Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. D,e ^iftULpa' Tfc^kprt,. cfat d© Kr-oaa^na van Servië op uit.noediging van den Koning van Italië den winter en Kef voorgaar op bet kasteel van Raceonigi zal doorbrengen. Officieus wordt gemeld omtrent bet bericht, dat de Dudtscbo rcgeering geprotesteerd zou heb ben» 'tegen die uitzetting der Duitschë Jezuiten uit de Piortuigeescbe koloniën, dat dit protest niet was gericht tegen de uitzetting der Orde als zoodanig, maar dat cle regeering is opgekomen voor de belangen der onderdanen van den Staat. Daarom Jiad 'zij de Portngeescho regeering ver zocht, bij de opheffing der Je zuilen missie in de Portugeesche koloniën eike beschadiging van den Duitschen eigendom te vermijden en ook de ophef fing niet Zoodanig te overijlen, dat materieele belangen er nadeel van zouden ondervinden. In dit 'geval deed de Duitschë regeering tegen- over de Orde niets meer al zij ook gewoon is te doen en moét doen tegenover eiken Duit- scher, die haar om bescherming vraagt, Ton huize van den Russiséhen minister van marine is een conferentie gehouden, waaraan ver schillende ministers, d© bekendste vertegenwoor- digers van die partijen uit de Doema en eenige technici hebben deelgenomen. De bedoeling was de 660 millioten roebel, die voor aanbouw van nieuwe schepen aangevraagd worden, er gemak kelijker door te» krijgen. Een professor van de mariineacademi© en drie officieren van den marine staf vertelden hoe het met de in aanbouw zijn- dé schepen staat. Een overgroote menigte vulde Vrijdagochtend, aldus meldt het sHbld. van Antw.", de midden- beuk der hoofdkerk, voor het bijwonen der plechtige Mis tot dankzegging voor de genezing van H. M. de Koningin. Het volk zat van af de trappen van het Hoog altaar tot onder het oxaal. In de eerste plaats bemerkten wij de dames van het inrichtingscomiteit, waarbij zich hadden aangesloten een menigte dames uit den adel de hooge ambtenaarswereld, enz., onder welke mevr. De Vos, echtgenoote van den burgemeester. Ook werd opgemerkt graaf de Baillet, gouverneur; baron Cogels, eere-gouverneurPeeters-Lacroix, van de bestendige deputatie; Van der Beken- Pasteel, griffier der provincie Ullens, voorzitter der Conservatieve Vereeniging, enz enz. Er waren om zoo te zeggen geen voorbehouden plaatsen. Burgers en hooge rangen mengden zich ondereen, zooals het, vooral in zulke gevallen be hoort, en dat was juist, wat die toeloop zoo in drukwekkend maakte. Een eenvoudig en zeer passend jaarschrift hing in de kruisbeuk. Een talrijk koor voerde, enkel met orgelbege leiding, den zang uit, onder de leiding van M. E. Wambach. De Parijsc.be „Action" meldt, dat een nieu we scheuring in de royalistische! partij onvermij delijk zou zijn. De hertog van Orleans zou nog strenger tegenover de rebellen willen optreden. Uit Duinkerken wordt aan de Parijsche „Temps" gemeld, dat de lockout dier kooplieden tegenover de eischen der dokwerkers Maandag 1.1. bego,tuien is. De haven is geheel verlaten, en dat in een tijd, waarin anders verscheiden sche pen aan de kade liggen of verwacht worden. Deze brutale uitgelokte staking van den arbeid acht men een ernstig precedent voor den handel. Het Parijsche „Journal" meldt, dat de Ma- rokkaansche gezant El Mokri, die sedert een maand te Parijs is, zich beijvert nieuwe kapi talen te verkrijgen, daar Marokko reeds 90 millioen uit de laatste leening geput heeft. Aan de Parijsche „Matin" wordt uit Lon den gemeldDe werklieden in de Engelsche dok ken doen een internationale maritieme staking voorzien om den wereldhandel te verlammen, omdat de patroons weigeren, die voorstellen te overwegen door de maritieme organisaties in Europa ter zake van de instelling van een verzoe- ningsraad ingediend. Het congres van de interna tionale vereeniging der transportarbeiders zal te Kopenhagen bijeenkomen en dag en uur van de in ternationale staking aangeven, welke tot dan toe geheim worden gehouden. In