Verspreide berichten. Sta ten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Tiet bealxmr van de interparlementaire vredes conferentie komt 8 April n.s. te Brussel bijeen, met het oog op de conferentie, welke 24 Oc tober te Rome zal gehouden worden. Deze con ferentie zal zich bezig houden met de kwesties van internationale verplichte arbitrage, een in ternationaal hof ter internationale bemiddeling tusschen de verschillende mogendheden, en de be perking der oorlogstoerustingen. Uit. Corona wordt gemeld, dat de vroegere directeur van'het Ivaise.rkellermnatsohaplpiji, Tóftn- dbrf geheeten, die» meer dan 50,000 mark ver duisterd had, aan boord van het stoomschip „Zee land ia" in hechtenis is genomen. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 0 Febr. Aan de orde is de behandeling van bet hoofd stuk Buitenlandsche Zaken der begrooting. De heer van Basten Batenburg be spreekt de opheffing der consulaire posten te Tientsin en Penang. De heer Frans sen zegt, dat bij het volle vertrouwen in 's Ministers beleid niet behouden heeft na de van Heeckeren-zaak. De v o o i' z i 11 e'r wil bespreking dezer zaak slechts na toestemming der Kamer toelaten. De heer Franssen wenscht dat verlof niet, doch wil over het beleid van den Minister spreken. In zijn critiek op diens beleid verwijt spr. den Min. de wijze van behandeling der bedoelde zaak, waar door de Min. den schijn van struisvogelpolitiek te voeren op zich geladen beeft. De minister van Buitenlandsche Zaken (de heer de Marees van Swinderen) ont kent struisvogelpolitiek gevoerd te hebben bij de van Heeckeren-zaak, waarbij hij in krachtig optreden zijn plicht zag. De Minister herinnert aan de instemming van den premier van 1904 met zjjn woorden. Daardoor wist spr., dat er niets positiefs gebeurd was, dat zweemde naar buiten landsche inmenging in onze binnenlandsche aan gelegenheden. Dan beantwoordt de Min. de heeren Franssen en van Basten Batenburg over de bezetting van den consulairen post te Tientsin. De heer Havelaar deelt namens de Comm. van Rapp. mede, dat een nota over de zaak-van Heeckeren, afkomstig van een der leden, is terug genomen. Na replieken van de heeren Fi"anssen en van Basten Batenburg en dupliek van den M i n i s t e r wordt dit begrootingshoofdstuk en het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag tot regeling van het verkeer van gedistil leerd over de Duitsch-Ned. grens aangenomen. ervolgnns komt de begrooting van Justitie in debat. De heer van der F e 11 z dringt aan, de beperking van de uitgifte van aangeteekende brie ven aan minderjarigen spoedig te regelen in het B. YV. De heer van Waterschoot van dei- Gracht prijst den Min. voor diens beleid en voor de beginselen, die hij voorstaat. Spr. betoogt verder, dat de minister bij het eedsvoorstel niet is bezweken voor den aandrang der atheïsten en bepleit instelling van een alge meen register van testamenten. De heer S i c k e n g a vreest van toepassing van art. 5 der rechterlijke organisatie een des organisatie van ons kantongerechtswezen. Spr. brengt hulde aan het Arnhemsche Hol voor het arrest in de Papendrechtsche zaak. De heer V erheyen brengt den minister hul de voor de beëindiging der Papendrechtsche zaak. Hij betreurde 's ministers afkeuring van de hou ding van het O. M. te Arnhem, en betoogt, dat het O. M. vrij is in zijn uitingen bij zijnrequisi- toren. Ook betreurt spr. 