Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste .Jaargang. Dinsdag 14 Maart 1911. No. 9967. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON De man in yt grijs. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- strant 50 en be alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, Bureau BOTËRSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëNt Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewganummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bib Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ENGELAND. Gisteren diende Murray Macdonald in het En- gelsche Lagerhuis een motie in, waarin gezegd Wordt dat het Huis met droefheid en onrust de enorme verhooging van de uitgaven voor vloot en leger gedurende de laatste jaren gadeslaat en van Heening is, dat die uitgaven moeten beperkt Worden. Minister Mc. Kenna verdedigde zijn ontwerp ea gaf redenen aan waarom hij de uitgaven voor de vloot niet had verminderd. Hij wees daarbij °P de groote verhooging van de uitgaven voor de Euitsche vloot. De minister gaf openhartig toe, dat hij een f°ut had begaan met het schatten van den datum, Waarop de Duitsche schepen zouden gereed zijn. Mc. Kenna verklaarde verder, dat de groote buitengewone credieten, welke Duitschland thans bad toegestaan, bestemd waren om nog veel groo- tere schepen te bouwen. Hij herinnerde eraan dat Duitschland in het voorjaar van 1914 21 dread noughts zou bezitten, en Engeland 30. Tijdens de discussies zeide minister Grey, dat hij niet zou dulden, dat er een oogenblik ver ondersteld werd als zou de verhoogde begrooting van dit jaar een teeken zijn, dat onze buiten- iandsche betrekkingen minder goed waren. Wat Frankrijk betreft, kon de minister mede- deelen, dat de twee regeeringen hun verschillen nan elkaar hadden bekend gemaakt, waarop van beide zijden de goede gezindheid werd betuigd. Op gelijke wijze is tegenover Rusland gehandeld en laat mij dit zeggen dat juist toen er tusschen Frankrijk en Duitschland geschillen ontstaan Waren over Marokko, de hartelijkheid tusschen ons en Frankrijk niet in het minst afnam. Even min is er geen verandering gekomen in onze har telijke betrekkingen met Rusland, nadat deze natie vriendschappelijke onderhandelingen met Potsdam had gevoerd. Wij zijn van de vurigste wenschen bezield, dat de mogendheden, die onze vrienden zijn, ook op goeden voet staan met de andere machten (toejui- juichingen) en wij beschouwen hen zonder naijver en met bevrediging. Minister Grey beantwoordde in warme bewoor dingen de jongste vriendschappelijke redevoeringen ^an Aerenthal en Beltlmian Hollweg. DUITSCHLAND. Dij de voortzetting van de tweede lezing der begrooting voor het departement van Binnenland- sche Zaken in den Duitschen Rijksdag stond de staatssecretaris, dr. Delbrück, uitvoering stil bij de tegenwoordige sociale politiek en wees daarbij °P het feit, dat Duitschland in 1909 voor sociale doeleinden een totaal van ruim 810 millioen Mark beeft besteed. Daarvan werden 415 millioen door Werkgevers bijgedragen, 343 door werknemers en °1 door het rijk. Zoodra de rijksverzekeringswet en de particuliere ambtenaren-wet tot stand 24) Zij scheen hem een rots van brons te zijn, i Waartegen de stroom van zijn kracht zonder uit werksel uiteenspatte. Het was een ongezellige maaltijd. Nogongezel- üger en stijver dan de maaltijden op Grauenegg anders plachten te zijn. Herbert staarde voor zich, zonder iets te zeg- ëen Rita von Sydow leunde vermoeid in haren stoel en at voor de leus ternauwernood een paar beten, terwijl de gravin oogenschijnlijk zoo onbe vangen mogelijk het gesprek voerde, omdat de nediende tegenwoordig was. Telkens moest Her- bert ondanks zich zeiven haar wilskracht en kunst Van veinzen bewonderend aanzien. Daartusschen nacht hij aan Lore Steinbrech. De Lunch was afgeloopen en de gravin wilde Juist opstaan, toen een bediende binnentrad en baar op een zilveren blad een visitekaartje bracht. Zij