Staten-Generaal. Verspreide berichten. Binnenland. s,chië regeering weet, dat Ghina uog andere han- Tïefemonopoliën wil instellen. De Russische re giering zon dat het best kunnen verhinderen door het theemonopolie te verijdelen. MEXICO. Een medewerker van het „Berliner Tagtebl'att" heeft den Amerikaansdhen zaakgelastigde te Ber lijn geïnterviewd over de mobilisatie van Ame- rikaansche troepen aan de Mexicaansc'he grens. Het samentrekken van troepen bij San Antonio, aldus Laughün, de zaakgelastigde, is niets dan een eenvoudige politiemaatregel, die beoogt de MeXicaansehe opstandelingen të verhinderen over de grens te komen. Mijn re'geering heeft geen reden gehad, me uitvoerig in 'te lichten over dö motieven van haar handelwijze. Maar het lijdt geen twijfel, dat tiet samentrekken van Ame rikaansche troepen bij de grens öp verzoek van de Mexicannsche regeering is geschied. Allo ge praat van annexatieplannen is klinkklare onzin. Mij denken er niet aan, ons grondgebied uit te breiden. Wij hebben nog op z'n minst twee eeuwen te werken om ons eigen reusachtige rijk geheel in exploitatie te brengen. De Mexicaansche xe- geering, beeft, het zij ten overvloede opgemerkt, niet tegen de samentrekking der troepen gepro testeerd. I Of de mobilisatie d,er Amerikaansche troepen niet au fond tegen Japan was gericht, vroeg de man van het „Berliner Tageblatt". Onzin, zesde Laughlin, er is geen enkele vreem de mogendheid bij deze zuiver Mexicaansch-Ame- rikaanschë aangelegenheid betrokken. Heeft de regeering te Washington de andere regeeringen op de hoogte gesteld van haar han delwijze; heeft een of andere v re einde mogend heid geprotesteerd?, luidde de derde vraag, die eveneens ontkennend beantwoord werd. De „Temps" weet aangaande het Turksche voorstel om den Bagdad-spioorweg en het baan vak Bagdad-Perzische Golf te internationalisee- ren nog mede te deelen, dat Duitschland en Tur kije in verband met hun grootste deelname aan het kapitaal de meerderheid dei- stemmen in het bestuur zullen hebben; echter ook vertegenwoor digers van Frankrijk en Engeland zullen in het bestuur zitting nemen. Koweit zal erkend wor- dëti ais Turksche haven,, maar de sjeich van Koweit behoudt zijn autonomie. Eeri Engelsche maatschappij wordt belast met dien bouw' van da havenwerxen te Koweit. Het heet, dat Enge land over het algemeen wel voor dit voorstel te vinden zal zijn, maar tégen de samenstelling van bet spoorweg-bestuur nogal' bezwaren heeft, die niet gemakkelijk' te overwinnen zullen zijn. Uit Toronlo wordt gemeld, dat de Cana- dcesche premier sir Wilfred Laurier, op de aan staande Empire-conferenlie te Londen, zal voor stellen, dat de meest-begunstigings-verdrag'en, die indertijd door Groot-Britannië gesloten zijn met Argentinië, 0ostenrijk-Hong'arijcBolivia, Colum bia, Denemarken, Rusland, Spanje, Zweden, Ve nezuela en Zwitserland, voor Canadia niet zullen gelden. Daar Canada fiscale autonomie bezit, kan niet van het land geëischt worden, dat het ter wille van Engeland alleen genoemde staten voor rechten toestaat. Men is in Canada van oordeel, dat men geheel vrij moet zijn om de clausule van meest begunstigde natie aan een of ander land toe te staan, zonder dat men verplicht is, dezelfde gunstige bepalingen toe te staan aan landen, 'die met Groot-Britannië handelsverdragen hebben. i 1 'Morrison, de correspondent van de „Times" te Peking, is daar van 'zijn reis door Mantsjoerije terug'giekeerd. Hij seint, dat zekere berichten over de pest onjuist en overdreven zijn. De Chineesche ambtenaren, medische en andere, zijn zeer hof felijk opgetreden, hetgeen de Europeanen daar dankbaar erkennen. Nooit zijn wij in Mantsjoerije beter behandeld, zeggen zij. Het door de Milaneesche bladen versprei die gerucht, als zou de kleinzoon van Garibaldi, die in Mexico aan de zijde der insurgenten strijdt, in een gevecht gevallen zijn, Wordt door de „Agen tia Slefani" tegengesproken. De jonge Garibaldi nam Weliswaar aan het gevecht bij Casas Gran- dies deel1, maar uleef ongedeerd. De kleinzoon van den rekenden Italiaansohen vrijheidsheld, die