Dagblad voor Schiedam h \en Omstreken. Nieuwjaarswenschen. itmmt U oi ie Ka misdaad vergelding. Kiene ScMeMie Courant El uatis Mktoi MaisM pp l pseyitó n nUL35 3 il 33ste Jaargang. Vrijdag 30 December 1910. No. 0905, BERICHT. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- str&at 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BllTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 16 cent. j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 26 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil* Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Het gebeurt herhaaldelijk, dat adver tenties voor het Zaterdagsavondnunimer zeer laat ter plaatsing worden aangeboden, die men gemakkelijk vroeger had kunnen opgeven. Wij verzoeken derhalve de advertenties, voor genoemd nummer bestemd, voortaan tijiUger op te geven, althans niet later dan des n.m. één uur. De Directie. IW In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, dat Zaterdag 31 December verschijnt, zullen wederom Nieuwjaarswenschen kunnen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. EXAMEN ter verkrijging van een Getuigschrift voor Viermaander, enz. De Burgemeester der Gemeente Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek naar de geoefendheid van hen die dingen naar het Bewijs hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid dan wel voor beide, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn «p Woensdog den llden Januari 1911, des na- uiiddags ten lt/g ure, in de Kazerne aan de Paardenmarkt ie Dellt. Schiedam, den 30sten December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N.V. «Molen de Vrijheid" om vergunning tot uitbreiding barer maalderij aan de JSoordvest no. 40, kadaster Sectie A no. 761, met een gasmotor van50iJ.K. drijvende den bestaanden maalgang Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 12 Januari a.s., des ««middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid 270) Op dat oogenblik was hij tamelijk ongerust. De koetsier reed zoo snel als zijn paard het Coeliet, naar de Damesstraat. Juffrouw Amanda had een verschrikkelijken «acht doorgebracht. ,Te zes uur s morgens was zij nog zonder «ieuws van Raoul. Te zeven uur nam zij zich voor naar Etienne Dastel in de Annasstraat te gaan. Plotseling bemerkte zij een rijtuig, dat in volle galop aankwam en voor het huis bleef staan. Het hoofd van Raoul verscheen voor het venster. Kom vlug naar beneden I riep haar de J°«ge man toe. Amanda haastte zich te gehoorzamen. Haar eerste vraag was? Waarom komt gij niet boven Om twee redenen... Vooreerst heb ik mijn v°et ontwricht... Och hemel Dat zou niets zijn... Ik moet echter dadelijk de Assasstraat zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor bet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. MAROKKO. De «Temps" verneemt uit Tanger, dat de agitatie in het Doekhala district, bij Sjaolia, voort durend toenoemt. Een kaïd van den stam der Avenat is gedurende drie dagen door de oproer lingen, die zijn kamp omsingelden, opgesloten ge houden. Een marconigram uit Casablanca verklaart, dat hij eerst na eene schermutseling met de aanvallers, erin slaagde te ontkomen. Zes van zijn mannen werden gedood. Naar men zegt, begint de magh- zen zich ongerust te maken over de voortdurende onlusten in dit gebied. FRANKRIJK. De wijnbouwers in Champagne, die dit jaar zoo goed als geen oogst gehad hebben, zijn onte vreden, dat het parlement nog steeds niet de maatregelen heeft afgekondigd, die, ter aanvulling van de wet van 1905, strekken om knoeierij in wijnen tegen te gaan. He ontevredenen trachten nu met geweld te beletten, dat sommige wijn huizen in het bezit geraken van wijnen, die ze van elders hebben laten komen. Een dezer dagen kwam er te Dizy een vaartuig binnen, geladen met vaten wijn uit de Midi. Naar er gezegd werd, was die wijn bestemd om ondergebracht te worden in de kelders van een firma in mousseerende wijnen te Epernay, nadat hij in de kelders van een wijnhandelaar te Haut- villers het merk ontvangen zou hebben, volgens welk die wijn echte Champagne-wijn zou zijn. Eergisteren kwamen de wijnbouwers er achter, dat er in den nacht vier vaten Midi-wijn in de kelders van een wijnkooper te Hautvillers gebor gen waren en dat ze 's middags naar Eper nay vervoerd zouden worden. Vandaar alarm en vijf honderd wijngaardeniers liepen te hoop in Haut