Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Gemengd Nieuws. wijze die pijnlijker en ernstiger is dan eene ver oordeeling tot gevangenisstraf zoude zijn; sdat eene veroordeelde nog rechten heeft, doch hij weerloos tegenover die uitspraak staat »dat hem ook geen gewoon rechtsmiddel be kend is om hiertegen op te komen sdat hij protesteert tegen en verwerpt de feitelijke overwegingen waarop de psychiaters hunne conclusies hebben gebouwd en de onjuiste feitelijke voorstelling van zijn handelwijzen, zoo als die in het Arnhemsche arrest staan vermeld «dat hij zich diensvolgens tot de Tweede Ka mer wendt met het eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of ondergeteekende zich wer kelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in het rapport der psychiaters en in het arrest is vermeld sdat zulks ook is in het algemeen belang, daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papendrechtsche Strafzaak is geworpen." dat de Tweede Kamer evenwel besliste dat de zaak uit moest zijn dat hij thans kennis heeft genomen van het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Justitiebegrooting, waarin de Papendrechtsche strafzaak opnieuw ter sprake wordt gebracht en dat hij zich nu eerbiedig wendt tot de Eer ste Kamer met hetzelfde verzoek. Ons leger. Uit de »Memorie van Antwoord" op de alg. beschouwingen in de Eerste Kamer over de Staatsbegrooting 1911 »Dat de toestand van ons leger en zij strijd vaardigheid veel te wenschen overlaten, wordt door de Regeering zeer betreurd en zij kan dit niet tegenspreken. Onbillijk en onjuist acht zij intusschen de meening, dat die ongunstige toestand te wijten is aan het tegenwoordig Kabinet en hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het gefaald hebbend tweeploegenstelsel. De Regeering her innert er aan, dat dit Kabinet bij zijn optreden inzonderheid bij het hoofdvvapen, de infanterie, een verwarden toestand vond en de invoering van het tweeploegenstelsel in den tegenwoordigen vorm, slechts een als proef bedoelde noodmaatregel was, waarmede men hoopte zonder schade voor de geoefendheid, aan den strijd over de kwestie van het blijvend gedeelte een einde te maken, in af wachting van de invoering eener nieuwe Militie- wet, die definitieve verbetering zou aanbrengen. Die hoop is evenwel niet vervuld. Van haar verantwoordelijkheid om in dezen toestend ver betering te brengen, is de Regeering zich ten volle bewust. Zij verwacht die verbetering in de aller eerste plaats van de nieuwe Militiewet. Mocht de totstandkoming van die wet onverhoopt nog geruimen tijd op zich laten wachten, dan zal zij niet aarzelen voorstellen in te dienen, om tijdelijk tot het oude stelsel terug te keeren." De Negende Algemeene Tienjaarlyksche Volkstelling. Het Centraal-Bureau voor de Statistiek publi ceert in de Staatscourant" no. 19 de definitieve uitkomsten der negende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, gehouden op Lil December 1909. Wij ontleenen er het het volgende aan De bevolking bedroeg op genoemden datum Mannen. Vrouwen Totaal. Noord-Brabant 311.133 311.946 623.079 Gelderland 322.479 317.123 639.602 Zuid-Holland 676.079 714.665 '1.390.744 Noord-Holland 536.835 570.808 1.107.693 Zeeland 115.457 117.058 232.515 Utiecht 141.306 147.208 288.514 Friesland 180.588 178.964 359.552 Overijsel 193.964 188.916 382.880 Groningen 162.275 165.770 328.045 Drente 90.061 83.257 173.318 Limburg 168.714 163.293 332.007 Het Rijk 2.899.128 2.959,950 5.858.175 De bevolking van het Rijk bedroeg volgens de volkstellingen 31 Jan. 1830 1.278 046 '1.335.441 2.613,487 1 1840 1.401,004. 