Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. in tegenwoordigheid van den minister van Binnen i landsche Zaken, vergaderd van des ochtends 11 uur met een korte onderbreking tot des avonds half twaalf. Kunnen de Gereformeerden in het Zuiden des lands zich vereenigen met het ontwerp Armen wet, in het Noorden is dit geenszins het geval. In onderscheidene classikale vergaderingen is be sloten zich tot de Generale Synode te wenden met het verzoek de Regeering te vragen het ont werp—Heemskerk niet tot wet te verhellen, maar nog liever te blijven bij den bestaanden toestand omdat in het ontwerp de Staatsarmenzorg wordt uitgebreid; de dubbele bedeeling den diakonalen arbeid bemoeilijktde rechtspersoonlijkheid van instellingen van weldadigheid niet voldoende er kend wordt. Een mooi legaat. Door wijten mevrouw P. H. van Gelder, geb. Nijhoff, is voor een Van Gelder-fonds te Velp gelegateerd f 50.000. De stichting heeft ten doel het verschaffen van dekens, brandstoffen, voedsel aan behoeftige inwoners van Velp. Spoorwegpersoneel. De meerderheid van de vertegenwoordigers van groep II van het personeel der Staatsspoor wegen heeft besloten, tot alle groepsvertegenwoor- digingen der Staatsspoorwegen uitnoodiging te richten tot een bijeenkomst op Goeden Vrijdag ter bespreking van de houding door de groeps- vertegenwoordigingen aan te nemen in verband met de door de directie der Staatsspoorwegen genomen maatregelen inzake het verleenen van verlof aan de groepsvertegenwoordiger en het kenbaar maken van wenschen en bezwaren aan de directie door groepen van 25 personen. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft naar aanlei ding van dit plan aan de groepsvertegenwoordi- gers, tevens leden dier Vereeniging, een rond schrijven gezonden, waarin zij worden aangespoord aan een uitnoodiging als vorenbedoeld in geen geval gehoord te geven, in afwachting van door de Vereeniging te dezen aanzien te treffen maat regelen. Hertogin van Albany. De hertogin van Albany komt a s. Vrijdag ochtend vroeg uit Engeland te's-Gravenhage aan. Italiü's eenheid. H. M. de Koningin heeft Maandag ter gelegen heid van den jubileumdag aan den koning van Italië een telegram van gelukwenschen gezonden De Tariefwet. Ons werd uit zeer goede bron weder eens verzekerd, dat het ontwerp Tariefwet deze week bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ilct is mogelijk, dat het ditmaal waar is. (N. Crt.) Oud-Zouaven. Het bestuur van den Algem. Ned. Zouavenbond heeft besloten pogingen aan te wenden tot het oprichten van een monument ter nagedachtenis der Hollandsche zouaven, gevallen in den strijd voor de rechten van Kerk en Paus, en tevens als een protest tegen de viering van het half-eeuw- feest van het ééne Italië, Bij het bestuur der Zouavenbroederschap van Oudenbosch, is bericht ontvangen, dat Oudenbosch de aangewezen plaats is, waar het monument zal worden opgericht. (Msb.) Mond- en klauwzeer. Reuter seint uit Brussel dd. gisteren In de Kamer op een desbetreffende vraag ant woordende, verklaarde de Minister van Landbouw, dat de grens gesloten is voor den invoer van vreemd vee om het Belgische vee te behoeden voor het mond- en klauwzeer, dat in Holland heerscht. In een Zondag jl. te Maastricht gehouden ver gadering van slagers, kooplieden, veehouders, uit verren omtrek opgekomen, is besloten aan den Minister van Landbouw te verzoeken, de door het Rijk genomen maatregelen in zake het afmaken van het vee, niet meer toe te passen, daar de maatregel zeer kostbaar is en verschillende stuks goed fokvee worden geslacht. De maatregelen helpen zoo goed als niets, terwijl de veeziekte