Binnenland* Stads- en Gewestelyk Nieuws. J binden, ja er zelfs niet voor konden instaan, dat een werk geheel en al voltooid zou worden. Daar bovendien de staid Parijs in de eerstvol gende jaren tal van spoedeischende werken moet laten uitvoeren, zou men verkeerd doen, door haar de daarvoor noodigie arbeidskrachten voor andere doeleinden te onttrekken. De „Figaro" merkt naar aanleiding van bo venstaand bericht op, dat dit feit als zeer- ern stig beschouwd moet worden. Nog" norit, zoo zegt het blad ris zulk een verpletterende; verklaring afgelegd, omtrent de gevolgen van het .Syndicalisme. Uit Kharbin, aldus de „Lokal Anzeigér' wordt bericht, dat d.e groote C'hineesche geheime bond. Gele Hemel, die als vroeger de Groote Vuist verdrijving van de Europeanen beoogt, zijn agitatoren en proclamaties in reusachtige hoe veelheden over het geheide land verspreidt en het volk tegen Rusland, Japan en de andere staten ophitst. Een monstermeeting van 30,000 personen te Sjanghai Weeft de wenschelijkheid van de in voering van militie in de grenssteden met nadruk betoogd. Choenchoezen hebben te Kharbin getracht de ^spoorwegbrug te vernieten. De Russische regee ring rekent echter niet op een ernstig conflict, maar houdt zich voorbereid op kleinere over vallen door de Chi neezen. Uit Victoria i Britsch-Columbial wordt geseind De stoomboot-kustvaarder «Sechelt" heeft schipbreuk geleden bij de Rucs Race 39 man dei- equipage zouden verdronken zijn. Een draadbericht uit Tsitsikolo meldt om trent het verloop der pestedimie in China het volgende In den loop van de dertien laatste dagen zijn hier 25 sterfgevallen tengevolge van de pest voorgekomen. Geen enkel geval heeft zich in de laatst verloopen drie dagen voorgedaan. Naar uit Kharbine wordt gemeld In het laatste etmaal heeft zich een geval van overlijden ten gevolge van pest voorgedaan en zijn twee gevallen van pest geconstateerd. De bewoners wijken in massa uit naar Transhaïkalie, Vladivostok en het zuiden van Maudsjoerije. De Koningin en de Prins naar Brussel. Naar liet Haagsche Correspondentiebureau meldt, ligt het in het voornemen van H. M. de Konin gin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, in de maand Juli van dit jaar een bezoek te bren gen aan H.H. M M. den Koning en de Koningin der Belgen. Gouverneur van Suriname. Volgens een Koninklijk besluit in de «Staats- courant" van gisteravond is aan Mr. D. Fockmet ingang van 1 Juli op verzoek eervol ontslag ver leend als gouverneur van Suriname. Landverhuizers. Reu ter seint uit Berlijn Tegenover de, van Nederlandsche zijde, tegen de Duitsche regeering gerichte verwijten, naar aanleiding van het niet verleenen van concessie tot vervoer van landverhuizers aan Nederland sche stoemvaa r t maafséha ppij'-e n, verneemt de „Norddjeutsche AlTgemeine Zeilung" van welin gelichte zijde, dat inderdaad twee Nederlandsche stoomvaartmaatschappijen verzocht hebben toe gelaten te worden tot het land verhuizers vervoer in D<uilschlan*d, Het onderhoek van deze aanvragen is nog niet afgeloopen en het is nog nïet met zekerheid te zoggeq, in welken zin de beslissing zal vallen. Het is echter ongerechtvaardigd, dat deze be slissing, die nog genomen moet worden, in ver band wordt gebracht met overwegingen, die zou den zijn ingegeven door de belangen van Duit sche stoomvaartlijnen en dat van de Duitsche regeering wordt ondersteld, dat zij deze aangé- tegenheid in verband wil brengen met andere, tusschen D'uitschland en Nederland hangende kwesties, om op de Nederlandsche regeeiing druk uit te oefenen. Dat hij het verleenen van concessies tot land- verhuizersvervoer