Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. feet bekW ip, .dai cA&eaqag /it: fteh&ate pers er tegen is. Deze onjuistheden doen niet weinig afbreuk aan den inhoud van het artikel, dat overigens lang niet dien vnedelievenden geest ademt, dj en het „Berl. Xagehlatt" zoozeer op prijs zegt te stelten in de tegenwoordige Engelsche Regteering. Eet blad betoogt, dat het artikel van de „Times" in de kaart speelt van de Franschgezinde pers in België, die er op uit is de Schelde.kwestie te exploiteeren, ten einde den ainti-Duitsc'hen geest die sedert den dood van Koning Leopóld belang rijk verminderd was, weer aan te blazen. Het gelooft echter, dat van die poging weinig succes te wachten is, daar de Belgen geen enkele reden hebbent om tegen Duitschland wantrouwiger te zijn dan tegenover andere naburige mogendheden. Bat Nederland het volste recht heeft aan de Schelde datgene voor zijn neutraliteit te doen, wat, het nuttig acht, en niemand in België ten slotte dit recht in twijfel zal trekken, beschouwt het blad als vaststaande. Voor het overige is het van oordeel, dat Duitschland 'het aan zijn naburen aan de monden van den Rijn moet overlaten, uit het Engelsche alar'mgeroep de gevolgtrekkingen af te ledden, die zij als juist beschouwen. De Hol landers moeten zelf weten, wat zij te doen en te laten hebben, en Duitschland behoort zich niet aan te matigen, hun in dit opzicht raad t© geven. Waterschapsbelangen Tan Zuid-Holland. Te Rotterdam heeft een bijeenkomst plaats ge had van voorzitters, bestuursleden, secretarissen en penningmeesters van polders en waterschappen in «le provincie Zuid-Holland, ten einde te geraken tot oprichting eener vereeniging tot behartiging van waterschapsbelangen voor die provincie. De opkomst voor ideze vergadering, belegd door de commissie belast geweest met het redigeeren der bezwaren tegen bet ontwerp-polderreglement, overtrof de stoutste verwachtingen, zoodat de groote zaal in 'het Notarishuis bijna te klein was om de belangstellenden te bevatten. De voorzitter, de heer van Bilderbeek, zette uiteen hoe de commissie zich de werking van zoo'a vereleniging dacht. Verbreiding van meer kennis omtrent het water schapsrecht en het waters chaps wezen; bevorde ring van een gezond zelfbestuur maar den eisch der wet van 1895; het tegengaan van zoodanige toepassing van art. "257 2e 'lid der Provinciale wet, dat de aldaar bedoelde reglementen treden in hetgeen art. 1 der wet van 1895 aan de besturen zelf beeft willen overlaten en bevordering langs wettigen weg van de algeineene en bijzondere belangen" van waterschappen en dergelijke licha men, ziedaar zoovele zaken, wier behartiging de Vereeniging als deel kan beschouwen. De middelen om dat doel te bereiken zullen o.a. kunnen bestaan in het houden van vergade ringen, het doen houden van voordrachten en het uitgeven van een orgaan voor de leden. Als leden zullen persoonlijk kunnen toetreden bestuursleden en andere onmiddellijke belangheb bende bij het polderwezen, terwijl ook waterschap pen einz. als zoodanig een jllaats in de Vereeniging kan wórden toegewezen. Ook de financieele gevolgen heeft de commis sie onder de oogen gezien. Zij vleit zich, dat bij voldoende toetreding de jaarlijksche contributie voor het persoonlijk lidmaatschap kan wórden gesteld op f0.50 en voor de waterschappen in verband met de grootte op f 0.50 tot f 10. Wanneer voor dat luttele bedrag nu ook bv. ©en maand schrift kan worden toegezonden, zal de contri butie wel voor niemand een beietsel zijn om lid te worden. Na deze uiteenzetting werd bij acclamatie tot oprichting der vereieniging besloten en traden alle aanwezigen als lid toe. 1 Daarna werd by .acclamatie een commissie van redactie tot de vaststelling van de statuten der vereeniging benoemd. Een voorstel uit den boezem der vergadering gedaan om de 'tegenwoordige com missie daarvoor aan te