Binnenland. Staten-Generaal. kundige. Prol. van 't Hoff was een Rotterdammer van geboorte, doch liet zich in Duitschland natu- raliseeren. In het Engelsche leger zat een luchtschip- pérsbataljon gevormd worden, dat in vredestijd 190 man sterk' is. 'Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat er kans bestaat, de Dalai Lama een bezoek te St. Pe tersburg zal komen brengen. Er zou alle kans zijn, dat hij weer naar Tibet zal terugkeeren om zijn ambt Weer op te nemen. Koning Albert van België heeft naar de school van tropical© geneeskunde te Liverpool een ohek van 12,500 fr. gezonden, te zamen biet eenen brief van gelukwensching, voor het deel dat deze school neemt in den strijd tegen de slaapziekte. (Hbld. v. Antw.) Te Neurenberg is koning Ferdinand van Bulgarije, toen hij in den trein naar Sofia stapte, door een aantal dronken studenten lastig ge vallen en beleedigd. De koning toonde zich zeer gebelgd over de bejegening, die hem ten deel viel. De tweede zoon van den Koning van Spanje, prins Jaime, is ziek. Dr. Henry Reymond, een Zwitsersche specialiteit voor keelziekten is naar Madrid ontboden. Z. H. de Paus heeft aan den burgemeester van Subiaco 4000 lire doen toekomen in het belang van maatregelen ten bate der openbare gezondheid, die in dit noodlijdend plaatsje drin gend noodig waren. Het bericht wordt vermeld door het anti-katholieke blad „Messagero". Naar de, „Times" uit Panama verneemt, dreigt, er een algèmeerie staking van de arbeiders aan het kanaal te komen. Oorzaak van de gedeel telijke staking is, dat de werkman Low wegens misdadige' achteloosheid tot gevangenisstraf is Veroordeeld. De stakers eischen, dat hij dadelijk vrijgelaten zal worden. Goethals, de directeur van de kanaal werken, die terugkomt, zal dien aangaande een beslissing nemen. Als hij den eisch afwijst zal de algemeene staking dadelijk beginnen. De rector der universiteit vaii Moskou, Majnuilof, wiens ontslag, dat in verband stond biet de jongste studenten-onlusten, in liberale kringen groot opzien baarde, is thans ook uit gesloten van den rijksraad, waarvan hij voor zitter was, een daad, die algemeen als onwettig beschouwd wordt. Volgens een nadere depêche uit St. Petersburg heeft de minister voor „volks verlichting" ook het mondeling door twaalf hoog- leeTaren aangeboden ontslag aangenomen. Op be vel van den minister is, wegens deelneming aan de onlusten, aan 75 studenten der universiteit te St. Petersburg en aan 148 der hoo gescholen te Charkof, Neworossisk, Kief en Warschau het verder bijwonen der colleges ontzegd. D.e Mexicaansche commandant te Juarez heeft het treinenverkeer weder hersteld, om de spoorlijn bruikbaar te maken voor het vervoer van regeeringstroepenDe aanvoerder der op standelingen, Ma der o, vermijdt angstvallig elk treffen en rukt thans naar Chihuaihua op. Uit Washington wordt nader bericht, dat de Mexi caansche regeering thans onderhandelingen heeft aangeknoopt over do staking' der vijandelijkheden met de in die stad wonende leden der revolu- tionnaire partij. Daar de insnrgenten er op staan, dat president Diaz zal aftreden, is 't niet waar schijnlijk, dat deze onderhandelingen tot een re sultaat zullen leiden. In verband met de reis van het Duitsche keizerpaar naar Londen, wordt verzekerd, dat de Engelsche souvereinen er bijzonder op aange drongen hebben, dat prinses Victoria-Louise, de eenige dochter van het Duitsche keizerpaar, hare ouders naar Londen zou vergezellen, ter gelegen heid van de onthulling van het standbeeld van wijlen koningin Victoria op 1G Mei a.s. Deze uit- noodiging is door de keizerlijke ouders aangeno men. In eenige kringen beweert men, dat dit bezoek van de 48-jarige prinses aan het Engelsche Hof waarschijnlijk zou gevolgd worden door hare verloving met haar aclfterneef, den prins van Wales, die intusschen nog slechts 46 jaren telt- De moordenaar, Juetz, van den werktuig kundige Schutt, die in het station van Valen ciennes gevangen is genomen, op 't oogenblik dat hij zich naar Jeumont wilde begeven, verklaarde, dat bij Schutt gedood had, omdat hij hem wilde