's ministers uitingen over de rechterlijke macht. De heer H o v y betreurde, dat de heer Van Waterschoot v. d. Gracht zich niet heeft kunnen aansluiten bij den indruk, dien spreker nog steeds heeft van 's ministers schrijven aan het atheisme bij zijn eedsontwerp. De Minister van Justitie zette tegen over den heer Van den Biesen die hem gevraagd had nog iets te doen voor de griffiers, aangesteld na 1900, nogmaals uiteen, dat spreker een wets ontwerp gereed had in dien zin, maar dat hij het niet tot indiening heeft kunnen brengen, om dat de minister van Financiën ernstig bezwaar maakte. Den heer Van der Feltz zegde minister over weging van zijn wenk toe bij het overleg dat in deze nog gepleegd moet worden. Ook de uitbreiding van het getal notarissen in Den Haag zal worden onderzocht, en daartoe zal worden overgegaan als de noodzakelijkheid blijkt. De minister erkende in bet vervolg van zijn rede, het recht van den Staat om de doodstraf op te leggen en uit te voeren, maar ontkende de verplichting van den Staat daartoe. De minister ontkende verder tegenover den heer Hovy minder eerbied voor den eed te heb ben dan deze, maar verdedigde, juist uit eer bied voor den eed, zijn stelsel om hen, die verklaren niet in God te gelooven, van het afleg gen van den eed vrij te stellen. Wat de Papendrechtsche zaak betreft, betoogde de minister, dat hij zich verre heeft gehouden' van critiek op eenig rechtscollege, maar enkel critiek heeft moeten uiten over de bestaande Ma gistratuur, omdat er door die Papendrechtsehe zaak een gemis van zekerheid, een zekere onvol daanheid over de rechtspraak ontstaan was. Van daar 's ministers woorden in de Tweede Kamer. Maar die critiek sluit geenszins in een blaam op de Rechterlijke Macht, welke spreker, die er zelf toe behoord Heeft, ten zeerste hoogacht. De critiek op de woorden van den advocaat-generaal te Arnhem betrof geenszins dien bekwamen amb tenaar persoonlijk, maar de minister achtte zich verplicht den misslag van den tong, door dien ambtenaar begaan, om zich uit te laten als hij deed over het gewijsde, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Maar verder behoeft dit dien advocaat- generaal niet te worden aangerekend. De minister nam geen woord terug var. hetgeen hij in de Tweede Kamer ten aanzien der Rech terlijke Macht had gezegd, alleszins overtuigd als de minister zich hou,d,t, d.«\t hij rne.t ge.en enkel woord te kort is geschoten in eerbied voor die Macht. «*g p n Spreker verdedigde daarin nog uitvoerig zijn beleid. Ilij heeft geen oogenblik zijn beginselen weggedoezeld. Het psychiatrisch onderzoek in de Papendrechtsche zaak heeft de minister getoetst aan zijn eigen beginselen en de op hem uitge oefende critiek als zou hij gesproken hebben in den geest van de linkerzijde en om een gunstig gestemde linker-pers te krijgen, noemde de min. insinueerend en beleedigend voor zijn persoon. Hoofdstuk Justitie werd na korte replieken goedgekeurd en de vergadering verdaagd tot heden. Ziektewet en R.K. Fondsen. A. v. d. Kallen levert in het »K. S. W." ge gronde critiek op het ontwerp-Ziektewet, waarin minister Talma slechts steun wil geven aan neu trale Ziekenfondsen. Ilij schrijft o.m. Een neutraal fonds maakt slechts deel uit van een neutraal lichaam. Zoo'n lichaam, zoo'n werkliedenvereeniging heeft juist ^loor haar fonds voor vele werklieden aan trekkingskracht. Hoe kan de minister zeggen, dat de Staat we gens zijn onzijdigheid verplicht is de aantrekke lijkheid van de nëutrale werkliedenvereenigingen te behouden en te beschermen, en ze weg te nemen van de confessioneele Stelt dat er op een plaats twee werklieden vereenigingen zijn terwijl er maar één dokter woont. De neutrale heeft een neutraal fonds, dat wet telijk erkend is en den eenigen dokter in beslag heeft genomen. De katholieke arbeiders kunnen dus door een anderen dokter niet voorzien in hun geneeskun dige behandeling. En daar moet in voorzien zijn, willen ze recht op ziekengeld hebben. Maar wat dan? Dan moeten al die leden der katholieke werk liedenvereeniging bij het fonds der neutrale ver- eeniging gaan. Het kan ook een socialistische zijn. Wel ja, wat zouden deze erop tegen heb ben, dat hun fonds voor alle arbeiders werd open gezet. Dus werd het erkendpalmde het den eenigen doctor in en werden leden van R. K. Volksbond of Patrimonium verplicht zich bij dat roode ziekenfonds te verzekeren. Waar een averechtsche opvatting van de offi cieel