Bianenlaad. Stads en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bereiken. Een .Japansche, onder commando Yan een zeeofficier uit Osaka, een Engelsche, onder commando van den kapitein Scott, en een Noor- weegsche, onder den bekenden Noordpoolvaarder Amundsen. Men meent, dat de expeditie Amund sen de meeste kans beeft, om aan de Pool te komen. Amundsen namelijk is een zeer ervaren en de bemanning van zijn schip, de »Fram" is Pool-getraind, terwijl deze expeditie ook het beste van de drie is uitgerust. In tegenstelling met de Engelsche expeditie, die grootendeels de sporen van Shackleton zal volgen, neemt Amundsen een geheel nieuwe route. Belgische koning is 23 dezer uit Karthoem vertrokken, om naar te Lounor terug te keeren. Daar blijft het koningspaar tot 3 of4 April, om over Cairo terug te reizen. De koning heeft in een interview verklaard, dat hij zeer ingenomen was met het klimnat van Egypte in dit seizoen. Hy heeft van zyn reis naar Redjaf en Lado afge zien, ter oorzake van de moeilijkheden, die deze reis in het huidige jaargetijde oplevert. De correspondent van de «Times" te Tokio, seint aan zijn blad, dat de houding van de Chi- neesche autoriteiten betreffende de Fuschunkwestie in Japan scherp wordt afgekeurd. Japan heeft, de volgende diplomatieke mededeeling over deze kwestie gedaan: Een Chineesche beambte, die niet in uniform was, trachtte door het cordon der Japanner heen te dringen en werd daarbij door Japansche be ambten tamelijk scherp teruggewezen. Den vol genden dag echter verscheen hij weer, nu echter in vol uniform en door een afdeeling gewapende politieagenten vergezeld. Ilij viel de Japanners aan en doodde en verwondde verscheidenen van hen. Terwijl de Japanners verklaren, dat de schuld uitsluitend bij de Chineesche beambten zou liggen, beweert men in China, dat de beide par tijen evenveel schuld aan het bloedige incident hebben. Ondanks de protesten der Porte tegen het dienst doen als instructeurs op Kreta van Griek- sche officieren, hebben de beschermende mogend heden de Grieksche instructeurs gemachtigd in hun functie werkzaam te blijven. De Kretenzers zijn zeer verheugd over dit besluit, waarin ze een gunstige wijziging in de gevoelens der mogendhe den te hunnen opzichte zien. Volgens het «Neues Wiener Tageblatt" heeft koning Victor Emmanuel den Turkschen troon opvolger uitganoodigd, de tentoonstelling te Turijn met een bezoek te vereeren op zijn terugreis van Londen, waar hij den sultan zal vertegenwoordi gen bij de kroningfeesten van koning George. Naar Parijsche bladen melden, heeft de mi nister van marine, vanaf 1 April de draadlooze telegrafie-toestellen op de oorlogsschepen voor het publiek, tegen het gewone tarief, ter beschik king gesteld. De Fransche Senaatscommissie, belast met het onderzoek naar de afwikkelling der goederen van de geestelijke orden, heeft met 11 st. tegen 7 st. het besluit genomen, om eerst de gerechte lijke uitspraak af te wachten, alvorens zich uit te spreken over de betrouwbaarheid der tusschen het Crédit Foncier en zekere liquidateurs gesloten overeenkomsten. De voorzitter der commissie, de oud-minister-president Combes, was nog met groote beslistheid in het krijt getreden voor een dade lijke uitspraak der commissie over de wettelijk heid en rechtsgeldigheid dezer overeenkomsten. Zijn voorstel werd echter verworpen. Het »H. v. Antw." schrijft «De lijst der bekroonden van de tentoonstelling te Brussel die tijdens de prijsuitdeeling slechts als proeve gereed was, is nu bepaald vastgesteld, en zal eerlang in de «Moniteur" verschijnen. Er zyn meer dan 5000 onderscheidingen. Eene afzonderlijke lijst zal worden opgemaakt en afgekondigd van personen, die tot het welge- lukken der tentoonstelling bijdroegen. De diploma's en medailles zullen