Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Privaat» of gemeenschappelijk bedt. Men meldt uit Leiden: In een door christen-socialisten belegde ver gadering deelde de spreekster, mej. A. van der Vlies (Enka) gisteravond mede, dat op nader te bepalen avond tnsschen dr. R. J. W. Rudolph en haar een openbaar debat zal plaats hebben over: privaat- of gemeen schappelijk bezit. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 11 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Rildt. Hoogste barometerstand 774.7 te Ilorta. Laagste barometerstand 742.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige tot krachtigen zuidelijken, tot zuidweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen; zachter. Kegelwedstrijd. In de S O.V. had gister avond de uitdeeling der prijzen plaats aan de winners op den aldaar gehouden kegelwedstrijd. De heer J. Jonker Roelants, voorzitter van de kegelclub sAnti-poedel", sprak de prijswinners toe. Hij zeide, dat het concours in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Dank bracht spr aan allen, die het concours zoo krachtig hebben ge steund. De 1500 kaarten, welke men aanvanke lijk niet dacht te zullen verkoopen, zijn als het ware weggevlogen. Tot welslagen van het con cours heeft niet weinig bijgedragen de groote ge zelligheid en vriendschappelijkheid welke steeds op de baan hebben geheerscht. Een woord van hulde bracht de heer Roelants vervolgens aan de heeren, die zich belast hadden met hel kiezen der prijzen voor het concours, hetgeen geen gemakkelijke taak is geweest. Aan de leden van sHoudt plank," die zoo wel willend zijn geweest de baan des Woendagsavonds voor het concours beschikbaar te stellen en aan de redacties der verschillende bladen, welke be langloos de plannen en daden hebben wereldkun dig gemaakt, bracht spreker eveneens een woord van dank. Alsnu deed voorz. mededeeling van de gewon nen prijzen. Was aanvankelijk beweerd, aldus zeide de heer Roelants, dat men te voren wel kon zeggen wie bij een concours te dezer stede de prijzen zou den winnen, thans is gebleken, dat de uitslag geheel anders is geweest, dan men had gedacht. Spr. wenschte de prijswinners geluk met het behaalde succes en hoopte, dat de prijzen naar aller genoegen zouden zijn en men bij voortdu" ring de edele kegelsport zou blijven beoefenen. Uit naam van den heer Pont, pachter der S.O.V., en de kegelclub »Anti-poedel" noodigde hij alsnu de aanwezigen uit. om een glas te drinken öp den goeden afloop van het kegel- co ucours. Hierna werd de eerewijn rondgediend en begaf men zich naar de shet steenen hui^" waar de prijzen in ontvangst werden genomen. Uitslag Prijsvraag. Zooals uit de geplaatste advertentie reeds bleek, zijn door de jury voor de prijsvraag van »The Prince of Wales" de prijzen als volgt toegekend le prijsde heer C. Plooy 2e P. Duk 3e L. Schaatsma. Bovendien werd nog een extraprijs toegekend aan mej. Goslinga voor het beste gedicht en wer den onder een -25-tal van de beste oplossers nog de volgende prijzen voor kinderen toegekend Post, Fabristraat, teekening, Ie prijs: een boek- Jonge dames v. d. Zee, Markt, gedicht, 2e prijs. Van morgen 6y4 uur kwam de 17- jarige Slieker, bij het passeeren van de Koemarkt- brug, doordat hij met zijn rijwiel in een geul naast het» voetpad geraakte, te vallen, waardoor hij onder het paard en het rijwiel onder de kar geraakte. De fietser bekwam geen letsel, daar de voer man stopte maar het achterwiel van de fiets werd geheel vernield. UIT DELFT. Men meldt ons uit Delft Eindelijk is de politie te Delft er in geslaagd een rijwieldief te pakken te krijgen. Aan een der gebouwen der Technische Hoogeschool reeds vele fietsen gestolen waren; heeft zich gister-middag een rechercheur opgesteld, die er eindelijk in slaagde een man, die reeds verscheidene malen had heen en weer gedrenteld, op het oogenblik dat hij zich wilde verwijderen met een rijwiel, met behulp van een politiehond te arresteeren. De man bleek uit Leiden afkomstig en moet rij wieldief van beroep zijn. UIT ROTTERDAM. In de Maashaven heeft gisternamiddag een aanvaring plaats gehad tusschen de sleepboot »Friso" en een onbekend gebleven Rijnschip. Tengevolge van de aanvaring raakte de machinist M. W, beklemd tusschen beide schepen De man is ernstig gekwetst naar het Ziekenhuis gebracht AGENDA \AN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. yrijdag 13 Jan). 