Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ËËRSTË^BLAD^ 34ste Jaargang. Zaterdag 7 Januari 1911 No. 9911 Officieele berichten. Kennisgeving. Waarschuwing. Yerkoop Maudcnmakersteen. Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. «7 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.36, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderde nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DEB ADVERTENTIëNj Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewgsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherbaaldelgk adverteeren worden uiterst bit Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek met betrekking tot het verzoek van de Directie der Ulasfabriek „de Schie" om vergunning tot uitbreiding dier fa briek aan den Buitenhavenweg no. 146, kadaster Sectie L no. 1914, met een stoomwerktuig van 125 p.K. en een stoomketel van 88 M2 verwar mingsoppervlak, drijvende twee dynamo's, een en ander ter vervanging van de bestaai'dle drijf kracht der fabriek, nog niet geëindigd is, de be slissing op deze aanvraag wordt verdaagd. Schiedam, 5 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Belasting op het houdeu van houden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge liet bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 3de lijst \oor het dienstjaar 1910, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secretarie(afdeeling finan ciën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijd stip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden in gebracht zullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens bij openbare inschrijving te ver- koopen een partij van ongeveer 2000 bos inanden- nmkersteen in 5 perceclen, liggende aan het vaarwater langs het Sterrebosch. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente- Secretarie (afdeeling a..) De gezegelde inschrij vingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding) za een inschrijvings biljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor of op 19 Januari a.s., ues middags 1 uur. Nadere inlichtingen, zijn iederen werkdag tus schen 9 en 10 uur te verkrijgen ten kantore van ?lmTenre,W eiV Zijlaan wijzing der per- dagelijks geschiedt door den boschwachter. belgis. De gedeeltelijke staking, hie reeds sedert eenige weken heerschte onder de mijnwerkers in het Luiksche kolenbekken is, door de onverzoenlijke houding der mijndirectiën, in een algemeene staking overgegaan. Over een bloedige hotsing, die Woensdagmid dag tusschen staKeis en gendarmen plaats had, deelt het «Handelsbl. v. Ant. het volgende mede Woensdagnamiddag doorkruiste een betooging, met talrijke roode vlaggen, de straten van Serairi"-. Nabij de bank werd een man ontmoet, die naar zijn werk ging. Een der manifesteerders wilde hem aanvallen, doch de gendarmen, die den stoet vergezelden, beschermden den werkman. Nu loste fflen uit de manifesteerende groep revolverschoten en de gendarmen, zich bedreigd ziende, maakten °P hun beurt gebruik van hun wapens. Zeven manifesteerders werden getroffen en onder hen een vrouw, die, naar men beweert, een kogel in i» het hoofd kreeg. Daarop nam eindelijk het gemeentebestuur van Seraing het besluit, de sa menscholingen te verbieden. Men moet opmerken, dat de oproermakers geen inwoners van Seraing zijn. De rechteroever der Maas telt bijna geen stakers. De stoet kwam van Tilleur en Jemeppe en had het doel, te protes teeren tegen de werklieden van Seraing, die niet wilden staken. Toen de betoogers de niet-stakers aanvielen, hielden de gendarmen dengene aan, die den bel hamel speelde. De stakers poogden hem te ver lossen, waarop de gendarmen hen sommeerden, achteruit te gaan. Dit deden zij, maar eenige stappen achteruit gegaan zijnde, wierpen zij met steenen en scho ten zij met revolvers, maar hun schoten werden door de gendarmen beantwoord. Vijf stakers werden getroffen, alsook een her bergierster, de houdster van het café Regina, die aan haar deur stond. De kogel, die haar bereikte, trof haar niet rechtstreeks, maar door terugbot sing. De manifesteerders trokken nu terug, hun ge kwetsten meenemende, om hen per tram naar huis te brengen en ze te verbergen, teneinde hen voor vervolgingen te vrijwaren. De herbergierster moest naar het gasthuis wor den gebracht. DUITSCHLAND. De «Evening Times" bevat een stuk, dat gege ven wordt als de tekst van de Russische nota aan Duitschland. Het stuk omvat vier artikelen. In het eerste verbindt Rusland zich, niet in verzet te zullen komen tegen de voltooiing van den Bagdad- spoorweg en evenmin te zullen verhinderen, dat vreemd kapitaal aan de onderneming deelneemt. In het tweede artikel neemt Rusland op zich, een spoorlijn aan te leggen die den Transperzischen spoorweg met den Bagdad-spoorweg verbindt en verder een zijlijn van Saje naar Chanekin. In het derde