Dagblad voor Schiedam en Na misdaad vsrgeiding. 34ste Jaargang Woensdag 11 Januari 1911. No. 9914. Buitenlandse!* Nieuws. FEUILLETON Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS. Dn eiad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en tost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Frauco per post door geheeJ Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- strast 50 on bij alle Boekhandelaren. Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DEB ADVKRTENTIèNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldeljsjk adveitceren worden uiterst bit Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. BELGIë. liet aantal stakers in het Belgische steemko- langebied bedraagt thans 23,000, daar de kolen- wierkers der ten noorden van Luik gelegen mij- non van Hiervé tot die algemeen© staking besloten hicibhen. Een optocht, der stakers, welke Zondag a.'s. zou plaats hebben, is door de overheden, die voor onlusten vreesden, verboden. Vóór Donderdag is nu een reuzen-betooging uitgeschre ven en die stakers zorgen er voor, dat geen kolen meer aan particulieren kunnen worden geleverd. Verse billende gezinnen voélen thans reeds aan den lijve die gevolgen dezer slaking, daar zij, dioior gebrek aan brandstof, tot kou-lijden gedoemd zijn. Er wordt verzekerd dat men aan het Bel gische hof afziet van het plan, H. M. de Ko ningin naar 't zuiden te zenden am haar volledig herstel af te wachten. Dit is inderdaad zoo. En nu vernomen wij, dat H. M. van plan is, in de eerste 'dagen van Februari, zoo het weder zulks toelaat, te gaan verblijf houden te Os tend© in gezelschap van den Koning. Bevel is inderdaad gegeven om alles in het chalet van den dijk voor de mogelijke komst van H. M. in orde te brengen. (Hbld. v. Antw.) frankrijk. Gister is do Kamerzitting geopend. Brisson is na tweed© stemming tot voorzitter van de Kamer gekozen met 270 stemmen. Op Deschanel zijn 19, op Guesde 50 st. uitgebracht. Berteaux, Etienme, Dr-on en Renoult zijn tot ondervoorzitters gekozen. ROEMENIë. Bratiaoo heeft den Koning het ontslag van het ministerie aangeboden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men kan keizer Frans Jozef als geheel her steld beschouwen, aldus de „B. Lokal Anz." Maan dag maakte de grijze vorst voor het eerst sinds zijn ongesteldheid, wederom een wandeling door do tuinen van het slot Schoenbrunn. CHINA. e »Daily Mail" verneemt uit Peking, dat de Vereenigde Staten het plan van China - om met e me een verbond te sluiten, dat zou zijn gericht tegen de Lussisch-Japanscheovereenkomst nopens China - hebben afgewezen. Daarop had de Chineesche regeering Duitschland laten polsen over een mogelijke Duitsch.Chineesche entente. De afloop dier onderhandelingen is te Peking niet bekend. Wel staat het vast, dat de ontvangst van den Duitschen kroonprins in Peking schitterend zal zijn. De toebereidselen Hi** a*e daarvoor woraen gemaakt, zyn grootscheepsch en luisterrijk. 279) - Ja, wel verschrikkelijk, niet waar? Ziedaar waarom hy voor rmj beeftzied w a> beUe°n°iVen VerhUlderd heeft' uwe bedienden te De ellendeling stond op om in een aanval van waanzmmge woede een tweede maal op Jeanne toe te springen en haai by de keel te vatten. De brooddraagster uitte een kreet van angst. Marie nam verschrikt de vlucht. roepen"6 verweerde zich 6n trachtte om hulp te G« uZijt, hier uij m}\ lrZeide de mdlionnair. tl heeft u gehoord 1 Niemand zal u hooren 1 rit heet Paul Harmant en niet Joris Garaud Het .wijs van het tegendeel bestaat niet. Gij hebt aangevallen, gij hebt mij bedreigd, ik verde lg mij!... Gij zult sterven I... En zijne vingers omklemden hoe langer hoe vaster den hals van de ongelukkige en sloten lej?..a's 'n een