niet kwaadaardig optreedt en het vee in 14 dagen tijd weer hersteld is. Zondagsrust voor zeevisschers. •De besturen van zeevisschersveneenigingen te laardingön, Schevcningen en Maassluis hebben ?.ich gewend tot het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de Ned. zeevissoherif met verzoek, pogingen aan te wenden, dat in het belang van de mindere schepelingen aan boorJ van zeevisschersvaartuigen ooit regeling worde getroffen, waarbij aan 'die schepelingen het recht is gewaarborgd, den Zondag voor zicJb zelf te beschouwen. Adressanten zeggen in hun adres, dat de over wegingen van hun verzoek zijn van tweeërlei aard Allereerst zou zulk een maatregel het bewjjs leveren, dat de geloofsovertuiging van etein aantal zeelieden, die meenen, dat "de eerbiediging van den Zondag eter der ordinantiën Gods is, Wordt gerespecteerd. Wanneer, op welke wijze dan ook, de gewoonte doordringt, dat er 7, in' plaats van 5 of 6 maal pe? week wordt geVischt, kan er ais vanzelf geen sprake moer zijn van eerbie diging d er b o ve na an ge l uid e gevoekto. Bovendien, waar wel algemeen wordt erkend, dat de mensch, wiens geheele wezen dag1 aan dag door het werk wordt ia beslag' genomen, niet alleen physiek, maar ook moreel en gees telijk achteruitgaat, daar meenen zij, dat ook deze overweging er het college toe zal moeten bren gen om te voorkomen, dat de visscherij op Zon dag verplicht wordt gesteld. Voorts is het adressanten niet duidelijk, waarom doör de bevolking aan den wal de Zondag als rustdag in eere gehouden wordt, terwijl' daarop voor de zeelieden een uitzondering zou móeten worden gemaakt. Zelfs getoetst aan de directe belangen der reederijen, verdient liet huns in ziens aanbeveling, de zeelieden volle vrijheid te gewen om op Zondag de visscherij niet uit te oefenen. Immers, het mag van algemeene bekendheid worde'n geacht, dat zoowel bij de beug- als bij de haringvisscheriji het vistehtuig' in beter con ditie blijft, wanneer het op gezette tijden eenig's- zios sterker dan gewoonlijk kan opdrogen. Bovendien behoudt men dan een bepaalden Lijd, dien Zaterdagmiddag, om aan het visehwant her stellingen aan te brengen, iets wat bij de haring visscherij vrij geregeld voorkomt. Ook daartoe zou d;e noodige tijd gaan ontbreken, wanneer verplicht werd gesteld, dat er op Zondag wordt gevisc.ht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Thorshavn. Laagste barometerstand 749.8 te Perpignan. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelijken wind, veranderlijke bewolking, kans op onweer, in het zuiden warmer. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, op Dinsdag 4 April 1911, des namid dags 2 uur. Beèediging der nieuwe Raadsleden, de heeren B. W. de Jong en C. Houtman. Vaststelling der notulen van de vergadering van 7 Maart j.l. en verdaging van die van 21 Maart d. a. v. 1. Voorziening in de open gevallen plaatsen in Raadscommissiena. Vacature M. C. M. de Groot 1. Voorzitter der Fiancieele Commissie2. Lid der Commissie voor de Strafverordeningen 3. Plaatsvervangend lid der Reclame-Commissie b. Vacature J. M. v. d. Schalk: 1. Lid der Commissie voor de Gasfabriek en Drink-Water- leiding 2. Lid der Financieele Commissie. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L. Onderwijs. Door de Commis sie worden aanbevolenlo. de heer R. Beekering Vinckers en 2o. de heer J. Wiliinck. 3. Verzoek van den heer Th. de Jongh van Arkel om eervol ontslag als leeraar aan de Hoo- gere Burgerschool en Burgeravondschool, met advies van B. en VV. 4. Idem van den heer J. P. A. van de Wall om eervol ontslag als tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met ingang van 1 April a.s., met advies van B. en W. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan de H. B. S. den heer mr. S. J. Blaupot ten Cate en vaststelling van zijn pensioensgrondslag. 6. Ontwerp-besluiten (modellen B. en 0.), tot wyziging der Gemeente-begrooting, dienst 1910. 7. Af- en overschrijving en verhooging der be grooting, dienst 1911, der hofjes van Belois, met advies der Financieele Commissie. 8. Voorstel van B. en W. tot verbetering van den toestand der straten en van de rioleering achter het station en daarvoor een crediet van f 2400. te verleenen. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Gemeente-Gasfabriek en de Ge- meente-Drink-Waterleiding, naar aanleiding van de bepaling van art. 114bis der Gemeentewet. 10. Voorstel van B. en W. tot vasttelling eener Verordening voortvloeiende uit art. 114bis der Gemeentewet met betrekking tot onderschei dene ontvangsten buiten de bedrijven, inrichting gen of instellingen met afzonderlijk geldelijk be heer. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van credieten voor de inrichting van een kolen- loods en ovenbouw ten behoeve der Gasfabriek. 12. Voorstel van B. en W. betreffende over neming van het Verlengde van de Fabristraat met beschikbaarstelling van een crediet voor bij drage in de kosten van aanleg. 13. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van het koetshuis met stal aan de Broersvest no. 84 aan D. Baron, tegen f 104. per jaar. .14. Idem van het woonhuis Rotterdamsche Dijk 166, aan J. N. van Luyk tegen f 104. per jaar. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden het ontwerp eener verordening regelende de inning van ontvangsten door anderen dan door den Gemeente-Ontvanger, naar aanleiding van llibis der Gemeentewet. Deze verordening is niet te beschouwen als invoerende een geheel nieuwe orde orde van zaken. Integendeel, zij is hoofdzakelijk gegrond op het geen reeds in de praktijk bestaat. Haar nut zal vooral zijn, dat nu alles wat op dit onderwerp betrekking heeft in éen verorde ning wordt verzameld, waardoor eenheid van regeling, met inachtneming van de verschilpunten tusschen de onderscheidene onderwerpen, wordt verkregen, dat zaken worden geregeld, die tot nu toe een wettigen grondslag misten en dat nu het uitzicht wordt geopend op een toezicht, dat meer tot werkelijkheid wordt. De verordening behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Burgeravondschool. De jaarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen zal gehouden worden op Maandag 10 en Dinsdag 11 April a. s., 's avonds 7 uur, in het gebouw der Ambachtsschool alhier. Door de n-v arkenskoopman v. Harte- veld, wonende Rotterdamsche dijk, is gisteren by de politie aangifte gedaan, dat hij uit een hok in zijn land vermiste twee biggen, ongeveer zes weken oud, die vermoedelijk zijn gestolen. Een onderzoek wordt ingesteld. Hedenmorgen werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit een pand aan de Dam- laan gister-avond of van nacht een paar water leidingkranen en een gedeelte compositiepijp van de waterleiding vermoedelijk zijn gestolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. H e d e n-m iddag zijn door de politie twee Rotterdamsche jongens aangehouden, die looden- of compositiepijpen uit een onbewoond pand aan de Nieuwe Maasstraat hadden weggenomen. De jongens zijn in bewaring gesteld en de politie zal het geval nader onderzoeken. Om elf uur heden-morgen is door de politie met water een schoorsteenbrand ge- bluscht, die woedde ten huize van Kuipers in het hofje van Ritman, aan den Singel. UIT ROTTERDAM. Met het stoomschip «Batavier III" zijn gisteren morgen uit Londen alhier aangekomen twee Rus sen, die voornemens waren in de richting van Duitschland verder te reizen. Aangezien beiden slechts in het bezit waren van 30 mark per hoofd en geen pas hadden, heeft de politie hun de lan ding belet en zijn zij gisteravond weder met hetzelfde stoomschip naar Londen teruggekeerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c h i e d a m. Woensdag 26 Maart. 