tegen 1 Juli gereed zijn. De diploma's zoo voor de bekroonden als voor hunne medewerkers bestemd, zullen 40.000 in getal zyn. Er waren in 't geheel 30.000 tentoonstellers waaronder 6000 Belgen." Volgens telegrammen uit Saloniki en elders is de opstand der Albaneezen zeer ernstig. Naar de «Morning Post" uit Athene verneemt, zijn de betrekkingen tusschen Turkije en Mon tenegro zeer gespannen. De Turksche gezant te Cettinje heeft gedreigd heen te gaan, als de Turken, die in Montenegro gevangen zitten, niet binnen het etmaal worden vrijgelaten. overeenkomstig de bapaling van art. 37ter van het Wetboek van Strafrecht naar den burgerlijken rechter zijn verwezen. Bezoek van aartshertog Frans Ferdinand. Onze Weensche correspondent schrijft ons dd. 28 dezer Ik hoor, dat de troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand, en zijn gemalin het voornemen heb ben, de «bloemententoonstelling" te Haarlem te bezoeken. Daar mij gezegd werd, dat dit uitstapje na Paschen zou plaats hebben, denk ik, dat een bezoek aan de tulpenvelden bedoeld is. (N.R.Crt.) Postkantoor Amsterdam. Naar de «N. R. Ct." verneemt, zullen aan de directie van het postkantoor te Amsterdam voor taan twee adjunct-directeuren verbondeD zijn. Als tweede adjunct-directeur zal van 4 April af op treden de tot dien rang bevorderde hoofdcommies der posterijen, de heer G. W. W. C. Diost Lor- gion. met geregeld toenemend succes dezen zoo nutti gen handenarbeid beoefenen. Enkele werkstuk ken gaven daarvan het overtuigend bewijs. Dat bleek ook vooral uit een paar kleeren- hangers, zeer net afgewerkt. De een werd ver vaardigd door een leerling, die ook de Ambachts school bezoekt. Hij voerde dit werk uit naar eene teekening zelfstandig door hem ontworpen. Een meer eenvoudige kleerenhanger werd door een anderen leerling mede naar eigen teekening ver vaardigd. Deze kleerhanger is evenals de eerst bedoelde met kerbschnitl versierd. De tentoonstelling gaf ook ditmaal weer bewijs van de goede vorderingen die de leerlingen onder de voortreffelijke leiding van den heer Scheffers maken. Zij toonde, dat met dit onderwijs een verdienstelijk werk ten algemeanen nutte wordt verricht. II. B. S. te Heerlen. Door de paters Franciscanen is een uitgestrekt terrein aan de Akerstraat te Heerlen aangekocht, om daar te bouwen een R.-K. hoogere burger school. Vergadering Tweede Kamer. Thans is, overeenkomstig het gemelde voorne men, de Tweede Kamer tegen Dinsdagmiddag half twee bijeengeroepen in openbare vergadering. Vereeniging van Nederl. gemeenten. Gisteren is aan 84 gemeenten, welker bevolking meer dan 10.000 zielen telt, namens de voorloopige commissie voor de oprichting van een Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, een adres gericht, houdende het verzoek, mede te werken tot de oprichting van eene Vereeniging van Nederland sche Gemeenten door als lid tot die Vereeniging toe te treden, en een lid van het college van B. en W. of van den Raad uit te noodigen en te machtigen om de vergadering tot oprichting der Vereeniging bij te wonen en daarbij de gemeente te vertegenwoordigen en tevens om alsdan al die wijzigingen in de statuten goed te keuren, welke door die vergadering of ter verkrijging der Ko ninklijke goedkeuring in het ontwerp der statuten, welke bij het adres zijn gevoegd, mochten worden noodig geacht. Ned. Boerenbond, afd. Schiedam en omstreken. Donderdag 6 April, 's avonds 7 uur, zal in het lokaal «Vriendschap" aan den Vlaardingerdijk al hier een algemeene vergadering gehouden worden door den Ned. Boerenbond, afd. Schiedam en om streken. Dr. te Hennepe, verbonden aan de Rijksserum- inrichting te Rotterdam, zal een lezing houden over «Bacteriën als oorzaak van veeziekten." De heer J. B. VVesselingh uit Zoeterwoude zal spreken over «de