Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste .laariranir. Vrijdag 10 Maart 1911. Officieele berichte a Waarschuwing Nederlaiulsche Werklieden Kennisgeving. kennisgeving. FEUILLETON. De man in 't grijs. Bnitenlandsch Nieuws. Binnenland. Verspreide bericliteu. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau KOTERSTRAAT 50 tegen het lokken van naar DUITSCHLANÜ. De Burgemeester der Gemeente Schiedam ■waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen °f daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Neder» landsche werklieden naar Duitsekland lokken. Bij hunne aankomt te dier plaatse toch is her haaldelijk gebleken, dat zy daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwo ning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Tereeniging van Nederlaudseke arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage, om inlichtingen wenden, om trent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen ftldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote TELEURSTELLING en SCHADE. Schiedam, den lOden Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat blijkens ontvangen bericht van het gemeentebestuur van Rotterdam, door Heeren Gedeputeerde Staten dei- provincie Zuid-Holland aan dat Gemeentebestuur voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een Gasfabriek op het terrein in den Keilepolder, nabij de grens tusschen Schiedam en Rotterdam, kadastraal bekend in laatstgenoemde gemeente Sectie A. A. no 57, 58 en GO. Sc h i e d a ra, 10 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge flat bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering cjer belasting op de honden, gehouden Jn de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12 c'e 1ste lijst over het jaar 1911, bevattende c|e namen van houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Ver ordening de belasting moet ziju voldaan veer- 21) Neen. Maar zij zal zich er toch in moeten cnikken.De tijden van exclusieve afzondering jan onzen stand zijn, God dank. voorbij. Menige J°on van een aloud geslacht heeft zich een vrouw uit den burgerlijken stand gehaald- waarom zou ik de mijne niet moge kiezen, alleen omdat geen wapenbord haren naam siert ■Noen, neen, dwaasheid!.." »'t Is mogelijk. Maar als nu die „dwaasheid" een klove graaft tusschen u en uwe moeder?" »Dan geschied zulks buiten mijn schuld!" «Ieder mensch heeft plichten van gehoorzaam heid aan zijne ouders te vervullen, Herbert..." «Praat me toch niet altoos van „plichten, Bore," viel hij haar driftig in de rede. „De mensch bezit ook rechten. Gij weet, dat ik tot hu toe mij naar alle luimen van mijne moeder heb geschikt en er eerlijk naar gestreefd heb, een goede zoon voor haar te zijn, maar het ge luk van mijn geheele leven heeft met deplich- Teu jegens liaar niets te maken. Wat toch wil ik? Voer ik haar eene onwaardige toe? Onteer ik mijn naam, door een braaf meisje uit eer bare familie tot mijn echtgenoote te maken PRIJS DER ADVERTENTISNi Ian 16 regels f0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adreïteeren worden uiterst bit lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. tien dagen na de dagteekening van het aanslag biljet; op straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, den 10 Maart 1911. Burgemeester en W ethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. De Eugelsche marinebegrooting voor 19111912 komt tot een bedrag van 44.392.500 pond sterling, tegenover 40.003.700 pond in lOlü—1911. Voor aaubouw van schepen is een bedrag uitgetrokken van 15.003.877 pond, tegenover 13.279.830 pond in 1910-1911. Het personeel zal met 3000 