villers. Toen de gendarmes ter plaatse kwamen, hadden de ontevreden wijnboeren de vaten wijn reeds uit het rakhuis van den wijnhandelaar te voorschijn Wat is er dan Ik heb de papieren... De onze? Ja... en bovendien de akte van overlijden van den waren Paul HarmantOvide Soliveau is niet te huis gekomen... Amanda antwoordde snel Hij is aangehouden Aangehouden herhaalde Duchemin. Ja! Hoe weet gij dat? Luister... En de naaister van juffrouw Augustine ver telde in het kort, wat er den vorigen dag was voorgevallen in de «Bijeenkomst der Bakkers." LX. Alles gaat bovenmate naar wenschriep Raoul Duchemin uit, nadat hij de jonge vrouw had aangehoord. Maar ik heb verschrikkelijk veel pijn aan mijn voet, ik moet een pantoffel en een schaar hebben. Ik zal mijn schoen stuk knippen, want het zou mij niet mogelijk zijn, die op de gewone wijze uit te krijgen. Amanda trippelde zoo snel zij kon naar boven en kwam weldra met de verlangde voorwerpen terug Zoodra hij zyn schoen uit had, trok hij den pantoffel aan en ondervond eene merkbare ver lichting. Het jonge meisje voltooide haar toilet, zette gehaald. Een schermutseling volgde, waarbij met steenen gegooid werd en 2400 liter wijn op straat wegvloeiden. Er werd een aanhouding gedaan, die echter niet gehandhaafd is. PORTUGAL. De »Temps" ontving gister een telegram, over Spanje afgezonden, waarin gemeld wordt, dat de toestand in Portugal vrij gespannen is. De ar beiders stellen eischen, waaraan onmogelijk kan voldaan wordenin het leger komen talrijke gevallen van tuchteloosheid en insubordinatie voor een drietal kruisers hebben bevel gekregen zee te kiezen. De regeering zou, volgens geruchten, niet zeker zijn van het leger en de vloot. De bevolking verkeert in een toestand van ongerustheid. PERZIë. Naar thans uit Teheran gemeld wordt, is het antwoord der Perzische regeering op de laatste nota van Engeland over de onveiligheid in dq Zuidelijke provincie, verzonden. De inhoud van dit antwoord is nog niet gepubliceerd, maar men zegt, dat er in wordt geconstateerd, dat op den grooten weg tusschen Buschir en Schiras sedert 5 December geen roof meer is gepleegd, zoodat deze weg thans voor het karavaanverkeer veilig is. EGYPTE. Sinds eenigen tijd vertoeft lord Kitchener als gast van den Britschen stadhouder Sir Eldon Górst te Cairo. Hoewel, volgens de Engelsche bla den, het verblijf van Kitchener te Egypte geen pojtieke bedoeling heeft, maakt zich een groot deel van de Egyptische pers ongerust over zijn verblijf in het Nijlland. De overtuiging heeft in Egypte post gevat, dat de sirdar van Karthoem, naar Cairo gekomen is om Sir Eldon, wiens ge matigde politiek bij de Unionisten vooral in een minder goed blaadje staat, over een nieuwe rich ting in zijn bewind te instrueeren. Verschillende Egyptische bladen meldden zelfs, dat de sirdar gekomen is om maatregelen te treffen voor het geval van een nationalen opstand. De «Egyptian Morning News" geeft voor Kit chener's verblijf in Egypte een andere verklaring. Het blad is van oordeel, dat zijn bemoeiingen zich zullen uitstrekken over westelijk Soedan. Het plan zou dan zijn een expeditie uit te rusten tegen de kleine half-barbaarsche sultanaten, die wel is waar geen ernstigen tegenstand kunnen bieden, maar door het gemis aan goede verkeerswegen moeilijk te bereiken zijn. Men zou dan het eerst den sul tan van Darfoer te lijfgaan en tegen hem een expeditie van 5000 man uitrusten. Het plan voor zulk een expeditie bestond reeds langKitchener zou nu de plannen uitwerken en de expeditie organiseeren. Hij vertrekt daartoe weldra naar het zuiden. JAPAN. De «Morning Leader" verneemt, dat het uit- haar hoed op, ging weer naar beneden en Du- hemin bracht haar naar juffrouw Augustine. Etienne Castel had eveneens een slechten nacht doorgebracht. Evenals juffrouw Amanda wachtte hij angstig op de terugkomst van Raoul, die maar niet verscheen. Te zes uur was hij weder op en ging in zijne werkplaats. Tegen den muur was de schilderij geplaatst, die twee werklieden den vorigen dag hadden ingepakt- Voor de houten kist stond het kleine karton nen paardje De kunstschilder wilde dit persoon lijk teruggeven. De bestellers zouden dien morgen te acht uur komen, om de schilderij te halen en dit naar de Bonapartestraat te brengen. Etienne liep met groote passen in zijne werk plaats op en neder, terwijl zijn ongeduld steeds aangroeide. Plotseling werd