Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingon. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. blijft nu niet langer weigeren en gee,ft zijne dochter aan den «aanhouder", die ook in dit geval wint. Zeer verdienstelijk werd dit aardig blij- •spelletje door de goede krachten van Haarlems «Alb. Thym" uitgevoerd. Het opgetogen publiek vermaakte zich blijkbaar uitstekend met de aar dige intrige daarin vervat. Daarna traden de St. Jozefs-Gezellen, van Rot terdam, op en gaven het éenbedrijvig tooneelspel «Wenken van het noodlot of de Inkwartiering", van W. Toonagel. Dit blijspel, dat zich al mede beweegt op het zoo gewilde terrein der huwelijks intrige en waarin zeer eigenaardig de dikwijls vermakelijke scènes van eene inkwartiering zijn ingeweven, werd door de betrokken gunstige bekende Rotterdamsche Dilettanten-Vereeniging wel verdienstelijk ten tooneele gevoerd. Ook dit blijspelletje viel bijzonder in den smaak van het publiek, dat de toewijding der acteurs aan het eind met een welverdiend applaus loonde. Na de uitvoering van beide stukjes werden door de beide vereenigingen nog eenige voor drachten gegevenDe Haarlemsche vereeniging gaf «De twee portretten" en sin onzen goeden ouden tijd," beiden van J. J. Elten, en vanwege de Rotterdamsche dilettanten werd eerst de reciteer- voordracht luim: «Het toasten" van Reyding door den heer G. J. Miggels zeer verdienstelijk gege ven, waarna nog door de heeren H. J. de Knoop en H. J. van Beek, het komisch duet «Twee slachtoffers der nieuwe woningwet," woorden van gebr. Boesnach en muziek van A. C. Blokland, °p voortreffelijke wijze ten gehoore werd gebracht. Het harmonie-orkest «St. Ambrosius," dat reeds vooraf eenige feesttonen had doen hooreri, gaf door de uitvoering van een welgekozen program, aen alleszins welkome aanvulling van de pauzen, die het publiek ten einde toe met onverdeelde in genomenheid de verschillende concoursnummers deed volgen. 't Was een ware feestavond, die door het welvoldane publiek niet licht zal ver geten worden. Z o n d a g-m orgen is een begin van brand ontstaan door het omvallen van een lampje staande in de uitstalkast bij de Kerst-expositie van de firma Engering, sigarenhandel, Hoogstraat alhier. Het brandje werd door de bewoners zelf spoe dig gebluscht, zoodat er heel weinig schade is aangericht. Gister-morgen werd door eene vrouw ontdekt, dat zich niemand in een winkel aan de Hoogstraat bevondop haar herhaald roepen kreeg zij geen gehoor. De vrouw waar schuwde de politie, die alles onderzocht in winkel en woonhuis, beiden ongesloten, doch in de beste orde bevond, zoodat niet bleek er iets vermist Werd. De menschen waren uit de stad gegaan en hadden vermoedelijk in haast vergeten te sluiten. Met behulp van iemand die in het bezit was Van een sleutel die paste op de deur van winkel en woonhuis, werd een en ander gesloten. Gister-middag stelde zich een jongen zoo baldadig aan, door tegen de groote spiegelruit van de firma Simon de Wit aan de Hoogstraat te gooien, dat die ruit gebarsten werd, Waarna de jongen zich uit de voeten maakte. Heden-mddag 2 ure isdooreenoogen hlikkelijk gebrek aan de nieuwe brug over-de Helftshavensche Schie te Delftshaven een belang 1 ijke vertraging in het tramverkeer ontstaan. Wel vier trams, van lijn 8, komende van Rot terdam, stonden voor de brug, waar de overgang circa een half uur belemmerd werd. Aan het tramstation alhier werd een groote Menigte door de stremming in het verkeer op gehouden. UIT ROTTERDAM. Ho politieagenten zullen met rcvo.vers Worden SeWapend. - Zekere L., tlians 'gedetineerd, wofdt verdacht nadecle van de sleepersfirina L. in de