Dagblad voor Schiedam EERSTE BLAD. 34ste Jaargang Zaterdag 1 April 1911. No. 9982. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. SCHOUW Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageljjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per po3t door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. fa*. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer^ Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel'. Voor herhaaldelijk advertteren wo'rden uiterst bil ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. F. Batenburg en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener smederij in het pand staande aan den Langen Achterweg no. 7, kadaster Sectie B no. 1121. Schiedam, 31 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEiYGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van li. BEZEMER, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor den winkel van het pand Fabristraat 30. en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. over (Ie wateringen en heinslooten in liet Oud- en Nieuw- West-Frankelnnd, voor jaar mét beleid aan deze en gene congre gatie uitstel toegestaan. Constant, de onderstaats secretaris, kwam slechts een enkele maal, in 1909, tusschenbeide. In het dossier is geen enkel ander spoor van Constant's tusschenkomst te ontdekken- En uit dit dossier werden niet, zooals beweerd is, voor Constant compromitteerende stukken gelicht. Bovendien, aldus Monis, zijn er slechts weinig afge vaardigden, die dergelijke stappen ook niet hebben moeten doen. (Levendige protesten.) De zelfde moeilijkheden deden zich ongeveer overal voor als 't er om ging, een instelling van con- gregatief onderwijs te vervangen door de leeken- school. De regeering mag niet verantwoordelijk worden gesteld voor de daden van een vorig kabinet» zoo vervolgde Mouis die vervolgens de kwestie van vertrouwen stelt tegenover een eenvoudige motie van orde, waarin gezegd werd, dat een man, die het uitstel aan de Ursuliner zusters deed toestaan, eenige dagen vddr den val van Briand, niet de aangewezen persoon is om de toepassing van de wet op de laïciteit te verzekeren. De motie van orde werd met 284 tegen 139 stemmen verworpen. Een motie, waarin de verklaring der regeering wordt goedgekeurd en de publicatie van een lijst der alsnog te sluiten congregatieve instellingen in het Staatsblad wordt verzocht, wordt met 313 tegen 139 stemmen aangenomen. h&t Turksche leger in .Temen Sizar pasja bij Sanaa heeft aangevallen. Men ontken! de bezetting van het Al'baneesche wil'ajc-t Skoetari door de opstandelingen. In Toesi worclen de aanvallen der opstandelingen nog steeds teruggeslagen. De ministerraad heeft be sloten onmiddellijk 25 bataljons Klein-Aziatis'che redifs te mobiliseeren en hen, zoo noodig, naar dei Montenegrijnsohe grens te zenden. De koning van Montenegro moet bij de ont vangst van deto Turkschen gezant verklaard heb ben, dat hij nooit den opstand in Albanië heeft aangemoedigd. Hij voeglde er bij dat hij desnoods dein Turkschen troepen zou toestaan de opstan- delingen op Moinlenegrijnscbe gebied te vervol gen. WAARSCHUWING. Burgemeester f.n Wethouders van Schiedam, Gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Frnnkeland binnen genoemde ge meente, (Gemeentebladen no. 6 van 1881, no. 11 van 1908 en no. 21 van 1910). Brengen ter kennis van dé eigenaars van de landerijen, buizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag den lilden April, des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende by deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschre- vene aldan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den lsten April 1911. Burgemeester m Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. De Russische Doema heeft de begrooting van marine aangenomen, zooals deze uit de handen der begrootingscommissie te voorschijn is gekomen, d w.z. niet onbelangrijk ingekrompen. FRANKRIJK. De Kamer beraadslaagde gister over de inter pellatie betreffende het verlof, in het kiesdistrict van den onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken aan de congregatie der Ursuliner zusters van Bazas verleend (n.l. om als godsdienstige ver eniging onderwijs te blijven geven). De premier, Monis, legde de voorwaarden bloot Waaronder het verlof werd verleend. In afwach ting van de opening der leekenschool werd jaar OOSTENRIJK-HONGARIJE. De „Wien Ztg.'