schroef. Bij duwde haar naar de denr van een vertrek, uat geen andéren uitgang had. J ademde nauwelijks. AMERIKA. President Taft heeft besloten, dftt Sims, den commandant van het slagschip „Minnesota", in 'het openbaar een berisping zal worden toege diend voor de rede, die hij op' 3 December in de Gildenhal te Londen beeft gehouden en waarin hij zeide. dat, naar zijn persoonlijke opvatting, Engeland, wanneer het ernstig bedreigd mocht, worden -door een buitenlandschen vijand, zou kunnen rekenen op iederen man, iederen dollar en dan laatsten druppel bloed van do verwanten over ze|e. Deze rede had in Duitschland groot© ontstem ming gewekt. - De Londemscbe politie heeft een tweeden verdachte van medeplichtigheid aan den moord te Claphaan in hechtenis genomen. De dagbladen van Weenem beoordeelen het nieuwe Kabinel-Bienerth gunstig en beschouwen 't als een werk kabinet.; want 't is samengesteld eicMer uit hoioge .functionarissen dan uit poli tieke mannen. Een geval van pest heeft zich voorgedaan te Odessa, het eerste sedert zes weken. Het dagblad „Capital" uit Lissabon meldt, dat uren te Lissabon den monarchist Vianna heeft aangehouden, die, onder het pseudoniem' van José Carpa, te Badajoz een veldtocht beoögendte een aanslag tegen de republiek voorbereidde. Een draadbericht uit Bern meldt, dat te Riontha'l, Dinsdagochtend'vijf Bcwfooers uit 5e buurt van Scharnachtal bezig met hout te hak ken op den berg, zijn verrast en overvallen door oen sneeuwval. Een talrijk reddingskorps is er omstreeks dm middag in geslaagd, een dier boe ren nog levend te voorschijn te brengen. Naar de Parijsche „Figaro" meldt, zal pre sident Fallières binnen twee of drie maanden naar Algiers en Tunis vertrekken. Hij zal te dezer zake een onderhoud hebben met den heer Jonnart, die te Parijs is aangekomen. Men verzekert, dat do reis van El Mokri naar Parijis geen ander doel heeft dan het sluiten van één nieuwe Marokkaainsche leening, waarvan het cijfer en den waarborg nog niet zijn vast gesteld. De sleepboot „Ropdezee", die vóór Tóulón vastliep, wias gisteren nog niet vlot. Om de on-t stranding te vergemakkelijken, zijn het materiaal en de kolenvoomad verwijderd. Volgons een telegram uit Honduras heeft oud-president Bouilla, zich den titel aanmatigend van constitutioneel president van Honduras, bezit genomen van de stad van Tola en rukt hij op. Ceiba aan. i 1 Een verzoek is tot den Russischen minis ter van Oorlog gericht, tot bet verleunen van kwijtschelding van straf aan den wegens land verraad tot 4 jaren dwangarbeid veroordeelden baron van Ungem-Stiernberg. Men gelooft alge- De deur, die slecht gesloten was, sprong door de kracht van zijn drukken open. De handen van Joris lieten los en de brood draagster viel bewusteloos op den grond van het kleine en sombere vertrek. Op het oogenblik, dat de misdadiger de deur weder sloot, hoorde hij leven achter zich. Hijgend en blazend keerde hij zich om en be merkte Etienne Castel en Raoul Duchemin, die juist waren binnengekomen. Wij hinderen u misschien, waarde heer Harmant, zeide de kunstschilder. Vergeef ons. dat wij u zoo overvallen... Ik heb uw bedienden ver zocht, ons bezoek niet aan te kondigen. Mijnheer Castel... stamelde de millionnair, die ten prooi was aan eene onverklaarbare ont roering en bewegingloos bleef staan tegenover de deur, waarachter Jeanne bewusteloos lag uitge strekt, wees welkom Maar wat scheelt u toch, waarde heer Harmant hernam de schilder. Gij zijt zoo bleek als een doode 1... Uwe handen trillen... Zijt gij ongesteld Ja... eene plotselinge ongesteldheid... ant woordde Garaud, die moeite deed, zich zelf weder meester te worden en zich afvroeg, wat het be zoek van Etienne Castel en den jongen onbeken