8 u. S. O. 'V. Concert „Orpheus". Rotterdam. Woensdag 11 Jan. 8 u. Dooie. Concertgebouw- orkest. Donderdag 12 Jan. 8 u. Doele. Eruditio Musicia. 3e Avondconcert. Vrijdag 13 Jan. 81/2 u. Rem. Kerk. Orgelconcert Oer. Bunk. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Januari 1911, des namiddags 2 uur. (Slot) Benoeming. 3. Voorstel van B. en W., betreffende ver lenging van de benoeming van den heer S. Hout man tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal aan de II. B. S., tot aan hot einde van den loo- penden cursus. De heer De Bruin kan niet nalaten op te merken, dat deze voordracht op hem een vreem den indruk maakt. Hij vraagt of 't wel aangaat, dat de gemeente een leeraar benoemt zonder hem te beloonen. Hij vindt dat een ongehoorden toe stand. Voor bepaalde diensten moet ook zeker loon gegeven worden. Spr. meent, dat het voorstel strijdt tegen de betrokken verordening. De wethouder van Onderwijs, de heer Gos linga, geeft in antwoord op de bemerking van den heer De Bruin eenige nadere verklaring van het oogenschijnlijk vreemde geval. Iemand die aan de H.B.S. les in de Engelsche taal wil geven, moet in het bezit zijn van de akte B de heer Houtman heeft de akte A maar onder de taal- leeraren is er niet altijd een te vinden die in het bezit is van de akte B. In dat geval wendt men zich tot de hooge autoriteiten en vraagt of zij genoegen willen nemen met het bezit der akte V. Daartoe zijn die autoriteiten altijd bereid als 't geldt het geven van enkele lessen in de lagere klassen. Voor die klassen is de akte B, die eenige kennis van de letterkunde der bedoelde taal ver onderstelt, niet noodzakelijk, wijl die kennis in die klassen niet te pas komt. VS at nu betreft het betalen der leeraren voor de diensten die zij bewijzen, merkt weth. op. dat aan bedoelden tijdelijken leeraar meer betaald wordt, dan waarop bijvolgens de verordening regelende de jaarwedde van de leeraren aan de H.B.S. recht heeft. De toestand, zooals die thans bestaat, dateert vanaf Mei 11. Toen werd bedoelden tijdelijken leeraar verlof gegeven als onderwijzer aan school G. en hij als leeraar in de Engelsche taal aan de H.B.S. aangesteld. Het gevolg was dat hij buiten zijn salaris als onder wijzer als leeraar aan de H B S. voor enkele lessen nog een jaarwedde van f400 genoot. De bedoelde onderwijzer werd ten slotte voor het dilemma gesteld op zekeren termijn aan school G. terug te keeren of ontslag te nemen. Op de vraag wat hij wilde antwoordde hij toen dat hij na ernstig nadenken tot het besluit was gekomen, dat, nam hij ontslag aan school G, hij den band kwijt raakte voor zijn pensioen, terwijl toch de benoeming aan de H.B.S. slechts tijdelijk was. Hij stelde toen voor, hem aan school G, verlof te geven en hem dan zonder salaris als onderwijzer aan die school te handhaven. In den tijd van zijne tijdelijke werkzaamheid aan de H. B. S. zou hij zich dan bekwamen vóór het bekomen van de akte B. Maar dit bleek in strijd te zijn met de betrokken verordening. Toen werd voorgesteld, overeenkomstig de verordening, hem aan school G. verlof te geven met aanstelling van een plaatsvervanger, terwijl hij dan de lessen aan de H.B.S. gratis zou geven. Aan school G. zou dan uit zijn salaris moeten bestreden worden de kosten van het aanstellen van een plaatsvervan ger hij zou aldus in het resteerend bedrag van zijn salaris nog f250 meer ontvangen dan hij alleen als tijdelijk leeraar aan de H.B.S voor enkele lessen zou bekomen. Weth. meende dat deze meerdere uitgave te billijken was, daar men voor studie ter bekoming eener akte iets over moet hebben en merkte ten slotte nog op, dat deze regeling zeer in het voordeel van den heer Houtman was en hij vertrouwde deze de goed keuring