Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Maandag 3 April 1911. 9983. Officieele berichten Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. kostelooze inenting en tierinenting tegen pokken. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Binnenland. Verspreide berichten» ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per «reek 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ST— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Aboimementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- atraat oO en h4 alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel' Joor herhaaldelijk adverteeren wo'rdeu uiterst bit lyke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Brengt by deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de Persor.eele Belasting nos. 2 en 4 dezer gemeente, over het dienstjaar '1911, door den heer directeur der directe belas tingen te Rotterdam op den lsten April 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zynen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemde kohieren voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den April 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Overnachten buiten de kazernes door miliciens b|j opkomst voor herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, dd. '22 Maart j.l., Brengt bij deze ter algemeene kennis: dat door den Minister van Oorlog is bepaald geworden dat aan de verlofgangers van de land weer en aan die van de militie, voor zoover deze laatsten voor de derde (.laatste» maal voor her halingsoefening onder de wapenen komen en be hooren tot de korpsen der Infanterie, der Vesting- Artillerie, het Regiment Genietroepen en het korps Pontonniers, alsmede aan de milicien-ser geanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende zal, voor zoover zij dit zullen verlan gen, kunnen worden vergund, om, wanneer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste oi tydelijke) in of nabij de garni zoensplaats gelegen is, en de vergunning geen aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige af standen, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en"van de oefeningen, o.a tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (Compagnies Comman dant of de als zoodanige optredende officier) zal hebben te bepalen in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt - in aan merking komtzullende van de verleende (en van het eventueel intrekken daarvan) aan den Com mandeerenden Officier moeten kennisgegeven wor den. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aan merking wenschen te komen, moeten daarvan, uiter lijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellyken Chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft buiten de kazerne te mogen overnachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer ver Strekt, dan in gevallen waarin de betrokken Chef dit tengevolge van straf of om andere redenen, Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. noodig mocht achten, terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering ter beoordeeling van den Commandeerenden Officier de gunst kan wor den verleend aan hen, die zich na het hiervoren aangegeven tijdstip (van twee maanden voor de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. Schiedam, den 3den April 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezete nen, dat in den Stads Doele, driemaandelijks en wel op den eersten Vrijdag van elk kwartaal des middags ten 2y3 ure gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 3 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. 39) «Blykbaar, omdat zij gestoord werden. Ik stel my de zaak aldus voor de graaf wilde dien avond zich van het kasteel naar het spoorwegstation begeven. Uit de een of andere ons nog niet be kende reden koos hij het landpad en kwam zoo het huis van juffrouw Walker voorbij. Daarbij verraste hij de moordenaars. Zij vluchtten alvorens het geld te hebben gevonden. De majoraatsheer vervolgde hen. Zij wisten, dat zij verloren waren, als hij hen inhaalde, maakten derhalve rechtsom keert en vielen hem aan. Het is bewezen, dat de majoor een revolver bezit..." «Inderdaad een zeer bezwarend feit 1" «Niet waar? Hij bezit ook een grijs costuum, is groot, gezet en baardeloos." «Zeer verdacht «Ik laat beiden sinds eenige dagen in 'toog houden. Zoodra het mij gelukt, te bewijzen, dat zij in dien bewusten nacht buiten de stad hebben vertoefd, dan is het net klaar en trek ik liet toe dan laat ik beiden in hechtenis nemen." Hempel stond op. «Dat zult u laten, heer commissaris 1" «Waarom SPANJE. Uit Madrid wordt in zake de ministerieele crisis nog gemeld, dat koning Alfonso den minis ter-president Canalejas in zijn ambt wil hand haven. Zijn vertrouwen bij voortduring schenkend aan Canalejas, om de tot hiertoe gevolgde politiek voort te zetten, heeft de koning, den minister president gemachtigd in de samenstelling van het kabinet die wijzigingen te brengen die hij noodig oordeelt. Canalejas heeft gister-ochtend bezoeken gebracht aan de heeren Moret, Romanones en Montero Rios. De voorgestelde wijzigingen zullen slechts de portefeuilles van oorlog en financiën betreffen. PORTUGAL. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de vertegenwoordigers der pers verklaard, dat de algemeene verkiezingen in Mei a. s. zullen plaats vinden. Ook houdt de regeering zich bezig met het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht. Financieelehervormingen zullen binnenkort worden openbaar gemaaktaan de Kamer zal tevens een wetsontwerp worden voorgelegd over de verande ring van het toltarief. CHINA. De „Nowoja Wremja" verneemt uit Peking, dat de voornaamste Ohineesdhe blaiéh van oor deel1 zijn, dal het Russisth-Chineesch conflict, ver van opgelost is door het toegeven van China. Tal van netilge kwesties, als b.v. het grens-vraag- stuk in hel Oeransjan- en het Argoen gebied, blij ven. bestaan. Tegelijkertijd brengen de Chineesehe •hinden het bericht van nieuwe elschen, door Rusland gesteld. Dit zou het recht verlangen, willekeurige punten in Mongolië met troeipen te mogen bezetten, alsook aanspraak maken op de concessie van den zoo belangrijken spoorweg van KaJgan naar Kjachta en op het uitsluitende lec- nuigsprivilege voor Mongolië. De regeering te Peking is nog steeds dermate bezig met krijgs- verslerkingen tegen Rusland, dat zij geen tijd heeft om hare aandacht aan de gröote binnenlandsche woelingen in het zuiden te wijden. Uit Irkoetsk wordt, aan do Nowoja Wremja" geseind, dat velen aldaar woonachtige Russen, uit vrees voor een aanstaanden oorlog; zich schandelijk hebben gedragen. Volgens deze berichten, zouden, zoons van rijke kooplieden zich voor grof geld wissel- wachters- en stokersbaantjes koopen, daar dieze beambten, in geval van oorlog, van weerplicht worden vrijgesteld. Een zoon van een millionnair nam o.a. dienst als bediende in den Siberischen expres-trein. beden Maandag) te Moekden het pestcongres zal openen. De werkzaamheden zullen verscheidene dagen duren Al de afgevaardigden voor het Con gres zijn te Moekden aangekomen. De sNeue f.eu Pesse" zegt te vernemen, dat het officieel bezoek van den koning en den koningin van Bulgarije te Weenen zal plaats hebben vódr bet gebruikelijk vertrek van den keizer naar fschl. Het Hof naar Het Loo. Uit Apeldoorn meldt men aan «L. en V." Het staldepartement van de Koninging zal ver moedelijk reeds den 16 April alhier arriveeren. t Hof wordt den 18en d.a.v. verwacht. MEXICO. De «Kölnische Zeitang" verneemt uit New-York, dat velen in Mexico het aftreden van president Diaz ieder uur verwachten. Zelfs wordt al rond verteld, dat de particuliere secretaris van Diaz, Choussal, naar Duitschland zou vertrekken met kostbaarheden en fondsen van den president. Men behoeft meenen wij vooralsnog niet te veel waarde aan deze en dergelijke geruchten te schenken. «Omdat alles, wat u daar hebt opgelepeld, on zin is van a tot z." »M neer Hempel, ik verzoek u wèl in 't oog te houden, tot wièn u spréékt I" «O, dat weet ik zeer goed...Maar ik herinner Wau.^0nne afspmak> nadat 'ie zaak van Walkei alleen toevertrouwdet I Het was reeds tegen die overeenkomst gehandeld, dat u den majoor, zonder mijn voorkennis, deedt bewaken. Die man is ook voor mij van aanbelang, al is dat dan ook in een geheel anderen zin, dan bij u. Wanneer u op den ingeslagen weg voorgaat, dwarsboomt u regelrecht mijn plannen Die beide sterfgevallen zijn omgeven door een geheim dat ik eerst moet ontsluieren, alvorens ik den moor denaar kan noemen. De majoor kent dat geheim of vermoedt het althans. Wanneer hij wilde spre ken, zou hij dat reeds hebben gedaan. Met geweld is er niets uit hem te krijgen ik kan er°alléén achtei komen door list. of door mij in zijn ver trouwen te dringen. Hij is beslist de moordenaar niet 1 «Dat is uwe meening. De mijne slaat een te genovergestelde richting in." ',1'er 8een sprake van meeningen, maar van feiten. «En juist die spreken voor mijne theorie «Slechts schijnbaar." «Goed. wie is dan de moordenaar? Noem hem «Dat kun ik nog niet «Aha 1 Bolzmann lachte schamper. «Dan moet u mij, als uw superieur, in zekeren zin ook ver- De Bopd van arheidarsvereenigingen van het departement der Seine, heeft een proclamatie tot alle arbeiders gericht, om op 1 Mei. a. s. een groote betooging te organiseeren, als protest tegen de vervolgingen ten gevolge waarvan de voormalige secretaris der vakvéreenigingen te Havre, Durand, naar het bondsbestuur overtuigd is, krankzinnig is geworden. De krijgsraad te Cap Haitien heeft 24 op standelingen ter dood veroordeeld. De consuls hebben geprotesteerd tegen uitvoering van dit barbaarsche vonnis. De koning van Zweden zal den vijfden April naar Nizza vertrekken, teneinde aldaar eenige weken te verblijven voor het officieele bezoek van het Zweedsch koninklijk paar aan het Italiaansche Hof te Rome, dat op 25 April bepaald is. De Koningin bewoont sedert eenige weken hare villa. De Koning zal gedurende zyn reis in Italië ver gezeld zijn van den minister van Binnenlandsche zaken. Tengevolge van een besluit genomen in een vergadering van arbeiders in