verleiden tot ontucht. Juetz plunderde vervolgens zijn slachtoffer uit en begaf zich naar Bergues, Saint-Omer, Alrecht, Rijssel en van daar naar Valenciennes. Aan de »Frankf. Zeit." wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat een batterij artillerie, te Yildiz Kiosk gekazerneerd, die bevel had gekregen naar Yemen te vertrekken, geweigerd heeft derwaarts te gaan. De legercommandant deed de muiters in Yildiz Kiosk insluiten. De bevolking werd op een nachtelijk gevecht voorbereid. Te Komenosa, in Macedonië, heeft een scher mutseling plaats gehad tusschen een Bulgaarsche bende en Turksche troepen. De laatste werden teruggeworpen met een verlies van 6 dooden en 42 gewonden. Vervroegde winkelsluiting. Gisteren zijn bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op audiëntie geweest de voorzitter van het Nationaal Comité voor ver vroegde Winkelsluiting te 's-Gravenhage, de voor zitter van het plaatselijk comité te Rotterdam, de voorzitter van den Bond van Patroons in het Heerenkleedingbedrijf te Rotterdam en de voor zitter en secretaris van den Ned. Bond van per soneel in de Confectiebedrijven. Het doel van het bezoek was om tegenover den Minister de door het comité van Verweer geuite bezwaren tegen een wettelijk regeling te weer leggen speciaal om te betuigen dat het personeel niet gebaat zou zijn door een wettelijke regeling van den arbeidsduur zonder dat daaraan eene wettelijke regeling van het sluitingsuur zou wor den verbonden. Verder werd de urgentie van een wetsontwerp in het belang van de patroons zoowel in het groot- als in het klein-bedrijf en van het personeel, betoogd. Het bezoek van president Faillières. Men meldt uit Amsterdam Wij vernemen, dat men in Fransche wel-inge- lichte kringen van meening is dat het bezoek van president Fallières aan ons land niet dit jaar maar het volgende jaar zal worden gebracht. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den heer Leon Labbé, den nieuwen consul van Frankrijk; die ons mededeelde, dat het inderdaad waarschijnlijk is, dat de president der Fransche Republiek het volgend jaar zal komen. Een abso lutie verzekering kon hij ons daarvan echter niet geven. Van het Hof. H. M. de Koningin en Z. K. II, de Prins heb ben gisteravond in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage de voorstelling van Vondel's sAdam in ballingschap", opgevoerd door Royaards toneelgezelschap, bijgewoond. Wijziging Armenwet. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft een commissie be noemd om rapport uil te brengen over het door de regeering ingediende ontwerp van een gewij zigde Armenwet. Daarin hebben zitting de heeren U. J. Mijs, burgemeester van Middelharnis, mr. N. Cramer, hoofdredacteur van de »Gemeente- stem" te 's-Gravenhage, mr. Ph. Falkenburg, chef van de af deeling armwezen ter secretarie van Amsterdam, mr. C. van Nymegen Schone- gevel, burgemeester van Weststellingwerf, II. J. Wichers, burgemeester van Dordrecht, en mr. J. P. H. Kroon, commies ter secretarie, afd. arm wezen, te Amsterdam. Deze commissie heeft thans rapport uitgebracht. Sommige punten leiden haar tot ernstige cri- tiek. Allereerst meent zij, dat het geleidelijk in perken van de gemeentelijke zelfstandigheid ten slotte moet leiden tot een knellende centralisatie, die een gezonde ontwikkeling der onderdeelen van den staat in den weg staat en het zoo noo- dige verantwoordelijkheidsgevoel der gemeente besturen op gevaarlijke wijze vermindert. Dit geldt vooral het optreden van Gedeputeerde Sta ten tot verleenen van onderstand en de inrich ting van de geneeskundige armenzorg in het algemeen. Daarin ziet de commissie een onverdiend wantrouwen in het beleid der gemeentebesturen. Bovendien kunnen voorschrif ten tot verzwaring van den financieelen last, door hoogere colleges te geven, alleen dan kans heb ben op goeden uitslag, als de gemeenten door rijkssubsidie tot die hoogere uitgaven in staat gesteld worden. De bevoegdheid van Gedepu teerde Staten om verleenen van onderstand voor te schrijven, wordt de meest bedenkelijke geacht. Ook zullen Ged. Staten