Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Trouw. 34ste Jaargang. Donderdag 9 Februari 1911. No. 9939. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. rrrVr !kugeln-7°0rden kan binden om ae groote dankbaarheid uit te drukken, waar- Verspreide berichten. Staten-Generaal Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS; Diï blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adrerteeren werden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 8 en 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1911, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 8sten Februari 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belas ingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke ezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd dien" M°rt0'M»de. bdhooren te worde® gë behoort^ h"1 De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. DUITSCHLANG. Die „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" schrijft In de pers doen geruchten de ronde over een bezoek, dat de Keizer spoedig aan den Paus zou brengen. Tegenover deze berichten stellen we de opmerking, dat er evenals vorige jaren plannen bestaan voor een verblijf op Korfoe en dat de ocmbinaties, die naar aanleiding van deze leis gemaakt worden, onjuist zijn. Ma - _Die Guitsche Ixeizer verscheen, wegens ver koudheid, gister' niet. pp het hofbal. Do Keizer Z0|a ,0l0lc niet tegenwoordig zijn bij de militaire plechtigheid, die 'heden te Potsdam zal plaats vinden. ENGELAND. bisternamiddag is het tweed,aagsche debat in et Lagerhuis begonnen over het amendement «P bet adres van antwoord op de troonrede, dat e. oppositie heeft ingediend en waarin zij pre- mentieete invoerrechten voor de verschillende deelen van bet rijk bepleit. Do debatten liepen voornamelijk over de uit werking van de Amerikaansch-Canadeesche we der ijd i gbeidsove reenko ms t Austin Chamberlain zeide, zich van alle cri- tiek op de handelwijze van Canada te willen onthouden. De overeenkomst zou den Britschen handel ernstige schade berokkenen. De herhaalde instemming, -lie de unionisten betuigd hebben mot de politiek van preferentieele invoerrechten voibr de verschillende doelen van hei, rijk, laadt een zware verantwoordelijkheid op de regeering die voorbijziet, dat zij deze politiek opoffert. Bux ton antwoordde, dat de regeering Chamberlain's vrees met. deelt en haar meening, dat de prefe rentiepolitiek schadelijk zou zijn voor het Britsche rijk, niet beeft gewijzigd. Em «„haaluit tot 'ijdperkder (Naar het Fransch.) 17) Gij zijt onder uw eigen naam herkend en reeds bij het begin uwer opsluitino- som uwer dochters in het gevAgeniSrfK^opgeïcbre ven. Het is daarom onmoo-eliik Hon g cnre halen oogluikend in uw ontvluchting te"bewüïigeïT daar hij dit slechts met eigen levensgevaar doen' kan maar twee dezer jonge dames kan ik redden Scevola, dien ik door mijn aanzoeken heb over reed, zal ze morgen-ochtend komen halen Feu «r achtenswaardig, dame, die ik sêd r Stig tyd ken, zal ze met genoegen in haar huis oo- nemen en zij zullen er onder alle opzichten eoed behandeld worden. Wij zullen later samen raad- tèegbew T f1 bTe midnel 0m uw bevrijding die bf u bhjfta"m Van gene UWer doc'lte,s' ^Madame Boguais kon haar tranen nietbedwin- uitelst^K mjjnheer'" Z6i 2iJ' terwijl zij haar uiterste best deed om haar ontroering te over- ÏÏONDURAS. i Uit Puerto Corlcz (Honduras) wordt gemeld, dat de opstandelingen onder Christmas de stad bezet hebben, die pas door de regeeringstroepen ontruimd was. Uit Washington seint Reuter: President Davilla en oud-president Bouilla, de leider der opstandelingen, zijn overeengekomen een wapenstilstand te sluiten. CHINA. Men schrijft, uit St.. Petersburg over d'e pest in Noiord-China De berichten over de pest in Mantsjoerije wor den steeds schrikbarend er, hoewel de officieele Russische berichten, heel wat kalmer gesteld zijn dan de Engelsche berichten uit Peking. Een feit is echter, dat in de Cbineczenstad van Charbin dagelijks gemiddeld 