Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. stations No.rd en Midi. Het plan, dat verscheidene 1 millioenen moet kosten, zou in dien zin worden uitgevoerd dat de spoorweg gedeeltelijk viaduct gedeeltelijk ondergrondsch zou zijn. Een draadbericht uit Lima meldt, dat Peru er in heeft toegestemd het grensgeschil met Equator, aan het Haagsclie Arbitragehof te on derwerpen. De Russische senator Glischtschinski heeft den chef der ves tings ingenieurs van Wladiwostok, generaal Schrgalowski, aan de rechtbank overge leverd, wegens verduistering van 2 millioen roe bel. Na Londen, dat het wereld-gezondheidsrecord houdt, volgt, wat de wereldsteden betreft, Am sterdam. Op de 1000 inwoners is het aantal sterfgevallen jaarlijks te Londen ruim 11, te Amsterdam 12, te Berlijn en Brussel 14. te Kopenhagen 15, te Parijs en Weenen 18 en te Petersburg 27. Te Plymouth is Dinsdag bekend geworden, dat versheidene schepen van het vierde Engelsche kruisers-eskader, dat gedurende de" jongste mui terij der Braziliaansche marine vooi Rio de Ja neiro geankerd lag, door projectielen zijn getrof fen. Zoo werd de schijnwerper op het vlagge. schip «Leviathan" door een granaat getroffen terwijl een andere ketste op het dek van den kruiser «Essex", en diens kapitein op een haar na trof. De beide Braziliaansche Dreadnoughts manoeuvreerden zoo, dat het Engelsche eskader tusschen hen en de forten, die de regeering trouw waren gebleven, kwam te liggen. Ook troffen verscheidene projectielen der op de forten opge stelde machinekanonnen de Engelsche oorlogssche pen, zonder evenwel ernstige schade aan te richten. Bij velen zal paleis van Prins Victor Napo leon op de Brusselsche Avenue Louise, bekend zijn. De Brusselaars, die gehoopt hadden dat er na 's Prinsen huwelijk met de Belgische prinses ook een hofhouding zou komen worden thans teleurgesteld. Officieel wordt gemeld, dat voor zoover dit overigens mogelijk is, het echtpaar zich als gewone burgers zal iustalleeren. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Sa- loniki een en ander over een ernstig conflict aan de Turksch-Montenegrijnsche grens. Een aantal Monbenegrijnen hebben het plaatsje Niködim in het Albaneesche district Mikrowitza overvallen. De bevolking, enkele vrouwen en kinderen uit gezonderd, nam overhaast de vlucht. Turksche troepen konden de Montenegrijnen niet dan na heftigen strijd verjagen. Verschillende sol daten zijn gewond. De Mointenegrijnsche grens- commissarissen wijten de schuld van de her haalde bloedige conflicten in het grensgebied aan de houding der Turksche troepen, die, naar be weerd wordt, op hun beurt weer do-or Montene grijnen en Albaneezen danig worden lastig geval len \fen vrpipat prnatigpr f 1 iio n Een troep stakende mijnwerkers, die door de straten van Seraing trok, schobt op een afdee- ling gendarmes, die terugvuurden. Er vielen 5 gewonden. Het opperste gerechtshof te Washington heeft het vonnis van het eerste gerechtshof bekrachtigd, waarbij Roosevelt's aanklacht wegens laster te- gein de „New-York World" in zake het Panama kanaal, verworpen werd. De Dui tsche luitenant Filehner, tl ie een Zuidpbiolexpeditie aan het voorbereiden 'is, legde Dinsdag zijn plannen aan den generalen staf te Berlijn voor. Onder degenen, die aan "de expeditie deelnemen, bevindt zich ook prins Heinrich van Pruisen, keizer Wilhelm's broeder. De gouverneur van Bilbao heeft naar Madrid geseind, dat onder de republikeinen groote op winding heerscht, naar aanleiding van het bezoek van den radicalen republikeinsohen leider Ler- roux, dat voor beden verwacht werd. De gouver neur vreest, dat de aanhangers en de tegenstan ders van Lerroux handgemeen "zullen worden, wannéér 'déze mocht komen, en "dat ernstige on lusten van dit bezoek het gevolg zullen zijn. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 4 Jan. Ontslag Raaymakers. Van den heer K. Raaymakers is bericht ont vangen, dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid der Kamer voor Noord-Brabant. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de heer Raaymakers spoedig zal mogen herstellen. Staatsbegrooting. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmiddag en volgende dagen de Staatsbegrooting in de sectiën zal worden onderzocht. Morgen om drie uur is er openbare vergadering ter behandeling van eenige kleinere ontwerpen. TWEEDE KAMER. Regeling der Arbeids-ziekteverzekering. Naar aanleiding van het bij de begrootingsdis- cussiën, door den heer Nolens gedaan onderzoek, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de Kamer doen toekomen een korte uiteenzetting van de voornaamste wijzigingen, welke, naar 's ministers omening, in verband met het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp- Radenwet en Ziektewet in de Ongevallenwet 1901 behooren te worden gebracht. De minister doet er bij opmerken, dat het over dat ontwerp, door den Raad van State uit te brengen advies er toe zou kunnen leiden de voorgenomen regeling te wijzigen. Ten eerste een bepaling om te voorkomen dat dubbel ziekengeld zou worden uitgekeerd bij het ontstaan van een ziekte, die het gevolg is van het reed? verzekerde ongeval In verband hier mede een nadere regeling voor de uitkéering ge durende den eerstea tijd na het ongeval en de aanwijzing van een plaatselijk orgaan, dat de zeer gewenschte decentralisatie in de uitvoering der wet verzekert. Voor de uitvoering gedurende den eersten tijd van het ongeval, moet onderscheiden worden tus schen hen die, volgens de Ziektewet verzekerd zijn, en hen, die niet onder die wet vallen. Met eerstgenoemden zijn gelijk te stellen personen, in dienst van publiekrechtelijke lichamen, die van de ziekteverzekering zijn uitgezonderd, omdat het publiekrechterlijk lichaam voor hen zorgt als zij ziek zijn. Zij, die onder de Ziektewet vallen, zullen de eerste drie maanden na het ongeval ziekengeld krijgen van de ziekenkas van den Raad van Ar beid en daarna rente van de Rijksverzekerings bank. Dientengevolge zal de ongevallenpremie iets lager worden en de bank ontlast zijn van geldelijke uitkeering in de overgroote meerder heid der gevallen, want de ongevallen waarvan de gevolgen na drie maanden zijn verdwenen, zijn bij verre de talrijkste. Eene voorziening zal noodig zijn voor en tegen ongevallen verzekerden, die niet verplicht tegen ziekte verzekerd zijn (hoofdzakelijk de zooge naamde losse arbeiders.) Verzekeren die arbeiders zich vrijwillig bij de ziekenkas, dan krijgen zij de helft der premie van hun werkgevers terug. Doen zij 't niet, dan krijgen zij de eerste drie maanden na het ongeval een tijdelijke uitkeering van de bank voor reke ning van den wergever, die bovendien 20', van de tijdelijke uitkeering betaalt ter vergoeding van administratiekosten. De tijdelijkn uitkeering van de bank zal gelijk zijn aan het hoogste zieken geld, dat de ziektewet toelaat, t.w. 50% van hat loon, van den vijfden dag af Leerlingen, die nog niets verdienen, ontvangen geen tijdelijke uitkee ring. Kan de bank de tijdelijke uitkeering op den werkgever niet verhalen, dan zal het rijk het be drag daarvan aan de bank moeten vergoeden. Bij verschil over de vraag, wie de tijdelijke uitkeering aan een getroffene zal hebben te be talen de bank of de Raad van Arbeid, zal de uitkeering geschieden, behoudens verhaal op de verplichte autoriteit. Uitkeering wegens de kosten van geneeskundige behandeling komt aanstonds voor rekening van de bank, behoudens de zelfstandige beoordeeling. door den Raad van Arbeid zelf, of' de getroffene ongeschikt is tot werken, hetgeen met de genees kundige behaudeling niets te maken heeft. De wijze van toekenning der geneeskundige behandeling wordt veranderd in dezen zin, dat voorkomen worde, dat toch de bank zich in bij zonderheden met alle kleine ongevallen zou moe ten inlaten. Onveranderd blijft voorts de regeling van de uitkeering bij overlijden. Hiervoor zorgt altijd de Rijksverzekeringsbank. Een meer gecentraliseerde uitvoering van de ongevallenwet zal noodig zijn bij de drie hoofdge beurtenissen in de ongevallenverzekeringde vast stelling en invordering der verschuldigde premie het onderzoek van het ongeval en de vaststelling der schadeloosstelling. De administratieve wijzi gingen. welke dientengevolge beoogd