wijzen, werd door deze van de hand gewezen, omdat zij meende, dat zoowel kleine als groote polders moesten vertegenwoor digd zijn en dus op aller belangen dient gelet te wonden. Het ontwerp der statuten zal te zijner tijd aan alle belanghebbenden worden gezonden en in een volgende vergadering' worden vastgesteld. Consultatie in ongeyallengeschillen. De bijeenkomsten van het Bureau van consul tatie in ongevallengeschillen te 's-Gravenhage werden in het jaar 1909/1910 bezocht door 101 personen. In 6 gevallen moest men de klagers verwijzen naar een ander college. Waar het uit den aard der zaak herhaaldelijk voorkomt, dat klagers, alhier in het ongelijk gesteld, zich tot den Centralen Raad wenschen te wenden en al daar bijstand in rechten behoeven, heeft het Bureau pogingen aangewend, om een lijstje van enkele Utrechtsche confrères samen te stellen, die zich bereid verklaarden bijstand te verleenen in door het Bureau op te geven gevallen. Die po gingen zijn met gunstigen uitslag bekroond. In een aantal gevallen kon het Bureau de sla gers niet van dienst zijn. omdat öf de termijn gedurende weike de uitoefening der werkzaam heden onmogelijk was, korter was dan zes weken, öf de termijn van beroep verstreken was. In de laatstbedoelde gevallen werd door het Burau aan de Rijksverzekeringsbank verzocht eene nieuwe beschikking te geven om alsnog beroep mogelijk te maken, doch dit verzoek, waaraan vroeger herhaaldelijk voldaan werd, schijnt zoo meldt het Bureau in den laatsten tijd stelselmatig te worden geweigerd. Tweemaal gaf het Bureau adviezen aan werk gevers omtrent de indeeling in een gevaren- klasse. In 53 zaken geschiedde toevoeging van een medewerker. Onttrekking door een toe- gevoegden raadsman had tweemaal plaats. Slechts van twaalf toevoegingen werd de uitslag verno men in zes gevallen werd de klacht ongegrond verklaard, in de zes andere werd aan klagers schadeloosstelling of hoogere schadeloosstelling verleend, tweemaal na behandeling voor den Cen tralen Raad van beroep. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 28 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te La Hoque. Laagste barometerstand 729.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden morgen toene mende tot krachtigen|westelijken tot zuidwestelijken wind. betrokken,'waarschijnlijk regen, zachter. Volksbadhuis. In de week van 1825 Dec. 1910 werden genomen 244 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 42 regen 19 regen 156 school kinder a 5 ct.'ll Giste r-m orgen sloeg het paard gespannen voor een spoelingwagen in de Kort landstraat op hol en reed tegen een lantaarnpaal op, waardoor het bovenste gedeelte daarvan zoo goed als vernield werd. De bestuurder, die van te voren van den bok was gesprongen, kwam er zonder ongelukken af. Gister-middag is de bekende 51-ja rige los werkman H. v. G. wegens openbare dronkenschap aangehouden. Omtrent den zelfden persoon werd nog geklaagd, dat hij een 7-jarig meisje had opgehouden en meegelokt naar den Vlaardingerdijk, zeker met geen goede bedoelingen Gister-avond is alhier aangeho li- den de 15-jarige J. M. J. H., die zich meermalen aan diefstal in winkels alhier had schuldig ge maakt en nu weer een halve kaas uit een winkel had gestolen. Na verhoor is de knaap weer op vrije voeten gesteld. De q u a s i-c a p u c ij n e r-m o n n i k, die te Rotterdam sinds een paar maanden propaganda maakt voor de natuurlijke levenswijze, vertoonde zich heden met zijne bekende groene boekjes iq onze stad. Voor zoover wij konden opmerken, heeft de man 't hier niet lang gemaakt. Mogelijk heeft hjj weldra ervaren, dat men hier niet gediend is van een reclame die zich hult in een kleed, dat haar niet toebehoort. De Tolstoiaan had overigens den Capucyner vrij links geïmiteerdwant deden de sandaaltjes aan onzen bekenden barrevoeter denkennoch de kleur van de pij noch de