thans door zijn deelname aan den opstand in Mexico van zich doet spreken, is 32 jaar oud en beeft haast de goheélè wereld afgereisd. Be lust als hij is op avonturen, nam hij reeds met zijn vader deel aan de expeditie naar Griekenland, verder aan den Boeren-oorlog en aan den opötamd in Venezuela. Bij deze laatste gelegenheid werd hij gevangen genomen en zou hij zeker gefusil leerd zijn, wanneer niet de Italiaansche regëe- ring voor hem was tussébenbieide gökomein. De «Italia all Estero" publiceert een artikel aan Zwitserland verwijtend de omstreken van Pollizzona te versterken op aanstichting van Oostenrijk, die aan het eedgenootschap de streek van Veltlin beloofde als belooning voor zijn steun tegenover Italië. Het blad beweeit eveneens, dat Zwitserland 'teens zou zijn met Duitschland om aan laatstbedoeld land den inval in Frankrijk langs Belfort te vergemakkelijken. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 15 Maart. Lij de voortzetting der alg. beschouwingen over het wetsontwerp tot reorganisatie van het landbouwonderwijs verdedigt de heer Van De- d e m de wenschelijkheid van het brengen van liet hooger landbouwonderwijs bij een rijksuni- versiteit. V erder wil spr. veel landbouwcursussen en voor de middelbare landbouwscholen eene ge makkelijke toelating. V oor het hooger landbouwonderwijs acht spr. de totstandkoming van een afzonderlijke faculteit ot versmelting met de faculteit der wis- en na- tuui kunde onverschillig. Vestiging te Groningen keurt spr. af. De koloniale school wenscht spr. in Wage- ningen. De heer I y d e m a n wil, dat de Minister zich pertinent uitspreken zal over zijn plannen met betrekking tot de vestiging van de hoogere land bouwschool. Spi. wil die school niet in Wageningen, omdat daar niet aan de hoogste eischen voldaan kan worden voor de opleiding van landbouwkundigen, waaraan ons land en onze koloniën behoefte heb ben. Spr. wil daarom hooge wetenschappelijke voiming, evenals de Ineenschakelingscommissie dat wenscht. Na die breedere vorming moet het onderwijs op het vak zelf gericht zijn. Daartoe wil spr. echter niet evenals de heer Bos twee hoogere landbouwscholen. Spr. critiseert de tegenwoordige opleiding te V ageningen. V\ etenschappelijker opleiding is daar niet mogelijk; daartoe is universitair verband noodig. Aan de overbrenging naar een academiestad zijn bezwaren verbonden. Spr. ziet dat in en wil daarom wel voor een crediet stemmen om de onderwijsinrichtingen in Wageningen te verbete ren en daar later de koloniale opleiding afzonder lijk gevestigd te krijgen. Voor de stichting van een middelbare koloniale school leent Waffenincren zich uitstekend. Spr. weet nog niet, of een afzonderlijke Neder- landsche middelbare landbouwschool noodig is. Zeker is Groningen er ongeschikt voor. De Minister van Landbouw, N ij— verheid en Handel (de heer Talma) zal by de amendementen over de vestiging der kolo niale school spreken. Hij wijst den heer Ter Laan er op dat land arbeiders vrijen toegang hebben op de land- en tuinbouwcursussen, en bij bijzonderen aanleg op de Rijksland- en tuinbouwwinterscholen. De Min, zal de kostelooze toelating op verdere onder wijsinrichtingen van landbouwkundigen aard be spreken. De Min. verdedigt de vestiging van de middel- bare Nederlandsche school te Groningen op grond van de belangrijkheid van den landbouw in dat gedeelte van ons land. Daarbij blijft de winter- school noodzakelijk voor het lager landbouwon derwijs. Des Minister's ontwerp vindt geheel steun bij den Directeur-Generaal van den landbouw die er vroeger anders over dacht. De middelbare koloniale school moet niet in Wa geningen zijn, o. a. omdat dan de diploma's van die school en van de hoogere landbouwschool in Indië verward zouden worden. De verplaatsing van de koloniale zal niet veel kosten. De Min. gaat voorts de ontwikkelingsgeschie denis na van de landbouwschool te Wageningen. bedert 1904 is daar feitelijk hooger onderwijs. Daarom ziet de Min. de noodzakelijkheid van een verplaatsing naar een universiteitsstad met hare onzekere voordeeien niet in. Het beroep op