wierp er een blik op en stond haastig op. >:)Laat mijnheer in het blauwe salon, ik kom ter stond I" Toen zij twee minuten daarna het salon betrad, stond Silas Hempel uit een fanteuil op en kwam baar met ernstig gelaat tegemoet. zullen zijn gekomen,- zullen de uitgaven voor sociale doeleinden waarschijnlijk ettelijke milliarden bedragen. Duitschland besteedt, volgens de ver klaringen van den staatssecretaris, een vijfde gedeelte van wat men als de toename van het nationale vermogen kan aanmerken, voor sociale doeleinden, zoodat men niet beweren kan, dat de regeering op sociaal gebied niets uitricht. FRANKRIJK. Naar verluidt, ligt bet in het plan van den Fransehen minister-president Manis, de bestaan- dei strafwet, zóó té wijzigen, dat de veroordeelde gevangenen tot -een regeïmatigten arbeid gedwon gen worden, waarvan het lbon dienen zal om da door hen aangerichte 'schade even als proces en gevangeniskosten te betalen. SPANJE. Urgain, gewezen minister van Financiën, heeft een buitengemeen heftige rede tegen de tegen woordige regeering en haar voorgangster gehou. den en vooral tegen het oeconomische en fman- cieele beleid. Urgaiz, die dikwijls opschudding veroorzaakte, heeft vooral de jongste voorstellen van den mi nister van financiën heftig bestreden, die naar spr. beweerde de schatkist vele milioenen schade bezorgen. Urgaiz heeft eveneens het voorstel om een leening van miliard te sluiten scherp be streden en vroeg aan welken invloed, aan welke geheimzinnige ingeving de regeering gehoor gaf, door een dergelijk ontwerp in te dienen. Spr. zeide vooral te beoogen, de aandacht des Konings op de zonderlinge financieele politiek der regee ring te vestigen. Canalejas verzette zich met verontwaardiging tegen de goedkoope beschuldigingen van Urgaiz tegen de moraliteit der beide ministeries en ze de, dat het feit. dat in de Kamer een dergelijke taai wordt gebruikt, aan de beraadslaging van hef parlement onderworpen behoort te worden. Uit drukkingen als «speculatie van den minister'1 moeten als ongepast beschouwd worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een Reuter-telegram uit Weenen meldt: De Duitsche Keizer zal, op weg naar Venetië, op 24 dezer Weerien aandoen en nog denzelfden avond naar Venetië vertrekken. De Keizer zal dan keizer Frans Jozef bezoeken. Keizer Wilhelm is erop gesteld keizer Frans Jozef de diepe gevoelens, die hy voor dezen als vriend en bondgenoot koestert, te kennen te geven. MAROKKO. ls berichten uit Alcazar Kebir aan de ..New-York Herald" wordt de toestand rond Fez met den daig ernstiger. De opstand tegen het Mffighzen neemt voortd.ulrerad t'oe en de troepen van den sultan zijn niet ïn staat de oproerige stammen te onderwerpen. Volgens de laatste be richten is het niet waar, dat de Sherardas door «Mevrouw de gravin," zeide hij, «ik vrees, dat ik u slechte tijding breng. Men heeft hedenmor gen een zonderlinge vondst gedaan." VII. Blijkbaar schrok de gravin en wierp een on- rustigen, onderzoekenden blik op haren bezoeker. «Is er iets nieuws voorgevallen? Heeft u een spoor van mijn man ontdekt «Dat laatste is het juist, wat u moet bepalen Let goed op hetgeen ik u zeg. Op Vrijdagavond dus op den dag, dat mijnheer uw echtgenoot verdween tegen acht uur hoorde Alois, de zoon van vrouw Eckert, op den weg van Griinau naar het spoorwegstation plotseling een levendige woordenwisseling, vervolgens een schot en daarna een gil De gravin werd nóg bleeker. hare trekken kregen iets akeligs straks en in den blik van hare koude, grijze oogen vlamde zulk een ontsteltenis op, dat Silas onwillekeurig ophield. «Verder 1' stiet nochtans de gravin er schier hijgend uit, terwijl zij zich ver vooroverboog. Silas ging voort «Eckert deed er geen aangifte van omdat hij, zooals de meeste menschen van zijn stand, ijselijk er tegen opziet voor de rechtbank te moeten ver schijnen en bovendien bang was te veel tijd te verliezen in de uitoefening van zijn beroep als