Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het '.Ooauuuujifciclif. T.ero-.thera^utisdi© ireti- tuut te Weeihui heeCkopdracht ontvangen, 1000 buisjes met pest-serum naar China te zenden. Berichten, te Parijs uit Lissabon ontvangen, melden, dat in verschillende gedeelten van Lissa bon heftige manifestaties hebben plaats gehad. Aan ,ido plannen ter verbetering van 'de haven van Londen is nog het volgende ontleend. Het voorstel is om dadelijk te beginnen aan de verg rooting van de eigenlijke LondensChe en West- Inidische havens, en aan hel graven van nieuwe hdveris ten Z. en X. van de Albert haven. Te zamen zouden deze werken bij de 3,900,000 kosten. Later wordt dat werk voortgezet en Wor den de andere havens onder handen genomen. Aan Tilbury alleen denkt men een kleine drie millioen pond ten koste te leggen. Het plan is daar oen steiger te oonwen, waaraan de grootste mail booten hun reizigers kunnen ontschepen. Dat zal de Batavier-lijn ten goede komen. Alleen de St. Kathrijne-, Millwall- en Surreyhaven zijn niet in het ontwierp opgenomen. De plannen zullen nog ter goedkeuring aan het algemeen havenbe stuur van Londen worden voorgelegd. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Ma drid, dat. de autoriteiten binnenkort honderd vrouwen 'met de bewaking van anarchisten zullen belasten. In Russische hofkringen gaat het gerucht van de aanstaande verloving van de oudste doch ter dies Tsaren, de 15-jarige grootvorstin Oiga, en grootvorst Dmitri Paflowitsj. Te 2.40 hedennacht zijn te Karlsbad hevige aardschokken gevoeld. Dwars ever het plein en door de stad zijn kleine aardspleten ontstaan. Ook nit Smedjabacken ,en Delarne (Zuid-Skan- dinavië) zijn tegelijkertijd berichten gekomen om trent een aardbeving. Volgens ©en telegram uit Sint-Petersburg aan de „Zeit" zal hot plan tot reorganisatie der Russische vloot in de Zwarte Zee binnenkort de Doema hereiken. De aangevraagde kredieten be dragen 250.000.000 roebels. Mag men de „Börsen-Courier" gelooven, dan is de vrees gewettigd voor een hernieuwing der Balkan-crisis tengevolge van den toestand in Yemen, welke Turkije noodzaakt een aanzienlijke strijdmacht ,aan het effectief van het Turksche leger in Europa t© onttrekken. België kocht in Duitschland in 1910 voor 554.912.215 fr., tegen 488.512.790 in 1909, wat voioir 1910 een vermeerdering 'geeft van 66.399,425 fr Boigië verkocht aan Duitschland in 1910 voor 730.070.484 fr, tegen 728.768.589 in 1909, 't zij een vermeerdering voor 1910 van 7.300.895 fr Duifechland is dus ©en uitstekende klant van België, - misschien wei de beste. (II. v. A.) Van deze week zal van de scheepswerf der Thames Iron Works te Blackwall de eerste dread nought te water loopen, die er te Londen gebouwd is. De I hunderer, aldus zal bet schip door de ecbtgenoote van den aartsbisschop van Kantelberg worden gedoopt, zal een 5000 ton gróoter zijn dan de oorspronkelijke Dreadnought, die nagenoeg 18.000 ton meet. Haar tien kanonnen zullen van ongeveer 34 c. M. zijn, tegen 30^ die der Dread nought, welke allen tien (tegen acht) naar één zijde zullen kunnen schieten. De Dreadnought, had eeu pantser van een 28 cM. Krupp-staal, de Thunderer krijgt er een van 30 cM. Simpson- staal. De snelheid zal dezelfde zijn als die der Dreadnought, 21 knoop. Uit Sofia, wordt aan de «Times" gemeld In den loop der geheime zitting door de Sobranje gehouden, heeft de minister van Oorlog, Nicolajeff, medegedeeld, dat Bulgarije gereed was om 450.000 welgewapende mannen in het veld te brengen. De Russische Doema heeft gisteren hare zittingen hervat. Zij heeft zonder