Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van H. M. de Koningin, reed Prins Hendrik Zaterdagmiddag in diens auto van Het Loo naar de goederen onder Gortel en Niersen en vandaar naar het jachtterrein in de Hoog Soerensche bosschen. Derwaarts hadden zich per rijtuig begeven 's Prinsen adjudant, jhr. Van Schuchtelen van de Haare, de opper-houtvester, de heer Tutein Nolthenius, de houtvester, de heer Beijer en de intendant, de heer Van Steijn. Na afloop der jacht werden jhr. Van de Poll en de heer Tutein Nol thenius aan 's Prinsen tafel genoodigd. Eere-dame der Malthezer-orde. Gister-ochtend heeft H. M. de Koningin, in te genwoordigheid van den Prins, ontvangen gene- raal-majoor baron Van Voorst tot Voorst, baljuw, en jhr. rnr. E, Wittert van Hoogland, kanselier der Nederlandscke afdeeling van de ridders van Malta, die H. M. namens den Prins, grootmeester der souvereine orde van Malta, het grootkruis van eere-dame der orde kwamen overhandigen. Hoewel de Maltezer Orde in hel algemeen al leen aan katholieke vorsten èn katholieke edelen wordt verleend, werd uit piëteit voor hetgeen tsaar Paul I van Rusland, in October van het jaar 1789 tot grootmoesier der orde gekozen, voor de Souvercino Orde van Malta heeft gedaan, bepaald, dat alle afstammelingen van tsaar Paul 1, onafhankelijk van 'hun godsdienst, met de Mal tezer Orde zulten kunnen worden begiftigd Zooals men "weet, fs H. M. de Koningin een achterkleindochter van tsaar Paul I. Baron van Veorst tot Voorst overhandigde II. M. 'de versierselen der Souvereine orde en zeide daarbij o. !m. 'Ongeveer negen eeuwen gieteden werden de grondslagen dezer orde gelegd ©n in weerwil der vele gewijzigde denkbeelden is zij in de meeste landen van Europa blijven bestaan of weder gaan opbloeien. Door al 'üici eeuwen heen werd zij als zeer nuttig erkend, geacht en geëerbiedigd, inzonder heid daar, waar door hare leden de grondslagen der orde niet werden aangetast. W akker geschud door het goede en ridderlijk© voorbeeld van "Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden door het oprichten dei- Ne der lands c'he Commanderij van de Johanniter Orde, werd door den Nederlandschen katholieken adel, voor zoover deze hiervoor in die termen viel, een Nc lerlandsch© afdeeling der Souvereine Orde, van Malta gesticht. Voor (ie Souvereine Orde zelve, maar zeker in de eerste plaats voor har© Nederlandsche afdeeling, is het een g'roole, «ie! genoeg te waardeeren eer,"dat Ü-wd Majesteit zich de benoeming tot grootkruis-eeredame heeft willen laten welgevallen. Als tolk van den grootmeester, maar eveneens als vertegenwoordiger mijner land'genoofon, die tof de Nederland soli e afdeeling toetraden, betuig ik Uwer Majesteit ons alter diepgevoelde erken telijkheid voor dit groote bewijs van welwillend heid. In artikel' 1 onzer statuten staat als'doel omschreven: 'het beoefenen der christelijke lief dadigheid met name bet verpleg'en van zieken en gewonden zoowel' in tijd van vrede, als in tijd van oorlog, benevens bet in het leven roei pen van ziekenhuizen en soortgelijke inrichtin gen. Wijl zuilen, dit niet uit het oog' verliezende, trachten werkzaam te zijn in de richting, ons d'oor Zijne Koninklijke Hoogheid reeds zoo uit nemend aangegeven, overtuigd alk wij! dan zijn, dat Uwe Majesteit ons streven met des te meer belangstelling zal volgen. Moge dit' vele, zeer vele jaren, ja tot in lengte van dagen geschieden, dat is de hartelijke wensch van die leden der Nederlandsche afdeeling." Hare Majesteit antwoordde hierop als volgt: Het is .mij een bijzonder genoeg'en, u, mijne hoeren, tot overhandiging van de versierselen van 'dame-grootkruis van de Souvereine Orde van Malta bij mij' tei zien. Ik verzoek den heerein mijn oprechten da(nk te willen overbrengen aan dein grootmeester voor de verfeenimg