Dagblad voor Schiedam Omstreken. 34ste Jaargang. Dinsdag 28 Maart t!MJ No. 9978. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLSTQN. De man in 't grijs. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENT SPRUS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per rnaand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaa. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau JBOTERSTRAAT 50. F BUS DEB ADVERTENTIëNj Van 16 regels f 0.92 mei inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 26 cent per regel] Voor herhaaldelijk advertaeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. De Petersburgsche correspondenten beschrijven het ontstaan en de gevolgen van Stolypin's staats greep, waardoor een ministerieele crisis door een constitutioneele crisis is vervangen. De correspon dent van de ^Telegraph" seint het uitvoerigst. Hij zegt, dat Stolypin volkomen triomfeert. Alleen de minister van financien heeft in den minister raad op de door Stolypin den Tsaar ingegeven decreten kritiek geoefend. Bovendien zijn de ver gaderingen van de Doema geschorst en is het zemstwo-ontwerp zonder bekrachtiging van de Doema in westelijk Rusland ingevoerd. Behalve enkele nationalisten, bevredigt Stolypin's staatsgreep niemand. De Octrobristen hebben een protestvergadering gehouden, waarin heftige rede voeringen gehouden zijn, ook nadat een afvaardi ging verslag had uitgebracht over een onderhoud met Stolypin. Zijne verzekering aan die afvaar diging, dat zijn staatsgreep alleen gericht was tegen de partij van de reactie in den Rijksraad vond geen ingang. Velen dreigen hun mandaat in de Doema neer te leggen, ook de voorzitter van de Doema wi' dat doen. Vele aanhangers van Stolypin, onder wie de prinsen Mesjsterski en Oboleuski, laten hem los. De conservatieven zeggen, dat bij zich de rechten van een autocraat aanmatigt. Sedert de dagen van den gunsteling Birou is er in Rusland nooit een man met zulk een gezag geweest. De correspondent van de sMorning Post" meldt, Stolypin's aanzien naar de algemeene overtuiging hopeloos geknakt is. De officieuse »Rosya" van St. Petersburg schrijft liet aangekondigde reces van de wetgevende li chamen zal de regeering in de gelegenheid stel len het semstwo-ontwerp op grond van art. 87 van de grondwet door te voeren. Deze maatregel getuigt eenerzijds van het vaste besluit der hoogste autoriteiten om zich aan een nationale politiek te houden en zal anderzijds de Russische bevolking der westelijke goevernementen, die door al het gebeurde verward en moreel geschokt is, tot rust brengen. Noch de Doema, noch de Rijksraad kan zeggen, dat door dezen maatregel aan hun rechten is te kort gedaan, want de op grond van art. 87 in gevoerde wetten moeten bij de wetgevende licha men ingediend worden en naderhand kunnen alle wijzingen worden aangebracht, die de Doema of de Rijksraad gewenscht zou kunnen achten. Goetsjkof, de voorzitter van de Doema, heeft officieel medegedeeld, dat hij zijn ambt neerlegt. SPANJE. De Spaansche Kamer is met de debatten over het Ferrerproces begonnen. Een draadbericht uit Madrid meldt, dat de maand Maart, die zich in Spanje gekenmerkt had door eenige dagen van buitengewone warmte, ten einde loopt onder slecht weer. Zondag-na middag is er sneeuw gevallen, 't Heeft den ge- 35) Welk idylisch familietafereel stellen zij voor! Ik zou het willen uitschateren, zoodat de wereld Weergalmde van mijn spotlach, en weenen... tveenen, dat mijn hart er van breekt Telkens moet ik er aan denkenals wij eens rljk waren en ik kon op zekeren dag terugkeeren Of haar dat al dan niet aangenaam zou zijri Jk geloof niet, dat mij zulks zou kunnen schelen. Ik wil haar immers niets ontnemen. Laat haar gelukkig zijn... Ik zit eiken dag dat portret te beschouwen. Het geeft zoo weinig te zien, maar voor mij is liet immers al wat ik bezit! En mijn verbeelding schildert het groot en schoon en duidelijk af, zoo m's geen schilder het met meer levendigheid zou kunnen voorstellen. .Telkenmale keert die droom terug 1 Ja, ik zal Het sterven, alvorens het te hebben bereiktVóór