Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de jNew York-Herald," dat de kruiser der Ver. Staten «Facoma," de kanoneerboot «Horbet" heeft opgebracht. Deze bedreigde Honduras, tegen 'twelk ze 500 machinisten of Amerikaansche artilleristen africhtte. Generaal Bonilla heeft ge protesteerd tegen de inbeslagname van het vaartuig dat hem behoort. Onze kustverdediging. In een telegram uit Weenen aan de sKöln. Ztg wordt o.m. gemeld, dat OostenrijkHongarije zich met een binnenlandsche aangelegenheid als onze kustverdediging zich niet zal inlaten. Het ligt voor de hand, zegt verder de bericht gever van de »K. Zdat de aansluiting van Holland bij den Driebond en de zoogenaamde Duitsche druk op Holland in deze defensieaange legenheid slechts in de fantasie van Engelsche en Fransche politici en journalisten bestaan. De overste Giidke, de militaire medewerker van. het «Berliner Tageblatt", schrijft 'een hoofd artikel over het vraagstuk. Hij begint mede te deelen, dat ontwerp-kustverdediging nog niet for meel is ingetrokken. Het lawaai, dat er echter in de Engelsche, Belgische en Fransche pers over wordt gemaakt, schrijft Gadke, begint het bloed van onze Nederduitsche neven in beweging te brengen en zij vragen zich af met welk recht het buitenland zich in hun binnenlandsche aan gelegenheden mengt. In Duitschland ziet men met gelatenheid toe. Men is van meening, dat wij in de ruzie het minst betrokken zijn, hoewel zelfs bij deze gelegenheid de geheele wereld onze booze plannen ontmaskert. Het wonderlijkste is echter, dat ook de snelle groei van onze vloot hierin betrokken wordt, die nu toch voor de Hollandsche kustverdediging de onverschilligste zaak ter wereld is. Wanneer wij kwaad tegen Holland in het schild zouden voeren wat in Holland geen verstandig mensch gelooft zou den wij ons waarachtig niet eerst de moeite be hoeven te geven om ons in te schepen. Zulke overdrijvingen rechtvaardigen het vermoeden, dat zekere chouvenistische kringen in Engfeland en Frankrijk geen geheel zuiver geweten hebben. Giidke bespieekt dan de stelling-Holland, die in hoofdzaak gereed is en bij een voldoende aan tal verdedigers zeer sterk. Vervolgens geeft hij het standpunt van de Fransche en de Engelsche pers weer en schrijft M.a.w. verlangen de Engelsche en Fransche bladen, dat ook een Engelsch landingsleger ten allen tijde van de zee toegang tot Antwerpen moet hebben. Men wijst dan met tien vingers tegelijk op het booze Duitschland, dat men nu eenmaal de bedoeling aanwrijft, om onder schending van de Belgische neutraliteit, door het Maasdal op te rukken en zoodoende de versterkte Oostgrens van Frankrijk te ontwijken. Er is gevaar, dat het handhaven van deze beschuldiging aanleiding kan zijn tot ernstige misbruiken. Voor een geweten- looze politiek is niets gemakkelijker dan de drei gende schending van België's onzijdigheid door Duitschland reeds bij het begin van een oorlog als aanleiding te gebruiken om een Engelsch leger naar Antwerpen te zenden, onder voorwendsel van bescherming, maar inderdaad met de bedoeling het Duitsche leger in de flank aan te vallen. Men zegt, dat Engeland zulks niet noodig heeft, omdat het overal op Fransch gebied kan landen. Dat is juist, maar geen bewijs. Het is geheel onwaarschijnlijk, het ie tegen alle Engelsche tra ditie om ooit het kleine leger tot hulptroepen voor Frankrijk te maken. Men zal veeleer een eigen terrein voor den strijd zoeken. Bovendien heeft een opmarsch van uit Antwerpen veel meer uitwerking, als het steunen van de Fransche troepen aan de Lotharingsche grens. Zeker, Engeland zou voorloopig niet veel meer dan 4 divies naar het vasteland kunnen zenden, maar eens in Antwerpen zou het de 4e Belgische devisies, desnoods met zachte dwang, onder zijn com mando stellen en