Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Uit St. Petersburg wordt gemeldHet schandaal van het Roode Kruis neemt enorme proporties aan. De verduisteringen, totnogtoe aan 't licht gekomen, beloopen meer dan millioen. Ongeveer 50 personen, meerendeels provinciale agenten, zijn bij het schandaal betrokken. Het onderzoek duurt nog voort. Dr. Manuel E. Arango is voor een periode van 4 jaar gekozen tot president der republiek San Salvador. Uit Metz wordt geseind, dat Samain, presi dent van «Lorraine Sportive" gearresteerd is. Deskundigen hebben, naar uit Washington geseind wordt, uitgemaakt, dat Peary den Noord pool niet heeft bereikt, maar er 16 mijlen vandaan is geweest. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, in verband met zijn benoeming tot minister van oorlog, aan den gewezen tijdelijken adviseur voor de bestuurs zaken der buitenbezittingen in Nederlandsch-Indië, laatstelijk op wachtgeld hier te lande, H. Colijn, op zijn verzoek, gerekend van en met 4 dezer eervol ontslag uit den Indischen dienst verleend. Bij Kon. besluit van 11 dezer is bepaald do. dat de generaal-majoor W. Cool, afgetreden minister van oorlog, met afwijking in zooverre van den inhoud der bijlage A van het sedert gewijzigd Kon. besluit 30 Maart 1905 no. 43, geacht zal worden te behooren tot den stat der genie, en zulks gerekend van 4 dezer 2o. dat deze opperofficier ter beschikking zal zijn van den minister van oorlog. Vorstelijk logée A.s. Zondag wordt in de residentie een familie lid van Prins Hendrik, de Prins Herman van Schönburg, die eenige dagen als gast van H. M. en Z. K. H. ten Paleize zal logeeren. Dr. Grisanti. De «Vossische Zeitung" verneemt, dat dr. Grisanti, de Venezolaansche gezant te 's-Graven- hage, die ook te Parijs geaccrediteerd was, is teruggeroepen. Deze terugroeping zou vermoedelijk veroorzaakt zijn door de mislukking van de pogingen van dr. Grisanti, om de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Venezuela weer aan te knoopen. Buitenlandsch gedistilleerd. Bij resolutie van den Minister van Financiën is Deventer gerangschikt onder de gemeenten waar particulier entrepot voor buitenlandsch gedistilleerd kan worden opgericht. Ziekteverzekering en Ongevallenwet. Naar het «Volk" verneemt, schrijft het Tweede Kamerlid, de heer Duijs, een brochure «over den aanval, dien Minister Talma, blijkens zijn nota, op de door de Ongevallenwet voor de arbeiders verkregen rechten beraamt"- Het landgoed de Paanw. Naar wordt medegedeeld, zijn voor het succes sierecht de landgoederen de Paauw en Backers- hagen door drie deskundigen geschat op even meer dan één millioen. De ingekomen aanbiedingen moeten zich, be houdens één enkele uitzondering, zelfs tamelijk ver beneden dit cijfer bewegen, en hierin wordt de reden gezocht voor de vertraging van den ver koop. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 te Valentia. Laagste barometerstand 748.2 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot matigen of krachtige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, zelfde tem peratuur. Hinderwet. Door G. W. J. v. d. Sloot is aan B. en W. bericht, dat hij in beroep is gekomen van hunne beslissing, waarbij hem de vergunning tot over brenging van zijn lompenbewaarplaats van pand L. Achterweg 21 naar no. 19 is geweigerd. Aan J. Tanis en zijn rechtverkrijgenden is door B. en W. vergunning verleend tot uitbreiding zijner wagenmakerij in het pand Kethelstraat no. 21, met een gasmotor van 4 P.K drijvende een lintzaagmachine en een houtdraaibank. Aan de directie der glasfabriek »De Schie" is vergunning verleend tot uitbreiding harer glasfa briek aan