Provinciale Ongevallenverzeke ring". liet direct overal zoeken, wat werd voortgezet tot Maandagmiddag, toen ook zijn lijk uit de Zuid- V\ illemsvaart werd opgehaald. Beide ongelukkigen zijn, meent men algemeen, misleid door de lantaarn van een schip, dat te genover café Linssen lag. Beiden waren gehuwd en vader van een gezin. De «Stcrt" 76bevatdeKoninklijk goedgekeurde statuten der R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", alhier. Door de politie is opgevangen een zwartbruine, kortharige hond (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Kon. Offlciersschermbond. Naar wij vernemen, zullen II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden den feest avond van den Kon. Officiersschermbond heden avond in het K. Z. B. G. met hunne tegenwoor digheid vereeren. Tweede Kamer. Wetsontwerpen zijn ingediend 4o. tot aanvulling en wijziging der wet van 21 Juni 1901, houdende bepalingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij 2o. tot aanvulling en wijziging der bepalingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van overtreders, lijdende aan storing of gebrekkige ontwikkeling van hun geestvermo gens, en tevens een burgerlijke wet, houdende voorzieningen ten aanzien van overtreders, die R. K. Middenstand. «De Hanze," bond van R. K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand in het bisdom Haarlem, houdt de 13e vergadering van den Centralen Raad op Dinsdag 4 April a.s. in de Artizaal van het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. Daar komt in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitgeven van een eigen orgaan voor de Haarlemsche Hanze, dit blad zal iedere week, gratis en franco, aan alle leden der afdeelingen gezonden worden. De fmancieele bezwaren aldus staat in de convocatie zijn voor den Bond, haar afdeelingen en leden onvoorwaardelijk opgeheven. Voorts komen in behandeling de con cept-statuten en het huishoudelijk reglement voor de Onderlinge Diocesane Ziekteverzekering. Mgr. H. v. d. Wetering. Niet aan het einde van deze week, maar tegen het einde der volgende week wordt Z. D. H. de Aartsbisschop in het vaderland terug verwacht- <C) Bookmakers in Zeeland. De commissie te Vlissingen tot behoud van de bookmakerskantoren heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, met het verzoek, de wet ter bestrijding der zedeloosheid niet aan te nemen of, indien de Kamer het ontwerp niet wenscht te verwerpen, het dan slechts aan te nemen, indien de minister toezegt, een aan vuil ings wet te zullen voorbereiden, waarbij bepaald wordt, dat de bookmakerskantoren uit art. XI der wet worden gelicht, of subsidiair, dat bij die aanvullingswet een overgangstermijn worde bepaald, zoodat het den bookmakers mogelijk gemaakt worde, hunne zaken behoorlijk af te wikkelen, en de gemeente besturen in staat zullen zijn, naar andere brohnen van welvaart om te zien. .Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Maart 19"ll, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.0 te Thorshaven- Laagste barometerstand 736.4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagveran derlijke, later zwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, moge lijk regenbuien, zelfde temperatuur. Cursus in Handenarbeid. De gebruikelijke jaarlijksche openbare les van den cursus in handenarbeid, weder in het lokaal boven de Beurs onder leiding van den heer L. Scheffers gehouden, mocht zich ook ditmaal weder in een druk bezoek verheugen. Velen verdrongen zich om de vlijtig bezig zijnde jongens en over tuigden zich van de goede resultaten van dit onderwijs, dat jaarlijks aan ean zestigtal knapen wordt gegeven. Uit de verschillende werkstukken die in het lokaal waren tentoongesteld, bleek, dat de jongens De r ij ks klerk 3de klasse