1.459.565 2,860.559 19 Nov. 1849 1 498.811 1.558.068 3.056.879 31 Dec. 1859 1.629.035 1.680.093 3.309.128 1 1869 1.764.118 1.815.411 3,579.529 31 1879 1.983.164 3.029.529 4 012.693 31 '1889 2.228 487 2,282.928 4.511.415 31 1899 2.520.602 2.583.535 5.101.137 31 1909 2.899.125 2.929.050 5.858.175 Het aantal vrouwen is in verhouding tot dat der mannen in het laatste tienjarig tijdvak we derom afgenomen en van 1025 mannen per 1000 vrouwen gedaald op 1021, verband houdende met een zij het dan ook geringe afneming van het jongensoverschot bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden van de sterfte onder de beide geslachten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.0 te Arlon. Laagste barometerstand 754.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke, meest westelijke wind, nevelig tot bewolkt, waar schijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. „Recht, Plicht en Orde." De jaarvergadering van de R. K. Kiesvereeni- ging »Recht, Plicht en Orde" gister-avond in de bovenzaal van het Bondsgebouw gehouden, werd door den voorzitter, den heer A C. A. Nolet, op de gebruikelijke wijze geopend: met den Christe- lijken groet. De voorzitter, daarna de volgorde der werkzaam heden mededeelende, verheugde zich over de op komst, veel grooter dan hij verwacht had, en hoopte, dat deze vergadering vruchtbaar zou zijn in het belang van de kiesvereeniging. Daarna deelde de voorzitter, na lezing en goed keuring der notulen, mede, dat de koninklijke be williging op de vastgestelde statuten nog niet was ingekomen. Een kleine bemerking op art. 2, waar bij het bestuur zich aanstonds gevoegd had naai den wensch der regeering, had het inkomen dei- koninklijke goedkeuring, die nu zeker zou ver kregen worden, doen vertragen. Nu de koninklijke bewilliging nog uitbleef, had het bestuur er aan gedacht, de aandeelen der leening bereids als recepissen uit te geven maar hierbij deed zich de moeilijkheid voor, dat ook d i e gezegeld moeten worden. Waar nu echter de zekerheid is gegeven, dat dit zegelrecht later bij het uitgeven der aandeelen wordt vergoed, denkt het bestuur er toch aan met het voorloopig plaatsen der leening een aanvang te maken. Door den secretaris, den heer P. Heilker, werd daarna het Jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het aantal leden jn 1910 368 bedroeg en er 5 vergaderingen wa ren, die gemiddeld door 374/5 der leden be zocht werden. De discussiën waren over 't alge meen zeer geanimeerd en liep vooral ook over de financieele aangelegenheid der kiesvereeniging. Ook over de benoemingen in gemeen tedienst werd herhaaldelijk in de vergade ringen gesproken en erkend, dat de Katho lieken op dit punt nog zeer ten achter zijn. r- Door het krachtig initiatief van den penningmees ter, den heer C. H. Scheflers, is men in het ver loopen jaar begonnen de geldzaken in het leine te brengen, door het besluit tot het uitschrijven van een leening van hoogstens f1000.wat tengevolge had dat rechtspersoonlijkheid voor de kiesvereeniging moest worden aangevraagd. De verkiezingen in 1910 liepen allen gunstig af: de heer Evers werd tot lid van den Gemeenteraad gekozen en de heer mr. von Briel Sasse met overweldigende meerderheid tot lid der Prov. Staten herkozen. Ook de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken hadden een gunstig verloopde aftredende leden werden herkozen en de heer Th. G. van der Rurg als nieuw lid gekozen. Het bestuur moet gedeeltelijk vernieuwd wor den. Aftredende leden zijn de heeren A. C. A. Nolet en J. H. Frederiks, die niet meer wenscht herbenoemd te worden. Bovendien moet nog een bestuurslid worden gekozen in de plaats van den heer Herm. Jansen, die tusschentijds ontslag nam de heer J. H. Frederiks, als voorzitter der Pro- pagandaclub, en de heer Herm. Jansen, als be stuurslid sedert 1901, hebben zich zeker