man vermeerderd worden. Het programma voor nieuwen schepenbouw bevat 4 groote slagschepen, 3 gepantserde kruisers, een ongepantserde kruiser, 20 torpedojagers, 0 onder zeeërs, 2 riaier-kanonneerbooten, een depötschip en een hospitaalschip. DUITSCHLAND. In de commissie uit den Rijksdag voor de wet ten betreffende Elzas-Lotharingen, heeft Delbrück> de staatssecretaris van binnenlandsche zaken' vandaag een verklaring voorgelezen, waarin ge zegd wordt De bij artt. '1 en 2 van het ontwerp van een grondwet genomen besluiten en de ingevolge die besluiten verder ingediende voorstellen zijn voor de verbonden regeeringen onaannemelijk. Zij kunnen met name aan de van het ontwerp af wijkende regeling van de positie van den Keizer en den stadhouder hare goedkeuring niet hechten. Aan den anderen kant zijn zij bereid voor het geval, dat het wetsontwerp op die punten onge wijzigd wordt aangenomen, met betrekking tot de verleening van stemrecht in den Bondsraad aan de verlangens van de meerderheid van de commissie tegemoet te komen en aan de volgende regeling hun goedkeuring te hechten: Zoolang art. 1 en art. 2 lid 1 van het ingediende ont werp van een grondwet van kracht zijn, heeft Elzas-Lotharingen in den Bondsraad 3 stemmen. Deze stemmen tellen niet mee, indien de stem van den voorzitter alleen met deze stemmen mee de meerderheid zou opleveren of bij een gelijk aantal stemmen aan weerskanten den doorslag zou geven. Hetzelfde geldt bij besluiten over wij- zigingen in de grondwet (die verworpen zijn, in dien er 14 stemmen tegen zijn.) De gevolmachtigden van Elzas-Lotharingen in den Bondsraad worden door den stadhouder be- benoemd en ontvangen van dezen hunne lastge ving. PORTUGAL. De journalist Veiga Faria is te Lissabon op de Engelsche stoomboot «Aragon" gevangen genomen. Hij wordt verdacht hier te willen landen in ver- Wees toch niet kinderachtig, Lore en laat mij niet twijfelen aan de grootheid en oflervaardig- lieid van je liefde, Het lot heeft ons te zarnen gebracht en wij moeten elkander beminnen. Nu moeten wij ook de gevolgtrekking maken, ik om jou, jij om mijnentwil..." hij sloeg harts tochtelijk zijne armen om haar, „toe, zeg een goed woordje tegen mij, LoreOok jij zult veel moeten verdragen, dat ik niet van je kan af wenden," mompelde hij; „zeg mij, dat het je met moeilijk valt..." „O Herbert... ik? Er bestaat niets, dat ik om uwentwil niet, gaarne zou verdragen! Maar ik wilde alleen voor u den weg effen maken, door afstand van u te doen „Dwaas kind... lieveling... mijn eenigste Elke weg is goed dien men moedig en rondborstig betreedt I En al zoude het op blöote voeten over klippen en puntige steenen gaan. dan zou toch die weg goed wezen, welken wij beiden hand in hand bewandelen." Hij stieek met trillende vingers over heur zacht, biuin haar en blikte haar daarbij diep in de oogen, welker donker blauw hem van het eeiste moment af betoo.vei'd en gevangen had. „Gelijk gentiaanbloemen," mompelde hij, zich zeiven veigetend, „zoo diep en glinsterend en raadselachtig is hunne glans..." „Mneer de graaf!" zeide op dat oogenblikde diepe stem van den houtvester aan den ingang van het prieel, en er klonk zoowel schrik <Rs smart uit haren toon, „wat doet u hier?' band met het complot van Rio de Janeiro. Hij is gistermiddag door den minister van justitie ge hoord en ontkend alle schuld. Hij had een biljet voor Cherbourg. Algemeen vindt men het een opgeblazen zaak. De Londensche »Pall Mall Gazette" meldt nog dat dr Veiga Faria gearresteerd werd, toen deze aan boord van het s.s. »Aragon" naar Vigo wilde vertrekken, waar hij met andere bij het complot van Rio de Janeiro betrokken