Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hè;er dr. J. G. Scheurar te Ernielu (antirev.) 2665 stommen. Gekozen is dus de heer Dr. J. G. SCHEURER. Het kustverdedigings-ontwerp. Men meldt uit 's Gravenhage De regeering heeft aan de centrale sectie uit de Tweede Kamer te kennen gegeven, er geen prijs op te stellen, dat het kustverdedigings- ontwerp spoedig in openbare behandeling zal komen. Aan den kapitein der genie A. D. J. Berkhout is, naar het »Vad." verneemt, een buitenlandsche zending opgedragen in verband met de kustver dediging. Een boek voor de Koningin. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Graven hage is aangekomen de heer J. A. J. Villiers, secretaris van de sHakluijt gociety" te Londem die de opdracht had aan H. M. de Koningin te overhandigen een boek in twee deelen, en door hem bewerkt over Laurens Storm van 's Grave- zande. De heer dr. Villiers is gistermiddag te 3 uur door H. M. de Koningin ten Paleize ontvan gen en heeft zich bij die gelegenheid van zijn ver- eerende opdracht gekweten. Landverhuizers verkeer door Pruisen. Onze Oldenzaalsche berichtgever schrijft: Naar aanleiding van de ook in de pers merle, gedeelde geruchten omtrent het landverhuizers- verkeer door Pruisen, als zouden de onderhan delingen van den Russischen gezant in Den Haag met de betreffende Regeeringen reeds zoover ge vorderd zijn, dat de Russische „Rückwandexer", voorzien van door den Russischen consul in ons land af te geven grenspassen, zonder verdere formaliteiten door Duitschland kunnen worden vervoerd, hebben we ons gewend tot de desbe treffende grensauloriteiten te Bentheim. We kun. nen thans m'et zekerheid medodoelen, dat van een vrij doorlaten te Bentheim op vertoon van ge- noemde passen geen sprake is; wèl worden de repatricerende Russische landverhuizers in trans port, ingevolge de Min. besch. van 1904, door- gelaten op vertoon van behoorlijk geviseerde gou- vernementspassen. Ook moet voor 't vervolg voor elk genoemd transport, voorzien van grenspas sen voor de terugreis, eerst behoorlijk toestemming tot doorlating bij de Duitsche regeering worden aangevraagd en zijn verkregen, vóór te Bentheim het doorreizen naar Rusland wordt toegestaan. Wordt hieraan niet voldaan, 'dan worden ook voor 't vervolg genoemde emigranten te Bentheim on verbiddelijk naar ons land teruggezonden. Dit geldt dus ook voor de eerstdaags met het stoom schip „Volturno" der Uranium Steam Ship Comp Ltd. te Rotterdam te verwachten Russische emi granten. (Tel.) Het bezoek van president Fallières. De correspondent van de ïTel" te Parijs seint Informaties inwinnend, naar aanleiding van te legram uit Brussel aan de »Temps", waarin wordt gemeld, dat het driedaagsch bezoek van president Fallières aan België's hoofdstad is vastgesteld in het begin Mei, en dat de president daarna on- middelijk naar Parijs zal terugkeeren, verneem ik, dat de Belgische reis van president Fallières geheel onafhankelijk is van een eventueel bezoek aan Nederland. Al sedert maanden is vastgesteld, dat de beide reizen niet zullen samenvallen. Overigens meen ik te kunnen verzekeren, dat tot dusver geen invitatie inkwam van den kant der Nederlandsche regeering. Minister Talma en de caricatuur. In het Correspondentieblad der vereeniging van Ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank, dato 28 Januari, komt leen caricatuur voor naar aanleiding van „Hot Resultaat der Begro-otingsdebatten". Mi nister Talma, draait in slagerstenue aan een worst machine (betiteld met Begrootingsmachine), waar in verdwijnenrede Marchant, rede Duys en rede de Viugt, om er uit te komen als „nihil". In verhand met deze plaat heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel aan het