Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. OGSTENRIJK-HONGARIJE. "Gister heeft de agrariër Keracs in de Hon gaar sche Kamer een interpellatie gehouden over het bloedige gevecht te Feger-Giamnater, tusschen de "menigte en een gendarme, wien men zijn bajonet had ontrukt. Do man gaf toen vuur en verwondde twee personen zwaar en drie licht. De eerste minister antwoordde, dat hij reeds een regeeringscommissaris had gezonden, om een onderzoek in te stellen. TURKIJë. De Turk sche Kamer heeft gisteren met 13G tegen 45 stemmen een door den Senaat voorge stelde g rond wets; wiijizigi ng verworpen, waarin de Senaat wordt gemachtigd vóór de Kamer over wetsontwerpen te beraadslagen. Blijkens een telegram uit Cap Haitien, zijn de regeeringstroepen na herovering van Otwanaminth uit de -hand der officieren geraakt en hebben de stad geplunderd en in brand gestoken en vele bc- woiters vermoord. Zij hebben een Franschman aangerand, zijn zoon gedood en zijn huis in vlammen doen opgaan. In Franscho scheepsbou'wlcringen heersciht groote verontwaardiging over het feit, dat de technische commissie voor marine-zaken gewei gerd heeft, die door de „Chantiers de la Loire" gebouwde torpedo-jagers „Hussard" etn „Dragon" te aanvaarden. De proefvaarten leverden een glansrijk resultaat op. Daarna schreef de' com missie het gebruik van dunne, vloeibare smeer olie- voor en toen bleek, dat telkens groote mas sa's olie uit den cylinder in den condensator vloeiden. Het 'gevolg hiervan was voormelde Iwei- gëri Naar uit Triëst gemeld wórdt, duurt het lijdelijk verzet der beambten daar nog steeds voort. Thans beginnen ook het piersonen-ver- kc-er op de spoorwegen en het post-verkeer de gevolgen daarvan- te ondiervinden. Vooral voot den handel is deze passieve weer stand nu reeds een groote ramp. Ook de ambte naren der gerechtshoven hebben z'ich bij de be- weging aangesloten, zoodat de in de stad heer- schende verwarring steeds grooter wórdt. Volgens een telegram uit Teheran, aan het „Berliner Tageblatt", zijn twee burgers der stad in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de Doletpoort op den puhlieken weg vermoord en beroofd. Men denkt,, dat Kaukasiërs de schuldigen zijn en de openbare meening is door dezen aan slag zeier 'ten gunste van den eisch van den regent, die alle anarchisten het land uitgezet wil zien, beïnvloed. De regeering |was van plan, een expeditie uit te zenden tegen den roover- hoofdman 'Nahib Hussein. Deze heeft echter tele- graphisch zijn onderwerping aangeboden en zich bereid verklaard zijin wapens uit te leveren. Ra- chim khan 'heeft uit Azerbeidsjan een gelijklui dende boodschap gezonden. De liberalen maken bezwaar tegen het vor men van duidelijk afgescheiden partijen in het Parlement. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" meent, dat de nieuwe groepeering niet temin spoedig zal plaats hebben. Is het eenmaal zoover, dan zal de regent een hiinisterie vormen. Grieksche bladen vernemen uit Kanea, dat de Mohammedaansche afgevaardigden, die tot dusver de zittingen van het parlement niet hebben bijgewoond, thans besloten zijn de zittingen bij te wonen en hun stem uit te brengen voor ver scheidene regeeringsvoorstellen. Dit schijnt te wijzen op een streven naar toe nadering tusschen de Christelijke en Mohamme daansche afgevaardigden. Men weet dat al de revolutionnaire besluiten van het Kretenzer par lement het werk der Christelijke afgevaardigden zijn geweest, waarvan de Mohammedanen zich, op een wenk uit Konstantinopel, zorgvuldig ont houden hebben. De permanente commissie uit den „Conseil supérieür d'hygiène" heeft te Parijs vergaderd onder voorzitterschap van dr. Roux. Bij die gelegenheid is aan de oommissie om advies ge vraagd in zake de wenschelijkheid om bijzon- dere maatregelen te treffen ten opzichte