Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ss bHera«^T»sr:i.ft-nde k-ie- feuT Na misdaad vergelding. 34ste Jaargang Donderdag 12 Januari 1911. iNo. 9915. Buitenlandsch Nieuws. telen rn tW,ee maanden gedllul'd heeft> egen 3o beklaag en het vonnis geveld. De toe loop van het publiek was buitenmate groot. Verspreide berichten Binnenland. duitschland. hoolu ,6n UW n°0it van dien raa" De kroon, door Koning George V van Engte- land bij1 die kroningsplechtigheid in Juni a. s. te dragen, bevat niet minder dan 2926 diamanten. Bovendien zijn er nog verschillende andere kost bare steiemen in aangebracht, benevens 297 pa relen. Toen eenige jaren geleden Koning Edward VII gekroond werd, bevatte de kroon 2818 dia manten. Thans is de grootste steen in de" kroon, de vermaarde CuUinanJdiamant, het geschenk dei- Zuid. Af rikaansche Boeren en 'te Amsterdam ge slepen H - i [W.ordt vervolgd ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat oQ en bij alle Roekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau ROTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNt Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van hewjjsnummerj Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. NOORWEGEN. De Koning heeft gister het Storthing met een troonrede geopend, waarin hij het vraagstuk der i endier-weiden in Noord-Zweden ter sprake bracht, alsmede de plaats gehad hebbende confe rentie ter zake van Spitsbergen. Het afgeloopen jaar was gunstig; de Rijksinkomsten laten een aan merkelijk overschot, zoodat ook ditmaal geene nieuwe belastingen behoeven te worden voorge steld. De Rijksuitgaven zijn begroot op 128.542.000 Kr., waarbij 6 millioen Kr., aan buitengewone uitgaven, die door een Staatsleening zullen gedekt worden. De stijging van het budget vindt haar oorzaak in de bekostiging uit hoofde van de lekteverzekeringswet, de uitgaven voor de weer- oarheid des lands alsmede voor de nieuwe le- gerinrichting. O RUSLAND. e St. Petersburgsche correspondent van de okal Anzeiger" heeft zich opgemaakt naar het ministerie van buitenlandsche zaken, om nadere .lz°nderheden te vernemen van de Duitsch-Rus- sisc ie overeenkomst, waarvan de Londensche veiling limes verzekert, den tekst te hebben gepubliceerd. Men heeft hem daar verteld, dat de tekt van de «Evening Times" niet bestaat, maar eze moet zijn samengesteld door iemand, die van de onderhandelingen tussehen St. Petersburg en Berlijn op de hoogte is. Het is bij den tegen- woordigen stand de onderhandelingen onmogelijk, aan te geven in hoeverre bedoelde tekst juist is. In het ministerie is men tamelijk ontstemd, want men weet niet, wie de indiscretie heeft begaan en er zijn geen de minste aanwijzingen. Aangezien de «Evening Times" te St. Petersburg geen correspondent heeft, gelooft men, dat he°t blad te Londen is ingelicht. Ook te Konstanti- nopel wordt, naar men weet, met eenige bezorgd heid aan deze onderhandelingen gedacht. De Duitsche ambassadeur heeft aan de Porte ver klaard, dat men aan de waardigheid en de be langen van Turkije niet in het minst te na is ge komen. De «Jeune Turc' is bepaald ontstemd en herinnert aan den stelregel van do ut des. Duitsch- an dankt zijn invloed in Perzië aan Turkije on iet gaat niet aan, dat het buiten Turkije om Per zische politiek voert, en nu misschien de Turk- sche belangen benadeelt. deeld tot gevangenisstraffen, varieerend van 1 tot 9 maanden; bij de meesten is de preventieve hechtenis in mindering gebracht. In de motiveering van het vonnis wordt ge zegd, dat het Hof de overtuiging verkregen heeft, dat er van de zijde der politie-agenten misgrepen zijn voorgevallen, en dat de politie haar bevoegd heid verre overschreden heeft. Het Hof is echter niet tot de overtuiging kunnen komen, dat bij de politie-agenten geen ruwe lust, tot er op in hakken, heeft voorgezetenhet Hof is er zich helder van bewust, dat politie-agenten in zulke dagen een zeer moeilijke taak hebben en dat het noodig was eigendom, orde en openbare veiligheid te beschermen. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de over weging gegolden, dat de beklaagden gehandeld hebben onder den impuls eener sterke gemoeds beweging, dat zij bovendien voor het meerendeel nog zeer jong zijn, en grootendeels behooren tot de weinig ontwikkelde klasse. Anderzijds echter is in overweging moeten worden genomen, dat de veiligheid van den Staat en de openbare rust gedurende een geheele week in gevaar hebben verkeerd en dat in het stadsgedeelte van Moabit vele eigendommen schade geleden hebben. De - verantwoordelijke redacteur van de «Vorwarts" is gisteren door de eerste kamer van strafzaken te Berlijn, wegens beleediging van de politie te Solingen, in een artikel over de kies rechtdemonstraties, tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. De eisch was vier maanden. Nadere berichten melden, dat de geheele trei- nendienst is stop gezet. Tussehen voor- en tegenstandei s van de staking zijn reeds botsingen voorgekomen, waarbij de Republikeinsche garde de betoogers moest uiteen drijven. De minister van Binnenlandsche Zaken is afge treden. Reuter seint uit Berlijn i /,n liet iJ1 (kCei" naar aanleiding der ongeregeld heden, ,n Moabit voorgevallen, is gistermiddag, steken X u P°lltie-aSenten met mes steken gewond had, werd tot 3A jaar -mvancm- nisstraf veroordeeld, een ander tot IA ja°ar drie hepen geringe geldboeten op, terwijl drie anderen werden vrijgesproken. J^overigen zijn veroor- 280) Was die Garaud niet een hnPft»„ i. fabriek van Jules Labroue te Aitrf-fm ,e slachtoffer zijner toewijding 0mOp|! Vl|le, die als Jules Labroue vermoord werd°in ™en. 4s'toeu staande fabriek? Maar gij 2ejf }lpu/Ji:i"inr schiedenis verteld... hebt die Se" Inderdaad, dat is zoo... Hoht gekend 1 R1J dien man In het geheel niet... Zijt gij daarvan zeker Etienne vervolgde »;:r\Hebt te New-York, waarheen gij eene fJ Fiankrijk verlaten hebt en waar gij bekwf°° u °?ge plaatS i !e,'0Verd' dank zij uwe "Ooi en spreken Het wantrouwen van Paul Harmant groeide aan 8D Hoe zou ik van hem hebben kunnen hooien preken, daar hij overleden was? antwoordde hij. BELGIë. De koning bestemde de tweede, hem krachtens het Cofngoverdrag toekomende annuïteit van 3 millioen. francs voor dien aanbouw van drie stóom- bootem, welke den (dienst in 'liet binnenland' zullen verzekeren. De toestand in het mijngebied van Luik is nog steeds onveranderd. De stakers winnen dage lijks in aantal, dat thans op ongeveer 24.000 kan worden vastgesteld Alle krachten worden gespaard voor de groote betooging, die heden, Donderdag, zou plaats hebben. Zoowel de overheid als de arbeiders hebben voor dezen dag buitengewone maatregelen getrof fen. Te Luik en omstreken wordt ook de politie dagelijks met tal van manschappen versterkt. Uit geheel België zijn afdeelingen gendarmerie naar de verschillende mijncentra gezonden. Zoodra de Kamer bijeenkomt, zullen de Luiker afgevaardigden in verband met de staking een interpellatie indienen. Tengevolge der staking heeft de spoorweglijn van Luik tot aan de Duitsche grens zeer te lijden onder het gebrek aan steenkool, weshalve uit Duitschland voorraden steenkolen naar Luik zijn vervoerd, om daar de uitgeputte kolen-entrepots weder bij te vullen. PORTUGAL. Zooals een telegram, in ons blad van gister avond opgenomen, reeds meldde, is er een spoor wegstaking in Portugal uitgebroken. Omdat er zeer veel menschen zijn, die ver- ondersteilen, dat hij goed en wel in leven is. Deelt gij in de meening dier lieden Misschien Die menschen beweren, ik geloof, dat ik u dit reeds gezegd heb, toen gij in mijn atelier zekere schilderij, die de gevangenneming der vrouw voorstelt, welke als moordenares van Jules