Stads- en Gewestelijk Nieuws. Spig^rwegp^raojiieel-Vcreieiiiging „St. Raphaël" en van den Prol.-Chrisfelijken Bond, o'm te geraken tot ce-n gemeenschappelijk optreden in zake de giieiu'we clienstvooikviaarden voor het spoorweg, personeel, welke slechte groote verbittering1 heb ben 'gebracht. De Ylissingsche nachtbooten. Van welingelichte zijde verneemt de »N. R. Crt", dat het in de bedoeling ligt bij ruw weder de onderweg zijnde nachtboot der maatschappij Zeeland draadloos orders te geven naar Queenbo- rough te varen inplaats van naar het nieuwe eindpunt Folkstone. Een Vorstelyke gift aan de Apologetische Voreeniging „Petrus Canisius'. 'In de „N. Rott. Courant" stond, eonige dagen geleden, deze advertentie „Niet-Katholieke Landgenootcn Wie uwer omtrent de leer en de gebruiken der katholieke Kerk eenige inlichting! wenscht, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk te wenden tot 'den "Secretaris der Apologetische Ver- eeniging „Petrus Canisius" Seminarie Rijsenburg, Driebergen." Naar aanleiding dezer advertentie onlvingen wij hot vólgende schrijven: „Ter ondersteuning van hot goede doel, het welk de Apologetische Vereeniging „Petras Ca nisius" zich voor oogen stelt, met het werken onder niet-Katholieken, in de belangrijke en niet genoeg' te prijzen artikelen van den heer G. Ridder de van der Schueren, j[„De Tijd", 4 on 9 Januari 191.1), heb ik de eer, u ingesloten duizend gulden te zenden. „Moge deze bijdrage aan onze geloofsgenoo- ten een aansporing zijn ook iets af te zonderen tót steuning van het belangrijke werk, dat u,we vereeniging op zich heeft genomen en aan uwe Ver. zelve den moed geven, op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, een en ander tot wel zijn van onze niet-katholieke medebroeders en tol bekeering van ons dierbaar vaderland." Het Bestuur der Apologetische' Vereeniging „Pe tras Canisius" betuigt den edelen, onbekenden Weldoener zijn oprechten dank. God loone hem. Het Bestuur:1 1 D. A. W. H. SLOET, Voorzitter. W. KNUIF, Secretaris. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Februari 1911. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.6 te Coruna. Laagste barometerstand 739.1 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagaanvan kelijk krachtige tot stormachtigen westelijken tot noordwestelijken wind met regen of hagelbuien, later krimpende en tijdelijk afnemende wind, tij delijk opklarend, overdag zachter. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, door omstan digheden op den voorlaatsten Zondag der maand gasteld, werd gister-middag op het gewone uur gehouden. Zij bleek iets beter dan de vorige ver gaderingen door de leden bezocht en werd ook weder met de tegenwoordigheid van den geeste- aviseur, deken Coppens, vereerd. Na eene persoonlijke mededeeling omtrent een der leden in verband met de vastgestelde notulen, deelde de voorzitter allereerst mede, dat sedert de laatste vergadering 27 leden, waaronder 3 dames tot de Bondsafdeeling waren toegetreden, terwijl 18 leden haar hadden verlaten, waarvan een enkel door het verlaten der gemeente en een lid door overlijden, het Bondslid Mackay, die in aller godsdienstig aandenken werd aanbevolen Daarna werd door den heer J. H. Frederiks namens de commissie van verifieurs verslag uitge bracht over de door haar nageziene boeken en bescheiden van den penningmeester. Spr. deelde mede dat de commissie de boeken ia orde had bevonden en een woord van dank meende te moeten brengen aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer maar met deze bloote mede deeling meende z(j niet te kunnen volstaan. Wel wijst de exploitatie rekening een batig saldo aan van circa f326, maar men moet daarbij rekening houden, dat de mindere opbrengst van de ver pachting der bufieten zich in het loopend jaar dubbel zal doen gevoelen, terwijl men dan ook zal missen het bedrag van f 500 dat nu de ten toonstelling opbracht. Aldus zal men aan het eind van dit jaar vermoedelijk staan voor een tekort van f400. Daarom meent de commissie het be stuur te moeten uitnoodigen. reeds nu die maat regelen te nemen, welke strekken kunnen omdat tekort te voorkomen. De Voorzitter, namens het bestuui de commissie dankend