, dat aartshertog Frans Ferdinand ht naam van Keizer Franz Josef de a.s. zitting her delegaties te Budapest met oen troonrede, ^er.st in' hot Üuitsch en daarna in het Hongaarsoh Uitgesproken, zal openen, maakt in politieke krin gen eiein diepen indruk, aangezien dit optreden van den aartshertog de eerste staatsrechtelijke officieele daad is, die de troonopvolger in Norigarije verricht. Men meent, dat de opdracht don aartshertog ten doel heeft dezen iets bader te 'brengen tot het Hongaarsche politieke N'ven, biet parlement en de partijleiders en men verwacht, dat vele tegenstellingen en misverstan- hen er door zulleu woiden uit den weg geruimd. DUITSCHLAND. Officieus wordt gemeld, dat aan den Saksischen gezant te Berlijn door de Saksische Regeering ^iegraphisch werd opgedragen om bij de Rij'ks- ^egeering voor te stellen, dat de invoei van ïransch slachtvee zal worden vergund voor Dres den, Leipzig, Chemnitz, Plauen en Zwickau. Volgens telegrammen uit Kanea, te Athene ont vangen, neemt de opwinding onder ide Kretenzer bevolking met het. uur toe. De protestnota we gens de jongste nota' der mogendheden waarin, naar men weet, Turkije's onaanvechtbare souve- reiniteit over Kreta werd erkend is reeds in handen der consuls gestold. Op alle punten van het eiland worden volksvergaderingen gehouden, waarop de wensch wordt geuit., desnoods gewa penderhand en tot het alleruiterste voor oen verecniging met Griekenland te strijden. Het „Berliner Tageblatt" verneemt- uit par lementaire kringen, dat de stemming voor de ri- viertollen bij de rfationaal-liberal© Rijksdagfractie zeer verflauwd is. Vroeger waren twee derden van de nationaal-libnralen, thans 'is nauwelijks de helft ervoor. Een patrouille militaire skiloopers iè in de buurt van Innsbrück door een lawine verrast. 6 manschappen zijn bedolven. Mein vreest, dal ze dood zijn. Theodoru, de Rumeensc'he staatssecretaris van onderwijs, is op een insepctiereis door een auto mob i elo ngeluk gedood Te Tientsin hebben 2000 studenten e-en be tooging gehouden voor het paleis van den onder koning en. verlangden, dat deze bij de kroon, hun verzoek om onverwijld een parlement hijeen te roepen, zou steunen. Zij verklaarden niet eerder heen te1 zullen gaan, voordat hun dit was toe gezegd. D© onderkoning gaf toe en cl© studenten trokken in optocht door de stad. Op 26 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijin dat de Belgische minister Hellebaart tot onder luitenant. van de artillerie is benoemd. Reeds gisteren heeft hel, ministerie van oorlog dit jubilé op plechtige wijze gevierd. Het personeel van het ministerie, alle luitenants-generaals kwa men den jubilaris gelukwenschen. 264) Soliveau strekte de armen uit, opende de oogen, 8?ng rechtop zitten en wierp een blik rondom zich. Het zwakke licht van een enkel gasvlammetje ^lichtte tamelijk slecht de kleine zaal, waarin zich bevond. Ter zijde van zijn bed zag hij een wachter, die met oplettendheid gadesloeg. Ovide streek met de hand langs het voorhoofd. - Drommelswaar ben ik toch vroeg hy rajna zonder het zelf te weten en niet zeker, of li droomde of niet. He wachter antwoordde - Gij zijt in de infirmerie van de voorgevan genis (}er prefectuur van politie. Soliveau, die plotseling door schrik bevangen ^erd, beefde over zijn geheele lichaam en sprong V?n het bed, waarop men hem had gelegd, zonder Doe kleederen uit te trekken. In de voorgevangenis der prefectuur 1 her- i hij bleek en bevend. Ja. TWEEDE KAMER. Zifting van Woensdag 21 December. De Minister van Marine (de heer Wentholt) beantwoordt de algemeene beschou wingen over zijn begrooting, door in de eerste plaats de aanvrage van gelden voor schepenbouw te verdedigen en op de noodzakelijkheid der door hem gewenschte typen te wijzen. Hij bespreekt dan den geest van het personeel, de Rotterdam- sche invitatie-kwestie de traktementsregelingen, de voeding en den kerkgang aan boord. De minister zegt de benoeming van een staatspredi- kant te zullen overwegen Subsidie votr «Gees telijk Belang" is afhankelijk van de vraag, of, na aanstelling van een derden modernen predikant, er nog geestelijke verzorging noodig is. In de zaak-Van den Bosch houdt de minister vol, alles medegedeeld te hebben tot de ontslagaanvrage. Overlegging van meer correspondentie was onnoodig. De vice-admiraal heeft een slecht voorbeeld van discipline