de Engelsche mari tieme handelskringen geloof men echter nog dat 't zoo'n vaart niet zal loepen. Uit Buerios-Ayres wordt gemeld, dat Maan dagochtend een© ontploffing heeft plaats gehad i,n !de machinehal van de brandweerkazerne, waar van Qe muren ontzet zijn. Al de ruiten dier loca- liteit zijn gebroken evenals die van de naburige prefectuur der politie. Een twintigtal personen zijn gekwetst. Men meent hier met een aanslag te doen te hebben, daar de ontploffing aan een boon met dynamiet geladen, wordt toegeschreven. Kerstfeest. Ouder gewoonte hebben H. M. de Koningin en Z. K. 11. de Prins gistermiddag tusschen 4 en 5 uur in dc balzaal van het Paleis op den Kneu terdijk, persoonlijk kerstgeschenken uitgereikt aan de kinderen, jongens en meisjes tot zekeren leef tijd, van het dienstpersoneel der Koninklijke hof houding. De hoofden der verschillende hofdepar- tementen waren daarbij tegenwoordig en een koor van dames zong drie kerstliederen uit den nieuwen muziekbundel, bewerkt door H. de Vries. Een der voornaamste gezangen was het bekende ïStille nacht, heilige nacht." De ouders der met kerstgeschenken verblijde kleinen woonden het feest bij. Ziekteverzekering. Do Vereeniging van Nederlandscho Werkgèvers heeft zich tot do Tweede Kamer gericht, met een zeer uitvoerig adres in zake de ontworpen regeling van Ziekteverzekering. Haar bezwaren tegen het ontwerp Werden als volgt samengevat: Volledige 'heoordeeling va,n de voorgenomen regeling der gebeele materie is bij onbekendheid met de t© wachten wijziging der Ongevallenwet onmogelijk niet elk stelsel van decentralisatie en bepaal delijk niet (dat van Iden minister is in staat tot verbetering van de Ongevallenverzekering te lei den; tegen het stelsel van dwangverzekering (bij ziekte) bestaan gewichtige principieel© en prac- tisclio bezwaren; het gekozen stelsel van klwang leidt tot een om- slachtige, slechts in schijn volledige regeling van in hoofdzaak ambtelijk© ziekteverzekering en voert tot nieuwe uitbreiding van bet function» risme; hoe de wettelijke regeling van ziekteverzekering ook ontworpen worde, moet als beginsel vóór op staan dat deugdelijk ingerichte bestaande fond sen worden 'gehandhaafd; over do op de arbeiders, werkgevers en' den Staat te leggen lasten wordt door den minister niet gesproken de opdracht der ziekengeld-uitkeering aan de radèn van arbeid waarborgt niét dé gewenschtë uitoefening van die voorziening; door de regeling van de voorwaarden vöór er kenning en van de positie der erkende fondsen zal geen gezonde ontwikkeling van ons zieken- fondswezen worden veikregen. De gebeele regeling, gelijk zij is ontworpen, grondt zich meerit adr., zoozeer oip het denkbeeld van dwangverzekering, de opdracht van zieken geld-uitkeering aan raden van arbeid is zoo nauw met de gebeele regeling shmengeweven, dat te gemoetkoming aan de uit dien hoofde rijzonde bezwaren dioor wijziging van bet Ontwierp uit gesloten schijnt en adr. dus op grond van die bezwaren de Kamer verzoekt, haar goedkeuring aan de ontworpen regeling te onthouden. Daarentegen verzoekt zij een uitspraak der Ka mer ten gunste van het ook in het adres uiteen gezette stelsel van vrijwillige verzekering. Katholieke leeszalen. Men meldt uit Leeuwarden Het PI. Comité van de K. S. A. benoemde in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering een com- misie van drie personen, die, na zich de hulp van nog eenige heeren te hebben toegevoegd, de opdracht heeft gekregen, een onderzoek te doen naar de mogelijkheid em te geraken tot de op richting van een Katholieke Leeszaal. Ueberland Centrale. Men meldt uit Groningen aan de »Tel." Gistermiddag had in den Doelen onder presidium van den heer J. E. Scholten, de opening plaats van de ingekomen plannen voor de Ueberlandr centrale in de provincie Groningen. Ingekomen waren vier plannen, nl. Electrostroom, Rotterdam, kostprijs 3j cent per K.W.U. Sachsenwerk, Ol denburg, 9 cënt per K.W.U., totaal installatie 7| millioen Mark, van de Allgemeine Elektricitats Gesellschaft, Berlin, totaal f3.213.301 en Berg- mann, Elektrische Unternehmung, Berlin,8 Pfennig per K.W.U. De plannen zullen ter bestudeering worden gezonden naar een deskundige commissie in samenwerking met Gedeputeerde Staten. Warenkennis voor den middenstand. Naar wij vernemen is in overleg met de af- deeüng Handel, door de heeren J. S. Meüwsen, voorzitter van den Middenstandsborid en dr. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot on derzoek van 'handelswaren, besloten, te begin nen met Januari 1911, te zamen een reeks voor- drachten te houden, spéciaal voor vereenigingen van winkeliers en kleinnijveren, over warenken nis en vervalsching van handelswaren. Bij deze voordrachten zullen interessante voorbeelden van gepleegde vervalschingen van allerlei waren ge demonstreerd worden. De bedoeling is, deze lezingen in het bijzon der te houden voor de beoefenaren van vakken, waarin vervalschingen plegen voor te komen, opdat zij Idiaaromtrent de nodü'igé voorlichting krijgen. Dit wordt te meer noodig geacht, waar de kunst van hel vervalschen tegenwoordig op zulk ©en hoogen 'trap van ontwikkeling staat en nog steeds vooruitgaat. De verdediging van Vlissingen. Aangaande de verdediging van Vlissingen schrijft de sBelgique militaire" Een juiste moreele pressie is in Nederland en België uitgeoefend om de publieke meening te vestigen, dat Duitschland een vijand is, die be reid is, ons door middel van het streven der al- Duitschers in te palmen. In Nederland en België heeft men de noodzakelijkheid van een militaire regeling gepredikt, die beide landen in de gele genheid moet stellen, om in eendrachtig samen gaan eerbied voor hun neutraliteit in te boeze men. Deze pers-campagne heeft haar doel gemist België en Nederland hebben het vermeden, den Engelsch-Fransch-Duitschen strijd tot den hunnen te maken en zonder zich den een of ander van hun reusachtige naburen in de armen te werpen, hebben zij zeer goed aan de gevaren gedacht, waarmede zij bedreigd zonden worden, wat dan ook de uitslag van den oorlog zou zijn, die in de naburige landen plaats had. Het blad eindigt met te zeggenHet voorne men, om Vlissingen en de Schelde aan de Neder- landsche kusten te versterken, laat zich van den kant van Nederland alleen reeds daardoor verkla ren, dat het land zijn onzijdigheid wil verzekeren en den geesel van den oorlog van zijn gro'ndge bied verre houden, wat zeker geen afkeuring verdient. Homoeopatisch ziekenhuis. Dezer dagen werd in de bladen gemeld, dat aan den Galekopperdijk bij den Hommel, in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht een terrein is aangekocht om aldaar op te richten een speci aal Homoeopatisch Ziekenhuis. Het terrein is 2 H.A. groot en is ten N. 0., ten 0. en ten N. W. beschut door bosch en houtgewas, terwijl hel hoog genoeg gelegen is om een goede afwatering mogelijk te maken. Het ontwerpen en de leiding bij het uitvoeren van de gebouwen is opgedragen aan den bekenden Zeister architect, Jan Stuivinga, denzelfde die het fraaie raadhuis te Zeist ont wierp. Voorloopig zal worden begonnen met een gebouw, dat ruimte biedt voor 34 bedden, welk aantal, door bijbouwing, zoo noodig zal kunnen opgevoerd worden tot honderd De bouw zal f250 000 kosten. Daarvan is reeds f 100.000 toe gezegd met de conditie, dat het overblijvende vóór 1 Mei 1911 aanwezig moet zijn en dat slechts pleegzusters worden in dienst genomen, die den Bijbel als Gods woord beschouwen. De bedoeling is nl. dat men zal verkrijgen een in richting, waar zal heerschen een geest van liefde en barmhartigheid. Zonder derhalve de zusters te binden tot een bepaald kerkgenootschap te be- hooren is de eisch deze, dat zij zijn geloovige Christenen. Het is echter niet de bedoeling om propaganda te maken voor een of andere gods dienstige of politieke richting. Zelfs zal wopden zorg gedragen, dat desverlangd