van dit zoo1 eervol eeretoeken. Ik ben hiervoor zeer gevoelig, omdat ik dit. beschouw als een toeken van waar deering voor de gevoelens van vrijheid, verd'raug- fcaa'mheid en gastvrijheid, welke mijne voorva deren hébben bezield en die steecl.s onverkort in mij voortleven. Ik koester de beste wenschen voor het welsla gen van uwen arbeid. sedert enkele dagen ongesteld is en verpleegd wordt in het gesticht Calvariënberg te Maastricht. OTijd") Van 't Hoff-Monument. Het bedrag, ingekomen by de commissie voor de stichting van een gedenkteeken ter nagedach tenis aan Van 't Iloff in het Laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht, dat zijn naam draagt, heeft de verwachtingen verre overtroffen. liet tot stand komen van dit gedenkteeken is dan ook niet slechts verzekerd, maar de commissie heeft reeds thans een bedrag van duizend gulden ter beschikking kunnen stellen van het in wording zijnde Internationaal Comité, dat een eerbewijs aan de nagedachtenis van onzen beroemden land genoot wenscht tot stand te brengen. Landstorm. In het wetsontwerp op den landstorm, dat thans aan het departement van oorlog in bewer king is wordt, zoo bericht de »Avondp.", o. m, voorgesteld, den diensttijd bij militie en landweer met verscheidene jaren landstormdienst te ver lengen. Het ontwerp zal tijdig voor de openbare behandeling der Militiewet bij de Kamer inkomen. Hot vraagstuk der vuilverwydering. Men meldt uit Leiden Eerder dan men had kunnen denken, is ook ons gemeentebestuur geroepen, een beslissing te nemen in de vraag, op welke wijze de stad voor taan zal worden gereinigd en het vuil en afval verwijderd. Doordat de provincie voor het graven van het verbindingskanaal tusschen Rijn en Schie de terreinen der gemeentelijke aschtalen noodig had, wordt het gemeentebestuur voor de vraag gesteld, of nieuwe aschtalen aan te leggen of een ander systeem van vuilverwijdering in te voeren. Daarom werd aan den directeur van de gemeen tereinigingsdiensten te 's-Gravenhage en te Zutphen opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen en den Raad advies uit te brengen. Naar wij vernemen, zal de conclusie van het dezer dagen te verschijnen rapport zijn, dat voor Leiden het systeem der vuilverbranding het meest geschikt is. Zaken een schrijven is gericht aan de besturen der Openbare Leeszalen, die voor een subsidie uit 's Rijkskas in aanmerking wenschen te komen. De minister eischt daarin, dat alle geschriften van zuiver propagandistische strekking zullen worden geweerd, daar deze in plaats van een zelfsstandig oordeel te helpen vormen, dit integen deel belemmeren. Lectuur, die uit zedelijk oog punt verwerpelijk is, mag niet worden toegelaten» terwijl de romanlectuur geen overheerschend deel van de bibliotheek mag vormen, doch slechts een bescheiden plaats innemen. Evenmin mag de openbare leeszaal een inrich ting zijn tot het gaan lezen van dagbladen. Hoofdzaak zal moeten zijn het verschaffen van degelijke, ontwikkelende lectuur, van datgene dus, wat door het kleinste deel der tegenwoordige bezoekers wordt gezocht. Ook zal aan personen beneden de achttien jaren de toegang moeten worden geweigerd. Een uit zondering wordt gemaakt voor 16- en 17-jarigen, voor wie ouders of voogden schriftelijk toelating hebben verzocht. (Msb Stelling Amsterdam. Van doorgaans g'oed ingelicht© zijde verneemt 'te „N. iR. Ct.", dat die kolonel A. N. J, Fabius, commandant van het le reig. vestingartillerie te Utrecht, benoemd zal1 worden tot generaal-majoor commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militair© afdeeling. Minister E. R. H. Regout, De Minister van Justitie, Mr. E. R. II. Regout» is van zijn verbijf in het buitenland in den Haag teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden her vat. Mr. Patjj n f. liet