gegeven. De minister veroordeeldt de vooringenomenheid, die de vice- adnnraal van den aanvang af toonde tegen de wensehen van het hoogste Marinebestuur. Spr. verklaart de wijziging van het provoostreglement. Over de regeling der geestelijke verzorging van het personeel heeft de vice-admiraal nooit ge klaagd. De heer De Meester noemt de aanstelling van een staatspredikant door den minister ver keerd. De minister dacht er vroeger ook zoo over. Er bestaat bij den minister onwil om aan «Geestelijke Bijstand" subsidie te geven. Spr. verdedigt nogmaals de houding van vice-admiraal Van den Bosch. De heer Hugenholtz spreekt over den marine-predikant als van een storend element in de marine en ziet 's minister geneigdheid tot het aanstellen van een staatspredikant gemis aan karakter. Spr. wil toeneming van den internationalen geest op de vloot. De heer Tydeman wil geen wijziging in liet reglement ten aanzien van godsdienstoefening aan boord, maar in den eenzijdigen preeken- bundel. De moeilijkheid, die een vloot-predikant meebrengt, zit niet in zijn aanstelling, maar in zijn instructiede laatste moet van den minister uitgaan. Spr. wil geen staatspredikant en keurt liet af, dat ds. Warners adviseur wordt over de verleening van subsidie aan «Geestelijken Bijstand". In beginsel behoort de regeering dit subsidie te geven. De Minister heeft desorganisatie in de Marine gebracht door het ongehoorde stuk, dat hij bedreef tegenover den vice-admiraal. De heer Roodhuyzen verzet zich tegen het aanstoken tot ontevredenheid door onjuiste beweringen over slecht voedsel. De heer De Savornin Lo hman zegt geen pleidooi te hebben gehouden voor een staatspre dikant. Hij is het eens met den heer Tydeman de dominee moet aan den minister verantwoor ding schuldig zijn. Geen betere regeling is ur gent en anders maar geen dominee. Komt de minister niet met een andere regeling, dan zal spr. het volgend jaar tegen het subsidie stemmen. De heer Van der V o o r t v a n Zy p be spreekt de Heldersche kwestie, in het bijzonder de houding van den predikant. Ook de heeren Passtoors, Roodhuy zen en de Klerk voeren hierover het woord. Sedert wanneer? Sedert dezen avond vijf uur ongeveer. Men heeft u buiton kennis hier gebracht. Ovide herinnerde zich hoegenaamd niets. Ge broken en vermoeid als hij was, liet hij zich weder op het bed vallen en trachtte zich te her inneren, wat er gebeurd was. De wachter ging naar de deur, opende die, sloot haar zorgvuldig achter zich toe en ging het hoofd der geheime politie waarschuwen. Eensklaps uitte Ovide een vloek van woede. Alles werd hem thans helder. Ik begrijp het 1 mompelde hij vervolgens: Marianne heeft zich vergist... Zij heeft mij dien duivelschen drank iugegeven 1 Ik ben verloren, en de agenten, die belast waren met de gevangen neming van Jeanne Fortier, hebben mij, tegelijk met haar, aangehouden... Duizend duivels 1 Ik ben door mijn eigen wa pens verslagen. Ovide was zoover gevorderd met zijne alleen spraak, toen hij den sleutel in het slot hoorde omdraaien. De deur werd geopend. Drie Parijsche politieagenten stonden met een wachter op den drempel van zijn kamer. Kom mede, zeide de wachter tot Ovide. Na verloop van een paar minuten trad hij het bureau van het hoofd der geheime politie binnen, waar hem een rechter-commissaris, diens sclirij- ver en de beide agenten, die het feestmaal hadden De Minister van marine (de heer Wentholt) zal deze wenken overwegen. Bij het artikel over de subsidiën voor de ver zorging van geestelijke belangen stelt de heer Borgesius een amendement voor om niet f5000 uit te trekken, maar een memoriepost. De heer Hugenholtz vraagt en krijgt de toezegging, dat provoostarrestanten, d:e den pre dikant niet willen zien, van die weigering geen hinder zullen ondervinden. Daarna komt het amendement-Borgesius in stemming en wordt verworpen (rechts tegen links.) Het artikel wordt op dezelfde wijs aangenomen, evenals de geheele begrooting van Marine (van links alleen de heer van Ivarnebeek vóór.) Avondvergadering De beraadslaging over de artikelen der begroo ting van Binnenlandsche Zaken wordt voortgezet. De heer De Vlugt bespreekt het bouwen •van de psychiatrische kliniek te Groningen, waar voor hij een lager bedrag besteed wil zien. De heer De Savornin Lokman vindt dezen post niet te hoog. De Minister van Binnenlandsche Zaken (de