Ir,ijn dood zal ik nog eenmaal naar haar toe gaan Hi haar op heur geweten afvragen, of hij geluk- k'g is 1 km zij moet mij antwoord geven." Hier eindigden de aanteekeningen. Ontroerd het Hempel de bladen dalen en keek starlings heelen namiddag en 's nachts gesneeuwd. De daken waren met een sneeuwlaag van 10 centi meter dikte bedekt. Het slechte weer doet zich in al de noordelijke provinciën van Spanje kennen. PORTUGAL. Uit Lissabon -kcmen dagelijks nieuwe be richten omtrent monarcihistisch-mililaire bewe gingen tegen de republiek. Het schijnt, dat die samenzwering g'rooter vertakkingen, heeft dan do vorrloopige Iregeering wil erkennen. Volgtens «en laatste bericht uit Lissabon heeft men hef gebouw, waar die: ammunitie-voorraden der mi litaire academie worden bewaard, opengebroken gevonden. De desbetreffende officieuze dépêche bewaart bet stilzwijgen omtrent den persoon van die bedrijvers en de motieven, die hen tot deze daad hebben doen besluiten. Het is echter dui delijk, dat monarchistisch gezinde militairen het gebouw hebben opengebroken, om de zich daar bevindende ammunitie, met liet oog op een 'tegten- revolhlie, te bemachtigen. De regeering' zoo wordt pit Lissabort ge meld bezit thans het overtuigend bewijs, dat die militaire opstand van verleden week het. ge- volg is der reyolutionnaire propaganda in de steden Coxinbra, Beira en Alcabaca. Ta) van ci viele personen, officieren en soldaten zijn ge vangen genomen. Vooral uit Oporto zijn vele per sonen gevankelijk naar de hoofdstad gevoerd. ITALIë. Te Venetië is Maandag het feest van het vyfügjndg bestaan van bet Italiaanscbe konink rijk met bijzondere feestelijkheden gevierd. De stad en de vaartuigen die zich in het kanaal van San Marco en de haven bevonden, waren bevlagd. Het jacht atlohenzollern," de kruiser »Koenigs- berg" en de stoomboot nSleipner" waren bevlagd. Een groote stoet bewoog zich Maandag ochtend over de Riva Schiavoni. Kransen werden neergelegd op de monumenten van Victor Em manuel en Garibaldi. Het Duitsche keizerpaar en prinses Victoria Louise sloegen van het dek der »Hohenzollern" den stoet gade. De Keizer deed een lauwerkrans neerleggen op het monu ment van Victor Emmanuel. De krans is ver sierd met linten in de Duitsche kleuren en draagt het inschriftTer gelegenheid van den vijftigsten verjaardag der proclamatie van het koninkrijk Italië. CHINA. De Chineesche regeering heeft officieel mede gedeeld, dat het antwoord op de laatste nota der Russische regeering in een uiterst verzoenings gezinde^ zelfs nederigen, toon is opgesteld. Het antwoord is vervat in een lange nota, die de eischen der Russische regeering op ondubbelzinnige wijze inwilligt, maar tevens tracht, de vroegere antwoorden der Chineesche regeering te recht vaardigen, door aan te toonen, dat zes punten reeds ingewilligd zijn. voor zich uit. Dat was dus het geheim baars levens! Klaar blijkelijk bad zij graaf Demeter bemind en was door de huidige gravin met list en geweld genoopt, van hem afstand te doen. Hoe diep en hartstoch telijk de ziel dezer vrouw bemind had, daarvan legde elk wooid der aanteekeningen getuigenis af. Het bleef raadselachtig, door welke middelen gravin Renate een karakter, zooals de overledene juflrouw Walker had bezeten, had kunnen bewe gen afstand te doen van het voorwerp barer liefde. Juffrouw Walker drukte zich zóó uit, als had zij onaantastbare rechten bezeten, welke haar door oneerlijke middelen ontnomen waren. Maar om trent het gedrag van den graaf, die daarbij toch zeker ook een woordje had mee te spreken, werd met geen jota gerept De gravin werd huichelachtig, laag, berekenend genoëmdvoor hem, die als man dan toch min stens dezelfde minachting verdiende, was geen woord van afkeuring in die bladen te' vinden. Had de hartstocht juffrouw Walker dermate verblind, of was de graaf ten eenenmale onkun dig van hetgeen er tüsschen die twee vrouwen was voorgevallen en had men hem daaromtrent opzettelijk misleid Hempel vouwde de bladen bijeen en stak ze met de fotografie bij zich, om een "en ander thuis nog eens op zijn gemak