den Buitenhaven weg no. 146 met een stoomwerktuig van 125 P.K., en een stoomketel van 88 M2 verwarmingsoppervlakte, ter vervanging van de bestaande drijfkracht. Op 3 Januari 1911 te Schiedam ont vreemd 1 zilveren heeren-remontoirhorloge, op de kast waarvan een loopend pnard is gegraveerd, witte wijzerplaat met seconde-aanwijzing, beves tigd aan een ongeveer 2 d.M. langen twee- strengsketting van kleine ovale koperen schalmen, voorzien van een ring en elke streng van een musqueton. De Commissaris van Politie te Schiedam ver zoekt in het »Alg. Politieblad" aanhouding en bericht. Gister-avond omstreeks halfrfe- gen ontstond een schoorsteenbrand ten huize van J. van Son, Hoofdstraat alhier, die door de politie met den extincteur werd gebluscht. De brand heeft geen schade veroorzaakt. UIT SCHIPLUIDEN. Door den gewezen gemeenteveldwachter A. Wedman is aan den raad een adres gericht, waarin hij verzoekt, dat het den raad moge behagen hem gedurende het leven een pensioen te verleenen, evenredig aan zijn laatstelijk genoten loon, en hierbij wel in zeer ernstige overweging te willen nemen, dat hij de gemeente Schipluiden zestien volle jaren eerlijk en trouw gediend heeft. Hij wijst er op, dat zijn ontslag onrechtvaardig was, en dat de burgemeester de directe bewerker er. van geweest is. UIT DELFT. De te Delft gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel koos de heeren L. Vliegenthart en J. Verbeek resp. tot voorzitter en plaasver- vangend voorzitter der Kamer. UIT ROTTERDAM. Over den grondslag en de strekking van de Homoeopathie wordt met het oog op de bestaande Ziekenhuisplannen van wege de Afdeeling «Rot terdam" der Vereeniging tot Bevordering van de Homoeopathie in Nederland a s. Zaterdagavond in de groote Nutszaal een Voordracht met licht beelden gehouden door den heer J. I. A. B. van Royen, geneesheer-directeur van de stichting te Utrecht. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid tot introductie door het Afdeelings-Bestuur. Naar men verneemt, zijn de moeilijkheden welke waren gerezen ten aanzien van de door trekking van lijn 10 onder het viaduct in de Weenastraat door, thans alle opgelost. Er zijn tijdelijke voorzieningen getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn, de lijn in exploitatie te brengen, hetgeen waarschijnlijk Dinsdag a.s. zal plaats hebben. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De stranding van de „Selbey Abbeyi" Om vier uur gistermiddag kwam de redding boot «Prins Hendrik" in de berghaven van Hoek van Holland met vier passagiers en zeven stokers, den hofmeester en een matroos. Aan boord zijn nog de kapitein en zeven man. De aan het Goereede-hoofd gelanden waren de stuurman en vier matrozen. De reddingboot gaat terug naar het schip, dat nog dicht is. Wegens de hooge zee konden de sleepbooten nog geen hulp bieden. Een later telegram meldt De reddingboot «Prins Hendrik" is te vijf uur naar de Hull-boot teruggekeerd, om den kapitein en de overige zeven man af te halen. De boot was te halfnegen nog niet aan den Hoek terug. Op dat uur werden van boord van de Hull-boot vuurpijlen waargenomon, waaruit men afleidde, dat de schipbreukelingen het schip wenschten te verlaten. Aan Smit en Co's Sleepdienst is opgedragen te trachten schip en lading te bergen. Uit Hoek van Holland meldt men nader Daar er meer zee begon te staan, toonde de nog op het schip zijnde bemanning noodseinen, waarop de stoomreddingboot de negen man, waaronder de kapitein van het schip haalde en hier aan wal bracht. De positie van het schip is niet ongunstig. Men meldt ons uit Hoek van Holland: Als een bijzonderheid dient gemeld, dat de gistermiddag aangebrachte geredden dachten dat er vijf menschenlevens te betreuren vielen, n.l. van hen die in een sloep naar Goeree waren gegaan. De stuurman en vier matrozen zouden daar hulp gaan halen en aan boord van het schip dacht men niet anders, dan dat zij in de kokende golven waren omgekomen. Toen men bij het aan wal komen hoorde, dat zij in Goeree geland waren, ging er een luid hoera op. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijldag 13 Jan). 8 u,. S. O. V. Concert „Orph'eus". Dinsdag) 17 Jan. 7i/2 u. S. O. V. „Gemengd Koor". Uitv. Oratorium „Judas Maccabaus". Rotterdam. Vrijdag 13 Jan. S1/^ u. Rem. Kerk. Orgelconcert Ger. Bunk. Zondag 15 Jan. 2i/j u. Gr. Schouwburg Eriditio Musica 4e populair namiddag-concert. Maaandag 46 Jan. 84. Nutzaal Concert Kamer- muziekvereeniging. Mynheer de Redacteur Door middel van uw veelgelezen blad wil ik eens de aandacht van de Gemeente-autoriteiten en de Gezondheidscommissie vestigen op een ern stige misstand in onze stad. Het aantal urinoirs in Schiedam langs den openbaren weg is in de laatste jaren in het geheel niet uitgebreid. Op drukke verkeerpunten staan er in het geheel geen. Nu is myn eerste vraag kan dit aantal niet worden uitgebreid Ten tweede wensch ik er eens op te wijzen, dat de toestand, waarin de verschillende urinoirs verkeeren, meer dan ergerlijk is. Een geregelde doorspoeling is er niet, doordat bij alle uit misplaatste zuinigheid de waterleiding is afgesloten. Verder worden de urinoirs van gemeentewege zelden of nooit behoorlijk gereinigd. Zou in een en ander geen verandering kunnen worden gebracht U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, L. S. Schiedam, 13 Jan. 1911. Landverhuizers te Oldenzaal. De berichtgever van de «Tel" meldt het volgende Wij seinden eergisteravond reeds de blijde tijding, dat heden de landverhuizers zouden vertrekken, naar aanleiding van het door den burgermeester ontvangen telegrafisch bericht van den minister van Buitenlandsclie Zaken, doch als deze berichten schijnen bij de autoriteiten in Bentheim geen gewicht in de schaal te leggen, daar juist van die zijde de zoo verlangde tijding, hoegenaamd nog geen bevestiging van doorlating is ontvangen. Wel vernamen wij, dat de Landrat in Bent heim per draadbericht kennis gegeven had, dat de uitzending der emigranten voorloopig nog niet kon plaats hebben. De toestand aan het station begint nu zoo lang zamerhand kritiek te wordende burgemeester en een adj.-inspecteur der H. IJ. S. M. werden hedenmorgen letterlijk door de landverhuizers ingesloten en konden dank zij de politie, door een der wachtkamers aan de woede van de wachtende menigte ontkomen. Na wederom teruggebracht te zijn in de nabijheid van de barak, wilden ze gezamenlijk het emplacement overgaan, om alsdan vervolgens te voet de Duit sche grens te kunnen passeerenook dit werd hen belet. Waarschijnlijk zouden zeer zeker groote onge lukken plaats gevonden hebben, daar juist een ijlgoederentrein van Duitschland in aantocht was, die nog bijtijds door twee beambten werd bin nengeloodst. Manschappen der kon. marechausee zijn sinds gisteren met twee man versterkt. Op een gegeven oogenblik namen een twintig tal landverhuizers hun bagage op en drosten het veld en de spoorweg over, doch werden alweder spoedig naar de verzamelplaats aan het station teruggebracht. Verscheidenen gingen midden op het terrein op de rails zitten en mossten met geweld daarvan verwijderd worden. Toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het een vijftal landverhuizers gelukt is om te ontvluchten. Om verder ontkomen te beletten, is op het seinhuis richting Duitschland 