bestuur der Rijksverzekeringbank de volgende missive ge zonden: I „Naar aanleiding van de hóógst ongepaste tee- foiling, voorkomende in het Correspondentieblad vain do Vereeniging van Ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank van Zaterdag1 28 Januari 1911, verzoek ik U aan het bestuur dier Vereeniging mede te deeleh, dat ik het Correspondentieblad aan mijn departement niet meer wensch te ont vangen". Het bestuur der R.V.B. heeft aan het verzoek van den minister voldaan, etl daarop heeft de Ver. van Ambten, den minister meegedeeld, niet do bedoeling gehad te hebben Zijne Excellentie in eenig opzicht onaangenaam te zijn, doch dat de commissie van redactie van genoemd weekblad der vereeniging zich geplaatst heeft op een zeer ruim standpunt ten opzichte der caricatuur. Voorts verdedigt zij haar standpunt door er op te wijzen, dat staatslieden .eveneens ten opzichte der carica tuur een ruim standpunt innemen, getuige de voorrede van dr. A. Kuyper bij het weirkje „Dr. A. Kuyper in de Caricatuur". Zij verklaart voorts er door het bestuur der R.V.B. opmerkzaam op gemaakt te zijn, „dat ambtenaren zich niet gelijk mogen stellen met andere publicisten, aangezien zij ook buiten dienst tijd in den minister hun superieur hebben te zien en dus te allen tijde ambtenaar blijven", erken nende, dit bij jhet opnemen der plaat niet aller eerst te hebben overwogen. Het slot van deze correspondentie met den minister is de vraag, öf de minister bij zijn besluit blijft of niet. (N. R. Ct..) Alkmaar's ontzet. Gelijk we destijds meldden, had de vereeni ging' „Flens van Teylingen" ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan groote plannen beraamd voor de feestviering van 8 October a.s., o.a, een historischen optocht en oud-Alkmaar. De „Alkmaarsche Ontzetvereeniging", die ook haar 50 jarig bestaan zal herdenken, had reeds van tevoren kenbaar gemaakt, -een historischen optocht te zullen houden op den herdenkdag van het ontzet. De doorvoering van deze plannen van elke vereeniging afzonderlijk zou de feestviering niet ten goede komen ,en ten slotte is men er in geslaagd voor de feesten op 8 October en voor afgaande dagen tot overeenstemming te komen. „Floris van Teylingen" zal op hot bekeiide Doe- lemveld oud-Alkmaar organiseerenden histori schen optocht zullen de vereenigingen samen hou den. Het stadhuis te Haarlem. De »0. Haarl. Crt." verneemt, dat vermoedelijk ditfjaar nog de vroegere torensjvan het Haarlemsche stadhuis weder zullen worden aangebracht, al thans dat er ernstige plannen toe bestaan. Volgens de oude afbeeldingen, waren er oud tijds twee torens aanwezigde kleinste en een voudigste stond aan de zijde van de Koningsstraati terwijl de grootste, die zich door zijn fraaie vor men zeer van den anderen onderscheidde, aan de zijde der Zijlstraat het gebouw ongeveer ter hoogte van den nok versierde. Wegens den bouwvalligen toestand, waarin ze later begonnen te verkeeren. wer- dende torens weggebroken, en een overleden ge schiedschrijver schreef, dat daarmede een daad van vandalisme werd gepleegd, die iedere belangstel lende in oud Hollandsche bouwkunst tot ergernis strekte. Door wijlen mr. A. J. Enschedé werden reeds ernstige pogingen in 't werk gesteld, om deze torens te doen herbouwen, doch diens dood verhinderde de voltrekking van het plan. Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. Bovengenoemden bond hield Zondag jl. een propagandavergadering te Delft, met het doel om, zooals de voorzitter in zijn openingswoord zeide> in deze stad een afdeeling van den bond op te richten. Het woord werd vervolgens gegeven aan den bondssecretaris, den heer Dammers uit Delft, die in een zaakrijk betoog uiteenzette, dat: I de R. K. bedienden zich moeten vereenigen om positie verbetering te verkrijgen 2 dat zij zulks moeten doen in een R. K. organisatie 3. dat ook zij, wier positie niets te wenschen overlaat, zich bij de organisatie moeten aansluiten uit een oogpunt van algemeen zoowel als van eigen belang. Met 30 leden, waaronder vele dames, werd de afdeeling daarna opgericht. Twee dames namen zitting in het voorloopig bestuur. De St. Vincentiusscholen te 's-Gravenhage. Het gouden feest van de oprichting der St. Vincentiusscholen te 's-Gravenhage onder leiding der eerw. Broeders van Maria's Onbevlekte Ont vangenis, is met bijzondere opgewektheid gevierd. Aan den vooravond van den gedenk waardigen dag 10 dezer waren in het gebouw der stichting aan het Westeinde met de eerw. Broe ders en hun algemeene overste, Br. Bertholdus, vereenigd de hoogeerw. deken Wjjtenburg en met hem deken Leesberg, van Poeldijk, oud leerling der Broederscholen, de zeereerw. pater Piël S. J.,bisschoppelijk inspecteur van het bijzonder onderwijs, en de leden der feestcommissie, bene vens een groot aantal belangstellenden, meeren- deels ouders der leerlingen. Toen alle aldus ter opening van het feest te zamen waren, kwamen een stoet van 900 der grootere leerlingen de scholen der eerw. Broeders worden door meer dan 3000 leerlingen bezocht onder leiding der leekenonderwijzers den eerw. Broeders eene sere nade brengen. Met het muziekkorp »St. Gregorius de Groote" van den Volksbond voorop, het fanfarekorps der R. K. Weesjongens en het muziekkorps der St. Jozefsgezellen trok de eindelooze stoet van leer lingen het schoolplein over, den tuin in, onder de vroolijke tonen der marschmuziek, afwisse lend door een der korpsen geblazen. Het beeld van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, patrones der Broederscongregatie, werd in den stoet medegedragen en enkele leerlingen droegen bloemgeschenken. De schittering van gekleurde lampions en het tooverlicht van Bengaalsch vuur gaf aan den reuzenoptocht nog meer kleur en gloed. De zeereerw. heer Hageraats, rector van het Weeshuis, voerde als voorzitter der feest commissie het woord, waarna de bloemgeschenken werden aangeboden en de Broeder-Overste Willi- brordus met enkele woorden dankte. De stoet der leerlingen werd daarna ontbonden, maar de geestdrift bleef er nog inonder bet gezang van sJuliaantje, kroouprinses van Neder land,trokken ze onder geleide der leeken-onder- wijzers, die hen vergezelden, naar huis. Christ.-Hist. Unie. „De Nederlander" van gisterenavond geelt het vervolg vain de besprekingen overde algemeene politieke toestand, in de jaarvergadering der Christ.-Hist. Uui-e door dr. G. II. Wagenaar inge leid (zie Ons blad van gister.) De heer van Koetsveld spreekt den wensch uit, dat dei letters C. H. U. nooit zullen mogen gaan beteekenenC Ier ic a a 1 - Her vormd e Unie, want dan was er eeft nieuwe antithese geschapen, en weer splitsing gebracht "waar zij niet behoort Coalitie maakt altijd teleurgesteld en, omdat de groote menigte niét de practisehe moeilijkheden kent, waarvoor onze mannen komen te staan. Zij heeft ons zeker voor heel veel kwade dingen bewaard. En wil men van de coalitie bij: de stembus af? Welnu er is een middel: Evenredige Vexttgenwoorcliging. Waarom wil men daar toch niet aan? Dan is de coalitie bij de stembus uit. Volgen rve het advies van ds. Wagenaar, dan zullen we bij herstemming toch den coalitie-can- didaat moeten steunen, zondier de voordeden hij1 eerste stemming ervan te plukken. Ds. P. J. Krolmsigt zou het onderwerp door een commissie van 5 of 7 knappe mannen wil len laten onderzoeken, die aan een volgende ver gadering advies zouden kunnen uitbrengen over de vraag: Coalitie of niet. De afgevaardigden