Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Na misdaad vergelding. Kiene Scteiamscle Cont met inlii fielllistai Zond®!! 33ste Jaargang. Vrijdag 23 December 1910 i\o. 9900. itmmt Dj ie Iljj! 10 c. p. ié, f 0.45 p. ml, fL35 p. 3 M. Officieele berichten. K e n n i sge vi n g. K e nnisge vi n g. Herbcsteding. FEUILLETON. agent van politie 2e klasse. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en big alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEUSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNj Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend* ingezonden mededeelingen 25 cent per regel* Voorherhaaldelgk adve^teeren worden uiterst bil- Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algeineene kennis, dat op heden aan de iirma Daniel Visser Zonen en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding harer distilleerder^ aan de Lange Haven no. 26/28, kadaster Sectie C nos. 36, 39 en 40, meteen gasmotor van 4i/2 P.K., drijvende een dynamo. Schiedam den 22 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Aug. Schiieiler om vergunning tot het oprichten eener inrichting voor het vervaardigen en herstellen van eleo- trisehe instrumenten en werktuigen in het pand staande aan de Lange haven no. 66, kadaster Sectie C. No. 1133, gedreven door een gasmotor van 6 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 5 Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor liet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of'een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 22 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. Toegangskaarten voor het Sterrebosch. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de in 1969 en 1816 uitgegeven toegangskaarten voor het Sterre- bosch, van kracht blijven voor liet jaar 1911. Schiedam, 23 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. i M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. 265) LVII. Het hoofd der geheime politie nam een sleutel, die op zijne schrijftafel lag en gevonden was met het fleschje en de geldbeurs in den zak van Soliveau; hij toonde die aan den rechter van instructie en deze vroeg, na dien goed bezien te hebben Deze sleutel is zeker van uwe kamer? Ja, antwoordde Ovide. Plotseling maakte een hevige, zenuwachtige toorn zich meester van den Dyonnais. Ach 1 hoor eens, riep hij met gebalde vuisten en fonkelende oogen uit, al die vragen gaan mij op het laatst leelijk vervelen 1 Ik Weet zeer goed, dat, wanneer men eenmaal in uwe klauwen is, men niet meer eruit komt, zelfs al ware men zoo ontschuldig als een pas geboren kind 1 Ik heb mij als een domme onnoozele laten vangen, het is mijn eigen schuld en het is te meer dom, daar ik niet voor eigen rekening werkzaam was. Zooveel te erger voor anderen. Zij moeten maai' zien, dat zij zich Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 29 December a.s. 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in liet openbaar opnieuw aan te besteden liet weghalen van lompen, beenderen, me talen, papier, enz. aanwezig op het terrein van de Vuilnisbelt aan den Buitenhaven weg no. 154 over het jaar 1911. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A) ter lezing op iederen werkdag van 8i/24J/2 uur. Er bestaat alhier een vacature als Sollicitanten worden verzocht zich in persoon aan te melden bij den Commissaris van politie. PORTUGAL. De «Times" verneemt uit Lissabon dat in April in Portugal de nationale vergadering bijeenge roepen zal worden om over een grondwet te be raadslagen. De voorloopige regeering der repu bliek zou dan ^verantwoording van haar bestuur afleggen en een wet uitlokken,* waarbij haar daden goedgekeurd worden. Zoodra de nationale verga dering, de constituante, de grondwet aangenomen heeft, zal zij als wetgevende Kamer optreden, in de plaats van het uit twee Kamers bestaande vroegere parlement. Het aantal afgevaardigden zal van 150 tot 290 uitgebreid warden, met verkiezingen om de drie jaar. De wetgevende Kamer zal den president der republiek verkiezen, die voor vijfjaar gekozen wordt en niet herkiesbaar is. TURKIJë. De Turksche regeering is met den Italiaanschen gezant overeengekomen de uitspraak omtrent het incident van Hodeidah aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Waarschijnlijk zal de zaak voor het Haagsche hof gebracht worden. RUSLAND. Te Odessa is het tot een botsing tusschen politie en studenten gekomen. De studenten hielden in het universiteitsgebouw een vergade