te bestudeeren. Hij haalde daarbij zich voor den geest, op welke wijze de gravin zich over de doode had uitgelaten. Grooteve onverschilligheid kon zij haast niet aan De Duitsche keizer heeft te Venetië ontbeten fiij graaf Pupadopoli met den hertog der Abruzen en den prins van Udine. Hij heeft vervolgens het paleis Pupadopoli en het paleis van lady Layard, Waar lord Kitchener te gast is, bezocht. Luitenant Saterno, de dader van den moord op gravin Trigona, is van het leger uitgesloten ten gevolge van het besluit van den raad van discipline. In den nacht van Zaterdag op Zondag is md. Batailie, terugkeerend in haar verblijf te Montreil sous-Bois, in hare kamer vermoord door roovers, die kwamen om haar te bestelen. Het lijk bevond zich in een verschrikkelijken staat. Heel het bovengedeelte van het hoofd vertoonde een onherkenbare massa. Volgens het „Berliner Tageblatt" gaan te Parijs hardnekkige geruchten', dat een positieve toenadering tusschen Duits'cMand en Frankrijk spoedig i mag worden verwacht. Nader bijzon derheden omtrent den aard dezer nauwere aan eensluiting ontbreken nog. Het Eucharistisch congres wordt dit jaar, zooal's men kveet, te Madrid gehouden. Het voor- l'oiopig program luidt Zaterdag 2-1 Juni. Zes uur 's avonds officieel» ontvangst te Madrid van den kardinaal-legaat. Om acht uur receptie van verschillende autoriteiten, officielele corporaties enz. Zondag 25 Juni. Pontificale Mis om tien uur. Om half zes 's middags plechtige opening van het congres, Maandag 28 ien Dinsdag' 27. Ochtendvergaderin gen, Dies 'middags sectie-vergaderingen voor pries ters, directeuren van Katholieke instellingen, enz. Om half acht, bezoek aan het II. Sacrament. Woensdag 28. Des morgens sectio-vergaderingen. Des middags sTuiüngs-plechtigheijd1. Donderdag 29. Dies morgéiTs" Pontificale Mis. Om half zes openbare processie met het H. Sa crament. De junta, lot voorbereiding van het congres zefcelt: Barco 20, te Madrid. Die staaf Utah heeft 798,546 ontvangen van mevr. die Wocluwe Hamman, aan' successierecht op die nalatenschap van dén spoorwegmag'tpiat. Dat juist Utah in zoo. hooga mate profiteert van deze nalatenschap, is een igevofg van 'het feit, dót die Union Pacific haar hoofdzetel' heeft in den staat Utah en 'haar rechtspersoonlijkheid kreeg onder de bepalingen van de staatswetten van Utah. 1 gelegenheid van het eerste eeuwfeest van Vene zuela s onafhankelijkheid aan de regeeringen van Columbia, Ecuador, Peru, Bolivia, Groot-Britanniö, Haïti, de Vereenigde Staten van Amerika, Argen tinië, Brazilië, Mexico, Duitschland, België en Italiëook de IJ. Stoel behoort tot de genoodig- den. De vertegenwoordigers der regeeringen, die werden genoodigd, zullen de gasten zijn van den heer president der Republiek tijdens de jubel feesten in de eerste week van de komende maand Juli". En een aanvullings-bericht van den volgenden dag bracht de mededeeling »dat onder de naties, die speciaal waren uitgenoodigd tot dit feest ook behoorde het moederland Spanje." Wie deze beide berichten met de noodige aan dacht leest, zal ongetwijfeld van verbazing groote oogen opzetten. Tegenover Spanje, dat wel is uitgenoodigd, missen wij in deze lijst de namen van Frankrijk en Holland. Spanje, dat door deze uitnoodiging herinnerd wordt aan den smaad, die het honderd jaar ge leden ontving van deze Zuid-Amerikaansche ko lonie, die in opstand kwam, zich vrij vochten voor goed losscheurde van het Moederland. Vergissen wij ons niet, dan heeft ook Frankrijk evenmin als Holland een vertegenwoordiger te Caracas. Kan dit de reden zijn, dat de beide landen ge negeerd zijn Doch de behartiging der Nederlandsche belan gen is toch toevertrouwd aan den Duitschen ge zant von Prollius en we mogen hopen, dat zij daar aan goede handen is toevertrouwd. Of berust alles misschien op een bloote ver gissing of een onwillekeurig verzuim Het laatste komt ons nog het meest aannemelijk voor. Want al zijn de relaties van Venezuela met Nederland nog niet hersteld, omdat men over en weer nog niet tot een gemeenschappelijke basis van 't protocol kon komen om