150 menschen aan de pest sterven, waarbij nog in aanmerking' moet worden genomen dat liet grootste deel der bevolking de vlucht heeft genomen. De lijkon worden verbrand in groote kuilen, na eerst met 'petroleum te zijn begoten. Tot nu toe zijn 2200 lijken verbrand. De overheid verbrandt ook de huizen waar pest- gevallen zijn voorgekomen, doch uit angst daar voor verzwijgen de bewoners de ziektegevallen, en werpen heimelijk in den nacht de lijken op straat, waar zij 's morgens dóór dén gezondheids dienst weggeruimd worden. In Irkoctsk wordt onder voorzitterschap van den gouverneur-giene- raal over maatregelen beraadslaagd 'ter inperking van de epidemie. De Amoer-flottilje zal de Rus sische oevers van de Amoer te bewaken hebben, om te voorkomen dat Chiueezen 'de rivier over steken op plaatsen waar geen Russische quaran taine-po,sten zijn. Daar de Chineezen vele lijken op het ijs hebben geworpen, om jiio in 't voorjaar bij den ijsgang' op de zijrivieren van de Amoer weg te laten drijven, zullen die lijken, dan zorg vuldig worden opgevischt en daarna verbrand. Do dienst der mannen van de genoesknndig'e po litie is zeer zwaar. Uit St. Petersburg vertrokken dezer (lagen een 6-tal studenten, die zich aan den sanitairen dienst in het pestgebied willen wijden. Zij verdienen daarvoor 10 R. per dag en vergoeding der reiskosten; hun leven is ver zekerd voor 10,000 Roebel. Uit Karbin meldt een Reuter-telegram nog het volgende Bisteren zijn hier 23 Chineezcn en 3 Europea nen aan de pest gestorven. Ie Kwang-tsjoeng'-tsje maakt de pest iederen dag 50 a 100 slachtoffers. De kazernes van het garnizoen Moekden zijn, omdat er een postgevat in is voorgekomen, ver brand Do soldaten zijn in andere gebouwen on- dergtebracht. r u is terenochtend zeer in de vroegte scheen het to Londen alsof een herhaling van het ge beurde in de Sydneystraat zou plaats hebben. van ^mijn hart overvloeit. Gij kunt echter begrij- Pen' v°egde zij er op zachten toon by, shoe moeilijk het voor een moeder moet zijn onder haar eigen kinderen een slachtoffer uit te kiezen. Och, als gij ze maar alle drie kondet redden I Dan zou ik gelukkig sterven 1 Ik gevoel echter, dat het onmogelijk is en dat mijn plicht als moeder mij gebiedt gebruik te maken van uw aanbod om twee mijner kinderen de vrijheid te schenken. Mijnheer, ik aanvaard daarom uw edelmoedig aanbod en ik vertrouw aan uw hoede schatten toe, die mij dierbaarder zijn dan alle rijkdommen op aarde. «Ik dank u voor dit blijk van vertrouwen, madame, onderbrak de jonge man haastig. »lk zul mijn uiterste best doen om te toonen, dat ik het waardig ben, en moge deze wreede scheiding slechts van korten duur zijn!" Hij nam de band, die de arme moeder liern toestak, met een ontroering, die hij niet langer kon verbergen, bracht ze eerbiedig aan zijn lippen en verwijderde zich. Nauwelijks was hij weg, of de drie jeugdige meisjes wierpen zich allen in haar moeders armen. sMama, zei Eulalia na een langdurige omhel zing, «voor Celeste is het hoog noodig deze plaats te verlaten en een zuiverder lucht in te ademen, want zij wordt met den dag bleeker. Rosalia zal het best, zorg voor haar kunnen dragen want zij heeft daarvan het meest verstand en ik zal bij u blijven." «Neen, neen," riep Rosalia, «dit voorrecht komt Eon groot aantal met revolvers gWapcnde po litieagenten, zetten in dubbele gelederen enkèlé straten in Oost-Lenden af. Echter tegen 3 uur nikten de manschappen weder in, nadat zij een jongen Rus alsmede een vrouw hadden gevangen genomen, waarnaar reeds sedert December jl. in verband met de Houndsditoh-zaak werd gezocht. Koningin Elisabeth van België gaat tot geheel herstel barer gezondheid Zaterdag a.s. naar St. Moritz. Koning Albert zal de reis medemaken. Te Anti van is een Montenegrijn, die uit Athe ne kwam, in hechtenis genomen. Men vond twee dynamietbommeh in zijn bezit. Hij beweerde, dat hij er een gendarme mee wilde dooden, die zijn moeder en zuster had doodgeschoten en daarna als zijnde ontoerekenbaar was