snit der haren deden dien vermoeden de Capucijnen plegen zich niet door een zoo rijken haardos voor de guurheid van het weer te beschermen. UIT DELFT. Gisteravond is aan de lijm- en gelatinefabriek te Delft de 52-jarige werkman J. V. door de machine gegrepen en onmiddellijk gedood. In den laatsten tijd komt het te Delft her haaldelijk voor dat van de wagens, waarmede de boeren uit den omtrek stadwaarts komen en die in uitspanningen worden neergezet, voorwerpen van waarde worden gestolen. Zelfs nam men vaatjes boter mee. Ondanks de pogingen door de politie in het werk gesteld slaagde men er tot dusverre niet in den dief op het spoor te komen. Ongelukken. Men meldt uit IJmuiden De schippersknecht R. Mos, aan boord van den lichter »Maria II", had Dinsdagmiddag het onge luk bij het waterscheppen in het Noordzeekanaal over boord te vallen. Vermoedelijk door de zware waterlaarzen naar de diepte getrokken, kon hij eerst na 10 minuten opgehaald worden Toen bleken de levensgeesten echter geweken. De ongelukkige was 30 jaar oud en ongehuwd. Te Vlissingen is Maandagmiddag een acht jarig meisje, al spelend, in een kelder van een iq aanbouw zijnde huis in de Spuistraat aldaar, welke vol water staat, gevallen. Haar broertje waar schuwde een voorbijganger, die zich onmiddellijk in den kelder begaf, maar het kind niet kon vinden. Later werd de kleine door een politie agent met een ladder uit het water gehaald, doch toen was zij reeds bewusteloos en de pogingen door dr. Duivis aangewend, om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. Bloedvergiftiging, Na een smarte- 'ijk lijden is te Bolsward al weer een nog jeugdig werkman oYgrled.en ten gevolge vari lijqqdvergif tiging. Werkzaam aan de boterfabriek aldaar kreeg hij een klein wondje aan de hand, waarop eerst geen acht geslagen werd. Toen echter wel dra de hand en arm opzwollen, werd al spoedig 't ergste gevreesd, en niettegenstaaade de in aller ijl geneeskundige hulp werd ingeroepen, volgde weidra de dood. Dit is in zeer korten tijd het derde geval in genoemde gemeeute. Een 10 0-jarige. De gepensionneerde ser geant-majoor A. Tosch, te Drachten, hoopt 5 Fe bruari a.s. zijn lOOsten geboortedag te herdenken. Hij diende drie Koningen, nl. Willem I, II, III, maakte onder Willem II (toen nog veldmaar schalk) den Tiendaagschen veldtocht mee en is drager van liet metalen kruis. Tosch is goed gezond en nóg vrij kras. V a 1 s c li geld In de provincie Groningen zijn valsche rijksdaalders in omloop, vervaardigd van tin en lood De rijksdaalders dragen de beeltenis van Willem II en het jaartal 1849het randschrift ontbreekt bijna geheel. De dubbele moord te Spaar n dam. Gisteren zijn wederom langdurige instructie-zit tingen gehouden in zake den dubbelen moord, naar aanleiding van het vinden der kleederen' Vooral de broek moet een belangrijk punt der instructie vormen. Zaterdag is een oud- Spaarndammer verhoord, die zich bij den officier was komen aanmelden, daar zijn omgeving hem van den moord beschul digde en hij een afdoende logenstraffing van de praatjes wenschte. De man is na onderzoek weer naar huis teruggekeerd. (H. D.) Het mes. Men melde ons Zaterdag uit Haar lem De 42-jarige venter B. uit Zwolle kwam gister, avond in 'beschonken toes tand in de slaapstee van Serné in de Withstraat. Zonder ©enige aan leiding viel de venter B. de 58-jarige schoonmoe der van den slaapsteehouder met een knipmes aan. Hij tracht haar een snede toe in den linker slaap. Serné, die dadelijk tehuïp snelde kreeg eveneens een diepe snede rondom den neus waar door de neusvleugel losgesneden werd. De venter werd daarna plotseling overmand door omstan ders gearresteerd. Een kopje koffie. Tijdens de bespreking met giestotem dieuren der begrooting' van de Ka mer Leeft de hieer Hoyois, onder algemeene toejui chingen, koffie voor de Kamerleden gevraagd. Tot 'hiertoe hadden de