de wederzijdsche onder handelingen te heropenen en verder voort te zet ten, toch kan men evenmin beweren, dat de beide naties op voet van oorlog of in vijandschap met elkander leven. Van den kant van het Moederland en van onze kolonie zijn, nadat Castro van het tooneel ver dwenen is, niets dan blijken van vriendschap ge toond en voortdurend verlangens tot toenadering aan den dag gelegd". Nederland en Venezuela. De sAmigoe di Curasao" van Zondag 4 Maart schrijft »Vorigen Zaterdag plaatste de Boletin Corner- cial het volgende bericht ontvangen uit Caracas-' »De Kanselarij van Venezuela heeft uitnoodigingen gezonden tot deelneming aan de jubelfeesten bij den dag leggen. En weder dacht hij »Wat 'n vrouw I Zij schijnt geen spoor van ze nuwen te bezitten 1" Na de bidbank weder op hare plaats te hebben geschoven, keek hij nogmaals de kamer in 't rond. Neen, hij had niets vergeten te onderzoeken. Morgen wilde hij nog eens terugkomen, om de keuken en de bovenvertrekken te doorsnuffelen, ofschoon er hoogst waarschijnlijk niets van belang meer te vinden zou zijn. Wanneer de overledene nog iets gewichtigs had bewaard, dan zou zij dat wel in deze goed verborgen bergplaats hebben gelegd. Silas blies de kaars uit en zette de kandelaber weder op de schrijftafel. Vervolgens opende hij de luiken van een der ramen, om niet al te zeer in 't donker rond te tasten en sloot het binnen- venster. Daarbij ontdekte hij een boezelaar, die aan een knop van het raamkozijn blijkbaar in der haast was opgehangen en welke tot nu toe aan zijn aandacht was ontsnapt, daar deze door het daarover hangende gordijn aan 'toog onttrokken was geweest, zoolang de vleugeldeuren van het raam openstonden. Het maanlicht viel vol en glinsterend in de kamer. In de verte sloeg het langzaam en plechtig middernacht. Alvorens Hempel ten langen leste zou gaan, greep hij puur uit gewoonte den boezelaar aan, j om te voelen of deze ook een zakje bezat. Het j was nu eenmaal een zwak van hem, om niets ondoorzocht te laten, hoe onbeduidend het ook j De Prins op liet Loo. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijnen adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare, maakte Zaterdagmorgen eene wandeling over Het Loo en bezocht daarbij de terreinen, waarop 't kazerne- ment der Koninklijke Marechaussees zal verrijzen- In het gebouw der directie werden zij ontvan gen door den le luitenant der genie, den heer Stuitje, door wien de Prins zich omtrent de ver schillende teekeningen, enz. liet inlichten. Onge veer een half uur vertoefde Z. K. H. hier, waarna door het Koninklijk Park werd teruggewandeld. In gezelschap van jhr. Van de Poll, jachtjonker mocht schijnen. De boezelaar bevatte inderdaad een zakje en daarin zat een brief. Silas trad naar 't raam en las het adres bij het schijnsel vim de maan. De brief was gericht aan jufirouw Marie Walker, droeg het postmerk Graz en was daags voor zij vermoord werd afgezonden. Juist wilde hij van den inhoud kennis nemen, toen er buiten op den weg een schaduw gleed. Haast slaakte hij een kreet van verrassing toen hij de vlug op het huis toetredende figuur in het maanlicht herkende. Het was de gravin Grauenstein. Zij was gehuld in een wijden, zijden stofmantel en had een kan ten doek om heur hoofd geslagen. Hij kon haar niet meer zien, want zij stond reeds dicht voor het huishij hoorde echter, dat zij een sleutel in 't slot stak. Wat was het goed geweest, dat hij uit voor zorg bij 't binnenkomen zijn eigen sleutel uit 't slot getrokken had 1 Hij had nu geen tijd meer, er over na te denken, hoe het kwam, dat ook de gravin een sleutel van juflrouw Walkers huis bezatzij had immers voorgegeven die vrouw niet eens te kennen 1... Met één sprong was hij bij de sopha en verborg zich daaronder. Een oogenblik daarna trad de gravin binnen. Zij bleef een moment op den drempel staan eii wierp een vreemden blik in het vertrek. Vervolgens trad zij fluks naar de schrijftafel en ontstak de zelfde kandelaber, welke Silas vijf minuten te voren had uitgeblazen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1