Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Roodhuyzen liet de beleediging van den lieer Van Nispen, dat de Linkerzijde zich niets aantrekt van den vuil handel, voor re- kering van dien spreker. Ook spreker was voor een scherp optreden tegen dien vuilhandel, maar niet zoo, dat kunst en wetenschap er onder lijden. De heer S m i d t verklaarde zich eveneens voor maatregelen tot scherper optreden tegen de pornographiewijzende op de gemakkelijke verspreiding door de post. vroeg spr., of ook hiertegen geen maatregelen dienen te worden getroffen. De heer Van Sasse van IJsselt steunde eveneens 's Ministers voorstel. Minister R ego ut zette daarop uiteen de noodzakelijkheid van een krasser optreden tegen hen, die nu door de mazen van het net gingen. Want 't geldt hier een kwaad, waarvan men zich geen begrip kan vormen. Het zijn liederlijk heden, waarvan een normaal mensch slechts kan walgen. Maar naast die liederlijkheden zijn nog tal van andere prenten en geschriften, die aanstoote- lijk zijn voor de eerbaarheid of werken op de zinnelijkheid der jeugd. Ook daartegen dient te worden opgetreden. Het kind moet beschermd worden tegen onreinheden in het openbaar ver keer door winkeluitstallingen en dergelijke. Dit is een democratisch denkbeeld. Want niet ieder is in de gelegenheid om zijn kinderen slechts on der geleide over den openbaren weg te doen gaan. Het verleenen van deze bescherming is het eenige doel van art. 451 bis. Kunst- en wetenschappen hebben hier niets mede te maken. Het is even min preutschheid, welke aan den Minister aan leiding heeft gegeven den ingeslagen weg op te gaan en ook het toonen van sommige dingen aan den openbaren weg strafbaar te stellen. Want al zal het zien van dergelijke prenten en geschrif ten volwassenen niet schaden, zij zijn nadeelig wanneer ze onder de oogen van kinderen komen. De minister zal de vraag van den heer Smidt overwegen. Na repliek en dupliek wordt de algemeene be raadslaging gesloten. Art. 1 van het ontwerp komt in debat (straf baarstelling van het verspreiden, vervaardigen, in- of uitvoeren of in voorraad hebben, tentoonstellen of verkoopen van voor de eerbaarheid aanstoote- lijke geschriften, afbeeldingen of voorwerpen). De heer Limburg bespreekt zijn amende menten op dit artikel, welke de Min. ten deele overnam. Waar een der niet overgenomen amendementen het algemeen belang, kunst en wetenschap in bescherming nam, dringt spr. aan dit amendement te aanvaarden, ook na de ministerieele verklaring, dat kunst en wetenschap buiten de voorgestelde strafbepaling blijven. Dit is niet voldoenue voor latere interpretatie door den rechter. Ook hecht spr. aan de invoeging van het woord «opzettelijk" in dit artikel. De heer De Geer jverdedigt 2 amendemen ten van redactioneelen aard. De heer Hugenholtz bestrijdt voorgesteld artikel, omdat het te ver gaat. Spr critiseert voorts, de invoering van de woorden «geschriften" en «voorwerpen" in het voorgesteld artikel. Spr. komt op tegen het gevaarlijke verzoek van den lieer Smidt om de postwet te wijzigen. De heer Smidt verduidelijkt zijn bedoeling. Met behoud van het postgeheim wil hij over weging van maatregelen om verspreiding van pornografische lectuur door de post tegen te gaan. De minister bestrijdt alle amendementen. De heer Üe Stuers maande zijnerzijds ook tot voorzichtigheid aan ten deze om niet in bot sing te komen met de kunst. Zoo zijn er b. v. verschillende etsen van Rembrandt, die aanstoote- lijk voor de eerbaarheid zijn en afgedrukt zijn in menige collectie. Worden al die bezitters strafbaar En hoe zal 't gaan met de universi teitsboekhandels, die anatomische werken ter verspreiding in voorraad hebben? En daarom ligt in het amendement-Limburg een steun voor den rechter, opdat deze niet zal behoeven te veroordeelen als 'tde kunst, wetenschap, of het algemeen belang betreft. Het amendement be vat een zeer gezonde richtsnoer in deze. Na verder debat werden de beide amendemen ten-Limburg verworpen, dat betreffende het opzet met 40 tegen 27 stemmen en dat nopens de kunst of het algemeen belang eveneens met 40 tegen 27 stemmen. Het artikel 1, zooals het door de Regeering is voorgesteld, werd hierop aangenomen zonder stemming, nadat de heer Hugenholtz had verklaard, dat de soc.