daardoor reedseen onaangename flankbedreiging kunnen uitoefenen. Ik zou bijna gelooven, dat verschillende omstandigheden een dergelijk plan waanschijnlijker doen voorkomen dan b.v. oen mogelijke landing in Esbjerg in Denemarken. Gadke noemt dit alles zuiver theoretische over wegingen, die gelukkig, naar te hopen is, nooit practisch uitgevoerd zullen worden, looft het cor recte standpunt der Hollanders en verheugt er zich over, dat de officieele Fransche kringen deze zuiver Hollandsche aangelegenheid met dezelfde bezonnenheid opvatten als de Duitsche regeering- Java-Australië-lyn, Op grond van het Nationaal en koloniaal be lang eener geregelde stoomvaart onder Neder- landsche vlag tusschen Java en Australië is een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De stoomvaartverbinding wordt ingesteld ter vergrooting van het afzetgebied der wederzijdsche producten en verdient daarom, naar de regeering meent, fmancieelen steun tot een maximum van f150.000 's jaars voor ten minste 12 reizen. Zoowel op heen- en terugreis worden aange daan Batavia, Semarang, Soerabaja, Thursday, Island, Sidney en Melbourne. De stoomschepen moeten op Nederlandsche werven gebouwd zijn. Er wordt tevens voorzien tegen drukken van den kolenmarktprijs op Java door kolenaanvoer door pjjddel van de gesubsidieerde Java-Australië-lijn- R. Stuffken. j. Men schrijft ons uit Brussel De Nederlandsche kolonie te Brussel onderging dezer dagen een gevoelig verlies door het afster ven van den heer R. Stuffken, die den 18n dezer aldaar, in den ouderdom van bijna 80 jaren over leed, na een kortstondige ongesteldheid van slechts enkele dagen. Sinds ongeveer 30 jaren, als oud inspecteur van het boschwezen in Ned. Indië, in Belgisch hoofdstad verblijf houdende, onderscheid de hij zich door zijn nooit verflauwende ijver in het behartigen der belangen onzer behoeftige Iandgenooteneerst als bestuurslid sedert 1883. daarna als penningmeester en de laatste drie jaren als voorzitter der Nederlandsche Vereeni- ging van Weldadigheid. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en in de Fransch orde Pour la mérite agricole. (Vad.) Het eerste Nederlandsche militaire luchtschip. Naar «De Luchtvaart" bericht, is door den heer W. Jochems, te 's Gravenhage, aan de re geering een motorballon Zodiac van 900 M3 aan geboden. De «Zodiac" is een bestuurbaar luchtschip van Fransch fabrikaat, iets kleiner dan de «Zeppelin". Door het Fransche legerbestuur zijn verschillende «Zodiacs" aangekocht, die ook bij de jongste manoeuvres groote diensten bewezen. Het was ons bekend, dat de heer Jochems reeds in het voor jaar van 1910 een «Zodiac" had besteld, aanvan kelijk met het doel dit luchtschip voor zichzelf te gebruiken en daarmee vanuit zijn landgoed »Du ndigt" tochten te ondernemen. Thans heeft, blijkens blijkens bovenstaande mededeeling, de heer Jochems de regeering dit luchtschip aange boden. Wanneer dit geschenk aanvaard wordt, zal het zonder twijfel gebezigd wordeu voor mi litaire doeleinden, waardoor Nederland meteen onder de naties gerangschikt kan worden, die in het bezit zijn van militaire luchtschepen. Tweede Kamerverkiezing. SNEEK. Naar aan de «L. Ct." uit betrouwbare bron wordt verzekerd, bestaat er in het district Sneek het voornemen, voor de a.s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervanging van minister Colijn, een vertegenwoordiger van de beginselen van den Bond voor Staatspensionnee- ring candidaat te stellen. De afdeeling Sneek S. D. A. P. heeft ds. A. van der Heide candidaat gesteld. Nagelaten betrekkingen van militairen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft Burgemeester en Wethouders in die provincie medegedeeld, dat de Minister van oorlog op zijn voorstel besloten heeft in het vervolg de inlichtingen