Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 16 Maart 191-1 No. 9969. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. L U ABONDIMENTSPElJg: Dit blad verschijnt dagelijks. aiigeüonderd Zon- en feestdagen, en tost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,— perkwartaai Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter straat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTISKi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldel jk ndveeteeren worden uiterst bil igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. D© Dooma beraadslaagde gister over de begroe ting van buitenlandse!)© zaken. Tijdens de dis cussies verklaarde de leider der cadetten, Miljoe koff, dat Iswolski's systeem van Russische bond genootschappen en overeenkomsten de fundamen ten van den staat ondermijnde. De toestand van 'ie buitenlandseh:e politiek van tegenwoordig noemde spreker gevaarlijk. Da vertegenwoordigers van het ministerie, van buitenlandsclie zaken verlieten op deze woorden de zaal. Miljoekoff vervolgde„de samenkomst te Pots dam bracht in de Russische politiek een radi oalen ommekeer. Na de samenkomst verloren dei Russisch© bondgenootschappen hun ajggres- siev© beteekenis. De betrekkingen van Rusland toet zijn bendgenooten moesten thans na de ontgoocheling haar hechtheid inboeten. Van on sen kant werden bij; de Bagdad-spoonvog-k wes tie belangen van bondgtenoofen aan Rusland op geofferd. Frankrijk en Engeland zijn daardoor iu eten pijnlijke positie geraakt en voelden zich tieteedigd. Miljoekoff zeide voorts: „de samenkomst te Potsdam heeft Rusland in het Oosten de handen gebonden. De gïoote spoorlijn, die als Schadeloos stelling daarvoor werd uitgedeeld, is een doodge boren kind. Het optreden tegenover China is vol dreigende gevaren. Rusland zal daar slechts voor Japan de kastanjes uit het vuur hebben te halen. De sociaal-democraat Polcrowski zeide daarop „de regeering wil haar innerlijke zwakheid ver bergen, en speelt thans weer een gevaarlijk spel. Mijn partij is niet voor een tweede revolutie bevreesd; integendeel, zij zal haar veeleer toe juichen." Wetschinin (nationalist), las vervolgens een ver klaring van zijn partij, voor, waarin gezegd wordt, dat de dilettanten-rede van Miljoekoff in een ©ogenblik, waarop de regeering met China ern stige onderhandelingen voiert, zeer ongepast was ©n van geen vaderlandsliefde getuigde. Kamenski (Octobrist), verklaarde, dat het ge heel© Russische volk voor geen offer zou terug schrikken, wanneer de eer en de waardigheid van Rusl'and werden aangetast. De Doema gaf ten slotte haar goedkeuring aan d>ei afzonderlijke posten van de begrooting1 van huitenlandsche zaken, zooals die door de commis sie waren voorgesteld. Tijdens de avondzitting werden interpellaties gehouden ever de voorvallen aan de universi teiten. 'Obrosscff sprak daarbij' over de gebeurtenissen aan de hoogtesdhool voor vrouwen. Hij' deelde toe de, dat de vrouwelijke studenten tijdens hun opstand met Honderdtallen dronken matrozen ge- toeiene zaak maakten om hare propaganda met toeter succes te voeren. 26) De gravin staarde onrustig voor zich uit, klaar blijkelijk prakkezeerde ze ergens over, «Neen 1" zeide zij eindelijk kortaf, sik wilde tot nu toe eiken argwaan van mij afschudden, maar nu zie to wel in, dat er iets gebeuren moetWees zoo goed Jean zelve te ondervragen en doe daarna onmiddellijk aangifte." Weder staarde zij peinzend voor zich uit. Van de trap der eerste verdieping kwamen Herbert en Rita von Sidow. Noch de gravin noch Hempel .berden het gewaar, zoo verdiept waren beiden to het raadselachtige probleem. «Wanneer men aannam, dat mijnheer de graaf oen moordenaar van Juffrouw Walker toevallig ontmoette, aan hem iets bijzonders zag en daar over opheldering vroeg," zeide Hempel, sdan zou bet motief gevonden zijn en het geval zou dan, Z1J het ook niet glashelder, toch meer begriineliik wezen." Toen hief de gravin plots het hoofd op. Zij scheen tot een besluit te zijn gekomen. Terwijl