-dem. geacht zullen worden te hebben tegengestemd. De vergadering werd hierop verdaagd. Prins Hendrik by minister Heemskerk. Z. K. H. de Prins der Nederlanden bracht gister een bezoek aan minister Heemskerk op diens depa.rtom.ent. Bezoldiging en bevordering van onderofficieren. Aan de door den minister van Oorlog inge stelde oommissie van officieren eh adjudant-on derofficieren, betreffende de bezoldiging en de bevordering der onderofficieren, is de bevoegd heid gegeven suhoommissiën uit onderofficieren samen te ""stellen en cörpscommandanten te raad plegen. Ambtenaren der directe belastingen. Een resolutie van den minister van Fnanciën, in zake commissiën belast met eenig onderzoek, wijst nadrukkelijk op de verplichting van alle ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, om aan eene commissie, die door den minister belast is met eenig onderzoek, het dienstvak betreffende de inlichtingen te geven, welke zij in verband met hare opdracht van hen wenscht te ontvangen. Besturen van amhtenaarsvereenigingen,' die aan eene commissie als hiervoren bedoeld, mondelinge mededeelingen wenschen te doen, worden daartoe in de gelegenheid gesteld, op aanvraag te richten aan de voorzitter der commissie. De ambtenaren, die, na oproeping van een be stuur als lid van het bestuur YOQr de commissie verschijnen zijn bij die gelegenheid niet ontheven van de verplichtingen, waaraan zij als ambte naren zijn onderworpen. Wyziging Arbeidswet. Door het bureau voor de R.-K. vakorganisatie is .aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, naar aanleiding van het „ontwerp van wet tot wijziging der arbeids wet", ten opzichte van den Wettelijk geregelder* arbeidsduur voor vrouwen en jeugdige personen, waarin eenige verbeteringen worden voorgesteld welke, naar het oordeel' van adressant, evenwel niet.voldoen aan de eischieta, die tol de zedelijke .en stoffelijke verheffing van den arbeidersstand aan den wetgever mogen worden gtesteld. Adressant geeft daarom aan den minister en aan de Tweede Kamer in overweging: a. Art. 2 van het ontwerp in dien geest te wijzigen, dat onder fabrieken en werkplaatsen in den zin der wet, ook worden verstaan kanto ren, winkels en magazijnen, voor zoover deze voor hot publiek toegankelijk, of in een bedrijfs- of handelsonderneming betrokken zijn. b. In art. 1 te laten vervallen alinea a van het le lid, en in art. 5 te' bepalen, dat voor landbouw-, tuinbouw- en boschbouwondernemin gen, benevens voor veehouderijen en veenderijen, .op zekere tijden van het jaar door den minister een langeren arbeidsduur kan warden toegestaan, tot ten hoogste 3 maanden pek jaar en 3 uur per Werkdag. c. In art. 2bis te "bepaler! dat do wet met een .overgangstijdperk van twee jaren, zal verstaan: le. tonder jeugdige personen: personen beneden de 18 jaar; 2e. onder vrouwen: vrouwelijke per sonen van 18 jaar of ouder. d. In art. 3 te. bepalenle. dat, met een. overgangstijdperk van twee jaren, kinderen bene den den 14-jarigen leeftijd geen arbeid mogen verrichten2o. dat, na een overgangstijdperk en noodzakelijke uitzonderingsbepalingen, voor ge huwde vrouwen alle arbeid in den zin der wet wordt verboden. o. In art. 5 tte .bepalenle. dat een volwassen persoon niet langer arbeid zal mogen verrich ten 'dan elf uur per dag; 2e. dat van 1 Januari 1913 at een volwassen persoon niet langer ar beid zal mogen verrichten dan 'tien en een half uur per dag; 3e. dat van 1 Januari 1914 af leen volwassen persoon niet langer arbeid zal mogen verrichten dan tien (u,ur per dag; 4e. dat een jeugdig persoon en een vroiuw van 1 Janu ari 1913 