op verzoeken van nage laten betrekkingen van militairen om in het genet van een gratificatie te worden gesteld, niet meer door zijn tusschenkomst in te winnen. Deze maat regel vindt hierin zijn grond, dat uit den aard der zaak de door de gemeentebesturen verschafte gegevens omtrent de levensomstandigheden der adressanten aan de controle van den Commissaris der Koningin ontsnappen, zoodat deze nimmer anders kan doen dan op grond van die feitelijke gegevens zijn indruk mededeelen over het ge rechtvaardigde van het verzoek, een indruk bo vendien, waaraan hij geen groote waarde kan toekennen, omdat een bepaalde maatstaf van be oordeeling ontbrak. De Chineezen in Nederlandsch-Indië. Volgens een door het »Agence d'Extrême Orient" te Brussd ontvangen bericht, zouden de Chineezen in Nederlandsch-Indië tot de regeering te Peking een vertoog hebben gericht tegen hunne gedwon gen naturalisatie. Zij verlangen de aanstelling van Chineesche consuls en de instelling eener Chineesche bank. De betrokken ministers te Peking beloofden met de Nederlandsche regeering hierover te onderhandelen. Hoezeer de Chineezen in Nederlandsch-Indië zich als Chineesche onderdanen beschouwen, zoo gaat het bericht verder, blijkt wel daaruit, dat zij hunne afgevaardigden voor het toekomstige parlement willen kiezen. Het spreekt vanzelf, dat de Chineesche regeering dezen wensch niet kan inwilligen. De Brusselsche correspondent van de «Frank furter Zeitung" teekent hierbij aan, dat de Chi neesche gezant te 's-Gravenhage eenige maapden geleden naar Peking werd opgeroepen, daar de onderhandelingen tusschen Nederland en China betreffende de Chineezen-kwestie in Nederlandsch- Indië niet wilden vlotten. Nu heeft bedoelde functionnaris ook zijne indertijd te 's-Gravenhage achtergebleven echtgenoote laten overkomen, zoo dat zou zijn aan te nemen, dat de onderhande lingen voorloopig zijn afgebroken. Het «Vad." vertelt echter omtrent dit laatste, dat de Chineesche gezant niet is «teruggeroepen", Ook de conclusies, uit het vertrek van mevrouw de gezante getrokken, zijn onjuist Mevrouw Loe is reeds in December jl. in Pe king aangekomen, maar met zekerheid is aan het Vad. bekend, dat sedert dit tijdstip de on derhandelingen tusschen de Chineesche regeering en onzen gezant te Peking over het door China zelf gewenschte consulaire verdrag voortgezet werden Het is te verwachten, dat de minister van buitenlandsche zaken in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over Hoofdstuk III der Staatsbe- grootjng nadere bijzonderheden over den stand der besprekingen zal meedeelen. Zuigelingenbescherniing ia Nederland. Aldus is de titel van het rapport op verzoek van het voorbereidend comité aangeboden aan het van 21 tot 28 Augustus 1910 te Brussel gehouden derde internationale congres voor «opvoeding van het kind in het huisgezin" en uitgebracht door dr. Th. II. van de Velde en E. S. Frank, kinder arts, beiden te Haarlem. Dit rapport is thans als brochure verschenen bij den uitgever K. Steens- ma, te Purmerend. De schrijvers geven in dit rapport een overzicht van hetgeen in ons land gedaan wordt op het gebied der zuigelingenbescherming waarmede naar hun meening kraambescherming hand in hand moet gaan. In het eerste gedeelte wordt uiteen gezet, uit welke factoren een goed en volledig stelsel van practische zuigelingenbescherming be hoort te zijn samengesteld. In het tweede gedeelte wordt dan, met eenigen rechtmatigen trots, mede gedeeld wat in Haarlem op dit gebied is tot stand gebracht en hoe die instellingen werken de schrijvers wijzen erop, dat Haarlem de eer toe komt, het eerst in ons land volgens het beginsel «geen zuigelingenbescherming zonder kraambe scherming" te hebben gewerkt. In het derde gedeelte eindelijk, vindt de opsomming van