de Ineenschakelingscommissie overtuigt spr. niet van de noodwendigheid om de hoogere landbouwschool in een universitair ver band te plaatsen. De breedere opleiding moet in Wageningen gezocht wordenzoo resumeert de Min. Een Nederl. middelbare school in Groningen, en een koloniale school elders dan in Wageningen, waar de hoogeie landbouwschool uitgebreid moet worden. Bij de regeling van werkzaamheden, die na sluiting der alg. beschouwingen plaats heeft, wordt de behandeling van «het karakter der openbare school uitgesteld tot de begrooting voor 1912. Bij de artikelsgewijze behandeling van het ont werp komt de heer Ty deman terug op de uitbreiding van de school te Wageningen, waar voor de Reg. f 30,000 aanvraagt. Spr. vraagt, of de Min. slechts uitbreiding wil of ook reorga nisatie. De minister antwoordt, dat hij thans uit breiding bedoelt en een wettelijke regeling van het hooger landbouwonderwijs in voorbereiding is bij zijn departement. Daarbij zullen meer kosten gemaakt moeten worden. De heer De Beaufort verklaart, waarom hij de landbouwkunde een hulpvak noemt. De heer Tydeman stelt vast, dat er dus niets omtrent de landbouwhoogeschool wordt beslist, en dat zulks in overeenstemming is met de H.-O. wet. De Minister ontkent dit laatste beslist. De heer Van Karnebeek verklaart, dat de Min. alleen staat in zijn opvatting dat nu niet beslist wordt, dat Wagningen voor die boogescliool het geschiktst zou zijn. De heeren F erf en Ter Laan zeggen, dat thans beslist wordt, waar de hoogeschool gevestigd wordt. De minister wijst op den bloei van de Wagenische school en zegt, dat hij meende die inrichting niet te moeten opgeven. Hierna wordt artikel 1 aangenomen. Art 2 (Memorieposten voor de Nederl. middel bare school te Groningen en de koloniale te Deventer) komt aan de orde en wordt wat het eerste gedeelte betreft, aangenomen met 8 stemmen tegen. Over de koloniale school bestonden twee amen dementen één van den heer Van Lennep om de school in Haarlem te brengen, een van den heei De Stuers om den Minister de plaats van vestiging ter nadere overweging te laten. De heer Van Lennep verdedigt zijn amen dement. De heer De Stuers verdedigt zijn amen dement, dat den minister gelegenheid biedt te overwegen of het niet beter is de koloniale school te Wageningen te laten, waar zij thans bloeit. De heer Ter Laan bestrijdt het amende ment—De Stuers. Er is vooral spoed noodig. De heer Marchant en de Minister verdedigen de vestiging te Deventer. Het amendement—De Stuers bestreed de Minister, omdat de Minister, wiens voor nemen omtrent vestiging elders dan te Wage ningen vaststaat, tot nieuwe overweging zou worden uitgenoodigd om de Koloniale afdeeling te Wageningen te behouden, hetgeen absoluut niet mogelijk is waar de te stichten Koloniale Middelbare school een volledig nieuwe school moet worden, met nieuwen directeur, nieuw onderwijzend personeel, enz. Na verder debat werd het amendement Van Lennep (vestiging te Haarlem van de Koloniale school) verworpen met 57 tegen 21 stemmen. Het amendementDe Stuers (alsnog geen plaats bepaling) wordt verworpen met 55 tegen 22 stemmen. Het regeeringsartikel (vestiging te Deventer van de Koloniale school) wordt goedgekeurd zonder stemming. Het wetsontwerp zelf wordt vervolgens aange nomen met 66 tegen 10 stemmen. De vergadering wordt hierop verdaagd tot heden, ter behandeling alsdan van de Arbeidswet. Bezoek van President Fallières. Het staat thans vast, zoo meldt de Parijsche correspondent van de «Tel.", dat president Fal lières in den loop van dit jaar een bezoek aan ons land zal brengen, waarschijnlijk in den zomer. Raad van Defensie. Bij Koninklijk besluit is tot niet-militair lid van den Raad van Defensie benoemdmr. W> F. van Leeuwen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, met bepaling, dat hij zitting zal hebben in de tweede afdeeling van voormelden raad- (St.ct.) Accjjns. Met betrekking tot losse geleibiljetten van accijnsgoederen, is bij resolutie van den minister van Financiën bepaald, dat het geoorloofd is, slechts ééne der beide aangiften met inkt te schrij