Fa- ')rieksdvarsstraat, f550—, zijnde' premiegelden voor de Rijksverzekeringsbank, te hebben ver duisterd. In het ziekenhuis is ter verpleging opgteno- micn. de 19-jarige 'J. B., wonende Krrilingsche *eg, wieh tijdens een twist in het café van, H. den Ouden dijk met een revolver een kogel lrt een zijner beeneu was geschoten. agenda tan vergaderingen enz. Rotterdam. dinsdag 27 Dec. 8 u. Tivoli-Schouwburg. Liede- renavond, Tilly Koenen. Woensdag 28 Dec. 8 u. Gr. Schouwburg. Zang- vereen. »G. C. Bunk." Concert. Hötnderdag 29 Dec. 8 u. Remonstf. Kerk. O'rgel- concert door Gerard Bunk. Hbnderdag {29 Defc. 8 u. Gr. Schouwburg. N. V. Het Tooneel. „Lucifer". Pater Schoof, f Na eene toenemende ongesteldheid van om- ^Heeks vier wieken overleed Zondag 1.1. te Turn hout (België) an den ouderdom van omstreeks jaren dei weleeiW. pater Joannes Opistramis, 1(1 de wereld de heer Jacobus Joannes Schoof. 2n September 1856 'te' dezer stede geboren, 'ht.terscheiddie de betreurde overledene zich reeds op jeugdigen I&oftijd door een vaórbéeldigè gods vrucht en ceii vurigon geloofsijver, die zich zelfs op do banken der openbare school, die hij in zijn tijd genoopt was te volgen, deed kennen. Na aanvankelijk in het college 'der eenv. paters Do minicanen te Nijmegen de lagere studiën gevolgd te Uitebben ging de ijverige strident latér over naar dé Orde der ©erw. paters Franciscanen van dte Belgische provincie. Nadat hij Iden 4n October 1873 te Thiolt in de Orde was getreden en den 4n October 1883 aldaar priester gewijd, was bij achtereenvolgens in de kloosters zijner Orde te Gent, Hasselt, Reckheim, Mechelen, Antwerpen, en Tuilnhout. werkzaam, in welke laatste istad bij het langst, circa 18 jaar, verbleef. Begaafd en bezielend prediker en uit nemend zielzorger, vond bij om den preekstoel en bij zijne biechtstoel steeds talrijke scharen. Tal van missiën en rèlraiten heeft hij in bet Vlaamsche land gegeven fen steeds werd het ver manend woord uil den mand van den Holland se hén minoriet, die zich zoo. geheel eigen met het Ylaamsch dialect had gemaakt, gaarne' vernomen. Ook als schrijver van een vijftal godsdienstige werken 'heeft de geachte verscheidene zich ver dienstelijk gemaakt. Zijn zilveren priesterfeest mocht hij' den 4n October 1908 onder veelzijdige deelneming vieren. Tal van vrienden heeft pater Schoof zich voor al op zijn laatste standplaats gemaakt. Diep be treuren zij het betrekkelijk onverwacht verschei den van den volijveriger 'pater' Capistranus, wiens leeftijd, iriehschielijfcerwiijze gesproken, nog zoo veel deed verwachten. Moge hem het eeuwig heerlijk loon hun die anderen geleid en onder wezen hebben, 'totegezeglcl, reeds verzekerd' zijn of 't. althans spoedig zijn -deel worden. Daar toe leidon ook de innige bede van zoovelen die hem ook in zijin geboortestad- kennen en achten I jHiji ruste in vrede I Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Onder de noodlottige gevolgen van het veron achtzamen van eenvoudige gevallen van aambeien noemen wij bloedende aambeien, die uw levens bloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aam beien, een der meest pijnlijke kwalen, die bet menschdom kent, verzworen aambeien, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstopping van bet afvoerkanaal der ingewanden, hetgeen gewoonlijk in eenige uren noodlottig eindigt. Vele mannen en vrouwen, die aan aambeien lijden, verdragen déze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er té gen op zien om een behandeling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie het eenige redmiddel is ter voorkoming van verdere ontwik keling, die alleszins gevaarlijk zou zijn, Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige ge vallen van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben bij uw dagelijksche bezig heden. Zij is wonderlijk verzachtend en heelend reeds de eerste aanwending geeft een ongekend gevoel van opluchting en rust aan de aangedane deelen. Een geduldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door een volkomen genezing. Let erop, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOFF HOVING. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Scheepsramp by Ylissingen. Zes menschen verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer om half twee, heeft op de reede van Vlissingen recht over de Westerhaven een ernstige scheeps ramp plaats gehad. Tengevolge van slecht weer lag dwars voor anker het Belgische vrachtstoomschip «Baltique", van de Compagnie Giani en Muller te Antwerpen, bestemd naar Seaham. Op bovengemeld tijdstip is dit vaartuig, dat bemand was met zestien koppen, aangevaren door het van Southampton komende stoomschip «Fin land," van de Red. Star, op weg naar Antwerpen. Binnen weinige oogenblikken was het schip in de diepte verdwenen. Zes opvarenden zijn bij deze scheepsramp ver dronken, de overigen, waaronder de Belgische loods A. G. A. Willems, uit Vlissingen, die juist aan boord was gebracht, alsmede kapitein Brant en de eerste stuurman Baekeljauw zijn door een boot van de «Finland," die direct stopte en hulp zond, gered. De namen van de omgekomenen zijn Anton Schroeder, matroos, ongehuwd, Pierre van Crom- brugge, matroos, gehuwdd, Frans Mertens, kok, ongehuwd, Pierre Gijs, stoker, gehuw, Broneslaw Woznidczyk, stoker, ongehuwd, en Heinrich Berg- mann, stokers, ongehuwd. Van den wal af zagen de wachten van de beide loodswezens, doordat van het schip vuurpijlen werden opgelaten, het ongeluk. Daarop vertrokken uit de haven direct de motorreddingboot van de Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij en de motorsloep van het Belgische loodswezen. Laatst genoemde wist de boot van de «Finland" naar dit stoomschip te brengen, aan boord waarvan de geredden werden opgenomen. Later zijn de kapitein en de le stuurman aan den wal gebracht tot het afleggen van verklaringen. De reddingboot heeft tot ongeveer vijf uur rondgekruist, doch niets meer gezien dan wat wrakhout. Door de zorg van den Belgischen consul, den heer J. van Boven, zijn de geredden met een sleepboot van de «Finland" afgehaald, waarna allen, waaronder ook de kapitein en de le stuurman, met den trein van 1 uur 27 naar Antwerpen vertrokken. Honderden bewogen zich den ganschen dag op den Boulevard. Van het wrak is echter niets te zien dan het topje van een mast. Portefeuille met geld vermist Door eon bediende van eene vennootschap te '«-Graven, haga, werd Vrijdagochtend ©én zwart gelakte por tefeuille verloren, inhoudende verschillende bank biljetten tot iee:n bedrag van f3200. D ,e 'd ii b b e 1 m o o r d t e S p a a indam. Op last. der justitie zijn eebige manshovenkloederten (zeer schamele plunje), gevonden aan den buiten berm in bet riet van den weg langs h'eti zijkanjaal, op ongeveer 10 minuten gaans van Spriamdaim, daar vandaan gehaald en naar Haarlem gebracht. Infusscheu vernemen wij, dat aan die kleed'ing geen spoor of aanwijzing is, dat die vondst mét den moord in verband zou staan. („O. H. Ct.") Ongelukken. Te Vuren hij Goi'cum heeft een jernstig ongeluk plaats gehad. Schipper Ver sluis, uit 'Werkendam, was aan het laveeren. Plotseling ging 'de fokkenmast over, zoodat de schipper mét zijn vrouw en 14-jarig dochtertje ■overhoord werden geworpen. Schipper Versluis en zjjin vrouw (konden 'zich redden, diöteh. het kind zonk dn Re diepte wieg en kon niet worden gered. Een