van Barendr-eeht Waarschu wen voor kerkelijke verbrokkeling. Ede zegt, dat de coalitie 'in hoofdzaak om het samengaan met Rome bij velèn bezwaar ont moet, en omdat men, naar hij meent, meer rekent miet succes, dan met Gods Woord alleen. Slechts bij herstemming Wil spr. coalitie-candidaten steu nen. De heer v. d. Hoop v. Slochteren acht dat de coalitie een gewone- zaak van tactiek i-s, waarbij da partijen samenwerken, die in hun programs vain beginselen de meeste overeenkomst hébben. Het zal misschien pok mogelijk zijn op den duur met andere partijen saam tél werken. Maar de hoofdzaak: vrijheid voor onzen godsdiensti-gen invloed -op de landszaken, wordt bij die andere partijen niet gevond-en. Men kan nu wel zeggen: we zijn een Profes tantsche natie, maar dat is alleen zoo in Staatsrechtelijken zin, 2/3 van ons volk is Roomsch. Wij zullen nog in geen 25 jaar, ja misschien noodt, in staat zijn alleen, zélf, het land te regeer en. De voorzitter (dr. J. Th. de Visser) komt op tegen de door sommigen gemaakte tegenstellingen tusschen een politiek uit beginsel en een uit succe-s. Die tegenstelling is uit den hooze. Zij wordt dan ook juist voortdurend gemaakt door mannen, di-e buiten de practisehe staatkunde le ven. Spr. -acht het on-Christelijk, als deze man nen spr,eken van succes-jagen bij- hen, die in d-e practijk de beginselen in toepassing willen brengen en daarbij op allerlei moeilijkheden stui ten. De, vraag hu is: Hoe onze beginselen te ver wezenlijken? En Idan geloof ik, dat men niet kan aantopnen, dat Wij, C. H„ ook maar één oogenblik in de Kamer onze C. II. beginselen hebben ver donkeremaand en derhalve met niet heilige wa penen strijden. Spr. begrijpt niet dat ds. van Hoogenhuyze zijn brochure heeft geschreven en nic-t zo-oals dr. Wagemaar een vergadering uitgelokt heeft. Ds. J. Schokking' (Leiden) protesteert tegen de meiening van den beer v. Slochteren, dat we nog in 25 jaar niet zouden kunnen re-geeren. Dr. Wagenaar he-eft nu het wo-ord ter repliek. Inl. ze-gt, dat hij de Herv. Kerk in geerï enkel opzicht wil sloepen in de politiek, doch dat men toch ook niet allo verband tusschen Kerk en Staat ontkennen kan. -Overigens heeft inl. niet de gewraakte tegenstelling tusschen beginsiel en suc ces gemaakt. Daarna werden 'de beraadslagingen gesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 782.0 te Riga. Laagste barometerstand 747.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, zuidwestelijken tot zuidelijken wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van G—12 Febr. 1911 werden genomen 261 baden. lste kl. 2de ld. kuipbaden 18 kuipbaden 41 regen 22 regen 167 school kinder 9 a 5 ct. 13 Openbare vergadering Gezondheidscommissie. Do vergadering werd door de-n voorzitter ge opend met de volgende rede: Bij do opening van dez-e openbare vergadering wiensch ik in d-e eerste plaats o-p te merken, naar aanleiding van het gezegde van den wet houder van -openbare werken, de heer van Wes tendorp, in de raadszitting van 7 Februari, dat bij de behandeling van het pteil in het uitbrei dingsplan, noordelijk gedeelte, het mij en voorzeker u allen vrij onverschillig is wat een of meer Raadsleden vinden dat onze plicht is, dat wij zelve uitsluitend hebben uit te maken wat wij in onze vergadering wenschen te be spreken en dat wij hieromtrent aan niemand in ouzo gemeente verantwoording schuldig zijn, dat de ontboezeming van -den wethouder te meer zonderling schijnt, omdat het hem wel bekend zal zijn dat v-olgens de wettelijke bepalingen éér .nog de Gezondheidscommissie in de materie „volksgezondheid" op het Gemeentebestuur dan dit op de Commissie heeft toe te zien; dat ik, hoewel daartoe in gecncrlei doele verplicht, in d-ez-e