ven en de andere te copieeren door middel van carbonpapier en eene voor doordruk vervaardigde pen. De dubbel-aangiften worden vóór de afgifte ten ontvangkantore voorzien van een afdruk van een kantoorstempel met verwisselbaar nummer, welke stempel reeds moet zijn onder berusting van den ontvanger of dengene, die hem vervangt. Deze resolutie treedt in werking 1 Mei 1911 Ter uitvoering van het Kon. besluit van 10 Feb. 1911, houdende nadere bepalingen omtrent het verleenen van teruggaaf van accijns voor suiker, gebezigd voor de bereiding van eetwaren en dranken, die naar het buitenland worden uit gevoerd, is voorgeschreven, dat behoudens de toe gelaten speling, strafbaar is, zoowel het te laas als het te hoog opgeven van het gehalte, van het bruto- en van het netto-gewicht. De bepaling omtrent het niet verleenen van de teruggaaf bij meer dan 2 pet. te hooge aangifte van het bruto- of van het netto-gewicht is ver vallen. ÏJDe commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer mzake het ontwerp-Ziekteverzekering van minister Talma, zal op Dinsdag 28 Maart a.s. een bijeenkomst houden. Op deze vergadering zal worden vastgesteld de houding door de commissie tegenover het ontwerp aan te nemen, en zal over de wijze van behandeling worden beslist met name over de vraag of eenige vraagpunten, be helzende de hoofdbeginselen van het ontwerp, te voren aan het oordeel der Kamer zullen worden onderworpen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat dit inderdaad geschieden zal. Vacantiekaarten. Naar wij vernemen, heeft de Staatsspoor plan dit jaar wel «algemeene vacantiekaarten" uit te gevenbijzondere vacantiekaarten niet meer. Ook zal men waarschijnlijk tweemaal 's weeks extra- treinen laten loopen (z.g. excursietreinen) van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht naar Arnhem, Nijmegen enz. (U. Verlof voor congressen. Het bestuur van de afdeeling Leeuwarden van den Nederlandschen Federatieven Bond van gemeentewerklieden, verzocht, o. m. aan den Leeuwarder gemeenteraad, om werklieden, die als afgevaardigden naar vergaderingen van dien Bond zijn aangewezen, voortaan daarvoor verlof tot afwezigheid te verleenen. B. en W. stelden aan den Raad voor, dit ver zoek af te wijzen. Het voorstel van B. en en W. werd door den Raad aangenomen, met 16 tegen 3 stemmen, die der socialisten. Een Chinoesche maritieme zending naar Neder- landsche en Engelsche bezittingen. Het «Agence d'Extrême Orient" heeft het vol gende telegram uit Peking, gedagteekend 14 Maart De regeering heeft een maritieme missie naar Nederlandsch-Indië gezonden. De kruiser »Hai-Tsjen," onder bevel van schout bij-nacht Jang Kin Tsjioe, zal de belangrijkste Nederlandsche en Engelsche bezittingen bezoeken. Aan boord bevindt zich Tsjao-Tsjon-Fan, oud minister van handel, die zich met de Chineesche kooplieden in verbinding zal stellen, om hun po sitie te bestudeeren. De regeeringen in Den Haag en te Londen hebben het bericht van het vertrek van deze zen ding gunstig opgenomen. De N.R.Ct. teekent hierby aan Dit bericht gewaagt van een zending als reeds in 19071908 heeft plaats gehad. Alleen was het toen een Chineesch smaldeel, dat onze Oost- Indische koloniën bezocht, maar toen was ook de onderminister van handel aan boord. Op dezen tocht heeft de Chineesche onderminister van han del zich in hooge mate bezig gehouden met het onderwijs van de Chineezen in Nederlandsch- Indië. Bezocht werden Batavia, Semarang, Soera- baja, Soerakarta en Muntok. De ontvangst van de zijde dar Chineezen in Ned. Indië heeft aller wegen een officieel karakter gedragan. Zooals onlangs in een door ons grootendeels overgenomen artikel van de Java Bode «Staatjes in den Staat" is uiteengezet, ressorteeren de Chi neesche handelsvereenigingen in Nederlandsch- Indië onder het Chineesche departement van handel, zoodat men in dergelijke bezoeken aan onze Oost-Indische koloniën moet zien een amb telijke inspectie, door de regeering te Peking gelast. De vraag is o.m. in dat artikel gedaan, hoe de Chineesche regeering officieele Chineesche commissies kan