artikel verbindt Duitschland zich geen spoorwegen aan te leggen in het gebied tusschen den Bagdad-spoorweg en de Russisch-Perzische grens ten N. van Chanekin, en evenmin zoodanige ondernemingen te steunen. In het vierde artikel verklaart Duitschland geene staatkundige belangen in Perzië te hebben en daar alleen commercieele oogmerken te zullen nastreven. Het zal zonder met Rusland tot overeenstemming te zijn geko- komen, niet streven naar of steun verleenen aan eenige concessie, van territorialen of anderen aard, ten N. van een lijn, die bij Kasrisjirin be ginnende over Ispahan, Jesd en Chach loopt en aan de Afgaansche grens eindigt. De Duitsche regeering houdt zich op het oogenblik ernstig bezig met de oplossing van het verkeersvraagstuk aan den beneden-Rijn. Daar de geheele linker Beneden-Rijn ten dienste der mijn- exploitaties in concessie is gegeven en met de ontginning reeds is begonnen, zal zich in weinige jaren ook langs den linker Rijnoever een uitge strekt mijnbouw- en industrie-gebied ontwikkelen. De regeering is daarom voornemens, het dringende verkeersvraagstuk in dezen zin te regelen, dat zij het personenverkeer van het goederenverkeer scheidt. Het reizigersvervoer zal dan in de eerste plaats op den rechter Rijnoever plaats hebben, door nog verdere uitbreiding der hoofdlijnen, die vier sporen krijgen. Het verkeer op den linker oever dient dan uitsluitend voor het goederenver voer. PORTUGAL. Volgens een bericht in de Seculo wordt het garnizoen te Lissabon met 600 troepen uit de provincie versterkt. E,nn redacteur van de „Neue Freie Presse" heeft oen interview gehad met den hertog van Bragainza, den troonpretendent van Portugal. De troanipretiendent verklaarde, dat slechts weinige pérsmietn aan een langen duur- vau hlet huidige regoeringssbelsel in Portugal gtelioofden; maar, wanneer het land tot «le mromarchie zal terug- keoren, dan zal alleen het huis van Braganza in aanmerking komen. Altijd sta ik gereed om aan den oproep van Portugal gehoor te geven, maar nóóit zal ik mij opdringen, wanneer ik zie dat Portugal een republiek wil blijven, zeide de troonpretendent. Volgens de berichten, die hij zoo juist uit Portugal had ontvangen was de ontevredenheid in Portugal algtemeen en zeer groot. Als koning zou hij op do eerste plaats ver betering brengen in den financieelen toestand, verder eien meer rechtvaardige belastingheffing invoeren en alles in het werk stellen om handel en industrie te ontwikkelen. Binnenkort gaat de hertog naar het Zuiden vtm Frankrijk. SERVIë. In het voorjaar zal te Belgrado een nieuw koninklijk paleis gebouwd worden, dat tevens hét ministerie van buitenlandsche zaken zal her bergen. Het tegenwoordige paleis blijft beschikbaar voor gasten en feestelijkheden. AMERIKA. De Scheepvaartmaatschappijen!, die zich nu we gens overtreding van die antitrustwet zullen heb ben te verantwoorden, schijnen zich op het stand punt te 'stellen, dat die wet niet. op buitenlandsche ieederijien kan geacht worden toepasselijk te zijn ciri zien achter het;,optreden van 'de Amerikaansche overheden niets id,an een drijven der concurrenten. Gister is het rapjiort gepubliceerd van Louis Rénault, Jules Roche en André Weiss, betreffende do grondwettelijke organisatie van het vorsten dom Monaco; gevolgd door het ontwerp voor een ..grondwet, dat door den vorst van Monaco is goedgekeurd, waarin deze organisatie van het, vorstendom wordt belichaamd. Een speciale correspondent van de „Matin" te Petersburg, Jules Hedeman, die door zijn blad naar alle streken van den aardbol wordt gestuurd, wanneer er iets moet worden „ontdekt", is na een wleek pijnlijk-nauwkeuri g onderzoek, en on derricht uit de beste bronnen, er achter gekoimen hoe het precies staat met de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk, Engeland en Duitschland er is niets veranderd in zake het Fransch-Rus- sisch verbond, noch in de drievoudige entente. Rusland blijft er trouw aan verbonden, niet al leen uit innerlijken aandrang, maar ook omdat het in zijn belang is. Wat Duitschland betreft: de samenkomst van Potsdam heeft een eind ge maakt aan de «enigszins stroeve betrekkingen tusschen beide landen, teweeggebracht door Oos- tenrijfc's en Duitschland's houding tijdens de an nexatie van Bosnië. Deze betrekkingen zijn weer geworden wat ze vroeger warendie van goede nabuurschap. In de maand Ju,ni zullen in België de nieuwe postzegels met de beeltenis van koning Albert uitgegeven worden. De „Vossische Zeitung" verneem! uit Athene, dat de Christenbevolking van Kreta besloten heeft de Mohamed&nen te boycotten, om bén te dwin gen het eiland te verlaten. Zij beschuldigen de Mohamiedanen verbindingen met Konstantinopel te onderhoii/lien. ïntusschem zetten de Kretenzers hun bewapeningen voort. Het staat nu vast, «lat de" Belgische Konin gin den winter in het Zuidten zal gaan door brengen. i 1 Hiertoe is de villa Terre di Cimella, te Nizza, uitgekozen. Deze villa, gelegen nabij Cimiez, is omringd door bosschen en weiden en is een heer lijk lustoord. Zeer waarschijnlijk zullen die twee oudste kin deren, prinsjes Leopold en Karei, hunne moeder vergezellen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.1 te Riga. Laagste barometerstand 738.