A. H. Willems alhier, is met ingang van 8 April a.s. belast met de waarneming van het vacante ont vangkantoor te Anna Paulownft (Noord-Holland)- UIT DELFT. Hier had gisteren in alle R. K. kerken de Eerste H. Communie plaats van kinderen van 9 en 10 jaar. In het geheel viel aan 243 jongens en 285 meisjes dit geluk ten deel. Woensdag 3 April zullen de kinderen van 7 en 8 jaar hun Eerste H. Communie doen en 3 Mei a.s de kin deren van 11 j.iar. UIT MAASSLUIS. By een grooten brand, die dezer dagen des nachts te Maassluis plaats had, bleek, dat de gemeente zonder officieel brandalarm was, waar door verscheiden brandweerlieden op het appèl ontbraken en den volgenden dag van huis gehaald moesten worden om de weinige manschappen, die des nachts opgekomen waren, af te lossen. Tijdens het bestaan der schutterij te Maassluis, waren de tamboers dier instelling belast met de trommels alarm te slaan, doch toen de schutterij werd opgeheven, heeft men verzuimd een ander brandalarm vast te stellen, welk verzuim thans aan het licht kwam en waarvan het gevolg was, dat, te weinig brandweerpersoneel kwam opdagen. Wel -was een corps «rustbewaarders" aangesteld om de schutterij te vervangen, doch daar er geen «alarm" was gemaakt, waren ook deze thuisge bleven. Het drama te R ij s w ij k. In verband met de opzienbarende arrestatie van mevrouw T H. De B., uit Rijswijk, onder verdenking haar echtgenoot te hebben doodgeschoten, is het »Vad." nog in staat de volgende bijzonderheden mede te deelen. Reeds jaren lang was het huwelijksleven van den heer v. H. verre van gelukkig. Zijn vrouw, een dame van Indische afkomst, beeldde zich' steeds in, dat zij aan allerlei ziekten lijdende was. Dientengevolge werd zij herhaaldelijk in sanatoria voor zenuwzieken verpleegd en ook tijdens haar nu gevolgde arrestatie, bevond zij zich in een dergelijke inrichting, Naar het heet, moet zij zich gesuggereerd heb ben, dat haar man zelfmoord heeft gepleegd, maar door allerlei omstandigheden werd twijfel gewekt, of de heer v. H. wel de hand aan zich zelf had geslagen. Vooreerts was algemeen bekend, dat de heer v. H. grooten angst had voor wapenen. Daags voor zijn dood had hij te Delft, waar de zaak gevestigd is, aan wier hoofd de heer v. H. stond, nog een huis gehuurd tot uitbreiding zijner zaken, terwijl zijn fmancieele positie in alle opzichten zeer gunstig kon worden genoemd. Het dochtertje des heeren v. H. was 's avonds naar een feestje geweest (niet hy zelf). Haar vader had, thuisgekomen, op haar zitten wachten en nog wat met haar na gepraat. Toen den volgenden morgen aan de deur van de slaapkamer van den heer v. H. werd geklopt, bleef deze gesloten en de binnentredenden vonden den ongelukkige op bed liggen, met een revolver kogel in de slaap, terwijl het wapen op een tafel jag, welke zich op eenigen afstand van het bed bevond. Behalve deze waren er nog andere om standigheden, welke de onderstelling, dat de heer v. H. zelfmoord had gepleegd, onwaarschijnlijk maakten. Voor de beide kinderen was het verlies van hun vader een vreeselijke slag, want dezen zochten en vonden wederkeerig troost by hem, voor de weinig hartelyke behandeling, welke vader en kinderen van de zijde der in hooge mate abnor male moeder en echtgenoot ondervonden. Meermalen moet het voorgekomen zijn, dat zij haar man op de meest onheusche wijze zyn groote genegenheid voor de kinderen verweet. Toen deze en dergelijke feiten de justitie ter oore kwamen, vond zy daarin termen om tot de aanhouding van mevr. v. H. over te gaan, welke arrestatie Dinsdag door de Haagsche recherche ten uitvoer werd gelegd. agenda van vergaderingen enz. Schiedam. Diinsdag 4 April. 2 u. Gemeenteraad. Donderdag 6 April 7 u. Lokaal «Vriendschap" (Vlaard. dijk) Alg. Vergad. Ned. Boeren bond, afd. Schiedam en omstreken. Rotterdam. 