Labroue veroordeeld werd, hebt bezien, dat Joris Garaud liet zoo heeft aangelegd, dat men hem in den brand omgekomen waande. Dat is ongerijmd 1 Waarom Met welk doel zou die man dat gedaan hebben Met het doel om alle verdenking van zich af te wenden en in vrede te genieten van de honderdtachtig duizend francs en de uitvinding, die door hem aan Jules Labroue ontstolen waren. Garaud glimlachte. Die legende houdt geen steek zeide hij. Hij is het niet, die Jules Labroue heelt vermoord, daar eene vrouw van dien moord beschuldigd is en tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Die vrouw beweerde, dat zij onschuldig was Zij zeide een bewijs barer onschuld in handen te hebben gehad. Welk bewijs? Een brief, die door Joris Garaud geschreven was... Indien de brief bestaan bad, zou zij hem getoond hebben... Zij heeft dien niet kunnen toonen, maar SPANJE. Voor het ministerie van Binnenlandsche zaken te Madrid waar de ministers vergaderd waren, verzamelden zich gisteren groepen menschen om te protesteeren tegen de Portugeesche staking, die men beschouwt als ten doel hebbende de tegenwoordige regeering moeilijkheden te berok kenen. De postdiensten zijn op last der regeering ver zekerd door automobielendiensten. De politieautoriteit in Scotland-Yard (Lon den) zou gisteren een proef nemen om de politie met een nieuw type pistool te wapenen, wijl de tegenwoordige revolvers, nog dagteekenend uit den tijd der uitvinding, slechts 400 meters ver dragen en een wolk van rook verspreiden. Franco, de Portugeesche ex-dictator, heeft Portugal verlaten om zic.h naar Salantanca en vandaai' naar Biarritz te begeven. Hij1 kreeg van de voorloopige regeering' een vrij-geleide tót aan de grens. De «Times" meldt, dat de Koning op 6 Februari van het Buckingham-paleis naar West minster zal rijden, om het Parlement te openen. Hij zal vergezeld worden door de Koningin en den Prins van Wales. Ook vindt men er in den „robijn van den zwarten prins", een steen, door Peter den Wreede in 1367 aan den zwarten prins geschonken, als ook tw.ee parelen, die Koningin Elizabeth, hij haar kroning droeg, 314 eeuw geleden. Sasonof, de Russische minister van buitep- landsche zaken, zal in het voorjaar een bezoek jbê Parijs brengen. De Londensche «Daily News" meent, dat weldra de groote lijnen van eene overeenkomst tussehen Duitschland en Engeland betreffende Azië zullen kunnen getrokken worden. Het blad meent, dat sir Edward Grey weldra de sluiting van een Engelsch-Duitsche overeenkomst zal kunnen aankondigen en op de meest overtuigende wijze toonen, dat de overeenkomsten met Frankrijk en Rusland niet uitsluitend zijn en de volle vrij heid laten met al de overige mogendheden in vriendschappelijke betrekking te treden. De Perzische consul te Londen vraagt in een communiqué, dat het zegel draagt der Per zische regeering en de handteekening van den president van den Raad, aan de verschillende natiën om Perzië te beschermen tegen Engeland en Rusland. Een draadbericht uit Toulon meldt, dat de Hollandsche sleepboot «Roode Zee", sedert Zon dag 11. aldaar gestrand, is afgebracht. Het onderzoek van de romp heeft aangetoond, dat deze niet geleden heeft. De «Roode Zee" zal aldus zijne zending kunnen volbrengen om het oude panserschip «Richelieu" ter siooping naar Genua te geleiden. Men meldt uit Ferrol, dat in de volgende maand een groote militaire revue zal worden gehouden, waaraan 27 pantserschepen, 9 Engelsche kruisers en het Spaansche smaldeel zullen deelnemen. Men zegt, dat koning Alfonso, ver gezeld van den minister-president Canaiejas en van den minister van Marine, de revue zal houden. toch bestond die brief... De kunstschilder zag den ellendeling diep in de oogen. Hij wachtte eenige oogenblikken-en dan, om des te meer indruk teweeg te brengen, hernam bij langzaam en op ieder woord klemtoon