van den invoer van goederen uit het Aziatische gebied, waar de pest heerscht. Speciaal voor zijdecocons, haar, bont, stoffen goederen etn brieven werd uit naam van den heer Mirman, den directeur van den algemeenen gezondheidsdienst, door den voorzitter de vraag aan de orde gesteld of men strengere bewaking dan de bestaande tegen de besmetting noodzakelijk acht. Na eën uitvoerige gedachtenwisseling sprak de commissie als haar eenstemmig oordeel uit, dat, gegeven de wijze, waarop de pest, in bet bijzonder de longen- pest, zich voortplant, en gegeven den duur der incubatie, er voor het oogenblik geen reden bestaat om nieuwe speciale maatregelen te gaan toepassen ten opzichte van goederen of reizigers komende uit besmette streken; de schepen uit besmette landen zijn maar men weet - reeds krachtens de vigeerende reglementen aan nauw keurige inspectie onderworpen. De commissie zal bijeenkomeh, indien xn strijd met. hetgeen men mag hopen de ziekte zich op verontrustende wijze naar Europa toe uitbreidt. De correspondent van de «Daily Mail" te Constantinopel meldt aan zijn blad, dat de bespre kingen over den Bagdad-spoorweg tusschen Rifaat Pacha en den Britschen gezant bij de Porte begonnen zijn. Naar vernemen wordt, is men aan het onderhandelen over voorstellen, die beoogem het laatste gedeelte van den spoorweg door een internationale groep te doen bouwen en eene concessie voor de haven van Koweit toe te ver trouwen aan deze internationale groep. Het koperen Kroningsfeest. Men meldt uit 's Gravenhage. Het programma voor de aubade ter gelegenheid van het 12^-jarig kroningsfeest van H. M. de Koningin zal zijn als volgt 1 Nun danket alle Gott, koraal gemengd koor met orkest2. Do- mine Salvam Fac, id; 3. Hollands Glorie, man nenkoor met orkest. Woensdag a.s. zal de repetitie in het Gebouw van de St. Jozephgezellen aan de Maasstraat alhier, 8 uur, worden gehouden. Vrijdagavond, 8 uur, zal een vergadering plaats vinden van de voorzitters der betrokken Vereeni- gingen voor de loting der volgorde en verdere regeling in het gebouw van de Chr. Vereeniging van Jonge Mannen. Prins Hendrik. Z. K- H. de Prins heeft, vergezeld van zijn adjudant "dien majoor Van Suchteién van de Haare, gister namiddag een vrij langdurig' bezoek aan het Wanidelhoofd Koningin Wlihehnina te Schevenin- gern. gebracht. Mr. J. G. Pntyn. Volgens de jongste berichten is de toestand van den commissaris der Koningin, mr. PatJj'n, ■niet zoo gunstig als de vorige week. Spoorweg Venlo—Tegelen—Steyl. De Haagsche correspondent van de „Stand." schrijft Naar mij wordt medegedeeld bestaat bij de Regnering het voornemen, den heer A. Wende- horst te Ven! o concessie ie. verleencn om den tramweg VenloTegelenSteijl voortaan niet meer te berijden met paardenkracht, maar hem in te richten voor en te exploi toeren met me chanische beweegkracht. De grootste snelheid zal 20 K.M. per uur zijn; dagelijks zullen in beide richtingen 12 treinen voor reizigers moeten rij den, Zon- en algemeen erkende Christelijke feest dagen- uitgezonderd. Van Kol in Turkye. Uit het Joing-Turksche dagblad Le Jeune Turc verneemt „Het Volk", dat de president van de Turksche Kamer, Achmed Riza, aan" den heer Van Kol een maaltijd heeft aangeboden, die door een aantal van de voornaamste Jong-Tuiksc'h'e afgevaardigden en leden van het Jong-Turfrsche comité Eenheid en Vooruitgang bijgewoond werd, o. a'. ook door Ismaël Ilakki bei, het hoofd van het comité. Deze mdaltijd is den heer Van Kol door den Turkschen staatsman aangeboden, omdat Van ICol 'helm indertijd m de gelegenheid gesteld heeft in Den Haag een openbare vergadering te houden, tóenï daar den Jong-Turken de zalen geweigerd' werden. De hoer Van Kol vervulde in die ver gadering de rol van president. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Clermont. Uaagste barometerstand 743.8 te Seydisfjord- Verwachting tot den volgenden dag krachti ge tot stormachtigen zuidwestelijken tot weste lijken wind, betrokken, later opklarend, regen buien, zachter. Gemeenteraadsverkiezing. In de gister-avond door de kiesvereeniging «Schiedam" gehouden ledenvergadering werden, na uitvoerige besprekingen, tot candidaten voor het lidmaatschap van den Raad gesteld de heeren B. W. de Jong, ontvanger der Registratie, en ,C. Houtman, directeur van de Schied. Alcoholfa- briek. Tot bestuurslid in de ,'plaats van den heer S. Houtman, die tusschentijds als zoodanig was afgetreden, werd gekozen Jhr. dr. Nico van Such- telen. Kantongerecht Schiedam. Blijkens de Memorie van antwoord op het Voor lopig Verslag over het wetsontwerp betreffende de classificatie der kantongerechten, heeft de minister van Justitie toegegeven aan den wensch om de indeeling der kantongerechten enkel te doen rusten op het aantal der in elk kanton behandelde civiele- en strafzaken. Vergeleken met de thans geldende classificatie en 'met die van het oorspronkelijk ontwerp, brengt hot gewijzigd ontwerp o.a. deze verandering, dat het kantongerecht Schiedam van klas'so 2 naar klasse 1 is verhoogd. O ranj e-Vereeniging. De Oranje-Vereeniging hield gister-avond de aangekondigde jaarvergadering in het Verkoop lokaal, waar zich ten slotte, het bestuur inbegrepen, een 30-tal leden deden vinden. De voorzitter, de heer F. J. Smit, de verga, dering openend, betreurde, dat er zoo weinig leden tegenwoordig waren, schreef dit toe aan denveeleischenden en vergadeirijken tijd, maar ook aan een bijzonder groot vertrouwen in het be stuur, dat hij op hoogen prijs stelde. Daarna gaf voorz. als de hoofdpunten voor deze vergadering op allereerst het verslag^ van den secretaris en den penningmeester, getuigend dat, nu alle fees telijkheden waren afgeloopen, men kon tevreden zijn en met frisschen moed weer beginnen de feestelijkheden te organiseeren, zooals dat te doen gebruikelijk is. Nadat de notulen der vorige vergadering onvei- anderd waren vastgesteld, werd dooi' den secre taris, den heer C. J. Blommendal, het J aar ver slag uitgebracht, reeds in de plaatselijke bladen vermeld. Het uitgebrachte jaarverslag gaf aanleiding tot eene bijzondere bespreking, wijl daarin vermeld werd, dat twee bestuursleden ontslag hadden ge- genomen wegens huiselijke omstandigheden. Het oud-bestuurslid, de heer Teunissen, kon verzekeren) dat dit althans wat éen bestuurslid betrof hij zelf bezijden de waarheid was en de secretaris zeer goed de reden wist waarom hij ontslag had genomen. De secretaris, de heer Blommendal, verweerde zich daarop met de mededeeling dat er een oogenblik een gespannen toestand in het bestuur was geweest; maar hij had dit, wat het bedoelde bestuurslid -betrof, toegeschreven aan diens huise lijke treurige omstandigheden, waardoor hij in overspannen toestand zich ietwat scherp over sommige zaken in het bestuur had uitgelaten. Is dit nu niet het geval, dan spijt hem dit in de tweede plaats, omdat dan zijn verslag onjuist is, maar allereerst omdat hij zich dan in het betrok ken lid had vergist. De heer Teunissen hield beslist vol dat geen hui selijke omstandiheden tot ontslag aanleiding hadden gegeven, wat aanleiding gaf tot een verdere gedach tenwisseling tusschen hem den voorzitter en den se cretaris,waarin zich ook het bestuurslid, deheerD.C. Kok Jr. mengde, verzekerend dat de heer Teunissen geen ongelijk had en hij preciesden zelfden indruk van de betrokken zaak had als bedoeld oud-bestuurs lid. Na verdere woordenwisseling, waarbij de heer Teunissen ook wees op zijn ontslagbrief, die de reden van zijn heengaan vermeldde, werd dit incident beëindigd met de bereidverklaring van den secretaris zijn verslag te dezer zake te ver anderen. Nadat de voorzitter den