onzijdigheid al niet toe voeren kan De Staat is werkelijk onzijdig, als hij de bur gers vrijlaat zich te vereenigen volgens hun eigen overtuiging en beginsel. Maar is niet onzijdig, als hij dwingen wil tot neutraliteit. Invoerrecht voor houtgeest. „Staatscourant" No. 32 bevat een kon. besluit van don Etsten Januari 1911, betreffende vrij dom van het invoerrecht' voor houtgeest, voor uit 'Boutgeest bereide of daarmede vermengde vloeistoffen en voor vaste stoffen, die houtgeest bevatten. Artikel 1 luidt: Er wordt vrijdom verleend van hef invoerrecht: A. voor houtgeest en alle daaruit bereide of daarmede vermengde vloeistoffen en alle vaste stoffen, die houtgeest bevatten, bestemd om te dienon als mengmiddel voor andere goederen, waarvoor vrijdom van accijns of invoerrecht wordt genoten. De voorzieningen noodig tot wering van mis. bruik van dezen vrijdom worden vastgesteld door onzen minister van Financiën. B. voor: 1. vet, cellangohl etï alle andere der gelijke uit houtgeest bereide of daarmede ver mengde vloeistoffen en vaste stoffen, benoodigd bij de werkzaamheden in leder- en schoenfabrie ken,* 2. vernissen en dergelijke niet tof inwendig gebruik bestemde vloeistoffen, die buitenslands- met houtgeest zijn bereid en benoodigd zijn als hulpmiddel bij de werkzaamheden in fabrieken of trafieken. 1 en aanzien van dezen vrijdom zijn van toe passing de bepalingen, vervat in de artikelen 3 tot en met 11 van Ons besluit van 11 Aug. 1908 (Staatsblad No. 284). Artikel 2 luidtBij h,et in werking treden van dit besluit blijft: 1. Ons besluit van 10 Augustus! 1910 (Staats blad No. 254) alleen van kracht voor zoover de daarin bedoelde sloffen niet uit houtgeest be reid of daarmede vermengd zijn; 2. artikel 39 van Ons besluit van 30 November 1908 (Staats blad No. 346) alleen van kracht voor vernissen en dergelijke niet tot inwendig gebruik bestemde vloeistoffen, die buitenslands niet met houtgeest zijn bereid. Echter zullen de vrijdommen en vergunningen, verleend krachtens bij het tegenwoordig artikel ingetrokken bepalingen, in stand blijven en geacht worden te zijn vrijdommen van invoerrecht als bedoeld in artikel 1 B van Ons tegenwoordig besluit. Dr. P. J. H. Uuy pers iu Rusland. Dr. P. J. H. Cuijpers, de in zijn hoogen ouder dom nog zoo jeugdig blijvende kunstenaar, die geen vermoeienis schijnt te kennen, heeft dezer dagen, naar >De Tjjd" meldt, een reis gemaakt naar Rusland, en daar o.a. Petersburg, Moskou en Warschau bezocht. JJNeeriand'? groot mee,ster was nl door iftn sp.re sident-organisateur du amité" van het te Peters burg gehouden architecten-congres uitgenoodigd dit congres bij te wonen. Hoe hoog dat men onzen kunstenaar daar in het verre Rusland zelfs eert, bewees wel het feit, dat hij de eenige uitgenoo- digde buitenlandsche gast van het congres was Hiervan was de groothertogin Marie Paolowria voorzitster, die een tante des Tsaars is, en een oudere halfzuster van Prins Hendrik. Onmiddellijk na zijn aankomst genoot dr. Cuy- pers de zeer bijzondere eer, door bemiddeling van onzen gezant, een invitatie van den Tsaar tc ontvangen, tot bijwoning (met zijn dochter en den hem vergezellenden vriend) van bet groote feest der Epiphania in de Russische kerk, alwaar, na een onderbreking van 4 a 5 jaren, de plechtige zegening van het water in het openbaar zou plaats hebben, in tegenwoordigheid van al de gezanten, hoogwaardigheidsbekleders en hunne dames. Deze plechtigheid droeg een meer officieel karakter. Dr. Cuypers nam deze uitnoodiging aan. Na af loop der plechtigheid werden de genoogdigden paleize ontvangen en werd hun een dejeuner di- natoir aangeboden. ereeniging* van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid. Deze vereeniging zal op Maandag 6 Maart te Utrecht een algemeene vergadering houden, waar in aan de orde zal worden gesteld een voorstel van het bestuur om de wenschelijkheid uit te spreken, dat de Kamers van Arbeid