leggend, terwijl zijn blik dien van Paul Harmant niet verliet Ik weet dit op de beste wijze van de we reld. De brief is teruggevonden... Ondanks zijn meesterschap over zichzelf, kon Garaud een licht trillen niet'voorkomen. Het schijnt, dat gij daarin belang stelt, ver volgde de schilder. Al zeer weinig dat verzeker ik u, maar ik word nieuwsgierig... Hetgeen gij zegt, is zoo vreemd Gij zult moeten toestemmen, dat het een wonder is, als een brief na een-en-twintig jaren wordt teruggevondenWaar was die brief! In een oud meubelstuk? In eene flesch In een klein kartonnen paardje... De zoogenaamde Paul Harmant werd bleek en beet zich op de lippen. Hij werd inderdaad bevreesd. Etienne Castel vervolgde Dat kartonnen paardje was een stuk speel goed, hetwelk door Joris Garaud zelf aan George, den zoon van Jeanne Fortier, was gegeven... Dat is een ware roman I... en een roman zoo onwaarschijnlijk, dat ik u verlof vraag, daar aan geen geloot te slaan... Gij gelooft daar niet aan Ruud vuil R. K Raadsleden. Gistermiddag te 1 uur werd in het gebouw der R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem, op het Walburgisplein, de in ons •nummer van Zaterdag nog breedvoerig bespro ken vergadering gehouden tot het stichten van een Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. Er wa ren bij den aanvang 50 Raadsleden tegenwoordig en 20 kiesvereenigingen vertegenwoordigd. De vergadering, uitgeschreven door „Recht voor Allein", werd geopend door haar voorzitter, ba ron van Wijnbergen, die zijn dank uitsprak jegens de katholieke pers, welke nog kort voor deze vergadering de aandacht er op heeft gevestigd. Mr. van Schaik zal het doel dezer vergadering uiteenzetten. Maar alvast wilde spr. de aandacht vestigen op een volzin in het artikel in „De lijd", waarin de verwachting weid uitgesproken, dat „Recht voor Allen" alleen zou optreden als gastvrouw en zich daarna zou terugtrekken. Dat standpunt, door „De Tijd" aangegeven, is ook van- meet ,af aan het standpunt van de kiesver eeniging geweest. Alleen acht zij zich verplicht, zoolang de rol van gastvrouw te móeten waar nemen, tot de gasten haar huis verlaten hebben. Mr. J. R. II. van Schaik, de penningmeester, van de Arnhemsche Kiesvereeniging, kreeg daar- oip het woord, orn het doel dezer bijeenkomst méér uitvoerig uiteen te zetten. Met alle erkenning voor 't geen reeds door onze R. K. Raadsleden is verricht, moet er •een .bond van '-raadslieden komen om nieuw en warmer vuur ih onze raadsleden in te blazen, hiein te steunen in de middelen olm hun doel te" béreiken en aldus dagelijks onze beginselen over bet geheele land daadwerkelijk aan te too nen. De groote beginselen zijn nu doorgewerkt Waarlijk, neen... - Ziedaar den brief... zeide Etienne, terwijl hij dien uit den zak haalde. Zal ik hem u voor lezen Joris Garaud stond plotseling op. Maar ik bid u, mijn waarde lieer Castel wat gaat mij dat alles aan vroeg hij met heesche stern. Dat zult ge dadelijk weten, antwoordde de schilder, terwijl hij het dubbel vel gezegeld papier op de schrijftafel legde. De millionnair bezag het met eene verwonde ring, die ditmaal niet geveinsd was. Wat is dat? vroeg hij. Gij ziet het... Dat is gezegeld papier... Ja, dat zie ik, maar ik begrijp niet... Gij zult alles zoo dadelijk begrijpen... Allereerst moeten wij eene geldzaak uit de voeten maken. Eene geldzaak herhaalde de vader van Marie. Ja... Als men honderdtachtigduizend francs gedurende één-en-twintig jaar in een huis op intrest zet en tevens intrest op intrest trekt, hoe veel bedraagt dat in het geheel Paul Harmant antwoordde niet. Langzamerhand sloop hem eene moedeloosheid het hart binnen. Hij dacht aan zijne dochter, die moordenaar aan zijn kind. dat hij ware liefde toedroe°- en' eene koude rilling liep hem over 't geheele lichaam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1