aan Israëlitische patiënten ritueel voedsel zal worden verschaft. Men heeft een terrein in de nabijheid van Utrecht moeten kiezen, daar de geneesheer-directeur, arts J. I. A. B. van Royen aangewezen is om te Utrecht aan belangstellende medici onderwijs te geven in de homoeopathie. Vakaannemersbonden. Woensdag is te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende landelijke vakaannemersbonden. Hierbij hadden zich laten vertegenwoordigen de Bond van smeden-patroons in Nederland, de Bond van Ned. schilderspatroons, de Bond van Ned. steenhouwers patroons, de Ned Bond van behangers, stoffeerders en beddenmakerspatroons,de Bond van loodgieters- en fitterspatroons, in Nederland, en de Ned. Stucadoorspatroonsbond, terwijl van vele afdeelin. gen betuigingen van instemming met het doel der bijeenkomst waren ontvangen. Dit doel der bijeenkomst was, te geraken tot oprichting van een Nat. Bond van landelijke vak aannemersbonden. Na langdurige besprekingen werd een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid werd geconstateerd, mede te werken tot de oprichting van zulk een bond. Ten slotte werd besloten in Maart van het volgende jaar weer te vergaderen en dan aan de afgevaardigden mandaat te geven, om zoo mogelijk tot officieele oprichting te besluiten. Ged. Staten. Gedeputeerde Staten, uitspraak doende in zake het verzoek van den heer A. H. C. M. J. IJzer- mans, te Vlaardingen, om vernietiging van een der voorwaarden, waaronder hem door het be stuur van den Babberspolder krachtens de keur van dien polder, vergunning is verleend ten be hoeve van de demping van het water, genaamd Grondelooze Waal, gelegen in dien polder, hebben besloten de aan adressant opgelegde voorwaarde tot betaling van f 200 ten bate van den polder, te vernietigen. R K. Hoogere Burgerschool. De R. K. Hoogere Burgerschool, welke te Heer. len zal worden opgericht onder de hooge be scherming van Z. D. H. mgr. Drehmanns, bis schop van Roermond, zal bestuurd worden door de Eerw. paters Franciscanen aldaar. De nieuwe spoorwegtarieven. Met ingang van Zondag 1 Januari a s. treden de nieuwe spoorwegtarieven in werking. Ten gerieve onzer lezers deelen wij hieronder eenige bijzonderheden mee aangaande dit nieuwe tarief Buurtverkeer retourk aar ten. Er zullen uitgegeven worden buurtverkeerre- tourkaarten op haanvakken van 6 tot 75 K. M Deze kaarten zijn slechts geldig op den dag van uitgifte. De minimum prijs (afstand 6 K.M.) be draagt0.30 le klasse 0.25 2e klasse, ƒ0.15 3e klasseen de maximum prijs (afstand 75 K.M. i ƒ3.75 le kl., ƒ2.80 2e kl. en ƒ1.90 3e kl. Deze buurtverkeerretourkaarten kan men o.a, nemen voor een reis van Schiedam naar Amster dam (73 K.M Breda (56 K.M.), Dordrecht (24 K M.) Den Haag (19 K M.), 's Bosch (87 of 97 K.M) Leiden. (35 K.M), Rotterdam (6 K.M.), Utrecht (58 K. M.) Zaandam (83 K.M.). Ter K. M. bedraagt de prijs van de buurtver keerretourkaarten 5 cent voor de le kl., 3s/4 cent voor de 2e kl en 2^ cent voor de 3e klasse. Gewone plaats kaar ten. (enkele reis). Retourbiljetten voor langer dan één dag worden niet meer uitgegeven. Wie dus voor langer dan één dag op reis gaat, moet een kaartje voor de heen- en een kaartje voor de terugreis nemen. Men kan echter op het station van vertrek zich van twee enkele reiskaarten voorzien. De minimum prijs (afstand 6 K M. dezer enkele- reiskaartjes bedraagt: 0.20 le kl., ƒ0.15 2e kl. en ƒ0.10 3e kl. Per K., M. kosten deze kaartenle klasse 3.25 cent, 2e klasse: 2.45 cent, 3e klasse: 1.625 cent. Een enkele-reiskaart kost o. a. van Schiedam naar: Almelo (176 K.M.) 5.75 le kl., ƒ4.35 2e kl en ƒ2.90 3e kl. Amersfoort (115 K.M.) resp. 3.75, ƒ2 85, ƒ1.90; Amsterdam (73 KM.) resp. 2.40, ƒ1.80, ƒ1,20: Apeldoorn (122 K.M.) resp. ƒ4. ƒ3.