zou verkrijgen van den Raad. Den heer De Bruin komt 't voor, dat men met deze regeling verstoppertje speelthij acht 't eene krorhme regeling voor hem is 't hoofdzaak dat eene regeling overeenkomstig de betrokken verordening worde getroffen. De wethouder, de heer Goslinga, nog kor- telijk repliceerend, zegt, dat de toestand gedureijde acht maanden nu zoo is geweest, dat de heer Houtman aan de H.B.S. les gaf, terwijl hem fei telijk verlof aan school G. was gegeven maar die toestand kon zoo niet voortdurendaarom werd hem gezegdneem uw ontslag aan school G anders benoemen wij u niet aan de IJoogereBui- gerschool. Dat ontslagnemen was voor hem ech ter zeer bezwarend met 't oog op zijn pensioen, waarvoor hij toch 20 jaar had gestort en dat hij ook, lettend op zijn gezin, niet gaarne zou missen. Toen aldus dit zeer groot bezwaar bleek, werd gezocht naar ean iriddel waarbij hy zijn pen sioen zou behouden en toch bereid zou zijn om de bedoelde lessen aan de H.B.S. te geven en kwam men tot het bekende resultaat In de geheele verordening is daartegen geen be zwaar 't is geheel op den leest der bestaande verordening geschoeid, waarvan bij Raadsbesluit kan worden afgeweken. Dat een leeraar zonder salaris aan de H.B.S. werkzaam was, is meer ge beurd, o.a. met eene leerares in de Duitsehe taal Er is hier dan ook volstrekt geen strijd met de verordening. De heer De Bruin zegt, dat, wanneer hij voor de derde maal het woord voert, hij in 't kort wil zeggen, hij het kromme van de regeling niet ziet in de afwijking van de bestaande ver ordening aan de H.B.S., maar in de regeling voor school G, waar geen diensten gepresteerd worden en toch salaris wordt betaald. De Voorzitter merkt op, dat wanneer den bedoelden onderwijzer aan school G verlof wordt verleendjen van zijn salarislij v. van f 1000 een plaatsvervanger van f600 wordt betaald, hij ten slotte f400 krijgt uit de gemeentekas, terwijl hij dan zijne lessen aan de H.B.S. gratis moet geven. Dat is zoo recht mogelijk en er is hier geen strijd met de verordening. De heer De Bruin zegt, dat wanneer dan hier geen sprake is van eene kromme regeling, dan toch een halt jaar die kromme regeling van het salaris aan de H.B.S. is bestendigd. Het voorstel wordt daarna anngenomen met' 171 stem, de heer De Bruin. De heer S. Hout man wordt dus tot leeraar aan de H B S tot het einde van den loopenden cursus benoemd. Comptabiliteit. 4. 'Onfcwerp-heisluit (model C) tot wijziging, der Gemeenjte-begrooting, dienst 1910. Wordt aldus zonder hoofdelijke stemming vast gesteld- Inkomstenbelasting. 5. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11. Overeenkomstig het advies van de commissie tot onderzoek der bezwaarschriften, wordt op een 15-tal adressen gunstig en op 22 afwijzend beschikt. Beursbel as ting. 6. Voorstel van B. en W. om de heffing van IkuirsbelaSting, welke tót. 1 April A.s. is goed gekeurd, te bestendigen en daartoe de verordenin gen op de heffing en invordering,onder nieuwen datum, met een geringe wijziging, opnieuw vast te stellen. De Voorzitter wijst er op, dat de toelich ting staat op bladz. 437 der bijlagen. De heer Wittkampf merkt op, dat de wijziging hierin bestaat, dat in plaats van maan delijks wekelijks wordt gelezen en in eene kleine redactiewijziging. De heer m r. Jansen wijst nog op den da tum van in werking treden der verordening. De Voorzitter bevestigt nog, dat nu we kelijks in plaats van maandelijks wordt gelezen. De geheele gewijzigde verordening wordt, bij acclamatie, met algemeene stemmen aangenomen. Ongevallenverzekering. 