voor de richtige vervulling van hare taak, bracht zijnerzijds ook den penningmeester, den heer H 11. Voorwald, dank voor zijn uitste kend beheer en verleende liern volkomen décharge. In verband met.de namens de commissie ge maakte opmerkingen verzekerde de voorzitter daarna, dat het bestuur niet zou aarzelen die maatregelen te treffen, welke tot verbetering van den fiuancieelen toestand kunnen leiden Aller eerst zou daartoe in 't werk worden gesteld de poging waartoe in de vorige vergadering de wenk was gegeven, alvorens tot een anderen maatregel, die in datgeval onvermijdelijk zou zijn, zou worden overgegaan. In antwoord op de vraag van den voorzitter of de heer Frederiks, zooals hij voornemens was, in deze vergadering over de spaarbank zou willen spreken, verklaarde deze daarop thans niet voor bereid te zijn en dit liever tot gene volgende ver gadering te willen uitstellen. Daarna zijne mededeelingen vervolgende, merkte de voorzitter op, dat hij in deze vergadering moest kennis geven van de jaarlijksche periodieke af treding van het bestuur. De heeren J. T. Ilicken- dorf, A. A. Marrevee, T. J. H. Mouwens en H. H. Voorwald zijn aan de beurt van aftreding. Candidaten kunnen worden gesteld tot Maandag 6 Maart, 's avonds 10 ure. Ook voor dien tijd kunnen candidaten schriftelijk worden opgegeven, maar voorz. verzoekt dat dan te doen in gesloten enveloppe bij hem thuis te bezorgen. Tien leden hebben het recht een candidaat voor te dragen, die dan zelfs schriftelijk moet getuigen, hij de candidatuur aanneemt. Enkele candidaten, waar onder ook voorz., stellen zich niet zeker beschik baar, maar doen de aanneming hunner candida tuur afhangen van de vraag of de financieele om standigheden zoo geregeld zullen worden, dat zij de leiding weer op zich kunnen nemen. Terwijl alle aftredenden zich weer herkiesbaar stellen, doen enkele dit met, andere zonder voorbehoud. Thans is ook de tijd van aftreden voor de leden van den Centralen Raad aangebroken en zou men dus in de volgende vergadering eene dubbele stemming hebben. Om dit te vermijden, wilde voorz. bepalen, dat in de maandvergadering op 19 Maart de beetuurskeuze zou plaats hebben en in die op 9 April de stemming voor den Centralen Raad. Over deze mededeeling van den voorzitter ont spon zich eene breede discussie, waarbij allereerst de vraag gesteld werd, of 't onder de gegeven omstandigheden niet beter was, de bestuurskeuze eenigen tijd uit te stellen, welk denkbeeld aan vankelijk geen ingang kon vinden bij den voor zitter. Daaina werd ook de vraag gesteld wat de vak- vereenigingen met eene andere wijze van inning der contributie bedoelen. Uit de mededeeling van den voorzitter bleek, dat de vakvereenigingen «St. Eloy" «St. Jozef" en «St. Hippolytus" bedoe len eene andere wijze van inkomen der contributie van de leden dier vereenigingen, waarbij die con ti ibutie maandelijks wordt afgedragen door die vakafdeelingen en niet meer aan den bode wordt betaald. Voorz. verklaarde, dat die maatregel niet was goedgekeurd door het bestuur, maar het bestuur 't betreurde, 't die maatregel niet kon goedvinden, wijl 't in de meeste afdeelingen zoo toegaat Met het reglement achtte voorz. deze wijziging van contributie-inning niet in strijd. Bjj de verdere uitgebreide discussie bleef de voorzitter deze meening handhaven. Door die discussie bleek echter, dat de bedoelde vakver eenigingen feitelijk reeds begonnen waren deze veranderde wijze van contributie-inning toe te passen, daarbij beoogende het subsidie haar toe gezegd, maar dat door den financieelen toestand niet kan worden uitgekeerd, te verrekenen. Het bestuur bad bij die vereenigingen op uitstel van dien maatregel aangedrongen. De vergadering deed herhaaldelijk duidelijk blijken, dat zij over 't geheel met deze wijze van handelen niet kon instemmen. Ook de geestelijke adviseur getuigde beslist, dat hij den door het bestuur aanvaniselijk ten opzichte der vakvereeni gingen genomen maatregel, het verzoekend op treden, onmogelijk kon goedkeuren, maar sprak toch zijn vertrouwen uit in een definitieve bevre digende oplossing dezer kwestie. Ten slotte werd weer aan de orde gesteld het denkbeeld van het oud bestuurslid, den heer J. J van Hees, en werd nu voorgesteld om de volgorde der stemmingen om te keerende verkiezing voor den Centralen Raad te houden op 19 Maart en de stemming voor het Bestuur op 9 April Met 2717 stemmen werd door de vergadering in dien zin besloten. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten, zooals zij geopend wasmet gemeen schappelijk gebed. Gemeenteraadsverkiezing. Door de afd. Schiedam der S. D. A. P. zijn tot candidaten voor de twee vacaturen in den ge meenteraad in district II gesteld de heerenII. Erkelens en W. van den Hoek. De Christelijk-Historische Unie afd. Schiedam, heeft in hare Zaterdag 11 gehouden ledenverga dering, op voorstel van het bestuur, besloten, dat de twee in den gemeenteraad door het ontslag nemen van de heeren De Groot en Van der Schalk vacant geworden plaatsen, zullen worden opengelaten voor de partij, die door bedoelde heeren werd vertegenwoordigd. «De Haiize". Den 7n Maart a.s. zal de R. K. Middenstands- vereeniging' „De Hanze" eene voor alle Katho lieken toegankelijke vergadering houden, waarin de weleerjw. heer H. VV. J. Hoosomans, kapelaan der parochiekerk H. II. Martelaren van Gorkum te Rotterdam (Feijenoord) met het onderwerp „'nieuw leven in den R. K. Middenstand" als spreker zal optreden. Zooals men weet, moet in deze vergadering, na het gehouden overleg van het comité uit de christelijke partijen, beslist worden, welke houding bij de aanstaande Raadsverkiezing zal worden aan genomen. Nationale Tooneel- Voordrachten en Duetten- wedstryd. De rij der concoursavonden door de Dilettanten club «Alb. Thijm", onderafd van den Ned. R. K. Volksbopd afd. Schiedam, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan gegeven, is gister-avond be slotenmet een amusanten feestavond, die een zeer groot en vrij verscheiden publiek in de Bonds- gehoorzaal te zamen bracht. Nadat het Harmonie-orkest-«St. Ambrosius" in den Feestmarsch van den directeur, den heer J. F. M Smits, eenige feesttonen had doen hooren, kwam «Alb. Thijm" ditmaal zelf de feestgenooten vermaken met het éenbedrijvig blijspelletje van Jean «Geleerde heeren". Dit tooneelstukje, dat een zeer aardig verloop heeft, waar daarin op treedt een rijk geworden koopman, die echter met het fortuin niet de spelkunst veroverd heeft, werd door de beste krachten van »Alb. Thijm", acteurs die wij zoowel in drama als blijspel met succes meermalen zagen optreden, zeer coulant afge speeld. Vooral hij wien de hoofdrol was toebe deeld, bracht door de bijzondere toewijding waar mee hij die rol vervulde, zeer veel tot het succes van dit tooneelnummer bij. Toen «St. Ambrosius" ons nog eens Hérold's ouverture «Zampa" had doen hooren, zooals zij die onder de bezielende leiding van den directeur steeds weet te geven, kwam de Zaïjgvereeniging «St. Cecilia", directeur de heer H. Veugelers, het haar voorbehouden deel van de veelomvattende taak vervullen. Met veel geveel zong liet dubbel- kwartet uit hare leden allereerst het bekende Moederzegen" van A. Oplader, waarin de ver heven tekst en de heerlijke muziek om den eere- palm dingen, en daarna het «Madrigalmet het bekende «Jubilate"» waarin zoowel het aanzwel lend fortissimo als het verdwijnend pianissimo door de bijzondere toewijding der zangers tot zijn recht kwam. Als extra nummer gaf daarna «St. Cecilia" nog het vermakelijke «Apotheker", dat ook nu de lachspieren niet weinig in beweging bracht en mede een bijzonder succes had. Daarna werd door den heer J. J. Schafthuyzen, die wij reeds in de hoofdrol van «Geleerde heeren" weder met veel genoegen zagen optreden, voorge dragen »Een huiselijk tooneeltje." Met het hem eigen bijzonder talent deed hij dit geestesproduct van dr. E. Laurilland alle recht wedervaren. Toen was het oogenblik gekomen, dat onze ge vierde bariton, de heer Jan van Rijsselberg, zijn deel tot de uitvoering van het program zou leve- Met genoegen zagen wij weer de sympa- ren «Katholiek Leven". Volgaarne verleenen wij plaatsruimte voor het volgende In de 15 Februari 1.1. gehouden ledenvergade ring van bovenstaande vereeniging hield de heer Th. J. H. Mouwens van hier eene lezing over. liet Arbeidscontract." Op de hem eigen bevattelijke wijze behandelde spreker de meest belangrijke onderdeelen dier wetgeving en gaf aan 't slot nog eenige staaltjes van gevallen door hem in de praktijk met betrek king tot die wet ondervonden. Het applaus aan 't slot der lezing bewees, dat de vele aanwezigen met belangstelling de rede hadden gevolgd. Met een «tot weerziens" aan den geachten inleider sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde", aan de vergadering welke morgen-(Dinsdng) avond half negen in het gewone lokaal van het Bondsgebouw zal worden gehouden. thieke verschijning van onzen Jan. 