'n politiepost opgericht van twee marechaussees. Ondanks de vele politiemannen, die reeds alhier gerequireerd zijn, is door den stationschef nogmaals aan den burgemeester om versterking gevraagd, daar op het station tenslotte geen orde en regel maat kan gehouden worden, waardoor de uitoe fening en de veiligheid van den spoorwegdienst wellicht in gevaar zou kunnen gebracht worden. Ondanks de sterke politiemacht alhier is het toch aan een dertiental emigranten gelukt om van hier te voet in de richting der grens te ontkomen. Men ontving hedenmiddag telegrafisch bericht van den wachter van blok 32 tusschen Oldenzaal en Gildehaus gelegen, dat aldaar dertien personen gepasseerd waren. Een ander landverhuizer maakte gedurende die hurrie gebruik om ongehinderd en ongezien in een trein te stappen en is in de richting Duitschland gespoord, doch reeds per keerenden trein,werd hij weder naar Oldenzaal teruggezonden. Tot heden is nog niets omtrent de doorlating der landverhuizers bekend. De Russische vice- consul van Rotterdam zal hedenavond wederom alhier arriveeren. Volgens de «Zwolsche Courant" loopt het ge rucht, dat de oorzaak van het oponthoud hoofd zakelijk moet gezocht worden in de concurrentie» bestaande tusschen de verschillende maatschappijen welke emigranten vervoeren. De goote maatschap pijen zouden, teneinde de kleinere ten ondergang te biengen, bij de Duitsche autoriteiten op een strengere toepassing der bepalingen, omtrent de toelating van landverhuizers geldende, hebben aangedrongen. Voorts vernemen wij nog, dat» toen de landverhuizers per extra-trein van Rot terdam vertrokken, de door Duitschland gestelde eischen omtrent hun doorlating van dien aard waren, dat aan hun toelating niet werd getwijfeld. Gedurende hun reis van Rotterdam naar hier werd evenwel bij de Duitsche grensautoriteiten van hoogere zijde telegrafisch op zeer nauw keurige uitvoering, der meergenoemde bepalingen aangedrongen. Toen de extra-trein dan ook in Bentheim was aangekomen, werd daar den emi granten verder reizen geweigerd. Korten tijd later werden evenwel allen, uitgezonderd de Rus sen, toch doorgelaten. Men meldt uit Rotterdam ln verband met de nieuwe Duitsche bepalingen omtrent den doortocht van landverhuizers en de moeilijkheden, reeds aan de verschillende spoor wegstations hiermede ondervonden, zullen van heden af bij aankomst der stoomschepen die land verhuizers, die niet voldoen aan die nieuwe be palingen, verboden worden aan land te gaan. Nader meldt men Gisterenmiddag is te Oldenzaal bericht ontvan gen, dat alle landverhuizers kunnen vertrekken en naar Rusland zullen worden gebracht per extra- ti ein. De «Prins Willem VDe «Prins Wil lem V" van den Kon. West-Ind. Maildienst is niet op tijd te Paramaribo aangekomen. Ten beurze te Amsterdam werd gisteren zeer gevreesd, dat het schip verloren zou zijn. De directie heeft geenerlei bericht ontvangen, daar ook het tele- graphisch verkeer is gestoord. De gevolgen van een bioscoop voorstelling. Gisteravond kwam een be woner van de Oude Gracht te Utrecht op z'n slaapkamer tot de ontdekking, dat er een man onder het ledikant verscholen lag. Hij telefoneerde onmiddelijk naar de politie, sloot de slaapkamerdeur af en wachtte vol on geduld op de komst van agenten. Die waren als de wind in het huis aanwezig en tot het uiterste bereid stapte men met overweldigend gebaar de kamer binnen, om den inbreker-dief bij z'n kladden te nemen. Men dook onder het ledikant waarachtig, de kerel lag met z'n beenen lang uit onder het bed. Een fiksche greepen de politie pakte in een paar ledige schoenen. Toen kwam er een broek te voorschijn.en een inbrekers