heeren volksvertegen- woördigers thee en water; eertijds hadden ze grogs, voortaan zullen zij hun kopje koffie kun nen drinken. (,/Hbld. v. Antwerpen.") Blauwe mazelen Men schrijft uitVars- seveld aan de sZutph. Caurant"Bedroevend groot is in deze gemeente het cijfer der kinder sterfte. De ziekte, die vooral onder de kinderen van pl.m. 3 maanden tot pl.m. 5 jaar heerscht, en hier en daar »blauwe mazelen" genoemd wordt, eindigt bijna altijd met den dood. Vooral in de streken Silvold. Ulft en Etten eischt ze vele slachtoffers. Naar we vernemen, heeft in de af- geloopen week de klompenmaker te R., te Sil- volde, zijn derde (laatste) kind moeten missen. In een ander huisgezin zijn van de 6 kinderen reeds vier gestorven, terwijl de beide anderen ook ziek zijn. Branden. Den tweeden Kerstdag, 's avonds half acht, is, door onbekende oorzaak, de land bouwerswoning, toebehoorende aan en bewoond door de wed. H. Vree en den huurder G. J. Mars, te Boetele (Overijsel) tot den grond toe afgebrand- De inboedel ging geheel verloren, een varken en een kalf kwamen in de vlammen om. Het huis en de inboedel waren verzekerd. (Zw. Ct.) Gisterenavond omstreeks half elf is er een felle brand uitgebroken in het schoenenmagazijn van den heer E A. Kaas, gevestigd Warmoes- straat 188, hoek Vischssteeg, te Amsterdam. De oorzaak is onbekend. Weinige minuten nadat de eigenaar den winkel had verlaten, werd de brand ontdekt, en kort daarna sloegen de vlammen naar buiten. De winkel brandde geheel uit, evenals een opkamer en een daarboven gelegen vertrek op de eerste verdieping, de beide laatste uitko mende in de Vischsteeg. Ook de voorkamer op de eerste verdieping kreeg schade. Het huis, dat bestemd is, in verband met de uitvoering der Damplannen, afgebroken te worden, is eenigen tijd geleden door de gemeente aangekocht. Mina Selfert. Naar aanleiding van het ver dacht sterfgeval te Scheemda (Gron.) waar de te Winschoten wöonaehtige Duitsche homöeópathe Mina Seifert, bet overleden kind pekel uit een ton haring als braakmiddel moet hebben voorgeschre ven, zendt men van bevriende zijde aan de „Pr Gr. Ct." een Buitsch blad, waarin o.ta. staat: „Wegens bedrog in drie gevallen, in twee ge vallen in verbinding met het roekeloos veroorza ken van lichamelijk leisel, is Wilhelmina Seifert te Lelie, dien 25en Februari jl. voor het schepenge recht te Geestemünde tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld ©n 100 mark boete, de boete eventueel te vervangen door 20 dagen hechtenis. De beklaagde, die als homoeopiathe bekend is en ouder eenvoudige lieden haar slachtoffers zoekt, werd in Juli 1909 door de vrouw' van dien kleer maker B. te Lftxstodt, wgg^na fiyerhjden, en ia October vain dat jaar door 'mej. St. te Lohe wegens ongesteldheid, om raad gevraagd. Beiden patiënten schroef ze medicijnen voor en waarschuwde haar voor het dragen van nieuwe kleeren op bepaalde dagen en dergelijke dwaasheden meer. Tevens raadde zij haar slachtoffers aan, schutsbrieven hij zich te dragen, die allo ongeluk van haar en haar nabestaanden zouden afwenden. Aan mej. St. verzekerde ze, dat haar man te gronde zou gaan, wanneer zij den schutsbrief niet kocht. De beide vrouwen schonken dor zwendelaarster haar vertrouwen. Vrouw B. betaalde voor medicijnen en schutsbrief 11 mark, vrouw St., voor heide 6 mark. De medicijnen, die in het oor moesten gedruppeld worden, veroorzaakten bij beide vrou wen hevige pijnen. Nu eerst wenSdetj ze zich tot een bevoegd geneeskundige. Mej. B. had do beklaagde ook nog 200 M. ge leend. Mej. Seifert had nl. valschelijk opgegeven, dat ze te Wulsdorf voor 2000 Mark land gekocht had; er ontbraken haar 200 M. en nu wilde ze mej. B. den koopbrief tot onderpand geven. Mej. B. kreeg echter geen koopakte. Later ontving ze als aflossing 70 mark. Het door beklaagde tegen de veroordeeling in gesteld hooger berohp werd