ring, waarvoor geen toestemming was verleend. De politie heeft bun daarop gelast uiteen te gaan. Aan dit bevel is geen gevolg gegeven en een student schoot op de politie. Deze heeft daarop, versterkt door kozakken, het universiteitsgebouw omsingeld. zelf helpen. Ik woon in de Clichylaan, nummer 172. Die sleutel opent de tuindeur 'en tege lijkertijd die van het zomerhuis, waarin mijne meubelen staan En un ij dat weet, vraag mij niets anders. Zoo waar ik Ovide Soliveau heet, zal ik niet meer antwoorden. Ik heb u .reeds gezegd, dat, indien gij in uw zwijgen blijft volharden, gij uw toestand zoudt verergeren De rechter van instructie vervolgde Deware Paul Harmant is goed en wel dood, niet waar en degene, die thans dien naam draagt heet in werkelijkheid Joris Garaud Soliveau trok de schouders op en antwoordde Ik heb u reeds gezegd, dat ik niet meer zou spreken en ik zal woord houden. De rechter evenwel vervolgde Wie heeft u aangezet tot den moordaan slag op Lucie Fortier en tot dien op Jeanne Fortier, hare moeder, en wie heeft u daarvoor betaald Ditmaal bleef Ovide zwijgen. Gij wilt niet antwoorden Dezelfde stilte. De rechter van instructie stond op, zonder iets op zijn gelaat te laten merken van den toom, die zich van hem had meester gemaakt. Hij beval Breng dien man weg en zet hem geheel afzonderlijk. Kijk, dat is nog eens alleraardigst van u zeide Ovide spottend, geheel afgezonderd zal ik MEXICO. De «Frankfurter Zeitung" verneemt uit New- York, dat de chef van den Mexicaansche gene nden staf erkend heeft, dat de opstandelingen bij Mal Paso de regeeringstroepen verslagen hebben. I Lord Methuen, de bevelhebber van de Engel- sche troepen in Zuid-Afrika, haalde dezer dagen in eén toespraak, waarin hij de vorming van een Zuid- Afrikaansche weermacht aanbeval, met instemming een woord van president Steyn aan. Deze had gèzegd: het moet niet alleen zijn éen stem éen "waarde, maar ook éen stem éen geweer, waarmede hij bedoelde alle Zuid-Afrikanen, die kiezer zijn, moeten gewapend worden. In de sTimes" van gis teren betuigt ook HartSaxby, hoofdredacteur van de «Empire Trader", zijn instemming met dat woord, maar zou het voor Engeland zoo toegepast willen zien, dat, met eenige uitzonderingen, alleen het kiesrecht zouden mogen uitoefenen, die een geweer weten te hanteeren en dus hun land kunnen ver dedigen. Kardinaal Segna heeft eergisteren, ondanks zijn ernstigen toestand het feest gevierd van zijn gouden priesterjubilé. Bekleed met het kardinaals gewaad, woonde hij in zijn particuliere kapel de H. Mis bij, opgedragen door Mgr. Ugolini, en ontving de H. Communie na de anti-modernistische geloofsbelijdenis te hebben afgelegd. De Kardi naal werkt nog eiken dag aan zijn bureau. Men hoopt, dat zijn sterk gestel hem de tegenwoordige crisis zal doen te boven komen. Als aanleiding van de noodlottige ontplof fing. welke te New-York in het Grand Central Railway Station plaats vond, wordt nu opgegeven, dat de rem van een trein had geweigerd, tenge volge waarvan de trein tegen een muur aanreed. Door den schok scheurde de mantel van den houder, waarin zich het gas bevond voor de ver lichting van de wagens, en daarop volgde de ontploffing. Er zijn, blijkens de laatste opgave, 10 dooden en 150 gekwetsten. Militaire audiëntie. De groote militaire audiëntiën, welke H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van Z. K. II. den Prins verleende, werden door ongeveer 100 opper-) hoofd- en verdere officieren, zoowel van zee- en landmacht als van het Indische leger, bezocht. Gister werden burgerlijke autoriteiten en parti culieren ontvangen. De «Morningpost" over onze kustverdediging. De «Morningpost" verdedigt in een artikel het ontwerp kustverdediging en zegt, dat het waar schijnlijk Duitschlands bedoeling zal zijn in geval van een Engelsch-Duitschen oorlog onmiddellijk Holland te bezetten. rustig kunnen slapen. En dat is juist het eenige, wat ik vraag 1 Goeden avond, heeren Komaan, jongens, breng mij naar mijn kooitje Het hoofd der geheime politie gaf een teeken en de Parijsche politiedienaren brachten den gevangene weg. Die man is een bandiet van de ergste soortriep de rechter van instructie uit. Het hoofd der geheime politie hernam Indien ik goed in de gedachten van dien man heb gelezen, zullen wij bij hem in huis papieren vinden, die ons meer vertellen zullen, dan al zijne antwoorden samen. Dat zou wel mogelijk kunnen zijn, maar heeft hij ons werkelijk zijn adres gegeven? Wij moeten ons daarvan overtuigen