niet langer arbeid zal mogen verrich ten dan negen uur per dag en niet na 6 uur des middags5e. dat een jeugdig persoon en een vrouw van 1 Januari 1914 af niet langer arbeid zal mogen verrichten dan acht uur per dag e,n niet na 5 uur des namiddags; 6e. dat dezelfde uitzonderingsbepalingen, m;et inachtna- me Van de overgangsbepalingen ook zullen gelden voor volwassen arbeiders, zooals die thans voor jeugdige personen en vrouwen zijn voorgesteld in het 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, 10e, 11e en 12e lid van dit artikel7e, dat de uitzonderingdsbepo- lingeh, in dit artikel voorgesteld, met betrekking tot jeugdige personen en vrouwen zullen ver vallen op 1 Januari 1914. f. In art. 8 'te bepalen, dat vrouwen 8 weken na hare bevalling geen arbeid mogen verrichten. g. In art. 17 te bepalen, dat, zoo noodig met wijziging, van het Wetboek van Strafrecht, her haalde overtreding van de voorschriften, in de artikelen 3 en 5 (bepaald, binnen den tijd van twee jaar, onherroepelijk met hechtenis zal wor den gestraft. Een memorie van toelichting is aan h.e.t adres toegevoegd. Winkelsluiting. Men meldt ons uit Amsterdam: In verband met de door hét Nat. Comité voor wettelijke winkelsluiting op 23 dezer te Amster dam to houden openbare vergadering, had gis terenavond in Zeemanslioop aldaar, een bespre- king plaats van de besturen d'er te Amsterdam gevestigde afdalingen van het Nat. Comité tegen sluitingsdwapg, waarvan het resultaat was, dat na breedvoerige discussion de volgende motie werd aangenomen „Do vergadering, gehoord de besprekingen be sluit zich te onthouden van deelneming aan het debat, omdat naar haar meening het meeren.lecl der bezoekers, gezien dë uitnoodiging en onder- teekening van het desbetreffende strooibiljet, uit niet-winkeliers zal bestaan dat het Nat. Comité tegen sluitingsd'wa'ng zich steeds heeft geplaatst op het standpunt, dat een regeling van den arbeidsduur van het personeel niets uitstaande heeft, met oen wettelijk gere geld sluitingsuur; dat het hiervan reeds heeft doen blijken door bjj de regeering aan 'te dringen op een regeling van dien arbeidsduur; dat zij dus meent dat deelneming aan het debat van bovengenoemde vergadering het ver moeden zou kunnen wekken, dat zij dit eenmaal ingenomen standpunt had prijsgegeven, •en dat ten slotte op hun den 12en Januari jl. gehouden openbare vergadering, uitsluitend taeganfeeljjk voor winkeliers, deze in de gele genheid gesteld waren het contra van sluitings- dwang te vernemen, zoodat zij een herhaling (hunner argumenten overbodig achten." Tentoonstelling voor hotel-industrie. De door de jury der Tentoonstelling voor hö- telindustrie, kookkunst, enz. te 's-Gravenhage, toe te kennen bekroningen, bestaan uit: cere-diplo- ma's, gouden, verguld zilveren, zilveren en bron sden medailles en eervolle vermeldingen. Behalve deze zijn nog al's prijzen ter beschik king van do jury gesteld door de Exploitatie- Maatschappij Zeebad Scheveningen en door de Viereeniging van Hotelhouders, te 's-Gravenhage, onderscheidenlijk ©en kunstvoorwerp van waarde. De 's-Gravenhaagsche Vakschool voor Meis jes zal buiten mededinging, dus ter opluiste ring, deelnemen aan de afwisselende tentoon stellingen voor onderJeelen der voedingzieken voeding, kookkunst en huishoud- en kookscholen in verband met den opvoedèncLen arbeid dezer inrichtingen, ook ten einde te doen zien, wat op dit gebied practisch reeds bereikt is en aan de bezoekers te toonen, hoe men mét do een voudigste ingrediënten voor .de volksklassie een smakelijken maaltijd kan bereiden. Prinses Juliana. Aan een particulier schrijven ontleent de „Pr. Gr. Crt." hot bericht, stammend uit de omgeving van de Koningin, dat het Prinsesje al aardig be gint te praten. Zij ként de dieren, waarmee zij speelt, al heel goed en 'gjeeft ieder den naam, waarop het volgens de Vries en te "Winkel recht heeft. Ook bestudeert zij ijverig deze herinnering aan