College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Ilolland, dat gisternamiddag in vergadering bijeen was, toen het bericht van het overlijden van den commissaris der Koningin in deze provincie, mr. Patijn, inkwam, heeft ten teeken van rouw over het verscheiden van baar voorzitter de vergade ring opgeheven. De ter- aarde-bestelling van het stoffelijk over schot van mr. J. G. Patijn, zal plaats hebben a.s. Donderdag op Oud-Eik-en-Duinen. De begrafenisstoet zal te 11 uur des voorrnid- dags van het sterfhuis vertrekken, Het debietrecht op tabak. Naar men ons uit 's-Gravenhage meldt, is het zoo goed als zeker, dat het wetsontwerp tot hef fing van een debietrecht op tabak in zijn tegen- woordigen vorm niet door de regeering zal wor den gehandhaafd. De groote tegenstand, die uitsluitend uit krin gen van direct belanghebbenden, als sigarenfabri kanten, sigarenwinkeliers en sigarenmakers, is gekomen, niet dus door politieke bijoogmerken is vertroebeld, schynt aan het voornemen der re geering tot intrekking van dit ontwerp niet vreemd te zijn. («Tel.") Concours-muziekrereenigingen. Op Zondag 30 Juli zal op den huize Laarwoud, te Zuidlaren, een concours van muziekverenigin gen worden gehouden, waarvoor verschillende vereenigingen uit de noordelijke provinciën zich hebben opgegeven. Tot leden der jury zijn uit- genoodigd de heeren Kor Kuiler en Koenen te Groningen, benevens de directeur van het Slede- lijk Muziekkorps te Zwolle. V olksh uis vestin g. Men meldt aan de «Tel" uit Eindhoven Op initiatief van den burgemeester der aangren zende gemeente Woenzel, werd hier 25 dezer besloten, een Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting op te richten. Het vereischte kapitaal f30.000, werd direct volteekend en er werd besloten bij de regeering een ryksvoorschot voor den bouw van vierhonderd arbeiderswoningen in de aangrenzende gemeenten aan te vragen." Staatscommissie ontbonden. Bij' beschikking van clen Minister van Binnen Handschel Zaken van 3 September 1906 werd inge steld een commissie, aan welk© werd opgedra gen het voerbetneiden van voorstellen tot wijzi ging der voorwaarden tot verkrijging der bevoegd hc-id van tandmeester, en tot reorganisatie van het tandheelkundig onderwijs aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Als uitvloeisel van den arbeid der eolnmissie zijn thans hij Koninklijke boodschap van 28 Febr de beoogde wetsontwerpen bij de Staten-Gene raal ingediend. j Derhalve is aan de leden dier commissie de dank der Regeering betuigd, en de commissie zelve ontbonden. Gemeenteraad. De gemeenteraad is heden door den Burgemees ter bijeengeroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 4 April a.s., des namiddag 2 uur. De Kiezerslijst. De nieuwe voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor 1911/1912 bevat de namen van 4086 kiezers voor de Tweede Kamer, 4077 voor de Provinciale Staten en 3774 voor den Gemeenteraad. Jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff. Wij vernemen, dat Jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer voor Limburg, De kazernes te 's-Gravenhage. Door een sub-commissie uit de gezondheids commissie te 's-Gravenhage, is een onderzoek in gesteld naar de kazernes aldaar. In een rapport komen de volgende conclusies voor I. De Oranjekazerne en hare geheele inrichting (met uitzondering van het nieuwe badhuis) vertoont zulke grove hygiënische gebreken, dat, bestond daartoe bij het staatstoezicht op de volksgezond heid de bevoegdheid zonder twijfel deze kazerne zou moeten worden gesloten." II. «De Frederikskazerne is oud en verouderd het wordt tijd, dit gebouw, ook met 't oog op de brandgevaarlijkheid, buiten gebruik, testellen. Uit een hygiënisch oogpunt kan bovendien niet anders gezegd worden, zoodat ook deze kazerne niet aan eischen voor de gezondheidsleer