't Bleek dat hij de edele kunst nog steeds met succes beoe fent. In Godfried Mann's «Jonge liefde" wist hij de technische moeilijkheden vrij wel te overwin nen; maar hij toch kwam meer op dreef in Peter Be- noit's «Twee Kerelen een nummer dat voor zijn geweldig, klankvol orgaan als geknipt is. Met bij zondere toewijding, veel zorg ook wijdend aan de eigenaardige voordracht, zong hij het «Matrozen lied" van Alex W. A. Heijblom, dat mede aan dezen stoeren borst volkomen tqevertrouwd bleek. Na eene gewilde afwisseling een nummer voor viool en piano, Boieldieu's Fantaisie sur «La Dame jblanche", waarin de pianist, de jeugdige heer M. Smits, en de jongeheer D. A. Voorhuyzen, viool, elkaar op de meest aangename wijze aanvulden tot een schoon en succesvol geheel vervolgde Jan van Rijsselberg zijne zangen. Met veel gevoel zong hij van Rennes minneliedje «Mijn lieveken, zeg, her- nert ge 't u?" en daarna een paar liedjes van Hullebroeck. Na het «Marleentje" het «Kermis bed," dat ook om zijn vermakelijken tekst het publiek veel genoegen gaf. 't Viel zoo in den smaak, dat het publiek, ten hoogste voldaan, Jan niet liet gaan voor hij nog een bisnümmertje had gegeven. Toen kreeg het opgetogen publiek nog een extra tractatie in het komisch duo van Soesman en Zwaaf «Naar 't Zangersfeest", door de heeren 3. J. Schafthuysen en A. Breuseker op de meest voortreffelijke wijze voorgedragen, en deed «St. Ambrosius" in Strauss' walzer «Künsterleben" de laatste feesttonen hooren. Uitspraak der jury. Nadat de voorzitter van «Alb. Thijm," de heer H. A. Alberts, intusschen reeds had medegedeeld, dat de pauze om het late uur zou vervallen, nam de uitspraak der jury, inmiddels op het podium gekomen, een aanvang. De voorzitter der jury, de heer dr. C. J. Vin- kesteyn, het woord nemend, betoogde aanvanke lijk als volgt: Als onze groote voorman Alberdingk Thijm nu nog in leven was, zou hij zich zeker verheugen over de belangstelling die het tooneel in onze dagen vindt, hij de grondige kenner van het too neel die het tooneel kende in de geschiedenis van alle volkeren, de fijne kustkenner en kunstbeoor- deelaar, zou er zich over verheugen, dat er betere tijden voor het tooneel waren aangebroken, ook onder de Katholieken, dat er grootere belangstel ling is voor de tooneelwerken van Vondel, er voor stellingen alleen voor Katholieken worden gegeven, een Roomsch tooneel is onstaan en er wedstrijden alleen voor Roomsche tooneelgezelschappen wor den gehouden, wat in den tijd van Alberdingk Thijm niet mogelijk was. Hij toch volgde met de groot ste belangstelling de uitingen van tooneel zoowel in de hoogste als de laagste kringen en, nadat hij den eenen avond de meest geoefende beroepsacteurs had zien spelen, volgde hij een volgende maal met evenveel belanstelling een voorstelling, waarin zijn kruier een rol vervulde. Na deze inleiding den indruk van het spel der acteurs weergevend en daarbij vooral lettend op opbouwende kritiek, speet 't voorz., wijl verschil lende vereenigingen de zaal moesten verlaten, zich daarbij in zijne opmerkingen zeer te moeten beperken. Wel verdiende hulde bracht hij allereerst aan de onderscheidene gezelschappen die in dezen wedstrijd optraden. Onder verschillend opzicht waren zij vooruitgegaan, vergeleken bij den wed strijd dien de jury eenige jaren geleden te beoor- deelen had. Ook op het punt van samenspel waren zij veel verbeterd, hoewel enkele vereenigingen hiervoor nog onvoldoende punten kregen. Een waar struikelblok blijft nog steeds de Neder- landsche taal, maar, ook onder dit opzicht is voor uitgang merkbaar. Een zaak werd echter gemist: de noodige leiding bij het spel, de