uitzenden aan boord van een of meer oorlogsschepen om vereenigingen van Neder landsche onderdanen te inspecteeren. De missie gaat, naar dit het vervolg van het telegram blijkt, ook naar Engelsch-Indië. Is het juist, dat onze regeering en ook de Engelsche het bericht omtrent de uitzending van de maritieme missie gunstig heeft ontvangen, dan zou daaruit volgen, dat men in Den Haag en te Londen de zaak niet zoo zwaar inziet. Ziektewet. De Haagsche correspondent van de «Tel." meldt R. K. Propaganda in Nederland. In de neutrale «Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant" stond bij het begin van den Vastentijd een advertentie, waarin bericht werd, dat gedurende de zes Zondagen voor Paschen, des avonds in de Parochiekerk van den H. Dominicus te Nijmegen, conferenties zouden gehouden worden door den eerw. pater N. van Hassel O. P., «oter de Godheid van Christus". Reeds de eerste con ferentie werd, behalve door een zeer groot aantal Katholieken uit alle parochies, ook bezocht door vele niet-Katholieken, die allen met groote aan dacht luisterden naar de uiteenzetting der katho lieke leer. Den volgenden Zondag waren nog meerderen opgekomen, misschien wel aangetrok ken door een niewwe advertentie van de Apolog. Ver. Petrus Canisius, gericht, aan «niet-katho- lieke landgenooten", en waarin inlichtingen werden toegezegd aan allen, die iets naders wensehten te wetten «omtrent de leer en de gebruiken der Ka tholieke Kerk". Moge dit voorbeeld navolging vinden in géheel ons land en mogen de Katholieken deze R. K. propaganda steunen door vereenigd gebed«Zoet Hart van Jezus, ontferm U over ons en over onze dwalende broeders I" De krachtige hulp der Apolog. Vereeniging «Petrus Canisius" zal niet ontbreken. (Tijd.) Installatie van een Burgemeester. Toen onlangs de gemeente Mierlo een nieuwen burgemeester kreeg, gaf deze als zyn verlangen te kennen dat geen openbare plechtigheden bij zijne installatie zouden plaats hebben. En omdat dientengevolge het publiek niet in de gelegenheid zou wezen om van zijn ingenomenheid met den nieuwen burgervader te doen blijken, werd in den gemeenteraad voorgesteld en besloten om namens de ingezetenen ten Raadhuize door aan bieding van den eerewijn, een feestdiner en ver siering van de Raadszaal te toonen dat de bur gemeester welkom was. Voor het diner werd f 100 en voor de versiering f30 uitgegeven en van Ged. Staten van Noord-Brabant werd machtiging gevraagd, die uitgaven ten laste te brengen van de gemeente. Maar Ged. Staten maakten bezwaar om die machtiging te verleenen, omdat het diner was gehouden vóórdat het besluit om de machtiging te vragen, was genomen. Thans is echter bij Kon. besluit gisteren medegedeeld in de openbare vergadering van den Raad van State, Afd. voor de geschillen van be stuur die machtiging als nog verleend uit overweging dat de gepleegde informaliteit niet van dien aard is dat daarin aanleiding mag ga- vonden worden de gevraagde goedkeuring te ont houden en dat in casu het besluit van den ge meenteraad is overeen te brengen met een rede lijke behartiging van het gemeentebelang, daar eenerzijds de onkosten gemaakt zijn ter eere van eene zoo bijzondere gelegenheid als de installatie van een nieuwe burgmeester en niet bovenmatig zijn, anderzijds de toestand der gemeentefinanciën zich niet tegen zoodanige uitgaven verzet. Bet ontslag van den kapt. ter zee baron van Asbeck. «Het Vaderland" meldt Naar aanleiding van het bericht van het Cor respondentiebureau aangaande de reden van het ontslag van den kapt. ter zee baron Van Asbeck, meldt men ons het volgende, dat een geheel ander licht op de zaak werpt. De gezondheidstoestand van den genoemden hoofdofficier is n.l. in de laatste jaren zeer goed, zoodat niets hem zou beletten buitengaats in volle zee te varen. Hij werd ongeveer drie jaren geleden tot commandant van het Kon. Instituut benoemd, niet omdat gezondheidsredenen hem beletten ver der het commando over Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland" destijds in West-Indië te voeren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2