31 Mrt. 8 u, Nutszaal. Concert,. Sophie Bijlc-veld en Hednxich Fiedler. Zondag 2 April 2J u. Gr. Schouwburg. Laatste Middagconcert Eruditio Musica. Ongelukken. Men schrijft uit Goes Uoor het onbesuisde rijden van den bestuurder geraakte Donderdagmorgen een automobiel met zyn chauffeur in de Groote kade alhier. Hulp vaardige handen brachten den automobilist zelve, die geheel kopje onder geraakte, spoedig weer op het droge, terwijl een mede-inzittende, die het ongeluk had zien aankomen, nog net bijtyds uit de tuf had weten te springen, waarbij hij zich dermate aan de handen bezeerde dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Na heel wat moeite gelukte het tenslotte ook de vreeselijk gehavende auto weer op den wal te krijgen, zoo dat het ongeval boven verwachting goed afliep. UitNederweert wordt aan de «Limb. Koer." gemeld Zondag verliet J. Heinen, timmerman alhier, het café Linssen even daarna hoorde men luid hulpgeroep, waarop men onmiddellijk toesnelde. Heijnen was door de dikke duisternis in de Zuid- Willemsvaart geloopen. Spoedig had men hem op het droge, doch de levensgeesten waren ge weken. loen men het lijk op een kar had geladen om het te vervoeren, verliet ook H. Gubbels het café waai na men niets meer van dezen bespeurd heeft. De familie van Gubbels, vooral ongerust door het uitblijven en het verdrinken van Heijnen, Auto vernield. Gisternacht heeft een jongmensch, in dient van den heer De Mooy te 's-Gravenhage, zonder diens toestemming een nieu we au tomobiel ui t de garage in de Nieu we School straat genomen om daarin met drie vrienden een tochtje te maken. Op den achterweg van Was senaar reed de auto door slecht sturen met vaart tegen een boom, waardoor de wagen volkomen vernield werd. Twee der inzittenden werden ge wond, van wie een ernstig, daar hy door den schok door een raampje werd geslingerd. Het gezelschap liet den zwaargewonde onder twee dekens op het gras liggen en vertrok met een boerenkar weer stadwaarts, waardetweedegewonde spoedig geneeskundige hulp kreeg. Het jongmensch klopte zijn patroon op, die met een taxi den ge wonde liet halen. Deze had een kleine twee uur, hevig verwond aan hoofd en gelaat, in het gras gelegen en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een vriend van den gewonde, die mede op tocht was gegaan na den nacht boemelen, de heer J. F. W. M., liet zijn vriend kalmpjes 'aan zijn lot over en trok huiswaarts. (Vad Veldwachter-kiezentrekker. Een zeldzaam voorkomend geval is behandeld voor het kantongerecht te Zalt-Bommel. De veldwachter A. de Haas, van Rossum, had, gedreven door pure menschlievendheid geldelijk voordeel trok hij er niet van - bij eenige per sonen zieke kiezen getrokken. Terzake van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde is voor bovengenoemd kantongerecht f 10 boete tegen hem geeischt. De Wandelpier te Scheveningen ondergaat een heele verandering, die met het oog op den wind noodig werd geoordeeld. In het midden wordt, over de geheele lengte, een schut gebouwd, 278 meter lang en 2.30 meter hoog. De onderzijde, ongeveer een meter hoog van hout, is m gelijke vakken verdeeld en aan beide zijden komen banken te staan. Door telkens een vak over te slaan, blijft het mogelijk van de banken het vrije uitzicht naar alle kanten te behouden. Boven elk vak twee groote ruiten van bijzonder geprepareerd glas, dat in staat is den wind weer stand te bieden. In dit scherm worden op drie plaatsen doorgangen gemaakt. Verder zal men van de Pier af dezen Zomer weer boottochtjes kunnen maken. De N. V. Spar Nieuwenhuis te Rotterdam laat er een motor boot voor bouwen, die voor ongeveer 100 perso nen berekend is. Evenals de «Prins Hendrik" zal deze boot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2