voorlichting van een man van smaak en kennis, die de ver eenigingen met zijn goeden raad kon ter zijde staan. Eenige moeilijkheid in de rol geeft ook de om standigheid dat men zich op het tooneel moet bewegen, zooals in het openbare leven. In den tijd toen Alberdingk Thijm zijn kruier toejuichte op het tooneel was men niet gewoon op het tooneel te spreken, zooals in het gewone leven, maar tegenwoordig is er meer natuurlijkheid ge komen in de voorstelling. Toch liet een heel eenvoudige zaakhet ongedwongen bewegen en loopen over het tooneel bij dezen wedstrijd nog veel te wenschen over. Onder dit opzicht blijft ook verbetering gewenscht. Daarna den wedstrijd beschouwend als wedstrijd en het goed recht der vroolijkheid erkennend, ironisch opmerkend dat het «jolige christendom" wel in den Volksbond belichaamd blijkt, moest voorz. toch opmerken, dat verschillende vroolijke zetten wel wat laag bij den grond waren. Na drukkelijk wekte hij allen op, ook vooral het genre ernst te beoefenen, die tooneelspelen waarin een goede, hoogst zedelijke gedachte ligt, te geven. Moge dit ook bij de wedstrijden, van den Volksbond in acht genomen worden 1 Ten slotte moest voorz. ook getuigen, dat de jury bij dezen wedstrijd een taak had zoo moei lijk als zelden het geval wasdoor tooneelspel en voordrachten in onderling verband te moeten beoordeelen, was hare taak lang niet gemakkelijk daarom ried voorz. het bestuur van «Alb. Thijm" bij een volgenden wedstrijd daarvan twee cate- goriën te maken en voor iedere categorie afzon derlijk prijzen beschikbaar te stellen. Het toekennen van den eersten prijs had de jury voor een moeilijk geval geplaatst. De too- neelvereeniging van de St. Jozefsgezellen-Vereeni ging te Rotterdam en de tooneel vereeniging «Leo XIII," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Purmerend, hadden toch bijna een gelijk aan tal punten behaald, de eerste 112s 10, de laatste 1127,,, punt. Waar die twee gezelschappen slechts 1/io punt verschilden, besloot de jury, in overleg met het bestuur van «Alb. Thijm", aan beide vereenigin0en een eersten prijs toe te kennen, de twee eerste prijzen vereenigend, en dus den tweeden prijs doende vervallen. Aldus werden de volgende prijzen toegekend la, met 30 gulden, aan de Tooneelvereeni- ging van de bt Jozefsgezellen-vereeniging, te Rotterdam. 'lb, met 20 gulden, aan «Leo XIII". Purme rend. 3, met 10 gulden, aan «Kunst en Vriendschap", Delft. 4 «Vondel" Leiden. 5 »J. A. Alberdink Thijm,", Haarlem. De eereprijs, voor de beste uitspraak der Ne- derlandsche taal, werd toegekend aan «Kunst en Vriendschap" te Delft. Daarna over gaande tot de mededeeling van de toekenning der persoonlijke prijzen deelde voorz- mede, dat de prijs voor de beste typeering niet persoonlijk kon worden toegekend, wijl geen en kele speler zich voor een goede typeering leende; daarom is door het bestuur van «Alb. Thijm" in overleg met de jury besloten van den prijs voor de beste typeering een vereenigingsprijs te ma ken, die gevende aan de vereeniging welke ten opzichte der typeering 't beste voldeedaldus werd toegekend Typeeringsprijs «Vondel", Leiden. Als persoonlijke prijzen werden verder toege kend Beste speler van de Blijspelenden heer J. J- L. van Beek, van «Leo XIII" te Purmerend, met «De Vlieg". Beste Reciteervoordracht (Luim) de heer G. Haas, van «Schaepman" te Rotterdam met «Te rug van de onthoudersvergadering". Beste komisch duet aan de heeren Galjé en en Van der Sluys van «Kunst en Vriendschap te Delft, met de voordracht «De Begrafenis van Tante Sien". De prjjzen, medailjes door verschillende autori teiten en corporatien geschonken, benevens di ploma s, enkele ook in geld, werden daarna met een toepasselijk gelukwenschend woord van den jury-voorzitter, aan de verschillende prijswinnende vereenigingen en personen uitgereikt, waarbij en kelen hunner ook in eenige welgekozen bewoor dingen dankten. De voorzitter van «Alb. Thijm", de heer H. A- Alberts, bracht ten slotte dank aan allen die tot dezen wedstrijd hadden medegewerkt, in 't by- yonder autoriteiten en vereenigingen door het schenken van medailles. Namens de medewerkers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2