voldoet." III. «Ook de Alexanderkazerne is oud en ver ouderd. Ook hier weer houten, vanonder niet gestukadoorde trappen, woonverblijven bijna allen boven de stallen van de paarden, zonder dat gezorgd is voor een afdoende afscheiding tusschen stal en woonverblijf. Ook hier weer een gebrek kige ventilatie, slaapzalen van te lage verdieping onvoldoende verwarming van die levens tot woon- en eetkamer bestemde slaapzalen, doorstuivende zolderingenonhygiënische wijze van plaatsing der bedden primitieve privaatinrichtingen; wasch- inrichtingen van dezelfde soortkortom alles even onvoldoende." «Ook van deze kazerne kan men zeggen, dat het tijd is om ze buiten gebruik te stellen". Openbare leeszalen. Uit volkomen vertrouwbare bron vernemen wij, dat door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche „Katholiek Leven". Wij herinneren ook nog te dezer plaatse aan de groote vergadering van «Katholiek Leven" morgen (Woensdag) avond 8 ure in de Bonds- gehoorzaal te houden, waarin de weleerw. pater N. van Hassel O. P., kapelaan der Broerskerk te Nijmegen, vroeger kapelaan der Singelkerk alhier, als spreker zal optreden. Zooals uit de aankondiging blijkt, zal pater Van Hassel het onderwerp behandelen «Lectuur vergift of voedsel Zeker is 'tgeen onbekend onderwerp dat de gevierde spreker zal behandelen; maar de wijze waarop 't zal bespraken worden door dezen gezochten conferencier, wiens machtig redenaarstalent te Nijmegen zelfs vele anders- gezinden naar zijne conferenties in de Broerskerk trekt, belooft een hoogst leerrijken en genot vollen avond. Mogen zich dan talloozen in de Bondsgehoorzaal laten vinden I Volksbadhuis. In de week van 19—25 Maart 1911 werden genomen 256 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 27 regen 20 regen 177 school kinder a 5 ct. 12 tocht door Pruisen belet, en zijn zij naar Holland teruggezonden. Onder de landverhuizers, die zich aan boord van het stoomschip «Volturno", van de Uranium Steamship Cy bevinden, welk stoomschip in het begin dezer week uit New-York alhier verwacht wordt, zijn 96 Russen. NOODLOTTIGE BRAND. Gisteravond om IIs/, uur woedde een felle brand in eenige huisjes op een binnenplaatsje» hetwelk gelegen is achter pand no 112 aan'de Gouvernestraat. In deze huisjes wonen de 54- jarige schillenkoopman Z. de Fey en zijn 62-jarige vrouw J. van Sonsbeek en het gezin van den bootwerker T. Verhulst. De beneden huisjes zijn in gebruik bij den handelaar in brandstoffen W. van fierp, dan is er een paardestal, een hooizol der en een lompenbewaarplaats van J. v. d. Ster. De brand ontstond in de woning van den schil lenkoopman de Fey. Deze vierde juist gisteren zijn verjaardag en hem ter eere waren twee kleinkinderen, een meisje van 5 en een jongen van 4 jaar, kinderen van den schillenkoopman Zuurbart, wonende in de Gouvernestraat no. 37, bij de grootouders op bezoek. Omdat het zoo laat geworden was, zouden de kinderen er blijven slapen. Zij lagen reeds te bed toen de brand uitbrak. Later is vermoedelijk een brandende lamp gesprongen of omgevallen. Grootvader de Fey heeft daarop, zijn kleinkinde ren eerst in veiligheid willende brengen, het meisje de trap afgedragen, de jongen is hem uit zichzelf nageloopen en beide kinderen zijn toen op hun bloote voetjes de straat op en naar moeders huis geloopen om te vertellen van den brand. De Fey is, nadat de kleinkinderen in veiligheid waren, weder naar boven geloopen om zijn vrouw de behulpzame hand te bieden. Hij is evenwel niet verder gekomen als het portaal. Daar vonden manschappen van de reddingsbrigade zijn byna verkoold lijk, toen zij ziek in het uitgebrande bovenhuisje begaven. Grootmoeders lijk, eveneens nagenoeg verkoold, lag in de kamer op den vloer bij de kachel. In doek gewikkeld bracht men de overblijfselen buiten. En onder