hieromtrent, naar het oordeel der commissie, geen juist oordeel kunnen vellen. Evenmin kan de commissie instemmen met het behoud van een bestaande regeling, die n.l., welke de verpleegkosten van arme krankzinnigen op de gemeenten doet drukken. De vrees van den mi nister van binnenlandsche zaken dat bij betaling van deze kosten door het rijk een te groote toe vloed naar de krankzinnigengestichten ware te duchten, wil de commissie ondervangen door de gemeente der woonplaats een geringe bijdrage te doen betalen, groot genoeg echter om lichtvaar dige opzending naar gestichten te voorkomen. Tegenover den Armenraad is de commissie eenigszins sceptisch gestemd, wegens de geringe bevoegdheid dier instelling. De vele kleine be- moeingen, aan het college opgedragen, zullen niet voldoende zijn om het lichaam een innerlijke beteekenis te geven, doch veeleer strekken om den gang van verschillende werkzaamheden der armenzorgorganen eenigszins te vertragen. Niet temin adviseert de commissie niet, tegen deze instelling bezwaren te opperen. Geen pest te Soerabaja. Het belicht van den Bataviaschen correspon dent der „N. Ct.", over het vermoedelijk voor komen van builenpest te Soerabaja, wordt ge lukkig niet bevestigd. Het blad ontvangt thans het volgende telegram „Het bacteriologisch onderzoek heeft aange toond, dat ide te Soerabaja voorgekomen verdachte ziektegevallen geen pest zijn." De uitzetting van den heer Timsley. De uitzetting van den heer Timsley, den agent der Uranium Maatschappij, geschiedt op grond van art. 12 der Wet van 13 Aug. 1849, tot rege ling der toelating en uitzetting van vreemde lingen. Art. 1 jvan die wet bepaalt, dat alle vreem delingen die voldoende middelen van bestaan hebben, of door werkzaamheid kunilen verkrij gen, in Nederland worden toegelaten op den voet van de bepalingen dier wet. Zoo kan o.a. ge vorderd worden, dat bij een paspoort bezit, afge geven door of vanwege de regeering van zijn land, geviseerd voor die reis herwaarts door een Nederlandschen diplomatiekcn of coiisulairen agent, en 'niet verjaard. Ook het bezit van be paalde andere „geleibrieven" kan de toelating Wettigen. Daar in den regel een vreemdeling niet van die stukken is voorzien, kan dit artikel in de meeste gevallen dienst doen, om ongewenschlc vreemdelingen te verwijderen. Art. 12 echter bepaalt, dat hij Kon. Besluit kan worden uitgezet de vreemdeling1 gevaarlijk voor dé publieke rust, on als zoodanig wordt blijkbaar do heer Timsley door den Minister van Justitie beschouwd. Dat tegen de uitvoering van zijn voornemen om de in Amerika afgewezen landverhuizers ergens tusschen den Hoek van Holland ©n Rotterdam aan wal te zetten, moest wordien opgetreden met een gewapende politie macht is Iwiel in staat, om aannemelijk te maken, dat, hij inderdaad voor de publieke rust gevaar lijk is. Het artikel regelt wat er verder gebeurt als volgt „De vreemdeling, wiens uitzetting' door ons is bevolen, is verplicht binnen 14 dagen na be hoorlijke kennismaking het rijk te verlaten." Gedurende dien tijd kan hij gebruik maken van d,e bevoegdheid, hem bij art. 20 verleend, om zich tot den Hoogen Raad te wenden, ton einde te doen verklaren, dat de wet niet op hem van toepassing is, maar inmiddels wordt hij in verzekerde 'bewaring gesteld. Het beroep hij den Hoogen Raad geldt trouwens slechts voor hen" die beweren Nederlanders te zijn, dan wel met een Nederlandsche vrouw gehuwd te zijn of te zijn geweest, en uit haar een of meer kinderen te hebben, geboren in Nederland. Wordt van de bevoegdheid tot beroep geen gebruik gemaakt (en de heer Timsley, die in geen van de bovenbedoelde gevallen verkeert, zal dit wel1 niet doen), of verklaart de Hooge Raad het beroep ongegrond, dan wordt aan den last 'tot uitzetting onmiddellijk gevolg gegeven. De vreemdeling wordt dan verwijderd, zoo mogelijk over di© grens, welke hij zal aanwijzen. In het gunstigste geval mag de heer Timsley, duis waarschijnlijk niet langer dan 14 dagen in ons land vertoeven. De H. IJ. S. M. en de straatbelasting. Bij het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht is een belangrijke kwestie aanhangig. De gemeenteraad van Utrecht had n.l. afwijzend be schikt op een bezwaarschrift der 14. IJ. S. M.. tegen haren aanslag in de gemeentelijke straat belasting voor gebouwde perceelen, in eigendom der H. IJ. S. M., middellijk of onmiddellijk gren zende aan den openbaren weg, zooals het station Maliebaan, halte Biltstraat en eenige wachters woningen. De H. IJ. S. M. heeft nu beroep inge steld bij Gedeputeerde Staten van Utrecht. In eene openbare vergadering van Ged. Staten heeft nu mr. E. L. Elias, chef der afdeeling Rechtzaken der H. IJ. S. M., het beroep toege licht. Volgens hem gaat het hier om het begrip saanhoorigheid". Een seinhuis, dat niet recht streeks grenst aan den openbaren straat, doch4 daarvan door een strook gronds in eigendom en onderhoud der H. IJ. S. M. is afgescheiden. Het gebouwde is in dit geval bijzaak, het terrein, de spoorweg hoofdzaak. Daarom kan het z. i. niet de bedoeling van den wetgever is geweest zijn een dergelijk gebouwd perceel in de gemeentelijke straatbelasting te doen aanslaan. Voor de ge meente werd hiertegenover door den wethouder mr, dr. W. A. van Zijst, betoogd, dat het gaat om de vraagIs er een strook gronds tusschen het gebouwde doel en den openbaren weg? Zoo ja. is die subordinaat aan het gebouw of is het gebouw subordinaat aan het terrein. Spreker concludeerde tot het eerste en meende, dat het complex, ook als is het gebouwde deel van de openbare straat door een strookje tuin of grond afgescheiden, dat grenst aan den openbaren weg, aanslagplichtig voor straatbelasting. Stuk voor stuk trachtte de wethouder dat voor alle gebouwen der H, IJ. S. M. binnen de gemeente Utrecht aan te toonen. Trouwens voor het station Maliebaan heeft de 41. IJ. S. M. zelve rpeds haar bezwaar tegen den aanslag laten vallen. Na re- en dupliek verklaarde Ged. Staten, na onderzoek ter plaatse, hunne beslissing aan beide partijen te zullen kenbaar maken. voorzitter, den heer J. F. Schill, allen te Den Haag. Bedoelde jury heett den prijs toegekend aan het geschrift, dat na opening van het naam briefje ingezonden bleek te zijn door den heer J. J. Muylwijk, voorzitter van de coöperatieve vereeniging »de Volharding" te Den Haag. Coöperatie. Men zal zich herinneren, dat de Nederlandsche Coöperatieve Bond, volgens het voorbeeld van buitenlandsche bonden, dezen zomer eene welge slaagde coöperatieve studiereis naar Engeland en daar bestaande inrichtingen van productieven aard ondernam om in het land, dat de moderne coö peratie is, veel nieuws te leeren. Naar aanleiding van deze reis werd door een warm vriend der coöperatie een prijs van f 100 beschikbaar gesteld voor het beste geschrift, dat naar aanleiding van deze reis en de daarbij op gedane indrukken, aan den Nederlandschen Coö peratieven Bond ter beoordeeling zou worden in gezonden. Zijnerzijds benoemde het Bestuur van den Bond eene jury, bestaande uit zijn onder voorzitter, den beer C. J. D. C. Goedhart, zjjn medelid, den heer F. E Posthuma, en zijn oud- Een Nederlandseh geschenk aan den Paus. Naar »Het Centrum" verneemt, zal de aarts bisschop van UtreCht bij zijn a s. bezoek aan Rome, werwaarts mgr, binnenkort vertrekt, den H. Vader een pracht-exemplaar aanbieden van de nieuwe Nederlandsche^ vertaling van het Oude Testament. De volksgezondheid in gevaar. In verband met het stuk van den héér J. S. M. in de ^Middenstandsbond' over »vleesch"invoer in Amsterdam schrijft men aan het Centr. uit het laud van Ravesteijn sOfschoon ik gaarne erken met den toestand in onze hoofdstad en omstreken niet al te best op de hoogte te zijn, ten minste wat betreft het gilde «Koud- en Rotslachters," sta ik toch zon der aarzelen aan de zijde van hen, die den heer J. S. M. deze gegevens verstrekten. Ik ben er zeker van dat een dergelijke toestand niet alleen te Amsterdam voorkomt, doch in elke groote plaats. Nijmegen b.v. heeft ook de eer gehad, dat in haringtonnen de cadavers werden binnengebracht. Ik ben er zeker van dat jaarlijks duizenden en duizenden kilo's vuil vleesch, schadelijk voor de consumptie, worden