vroeg voorjaar. Te Winschoten heeft men Zaterdag bij helt gerechtsgebouw reeds een dertigtal spreeuwen gezien. Groote diefstal. Heit is dé politie te Hoörn gelukt een belangrijken diefstal van Banka-tin, gé- pleegd aan de fabriek van den heer Joh. A. Beek aldaar, aan het licht te brengen. Het blijkt, dat deze diefstallen reeds gedurende de laatste 4 jaren zijn (gepleegd door M. ien S., die reeds in het huis van Ibewaring te Alkmaar zijn opgesloten en daar ©en volledige bekentenis hebben afgelegd. Het ontvreeinde tin vertegenwoordigt een waarde van duizenden 'guldens. In verband mét deze diefstallen zijn als verdacht van helling Vrijdag de koopman 'J, C. H. naar Alkmaar overgebracht en gisteren de kooplieden M. B., P. J. en P. Brand. In de Nieuws trimt te Schagen is Zon dagmorgen een blok huizen, bewolond dóór drie gezinnen, afgebrand. De inboedels waren slechts gedeeltelijk verzekerd; de gehouWen waren ver zekerd. De oorzaak is onbekend. De mijnramp in Engeland. De deel neming in de ramp, die zoovele huisgezinnen in het mijndistrict Bolton in rouw heeft gedompeld is algemeen. In alle hotels, restauraties, winkels en alle openbare plaatsen in Bolton zijn bussen aange bracht voor het inzamelen van giften voor de na gelaten betrekkingen. Het is ook zeer waarschijnlijk, dat het door den burgemeester van Bolton gestichte fonds, met de hulp, die hij kreeg van den Lórdmayor van Londen, Manchester en andere steden, zal aan groeien tot de 50.000 pond, die hij noodig achtte voor een krachtige hulp aan de overlevendén. Alle plaatselijke bladen hebben inschrijvingen geopend en de bijdragen stroomen toe. Zaterdagmiddag waren 130 lijken boven gebracht en ongeveer 100 lagen gereed bij den ingang der mijnputten. In de wagenloods lagen de doodkisten in vier rijen, alle voorzien van de kleeren en andere be zittingen der lijken ter herkenning. Het is evenwel voor de betrekkingen der ver ongelukten buitengewoon moeilijk, zelfs wanneer de dood door verstikking is ingetreden, de lijken te herkennen. De correspondent van de «Evening Standard" bracht een bezoek aan de onheilsplaats in gezel schap van sir William Helton, den eigenaar der mijnen, die zeer onder den indruk was van de ramp en verklaarde, dat de eenige troost was, dat in geval de dood onmiddellijk moet zijn in getreden, «Gij kunt begrijpen", zeide hij, wat een ont zettende slag, dit ook voor mij en mijn gezin ge weest is. Ik ben hier van mijn geboorte af en erfde de bezittingen van mijn vader en kende bjjna eiken man, die in de uiijn werkte. Zijn echtgenoote en dochter waren druk bezig in de machinekamer om voedsel te maken voor de reddingsploegen, de bewakers en de politie. Er zijn op 'toogenblik drie reddingsploegen aan het werk, tezamen ongeveer 120 man. Het meerendeel maakt nog steeds gebruik van het ademhalingstoestel, omdat de mijn nog be zwangerd is met slechte gassen. De directeuren van het Palacetheatre en van het Shafteshury Theatre hebben besloten orn in begin Januari een matinée te geven in het Pa lace-theatre, waarvan de opbrengst ten bate zal tomen, van de weduwen en weezen der veronge lukten. Het uitvoerend bestuur van de Ancient Order of Foresters besloot om aan de weduwe van elk lid, dat bij de ramp is omgekomen een bijzon dere uitkeering te geven, onmiddelijk te verlee- nen, boven de gewone uitkeeringen bij overlijden, die in de statuten zijn bepaald. Het reddingswerk had met buitengewone moei lijkheden te kampen door de slechte weersgesteld heid, die vooral de verpleegsters en ander genees kundig personeel zeer hinderlijk was. De lijken worden beneden in den mijnput ver zameld en dan op baren, twee tegel(jk naar boven gezonden. Daar