samenzweerders een onderhoud zou hebben. De voorstanders, van koning Manuel zijn zoowel te Londen als te Parijs ijverig werkzaam om hem zoo mogelijk zonder, maar desnoods met bloedvergieten, weer op den troon te brengen. Oogenscbijnlijk wordt weinig waarde aan de roya listische beweging gehecht, maar de »Pall Mali Gazette" verzekert, dat koning Manuel zoowel onder de edelen als onder de boeren veel aan hangers telt, terwijl de Republiek nog steeds niet onvoorwaardelijk op leger en vloot kan rekenen. MAROKKO. De »Times" ontving, over Tandzjer, uit Fes allertreurigste berichten. In den omtrek neem* de anarchie toe. De stad zelf heeft schier geen levensmiddelen. De prijzen zijn verdubbeld De wegen zijn onveilig. Berbers hebben ongestraft een paleis van den sultan in de buurt geplunderd- CHINA. De »New York Herald" verneemt uit Sjanghai, dat de toestand in Nanking en de omstreken dier plaats uiterst kritiek is. Zulks tengevolge van de instrooming van berooide vluchtelingen uit de hongersnood-streken. Volgens de berichten uit Kvvangsoe en Anhoei is de hongersnood in die provincies de ergste, die China heeft geteisterd, sinds het voor de vreemdelingen geopend is. In dien er vóór het beschikbaar komen van den nieuwen oogst geen hulp wordt verleend, loopen 3,000.000 menschen gevaar, van den honger te sterven. Om bet voor de noodlijdenden mogelijk te maken, het den kwaden tijd uit te zingen, is een bedrag van een half millioen noodig. Te Parijs is een staking uitgebroken onder de melkrondbrengers, Het motief der staking is niet alleen loonsverhooging, maar bovendien wil len de stakers de melkhandelaars dwingen met melkvervalschingen op te houden. De Sydneysche correspondent van de »Ti- mes" seint over wat Australische bladen schrijven over de toenemende landverhuizing van Japanners naar Nieuw-Caledonië. Er zullen daar weldra vierduizend wonen. Naar het heet, moedigt de Japansche regeering de emigratie daarheen aan en zijn de Franschen er onverschillig voor. Som migen beschuldigen Europeesche financiers, dat zij met de Japanners heulen teneinde de nikkel- marktte monopoliseeren. De Morning Herald" te Sydney is van oordeel, dat de Australiërs het niet lijdelijk mogen aanzien, dat gaandeweg Japansche arbeiders Polynesië overstroom en. Naar uit Rome wordt gemeld, zullen de Belgische Koning en Koningin ook Jerusalem en Constantinopel bezoeken. Naar de Matin" uit Turijn verneemt, za) de hertog van Connaught einde April te Rome komen, om daar koning George V bij de jubi leumfeesten te vertegenwoordigen. Lord Kitchener is aangewezen als comman dant van de troepen, die voor de kroning tc Londen samengetrokken zullen worden. De koning van Roemenië heeft in lichten graad de griep. De Russische Minister van Buitenlandsche Zaken,. Sasonoff, ligt bedenkelijk ziek aan keelont steking. Lore kromp van schrik ineen en staarde ver legen naar haren vader. Heur lief gezichtje was geheel bleek geworden. Hubert von Grauenstein echter stond totaal kalm en onbevangen op. «Mijnheer Steinbrech, excuseer, dat ik eerst met uwe dochter sprak, alvorens u zelf formeel om Lores hand te verzoeken. Het zal evenwel u niet verborgen gebleven zijn, dat de indruk, welke uwe dochter op mij maakte, zóó diep was, dat daaruit noodzakelijk het verlangen naar een duurzame, onoplosbare verbintenis moest geboren worden..." Steinbrech was bleek geworden en staarde somber naar den jongen graaf „Zoo waar ik heel m'n leven een eerlijk man was... dat heb in de verste verte niet vermoed," zeide hij eindelijk en haalde met moeite adem. „Als ik dat geweten hadde zoo waar als God leeft, m'neer de graaf, alhoewel