deze bedryven geschiedde het blus- schingswerk, want vooral aan de zijde van het St. Antonius-Gesticht brandde het nog steeds fel, vooral waar zich de lompenbergplaats en de hooizolder bevonden. En in den stal hoorde men de drie daar gestalde paarden vreeselijk te keer gaan. Men kon er niet bij komen, want van de zijde van de Gouvernestraat was de toegang tot den stal versperd. Omstreeks halftwee in den nacht bereikte men eindelyk de diereneen van de paarden was reeds gestikt, de beide andere kon men nog in veiligheid brengen. De schade door den brand, die eerst om 2 uur gebluscht was, veroorzaakt, is aanzienlijkzij wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De inboedels van het verbrande echtpaar, van den bootwerker 1'. Verhulst en de lompen van den koopman J. van der Ster zijn niet tegen brand schade verzekerd. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisterenmiddag omstreeks 4 uur kwam de 83- jarige bewoonster C. L. van een perceel aan dein Houttuin 'te Rotterdam thuis. Op de 2dte ver- dieping van ihare woning' gekomen bemerkte zij dat d|e 2 deursloten van haar kamers verbroken waren. Plotseling kwam uit de achterkamer een iiudividiu te voorschijn dat haar een taschje dat zij in de hand hield, en dat eenig geld en twee k(Mipacten van huizen bevatte, ontrokte. De man Ham vervolgens in allerijl de vlucht. De oud© vrouw was zoodanig door den schrik bevangen dat zij niet in ,staat ,was ©enig signalement op te geven. Behalve het taschje tod de man nog uit ©en kast twee effecten ter waarde van f500 meegenomen. G ist|ör-mi d d a g werd in de politie- waehi aan de Hoofdstraat verbonden de 16-jarige L. Laraens, die door een anderen jongen met een drinkensblik een gat m '1 hoofd was 'geslagen. HIT ROTTERDAM. De heer R. B. Tinsley, de agent van de Ura nium Steamschip Cy alhier, wien bij koninklijk besluit een verder verblijf binnen dit rijk .ont zegd is, vertrok gisteravond naar Antwerpen, alwaar hij zich zal vestigen. De. termijn van zijn verblijf in het land, die hem tot regeling van zijn aangelegenheden werd toegestaan, verstreek gister. Op een door den heer Tinsley ingediend request om op het ten zynen opzichte genomen besluit terug te komen, is afwijzend beschikt. Het kantoor van de Uranium Steamship Cy blijft, althans voorloopig, hier gevestigd. Eergister zijn met de Batavierlijn hier aan gekomen 2 Russische vrouwen en 1 kind. Zij waren geen landverhuizers, doch zoogenaamde locale reizigers. Zij gingen van Londen, de eene vrouw en het kind naar Alexandrowo, de andere vrouw naar Mlawa. Te Emmerik is hun de door- AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Bchigdam, Woensdag 26 Mrt. 24 u. Stedelijk Museum. (Doeleplein). Woensdag 26 Maart. 8 u, Bondsgebouw. Ver. «Kath. Leven", Lezing Pater N. van Hassel. Dïlnisidag 4 April. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Donderdag 30 Mrt. 8 u. Nut.szaul. Kamermuziek- voreen Het Rebner-kwartet. V rijdag 31 Mrt. 8 u. Nutszaal. Concert. Sophie Bijleveld en Heinrich Fiedler. Ongeluk kom. Op weg van school naar huis is Zaterdagmiddag het 8-jarig dochtertje van M, D„ te Houtigietoige (Fr.) van een vbnder in een "wijk gevallen en verdronken. V ermoedelijk door duisternis misleid, is de 78-jarige N. B., uit Rhoon, te Poortegaal' te water geraakt en verdronkencergisterhiorgen is zijn hjk, waar zijn hondje nog bij lag, gevonden. De bevolki ng der r ij k s w e r k i n r i c h- trng'em te V©enhuizen neemt gaandeweg af. In verband mei de opheffing van het 3de gesticht worden in den ïaatsten tijd de oudste en gebrekkig© verpleegden overgebracht naar Hoorn, terwijl' de plaatsing van nieuwe verpleeg den, door de minder spoedige veroordeeling tof opzending door de rechtbanken, minder voor komt dan vroeger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2