7. Voorstel van B. en W. om de gemeen te- tui.nliedrcn op den voet van de Ongevallenwet 1901 tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen te verzekeren bij de Hollandsche Alg. Verz. Bank altiier. De heer mr. von Briel Sasse verwijdert zich. De heer De Bruin heeft over het voorstel zelf niets te zeggen, maar meent een algemeene opmerking ten goede te mogen maken, om nl. in de plaats in de eigen omgeving rond te zien, hier een voorbeeld te geven en niet te beginnen met naar den vreemde te gaan, waar 't toch blijkt, dat men bij stadgnooten heelemaal niet schadelijker of nadeeliger dan bij vreemden terecht komt. Spr. meende deze opmerking te moeten maken misschien wil men er in de commissiën, waar zijn invloed niet zoo groot is (gelachj, reke ning mede houden. De wethouder, de heer Van Westendorp, wijst op de algemeene concurrentiemen ziet 't meer dat een profeet niet in 't eigen land geëerd wordt. De wethouder van Financien, de heer Lager- w e y, merkt op, dat wij met deze verzekering bij eene particuliere maatschappij een anderen weg opgaan dan bij de Ongevallenverzekering. Zooals bekend is, geschiedt die bij de Onderlinge risico-maatschappij voor gemeente-verzekeringen. Deze categorie van gemeente-werkl eden wilde men eerst ook weer bij de onderlinge bekende maatschappij geven. Onmiddellijk echter nadat bleek, dat hetgeen de Holl. Alg. Verz. Bank aan bood, minstens even voordeelig was dan het aan bod van anderen, heeft men niet geaarzeld het voorstel terug te nemen en de verzekering die men eerst buiten de gemeente wilde geven, daarna hier te houden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Gasfabriek en Drinkwaterleiding, 8. Voorstel van B. en W. tot het regulariseeren van uitgaven ten behoeve van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding. B. en W. stellen voor, de begrooting voor de Gasfabriek voor 491U te verhoogen met totaal f'12.529.31 en die der Drinkwaterleiding met f 4222.40. De Voorzitter merkt op, dat in den brief van de Financieele Commissie van advies niets is gevonden. De heer mr. Jansen zegt, dat de commis- missie eene kleine bemerking heeft wat den vorm der regeling betreftzij meent, dat althans voor den tweeden cokesbreker de kosten uit het ver nieuwingsfonds moeten gevonden worden. De Voorzitter stemt met die opmerking in en meent ook, het voorstel zoo moet luiden, dat althans d i e kosten uit den post voor ver nieuwingen bestreden worden. Het voorstel wordt zonoer hoofdelijke stemming aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de openbare vergadering, maar verzoekt den leden nog eenige oogenblikken te blijven. Ongelukken. De arbeider K., Maandagmor- geil het Uithuizer Wad opgegaan om mosselen të visschen, is slinds niet teruggekeerd. Algemeen wordt vermoed, dat hij; door mist Overvallen, verdwaald is geraakt en omgekomen Is. Er wordt 'jver'g gezocht. Een kindje van H. v. E., te Vuren, is Don derdag in een teil met kokend chloorwater geval len ein Zaterdag aan de bekomen brandwonden overleden. De gr o o t e watersn 0 o d van 1861. Maan dag was het 50 jaren geleden, dat een tijdperk van watersnood voor Tielerwaard, Bóinmeler- waard emj Maas en Waal aanbrak, dat met de ramipVolliei doorbraak te Leeuwen in Februari 1861 eindigde. Voor ue stad bereikte het wiater 9 Januari, volgons de „Tielsche Ct." van die dagen, de ongekende hoogte van 8 M., een stand, waar hij het water te Varik en te Hasselt 3 voet hoven den kruin van den dijk stond. Te Brakel spoielden 16 huizen weg en werden er 4 op den dijk geschoven. In tien nacht van 3 op 4 Januari wjaren er aldus reeds 23 verzonken. De predikant aldaar beschrijft den toestand aldus: „Vap mhne gemeente, welke uit rujm 1100 zielen 'bestaat, zijn er 1000 bij anderen gebor gen. Op een zolder alleen zitten er 70 hij elkander. Ten minste 900 moeten wij onder steunen. Het getal te l'oesteroyen en te Aalst is nagenoeg even groot. Er zijn dus omstreeks 1800 monden, die ons eten, brand, dekking en Weeding vragen. Is het hij deze opgave nog noodig te zeggen, dat wij, hoe liefderijk men ons reeds hielp, nog altoos om ruime giften moe ten blijven vragen?" Schitterende blijken van moed gaf op genoem den dag de ingenieur van den waterstaat J. van den Toorn. Te twee uur op dien dag liep de Waaldijk te Heesselt, over een lengte van 400 meter, met 10 tot 20 duim over. De inood-heemraad van den Tielerwaard, de heer Vers legen, pn een tiental arbeiders, bevon den zich toen bij. den heer Van der Toorn. Mest was er niet, en al het materiaal, tof verdere bekisting aangevoerd, werd een kwartier