en indien het adres juist is, onmiddellijk eene huiszoeking gedaan. Thans, mijnheer de rechter-commissaris, wenschte ik wel te weten, hoe gij zult hande len ten opzichte van Paul Harmant. Weet gij, waar hij woont Ik weet, dat hij een groot metaalbewerker is en dat zijne fabrieken te Courbevoie staan... Zijn het belangrijke fabrieken? Ik geloof het wel. Hebt 'gij nooit iets slechts omtrent dien man hooren zeggen Nooit, hij gaat door voor een industrieel, die volmaakt eerlijk is. De rechter van instructie dacht gedurende enkele oogenblikken na en zeide vervolgens De natuurlijke gevolgtrekking uit hetgeen be kend is van de Hollandsche verdedigingswerken is, dat Duitschland de Nederlandsche regeering tusschen de keus zal stellen van gewaarborgde onafhankelijkheid, indien Holland zich aan de zijde van Duitschland wil scharen in geval van het uitbreken van een oorlog tegen Engeland, en een inval van de zijde van Duitschland, gevolgd door een annexatie, in geval Holland onzijdig mocht blijven of zich tegen Duitschland keeren. Wat zou men Holland in dit geval moeten aan raden De aanneming der Duitsche voorstellen zal geen gevaar opleveren voor Hollands onafhankelijk- heid, zelfs niet, indien Duitschland het onderspit zou delven, terwijl het bij verwerping de risico zou loopen zijn onafhankelijkheid te verliezen. Engeland kan er niet toe overgaan zich te mengen in de beslissing der Hollanders omtrent hun verdeding en hun staatkunde, doch de kwestie, waarover Holland thans te beslissen heeft, wijst er op. hoezeer de toestand in Europa sedert 1830 veranderd is. Het blad legt er verder den nadruk op, dat Engeland een sterke zeemacht noodig heeft. Gemeente-exploitatie van Middenstands- bedrijven. Het Bestuurders-Genootschap van Rotterdam- sche Middenstandsvereenigingen heeft op voorstel van haar dagelijksch bestuur een commissie ge vormd uit de leden, welker taak het zal zijn een onderzoek in te stellen en gegevens te verzamelen omtrent die vakken in de middenstandsbedrijven, welke meenen schade te lijden, doordat de ge meente het bedrijf geheel of gedeeltelijk in eigen beheer uitoefent of voornemens is uit te oefenen. Woensdag j.i. is deze commissie door den voor zitter van het Genootschap, den heer A. v. Leeuwen, geïnstalleerd. Deze zeide goede verwachtingen van de werkzaamheden dezer commissie te koes tereu en vond hare totstandkoming noodig, omdat hiermede aan vele een juist inzicht kan worden gegeven in dit hoogst belangrijke vraagstuk voor den Middenstand. Spr. legde echter den nadruk erop, dat de com missie vooral voor oogen moet houden, dat er be drijven zijn. die onvermijdelijk door de gemeente geëxploiteerd moeten wordenniettemin zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat de exploitatie van enkele onderdeelen dier bedrijven in handen van de particulieren was terug te brengen, althans als zulks niet in strijd kwam met andere over wegende gemeentebelangen. Voorts vestigde spr. nog de aandacht der com missie erop, dat het aanbeveling zal verdienen de noodige gegevens te verzamelen in overleg met den directeur van gemeentewerken en zoo noodig ook met de hoofden der verschillende gemeente bedrijven, opdat men later beter in de gelegen heid zal gesteld worden, een eventueel verzoek aan B. en W. dienaangaande te doen. Ik stel voor te wachten, met iets tegen dien Paul Harmant te ondernemen, tot wij van Ovide Soliveau volledige bekentenis hebben verkregen... Wij moeten niet vergeten, dat die Soliveau in dronkenschap heeft gesproken... Hij had het voorkomen van een waanzinnige. De magistraat keek op zijn horloge. Het is kwartier voor middernacht, zeide hij. Wij hebben rijtuigen gereed staan en te half één kunnen wij in de Clichilaan zijn. Welnu, laten wij vertrekken. Gij zult ons volgen, beval het hoofd der geheime politie aan de twee politieagenten. En allen begaven zich naar de binnenplaats van de prefectuur, waar twee rijtuigen gereed stonden. Het adres in de Clichylaan werd gegeven. Het sloeg juist middernacht toen de rijtuigen zich in beweging stelden. Men herinnert zich, dat Paul Harmant, ge volgd door Raoul Duchemin, de Romestraat was ingeslagen Hij stak de Europaplaats over om in de Sint Petersburgstraat te komen, die hem regelrecht naar de Clichylaan zou voeren. Daar hij een half uur den tijd had, liep hij langzaam, zonder zich te haasten en keek dik wijls achterom, ten einde zeker te zijn dat men hem niet volgde (W.ordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1