worden, zet de ministerieele nota in eenige bijzonderheden uiteen. is er iweeerlei oorzaak voor ongeval en ziekte, dan is er geen bezwaar tegen tweeërlei schade loosstelling. Maar voorkomen moet worden, dat een arbeider wegens een zelfde ongeval over den zelfden tijd uitkeering van de Rijksverzekerings bank en ziekengeld geniet. Het zal n.l. kunnen voorkomen, dat het recht op een reeds uitgekeerde schadeloosstelling ontzegd en daardoor implicite de aanspraak op een andere schadeloosstelling erkend wordt. Daarom wordt bepaald, dat nooit aan een verzekerde over een zelfden tijd wegens een zelfde ongeval tweeërlei schadeloosstelling mag worden uitgekeerd, maar dat de later toegekende uitkeering. ten beloope van het bedrag der eerste, wordt gegeven aan wien de eerste uitkeering deed. Van de beslissingen van den voorzitter van den Raad van Arbeid staat beroep op het Bankbestuur open. Desniettemin wordt hij ook voor de onge vallenverzekering het voornaamste uitvoeringsor gaan. Hetzelfde gebied, waarover de ziektever zekering in haar geheel door den Raad van Arbeid wordt bezorgd, is zijn ambtskring als agent der Rijksverzekeringsbank. In hem belichaamt zich het verband tusschen beide takken van arbeids- verzekering. Ook den Raad van Arbeid zijn enkele bevoegd heden toegedacht. In de eerste plaats die, welke thans den plaatselijken commissiën toekomen, krachtens art. 86 der wet, en die naast de Raden van Arbeid geen reden van bestaan meer hebben. In de tweede plaats zal den Raden kunnen wor den opgedragen de geldelijke schadeloosstelling, welke toekomt aan personen beneden een te bepalen leeftijd, te besteden in het belang hunner opleiding. In het bovenstaande is, zegt de minister ten slotte, oen schema gegeven van de bepalingen, waarvan opneming in de Ongevallenwet naar het oordeel der regeering ernstig aanbeveling verdient. In verband met den stand van voorbereiding van het betrokken ontwerp kan dit schema niet anders zijn dan een uiteenzetting, hoe naar haar oordeel de zaak doeltreffend zou kunnen worden geregeld. Ontwerp-Ziektewet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan artikel 35 van het ontwerp- Ziektewet een derde lid toegevoegd, luidende »(3) Voor den verzekerde, die verzekerd is overeenkomstig de Ongevallenwet 1901 en onge schikt is tot werken wegens ziekte, die een gevolg is van een ongeval, hein overkomen in verband met de uitoefening van een bedrijf, genoemd of bedoeld in artikel 10 van genoemde wet, eindigt de termijn waarover ziekengeld wordt uitgekeerd drie maanden na den dag van het ongeval." Toelichting. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, bovenstaande bepaling op te nemen in de Ongevallenwet, bij de herziening dier wet in verband met de ontworpen ziekteverzekering. Bij nader inzien evenwel komt het wenschelijk voor, haar in de ziektewet te plaatsen. Zij stelt als regel, dat na een bedrijfsongeval de getroffene niet langer dan 3 maanden uitkeering ten laste der ziekenkas geniet. Daarna gaat de ongevallen rente in. Vondel's Lucifer. H. M. de Koningin heeft gisterenavond in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage de opvoering bijgewoond van Vondel's Lucifer, door Het Tooneel, onder directie van den heer Royaards. H. M. bleef tot het einde toe de voorstelling volgen, van half tien af in gezelschap van Z. K. H. den Prins, die door een vergadering ten paleize verhinderd was vroeger te komen. De Vorstelijke bezoekers waren aan het eind getuigen van de aanbieding onder toejuiching van het publiek van een lauwerkrans met Oranjelint aan den heer Royaards. Bij het vertrek zeide H. M. aan den heer van Bijlevelt dat H. M. met veel belangstelling de opvoering had bijgewoond. De Vorstelijke perso- waren vergezeld door twee hofdames, de adju danten majoor jhr. van Suchtelen en kapitein graaf Du Monceau en een kamerheer i. b. d. Prins Hendrik naar Engeland. De «Times" meldt, dat Prins Hendrik het plan heeft de kroning van Engeland's Koning in den a s. zomer bij te wonen. Zoo dit bericht waarheid bevat, dan blijkt eruit, dat de verhouding tusschen Engeland en ons land een zeer goede is, ook nog thans, na al het tendenzieuse geschrijf over de versterking van Vlissingen, waarbij het telkens heette, dat wij Duitschland wilden bevoorrechten tegenover En geland. Intusschen is het bericht nog niet van andere zijde bevestigd. (Msb.) Leekenrechtspraak. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid, houdt in Maart hare jaarvergadering Naar het Volk verneemt, bestaat het voornemen daar te behandelen het onderwerp «Leekenrechtspraak in het bijzonder in geschillen betreffende het arbeidscontract." De bedoeling is een voor- en tegenstander het woord te doen voeren. Als voorstander is uitgenoodigd mr. M. Mendels, als tegenstander mr. H. J Tasman. Het koloniaal etablissement Naar de «Tel." verneemt, heeft de Regeering het contract geteekend, waarbij het Rijk eigena resse wordt van de terreinen aan den Wester- doksdijk te Amsterdam, waarop het nieuwe ko loniale etablissement gesticht zal worden, zoodat deze stichting thans definitief vaststaat. Mjj. Zeeland. Met de mail boo ten der Maatschappij „Zeeland" zijin in 1910 vervoerd ruim 148,000 passagiers, het grootste aantal, dat ooit in een jaar is vóórgeko men. In 1908 on 1909 bedroeg !het aantal respectie velijk 134,000 en 130,000. Militiewet en kustverdediging. Hierover leven we in het »Hbld.": Wij meenen met stelligheid te kunnen berichten, dat het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog noch aan het tijdstip van indiening der Militiewetswijziging, nóch in den inhoud van dat ontwerp, voor zoover deze laatste door Minister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengen. Wat het tijdstip van indiening betreft, valt op tej merken, dat het ontwerp nog wel niet, zooals van elders is bericht, naar den Raad van State is verzonden, maar dat dit toch eerstdaags is te verwachten, zoodat Minister Cool's vertrouwen, dat het ontwerp de Tweede Kamer zou bereiken, voor dat deze het Kustverdedigings-Ontwerp in behandeling gaat nemen, ook onder zijn opvolger kan worden uit gesproken. En wat de essentialia van den inhoud belangt, ook deze zullen door zijn opvolger worden gehandhaafd, met name de contingents verhooging, de verdeeling van de infanterie in veld- en ves ting-infanterie (in verhouding van 4/5 en 1/5) en de oprichting van een corps militaire werkers. Ten aanzien van het Kustverdedigingsontwerp, hebben wij zeer goede redenen, om aan te nemen dat de regeering, die zich in haar geheel verant woordelijk stelt voor dit ontwerp geen nieuw lid in haar midden zou hebben opgenomen, indien dat nieuwe lid op dit belangrijke punt van re- geeringsbeleid in deze niet met de andere Minis ters homogeen ware geweest. Zoodat ook in dit opzicht nu de ministerwisseling geen verandering of vertraging zal brengen. De vluchtharen te Hoorn. In de gisteravond te Hoorn gehouden vergade ring der afdeeling Hoorn van de schippersver- eeniging «Schuttevaêr," waar tevens afgevaardig den van andere vereenigingen tegenwoordig waren, kwam onder meer in bespreking het plan tot stichting van 'n vluchtliaven te Hoorn. Met bijzonder genoegen werd kennis genomen van de besprekingen dienaangaande in de Tweede Kamer gevoerd, alsmede van de toezeggingen van rijk en provincie, die de kosten van aanleg voor hun rekening wilden nemen. Duidelijk sprak zich de algemeene wenschelijkheid uit, dat de gemeente Hoorn, voor wie niet anders dan de onderhouds kosten overblijven, spoedig tot de stichting zal overgaan. Ten slotte werd de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen De afdeeling Hoorn der Schippersvereeniging «Schuttevaêr" spreekt haar ernstige hoop en ver wachting uit, dat op de daartoe gelegenheid geveiyle raadsvergadering d,e discus.^ies e,n over wegingen het daartoe zullen leiden, dat de stichting der vluchthaven, onder de gunstige omstandigheden van het oogenblik binnenkort een feit moge worden en besluit de motie ter kennis te brengen van de raadsleden, met ernstig verzoek, bij het eventueel uitbrengen van hun stem, rekening te houden met de hierboven uitgesproken wenschen. Men zal zicli tot verschillende andere vereeni gingen, om adhaesie te betuigen aan genoemde motie. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Januari 1914medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 781.5 te Haparanda. Laagste barometerstand 747.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijken tot oostelijken wind, betrokken, mogelijk sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt. Beursbelasting B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad. De verordening tot heffing van beursbelasting is goedgekeurd tot 1 April 1911. Gedeputeerde Staten verzoeken ons, indien de Raad op bestendiging der heffing prijs stelt, de nieuwe verordening voor 1 Februari 1911 in te zenden. Onder mededeeling dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken en de Commissie voor de Plaatselijke Belastingen in hun daartoe gevraagde adviezen berichten dat de verordening geen aan leiding gaf tot opmerkingen, stellen wij U voor de verordening op de heffing en invordering op nieuw vast te stellen. Wij merken op, dat overgangsbepaling van art. 10 der heffingsverordening kan vervallen en dat overeenkomstig de praktijk in art. 1 der in vorderingsverordening in plaats van een maande» lijksche en wekelijksche afdraging geïnde gelden door den beursknecht kan worden voorgeschreven- Ongevallenverzekering tuinlieden. In een schrijven a,an dien Raad zeggen B. en W. Bij ons schrijven van 22 November 11., bijlage •no. 79, stelden wiji voor dat die Gemeente, waar dó tuinlieden vallen buiten de Ongevallenwet, hen tegen ongevallen zou verzekeren door aan sluiting bij de „Tuinbouw Onderlinge." Toen daarop van de alhier gevestigde Holland sche Algemeene Verzekerings-Bank een verzoek inkwam om ook in de gelegenheid te worden gesteld mede te dingen, hebben wij ons voorstel voorloop!g teruggenomen. Nadat nog een verzoek van gelijke strekking van de Maatschappij' „Fatum" was ingekomen, hebben wij beide maatschappijen verzocht een aanbieding te willen doeh voor de ongevallen verzekering der tuinlieden op den voet van de ongevallenwet 1901, met opgave van het aantal werklieden op 7 jen hun loon op 15300.— per jaar. Waar van de beide maatschappijen de Holland- sche Algemeene Verzekerings-Bank verreweg de laagste premie vroeg, bleef nu de keus tusschen verzekering bij de Hollandsche Algemeene Ver zekerings-Bank en de „Tuinbouw Onderlinge." Hoewel nu de door de Hollaudsche Algemeene Verzekerings-Bank gevraagde jaarpremie van f 11. per duizend gulden loon voor f5300. derhalve f 58.30 een grooter kostenhedrag aan wijst dan dat waarop de omslag bij de „Tuin bouw Onderlinge" werd berekend f40.met eon entree van 1 per duizend gulden loon f 5.30 geven wiji toch bij nadere overweging de vooïkeiur aan verzekering bij de Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank. In de eerste plaats is met betrekking tot die kosten in aanmerking te nemen, dat de „Tuin bouw Onderlinge" geen uitkeerkïgten geeft bij ongevallen met een arbeidsongeschiktheid van kor ter dan 10 dagen, de Hollaudsche -Algemeene Verzekerings-Bank wel. Doch vooral hebben wij overwogen, dat, waar de „Tuinbouw Onderlinge" nog een jonge in stelling en het verzekerd bedrag bij haar nog niet zoo groot is, de onderlinge Verzekering risico's medebrengt, die biji een solide op premie verzc- kerende Maatschappij zjjn uitgesloten. Ook mogen wij niet verzwijgen, dat, waar een behoorlijk aanbod door een te goeder naam bekend staande Schiedamsche Maatschappij is ge daan, deze omstandigheid bij ons gewicht iti de schaal heelt gelegd. Wij merken nog op, dat de verzekering zal geschieden op den voet van de Ougevallenwet. 1901. De vaststelling der uitkceringen geschiedt ech- ter volgens die Wet door onafhankelijke Staats colleges, doch dit valt hier weg. Vanwege de Hollandsche Algemeene Verzeke rings-Bank is ons echter verzekerd, dat de Ge- meen te over loyale behandeling piet zou hebben te klagen. Op grond van liet bovenstaande stellen wij met intrekking van ons vroeger voorstel II voor voor de tuinlieden een ongevallenverzekering op den voet van Ongevallenwet 1901 te sAten bij de Hollaudsche Algemeene Verzekerings-Bank,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2