* bevatte gisteren het bericht, waarin het Oostenrijksche ministerie de ontbin ding van het parlement bekend maakt en uitvoe rig de redenen aangeeft, waarom de regeering tot dezen maatregel is overgegaan. Op de teerste Plaats, zegt de officieele mededeeling, dat de ontbinding van het huis van afgevaardigde niet onverwacht is gekomen. De regeering is van dé grondidee uitgegaan, dat een juist, van allen vreemden invloed vrijgehouden bestuur, htet le venselement vormt voor een moderne staatkun dige ontwikkeling. Altijd hebben wij (de regiesv ring) een meerderheid gevonden, die bereid was deze objectieve politiek te steunen, maa.r eeim groot gedeelte van onze volksvertegenwoordigers was daarvoor Iniet te vinden. Het bevreemdt ons, dat de oppositie bij! hare aanvallen een stilzwij gende goedkeuring, ja zelfs sleun vond biji een groote groep, waarvan men zou verwacht heb ben, da t zij op nationaal gebied een "bemiddelende houding zou aannemen. j Dan wijst heit bliad op de obstructie der min derheid, die in staat is het parlement ongrond wettelijke toestanden op te "dringen en zegt.„Tiet ministerie is ei plicht de autoriteit der rcgieecing en het parlement onder alle omstandigheden te handhaven. Daarom 'moet een beroep gedaan wor den op''de kiezers, al zijn aan'de ontbinding van het parlement ook betreurenswaardige gevolgen vierbonden. <- Groot en gewichtig' werk wacht óp afdoening door hot parlement, dat voor den staat, het sterk ste orgaan van de concentratie van alle klachten moet zijn, eri niet een slagveld, waarop de krach ten gemeten worden. In dezen zin zal de ïe- gicering de kiezers naar dé stembus roepen.") W a tl nee i de Verkiezingen zullén gehouden wor den, is nog niet bekend, doch naar allé waar schijnlijkheid zullen zij nog voor 10 Juni plaats hebben. MAROKKO. Dd. 26 Maart werd uit Fez naar Tanger bericht, dat kolonel Mangin, na aanvankelijk geweigerd te hebben, luitenant Sedira heeft gemachtigd, met 1000 man en 2 kanonnen uit te rukken om de Beni Mtir's aan te vallen. De troep is bij de Raz-el-Ama op de opstandelingen gestooten, maar begon door gebrek aan tucht onmiddellijk te wankelen. Niettegenstaande het artillerievuur is de troep tot Mzala Faragi teruggedreven. De op standelingen vuurden op den troep, die20dooden en 50 gewonden heeft te betreuren. TURKIJë. De correspondent van de „Times"-te Konsian- tinopel vernam van gezaghebbende zjide, tegen- over tie dreigende faal, die de „Tanin" wegens hét in Albanië gebéurde jegens Montenegro voert, dat Montenegro de strikste prtzijdigheid zal be- fwuretn en beletten, dat. de Mortteneg'rijnen op teemigerlei wijze ingrijpen. Die correspondent va'n 'de „Times" te Athene vernam, dat de Furksoho regecring, die derf op stand in Albanië lang voorzien had, krachtige maatregelen beraamd om den opstand te dom- pan, 'hoofdzakelijk met behulp van Klein-Azia- tisohe troepen. Vijftien bataljons daarvan zul len optrekken naar üskub, vijftig redif-bataljons zullen onverwijld in Klein-Azië gemobiliseerd wor den. Ambtelijk wordt gemeld, dat de voorhoede van MEXICO. De Köln. Ztg. verneemt van baar correspon dent té San Antonio, aan de Mexicaansche grens, dat de nieuwbenoemde Mexicaausche minister van buitenlandsche Zaken de la Barra (tot dusver Mexicaansche gezant te Washington) op zijn door reis van Washington naar Mexico (stad), in San Antonio korten tijd stil is geweest. Men heeft natuurlijk pogingen gedaan om de la Barra te interviewen, maar de diplomaat heeft niet veel losgelaten. Hij bepaalde zich tot het uiten van enkele gemeenteplaatsen. Zoo gaf hij uiting aan de hoop, dat het Mexicaansche volk voortdurend krachtiger zal streven naar nationale eenheid en naar de bereiking van aller gemeenschappelijke idealen vrede, recht en vooruitgang. De betrek kingen tusschen de Mexicaansche en de Ameri- kaansche regeering zijn zeide de la Barra zoo hartelijk en oprecht mogelijk. Beider positie steunt op de beginselen der moderne diplomatie, welke (de handhaving) beoogt (van) de souverei- niteit en de levensbelangen van ieder land. En souvereiniteit en levensbelangen steunen weer op waarheid en recht. Zijn 's ministers per soonlijke en ambtelijke betrekkingen tot president Taft en minister van staat Knox zijn uiterst vriendschappelijk. Hem was niets bekend omtrent vredesonderhandelingen met Maderomaar hij hoopte op een spoedig herstel van den vrede. Hy had zich om familiezaken te St. Louis opgehou den, niet om andere redenen. En het gerucht dat hij niet familieleden van Madero en vertrou wensmannen van Limantour naar Chihuahua zou gaan, is niet waar. Hij de la Barra ging direct door naar Mexico (stad). Dezelfde dagbladman seint nog, dat president Diaz volgens de verklaring van