u mijn princi paal zijt... Ik zou u verboden hebben, ons te bezoeken «Mijnheer Steinbrech ^„Ja zeker want m'n meisje is mij te goed, „Genoeg, mijnheer Steinbrech," viel Herbert driftig hierop in. „beleedig mij en Lore niet. Ik hoop, dat u mij genoegzaam kent, om te weten, dat ik aan zóó iets in de verste verte niet gedacht heb. De eer van ieder mensch is mij heilig en. hoeveel te meer die der vrouw, in wier handen ik van plan ben de eer van mijn eigen naam te leggenIk sta hier niet voor u Bestudeering van do pest. De correspondent van de »N. R. Crt." te Ba tavia seint De officier van gezondheid dr. T. H. Hehewerth vertrekt naar Moekden om de pest te bestudeeren- Het blad teekent hierbij aan ïOnze correspondent te Batavia seint ons een zeer prijzenswaardigen maatregel, dien de Indische regeering genomen heeft. De pest is niet inheemsch in onze koloniën en bedriegen wij ons niet, dan is er op z'n hoogst nu en dan een van buiten ingevoerd geval te behandelen geweest. Zoo op merkenswaardig was dit waar een groot gedeelte van Nederlandsch-Indië toch betrekkelijk dicht bij China lig, dat men in Indië wel de meening hoorde verkondigen, dat de pest ten zuiden van den evenaar nimmer zou kuunen heerschen. Van andere zijden wordt echter opgemerkt, dat in ver band met den duur der reis van Uhina naar Ne derlandsch-Indië er haast geen gevaar voor over brenging kan beslaan omdat mogelijk besmette opvarenden reeds beterende of overleden zouden zijn, alvoren onze koloniën te bereiken. Hierin is nu sedert er steeds sneller loopende booten in de vaart zijn gebracht wel eenige verandering gekomen en onlangs moet dan ook met de j>Calehus" te Tandjong Priok een pestlijder zijn aangebracht die op het eiland Onrust werd verpleegd en daar hersteld is. Practische ervaring op bet getried van de herkenning, behandeling en bestrijding van pest hebben onze Indische geneeskundigen niet. De Indische regeering wil derhalve, voor ze misschien in lndië voor een ernstig feit wordt gesteld, zorg dragen, dat een der geneesheeren van dit onderwerp een studie heeft gemaakt, dat van te voren de meest doeltreffende wijze van bestrijding enz. kan worden vastgesteld." Middenstandsbond. •Bekend is, dat da Utrechtsche Handelsvereeni- ging een circulaire tot bij den Ned. Middenstands bond aangesloten vereeuigingen heeft gericht, met als uw principaal, mijnheer Steinbrech, maal ais een eenvoudig mensch, die zijn levensgeluk van u komt afsmeeken..." De houtvester keerde zich om Het trilde in zijn gebruind, gerimpeld gelaat, hij perste zijn lippen Vast opeen, als wilde hij iets met geweld binnenhouden. Toen, streek hij met de hand over zijn voorhoofd. „Zij is mijn eenig kind.neem het mij niet kwalyk, m'neer de graaf... sedert mijn Hermine stierf, was dit kind mij alles., ik had haar een rustig geluk toegewenscht aan de zijde van een eenvoudigen, braven man. God is mijn getuige, dat ik nooit eerzuchtige plannen betreffende haar gekoesterd heb... en nu is het toch anders geloopen..." „Mijnheer Steinbrech, ik ben geen vriend van groote woorden en ijdele beloften, maar ik hoop, tot aan mijn stervensuur u te kunnen bewijzen, dat Lore mij het dierbaarste is op aarde." »God geve, dat gij zulks kuntIk ben nu twintig jaar in dienst van de gravin Grauenegg en weet, lioe de zaken staan. Heeft u reeds met mevrouw de gravin er over gesproken „Neen, maak u deswege niet bezorgd. Zoodra papa van zijn reis is teruggekeerd, zal ik met mijne ouders spreken. Ik ben meerderjarig, en al zou er ook strijd komen - de liefde kómt alle hinderpalen te boven 1" [Wordt vervolgd)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1