ƒ2.Arnhem (115 K.M.) resp. 3.75, 2.85, ƒ1.90; Breda (56 K.M.) resp. ƒ1.85, ƒ1.40, ƒ0.95; Deventer (138 K.M) resp. ƒ4.50) ƒ3.40, ƒ2.25; Dordrecht (24 K.M.) resp. ƒ0.80, 0.00, 0.40; Groningen (201 K.M.) resp. 8.50, ƒ6.40, 4 25; Den Haag (19 K.M.) resp. ƒ0.65, ƒ0.50, 0.35; Haarlem (63 K.M.) resp. 2.05, ƒ1.55, ƒ1.05; 's Bosch (87 K.M.) resp. ƒ2.85, ƒ2.15, ƒ1.45; Hilversum (98 K.M.) resp. ƒ3.20, ƒ2.45, 1.60Leeuwarden (206 K.M.) resp. ƒ6.70, 5.05, ƒ335; Leiden (35 K.M.) resp. 1.15, 0.85, ƒ0.60; Maastricht (235 K.M.) resp. 7.65, ƒ5.80, 3.85; Nijmegen (123 KM.) resp. ƒ4.ƒ3.05, ƒ2.Rotterdam (6 K.M.) resp. 0.20; ƒ0.15, ƒ0.10; Utrecht (58 K M.) resp. 1.90,1 45, O.ööi Zaandam (83 K.M.) resp. 2.70, 2.05, 1.35 Zutfen (140 K.M.) resp. 4.55, ƒ3.45, ƒ230' Zwolle (148 K.M.) resp. 4.85, ƒ3.65, ƒ2.45. Kilometerboekjes. Er worden uitgegeven kilometersboekjes van 1000 K. M. (1 jaar geldig) le kl. 30.2e kl. ƒ22.50, 3e kl. ƒ15.— 500 K. M. (6 maanden geldig) le kl. ƒ15, 2e kl. ƒ11.25, 3e kl. 7.50.- 400 K. M. j jaar geldig, persoonlijk en slechts geldig vooi een enkele reis van 200 K. M. of meer) le kl. ƒ12—, 2e kl. ƒ9.—, 3e kl. ƒ6.— van minstens 500 en minstens 1000 K. M. (voor vaste reizen tusschen sommige nader aan te wijzen stations, resp. 6 maanden en 1 jaar geldig) prijs per K. M. ƒ0.03; ƒ0.0225, ƒ0.015. Voor kilometerboekjes moet een waarborgsom worden gestort van ƒ5.voor die van 1000 K. M. en 2.50 voor die van 500 K. M. Abonnementskaarten enz. Voor abonnementskaarten, gezelschapsbiljetten, vervoer van rijwielen enz. zijn de tarieven even eens gewijzigd, waaromtrent men uitvoerige inlichtingen kan vinden in »De nieuwe tarieven der spoorwegen", een handig, practisch ingericht boekje, hetwelk bij iederen boekhandelaar ver krijgbaar is. Tooneol- en Voordrachtenwedstryd. De Dilettantenclub »Alberdingk Thijm," onder- afd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, gaf gister-avond den vierden feest(concours) avond in de Bondsgehoorzaal, die door een vrij verscheiden publiek, waaronder de Burgemeester met zijne dames bijzonder werd opgemerkt, ge heel bezet was Dezen avond traden op de tooneelvereeniging »J. A. Alberd. Thijm", van Haarlem, en de tooneelvereeniging van de St. Jozefs-Gezellen-Ver- eeniging te Rotterdam, twee tooneelvereenigingen, die een goeden naam hebben op het dilettanten terrein en dan ook alleszins gerechtigd waren, hunne krachten in dit strijdperk te meten. De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer T. J. H. Mouwens, omstreeks 8 ure den concoursavonds openend, deelde mede, dat hem die taak was voorbehouden, omdat de voorzitter van »Alb. Thijm" door treurige familieomstandig heden daarin was verhinderd. Met te meer ge noegen vervulde voorz. deze vereerende taak bij de wijze waarop deze wedstrijd georganiseerd is, bij het talrijk publiek hier tegenwoordig en vooral bij de vereerende tegenwoordigheid van den Burgemeester, die op hoogen prijs werd ge steld en zeker de deelnemende vereenigingen nog meer zou prikkelen hun beste beentje voor te zetten, Voorz., den wensch uitsprekend dat de wedstrijd zoo zou verloopen dat allen tevreden zouden zijn, de 1de daarna nog eenige maatregelen van orde mede en verklaarde vervolgens den wed strijd geopend. Allereerst trad nu op de tooneelvereeniging »J. A. Alberd. Thijm," van Haarlem, met »De Aanhonder wint," blijspel in één bedrijf van J- Nuyen. Dit aardig blijspelletje heeft tot onder- werd een parvenu, die, gekomen in het moeilijk stadium, waarin zijne dochter den huwbaren leeftijd heeft bereikt, voor het zwaarwichtig aan bod staat van een 22-tal huwelijkscandidaten, die hij echter allengs tot een viertal weet te ziften. De zorgvolle vader doet ze allen op zekeren dag bij zich aan huis komen maar een hunner, een jeugdig tooneelspeler, is ze allen den baas. Hij weet achtereenvolgens door welberaden list al zijne mededingers uit 't veld te slaan en de trots van den hebzuchtigen vader te breken door de verpletterende tijding dat hij door ongelukkige speculaties het grootste deel van zijn fortuin heelt verloren. De weerspannige vader

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2