hoo- ger hij het dorp Heesselt opgehouden, waar men toit beveiliging van dat punt er gebruik van maak te. Langzamerhand werd de overloop sterker en kwam tot 40 duim, waardoor de rivier zich met die hoogte over dit gedeelte van ifen dijk naar binnen stortte. Weldra sloegen er stukken uit de binnengl'ooiing pn school een groote gedeelte daarvan, op twee plaatsen tegelijk weg. Hoogst gevaarlijk was op dat oogenblik de toe stand; een doorbraak was bijna onvermijdelijk; het volk trok af en de heeren Verstegen en Van der Toom bevonden zich alleen op het zóó fel bedreigde punt; al heviger en heviger stroomde tiet water over den dijk, en zijn kruin nam in breedte aanhoudend af. De noodheemraad en de ingenieur stampten hossen stroo tegen de kruin der buitenglooëjng en de losse tuinen der kisting aan, die door den feilen stroom geheel was uit- geloopien. Zij bezwoeren het aftrekkende volk te blij ven, doch die lieden gingen hun have en vee redden. Aan. dé strenge vorst was het te dan ken, dat bet stroo en de voortgesleepte tak- kebosschen de verlangde uitwerking hadden, en den overloop deden verminderen. Ijzingwekkend was de toestand, waarin de ingenieur zich lan ger dan een uur moet bevonden hebben. Later, toieih hij en de heer Verstegen weder een weinig op het water begonnen te winnen, vervoegden zich wieder eenige personen bij hen; en toen da nood geweken was, begon men mest aan te voeren. j In de hofstede, achter dit dijkvak gelegen, was alles op redding bedacht, en werd het vee met geweld, door het over den dijk stortende water gedreven. Drie der zoons uit de hofstede zijn de eienige trouwe helpers geweest. De moeder, eene weduwe M. genaamd trok, toen de heer Van der Toorn daar aankwam, na het behoud van dein dijk, hare kousen uit om ze dien ambtenaar te geven. De laarzen waren hem volgelooj^en, zoodat, toen hij even op een paar hóssen stróö stond, alles bevroor, laars, kous en vóet aan elkander. Aandoenlijk was het tooneel, toen de zootn des huizes, van den heer Van der Toorn de blijde mare vernomen hebbende, dat de dijk voorlaopig behóuden was, hem in verrukking öm- helsdie, om zijne erkentelijkheid te betuigen. Drie dagen en drie nachten was hij onafgebroken aan den arbeid. Landverhuizers. Men meldt nader uit Ol- denzaal1 In den toestand van de hier nog aanwezige 164 landverhuizers, alle Russische onderdanen, is tot heden nog geen verbetering gekomen. Diverse autoriteiten zijn hier al geweest, om oeiri onderzoek in te stellen, zelfs de Russische vice-ooinsul uit Rotterdam was Zaterdagavond op telegrafisch verzoek der betreffende stoomvaart maatschappij, persoonlijk overgekomen, om zóó noodig de belangen der emigranten te behartigen, doch kon, nadat hij per draadbericht het mini sterie van Buitenlandschle Zaken te St. Petersburg met het tot der landverhuizers in kennis gesteld had, onverrichter zake huiswaarts keeren. Tevens had hij die Russische regeering verzocht, zoo noodig voor doorvoer in Duitschland te garan deeren. Over het algemeen schijnen de landverhuizers nu in hun lot te berusten, Wel bemerkende, dat al bet mogelijke in het werk gesteld wordt, om ben het verder reizen te verzekeren. Op kosten van de Uranium Steamship cy. worden de men- schiein van warme spijzen voorzien. Het leeuwen aandeel concentreert zich tusschen de beide wacht kamers en de zich aan 't station bevindende laridverhuizersbarakeen klein gedeelte heeft zich zoo goed en zoó kwaad als het ging geïnstalleerd in een logement. Naar wij vernemen, zijn inmid dels alle rechtstreeksche biljetten tot plaatsen in Rusland aangekomen, doch met de uitgifte daarvan kan nog niet begonnen worden, daar men eerst toestemming van Duitschland moet hebben, dat het verder vervoer via genoemd land kan plaats hebben. Van dat bericht hangt nu het lot van die 164 arme ïuidjes of. Dat een dergelijk oponthoud de belangstelling1 en het medelijden opwekt, getuigt, dat dóór een ingezetene alle emigranten van sigaren werden voorzien, die natuurlijk in dankbaarheid werden aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2