vrijgesproken. Vol gens de „Vossische Zeitung" gelooft men deze bewering niet recht en neemt men aan, dat de man eén aanslag op den Koning in den zin had. Te Venteuil bij Epernefj het centrum der beweging' tegen de vcrvalsching der Champagne wijnen, heeft het in de Fransche Kamer aange nomen" wetsontwerp: groote tevredenheid gebracht. De wijnbouwers hebben het feit met een feestelij- ken optocht gevierd. Graaf Cawdor, oud minister en conservatief lid van de grondwettelijke conferentie, is gister te Londen overleden. Te Lissabon heeft een botsing plaats gehad tusschen deelnemers aan een processie, die een beeld van den H. Sebastianus meevoerden, en anti katholieke betoogers. Een twintigtal personen werd gearresteerd. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 8 Febr, Het begrootingshoofdstuk Binnenlandsche Za ken wordt voortgezet door den heer Haf f mans die over toeneming van het aantal bierhuizen in het Zuiden klaagt. De heer Bosch van Drakesteyn vraagt ten aanzien van het leeszalen-subsidie, of de mi nister bereid is het volgend jaar van dien post een afzonderlijk wetsontwerp te maken, en zoo neen, of de minister dan bij verhooging van dien post dezen bij afzonderlijk ontwerp aanhangig wil maken. De heer Van W aterschoot van dei- Gracht zegt, dat waar de Woningwet in het algemeen belang onbewoonbaarverklaring of ver betering van perceelen eischt, het algemeen be lang evenzeer hulp vereischt voor degenen, die door de Woningwet hun inkomsten verliezen. Spr. geeft middelen aan om die hulp te verschaf fen. Spr. is ook tegen het susidie voor openbare leeszalen, doch nu het zoover gekomen is, wenscht hij ook voor andere leeszalen subsidie. De. minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) verklaart, dat de noodzakelijkheid van gemeentelijke accijnzen nog niet is geblekenevenmin bleek de urgentie van wijziging der Gemeentewet ten opzichte van de regeling van onvereenigbaarhëid van ambten met het burgemeesterschap of ten opzichte van de wenscnen van den heer De Willebois. Voorts bespreekt de minister den overgang van toe aan mij als de oudste. Ik sta op mijn geboor terecht." «Het geboorterecht heeft er niets mee te ma ken," zei Céleste op haar beurt. «Gij zijt beiden zeer vlug mét beslissen en maakt alles maar naar goeddunken uit; maar ik wil bij mama blijven. Wat zou er van mij worden zonder haar Deze treffende woordenstrijd bleef eenigen tijd op dezelfde wijze voortduren en ieder der drie zusters bracht alle mogelijke redenen bij, waarom zij moest achterblijven. Madame Boguais kon niets doen dan tranen storten van smart en teederheid. Zij miste den moed om te beslissen. Reeds het denkbeeld eener scheiding verscheurde haar moederlijk hart van droefheid. «Het behoeft eerst morgen." zei zij ten laatste, slaat ons intusschen wat rust trachten te nemen." Nadat zij in allen ernst haar avondgebed ver richt hadden, wierpen zij zich zonder zich te ontkleeden op haar ellendige legerstede De drie jeugdige meisjes lagen spoedig in diepen slaap, maar de arme moeder kon geen oog sluiten. Om ongeveer vier uur in den morgen meende zij ge rucht te hooren als van voetstappen in de gang. Allengs werden zij duidelijker, totdat ten laatste de deur der gevangenis zacht geopend werd. De cipier trad de gevangenis binnen en droeg een lantaarn, die slechts een zwak licht verspreidde. »Kom, sta op 1 Er is geen minuut te verliezen." zei hij «Eulalia en Céleste, komt beiden mee I" sBeste zusters, gij tweeën zijt geroepen!" riep Rosalia uit. drankvergunningen, de drankwetontduikingen en de heffing van een verlofrecht. De Min. stelt een regeling ten aanzien van de vivisectie in uitzicht en doet mededeeling van een overleg met het gemeentebestuur van Utrecht over den Kloostergang aldaar. Hij zegt overweging toe van de nota van den heer Stareken borgh en ontkent de noodzakelijk heid van het verleenen van wettelijke bevoegd heid aan burgemeesters em dwingende maatre gelen te nemen tot afzondering van 'personen bij besmettelijke ziekten. De