de deur geopend. De kamerdienaar verscheen. Mijnheer, daar zijn de bestellers, die de schilderij komen halen, die ingepakt is Laat ze binnenkomen Zoodra de bestellers m de werkplaats van den kunstschilder waren getreden, wees deze hun de te vervoeren schilderij aan. Ieder der bestellers nam de kist bij een uit einde op. Hoewel de afmetingen niet groot waren, was breken van een oorlog tusschen China en Japan^ zeer onwaarschijnlijk is. Hoewel er eenige ver koeling tusschen beide landen te bespeuren is naar aanleiding van de gebeurteniesen in Mand- sjoerije, zoo bestaat er toch geen kans, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Peking en Tokio, zullen worden verbroken. De onderlinge verhouding is en blijft correct. De «Tanin" meldt thans, dat onder de do cumenten, die onlangs uit het Turksche gezant schap te Sofia werden gestolen, zich ook bevinden de «sleutel" van het cijferschrift en het diploma tieke verslag. Het blad eischt de benoeming van een enquête commissie. Uit Athene wordt gemeldAardbevingen veroorzaakten aanzienlijke schade in Elis. Te Issy les-Moulineaux is eindelijk aange komen het Engelsche bestuurbare luchtschip «City of Cardiff", het vrij primitieve luchtschip dat eenigen tijd geleden het Kanaal overstak en in de buurt van Rouen landde. Door allerlei tegenspoed konden de luchtschippers niet eerder vertrekken. De «Tribuna" verneemt dat kroonprins Alexander van Servië Zaterdag a.s. naar de Cóte d'Azur zal vertrekken. Na op krachten te zijn gekomen, zal hij zich naar Racconigi begeven. De verschillende werkliedenvereenigingen te Barcelona hebben besloten de algemeene staking uit te roepen, wanneer de kolenarbeiders hun eischen niet ingewilligd krijgen. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 29 December. Verschillende wetsontwerpen zijn aan de orde. Bij het ontwerp tot wijziging en aanvulling van het begrootiugshoofdstuk Landbouw enz. voor 19U9, verdedigt minister T a 1 m a zich tegen het eindverslag, dat klaagde over den treurigen afloop van de maatregelen tot bestrijding der tu berculose onder bet rundvee. De heer 't Hooft betreurt hij de behande ling van de suppletoire oorlogsbegrooting voor 1910 de ontslagaanvrage van minister Cool en wijst op de urgentie van algeheele herziening van de Militiewet. Bij de huidige legertoestauden kan de regeering de verantwoordelijkheid voor onze de fensie niet dragen, meent spr. De heer Van Voorst tot Voorst be treurt eveneens de ontslagaanvrage van den mi- nisier van oorlog en verzoek den noodigen steun bij de regeering, om tot spoedige wijziging van de Militiewet te geraken. De heer Staal maakt eenige opmerkingen, bestemd voor den volgenden minister van oorlog. Spr. acht het wensclielijk, de fanfarekorpsen te doen bestaan uit tamboers en hoornblazers en wil aanvulling der regiments-fanfarekorpsen uit ba taljons-fanfarekorpsen. Spr. zegt de mislukking van het tweeploegenstelsel voorspeld te hebben. Er moet zoo spoedig mogelijk mee gebroken wor den. Spr. wil, dat de regeering ia oorlogstijd zal kunnen beschikken over de weerbaarheidskorpsen. ze toch tamelijk zwaar. Of het onhandigheid was of een misgreep, dat was niet uit te maken, maar de eene besteller liet los, toen zijn makker alle krachten inspande de kist wankelde een oogenblik en viel daarna met veel leven op den vloer, terwijl zij het kartonnen paardje omwierp en verbrijzelde. Domme eendenWaarom neemt gü "^en betere voorzorgen riep de kunstenaar wijl hij de tafel verliet, waarop hij be een briefje te schrijven aan zijn gewez- Wat zal ik u zeggen, mijnheer Ca< is mij uit de handen gegleden... antwc besteller, terwijl hij zich achter liet oor kranue. De schilderij heeft niets geleden. De beide mannen namen ieder weder een hoek van de kistzij tilden die op en verlieten daarmede, zonder verder ongeluk, de werkplaats. Het kartonnen paardje was letterlijk verbrijzeld. Uit den geopenden buik kwamen proppen vlas, papieren en stukjes van allerlei lappen. Wat zal George zeggen, mompelde Etienne, terwijl hij met den voet de overblijfselen van het paardje op zijde schoof. Hij was zoo gehecht aan die herinnering 1 Etienne sloeg geen acht op de papieren, die uit den buik van het paard gekomen waren, daar hij te veel in gedachten bezig was met den brief, dien hij George zat te schrijven. Hy maakte dien dadelijk af: Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1