debat eene motie aangenomen strekkende om in de zitting van 1 Februari aan de regeering te vragen, welke maatregelen zij heeft genomeu om de pest in Siberië en in heel het rijk te bestrijden. Een draadbericht uit New-York meldt: Twee duizend anarchisten hebben gisteren hier op de Brodway eene betooging gehouden, de «Marseillaise" zingende. Na eene meeting waar bij de sprekers in verzet kwamen tegen de exe cutie van de Japanneezen die een complot tegen den Keizer vormden, hebben de betoogers het Japansche consulaat willen aanvallen; maar de gendarmen hebben ze verstrooid. Verscheidene arrestaties hadden er plaats. Het departement van Oorlog te Washing ton ontving het bericht, dat de luchtreiziger Mac Cardy die van Key-West naar Havana was vertrokken, op 10 mijlen afstands van Havana in zee was gvallen. Hij werd echter gered. een pij,e,motor met omkeerbare beweging, waar mede aan de oppervlakte een vaart van 11 mijl kan worden behaald onder water kan de electro motor -haar een snelheid van mijl geven- Aan de oppervlakte kan de boot een afstand af- leggen van ongeveer 600, onder water van 40 mijl. Vier Whitehead-torpedo's van 45 centimeter kunnen achtereenvolgens door de voegbuizen ge- lanseerd worden. De boot is van de noodige stuurinrichtingen voorzien om zoowel in het ho rizontale als in het verticale vlak te kunnen sturen. „De Zeven Provinciën". Reuter seint uit Durban De «Zeven Provinciën" is naar Mauritius ver. trokken, en gaat vandaar naar Batavia. Clmstelyk-Historische-Unie. Op de buitengewone algemeene vergadering der Christ.-Hist. Unie op Vrijdag 10 Februari a.s. te 's-Gravenhage te houden komen, naar in de „Ned." wordt meegedeeld, aan de orde Bespreking van den algemeenen politieleen toe stand. Behandeling der motie van den heer Van Koets veld, betreffende de publicatie der organisatie. Mr. W. van Lanscliot. Naar de Msb. uit goede bron verneemt, zal het nieuw-gekozen Eerste Kamerlid voor Noord-Bra bant, mr. W. Van Lanschot, voorloopig niet als zoodanig zitting nemen, daar hij voor eenige weken in het buitenland vertoeft. Onderzeesche boot. Van de werf der Kon. Maatsch. de Schelde te Ylissingen is gister de tweede onderzeesche tor pedoboot te water gelaten, Ze is voorzien van De Papendrechtsche strafzaak. De minister van justitie zegt in de Memorie vaii Antwoord op het Voorloopig Verslag betref fende de jus titiebeg rooting het volgende over boveWgeiioemde zaak: Wat de Papendrechtsche rechtzaak betreft zegt de minister dankbaar te zijn voor de hem van meer dan' éêne zijkle gebrachte hulde. Bij de beantwoording der gemaakte opmerkingen meent de minister ,op den voorgrond te moeten stellen, dat. hij van oordeel is dat ha de behande ling der zaak in de Twoede Kamer de Papen drechtsche zaak als geëindigd is te beschouwen en dat hij vertrouwt dat ook de Eerste Kamer, ofschoon in het VV. tal van opmerkingen óver deze aangelegenheid ge-maakt, zijn, met de Twee de Kamer en den minister de wenschelijkheid be aamt, dat niet opnieuw do-ör eene uitvoerige ge- -daehtenwisseling de gemoederen wreder verhit wor den. Zonder daarom zijn persoonlijk oordeel te kennen te geven over alle ter sprake gebrachte punten, veroorlooft de minister zich te bepalen tot eene beantwoording van die opmerkingen wel ke op eene daad of uitlating' van "de regeering zleve betrekking hebben. De minister herinnert er in dit verband aan d'at hij krachtig geprotesteerd heeft tegen de al gemeen© beschuldiging als zonde de rechterlijke macht partijdig zijn, een protest dat in waarlijk niet dubbelzinnigo bewoordingen is geuit. Aan de toewyding en