8 u, Bondsgebouw. Ver. »Kath. Leven", Lezing Pater N. van Hassel. Diliiisidiag 4 April. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Donderdag 30 Mrt. 8 u. Nutszaal. Kamermuziek- vereen. Het Rebner-kwarlet. Vrijdag 31 Mrt. 8 u. Nutszaal. Concert. Sophie Btjleveld en Heinrich Fiedler. De politie, heeft als verdachten aangehouden den 26-jarige smidsknecht J. J., en den 24 jarige fabrieksarbeider KI. L. .Maandagavond laat, mocht het den dommis- sa.ris gelukken, de mannen lol. bekentenis te brengen en op aanwijzing van J„ die daartoe geboeid onder sterk politiegelei le, 's nacht» naar den Vlissingsehën weg werd gebracht, werden hij de halte Ijsbaan der elect rise he tram opge graven de gestolen voorwerpen, die daar door hem warch begraven Een moeder. Eenige dagen geleden liet een vrouw der zwervende gemeente haar kind van 9 weken te Arnhem onverzorgd achter. Deze moeder werd te Amersfoort aangehouden, nadat zjj aldaar een tweede kind in den kinder wagen op den Arnhemschen straatweg aan zijn lot had overgelaten. Verordening inning ontvangsten art. 114bis Gemeentewet. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Ongelukken. Maandagmorgen wilde de heer B. Vliegen, té Kunrade, L., met beihulp zijner vrouw een fornuis onder den schoorsteen pllaatsen, waartoe echter een kleine hindernis moest op geruimd worden. Terwijl zij hiermede bezig wa ren, kwam bijna de geheele schouW met schoor steen naar beneden, en beiden werden gedeeltelijk ondier dien ouden rommel bedolven. Op hun ge schreeuw waren spoedig eenige buren bij de hand, die hen onddr de steenen uit haalden. Wiegen kwam er met 'n geknettédehand af, zijne Vrouw echter kwam er slechter af. Deze had een gebroken arm en was aam eene zijde van het lichaam zoo gekneusd, dat zij naar het hospitaal' te Heerlen moest vervoerd worden (L. K.j Een ernstige aanranding. Men schrijft uit Middelburg: In den nacht van Zaterdag op Zondag bevond liet 29-jarige boertje J. W., pit VlïsSingen, die alhier eenige inkoopen had gedaan, en die door het bezoeken van eenige c'afé's, penigszins on der den invloed! va,n sterken drank verkeerde, zich in de Zandstraat alhier. In die strajat werd hij door twee hem onbekende personen aange vallen en mishandeld. De beidie aanranders sleep ten den boer naar een der buitensingels, waar zij hem bedreigden met een mes en hem be volen alles af. te geven, wat hij aan waarde bij zich had. Ook dellen de onverlaten eene poging hun slachtoffer in de Vest te gooien, waarop deze, voor zijn teven bevreesd, zijp'por tera onnaie afgaf. Do woestelingen hiermede niet tevreden, onderzochten de kloefen van W., en ontnamen hem nog een zakje, waarin twteie gou den knoopen, een nikkelen horloge met "zilveren ketting, aan welken ketting' twee! gouden schuifjes Waren. Op het geroep van den hoer: „Help, moord, moord I", gingen de beide mannen op de vlucht. A Speelhui zen. Naar aanleiding van de bevestiging van het vonnis der Rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij de ondernemer der»Zuid- Holl. Heeren-sociteit", (Gortsstraat-Gevers Deynoot- weg), tot 2 maanden hechtenis werd veroordeeld wegens 't houden van een voor het publiek toe gankelijk huis, waar hazard gespeeld werd, ver neemt het »Vad.dat de veroordeelde reeds het land verlaten heeft en in den vreemde een speel huis heeft begonnen. 