de mensch el ijke beperktheid: de klok. Her haaldelijk als het kleine ding haar hoort slaan, geeft zij groote bewijzen vajh belangstelling', ja „klok" is een van de eerste dingen, die zij heeft loeren zeggen. Zij belooft dus een datrtc va;n die klok te wor den, wat haar zeer te stade kan komen als toe komstig koningin wier beleefdheid o.a. in nauwgezetheid van kloksbetrachtiug bestaat, ge lijk men weet In een Haagsche kroniek der „N. Gron. Crt,": „Dank zij het zachte weder, waardoor zich de winter blijft onderscheiden, gaan de Koningin, Regentes ,en Prinses Juliana dagelijks uit; nu en dan wandelt H. M. reeds in de morgenuren, Vergezeld door een der hofdames en gevolgd door ©èn lakei, 's middags rijdt zij uit, alleen met den Prins of de Prinses, die een paar malen daags in de versche lucht is, meestal in den tuin van 't Huis ten Bosch, rijdend in haar speelwagentje. De kleine Priuses wordt 'gelukkig met den dag flinker crï voorspoediger voor haar leeftijd; zij is in geen enkel opzicht ook wat praten betreft achterlijk en alles wijst er op, dat zij ook voor muziek veel zin zal ontwik kelen. Ik vermeld dit met opzet, omdat ik ten aanzien van haar spreken en fin oren wel eens andere verhalen vernam, die te eenenmalé met de verblijdende werkelijkheid in strijd waren." Gewyzigd ontwerp Bakkerswet. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Arnhemsche Bakkersvereeniging is de volgende motie aangenomen »De Arnhemsche Bakkersvereeniging, kennis genomen hebbende van bovengenoemd ontwerp van wet, draagt het bestuur op, alle gepaste maatregelen te willen nemen, ten einde de aan neming dezer voor hen allen zoo verderfelijke wet te verhinderen. (A. Ct.) De Sfinister van Oorlog op reis. Dinsdag-avond te 5.41 arriveerde Z Exc. te Breda, alwaar hij zijn intrek nam in het hotel «De Kroon." Woensdagmorgen inspecteerde Z.Exc. de kazerne der infanterie en artillerie. Het be zoek aan de Kon. Mil. Academie bleef achter wege, doch in plaats daarvan vertrok de minister om halt 3 per auto naar Geertmidenberg, vanwaar hij om 6 uur in Breda terugkeerde, om Donder dag-ochtend de reis te vervolgen. Personeel H. IJ. S. M. Gisteren werd te Hilversum een vergadering gehouden van groepsvertegenwoordigers der H. IJ. S. M. Op deze vergadering vond de bespreking plaats van de nieuwe bepalingen, ten opzichte van het personeel voor 1911 en uiteenzetting der aange brachte wijzigingen, welke over het algemeen voor het personeel zeer teleurgestellend werden genoemd. Na uitvoerige discussie is met algemeene stem men der aanwezige 47 groepsvertegenwoordigers vacaturej besloten, niet als groepsvertegen- woordiging af te treden, doch de directie uitvoe. 1 'g in een adres, welke staande de vergadering dooi allen werd geteekend. van de bezwaren, welke de groepsvertegenwoorging aankleven op de hoogte te stellen, en op verbetering van dat instituut aan te dringeu. De Herstellingsoord-V ereeniging 1835—1905 voor personeel der H. IJ. S. M. heeft dezer dagen van de directie der Holi. IJzeren Spoorweg-Maat- schappjj een gift van f2000 ontvangen, ter tege moetkoming in de kosten van aankoop van eenige gronden in de nabijheid van het Herstellingsoord van genoemde vereeniging te Vorden. De gouverneur der Mil. Academie. Naar het «H. blad" verneemt, is de gouverneur der Militaire Academie, generaal-majoor jhr. L. G. van den Brandeler, zeer ernstig ongesteld geworden. Ontwerp-Ziekteverzekering. Het »Hdbl." verneemt dat de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied in Noord-Hol land te Amsterdam een adres aan de Tweede Kamer heeft gezonden, waarin adhaesie betuigd wordt aan het adres van de Vereeniging van Nederl. Werkgevers in zake hot ontwerp-Ziekte- verzekering. Schoenmakerspatroons. In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, te 's-Gra venhage hield gisteren de Nederl. Bond van Schoenmakerspatroonsvereenigingen, zijn jaarver gadering. De periodieke aftredende