pogingen in het werk stellen om de oprichting van gemeen telijke bureau's voor rechtskundige .Adviezen te verkrijgen. Verder zal de wenschelijkheid van het brengen van mést* verband tusschen de Kamers van Arbeid en de arbeidsinspectie wordön besproken. In een buitengewone algemeene vergadering met introductie, te houden na afloop van de gewone algemeene vergadering, zal aan de orde worden gesteld het onderwerp: De leekenrechtspraak in burgerlijke zaken, in het bijzonder in geschillen uit het arbeidscontract. Dit onderwerp zal worden Ingeleid door een voor- en een tegenstander, nl. door de heeren mr. M. Mendels te Amsterdam en mr. H. J. Tas- man te 's-Gravenhage, waarna er gelegenheid zal worden gegeven tot debat. Haarlemsche Katholiekendag van 1911. Als onderwerp voor'den Haarlemschen Dioce- sanen Katholiekendag, die dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden op pen nog nader te be palen datum irn September of October, is vastge steld (en door Z. D. H. den Bisschop goedgekeurd Godsdienstzin", De Katholiekendag zal in drie afdeelingen ver gaderen: 'in de eeirste afdoeling zal worden be sproken: dfe Godsdienstzin in het huisgezinin dei tweedede Godsdienst in 'het openbare leven in |de dordedie Godsdienst in het maatschappelijk leven. Door het hoofdbestuur is als voorzitter van heit Uitvoerend Comité aangezocht de heer mr. E. P. FA. van den Bogaerdt, die dieze benoeming hejeft aanvaard, terwijl de heer nvr. L, J. W. Smit, te Amsterdam, als secretaris van 'Bet Uitvoerend Comité optreedt. iDie miaiméin der inleiders zullen later worden hekend gemaakt. Mr. J. G. Patjju. iDe topstand van den commissaris dër Koningin in Zuid-Holland, mr. Patij'n, was gister bevre digend. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 780.5 te Torshavn. Laagste barometerstand 751.3 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, noordelijken tot noordwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 30 Jan.—5 Febr. 1911 werden genomen 244 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 33 regen 16 regen 166 school kinder a 5 ct. 13 „Zang en Vriendschap''. In de S. O. V. gaf gisteravond de «Mannen- zangvereeniging «Zang- en Vriendschap" een welgeslaagd concert, met medewerking van den heer Th. Wouterlood (baryton) alhier en den heer M. F. H. de Haas (viool) uit Rotterdam. In de eerste afdeeling werd door het koor gezongen: «Abendglocken" van Fr. Abt, «Lisch- bloem van Giesen, en «Saul's Lierzang" van F. A. Gevaert. Over het algemeen genomen, gaf het koor blijk van flinke geoefendheid. Het beste van hetgeen het koor ten gehoore bracht, was wel «Saul's Lierzang", aan welk nummer hooge eischen gesteld worden, en dat een machtigen indruk maakte. De heer Th. Wduterlood zong het omvangrijke D.Arphib.al.d Dqugj.as", van Car) Lqewe, en «Heinrich der Vogler." Hij had met deze twee solostukken veel succes. Met veel gevoel en krach tige stem weiden beide voorgedragen. Een alles zins verdiend warm applaus viel hem ten deel. Door den heer M. F. H. de Haas (viool) werden «Andante" uit het Vioolconcert van F. Mendels sohn Bartholdy en «Rondo uit het 3e concert van Ch. de Bériot ten gehoore gebracht. De bekwame violist werd met veel aandacht gevolgd en uitbundig toegejuicht. Vooral het eerste nummer speelde hij zeer goed en hij gaf daarin blijk van groote vaardigheid. Na de pauze gaf hij nog een tweetal nummers «Rêverie" van H. Vieuxtemps en «Bleu Bells of Scotland" van Henry Farmer. Ook hiermede had bij verbazend veel succes. Aan het applaus kwam schier geen einde. Een extra-nummertje moest hij ten slotte nog ten Leste geven. Het koor zong na de pauze een drietal stukken, waarvan bet mooie «In 't woud" van Richard Hol de voornaamste plaats innam. Dit laatste nummer voldeed minder goed dan «Saul's Lierzang." Er werd niet met zooveel gloed gezongen. Het slotkoor voldeed hier nog het beste. De solist, de heer Th. Wouterlood, die in