vorwórpen." Sabotage. Sedert eenige dagen waren de patroons vereeniging en de gezellen der bakkers te Enkliuizen het er met over eens, of op den tweeden Kerstdag al dan niet versch brood zou worden geleverd. De gezellen wisten voor het meeirendeel van hunne patroons gedaan te krij gen, dat dezen hun verzoek om een vrijen dag inwilligden. Slechts een paar bakkerspa Croons deden dit niet, waaronder de groote bakkerij van den heer B. Bais. Toen deze echter den tweeden Kerstdag bij zijn klanten het brood liet bezorgen, werd al spoedig bemerkt dat dit onbruikbaar was en geheel met petroleum was overgoten, zoódat deze zijn klanten niet kon bedienen. Nadat van het geval aangifte bij de politie was gedaan, vermoedde deze al spoedig, dat de gezellen aan het geval niet vreemd waren. De verschillende aanwijzingen deden den inspecteur van politie besluiten een viertal hunner in verhoor te nemen. Den geheelen dag werd het onderzoek voortgezet, waarvan het resultaat was, dat drie hun nek een volledige be kentenis aflegden. Daaruit bleek, dat zij naar een tevoren beraamd plan er met eenige flesschen petroleum op uit zijn gegaan en dit vocht op een gunstig oogenblik in de rondgaande" broodwagens wierpen. Aan de afspraak om oo"k de wagens te water te gooien, heeft men zich niet gehouden. (Tel.) Brutale be rooving. In en bij de herberg van Boogaard, aan den IJweg, bij den Kruisweg, in de Haarlemmermeer, hebben zich Zondagavond weer ergerlijke tooneelen afgespeeld. Een vreemde polderwerker, aldaar in de herberg vertoevende, geraakte zoo onder den invloed van sterken drank, dat hij niet meer wist wat hij deed. In dien toestand maakte hij grove verteringen, zoodat zijn geld al aardig minderde. Na een paar uur geslapen te hebben, was hij 's avonds toch weer in orde. De kastelein Boogaard gaf hem toestemming in het hooi op den schuurzolder te gaan liggen. Nauwelijks daar aangekomen, kwamen er 'n zestal personen naar den zolder, pakten hem ge zamenlijk aan en trachtten zijn geld af te nemen. Dit had hij evenwel onder het hooi verborgen. Onder bedreigingen hem het leven»te zullen benemen, terwijl een paar man op zijn lichaam gingen zitten, wilde men van hem weten, waar hij zijn geld had gelaten, doch de polderwerker hield zich maar stil en verduurde alles, om ze in de waan te brengen, dat hij buiten kennis was. Nadat zij onverrichter zake weggegaan waren, kwamen er eenige oogenblikken daarna, weer met een lantaarn boven, onder den uitroepazijn geld moeten we hebben, al zouden we hem afmaken." Na eenig zoeken vonden ze zijn portemonnaie in het hooi, waarin zich naar schatting nog onge veer f 20 bevond, terwijl ook zijn horloge en jas werd medegenomen, waarna zij verdwenen. Een van deze laatste drie personen is door den beroofde pertinent herkend geworden. Den volgenden morgen werd dadelijk de politie er mede in kennis gesteld, die onmiddellijk met het onderzoek is begonnen. Het is niet de eerste maal dat bij genoemde herberg zulke tooneelen zijn voorgevallen. (O. H. Ct.) Een fortuin gestolen. Eene Parijzer bankiersfirma, aldus het sHbld. v. Antw.", is het slachtoffer geweest van een brutalen diefstal die door de Brusselsche bladen als volgt wordt ver haald M. Worms, bankiers te Parijs, gelastte vóór drie dagen één zijner bedienden, M. Loëbe, te Brussel eene betaling te doen van 262.500 fr. In de Noordstatie, te Parijs, tot waar M. Worms zijn bediende had vergezeld, ontmoette de bankier twee Amerikanen, vroegere kennissen, die zeiden, ook naar Brussel te gaan en aan wie M. Worms het doel der reis van zijn bediende uitlegde. M. Loëbe en de twee Amerikanen namen plaats in hetzelfde rijtuig. Onderweg, onder voorwendsel, dat zij de stad Brussel en zaken van dit slag beter kenden dan de bediende, slaagden de Amerikanen er in, M. Loëbe te bewegen hun de 262.500 fr. toe te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2