de inrichtingen, die op dit gebied in Nederland werk zaam zijn, een plaats. Ten slotte vatten de schrijvers hun meening samen in een achttal stellingen, waarna zij in een «naschrift" tot de lezers, vooral de artsen, het verzoek richten hen op de hoogte te willen houden van hetgeen aan de door hen gedane mededeelingen ontbreekt of hun aandacht te vestigen op wat verder nog op dit gebied in ons land tot stand wordt gebracht. Zij doen dit beroep des te vrijmoediger, omdat in de onlangs te Utrecht gehouden vergadering van het Nationale Comité voor het in September 1911, te Berlijn, te houden Internationale Congres voor zuigelingenbescherming de wensch is uitgesproken, dat deze schrijvers zich zouden belasten met het doen van een mededeeling aan dat congres om trent, dat wat Nederland in zake zuigelingenbe scherming verricht. Wie in dit belangrijke onder werp belangstelt, zal zeker veel wetenswaardigs uit dit kleine geschrift putten. (N. T. v. G.) R. Roosmale Nepveu. Men schrijft ons uit Petersburg Onze diplomatieke vertegenwoordiging te St. Petersburg heeft een groot verlies geleden door het vertrek van den heer R. Roosmale Nepveu wien op verzoek eervol ontslag is verleend als attaché bij de Nederlandsche legatie. In den korten tijd. dien de heer Roosmale Nepveu in Petersburg doorgebracht heeft hij werd eerst in Juli 1910 van de legatie te Peking naar hier overgeplaatst is hij erin geslaagd door zijn prettig, sympathiek karakter zich vele vrienden te verwerven. Al billlijken zij de redenen die hem ertoe gebracht hebben de diplomatieke loop baan vaarwel te zeggen, blijft toch een gevoel van oprecht leedwezen over dit spoedige vertrek de overhand behouden. Het hartelijk uitgeleide hem op den avond van zijn vertrek gedaan, is daarvan het ondubbelzinnig bewijs geweest. («Tel.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.4 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 754.2 te Seydisjjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, kouder. Volksbadhuis. f B. en W. hebben aan den Raad de volgende missive gezonden „In zijn vergadering van 6 December 11. ver- klaarde Uw Raad zich bereid van do Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhnis" het bestaande bad huis, dat door werken der Gemeente zwaar heeft geleden, te koopen voor f 10.000.en aan de Vereeniging ten behoeve van de exploitatie van een nieuw op te richten badhuis een jaarlijksche subsidie van f500.te verleenen. Naar aanleiding daarvan bericht nu de Ver eeniging, dat zij zich tot 'de Spaarbank alhier heeft gewend om het ontbrekende kapitaal ten be drage va.n f 20.000.ter leen te mogen ontvangen en dat deze zich daartoe bereid heeft verklaard op gunstige voorwaarden rentevoet 31/2 °/o, betaling van rente en aflossing in een anhuïtéit van 41/2 °/o onder beding evenwel dat de Gemeente rente en aflossing zou waarborgen. Waar deze f900.-— zou bedragen, zóu dit bedrag als maximum voor de garantie van de zijde van de Gemeente gelden. Blijkbaar is het echter de bedoeling dat de Gemeente niet bloot de rente en aflossing zal waarborgen', maar dat ook de subsidie zal worden verleend tot genoemd bedrag van hoogstens f900.„hoogstens" dan te verstaan in dien zin, dat het werkelijk bedrag naar de behoefte zal bepaald worden. Nog zij ei' op gewezen, dat de Spaarbank de garantie niet eischt voor den geheelen duur van de leaning. d,q,ch genoegen nesnjl .met eene voor de eerste tien jaar. Na alles wel te hebben overwogen, zijn wij van oordeel, dat de Vereeniging heeft' gedaan wat zij 'kon en het gunstigste aanbod heeft verkregen, dat to verkrijgen was, zoodat er voor de Ge meente, wil zij de zaak niét zien schipbreuk lij den, reden is om iets verder te gaan dan ge schiedde bij het Raadsbesluit van 6 December 11. Dit komt dan neer op een verhooging der sub sidie nu bepaald op een vast bedrag van f500. tot een bedrag van ten hoogste f 900.en ga rantie daarvan gedurende tien jaar. Wij stellen U derhalve voor bet, verzoek in te willigen en daa'rtoe te nemen het besluit' dat in ontwerp pierbij 'gaat. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in wiskunde aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus te 's Gravenhage komt no. 2 voor de heer Th. J. de Jongh van Arkel, leeraar aan de H.B.S. alhier. De Staats Ct. no. 18 bevat de Konin- klijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschappen alhier le. Stoombootdienst «Koophandel I". Doel goederenvervoer in den meest uitgebreiden zin van het woord. Kapitaal f 5000 verdeeld in 10 aandeelen, elk van f 500, welke alle zijn geplaatst. Voor de eerste maal directeur de heer A. Tieman, 2e. Stormbootdienst «Koophandel IIKapitaal f 5000, verdeeld in 10 aandeelen elk van f 500, welken allen zijn geplaatst. 3e. Stoombootdienst «Koophandel III". Kapi taal f 10.000. verdeeld in 20 aandeelen van f 500, welke alle zijn geplaatst. 4e. Stoombootdienst «Koophandel IV". Kapi taal f 7000, verdeeld in 14 aandeelen, elk van f 500, welke alle zijn geplaatst. Laatstgenoemde drie vennootschappen hebben hetzelfde doel en denzelfden directeur als eerst genoemde. D e 40-j arige B. van der Toorn, wo nende alhier, deed gisteravond bij de politie klachte, dat hij bij een vechtpartij mishandeld was. De man kon echter den dader niet aanwijzen. Vanmorgen werd vanwege de glas- fabriek «De Schie" aangifte gedaan, dat op het terrein van de fabriek 32 «scheepjes", gebruikt wordende voor de glasmakerij, gedeeltelijk bescha digd waren, vermoedelijk moedwillig. Een onderzoek wordt ingesteld. Heden-morgen 7 ure ongeveer werd een gistwagen van den vrachtrijder Van Lingen met éen paard bespannen en door den 49-jarigen C. Verbeek, wonende Mathenesserstraat, bestuurd, aan den Rotterdamschen dijk, door de electrische tram komende van Schiedam nabij het Roode Hek zoodanig aangereden, dat de voerman van den bok op de straat viel. De man bekwam daarbij aan het rechterbeen boven de knie eene ontvelling en klaagde dat hij overal pijn had de wagen werd belangrijk be schadigd doch het paard bekwam geen letsel. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 24 Jan. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 25 Jan. 24 u. Stedelijk Museum (Doeleplein.) Woensdag 25 Jan. 2*/2 4. Maison Van der Heyden, Gezellige Samenkomst, Ver. voor Vrouwen kiesrecht. Vrijdag 27 Jan. 8 u. Bondsgebouw. Jaarvergade ring R. K. Kiesvereeniging. Rotterdam. Zondag 22 Jan. 2i/a u. Tivoli. Matinée Mossel— Percy Grainger. Zondag :22 Jan. 2t/2 u. Circus. R. O. V. 4do matinée Serie A. Ongelukken. Vrijdagmiddag waren enkele jongens van 7 lot 11 jaar op een der grachten te Wioudrichem aan het, zoogenaamde ijsloópen. Plotseling zakten zij midden in de gracht er door. Na verschillende pogingen werden 4 jongens ge red, de vijfde, een zoontje van J. Viveen, is verdronken. Het lijkje is een twintig minuten later opgehaald. Te Honselaarsdijk zijn mej. K., haar doch tertje en haar zuster, door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. Landverhuizers. Te Rotterdam is bericht ontvangen dat de Russische landverhuizers van het stoomschip „Campanello" te Bentheim zijn doorgelaten. Mollenvangers. In de provincie Groningen worden meer en meer maatregelen genomen om hét z.'g. molienvangett te verbieden. Niet alleen, dat in de vergaderingen van de afdeelingen der Cr. M. v. L. ,en N. wordt besloten do mollen vangers van de landerijen te weren, o;ok in de vergaderingen van besturen der waterschappen on molenkolonies is beslóten hot vangen van mollen geheel te verbieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2