de textiel-industrie zullen heden (Maandag) 5000 arbeiders in die industrie in Beieren werkzaam, den arbeid staken. Een draad bericht uit Yarosland meldt, dat een brand die 24 uur lang gewoed heeft, een uitgebreid depót van bewerkt hout, in de naby- bijhoid der stad gelegen, in de asch heeft gelegd. De schade wordt op 700,000 roebels begroot. Een nota aan de dagbladen medegedeeld zegt, dat een speciale Chineesehe commissaris Prins Hendrik. De Prins begeeft zich hedennamiddag per auto naar Haarlem, alwaar Z. K. H. met zijn adjudant majoor Jhr. van Suchtelen bij den burgemeester dier gemeente, Jhr. Boreel van Hogelanden, het middagmaal zal gebruiken om daarna het avond concert van de Kon. Zangvereeniging «Zang en Vriendschap" te bezoeken. De tocht naar Boskoop en terug a. s. Woensdag 5 April ter bijwoning der opening van de bloe mententoonstelling wordt eveneens in den automo biel gemaakt. oorloven te doen, wat ik als mijn plicht beschouw. Ik leg u niets in den weg, maar ik iaat mij ook geen spaak in 't wiel steken 1" Hempel stond op en nam zijn hoed. «En ik ben geen machine, die zich blindelings laat besturen. M'neer de commissaris, ik heb de eer u te groeten Dit zeggende verliet hij het bureau. Bolzmann keerde zich kregel om«Als hij zich nog verder wil blameeren in 's hemels naam, daar kan ik niets aan doen. Ten langen leste komt hij toch met hangende pootjes terug en zal dan wel wat minder hoogdravend optreden In den namiddag van dienzelfden dag was de echtgenoote van majoor von Grauenstein alléén thuis. Het dagmeisje was zooeven vertrokken en de oppasser van Walter was op de plaats bezig het paardentuig van zijn heer op te poetsen. Het huisje, waar majoor von Grauenstein woonde, bezat slechts één verdieping en een tuintje vóór aan de straat. Beneden bevatte het twee kamers en de keuken, op de eerste en eenige verdieping drie kamers, waarvan twee werden verhuurd. De derde bewoonde Walter, terwijl zijne ouders gelijkvloers woonden. Eenige passen van dit huisje stond de kazerne, waar Walter zijn dienst vervulde als eerste lui tenant eener bereden artillerie compagnie. Mevrouw was juist bezig met de handschoenen van haren zoon te wasschen. Zij deed dat altijd zelf, daar zij van meening was, dat niemand het Comité voor huldobetooging H.M. do Koningint De vraag werd gedaan, of men eventueel ook wenschte mede werken tot oprichten van een Oranjebond, waarop na eenige besprekingen door deafgevaardigden in beginsel metalgemeene^temmcn werd besloten, onder voorbehoud, dat ieder afge vaardigde dit voorstel in zijn eigen vereeniging te sprake zal brengen, voordat tot de definitieve oprichting zal worden besloten. Daartoe zal eene circulaire, inhoudende het doel van den op te richten bond, aan alle vereenigingen worden toe gezonden, terwijl adhaesiebetuigingeu kunnen worden toegezonden, aan het adres van den heer J. Bouwman, Gerard Doustraat 46, aldaar. Het bestaande comité werd niet ontbonden en het werd verzocht de voorloopige werkzaamheden te willen blijven waarnemen tot later. Alsdan zal een vast bestuur uit de aangesloten vereenigingen worden gekozen. President Fallières komt naar Holland. In den Zaterdag op het Elysée gehouden mi nisterraad deelde president Fallières n- ie, dat hy, gevolg gevende aan de door Koningin Wil- helmina gedane uitnoodiging, in Juli a.s. een be zoek aan Holland zal brengen. Fallières kiest den Zeeweg, én zal te Amster dam aan wal gaan. leder zoo zeer wist te ontzien als zij en de kunst verstond het zoo zacht en lenig te houden. Haar ietwat ziekelijk, vroeg verouderd gezicht, dat nog sporen vertoonde vroeger zeer schoon te zijn geweest, bezat een vermoeide uitdrukking. Van tijd tot tijd onderdrukte zij een zuchtje. De maand liep ten einde en zij berekende en óver legde, hoe zij met de nog aanwezige gelden het zuinigst kon rondkomen. Dat klopte echter al heel slecht. De kamers op de eerste verdieping stonden reeds den geheelen zomer ledig, en er was geen kans ze vóór half September te verhuren. Deze omstandigheid viel voor het huishoudelijk budget zwaar in de schaal. Eindelijk waren de handschoenen gewasschen en mevrouw von Grauenstein wilde juist in een hoek van den tuin tusschen twee achteraf-staande vlierboomen en lijn spannen om ze daarop te, drogen te hangen, toen een bejaard heer op het huis afkwam, een oogenblik er vóór bleef staan, om het van buiten te beschouwen, en toen op den knop der electrische bel drukte, die aan het tuinhek was aangebracht. De gravin droogde schielijk hare handen af, die ondanks al het werk, dat zij verrichtten, blank en slank waren, en begaf zich toen met eenige verlegenheid in 't huis, om den oppasser te roe pen. Zij hoopte heimelijk, dat de vreemdeling niets zou hebben opgemerkt van de bezigheid welke zoo weinig strookte met den stand, dien zij in de maatschappy bekleedde. (Wordt vervolgd). vrycfagtivunu uiciu ncv ootmuc tvto-i uv, nutuo- betooging aan H. M de Koningin, op 6 Maart j.l., een algemeene vergadering, in «Concordia te 's-Gravenhage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1