openbare vergadering wel wil mededeelen dat, daar -ons het voorgestelde peil geen reden gaf tot aanmerking, dat peil niet tot een onder werp van bijzondere gedachtenwisseling is ge maakt.. Hierna werd het jaarverslag gielezen en vast gesteld. Koperen Priesterfeest. Ter gelegenheid van liet koperen priesterfeest van den weleerw. heer M. A. Pieper, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, zal morgen (Woensdag)-ochtend 9 ure door den hooggeachten jubilaris eene plechtige H. Mis worden opgedragen. De jubileerende priester zal verder in den middag, van 13 ure, de gebruikelijke receptie houden. Giste r-m iddag ongeveer half vijf werd de 54-jarige P. V. aan den Singel door een zenuwtoeval getroffen, waardoor hij tegen de straat viel en een wond aan het hoofd bekwam. Na in de smederij van den heer Bongers te zijn behandeld, kon de man naar huis gaan. II e d e n-m orgen on geveer half acht had in de Lange Haven eene aanvaring plaats tusschen de schroefboot »'s-GravenhageZwolle" en het tjalkschip ^Schiedam," waardoor het roer van het tjalkschip geheel defect geraakte en er afviel. De schade wordt op f 150 begroot. UIT VLAARDINUER. AMBACHT. Voor de rechtbank te Rotterdam moet 7 Maart a.s. terecht staan de veehouder C. L. V., wonende te Vlaardiuger Ambacht, beklaagd op 9 December 1910 ongeveer 233 L vervalschte melk te hebben afgeleverd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 15 Feb. 8 u. Musis Sacrum. Lezing mr. Li-eitaert Peerbolte over het ontwerp- Armenwet. Woensdag 15 Febr. 6 u. Kinderfeest Volksbond. Donderdag 16 Febr. 6 u. idem. Rotterdam. Dinsdag 14 Febr. 8 u. Luth. Kerk. Besselaar's Kerkconcert. M,ond en Klauwzeer. Men meldt ons uit Roermond. In het naburige Horn is mond en klauwzeer uitgebroken. Hot mes. Op de Kruisstraat nabij Rozendaal heieft gisteren weer een ergerlijke vechtpartij met messen plaats gehad. Zekere A. R. heeft daarbij een viertal levensgevaarlijke steken en sneden gekregen en is in zo-rgVekkenden toestand naar hel. gasthuis overgebracht. De vermoedelijke dader is aangehouden. Belgisch kapitaal. Ziehier 'het be-drag der Belgische kapitalen in de buitenlandsche onder nemingen gemengd Holland, 70 millioen; Frankrijk, 137 millioen; Brazilië, 143 millioen; Italië, 166 millioen; Egvp- te, 219 millioen; Duitschland, 244 millioen; Ar- geutijnsche republiek, 290 millioen; Congo, 322 millioen; Spanje, 337 millioen; Rusland, 441 mil lioen, en 338 millioen in andere 'landen nogeen totaal dus van 23/4 milliard. De tratmve-gonder neming van 27 Russische steden is uitsluitend in handen der Belgen. 't. Is voorwaar een uitbreiding die de aandacht verdient I (Hbld. v. Antw.j Het Panam a-k anaal. Uit Washington wordt aan de »Times" geseind dat, volgens ver klaring van kolonel Goethals, den hoofdingenieur van het Panama-kanaal, de werken in September 1913 geheel zullen gereed zijn en dat de totale uitgaven 72 millioen pond zullen bedragen. De hoofdingenieur voegde er aan toe, dat, naar zijn meening, een belasting van één dollar pe>' ton het kanaal in staat zal stellen, om concur rentie met de spoorwegen te voeren. Radiumbehandeling. Radium wordt nu ook al aangewend bij jicht en rhumatiek* Wereldtentoonstelling te Parijs'? De Kamer van Koophandel te Lyon, door den minister van Handel gevraagd naar haar oordeel over de wenschelijkheid van een wereldtentoon stelling te Parijs, te houden in 1920, heeft een ongunstig advies uitgebracht. De Kamer acht het veel beter, zulk een tentoonstelling nog veel langer voor te bereiden door het geven van exposities van meer specialen aard, in Parijs of de provincie, en wel in die plaatsen, waar de industrie in kwestie bloeit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2