den man, die hein vergezelde, beteekende. Wilt gij, dat ik iemand roep?... Neen... neen... dat is onnoodig... Maar waar aan heb ik tgenoegen te danken u dezen morgen bier te zien in gezelschap van... mean, dat de minister dit verzoek gunstig heeft ontvangen. De „Gaulois" meldt dat zich in Engeland een comité gevormd heeft om aan koningin Mary er gelegenheid van hare kroning een zeer eigen aardig nationaal geschenk aan te bieden. Alle Engelscbe vrouwen die dezelfde voornaam als de koningin hebben, zijn namelijk uitgenoodigd bij te dragen tot een souvenir, dat de koningin in Juni a. s. zal worden overhandigd. Op dat zelfs de armste Mary's May's, Maria's, Marians en Ma ries hu;n penningske zullen kunnen offeren, is de minimum-bijdragen op een stuiver gesteld', de maximum-bijdrage op 12 gulden. Subcomité's zijn, in alle deelen van liet' rijk opgericht. In Elzas-Lotharingen organiseerde de so ciaal-democratische partij Zondag 1.1., in alle groo ts steden, pro test-vergaderingen tegen het nieuwe grondwetsontwerp. Deze vergaderingen w"erden over het algemeen zeer druk bezocht. Een bui tgewoon scherpe motie werd aangenomen, wel ke verklaarde, dat het ontwerp slechts het werk der reactie was, die de vrije economische ont wikkeling der geannexeerde provinciën wil be lemmeren. Aan het slot, wordt een beroep' ge daan op den Rijksdag, om Elzas-Lothar'ingen voor een totale p russificatie te behoeden. De politie Was zeer bezadigd en. voorkomend in haar op traden. Zij' stond zelfs toe, dat de arbeiders de „Marseillaise" en andere socialistische liederen zongen. wisseling wordt de aanvang van het mondeling debat in hel begin van Februari verwacht. Kamerverkiezing te Sneek. Door den minister van B innenLandsehe Zaken is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Sneek zal plaats hebben op 1 Februari e.k., de stemming op 13 Februari en de herstemming, zoo noodig, óp 23 Febr. Koningin en Prins op het Casinobal. Een geveldecoratie van gloeilampjes met een dito vorstenkroon in het midden lichtte in kleur- schakeering boven den hoofdingang van het hote' den Ouden Doelen in den Haag ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan het Casino-bal van gister-avond. In de vestibule werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik opgewacht en langs de wit marmeren hoofdtrap, aan de beide zijkanten bekleed met groen, waarop oranje rozen, door de commissarissen van de sociëteit naar de feestzalen geleid. En terwijl het balorkest bij de intrede van de Koningin en den Prins het Wilhelmus liet hooren, schreden de hooge gasten tusschen de rijen van de ongeveer 150 genoodigden en leden aan weers zijden opgesteld, door het conversatiesalon naar de balzaal, naar de voor hen bestemde fauteuils. Van daar aanschouwden H. M. en Z. K. H. het dans- vermaak. De Koninklijke familie bleef van 10 tot kwart over elf in dezen feestkring, waarin ook bijna het geheele corps-diplomatique tegenwoordig was. Prov. Statenverkiezing. RIDDERKERK. De antirev. kiesvereenming te IJselnaonde heeft Maandagavond in de vac.- Plan- tenga (antirev) in de Prov. Staten van Zuid- Holland voorloopig candidaat gesteld den lieer 11. K. de Raadt, voorzitter van genoemde kies- vereeniging, lid van den gemeenteraad en oud wethouder van IJselmonde. Voorts vernemen wij, dat de antirev. kiesver- eeniging te Pernis voorloopig candidaat gesteld heeft mr. P. B. Bouman, advocaat en procureur te Rotterdam. De centrale antirev. kiesvereeniging a. s. Don derdag tot het stellen van een candidaat. (Rotterd). „De Zeven Provinciën te Kaapstad. Reuter seint d.d. gister uit Kaapstad: Op den geboortedag van Prinses Juliana wer den door de Hollanders alhier Oranjepitten ge zaaid. De jonge