was er niet. Nu schoenen en 'n pantalen geen kerel 11 Oplossing van het raadsel de kinderen van den heer des huizes waren den avond te voren naar een bioscoop-voorstelling geweest en had den daar een film gezien met een inbrekers scène, schoenen en een broek talentvol tegen elkander gelegd, net of het de beenen en de voeten waren van een man, alles natuurgetrouw nagebootst, je zoudt zweren, dat er een kerel lag. Dat hadden de kinderen buitengewoon leuk gevonden, zóó leuk, dat ze 't voor de grap thuis óók eens zouden doen, om vader en moeder aan 't schrikken te maken. En dat geschieddede kinderen namen een pantalon van vader en 'n paar bottines, en arrangeerden met verrassende genialiteit beenen en voeten van een dief. Toen kropen ze in hun eigen bedjeom af te wachten. De kinderen hebben succes gebad. Papa en mama zijn er ingevlogen. Leelijk ook. De ge schiedenis vermeldt niet, of de jongelui heden morgen ook etwas hebben ondervonden. En van dat alles heeft nu de bioscoop de schuld 11 (U. D.) De «Sindoro" aan den grond. Vol gens een telegram uit Port Said is het s.s. «Sin doro" van den Rotterdamschen Lloyd in het Suezkanaal aan den grond gevaren en is het ver keer daardoor gestremd. De lading wordt gelost in lichters. De «Sindoro" was van Java naar Rot terdam bestemd. Volgens een telegram van gister uit Port-Said zit de Sindoro nog steeds vast. Met het lossen der lading wordt voortgegaan. Alle schepen worden opgehouden. Een Duitsche millionair. De mil- lionair Kommerzienrat Puricelli is gisterenmiddag te Bingen begraven. Al de blinden, jongen en ouden, uit het door hem opgerichte instituut Lepen in den stoet mee. Aan het graf hield de burgemeester een rede, waarin hij Furicelli als weldoener der armen herdacht. De nalatenschap wordt op 200 millioen mk. geschat. Er zijn geene kinderen. De eenige bloedverwanten zijn v. Schorlemer, de Pruisische minister van landbouw, en dr. Kirsch-Puricelli. De eenige zoon van Puricelli is vijftien jaar geleden bij een ongeluk omgekomen. Deze liet 80 millioen mk. na. Hevige storm. Een geweldige Noordooster storm heeft gisternacht en gistermorgen gewoed, in Engeland belangrijke schade aangericht en tal van ongelukken op zee en te land veroorzaakt. In Schotland en in Noord Engeland zijn groote hoe veelheden sneeuw gevallen. Jeugdige booswicht. Een paar maanden geleden goot de veertienjarige herders knaap Vuillemin te Montbenois, Frankrijk, een paar flinke scheuten vitriool in de koffie van zijn patroon, zóóveel, dat de man het dadelijk proefde en voor vergiftiging gespaard bleef. Waarop het veelbeloovend knaapje het huis van zijn baas in brand stak. Dit alles om de verbijs terende reden «dat hij er genoeg van had om uitsluitend met afgeroomde melk te worden vol gepompt". De jongen werd gepakt en stond eergisteren terecht. Hij wist eigenlijk volstrekt niet waarvoor hij daar in de bank der beklaagden zat. De jury nam de schuld aan, maar wees de voor bedachten rade af. 't Hof sprak den jongen brand stichter-giftmenger das vrij, maar beval zijn op zending naar een verbeterhuis voor den tijd van 4 jaren. GoudontdektUit Georgetown in Engelsch- Guiana meldt Reuter, dd. 25 December, dat er in Wenamu, een streek op de grens van Venezuela, goud is ondekt. Eenige honderden menschen zijn er dadelijk op afgegaan en, volgens berichten, is er veel goud gevonden. Er zjjn ook troepen heen, voor het geval Venezolanen de grens niet mochten eerbiedigen. De reis naar het goudhoudende land schijnt zeer moeilijk te zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtde kopy niet teruggegev en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2