overwegingen van protectionis- tischien aard niet den doorslag geven, blijkt uit het feit, dat behalve aan Duitsche, aan een be trekkelijk groot aantal buitenlandsche maatschap pijen concessie is verleend voor landyerhuizeis- ver voer. De lezing welke van «welingelichte zijde" aan de «Norddeutsche Allgemeine Zeitung" is gegeven, omtrent de concessie-aanvragen van Nederlandsche maatschappijen voor het landverhuizersvervoer in Duitschland, geeft de »N. R. Ct." aanleiding tot de volgende kantteekening «De «welingelichtte zijde" spreekt van twee aanvragen, en wist te vertellen, dat nog,niet met zekerheid te zeggen viel, in welken zin de be slissing zal vallen. Het onderzoek van deze aan vragen is nog niet afgeloopen. «Wij behoeven op dit bericht niet veel com mentaar te geven. Het is voldoende indien wij twge feilen mededeelen. Ten eerste, dat er niet twee maar drie aanvragen zijn gedaan door Ne derlandsche maatschappijen. En vervolgens dat eene van die aanvragen reeds dateert van een zestal jaren geleden. Van eene weten wij dit zeker, doch wij meenen, dat eene der beide an dere aanvragen ook reeds verscheidene jaren oud is. Als wij dan nu J vernemen, dan het onder zoek van die aanvragen nog niet afgeloopen is dan geeft dat toch te denken." Baron Gericke. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwijnen, is naar het »Vad." verneemt, ernstig ongesteld. Sinds eenigen tijd is Z.Exc. lijdende aan longontsteking, en hoewel thans zijn toestand bevredigend is, was deze toch tot voor kort zeer zorgwekkend. Intern. Opiumconferentie. Jte tegen 1 Mei bijeenjgeroepén Internationale Opiumconferentie is tot vermoedelijk 1 Juli uit gesteld, omdat door een der mogendheden aan de opiumaangelegenheid ook verbonden is het morphine- en cocaïne-vraagstuk, welke punten nog door ide gedelegeerden moeten worden bestudeerd teneinde een onderwerp van overleg uit te ma ken hij de te vertegenwoordigen Regeeringen. Hot totttlisator-verbod. Evenals een commissie uit het harddraverij- comité voor de lange baan te Leeuwarden en uit de commissarissen van toezicht voor de korte baan in de provincie Friesland, zal het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer te Leeuwarden, zich met een adres tot de Eerste Kamer wenden om uitstel te ver krijgen van de inwerkingtreding der wet ten op zichte van den totalisator. Aan al haar zusterverenigingen en sportver- eenigingen enz. zal worden verzocht adhaesie aan dit adres te verleenen. Gemeenteraadslid en rijksbeambte. De heer B. J. van Stapele, lid der S. D. A. P., adsistent bij de posterijen te Rotterdam en redac teur van »De Postbeambte", is door de afdeeling Rotterdam I der S. D. A. P. candidaat gesteld voor den Rotterdamsehen gemeenteraad. Naar Het Volk" uit goede bron verneemt, heeft de directeur-generaal der posterijen en telegraphie aan de directie van het postkantoor te Rotterdam meegedeeld, dat hij het lidmaatschap van den gemeenteraad van Rotterdam, met de eventueele bijwerkzaamheden als lid eener commissie, niet vereenigbaar acht met de betrekking van adsistent bij de posterijen. Armenwet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer betreffende de Armenwet, kwam heden (Maandag) bijeen. Ziekteverzekering. Morgen (Dinsdag) vergadert de voorbereidings commissie voor de ziekteverzekering. Het ontwerp Raden- en Ziektewet. Docr de, Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is aan de Tweede' Kamer een uit voerig adres gezonden in zake het ontwerp-Ba den- en ziektewet. In dit adres wordt dé aandacht der Kamer gevestigd „op sommige bepalingen in het wets ontwerp, die in strijd zijn met de