wordt de baar door twee man van de ambulence in ontvangst genomen en naar he^ lijkenhuis overgebracht. Dan worden de lijken afgelegd in een laken gewikkeld, genummerd en gekist, in afwachting van hun herkenning. Op een der lijken werd een horloge gevonden, dat om acht minuten voor achten was blijven stilstaan. De burgemeester van Bolton heeft een schrij ven ontvangen van koningin Alexandra met een cheque van 100 pond voor het door hem ingestelde fonds. Verder ontving hij 100 pond van een dame te Westhoughton, 150 pond van de «Weekly Post" te Liverpool en 163 pond van de leden der effectenbeurs te Manchester. Men meldt ons nader uit Londen De Koning van Engeland heeft voor 500. en de Koningin voor 100.ingeteekend voor het fonds ten behoeve der nagelaten betrekkingen Drie lijken aangespoeld. Men seint ons uit Texel Hedenmorgen zijn hier drie lijken aangespoeld; men vermoedt dat deze van Noorsche zeelieden zijn uit Tönsberg. Uit Portugal. LISSABON, *26 December. D;e rechter van in structie heeft mandaten tol aanhouding van de vroegere gouverneurs en administrateurs van de Portugeeschö La ndorediethank onderteekend. Geboren: 23 Dec. Francina Helena Maria, d. v. H. J. Hölscher en C. den Boer, Rhoonsche straat. Cornelia Johanna Josephina, d. v. P. Jansen en C. J. M. Prein, Fabristraat. Hendrik, z. v. H. Steenbergen en M. van der Waal, Oud- dorpsche straat. 24. Neeltje, d. v. C. Pil en N« Hofland. Brouwerstraat. Adrianus Johannes) z. v. P. van der Hoeven en N. Blok, Noordvest Otto Johannes, z. v. H Salari en A. van Setten, Bakkershaven. ROTTERDAM, 27 December. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 61 paarden, veulen, ezel, 1006 magere en 496 vette runderen, 215 vette en graskalve ren, 171 nuchtere kalveren, 874 schapen of lam meren, 553 varkens, 93 biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 77 a ct2e kw. 76 ct., 3e kw. 70 ct., ossen le kw. 76 a 2e kw. 74, 3e kw. 70 ct., stieren le kw. 68 a - 2e kw. 66, 3e kw. 64 ct., kalveren le kw. 110 2e kw. 100, 3e kw. 90. schapen le kw. 60 a 2e kw. 56, 3e kw. 50 ctlammeren le kw. 2e kw 3e kw. ct., varkens le kw. 54, 2e. kw. 52, 3e kw. 50, licht soort 48 a 52, ct. lammeren 50 a 62. Melkkoeien f180 a f350, kalfkoeien f190 a f360, stieren f160 a f320, pinken f 80 a f 130, graskalveren f45 a f90, vaarzen f80 af 150 biggen f9 a f 14, slachtpaarden f50 a f 100, nuchtere kalveren f9 a f 14, fokkalveren f13 f 19, hitten f50 a f200, werkpaarden f80 a f180. Vlasmark t. Hol.geelsteenstuiver Witsteen stuivers Blauw 2156 steen 5062 stuivers, Groningsch 340 steen 5458 stuivers. Aardappelen. Zeeuwsche bonten fO.OO a f3.25; Zeeuwsche eigenheimers T2.af.Brielsche kralen f a f Zeeuwsche blauwen f 3.40 a f Bravo's f A f Pooters f af Duitsche roode f 3.00 a f Duitsche eigenh. f3.90 f Drielingen f2. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd21/16 ton en 51/8 ton 200 stukken van K.G. De prijzen waren als volgt: le kw. f62.2e kw. f59.—, 3de kw. f55.Voor stukken van 4 K.G., werd 80 a 85 ct betaald. Eierenveiling. Aangevoerd werden 15911 stuks eieren, kip peneieren f4.75 a f7.50; eendeneieren f5.35 a f ganzeneieren f af kalkoeneieren f 7.50 A f per honderd stuks. Beurs ran Amsterdam. Dinsdag 27 Dec. Carren Steels 73 "/18Atchisons 101- Den vers 287,; Eries 28Kansas gew. 31V2', Roc- ky's 293/,South Pac. 1143/4South Rails 263V Unions 172'/s; Wabash Gr. Trunk gew.; Marine gew. Marine pref. Vorstelanden Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 108 Krapoh Langk. A.Medan N. Asahan 64—; R'd Deli 398. Kon. Petr. 428"j; Enim 205—; Perlak Sumpal 160' 4 Z. Perlak -. Prolongatie 41/t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 3