bestuursleden, de heeren K. Frielink Jr. te Amsterdam en P. van Nleuwenburg, te Zaandam, werd herkozen. Bepaald werd, dat de volgende jaarvergadering te Hilversum zal worden gehouden. Behalve deze punten werden in de voormiddagvergadering nog eenige andere van huishoudelijken aard afge^aam Na een uitvoerige discussie werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »De Nederlandsche Bond van Schoenmakers- Patroonsvereenigingen, enz., gehoord de inleiding en de besprekingen om trent gemeenschappelijken verkoop van grond stoffen, draagt het bestuur op ten spoedigde maatre- regelen te nemen, teneinde het gezamenlijke in- koopen bij onderling overleg, voor de leden van den Bond mogelijk te maken, met de bedoeling te gelegener tijd te geraken tot de oprichting, .hetzij van verschillende plaatselijke, hetzij van ééne landelijke coöperatieve inkoopvereeniging. R. K. Dioc. Vereeniging tot veredeling van den volkszang in het bisdom Haarlem. Men schrijft uit Haarlem Gister-middag werd in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan de Smedestraat te Haarlem eene bestuursvergadering gehouden van de R.-K» Vereeniging tot Veredeling van den Volkszang in het Bisdom Haarlem, onder presidium van Mgr. J. J. Graaf. Verder waren aanwezig ds heeren Jac. de Jong, Alph. Laudy, J. P. J. Wiertz, F. X. M. Schip horst, en M. L. ^an Gemert. Op deze bessuursvergadering werden de statuten der vereeniging besproken. Zij zullen binnenkort in druk verschijnen en aan de in April te Haar lem te houden eerste algemeene vergadering, te gelijk met de reglementen, ter goedkeuring wor den voorgelegd. Op deze vergadering, waar, zooals wij reeds mededeelden, de heer Laudy als spreker optreedt, worden door een jongenskoor, bestaande uit een honderdtal zangers, onder leiding van den heer Jac. de Jong, eenige volksliederen ten gehoore gebracht. Verder werd medegedeeld, dat door den zeer- eeiw. zeergel. heer J. A. S. van Schaick, praeses van het Seminarie te Culemborg en den heer W. Galesloot, redacteur van »het Centrum", het initiatief is genomen om ook in het aartsbisdom Utrecht een R.-K. Vereeniging tot veredeling van den Volkszang te stichten. Uit de vijf Diocesane Vereenigingen zal een bestuur worden benoemd, hetwelk de zaken, welke federatief behandeld kunnen worden, zal regelen. Ten slotte werd besloten «De varende Zanger", maandblad voor den Volkszang, en het volksdicht voor gezamenlijke rekening der diocesane vereeni gingen uit te geven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht inden morgen van 23 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt Hoogste barometerstand 7G9.3 te Coruna. Laagste barometerstand 723.1 te Thorshavn Verwachting tot den volgenden dagmeest stormachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. Voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad in District II, ter vervulling der vacaturen door het ontslagnemen der heeren De Groot en Van der Schalk te ontstaan, zijn heden o licieel de volgende candidaten gesteld de heeren B. W. de Jong en C. Houtman (vryz.-democr.); de heeren II. Erkelens en W. van den Hoek (soc.-democr.). Over deze candidaten zal nu Woensdag 8 Maart worden gestemdherstemming, zoo noodig, op Vrijdag 17 Maart d.a.v. Visschery in de binnenwateren in de provincie Zuid-Holland. De Visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afge sloten, in de provincie Zuid-Holland, zal zijn ge sloten van af 45 Maart a.s. tot en met 31 Mei d.a.v. met uitzondering van a. de visscherij naar aal en paling door middel van fuiken, aalscharen, aalreepen, aalkorven, dobbers en peuren, b. de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers. Het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, is van af 4 April a.s. tot en met 34 Mei d.a.v. verboden. Uitdrukkelijk wordt verboden Gallicischen of edelkarper te vangen, vervoeren of verkoopen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2