voorwaarden, welke uit het oogpunt van een deugdelijke voor ziening in de geneeskundige behoeften der min vermogende bevolking' behooren te worden ge steld aan een wettelijke regeling van "de ziekte verzekering in het algemeen en aan een naar de |©isehen des tijds ingericht ziekenfonds in het bijzonder". „Van het al of niet wijzigen dier bepalingen"), schrijft het hoofdbestuur der Maatschappij, „zal afhangen of het ontwerp raden- en ziektewet in de praktijk zal leiden tot: „lo. een verheuging' van het peil der volks gezondheid, door een krachtig' optreden ter voor koming en tér bestrijding' van ziekten enz. mogelijk te maken; „2o. een deugdelijke en uitgebreide voorziening in de geneeskundige behoeften van de minver mogende bevolking, nauw sameuliangende niet een hoogstaanden, onafliankelijken geneeskundi gen standen „3o. een doeltreffende bestrijding en het daar door opheffen van de vele misstanden op het gebied van het ziekenfondswe'zen". Na nadere uitwerking' van dit standpunt con cludeert het Hoofdbestuur „Op grond van hét bovenstaande is de Ne derlandsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst van oordeel dat, in hoofdzaak wegens het bepaalde in de artikelen 99, 100, 93 (7), 92 jen 38 (2), bij de uitvoering van de raden en ziektewet niet zal worden bereikt hét PP bla'dz. 2 sub 2 en 3 genoemde doel, n.l. eetn deugdelijke en uitgebreide voorziening in dé ge neeskundige behoeften van de minvermogende be volking, Inauw samenhangende met een hoogtetaan- den, onafhankelijke,n geneeskundigén stahd, en een doeltreffende bestrijding en hét 'daardoor op heffen van de velé misstanden op het gebied van het ziekenfondswezen. „Integendeel, juist het in deze artikelen be paalde zal een hinderpaal blijken te' zijn voor een gezonde ontwikkeling van het ziekenfonds- wezen in Nederland", In zijn beschouwingen naar aanleiding van de artikelen geeft het 'hoofdbestuur tevens aan welke wijzigingen de Maatschappij gewenscht acht. Deze wijzigingen zijn gegrond, op oen door- 'dé maat schappij gedurende verscheidene jaren ingesteld onderzoek naar en eon emsttgé bortudcoring van het vraagstuk dér geneeskundige verzorging der minvermogenden en van de 'toestanden op zie- kenfonds'gebied hier en elders,"' en honden ver band met de wenschen, uitgesproken in dé jongste buitengewone vergadering der Maatschappij', ge wijd aan de behandeling van het wetsontwerp. De Kustverdediging. Volgens een telegram uit Weenen aan de «Ber liner Börsencourier", zou aan de »Skodawerke" gezamenlijk met de firma Fried. Krupp de be- waping der Vlissingsche haven worden opge dragen. Marls-monument te VGravenhage. Naar het „Vad." verneemt, zal1 als plaats voor het op te richten Maris-moinument worden aan gewezen een punt op den hoek van den Ouden Scheveningsohen weg en de Kerkhofl'aan. Mr. J. Linthorst Homan. De commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Linthorst Homan, is gisteren naar Groningen vertrokken om aldaar een operatie te ondergaan. De Tuberculose-Bloem. De directeur-generaal der S. S. heeft volgens de «Tel." aan de stationchefs een schrijven gezonden, waarin wordt bericht, dat het eventueel ten ver koop aanbieden van weldadigheidsbloemen ten bate van tuberculoselijders, niet meer op de per rons mag worden toegelaten. Maatschappij «Zeeland". Naar men verneemt, staat het thans vast, dat vanaf 1 Mei de nachtbooten der Maatschappij «Zeeland" van en naar Folkestone zullen varen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Stornway. Laagste barometerstand 748.2 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken, later wellicht krim pende