Hempel strak aankeek, zeide zij met ijskoude bedaardheid en zekerheid«Wanneer mijn man werkelyk vermoord werd, dan is slechts één zijn Deze woorden lokten op de linkerzijde hef- tigo protesten pit. Men boorde roepen„Weg met dein schoft." Er ontstond een verschrikkelijk lawaai, dat ondanks de tusschenkomst van den president voortdurend grooter werd. Toen Obrossoff zijn rede wilde vervolgen, eisch- te de voorzitter, dat hij het spreekgestoelte zou verlaten. Dit veroorzaakte op de banken der rechter zijde een nieuw rumoer en heftige protesten. De voorzitter sloot daarop' onder geweldig la waai de zitting. Leiden der linker- en rechterzijde snelden naar de sprekers-tribune. De ambtenaren der Doema kwamen tussehienbeiden en verhinderden een bot sing'. Eerst toen bet elteetrisch licht uitgedraaid werd verlieten de afgevaardigden langzamerhand de zaal. 1 L EELGIë. Volgens de „Etoile Beige" heeft de minister van koloniën een telegram uit Congo ontvangen, waarin gemeld wordt, dat bét gerucht, als zou eir een complot bestaan tegen de staatsbeambten te Boma, uit de lucht gegrepen is. FRANKRIJK. De Parijsche „Temps" hekelt de jongste rede door Grey in 'het Kngelsche Parlement ge houden, en meent, dat het lidhg tijld is, dat de E n gelfech - F rans ch e betrekkingen niet langer die betreurenswaardige onzekerheid behouden, die haar kenmerken en tot onvruchtbaarheid doemen. Frankrijk :en Engeland hebben iets anders te doen dan elkaar telkens hun liefde te bezweren. Sedert, maanden zijn beide landen in verschei dene, op het Oosten betrekking hebbende kwes ties niet tot overeenstemming kunnen geraken. Overal, in Conslanlinopel, in Potsdam, in Peking, in Viissingein en in Liberia heeft men tal van aangelegenheden zonder inmenging van Frankrijk en Engeland, ja zelfs tegen hun belangen in, geregeld. Overal schijnen Frankrijk en Engeland kreupel geslagen te zijn, Frankrijk gaat nieuwe troepen naar Marokko zenden. Het Staatstransportschip «Vink-Long" had van den minister van marine bevel ontvangen zich op te tuigen en gereed te houden tegen den 'iün om naar Marokko over te brengen 22 offi cieren, 682 minderen en 20 paarden. De ont scheping zal te Casablanca plaats hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens berichten uit Woenen, zal Keizer Wil helm op 24 dezer, aldaar ,aan het station Pen- zing, dat het dichtst bij Schönbrunn getogen is, 's morgens aankomen. Behalve Keizer Frans Jo zef zulten de aan het hof vertoevende aartsher togen, de stedelijke commandant, de burgemeester en ©en eere-compagnie voor de ontvangst van den Duitscben Keizer aanwezig zijn. Keizer Wil- moordenaar, namelijk: zijn broer of diens zoonl Niemand anders toch kon belang bij zijn dood hebben. Strek uw onderzoek in die richting uit en dan sta ik er u borg voor, dat een van beiden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hier is geweest Een tweevoudige kreet brak die verzekering af. De gravin zoowel als Hempel verschrikten en keerden zich om. Beneden aan de trap stonden Herbert en Rita en staarden wezenloos de spreekster aan. Een oogenblik nog en Rita wankelde en zou ontwijfelbaar gevallen zijn, wanneer Herbert haar niet hadde ondersteund. De gravin wierp een zonderlingen blik op die tweebezorgdheid en tevredenheid streden om den voorrang. Toen trad zij op Herbert toe. «Laat je door mynheer Hempel inlichten om trent hetgeen er gebeurd is... ik ben te zeer ont roerd, om er nu nog over te spreken," zeide zij koel en gevoelloos en klom vervolgens langzaam de trap op. loen zij haar kamer binnenkwamen hare kamenier bezorgd wegens haar ontsteld voorkomen, haar tegemoet ging, viel zij plotseling, zonder eenig geluid van zich te geveii, bewuste loos languit op bet tapijt. Herbert bracht allereerst Rita, die met wezen- loozen blik voor zich uit staarde en elk oogenblik dreigde in zwijm te vallen, naar hare kamer terug en gaf haar over aan de goede zorgen van haar kamenier. Daarna keerde hij naar Hempel terug, die hem van het voorgevallene in kennis stelde. helm zal in Schönbrunn blijven, alwaar ook de cm,-maaitijd plaats vindt. Volgens de „N.eue Freie Press©" zal de Duitscbc kroonprins, vergieizeld van de kroonprinses, van Rome komend, op 9 en 10 April te Weenen Verblijven, en aldaar als gasten van Keizer Frans Jozef in den 'Hofburg hun intrek nemen. De kroonprins zal van deze gelegenheid gebruik ma ken, om zijn vrouw aam Keizer Frans Jozef voor te stellen. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat gister in Por tugal de nieuwe Kieswet is bekend gemaakt. Deze wet is met groote teleurstelling overal ont vangen. Het stelsel van evenredige vertegenwoordiging wordt met deze wet ingevoerd. 50 kiezers heb ben het recht een candidaat te stellen. De nieuwe indeeling van de kiesdistricten zal nog bekend gemaakt worden. De vèrkiezingen zullen zijngeheim, direct en facultatief. In de districten Lissabon en Oporto zal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging worden toegepast (stelsel d' Hondt). In de andere distric ten zal op lijsten van drie namen voor de ver kiezing van vier afgevaardigden gestemd worden. De regeering is in principe vóór bezoldiging van de Kamerleden, maar laat het aan de Kamer over, om deze kwestie uit te maken. De verkie zingen zullen vermoedelijk op 14 Mei worden gehouden. In de grootste bedrijven in Lissabon is staking ■- sgehrokf-n en in verschillende ondernemingen dreigt staking. Troepen doorkruisen de stad. Er zijn vergaderingen btlegd om te protes teeren tegen het optreden der soldaten die te Sebutal twee personen hebben gedood en zes gewond. De bladen hebben opruiende artikelen tegen de regeering en haar optreden te Setubal. «De «Montanha' die te Oporto verschijnt, noemt de kieswet een wet van verraad. De »Mondo" valt Almeida scherp aan. Costa, de minister van justitie, beeft 20 dagen verlof gevraagd. Men zegt, dat hij woedend is over den indruk, die de kieswet heeft gemaakt Overal heersch.t groote ongerustheid. Er bestaat vrees voor een crisis. MAROKKO. Volgens Parijsche bladen zal generaal Moinier, de bevelhebber der troepen in 't Sjauja-gebied, binnen een week Parijs verlaten.Jom naar zijn postin Marokko terug te keeren. Twee bataljons en twee afdeelingen artillerie zullen het staand-leger van de Franschen in Marokko, dat tegenwoordig 4500 man sterk is, tot 6500 man vergrooten. Het is te verwachten, zoo zeggen de bladen, dat gene raal Moinier door een strenge bewaking van het Sjaujagebied de maatregelen zal steunen, die Moelai Hafid tot bestraffing van de bedrijvers van den aanval van 14 Jan. tegen de Saerstammen Over de laatste woorden der gravin, welke zulk een vreeselijke verdenking op haren zwager en neef wierpen, werd bij die gelegenheid met geen enkel woord gerept. Alvorens Hempel het kasteel verliet, liet hij, in 't bijzijn van Herbert, Jean, den kamerdienaar van den graaf, bij zich ontbieden. Jean was een man van ongeveer veertig jaar, reeds tien jaren in dienst van den graaf en niet bijzonder snugger. Maar toch maakte hij den in druk van een eerlijk, betrouwbaar persoon. «Kunt gij u ook herinneren," aldus leidde Hempel het gesprek in, «wanneer uw heer Vrij dagavond het kasteel verliet?" Jean dacht een oogenblik na. «Vrijdagavond? Toen heeft mijnheer de graaf het kasteel volstrekt niet verlaten. Hij gevoelde zich niet wel en begaf zich vroeg te bed." «Hoe laat zoo wat?" «O, direct na zessen. Hij klaagde over hevige hoofdpijn, waaraan hij trouwens dikwijls lijdt." «Ge moet u zeker vergissen. Mijnheer de graaf is Vrijdag naar Graz gespoord." «Pardon, mijnheer dat was Donderdag." «Ik dacht, dat hij Donderdag ongesteld was Ten minste zóó zeide mij mevrouw de gravin." «Zeer juist. Mijnheer de graaf klaagde reeds over hoofdpijn vóór de thee en ging, toen men <fie gedronken had, terstond naar bed. Maar om zeven uur schelde hij. én toen ik binnen kwam, stónd hij geheel gekleed in de kamer, met het kleine, gele valies in de hand. zal nemen Zooals men weet, heeft Moelei Hafid drie maanden tijd voor deze tuchtiging en als