venter. Nochtans ging bij terstond na het voorval met een lantaarn op weg, om te zien, wat er gebeurd was...," de troepen van den sultan overwonnen zijn. Be vestigd wordt, dat slechts een klein gevecht heeft plaats gehad, waarbij de reg'eering'stroepen naar Sidi Malek terugtrokken. De Ben Hadda Sherar das hadden een doode, terwijl de Fransche aan voerde!' zijn paard vertoor CHINA. D© Petersburgsche correspondenten der Lon- dienschie bladen melden, dat de nota van China aan Rusland nopens bet verdrag van Februari 1881 in de kringen van de Russislche regeering' een zeer ongunstigen indruk maakt, o-mdat China erin schijnt terug te keeren tot zijn vroegere standpunt, en zijine verzoenende houding weer laat varen. Volgens een telegram aan de „Morning Post", heeft het Russische ministerie van huitenlandsche zaken over tfe zaak een mededeeling aan de pers verstreKt, waarin zij het misnoegen van de Russische regeering over die nota sterk uitspreekt. Het „Nowoje Wremja" dringt er weer op aan, diat Rusland tot China een ullimafum zal rich ten. Het blad betoogt, dat verdere onderhande lingen met China nutteloos zijn. MEXICO. De Londensche „Times" ontving 'gister een tele gram uit Washington, Waarin gezegd wordt, dat de 'toestand in Mexico zeer duister blijft. Niemand wept, zegt de Times "-correspondent, wat er eigen lijk voorvalt. Een telegram uit El Paso (Texas) meldt, dat in Nocrd-M-xico die grootste verwarrring heerscht. In de gewesten Chihuahua en Sonora breken de opstandtlingen spoorwegen dp, vernielen tele graaflijnen en hebben het beleg geslagen voor verschillende steden, waarin zich duizenden hul- piclooize vrouwen en kinderen bevinden, die ge brek aan levens middelen lijden. 'Een klaarblijkelijk betrouwbaar bericht aan gaande het jongste gevech bij Casas' Graudes, meldt, dat daarbij 15 Amerikanen gedood en 17 gevangien genomen zijn. Giuseppe Garibaldi, een naneef van den Ita- liaanschen vrijheidsheld, zou ook in het. gevecht bij! Ca-sas Grandes gedood zijn. Een telegram uit Mexieo-City meldt, dat een ■afdeelïng schulterij' j.l. Zaterdag bij Vaubarto- mito tpn ben die van 120 opstandelingen overviel ein 50 neerschoot. De toestand in Chihuahua is wanhopig; tal van fabrieken staan stil1. De Mexicaansche legatie te Parijs deelde een dépêche mede van den volgenden inhoud Dm toestand in Mexico is nóg onveranderd. De belangen zoowel der onderdanen als der vreem delingen worden krachtig beschermd. In geen -enkel' deel van Mexico is tof nu foe de krijgs wet afgekondigd. Slechts een voorstel tot de in voering daarvan, met het doel alle aanislagten op de spoorwegen en de telegrafische verbindingen met onverbiddelijke gestrengheid te straffen, werd »Nu en «Hij vond niets. Noch op, noch naast den weg." De gravin haalde zichtbaar ruimer adem en de flikkerende blik werd rustiger. «Wat bedoelde u dan met de uitdrukking: slechte tijding vroeg zij koel. «Luister verder! Door een toeval werd ik van dat nachtelijke schot in kennis gesteld, en daar ik, zooals u weet, nog in een tweede zaak werk zaam ben, wekte dat natuurlijk mijn belangstel ling op. Ik dacht daarbij in de verste verte niet aan mijnheer den graaf. Ik liet mij dus door den jongen de plek aanwijzen, waar het schot ver moedelijk viel. Ik weet niet, of u, mevrouw de gravin, die plaatselijke gesteldheid aldaar nauw keurig bekend is het is op het voetpad van Griinau naar het spoorwegstation, waar de weg een bocht naar rechts maakt en een dennenboom van het daarnaast parallel loopende Graueneeger bosch ietwat geisoleerd naar voren staat. Links vloeit de beek..." «Ja, ik weet het. Ik ken die plek nauwkeurig." «Goed. Het eerste, wat ik daar reeds na een oppervlakkig onderzoek kon constateeren, waren bloedsporen. Op enkele bladeren en grashalmen van den aldaar afhellenden beekoever waren zij duidelijk zichtbaar, alhoewel het ongeoefende oog van een leek ze niet zou gevonden hebben. In elk geval kreeg ik daardoor het bewijs, dat