tot noordwestelijken wind, veranderlijke bewolking, later wellicht neerslag, zelfde tempe ratuur, mogelijk neerslag. Buitengewone collecte. De opbrengst van de buitengewone collecte, gisterochtend in onze kerken ten hate van liet R. K. Parochiaal Armbestuur voor de bedoeling van zijn armen gehouden, is ruim f900. De Ambachtsschool. De belangwekkende tentoonstelling in de Am bachtsschool had ook Zaterdag en Zondag 11. druk bezoek. Velen verdrongen zich om de tentoonge stelde voorwerpen, die het bewijs leveren dat het onderwijs aan deze school met voldoend re sultaat wordt gegeven en hier bekwame vakwerk lieden worden gevormd. Bij de tentoongestelde werkstukken afdeeling smeedwerk zullen de bezoekers wel opgemerkt hebben twee versierde reclameborden, die me' de versiering aan gevels moeten bevestigd worden. De Vereeniging «De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken zal die ten geschenke geven aan de gemeente om die in een straat aan te brengen met het opschrift: «rechts houden". Als prijzen voor de verloting zijn nog beschik baar gesteld alle door de leerlingen vervaardigde werkstukken, die in elk huishouden kunnen ge bruikt worden. De kans om een doelmatig en in elk huishouden goed te gebruiken voorwerp te winnen, zal zeker menigeen verlokt hebben, loten in deze tentoonstelling te nemen. Uitslag der overgangsexamen aan de Ambachts school' Van hét te naar bet 2e leerjaar gingen, over: Bankwerkers. Smeden. Klasse IAJ. P. Aléman, A. J. v. d. Berg, J. v. BerkoT, J. Bittér, J. Bongérs, J. Braam, A. Duchateau, J. Dijksman, A. v. Eouige, A. v. d. Endt, J. .1. ErkeleUs, S. v. Gelderen, F. De Graaf, 0, N. De Haas, C. H. Herlaar, P. J. Hoek, A. Hoogland, A. v. d. Hun, H. W. Jager, B. Mulder, J- Dé Jong, I). v. d. Kerkhoff, H. De Haas. V Klasse IBJ. H. Koetsveld, L. Kraak,1 L. Krom menhoek, II. Leen mans, H. W. Louwerens, B. v. d. Linden, J. }f. Meerhof, A. Osephius, A. v. Osna brugge*,, W. C. Plooij, A. Prins, J. H. A. Mekenkamp, R Rabeneck, J. W. Rosa, IIRö- seter, Th. L'. M. Karis, P. N. Séheffer, A. A. Schoenmakers, C. Stigter, J. Van der Velden, I'. Van d©r Windt, J. B. Winkelman. Timmerlieden, lste Klaslse: J. C. Bakker, J. v. d. Berg', J. v. d. Bos, W. v. Bremen, C. Bijl, W. D. v. d-, Eijk, C. Haalc, A. Husehman, N. Hoogcnbootn, M. Koster, W. J. Maassen, J. K. Rijntol, M. v. d. Kooij. Schilders, lste Klasée: M. Bijl, J. P. M. Mar- revee. 1 Meubelmakers, lste K'lasée: W. Van Pelt. Metselaars, lste Klasse: A. C. v. d. Leo. Bevordering van leerling' van het 2de naar hét 3de leerjaar. Machinebankwerkers. Klasse 2A: H. Buss ink P. J. Buis, P. J. Deijl, A. Gejudéfce, I. Gorzeinan, S. C. Hans\vijk, J. Harloff, W. F. Harloft, H. Jajpin, P. Klapwijf, P. Rooming, W. Kuijl, E. C. v. d. Kuij. M. R. La,immerse. Klasse 2B: W. H. v. d. Li mien, H. Mak, G. N. v. d. Meer, A. v. d. Meijden, H. Oprei, M. Oranje, J. Osephius, R. Schilperoorl. A. Kodj- man. Fdectriciens. 2de Klasse: W. Bergijk, J. Over- dijk, J. Visser. Timmerlieden. 2de Klasse: J. H. v. Aalsburg, G. Bertou, A. Hus, P. Jongbloed, J. Laïige- veld, .1. Séheffer, G. J. Stahlie, J. J. Stolk, J. J. Verhoef, II. Vermeulen, M. Van der Zee, M. Zwanenburg. Meubelmakers. 2de Klasse: II. Wittebol. Schilders. 2de Klasse: A. Keij, L. J. Timmer mans, C. Th. Wuisman, G. W. VVuisïnan. Metselaars. 2de Klasse: I>. Ooijkaas. Leerlingen die met een diploma dé school ver laten Machinebankwerkers: 3e Klasje: G. L. v. Aals burg, N. Alt ink, J. BaauW, A. A. Berg'werff, J. Van Beurden, J. Bitter, C. De Brui ju, L. Van Dorp, J. H. Dersman, A. Heinneveld, P. Van Lan gen, F. Van Leeuwen, Th. J. J. Loomans, J. J. Moerkerken, K. Rodenburg, P. Schamlé. Eléctriciens. 