beiden jegens de kiesvereeniging verdienstelijk gemaakt. Ten slotte memoreert het jaarverslag nog de benoeming tot burgemeester dezer gemeente van den heer M. L. Honnerlage Grete, een eer voor de katholieke partij en onze vereeniging, waarvan hij lid en oud-bestuurslid is, en wijst daarna nog op de gehouden volkstelling, waarvan wij dezen zomer den weeromstuit zullen zien. Nadat hij den secretaris dank had gebracht voor zijn uitnemend verslag, deed de voorzitter door den penningmeester den heer C. H. Schef- fers, het Financieel verslag uitbrengen, waaruit bleek, dat de jaarrekening sluit met een kassaldo van f 49.89, terwijl er in tusschen nog circa f800.— schuld is, aan reke ningen over verschillende verioopen jaren te be talen. Vol vertrouwen op de te plaatsen leening, hoopt men die schuld echter binnen betrekkelijk korten tijd te hebben gedelgd. Toen ook hier den verslaggever dank was ge bracht, de rekening door eene commissie bestaande uit de heeren Hrs. Rebers en B. Verhoeve was accoord bevonden, en de penningmeester gede chargeerd, was de Verkiezing voor het bestuur aan de orde. In de vacaturen ontstaande door de p.eriodieke aftreding der beide hiervoor genoemde heeren werden gekozen de heeren A. C. A. Nolet met 33 en J. H. Evers met 28 stemmen, terwijl er nog eenige over verschillende personen verdeeld waren. De heer Nolet, bedankend voor het vernieuwd vertrouwen, zeide, zooveel zijne krachten dit zul len toelaten, de betrokken zaak te willen dienen den heer Evers, afwezig, zou van zijne benoe ming kennis worden gegeven. In de vacatureHerm. Jansen werden daarna bij eerste stemming uitgebracht op den heer P. J. M. A. Lagerwey 17 en op den heer Jos. Meijer 13 benevens eenige verdeelde stemmen, zoodat niemand de volstrekte meerderheid verkreeg. Voor eene nieuwe stemming aanving verklaarde de heer Lagerwey, dankend voor het vereerend en verrassend blijk van vertrouwen, om zijne tegenwoordige positie een dergelijke benoeming niet te kunnen aannemen. Daarna, werden uitgebrachtop den heer Jos. Meijer 26 stemmen, terwijl nog een aantal stem men over verschillende personen waren verdeeld. De heer Meijer, des gevraagd, verklaarde dan kend voor het betoonde vertrouwen, de keuze op hoogen prys te stellen, en hoewel hy liever had gezien die op een ander was gevallen, toch zijn best te zullen doen, De voorzitter, den heer Meijer huldigend als iemand die voor de katholieke openbare zaak veel gevoelt, noodigde den nieuwgekozene uit aan de bestuurstafel plaats te nemen, waaraan hij gevolg gaf. Daarna wees de voorzitter op het komend Verkiezingswerk. Er moeten dit jaar zeven Raadsleden periodiek aftreden, waaronder de heeren Honnerlage Grete en Lagerwey. De Burgemeester wenscht echter niet als Raadslid herkozen te worden. Dan moe ten de vacatures te ontstaan door het ontslag nemen van de heeren De Groot en Van der Schalk worden vervuld en tengevolge van de volkstelling moeten er 2 nieuwe leden gekozen worden 't gaat dus om 41 Raadsplaatsen. Om bij de verkiezingen in 't algemeen succes te hebben, moeten de kiezerslijsten goed zijn samengesteld. Daarom moeten allen er zooveel mogelijk toe medewerken om dit nuttig werk voor 15 Febr. in orde te brengen. Het bestuur heeft zijnerzijds gemeend een spreker te moeten uitnoodigen, alleszins in staat om allen voor dit groote werk warm te maken. Aan baron van Wijnbergen is de keuze gegeven op 8 of 9 Fe bruari daartoe eene rede te houden in de groote Bondsgehoorzaal, welke rede nader op de gebrui kelijke wijze zal worden aangekondigd. Voorz. wekt allen op er toe me'de te werken, het succes van dien avond te verzekeren. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen het verzoek was ingekomen, voor April te willen opgeven, welke punten men op de algemeene ver gadering wenschte besproken te zien, het getal der leden en de namen der bestuursleden aan te geven. De vergadering machtigde het bestuur, zich tot het laatste te beperken. Na nog ean enkele bespreking bij de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie sleutels, ceintuur, borstel en jasje. Bij de volgende personenbontje en gouden broche, Zuidgeest, N. Haven 163'oorbelletje, Elgers, Villastr. 108 sleutel, Blokland, Adrianastr, 15portemon met inhoud, Mulder, Broersvest 49 idem, Ilergijk, Spoorstr. 12; ring met sleutels, Marks, Spuistr. 5; kindermutsje, Nieuwstraten, L. Achterweg 51kinderzak met inhoud, Mariens, Hoogstr. 192 bov.roeiboot, vlieger, gemerkt^ Dolleman, zeestr. 13trekhond, Verlinden, Broersveld 110'; blikken kan, v. Wolfswinkel, L. Haven 6. Toon eel wedstrjjd. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de vijfde feest (coneours)- avond door „Alb. Thym" op morgen (Zondag)- avond te geven, wordt aangekondigd. Dien avond zullen optreden de tooneelveree- nigingen „Schaeptnan" te Rotterdam en „Utile Dulci" te Edam, terwijl ook het harmonie-orkest „St. Ambrosius", directeur de heer J. F. M. Smits, zijne welwillende medewerking zal ver- leenen. Daar deze feestavond voor iedereen toeganke lijk is en aldus een groot publiek mag verwacht worden, is 't zeker geraden, van de gelegenheid tot plaatsbespreken, die morgen-middag van 12i/ali/2 ure gegeven wordt, gebruik te maken. MuziekschoolToonkunst. Blijkens achterstaande advertentie zal Dinsdag a.s., 's avonds 7 ure, in „Musis Sacrum" de open bare les van de muziekschool der aid. Schiedam van „Toonkunst" worden gehouden, die de aan neming van leerlingen steeds voorafgaat. BI ij kens voorstaande kennis ge ving zal de Spoelingbrug voor het verkeer met rij- en voertuigen na Maandagavond 10 ure, en, zoo noodig, Dinsdag ook op den dag, afgesloten zijn. Vanmorgen vroeg is aandenRot- terdamschen dijk een vrouw zwervende gevonden, die veel gevaar liep een ongeluk te krygen, daar zij tusschen de rails van de electrische tram liep. 't Bleek te zyn een 45-jarige vrouw, te Rotterdam thuis behoorende, die niet al te wel bij het hoofd is. De vrouw werd in staat gesteld, met vrij tram- vervoer, veilig hare woonplaats te bereiken. UIT KETHEL EN SPALAND. Do jaarvergadering van onze R. K. Kiesvereeni ging, gister-avond alhier onder voorzitterschap van den heer Heinsbroek gehouden, was zeer druk bezocht. Na afloop van de gewone huis houdelijke zaken trad in deze vergadering als spreker op de weleerw. pater J. Knippenburg, O. P., kapelaan der Singelkerk te Schiedam, die een welsprekende rede hield over „Het Socia lisme en de Katholieke Kerk". De begaafde spre ker zette uiteen, dat het socialisme niets anders is dan de ontwikkeling van de zuiver heidensche denkbeelden, die de tegenwoordige ongeloovige webenschap aanhangt en leert omtrent God, de 'wetenschap en don mensch. 1 De weleerw. pater Knippenburg vond een aan dachtig gehoor en mocht aan het eind den dank der vergadering op de meest vereeltende wijze ontvangen. Dje hooggeachte herder dier parochie, de zeereerw. pastoor Dirken, bracht hem in wel gekozen bewoordingen dank voör zijn leerrijke rede, die allen blijkbaar bijzonder had voldaan- UIT ROTTERDAM. B. en~W. van Rotterdam hebben aan de Rot- fterdamsche Vliegvereeniging, directie J. C. H. Van Duijl, D. Reese en Joh. ZWeinberg, ver gunning verleend om op het exercitieternnn al daar te plaatsen een hangar, waarin geplaatst zal worden een Blériot-vliegmachine, geschikt voor twee personen. Met de plaatsing der hangar is reeds begon- nein, terwijl de vliegmachine reeds in Rotter dam is aangekomen. Naar aanleiding van de 25-jarige vereeni ging van Rotterdam en Delfshaven zal in het archiefgebouw aan de Mathenesserlaan een ten toonstelling worden gehouden van archiefstukken, teekerringen, prenten, enz., betrekking hebbende op Delfshaven, van 30 Januari tot en met 5 Februari. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. J Ij1 Zondag 29 Jan. 8 u. Bondsgebouw. 5e Feest avond „Alb. Thym". Rotterdam. Zondag 29 Jan. 2£ u. 5e Namiddag-concert Eru- ditio Musica Brand. Gisteravond otiMreeks 9 uur ontstond door onbekende oorzaak een begin van brand op de verdieping van de Rietmeubelfabriek „Werk lust" van den heer Robben, aan den Badhuis* weg te Apeldoorn. Aanvankelijk door de brandweer gebluscht, sloegen een oogenblik later de vlammen felle* uit. Het gebouw met inventaris ging geheel in dë vlammen op, alsmede een naastbijgelegen per ceel, bewoond door de wed. Oldenhof, waar even wel de inboedel kon worden gered. De gebouwen, eigendom van den heer Salomons te Amsterdam, vroeger directeur der in hetzelfde perceel ge vestigde „Apeldoornische B eg r a f eni s vereeni g j ng als ook de inventarjs der rietmeubelfabriek, wa ren tegen "brandschade verzekerd. f Aambeien en aandoeningen der huid. Vele mjenschen zijn aangedaan met aambeien én wanneer zij van tijd tot tijd verschrikkelijk daardoor lijden, komt dit doordat zij twee ver gissingen maken: lo. omdat zij' hun kwaal niet als ernstig beschouwen en 2o. omdat zij den ken, dat er voor hen geen genezing' mogelijk is. Hun kwaal is ernstig, omdat zij een zeer slech ten' invloed uitoefent op het humeur van den lijder, hem soms krankzinnig maakt door do onbedaarlijke jeuking en pijn, en bij verwaar- loozing zich steeds kan uitbreiden en mettertijd een operatie noodzakelijk maakt. j Genezing is mogelijk door toepassing' van F os1- ter's Zalf, het geneesmiddel bij: uitnemendheid. Reeds de eerste aanwending brengt verzachting ein doet weldadig aan. Foster's Zalf is een speciaal geneesmiddel voor aambeien en allo jeukend© huidziekten, als: ec- zeem, gordeluitslag, roos, winterhanden en -voe ten, huiduitslag, enz. Zij is te Schiedam verkrijg baar bij de heeren KAPPELHOFF HOVINGH- Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één-, of f 10.voor zes doozein. 1 Kerknieuws. Te Weert is Donderdag overleden, na eene zeer pijnlijke ziekte, de zeereerw. heer P. M. H. Hermans, professor aan het Bisschoppelijk College aldaar. De overledene was sedert 1890 aan het College verbonden en bereikte den leeftijd van 47 jaren. Z. D. H, Mgr. Drehmanns benoemde heim voor korten tijd tot pastoor te Well. (Msb.) j Te Zwolle is overleden dë overste van het Lieidegesticht, Zuster Maria Josephine (in de wereld mej. De Peters) in den ouderdom van ruim 70 jaren. Zuster Josephine Werd den 5en September 1840 te Huisson geboren, was achtereenvolgens als Overste werkzaam te Delft, Groesbeek, Den Bosch en de laatste 9 jaren te Zwolle. Verleden jaar vierde zij nog onder algemeene belangstel ling het gouden feest harer professie. De wereldtentoonstelling te Tokio. Met de voorbereidingen voor de groote Japansche tentoonstelling in 1917 te Tokio zs' dit jaar een begin worden gemaakt. Het in bijzon* derheden opgesteld program zal aan het Parlement in de zitting van 1911/1912 worden voorgelegd- Be tentoonstelling, die ongeveer driemaal zoo groot zal worden als die welke tot nu toe in Japan zijn gehouden, zal, naar het schynt, gelyk zyn aan d® Brusselsche. Volgens een mededeeling in de Japansche staats* courant is een lid van het Heerenhuis, Hiraja®* Seischin, tot voorzitter benoemd. Hirajama heeft ryke ervaring op tentoonstellingsgebied. Hy w»3 gedurende vele jaren in buitenlandschen dienst- In 1878 en 1900 was hy te Parysin J9CÖ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2