absolute onpartijdigheid van de rechterlijke macht naar beste weten is alle hulde gebracht. Bréngt déze waardeering nu echter mede zoo vraagt de minister dat elk woord van kritiek, ook wanneer deze een opbouwend karak ter drhagt, en geheel in het algemeen wordt uitgesproken, achterwege moet blijven De minis ter imeent die vraag beslist ontkennend' te moeten beantw-o-orden. -Gelijk bij de a.s. herziening van bet Wv. Strafv. noodwendig de practijk in de rechtzaal besproken moet worden, waarbij' af keuring, indien er termen voor aanwezig zijn, niet behoeft achterwege te blijven, zoo achtte de minister bij de retrospectieve beschouwingen over eene zaak, welke naar zijne meening tót bet verleden behoorde, en welke door hem uit oen algemeen oogpunt besproken werd, het ge oorloofd en noodzakelijk, in algemeene bewoor dingen, zonder in beoordeeling óf veroordeeling van bepaalde da-den vhn onafhankelijke ambte naren -te treden, de aandacht te vestigen -op eenige iLeefingen, die uit de Papendrechtsche zaak tc trekken zijn. Wat ten slotte betreft de afkeuring in het V. V. geuit, over het -instellen van een administratief onderzoek ©in het zendien van stenografen naar do openbare terechtzitting van het gerechtshof te Arnhem, merkt de minister op, d'at hij reeds in de Tweede Kamer verklaard heeft, dat dit zijn instemming niet had. Te beweren echter, dat deze handelingen het gezag ondermijnden én krenkend waren voor de rechterlijke macht gaat tó ver. Het administratief onderzoek, ingesteld inge volge den weinsch van de Tweede Kamer, heeft zooveel doenlijk de rechtzaak zelf ter zijde ge laten, droeg het karakter van een onderzoek door het verantwoordelijk hóófd der politie naar het beleid van eenige ondergeschikte politiebeamb ten. Het stenografisch verslag had allerminst de strekking daardoor de leiding van den president to kunnen controleeren. De minister deéft voorts mede, thans in het bezit van het stenografisch verslag van de open bare behandeling der Papendrechtsche zaak voor het gerechtshof te Arnhem te zijn. Hem is daaruit gebleken, dat inderdaad de advocaat-generaal zich over de onschuld van twee onherroepelijk ver oordeelden heeft uitgelaten op een wijze, welke de minister afkeurt. Wat aangaat den werkkring der rechters, zegt die minister, dat hij overtuigd is dat -de goede waarneming van het rechtersambt kan samengaan met daadwerkelijke belangstelling in en bemoeie nis met het practische leven buiten de rechtzaal -en d|e studeerkamer." Reggliag. Armbestuur. De commissie van leden der Tweede Kamer tot voorbereiding van de regeling van het Armbestuur die reeds in vorige weken meermalen langdurige vergaderingen hield, kwam gistermiddag weer bijeen en zou ook gisteravond zitting houden. Land verhuizers verkeer door Pruisen. In de memorie van Antwoord op bet voor loopig verslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk III der Staatsbegrooting, maakt de minister van buitenlandsche zaken melding van de moeilijk heden, die het landverhuizersverkeer door Pruisen in den laatsten tijd ondervindt. Hoewel de moei lijkheden schrijft hij«ten slotte werden op gelost, geschiedde zulks slechts om bijkomende redenen en blijven de principieele gevaren voor nieuwe moeilijkheden nog bestaan. De onderge- teekende wijdt intusschen aan de mogelijkheid eener definitieve oplossing zijn volle aandacht." Gemeentelijke accijnzen. In de memorie van antwoord op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer over Binnenlandsche Zaken antwoordt de minister op de opmerking van den ljfer v. d. Biesen, betreffende gemeen telijk accijnzen Het denkbeeld van .den heer Van der Biesen, om de gemeentelijke accijnzen in eere te her stellen, wordt door den minister geenszins ter zijde gesteld. Inderdaad laat het zich denken, dat de nood dwingt tot verwezenlijking van dat denkbeeld over te gaan, hetgeen echter ook zijn bedenkelijke zijde heeft, zoodat het alleen als uiterste redmiddel moet aangewend worden. Zoo* lang nog een andere weg openstaat, geeft de re geering daaraan de voorkeur. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.5 te Groningen. Laagste barometerstand 758.9 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag zwakke, lot matigen, zuidoostelijken tot zuidelijken wind, helder of lichtbewolkt, droog weer, matige vorst. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9| tot 11 j, voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas schoenmaker halfwas kleermaker halfwas machinale houtbewerker behangers jongen halfwas ijzer- en metaalschaver dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman opperman portier bakker drukker koetsier pakhuisknecht schipper grof bankwerker machinebankwerker kurkensnijder plaatwerker stokers behanger forceur grondwerkers machinist klinker verver steendrukker winkelbediende monteur loodgieter voorslager matrassenmaker isoleerder voor stoomgeleiding kantoorbediende personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster stucadoor constructiewerker metselaar dagmeisje kindermeisje van den Bond van techniciVer schillende technici huisknecht voor hotel vuurwerker. Het bericht omtrent de toewijzing van de levering der kleeding.^tukken voor de politie-agenten brug- en sluiswachters verdient in zoover verbetering, dat de perceelen I, II. IV en V zijn toegewezen aan den heer C. Plooy en de perceelen III en VI aan de firma Schlatmann Co., perceel III niet voor f24.50 maar voor f25.40 B ij de S t a a t s C t. no. 25 is gevoegd de Koninklijk goedgekeurde acte van oprichting der naamlooze vennootschap Gebrs. Bertels manu- facturenhandel, alhier. Doel is het drijven van handel in het groot en in het klein in manufacturen, confectiegoederem heeren-, dames- en kinderkleeding, lingerieën, mantels, bontwerken, bedden en aanverwante artikelen, allés in den meest uitgebreiden zin, een en ander als voortzetting der door de firma Gebrs» Bertels te Schiedam en Delft tot dusver gedreven handelszaken. Kapitaal f 100.000 verdeeld in 100 aandeelen, elk groot f 1000, waarvan 90 aandeelen zijn ge plaatst en volgestort. Voor de eerste maal zijn leden der directie de heeren J. H. Bertels en H. J. Bertels, en com missarissen de heeren B. J. Bertels, H. B. A. Bertels en G. J. Bertels. Raadsverkiezing. Door B. en W. dezer gemeente is bepaald, dat ter voorziening van de twee bestaande vacatures in den Raad door het bedanken van de heeren Van der Schalk en De Groot, de candidaatstelling zal plaats hebben op Donderdag 23 Februari, de stemming Woensdag 8 Maart en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 17 Maart d. a. v. Volksbadhuis. In de week van 22—28 Jan 1911 werden genomen 265 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 37 regen 25 regen 173 school kinder a 5 ct. 13 V Gedurende de maand Jan. 1911 werden geno men 981 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 75 kuipbaden 147 regen 81 regen 634 school kinder a 5 ct. 44 UIT OVERSCHIE. In de gister door Gedep. Staten van Zuid-Hol land gehonden openbare vergadering is behandeld het verzoek van A. van der Eijk, te Overschie, om vernietiging van een der voorwaarden, waar onder hem door Dykgraaf en Hoogheemraden van Schieland, krachtens Schielands keur, vergun ning is verleend tot demping van een sloot. Verzoeker lichtte onder overlegging van ver schillende bescheiden, zijn verzoek nader toe, daarbij betoogende, dat het z. i. onbillijk is, dat hij, niettegenstaande hij de gemeente ter wille is voor de demping van deze, behalve bij hoogen waterstand, droge sloot, nog jaarlijks aan Schie land een geldelijke bijdrage zou moeten afdragen. Bovendien had hij vernomen, dat van een buur man dergelijke bijdrage niet wordt gevorderd. De beslissing volgt later. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen is op de Veemarkt den kantoor bediende D., in dienst van de bankiersfirma S. van Dantzig Co., aan de Zuidblaak no. 34b alhier, uit de jas een bedrag van 12,300 francs ontrold. De dader is onbekend. Men meldt ons nader: ln den afgeloopen nacht om half een is in de Zandstraat aangehouden de recidivist J. H., die verdacht wordt zich gisteren in vereeniging met nog drie andere personen te hebben schuldig ge maakt aan den diefstal van een portefeuille met frs. 12.000. Nog een andere verdachte, eer. zekere S., wordt opgespoord. Een monteur uit Parijs, zekere F. G., die naar Rotterdam was gekomen om werk te zoeken, liet zijn valies staan op zijn kamertje in een lo gement aan de Kipstraat. Toen hij terugkwam, zag hij dat men het slot had weten open te bre ken en drie fransche bankbiljetten van frs. 100 en een Belgisch biljet van frs. 20.- had ontvreemd. In den afgeloopen nacht zijn op een erf van den veehouder J. Hoorenberg aan de Spanger- schekade door een onbekenden hond 35 kippen doodgebeten. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 31 Januari- 7 u. „Musis Sacrum". Openb. Les. Zangschool „Toonkunst". Woensdag) 1 Feb. 2—4 u. Stedelijk Museum (Doe- leplein). Rotterdam. Woensidiag 1 F,eb. 8 u. Concert. C'oncertgebóuw- lorkest. f Maandag 6 Feb1. 8 u. Nutszail. 3d© Wolff-Ver- hey-concert. V. P. N. Men meldt ons, dat de gewone voorjaarsverga dering van het prov.-bestuur van Zuid-Holland van de vereeniging V. P. N. in Nederland dit jaar zal worden gehouden te Schiedam en wel op 20 Februari a.s., des voormiddags te 11 ure, in de kleine zaal van de Officieren-Vereeniging. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden der V. P. N. u;t de provincie Zuid-Holland afge vaardigden hebben alleen stemrecht. Brand en diefstal. Dezer dagen ontstond brand ten huize van mej. G. te Rilland-Bath, die juist afwezig was om zich in den echt te doen verbinden. Hulpvaardige buren wisten de vlam men spoedig te bedwingen, zoodat het ongeval betrekkelijk heel goed afliep. Thans evenwel is men tot de ontdekking gekomen, dat uit een ge sloten kast een bedrag van f 300 is ontvreemd, waarom men stellig vermoedt, dat de dief óf dieven opzettelijk brand hebben gesticht om de sporen van hun misdrijf te vernietigen. De po litie heeft dan ook een streng onderzoek inge steld. Door den Burgemeesteristotagent van politie tweede klasse alhier benoemd C. C. van der Klink, van hier. Honderd jaar. Mejuffrouw Elizabeth Koóy- man te Het Zand zal Eenderdag 2 Februari haar honderdsten geboortedag vieren. Diefstal in een kazerne. In dein nacht van Zaterdag op Zondag is uit de ktis der ctmtine van de' kazerne te Hoorn een bedrag van f150 160 ontvreemd. Na die ontdekking Zondagmorgen zijn ónmid- dellijk uitgebreide politie-maatregelteh genomen. Ook werd een onderzoek ingesteld met twee pó- li Gebonden, met het gevolg, dat door deze dieren tweie korporaals werden aangewezen, die in voór- loopig arrest werden gesteld. (Td.J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2