dit nummer geen al te dankbare taak heeft, boeide in die gedeelten, waar de solist het meest op den voorgrond trad, ons ten zeerste met zijn mooien zang. Mej. Feltzer, die met de piano accompagneerde, kweet zich weer uitnemend van haar taak. Voor den heer B. Jurgens, den wakkeren direc teur van «Zang en Vriendschap", was de uitvoe ring van gister-avond een flink succes. Gisteravond zijn nanhetpolitie- bureau aan de Hoofdstraat 3 jongens gebracht, die bij het stoeien met eenige meisjes een glas ruit, ter waarde van f6.hadden vernield van een café op den hoek van de Dwarsstraat en Brouwersstraat. Een meisje werd bovendien nog aan de rechterhand door een glasscherf verwond. Bij de politie is te bevragen een groote langharige zwarte hond, teef, hedennacht op straat opgevangen. Binnen 2 X 24 uren niet afgehaald zijnde, za1 de hond worden afgemaakt. De Willemsbrug (gelegen nabij de Westerkade) zal vanaf Woensdag 8 Februari tot nadere aankondiging voor het verkeer zijn gesloten. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 8 Feb. 2—4 u. Sted. Museum. (Doe- leplein). Donderdag 9 Feb. 8 u. Bondsgebo.uw. Lezing baron van Wijnbergen. Vlaardingen. Woensdag 8 Februari, 7.30 ure zaal «Harmonie" Feestuitvoering St. Elisabeth-Vereeniging. Rotterdam. Donderdag 9 Feb. 8 u. Gr. Schouwburg „Lu cifer". Donderdag 9 Feb. 8 u. Doele. 4de Abonn. Con- cert. Utr. Sted. Orkest. Geachte Heer Redacteur, Vergun mij s.v.p., geachte Redacteur, een plaatsje in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. J Daar er bijna geen dag voorbijgaat of men hoort van aanrijdingen van menschen met fietsen. Ook nu deed zich eenige weken, een zelfde geval voor en wel met een negentigjarige man die door een fietser omver werd gereden nu vraao* ikIndien de politieagenten, belast met het we ren van honden uit de Plantage, Zij verdienen zeker allen lof voor het volvoeren van de hun opgelegde taak. Als die zelfde agenten, eens van deze in allen opzichten vernederende, ver beneden hun waardigheid staande taak, werden ontheven plat uitgedrukt als hondenjagers voor de jeugd vermakelijk, maar voor hen, die maar eemgzins gevoel hebben voor een dier, voor namelijk* de hond, ergerend wegens die manier van optreden tegen een redeloos dier als de tijd nu besteed, volgens onze meening nutteloos, eens werd gebruikt, om beter toezicht te houden op de fietsers, en daardoor verdere onheilen voorkomen werden mij dunkt een menschen- leven, is toch meer waard, als die Plantage, niet waar Zou dat niet aan te bevelen zijn, boven een hondenjachtDie redelooze dieren, die zich onbewust in de Plantage begeven, niet gedachtig zijnde daaraan kwaad te doen, moeten dat mees tal met den dood bekoopenhun baas wordt last en onaangenaamheden berokkend niet alleen, maar nog boete op den koop toe, niettegenstaande voor het dier de gestelde belasting wordt betaald. Zou deze handelwijze niet tevens kunnen lijden tot een uitroeiing dezer dieren Zeer zeker wordt dit door velen niet gewenscht, niet waar Vooraldaar de hond bij de politie, voorna melijk, zulke goede diensten bewijst, en daarbij komt nog, het dier is toch niet geschapen, om als onkruid te worden uitgeroeid! Het heeft toch ook recht van bestaan, evenals die bloemet jes, waar dit dier (de hond) misschien voor rui men moet; dit dier, dat door den zelfden, almach- tigen, wijzen en alles volmaakten Schepper, van hemel en aarde, en al wat daar zich op bevindt en leeft, geschapen is. Komt I laten wij, die ons Christenen noemen, ook toonen door daden, dat wij dien naam van Christen waardig zijn, dan zullen beiden, de politie voornamelijk, van hun belachelijke, en vernederenden taak van hondenjagers ontdaan, daar zeer zeker dankbaar voor zijn, en aan de (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). IHT- Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtde kopy niet teruggegev en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2