een der fami lieleden van Madero zich bereid heeft verklaard om te onderhandelen en zelfs reeds zijn voor waarden heeft kenbaar gemaakt. Die zijn aan den insurgentenleider doorgezonden en men hoopt binnen 8 dagen antwoord te hebben. Hierbij dient aangeteekend, dat al zulke be richten, die van de familie Madero afkomstig zijn, n|fit zonder wantrouwen mogen worden aanvaard. Op den pantserkruiser „Yoric", die op de werf te Kiel1 ligt, had gistermiddag bij het over laden van spiritus, een ontploffing plaats1, waar bij éen machinist eerste klasse en twee ma chinisten Werden gedood, en een machinist, twee stokers ein een arbeider va.n die Werf werden ge wond. De correspondent van de „Daily Chronicle" le Washington verzekert, dat Bacon, de ambas sadeur te Parijs, uit Washington is vertrokken met. de opdracht, de Fransche regecring te pol sen over een algemeen aj-hi trageverrl rag van de zelfde strekking als nu jnet Engeland gesloten zal worden. De fabriek dei' Turksche tabaksregie te Sa- loniki heeft dezer dagen liet bedrijf moeten stop zeiten, daar 400 stripsters en andere arbeid sters wegens niet inwilligen harer looneischen het werk hebben neergelegd, zoodat ook voor do 200 arbeiders, die in de fabriek werkzaam zijn, niets te doen viel, daar zij zonder de voor afgaande werkzaamheden der arbeidsters niri ge. bruikt konden worden. De vrouwen en meisjes willen trachten door Le zetten, dat. hei hoofd bestuur 'haar dezelfde lootien toekent, ais die welke de Konstantinopelsche arbeidsters verdie nen. Te Elswick is gisteren de „Monarch"', de achttiende Èngelsche dreadnought, van stapel ge loop en. Het drijvende oorlogsmonsfer heeft een wa ter verplaatsing van 22.700 ton, dat is nijna 5000 ton meer dan die der eerste dreadnought. Het 'schip is 545 voet Jang en 88.5 voet broed. (Af metingen vari de eerste dreadnought, resp. 490 en 82 voet.) De torens met de groote stukken liggen mid scheeps. De voornaamste bewapening bestaat uit tein stukken van 13.5 duim. Bovendien bezit de „Monarch", drie lanceerbuizen voor 21-duims- torpedö's. De snelheid moet 21 knoopen bedra gen, terwijl' de parsonturbines een arbeidsvermo gen van 2700 paardenkrachten ontwikkelen. De bekende ex-inspecteur Drew heeft he den het smaaitgeiling tegen de „Daily Chroni cle" gewonnen. De jury heeft Drew'cen schade loosstelling van 4800 gulden toegekend'. In een vergadering te Calcutta is besloten den Koning en de Koningin een schitterend wel kom aan te bieden bij hun bezoek aan Indië. Er werd in de vergadering voor f36.000 geteekend. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering op 4 April 1911. 1. Voorziening in de opengevallen plaatsen in Commission. Door het aftreden van den heer J. M. van der Schalk als raadslid moet ook worden benoemd a. een lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis b. een plaatsvervangend lid der Commissie be doeld in art. 175 der Bouwverordening. 15. Adres van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. tot aankoop van Gemeentegrond aan de Nas- saustraat tegen f8.- per M-, met prae-advies van Burgemeester en Wethouders. 16. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen worden: le. de heer J. Kei iing le Groningen. 2e. de heer 11. N. Ter Veen te Am sterdam, Overneming en aanleg verlengde Fabristraat. B. en W. zeggen in 'een schrijven aan den Raad: Door de Bouwmaatschappij „Kortland" wordt ons aangeboden als maximum f3100.— bij te diagen in, den aanleg Van de Verlengde Fabristraat, terwijl tevens gevraagd wordt een reeds ontwor pen dwarsstraat te laten vervallen. De aanleg van de Verlengde Fabristraat werd reeds bij schrijven van 13 December jl. no. 572/11 aanhangig gemaakt, doch moest wegens gebrek aan overeenstemming tusschen de betrokkenen van de agenda gevoeld worden zonder dat het doel bereikt was. W anneei' men rekent dat de helft van de straat, sluitend aan den bouwgrond van „Kortland" en do wederhelft van de straat voor zoover die aan sluit tegen den nieuwen bouw door „Kortland" moet betaald worden, dan is voor die Maatschap pij een bijdrage van f3100.— in de kosten van aanleg voldoende te achten. Wordt verder het straatvlak, dat tegen een ge- mcentostraat aansluit, voor rekening der gemeente genomen en worden voor het overige de begin selen toegepast die ook bij de overneming der Siiagelstratert hebben gegolden, dan zou d)e Ge meente hier ten hoogste f600.— hebben" Lij1 te dragen. r Walt Tiet verzoek om wijziging van het bouw plan betreft, kan reeds nu het raadsbesluit wot-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1