Min beantwoordt dan de opmerkingen van den heer de Willebois over de pensionneering van de commissarissen voor politie en van alle gemeenteambtenaren. De critiek van den heer Van den Biesen raakte meer de Amsterdamsche Bouwverordening dan de Woningwet. De onbewoonbaarverklaring bestoud reeds vóór de Woningwet. De waarheid is dat er na onbewoonbaarverklaring te weinig geappelleerd wordt. Een ontwerp tot wijziging van de Woning wet is in behandeling aan 's Ministers departement. In de kwestie der openbare leeszalen zegt de Min., dat hij bij tijdigen aandrang naai- een af zonderlijk wetsontwerp daaraan zeker gevolg zou hebben gegeven. Nu echter kan van een afzon derlijk ontwerp geen sprake zijn. De vragen van den heer Bosch van Drakesteyn zal de Min. kalm overwegen De Min. is bereid den katholieken ter wille te zijn, indien zij zich verongelijkt achten. Voor verdere wijziging der Gemeentewet moet verscheiden zaken nog onder de oogen worden gezien, o.a. de bepalingen der Grondwet op liet stuk van gemeentebestuur. Na verschillende replieken deed de heer D e Boer uitkomen dat de liberale zijde der Eerste Kamer met voordacht zich niet in het debat over de subsidieering der openbare leeszalen gemengd had, om den minister niet nog meer te bemoei lijken in zijn taaak om zich te verdedigen tegen den aanval der coalitiegenooten en ook om te voorkomen dat de minister een hulp van die zijde zou hebben afgewezen. Intusschen had spreker gehoopt, dat de minister deze, voor de liberalen zoo sympathieke zaak. krachtiger zou hebben verdedigd dan hij gedaan heeft. Het scheen of de minister meer de sub sidie verleening verontschuldigde, dan verdedigde. Spreker had verwacht dat de minister, die van Protestantschen huize is, de zaak meer zou heb ben verdedigd van het standpunt van volksont wikkeling op den grondslag van het vrije onderzoek, al erkende spreker de moeilijkheid voor dezen minister om onder de gegeven omstandigheden dit beginsel krachtig naar voren te brengen. De Minister zeide dat de heer De Boer moeilijk had kunnen eisclien dat spr. als liberaal de zaak zou hebben verdedigd, want de minister is niet liberaal. In zeker opzicht is ook de minis ter voor wetenschap op den grondslag van het vrije onderzoek, maar hij gaat daarin allerminst zoo ver als de liberalen. De begrooting van Binnenlandsche Zaken, op verzoek van den heer Van den Biesen in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 37 tegen 1 stem. Tegen alleen de heer v. d. Biesen Hierna ving de behandeling der Marine begroo ting aan. De heer Van Voorst tot Voorst bepleitte de wenschelijkheid van het onderhouden van een flinke actieve pantservloot, om onze havens open te houden. Geldelijke overwegingen mogen ons daarbij niet weerhouden. Spreker verdedigde de door den minister aan gevraagde pantserbooten. Heden voortzetting. «Gy vergist u, zuster," zei Eulalia, die opschrok. «Mama moet beslissen," wierp Céleste tegen. «Nu, wilt ge ophouden met al dat gezanik," zei Scevola, die ongeduldig werd. «Men heeft mij gezegd de twee jongsten. Ik ken toch mijn orders, geloof ik." «Eulalia 1 Céleste 1 gaat, gaat, beminde doch ters," zei madame Boguais, terwijl ze beiden aan haar hart drukte. «Gaat in den naam van uw plicht en van de gehoorzaamheid, die gij aan uw ra oeder verschuldigd zijtgaat en moge God over u waken en u behoeden «Moeder! zusterI wanneer zullen wij weer bij elkaar komen? riepen de twee jongsten uit, terwyl zij krampachtig snikten en haar beurtelings weer omarmden. «Drommels, komt ge nog niet?" zei Scevola, die stampvoette van ongeduld. «Men zou warempel denken, als men jelui bezig ziet. dat ge levend verbrand moet worden. Ben je nu razend De burger-commissaris moet daar onder wel vergaan van kwaadheid al dien tijd. En daar komt nog bij, dat het dadelijk licht wordt en als iemand ons in het oog krijgt, zou het hem en mij leelijk kunnen opbreken." En met deze woorden sleepte hy haar byna met geweld weg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1