voornaamste middel zal de sluiting van de mark ten van Rabat en Sjauja voor de Saers dienst doen. Het door El Mokri gesloten financieelen verdrag zal aan Moelai Hafid worden voorgelegd, dier er zoo goed als zeker zijn goedkeuring aan zal hechten De Marokkaansche staatsbank zal namelijk gemachtigd worden, het maghzen voor de onkos ten der reorganisatie van de troepen voorschotten tot bedragen van ongeveer tien millioente geven. Frankrijk stemt toe, de delging van de door Ma rokko verschuldigde voorschotten voor onbepaal- den tijd uit te stellen en de termijn van twintig jaar voor het beatalen van de Marokkaansche schuld toegestaan, zal worden verlengd. Marokko zal zich de hulpmiddelen, die voor de havenpolitie, de openbare werken en de betaling van de voor 30 Juni 1909 duor het maghzen aan gegane verplichtingen noodig zijn, door twee af zonderlijke leeningen van veertig millioen aan schaffen, waarvoor hoofdzakelijk het voordeelig saldo van de haveninkomsten als onderpand ge geven zal worden. De Fiansche regeering zou haar vertegenwoor digers hebben opgedragen de in den ministerraad genomen besluiteu, aan de mogendheden, die de Algecirasakte ondertekend hebben, bekend te maken. Verscheidene Fransche bladen hechten beschou wingen aan de besluiten van het ministerie. Over het algemeen worden de maatregelen goedgekeurd, maar de meeste organen verzetten zich tegen het uitzenden van 'n expeditie, hetgeen de regeerings- loosheid in Marokko zou doen toenemen en de cm,W.kkfciing bes lauds belemmeren, /ij eischen enkel en alleen dat de regeering snel en voor zichtig zal handelen. CHINA. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg: Het bericht, dat de Russische gezant te Peking last heeft gekregen, de Chineesche regeering ©en nieuw ultimatum aan te bieden, heeft 'hier be roering gewekt. De Russen gelooven, dat de be zetting van Koeldzja giean moeilijkheden zal op- toveren, maar zij vreezen, dat de Chineesche wieferwraak zullen nemen in Mantsjoerije, heigeen daar verwikkelingen kon geven en ten gevolge zou kunnen hebben, dat Rusland en Japan Man tsjoerije ondei elkaar verdeelen. De Pebersburgscbe correspondent van de „Dai ly Telegraph" seint echter, uit goede bron te weten, dat de nieuwe Russische nota niet het karakter van een ultimatum heeft. Een u.timatum zou eerst volgen, als de Russische nota niet bevredigend wordt beantwoord. De Chineesche regeering zal een redelijken tijd vöor haar ant woord hebben. In gezaghebbende Russische krin gen blijft men gelooven, dat China te: slotte zal toegeven, ook omdat het weet, dat de Euro- pieesche mogendheden Rusland hierin steunen. Het Japansch-Chineesche theemonopolie speelt in deze kwestie ook oen voorname rol. De Russi- «Daar schiet mij juist te binnen, Jean," zeide hij, «dat ik nog naar Gras moet. Een vriend van mij vertrekt met den nachttrein naar het zuiden en ik moet hem eerst nog spreken. Waarschijnlijk kom ik dan met denzelfden trein terug. Je be hoeft evenwel niet op mij te wachten, zorg er slechts voor, dat mijn «slaapmutsje" klaar staat, ingeval ik thuis kom. Ik verlang echter niet, dat de dames iets van dit uitstapje te weten komen." «Weet ge stellig, dat dit Donderdag was «Zeer stellig. Het was mijn geboortedag en die werd in de keuken zoo'n beetje gevierd. Ik was zelfs blij, dat mijnheer de graaf juist dien avond mijn diensten niet behoefde. Bovendien kan Rieke, de keukenmeid en de kamenier van de freule ge tuigen, want ik heb haar verteld, dat de graaf op reis was, tegen de anderen zeide ik, dat hij sliep." «Hebt ge ook ontwaard wanneer de graaf te rugkeerde «Neen. Maar dat moet bepaald met den nacht sneltrein gebeurd zijn, want hij stond 's morgens op den gewonen tijd op." «Herinnert ge u ook nog, hoe mijn vader op dien avond gekleed was «Ja, hij droeg een donker costuum en daarover zijn zwarte demi-saison." Herbert keek Hempel aan. «Dus toch I" Deze knikte en keerde zich weder naar den kamerdienaar. H&jwdt vervolg#)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1