Eckert met zijn waarnemingen gelijk had. «Bij verder onderzoek vond ik aan den oever der beek tusschen het daar tamelijk hoog en bij het congTes ingediend. Men mag veilig ver zekeren, dat de veelbeteekenende verklaring van president Taft omtrent het werkelijke doel der mobilisatie aan de grens, die vrees voor inter nationale. verwikkelingen uit den weg heeft ge ruimd. Verschillende Duitsche bladen vernemen uit New York, dat de openbare meening in Mexico zeer ontstemd is over de mobilisatie der Ameri- kaansche troepen. Mochten zij de grens niet eer biedigen, dan zullen ze onmiddellijk aangevallen worden. Men is in Mexico, wiaar de Yankee trou wens in hooge mate impopulair is, zeer oorlogs zuchtig gestemd. De koning van Italië zal, naar verluidt, den Duitschen Keizer, wanneer deze zich op reis naar Korfoe, te Venetië bevindt, een bezoek brengen. Vice-admiraal von Heeringen, een broeder van den minister van oorlog, is tot chef van den staf der Duitsche marine benoemd. Uit Colomb Besjar wordt het volgende ge seind Een karavaan, van 50 kameelen, die, tegen de bevelen van de militaire autoriteiten in, van den voorgeschreven weg is afgeweken, is tusschen Ksar Abdellah en Igli overvallen. 14 Begeleiders van de karavaan zijn met dolken afgemaakt. Eenige hunner slaagden erin te vluchten. De kameelen zijn geroofd. De goederen zijn in de steek gelaten. De St. Petersburgsche «Rjetsj" verzekert, dat Russische en andere buiteulaudsche kooplieden te Charbin klagen over de bezwaren, die de Chi- neesche autoriteiten den uitvoer in den weg leg gen. In de dorpen wordt de militie bewapend In Oostelijk Mantsjoerije duiken groote rooverben den van Tsjoentsjoesen op. De regeermg wakkert den haat tegen de Europeanen, die door de pest nog is verhoogd, aan. Naar bet heet, zijn bij Zisika 150,000 man geregelde troepen samenge trokken. Er wordt druk geoefend in het mili taire seinen en schieten. Evenals in 1900 heerscht op alle wegen groote opwinding. Vele Ghineezen verlaten Wladiwostok. Men beschouwt in het Verre Oosten den toestand als veroutrustend. Een telegram uit Athene aan de «Morning Post" meldt het volgende: Volgens inlichtingen uit Maditai is een katholieke Albaneesche stam opgestaan, heeft de Turksche autoriteiten afgezet en den gouverneur verbannen. De beroemde Al baneesche chef Polatin is uit Albanië aangekomen, komende uit Montenegro met 1700 Albaneesche strijders. Aan de „Tinnes" wordt uit Bombay gemeld: De piest neemt op onrustbarende Wijlze toe. Het aantal1 sterfgevallen is in een week tijd met 6000 vermeerderd. Punjab en Bengalen zijn het -wigst geteisterd. In Bombay verwacht men ook een erge bezoeking van de pest. De pest, die daar onder de ratten woedt, bereidt er de menschen op voor. weelderig gras een gouden charivari, hetwelk men aan horlogekettings pleegt te dragen. Het lag van de plek, waar de daad plaats had, zóó ver verwijderd, dat ik wel moest aannemen, dat men het opzettellijk over de beek geworpen had, of, wat echter natuurlijk ten eenen male onwaar schijnlijk is, dat het een der deelnemers na een hevige worsteling met geweld ontrukt werd en met een zwaai zoover over de beek is gevlogen. Dit charivari is van zulk een vreemden vorm dat, ingeval u het herkent als te hebben toebehoord aan mijnheer uw echtgenoot, het boven allen twijfel verheven is, dat de graaf daar ter plaatse is geweest. Hier is het." Hempel haalde een zorgvuldig in vloeipapier gewikkeld aanhangsel te voorschijn, dat een in goud gedreven miniatuur-grafmonument van won derbare schoonheid voorstelde. De gravin wierp er een blik op en stamelde geheel buiten zich zeiven van ontroering «Het is 't eigendom van DemeterIk zelf liet het voor hem maken naar het origineel, een mo nument van een overleden Schotschen lord, dat hij zoo bijzonder mooi vond..." Toen greep zy krampachtig Hempel bij den arm... «maar hoe kon hij het daar verliezen (Wordt •wmlad^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1