secretaris dank had gebracht voor zijn degelijk verslag, was het woord aan den penningmeester, den heer Jac. Montfoort, voor het uitbrengen van het Financieel verslag. Daaruit bleek dat, buiten het kassaldo op 1 Januari 1910 f250 de ontvangsten bedroe gen: aan contributie van 1676 leden f 1205.05, aan inschrijfgelden van 319 leden a 25 ets. f79.75, aan statuten 1144 stuks a 4 ct. netto f 45.76, totaal dus f1330.56, wat met het genoemde kas saldo een totaal maakt aan beschikbare gelden van f 1580.56. Daarentegen werd uitgegevenaan algemeene onkosten f258.91, voor het Tuinfeest op 2 Augustus f314.75 en voor de feesten op 31 Augustus f956.90, totaal dus voor de feesten f1271.65, wat met de algemeene onkosten een totaal maakt aan uitgaven van f 1530.56, zoodat de rekening van baten en lasten ten slotte als kassaldo op 31 December 1910 aanwyst f50. Uit het bovenstaande blijkt, dat de uitgaven in 1910 de ontvangsten met f200 overtroffen; dien tengevolge werd het aanvankelijk kassaldo van f250 om het eind van het betrokken jaar tot f50 teruggebracht. Dus zou in 1911 voor de verschillende festiviteiten f200 minder beschik baar zijn. Daar evenwel een «vooruitgang in de leden-contributie van f 98.95 te constateeren valt, wordt het minder beschikbare waarschijnlijk beperkt tot circa f 100 De aanzienlijke stijging van de algemeene onkosten niet rechtstreeks met de feestelijkheden in verband f258.91 tegen f 167.06 in 1909 en f 169.74i/a in 1908 - is in hoofdzaak te wijten aan het doen van eenige bijzondere uitgaven. Uit een toegevoegd overzicht ledenlijst blijkt, dat waar voor het jaar 1910, waarin 232 leden werden verloren doch 377 gewonnen, een vooruit gang in leden van 145 en in contributie van f98.95 te constateeren valt het ledental over het viertal bestaansjaren meerendeels stijgende, is, zoodat het getal, in het oprichtingsjaar 1907 1388, na een korte inzinking in 1908 188 in 1909 met 331 en in 1910 met 377 vermeer derde. Den heer T. S. Goslinga gaf de mededeeling van het financieel verslag aanleiding een enkele opmerking te maken. Hij hoopte, dat dit jaar niet zooveel voor algemeene onkosten zou worden uitgegeven als dit het vorig jaar het geval is ge weest. Nadat de bestuursleden de heeren Jac. Montfoort en D. C. Kok daaromtrent inlichtingen hadden gegeven, verzekerend dat die uitgaven onvermijdelijk waren geweest, verklaarde de heer Goslinga zich tevreden gesteld. Nadat de voorzitter den penningmeester dank had gebracht voor de richtige vervulling van zijn veelomvattende taak, stelde hij de Wetsteyn 23, L. Jurgens 22, A. Rozen 21 en M. Bijl Mzn. 32 stemmen, welke heeren dus allen herkozen bleken, terwijl er nog 1 stem op den heer Teunissen en 3 in blanco werden uitge bracht. De voorzitter de stemopnemers, de heeren S. Ilijman en Chr. hnoops, dankend, wenschte de gekozenen geluk met hunne herbenoeming ver trouwend zij weer met den zelfden ijver voor de vereeniging zonden werkzaam zijn. Daarna moesten er drie vacaturen in het be stuur worden aangevuld. Van de leden waren daartoe geen candidaten ingekomen. Het bestuur droeg daarom zelf candidaten voor. Bij stemming bleken gekozen de heeren mr. G. van Baren met 27, C. Goslinga 26 en A. Weerpas 24 stem men, terwijl 2 stemmen in blanco waren uitge bracht. De nieuw gekozenen moeten in 1912 weer aftreden. Ten slotte bleken twee leden van het Dag. Be stuur, de heeren F. J. Smit, voorzitter, en C. J. Blommendal, secretaris, te moeten aftreden. Zij werden op voorstel van den heer Hijman bij acclamatie herkozen en verklaarden hunne 'her benoeming aan te nemen. Rondvraag. Bij de rondvraag werd door den heer W. J. Vervoort, hulde brengende aan den ijver van het bestuur in het afgeloopen jaar, gewezen op eenige leemten in de organisatie der feesten. Spr. wensch te, dat er strengere controle