's-Gravenhage is thans van min of meer publieke speelhuizen gezuiverd. Een brutale inbraak. Gister-nacht hebben inbrekers hun slag geslagen in de kan toren der handelsvennootschap Gebr. Wolff, ge- gevestigd Prinsengracht No. 352 te Amsterdam. De heeren, die zich vermoedelijk vooraf op de hoogte gesteld hadden, hebben de voordeur open gesloten, welke toegang geeft tot het bovenhuis en zich daarna naar de kantoorlokalen begeven, welke zich op de eerste verdieping bevinden en waar de brandkast staat. In een brandkast vermoeden de leden van het inbrekersgilde gewoonlijke 'n flinken buit en geen wonder dus, dat zy daarop onmiddellijk hun aan vallen gericht hebben. Door achtereenvolgens de verschillende ijzeren platen, waaruit de deur der brandkast bestaat, open te scheuren, hebben zij een gat van meer dan een decimeter middelyn gemaakt ter plaatse, waar zich het slot bevindt en op die wijze de brandkast kunnen openmaken. Dit werkje hebben zij op hun geraak kunnen verrichten, daar zich 'snachts niemand in het perceel bevindt, dat geheel voor bedrijfsdoeleinden wordt oebruikt. En de buit, die zij in de kasten vonden, loonde de moeitebijna f200 aan geld en een paar effecten, ongeveer ter waarde van f1200. Aan de laatste zullen zij misschien niet zooveel hebben, daar zy deze stukken niet zoo gemakkelijk in contanten zullen kunnen omzetten. Toen men gister-ochtend het kantoor betrad, ontdekte men eerst de sporen van het onge- wenschte bezoek. Van de dieven zelf echter nog niet het min ste spoor. Een kraai, die een haas vangt. Bjj Hidhtum (Fr.), ontdekte een kraai in een wei land een Kaas. Be vogel schoot op Het dier af, dat ijlings vluchtte, mageket door de kraai De snelle viervoeter moest het tegen den vlieger afleggen, na ongeveer een half uur vervolgens kon het haasje niet meer en werd eien prooi van de kraai. Een dreigbrief. Men schrijft uit Middel- buig Een paar weken geleden wefd alhier de 18-jarigo dienstbode van dén winkelier Meinsma gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan diensta! van geld en goederen, ten nadeele van haar patroon. Eenige dagen na "de arrestatie ontving de héér Meinsma een brief, waarin zoowel hij zelf als zijn vrouw en kinderen met een misdrijf tegen heit teven gericht bedreigd warden, zulks onder bepaalde voorwaarden en in verband met de arrestatie. I Na een uitgebreid en ernstig, nauwgezet on derzoek is thans door do politie aangehouden de 26-jarige L, de R., die eerst hardnekkig ont kende iets van den brief af te wefen, maar ein delijk erkende hem geschreven te hebben. De R. ,is naar het huis van bewaring overge bracht. i Lichtschip Maas. Naar- we vernemen zal het lichtschip Maas binnenkort voorzien zijn van eien station voor radiotetegrafie. Een krasse beschuldiging. De heer M. J. H. Kesselk, fabrikant van muziek-inst rumen- ten te Tilburg', deelt in die „Muziekbode" het volgende mede: „Een paar jaren geleden werden bij dte toen nieuw opgerichte in fa nterie-regi meuten fanfare korpsen ingericht. Wij, als Nederlands* fabri kant van muziekinstrumenten, bevalen ons aan v°or óe levering dezer instrumenten en waren bij een 'dezer regimenten met den luitenant, met de muziek belast, "daarvoor in relatie getredien; doch daar komt een adjudant-vaandrig ten on zent en belooft den aankoop der nooidige instru menten als hij 25 pCt. korting, zo-oals hem uit het buitenland ook was toegezegd, op de' koop som genoot. Wij konden hem! dit evenwel' niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2