heer Heemskerk) betoogt, dat hier geen kwestie is van duur bouwen en verklaart dit standpunt met cijfers. Bij het debat over het lager onderwijs vraagt de heer Oosterbaan strenger verbodsbepalingen tegen liet in dienst hebben van leerplichtige kin- deron onder schooltijd. Spr. vraagt ook vereenvoudiging van het school toezicht en bespreekt de opleiding van onder wijzers. De heer Ketelaar bespreekt de gemeentelijke zorg voor het openbaar onderwijs en wijst op de urgentie van wijziging van de leerplicht-wet. De heer Van de r Molen dringt aan op meer subsidie voor het bijzonder onderwijs, De heer Ter Laan wust op de noodzake lijkheid van verbetering van de L. -wet en van de leerplicht-wet. Hij bespreekt het subsidiestelsel en klaagt, dat de volksschool het ontgelden moet in menige gemeente. Spr. sluit zich aan bij de betoogen van de heeren van der Molen en Oosterbaan. Vervolgens behandelt spr. de salarisregeling en beziet de onderwijzerssalarissen in verband met de voorgestelde verhooging der officierstracte- menten. Wat betreft het leerplicht-vraagstuk, komt spr. tot de conclusie, dat de leerplicht moet worden uitgebreid daarnaast moet de kinderarbeid worden beperkt, welke hij een zaak van klassepolitiek noemt. De heer Marchant klaagt over het mono polize van ds. Warners en diens tuchtondermij- nende prodaganda. De houding van den minister was zwak. De Minister van Marine zal den tegenwoordigen vlootvoogd in Den Helder om advies vragen voor wijziging der instructie. Den vice-admiraal Van den Bosch blijft hij van tegen werking beschuldigen. De Min zal op den wenk van den heer Tydeman betreflende wijziging van den preekenbundel letten. De alg beschouwingen zijn hiermede geëindigd. Bij de behandeling der artikelen vraagt de heer Hugenholtz positieverbetering voor de schrij vers aan het departement. De Minister zal de zaak overwegen. De heer Jansen (Den Haag) verdedigt zijn amendement om artikel 15 (aanschaffing materieel) te verminderen met f320,000, ten einde den bouw van de drie pantserschepen te verijdelen. bijgewoond, wachtten. Een der wachters legde een zakdoek, waarvan de vier punten waren samengeknoopt en waarin een flesehje, een geldbeurs, een horloge en een sleutel waren, op de tafel. Een der politie-agenten zeide Ziedaar wat wij bij hem gevonden hebben, toen wij hem daar hebben opgeraapt... De rechter van instructie, die van he't hoofd der geheime politie verschillende aanteekeningen had ontvangen, nam het woord Uw naam vroeg hij. Pierre Lebrun. antwoordde Ovide. Gij liegt 1 antwoordde de magistraat, terwijl hij hem stijf in de oogen zag. Ovide had weder de gewone koelbloedigheid van een doortrapten schelm herwonnen. Op onbeschaamden toon antwoordde hij Wel, als gij denkt beter dan ik te weten, hoe mijn naam is, waarom ondervraagt gij mij dan Gij heet Ovide Soliveau... Vererger uw toestand niet door nuttelooze praatjes. Komaan, dacht Soliveau, ik heb stellig veel te veel gezegd... Ik ben door eigen schuld in de narigheid gekomen het is geheel onnoodig te trachten, mij door slimheid te redden. Ik was verschrikkelijk dronken, zeide hij, en ik wist niet, wat ik zeide... Daarna vroeg hij Kan men eenig gewicht hechten aan de verklaring van iemand, die niet meer meester is over zijn verstand Dus, dan hebt gij, in de waanzinnigheid van uwe dronkenschap. Lise Perrin. de brooddraag ster, beschuldigd, dat zij in werkelijkheid is Jeanne Fortier, de ontvluchte uit de gevangenis voor vrouwen te Clermont Ovide speelde zoogoed mogelijk de verwonderde. Hij vroeg. Wie is dat, die Jeanne Fortier Dat is de vrouw, die gij getracht hebt te verpletteren in de Git-le-Coeurstraat, door een steiger op het hoofd te laten vallen vallen en wier dochter gij, eenige weken geleden, getracht hebt te vermoorden. Ovide werd bleek. Ditmaal gevoelde hij zich verloren... Hij begreep, dat niets hem meer redden kon... Ik herhaal u nog eens, dat ik dronken was. Dronken door deze likeur, zeide het hoofd der geheime politie, terwijl hij het flesehje toon de, °dat in een der zakken van Ovide was ge vonden. Van dezen drank, die door u voor Jeanne Fortier bestemd was en dien gij hebt uitgedron ken.. Een drank, van welke de dokter Richard, die in de Seinestraat woont, even zoo goed als gij de werking kent. Ovide boog het hoofd en bleef zwijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1