verhandeld, doch dit geschiedt hoofdzakelijk gerookt en gedroogd, en dan in den vorm van worst of rookvleesch, komt dit vuile goedje heel gemakkelijk verzeild in de magen van duizenden in dit opzicht onwetende stadsbewoners. Of men echter overal machteloos staat om deze schandelijke en voor de volksgezondheid schade lijke misbruiken den kop in te drukken, betwijfel ik ten zeerste, doch voor het algemeen belang en welzijn van het Nederlandsche volk wordt het toch wel hoog tijd, dat doeltreffende en afdoende maatregelen van regeeringswege worden aange wend, om aan dezen toestand een einde te maken- TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag i Maart. Nadat de brief van den minister van justitie, waarin mededeeling wordt gedaan van de uitzet ting van den agent der Uranium Steamship Cy., Tinsley, voor kennisneming is aangenomen, wordt de beraadslaging over het wetsontwerp tot be strijding van zedeloosheid voortgezet. Aan de orde is wederom het artikel, waarin de meerderjarige, die met een minderjarige van het zelfde geslacht ontucht pleegt, bedreigd wordt met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren. Hierop zijn 3 amendementen ingediend. Eén van den heer Limburg om te lezende meerderjarige, die met iemand van hetzelfde ge slacht. van wien hij weet of redelijkerwijze kan vermoeden, dat hij minderjarig is, ontucht pleegt, wordt gestraft enz. Eén tweede van den heer Troelstra c. s. om te lezen hij, die door giften ot beloften van geld of goed een minderjarige van onbesproken gedrag en zeden, wiens minderjarigheid hij kent of re delijkerwijze moet vermoeden, opzettelijk verleidt om ontucht met hem te plegen, wordt gestraft enz. Vervolging slechts op klacht van hem tegen wien het misdrijf is gepleegd. Eén ten slotte van den heer Snoeck Henkemans c. s. om het voorgestelde artikel te lezenNa art. 248 van het W. v. S. worden 2 nieuwe ar tikelen ingevoegd, luidende 248bis. De meerderjarige, die met een minder jarige van hetzelfde geslacht ontucht pleegt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren. 248ter. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft hij, die door giften of beloften van geld of goed, misbruik van gezag, geweld of misleiding een minderjarige van onbe sproken gedrag er opzettelijk toe brengt om vleeschelijke gemeenschap met hem te hebben. Vervolging alleen op klachte. De heer Van Hamel acht het laatste amen dement juridisch geheel onaannemelijk wegens de verkeerde toepassing van strafrechtelijke ter men. De heer De Savornin Lo.hman ontzegt den strafwetgever het vermogen om de onzede lijkheid te bestrijden. Strafbaarstelling van ver leiding sticht meer kwaad dan goed. De toeneming van het kwaad, waartegen de minister in dit artikel den strijd aanbindt, laat spr. koud. De strafwet zal het niet keeren, in tegendeel verwacht spr. van strafbepalingen in deze een ongewenschte uitwerking. Over het amendement-Snoeck Henkemans denkt spr. als de heer Van Hamel. Spr. is meer dan de minister bevreesd, dat de chantage dit regeeringsartikel zal gebruiken. Spr. zal het amendement-Troelstra steunen. De heer T y d e m a n klaagt over de verwar ring, die bij dit artikel heerscht door de amen dementen en het geheel nieuwe voorstel van den heer Troelstra. Spr. hoopt, dat het artikel zal worden teruggenomen, daar hy door den minister nog niet overtuigd is van de toeneming van het kwaad, dat de minister bestrijden wil. Spr. blijft bevreesd voor de machtsversterking van de chan teurs door het strafbaarstellen van homosexueele ontucht. De heer Van Veen verdedigt het amende ment-Snoeck Henkemans. Hij acht het amende ment-Troelstra niet doeltreffend. Spr. beveelt enkele wijzigingen aan voor het amendement- Snoeck Henkemans, in den geest van het amen dement-Limburg. De heer J a n n i n k is bereid voor het amen dement-Troelstra te stemmen, indien sgiften en beloften" als uitsluitende verleidingsmiddelen wor den weggelaten. De heer Limburg weerlegt de verdediging, die de heer Van Veen gaf van het amendement-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2