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmatige westelijke daarna toenemende zuidwestelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken« waarschjjnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Jaarfeest Ned, R. K. Volksbond. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is weer begonnen haar jaarfeest te vie ren. Zooals men weet, moet dat feest in drie feestavonden herhaald worden om alle leden en donateurs, met hunne dames, gelegenheid te geven van het feest te genieten. De eerste feestavond werd ditmaal aan den avond van Driekoningendag gegeven. De donateurs en de leden, met hunne dames, die ditmaal hun feestbeurt hadden, vorm den een overgroot publiek, dat de localiteit tot zelfs op de tribunes bezette. De hoogeerw. Deken adviseur, met zijne kapelaans, en een aantal eerw. Broeders vereerden den feestavond met hunne tegen woordigheid De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer T. J. H. Mouwens, die groote menigte toespre kend, heette haar allereerst welkom. Dat wel komstwoord kon ditmaal kort zijn. Bij den wensch dat zij met elkaar een genoeglijk jaarfeest zouden vieren, behoefde hij nu niet een heele reeks ver zekeringen en wenschen te voegen. Om toch te voorkomen, dat zijn rede te lang zou worden, waren zij achter op het program gedrukt en voorz. verzocht, ze met een aandachtig oog te bekijken. Heel kort wilde hij nog slechts wjjzen op de wenschelijkheid, zich het Bondsjaarboekje aan te schaffen, het busje «Hulp in Nood" te bedenken, de bekende circulaires terug te zenden met invulling van een vrijwillige verhooging der contributie, en de toetreding ook van vrouwen tot de BondsafdeelingSchiedam heeft er nog slechts 2, Rotterdam reeds 31. Ten slotte allen veel ge noegen wenschend, verklaarde voorz. het feest geopend. Het harmonie-orkest «St. Ambrosius", dat reeds vooraf in den marsch Blaze Away", van A. Holz- mann, eenige feesttonen had doen hooren, deed nu de «Ouverture Joyeuse" van Keler Bela ge nieten. Daarna gaf eerst de zangafdeeling »St. Cecilia", onder de bezielende leiding van den heer Henri Veugelers, den zoo eigenaardigen «Zangers- marsch" van J. A. Kwast en voerde vervolgens met veel toewijding uit «De Almachtige" van W. J. Reiniers, het voortreffelijk toonwerk, waarvan de heer A. C. A. Nolet, volgens vermelding op het program, de partituur aan de zangvereeniging had geschonken. Heerlijk klonk dit melodieus toonwerk, waarin woordenkeus en toonzetting om den eerepalm dingen, door de schoone zaal. 't Werd door St. Cecilia's leden voortreffelijk zoo wel in het schoon fortissimo als in het meer pianissimo gezongen. De kreet, dien wij een en kelen hoorden ontsnappen»'t is jammer dat 't uit is" had dan ook alleszins recht. Een krachtig applaus loonde de verdienstelijke zangers. Toen gaf «St. Ambrosius" weer het opwekkende sTesoro mio" van Becucci en daarna traden leden der Dilleitantenclub «Alb. Thijm" op met een paar voordrachten. Eerst gaven zij de comische voordracht «M'n vrouws verjaardag" van C. Heyne en vervolgens de ernstige dito «Leelijke men- schen" van R. Faassen. Het com. duet «Steef en Janus, de straatvegers," kon door de verplichtige afwezigheid van een der dilettanten niet worden gegeven. In de plaats daarvan werd nu uitgevoerd «Stemgerechtigd,een nummer dat mede veel succes had. De leden der Schermvereeniging «St. Michael" gaven daarna nog voor de pauze eenige standen, besloten met enkele fraai belichte groe pen, levende beelden, die evenzeer bijzonder in den smaak van het opgetogen publiek vielen. Na de pauze werd nog door «St. Ambrosius" verdienstelijk uitgevoerd de marsch «Concours d' Anderlecht" van L. Langlois, waarna dubbel- kwartetten van «St. Cecilia" gaven de comische kwartetten «De Scharenslijper" en «Kattenliefde," welke vermakelijke nummers, met veel toewijding gezongen, het overtalrijke publiek in dubbelen zin deden genieten. Het éenbedrijvig blijspelletje «Studentengrap" van M. J. Gilissen werd zeer coulant afgespeeld en deed door de vermeende afwisseling van mannen- en vrouwenrollen vooral de groote menigte onbedaarlijk lachen. Wel vol daan scheidde dan ook ten slotte het feestvierend publiek onder de opwekkende tonen van den slotmarsch door «St. Ambrosius" gegeven. Zondag-avond en den daaropvolgenden Zondag wordt het feest herhaald voor de leden, met hunne dames, die dan hun feestbeurt hebben. ,:;V'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1