zou worden uitgeoe fend en en aan ieder lid eene behoorlijke zitplaats bij het Tuinfeest zou verzekert zijn. De Voorzitter verzekerde in antwoord aan den heer Vervoort, dat hoewel de Tuin bijna te klein blijkt voor het groot aantal bezoekers, het be stuur toch voor de goede orde zorg zal dragen. Uit de nadere mededeelingen. ook van het be stuurslid, den heer Jac. Montfoort, bleek, dat aan de 3000 bezoekers van het Tuinfeest onmo gelijk allen stoelen kunnen gegeven worden. Daar om werd beraadslaagd of op andere wijze het euvel kon worden verholpen. Meerdere leden gaven daartoe verschillende denkbeelden in over weging. Zoo werd achtereenvolgens gesproken over het geven van een tuinfeest op twee plaat sen bij het Tuinfeest over twee avonden de le den te verdeelen geen toegang te verleenen bui ten het lidmaatschap; den Tuin geheel af te huren, zoodat ook de leden der Officieren-Vereeniging geen toegang hebben; een aantal stoelen aan te koopen en die tegen betaling te verhuren; ook achter in de Tuin een muziekkorps te plaat sen; enz. Aan al deze denkbeelden bleken echter bezwa ren verbonden. De vergadering stemde ten slotte in met het denkbeeld van den voorzitteraan het bestuur volmacht te geven, in het belang der goede orde de zaken te sturen daarheen, waar die 't best geleid blijken. Niemand meer het woord verlangend, werd daarna de vergadering door den voorzitter met het gebruikelijk dankwoord gesloten. Bestuurskeuze aan de orde. Er werden uitgebracht op de aftredende be stuursleden de heeren J. A. Hoekstra 21, Chr. Knoops 23, G. Hoorman 22, J. B. van Engelen 23, S. Hijman 22, J. H. M. de Graaf 24, A. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 17 Februari trad als inleider op de zeereerw. Pater Bartijn, met het onderwerp Ze- deleer en wêtgeving der Kath Kerk in verband met de sociale kwestie. Inleider sloot zich bij den wensch van den voorzitter aan, dat de bijeenkomsten steeds een drukker bezoek zouden krijgen, vooral om in de zen tijd gewapend te zijn tegen de aanvallen van tegenstanders die de Kath. Kerk beschuldigen dat zij niet genoeg doet tot oplossing der mis standen op sociaal gebied. Tegen deze aanvallen zijn vooral de jongeren niet voldoende gewapend, om ze met vrucht te kunnen bestrijden. Veelzijdige kennis van de leer en wetgeving der Kath. Kerk is dus dringend noodig' In alles wat goed is op maatschappelijk gebied, is de Kerk haren tegenstanders, met name de socialisten, reeds 19 eeuwen vóór geweest. Inleider toont dit uitvoerig aan uit de wetten der Kerk, vooral ten opzichte der naasteliefde. Dit bewijzen de tallooze stichtingen van lief dadigheid en barmhartigheid. Zelfs de weldadig heidsinstellingen der andersdenkenden zijn veelal afkomstig van de werkzaamheid en liefde onzer katholieke voorvaderen. Inleider geeft verder een overzicht van de Zondagsrust, de huwelijkswetgeving, het celibaat der priesters, de billijkheid van vrijstelling van militaire verplichtingen voor geestelijken, en toont glashelder aan, dat al deze voorschriften dienen tot heil van het volkniet eenzijdig voor een enkel deel van het volk, maar voor het geheel. Zelfs de inquisitie, die veel gesmade en be lasterde instelling, heeft veel bijgedragen tot ver betering van den algemeenen rechtstoestand. Aan het slot zijner inleiding gaf spreker nog verschillende nuttige wenken met betrekking tot het decreet van Paus Pius X over de H. Com munie der kinderen en spoorde de vrouwen aan lid te worden van den Ned. R. K. Volksbond. Het talrijke gehoor bewees door een dankbaar applaus, dat de rede van den gevierden spreker op prijs gesteld werd. De voorzitter sprak den wensch uit, dat pater Bartijn ons nog meermalen door zijne heldere betoogen de zoo noodige ontwikkeling zou komen brengen. Ilierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2