planten werden heden naar den stadsplantentuin overgebracht en da,ar in het bij zijn van den Nederlandschen consul-generaal, se nator Reitz, officieren en manschappen van „De Zeven Provinciën" en vertegenwoordigers van de Hollandsch-Afrikaansche burgerij, gepüant. De con. sul-generaal verwelkomde de NederJandsche offi cieren en manschappen en zeide, dat de Oranje boom vol symboliek was vóór Hóllanders en Hollandsch sprekende Afrikaners. Ilij zeide verder, dat deze Oranjeboomen ge plant waren op de plek, waarop de oude Oost- Indische Compagnie een proeftuin had aangelegd. De kapitein van „De Zeven Provinciën" be dankte voor de hartelijke ontvangst. Da plechtigheid werd besloten met het zingen der Nederlamdsche volksliederen. Eerste Kamer. Het Staatsbegrootingsonderzoek is Zaterdag in de afdeelingen der Eerste Kamer afgeloopen. In afwachting van de schriftelijke gedachten- Reorgauisatie departementen van Alg. Bestuur. De staatscommissie voor de reorganisatie der departementen van algemeen bestuur heeft dezer dagen de secretaiissen-generaal en andere depar. tementsambtenaren gehoord. Wijziging Militiewet 1901. Wij vernemen, dat het veelbesproken ontwerp tot wijziging van de Militiewet, gisteren het de partement van Oorlog heeft verlaten. Hier zweeg Garaud. Van den heer Raoul Duchemin, dien ik de eer heb, u voor te stellen, voltoaide de kunst schilder. Ik zal u dat dadelijk uitleggen. Wij hebben over zaken te spreken... LXVII. Die woorden stelden den valschen Paul Har mant gerust. Etienne Castel zou hem inderdaad noodig kun nen hebben. Hij schoof twee stoelen naar zijne bezoekers. Weest zoo goed te gaan zitten, heeren, zeide hij. En gij, mijn waarde kunstenaar, vergeef mij de eenigszins koele ontvangst... Gij hebt de reden daarvan begrepen. Sedert dezen morgen ben ik inderdaad zeer onwel. Terwijl de millionnair het voorgaande zeide, wierp hij ongemerkt een blik op de deur, van het vertrek, waarin hij Jeanne geduwd had. Zijt gij niet gedurende twee achtereenvol gende jaren leerling geweest van de Kunst-Nij- verheidschool te Chalons begon de schilder. Zeer zeker. Gij hebt daar schitterende studiën gemaakt, schijnt het en gij hebt de school met een buiten gewoon goed nummer verlaten. Dat is eveneens juist. Daarna hebt gij veel gereisd. Inderdaad zeer veel. Ik heb Duitschland, België en Italië bereisd... Zijt gij niet in Zwitserland geweest J. L. Cluysenaer. Naar wij vernemen, is de heer J. L. Cluyse naer, oud-directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, thans in Den Haag woonachtig, ernstig ongesteld, Ook in Zwitserland... antwoordde Joris Ga raud, terwijl hij een onrustigen blik sloeg op het gelaat van zijn bezoeker. Dat gelaat was kalm en glimlachend. De millionnair las niets verdachts daarop hij hield zich evenwel op zijne hoede. Zijt gij lang in Zwitserland geweest ver volgde de kunstschilder. Vijftien of zestien maanden, geloof ik... Ik herinner mij dat niet precies... Dat is reeds zoo lang geleden... Ik begrijp volkomen, dat uw geheugen u een weinig in den steek laat, maar als gij het goed raadpleegt, zult gij wellicht het mindel vin den om mij inlichtingen te geven omtrent een persoon, die thans dood is... Wie is die persoon Hebt gij in Zwitserland, in de werkplaatsen, waar gij vertoefdet, niet een zeer handigen werk tuigkundige gekend, die Joris Garaud heette 1... Terwijl Etienne Castel het voorgaande zeide, vestigde hij zijne oogen stijf op die van den millionnair. Deze sloeg de zijne niet neer. Joris Garaud, herhaalde de vader van Marie op een volmaakt kalmen toon. Die naam is my niet onbekend. Herinner u eens goed... Ah 1 ja... thans herinner ik mij... (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1