3e Klasse: E. A. J. Bekker, M. H. v. Elileren M. Van. Gelderen, C. M. Heetkamp, H. Bijl F. Koster, A. A. Matthijssén, A. Sc'heuer- man C. J. Sigmond, J. P. Van Voaderen. Timmerlieden. 3de KlasseA. De Boo, L. Brand, M. Van Dop, W. M. Kloppers. Meubelmakers. 3de Klasse: J. Creteer. Schilders. 3d'e Klassé: J. Molenaar, J. A. v. Rest, M. Kranen. Do hieer M. Kranen, die dit jaar als Raadslid moet aftreden, zal zich, naar vernomen wordt, niet meer voor die functie beschikbaar stellen. De storm. Doot den storm die vooral gisteren boven onze stad hevig woedde, is hier en daar nogal' wat schade veroorzaakt. Van verschillende panden zijn schoorsteenen afgewaaid, enkelé pannen en hier en daar een ruit vernield. Aan «ie Damlaan is de kap van een lantaarn verbrijzeld en aan de Tuinlaan is een groote tak van een boom afgewaaid, zoodat die van wege gemeentewerken moest worden opgeruimd. Aan de West-Franke- landsche laan is de Schutting van een erf om gewaaid en enkelé stukken zink zijn van ver schillende panden afgerukt. Persoonlijke ongelukken hadJden niet plaats. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: sleutels, rozenkrans, R. K. kerkboekje, briquet- ten, vragenboek je. Terug te bekomen aalti de volgende adressen: muts, Knaap, Leliestr. 32doos' met hoed, Bosch, Breedstr. 40; sleuteltje, Vrijenboek, L. Kerkstr. 33; damesparapluie, Exler, Hoogstr. 5; kettinkje met sleutel in etui, Geul, Broers vest 90; zilv. horl.-ketting, Seijkens, Stoenstr. 7gouden ring met steentje, v. d. Zee, Groemiewéegje 30; dames ceintuur, Gerkema, Singel' 26. „De Hanze-cursus Het volgend verslag is uitgebracht over het eerstverloopen jaar van den handelscursus door de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze" gegeven. Den 3n Januari van het vorig jaar werd in een der lokalen van de openbare school aan de Broersvest, daartoe welwillend door de gemeente in gebruik afgestaan, de eerste les gegeven van den nieuwen handelscursus van de afd. Schiedam van de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze. Deze eerste les werd bijgewoond door een dar leden van het dagelijksch bestuur der gemeente en den zeereerw. heer A. Verhoeven, geestelijk adviseur, en den heer mr. M. M. van Velzen, rechtskundig adviseur. Het eerste cursusjaar heeft getoond, dat aan de gestelde verwachtingen kon worden voldaan. Na gehouden toelatingsexamen traden 15 leer lingen14 jongens en 1 meisje, tot den cursus toe. De onderwjjsvakken waren verdeeld inboek houden en handelsrekenen, leeraar de heer J. P. Koppenhagen, hoofd eener school te Rotterdam handelscorrespondentie en handelsaardrijkskunde, leeraar de heer 't Hooft, onderwijzer alhier, en Duitsch leeraar de heer B. Jansen, hoofd eener school te Rotterdam. In den loop van het cursusjaar zag zich de heer t Hooft verplicht, wegens gezondheidsre denen, het lessen geven te staken. De heer Jan sen nam zijne lessen over. De lessen werden vrij geregeld bijgewoond en alle leerlingen betaalden het schoolgeld. Het resultaat mag als vry goed worden aange merkt. Van de 15 leerlingen werden 13 tot de tweede klasse toegelaten. Z a t e t d a g-m o r g e n is i n d e gi e t e rij van de firma A. F. Smulders alhier de 23-jarigé J. B. Desl'ooven, wonende té Rotterdam, uitgegle den, met het noodlottig gevolg', dat hij met zijn rechterbeen in de met. gloeiend ijzer 'gevulde giet- kom viel. Zijn rechterbeen werd deerlijk ver brand, terwijl hij ook aan zijn linkerbeen brand wonden bekwam. Per iqjltuig is hij uaar zijn wo ning overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2