Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Woensdag 5 April 1911. No. 9985. Officieele bericht Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Tentoonstelling Staten-Generaal. Binnenland. Buitenlandse k Nieuws. abonnementsprijs Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- «traat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau B<(TERSTRAAT ÖOi PRIJS DEB ADVERTENTIëNj Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van Bewijsnummer Elke regel daarboven 16 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 26 cent per regel] Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil igke overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. fill. INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien de mededeeling van de Commissie voor Vaccinatie te Schiedam, dat zij voorloopig weke- lfjks gelegenheid zal geven tot inenting met animale vaccine, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging, in den Doele alhier, aan te vangen den 7den April a.s., iederen Vrijdag middag van 2 tot 2t/2 uur tegen betaling en van '2i/j tot 3 uur kosteloos gelegenheid zal be staan tot inenting en lierinenting tegen pokken met animale vaccine. Schiedam, den 5den April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SiCKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12, le lid der Drankwet, bren gen, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van L. MEULSTEE, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlokaliteit van het pand Korte Achterweg no. 21 en herinneren, dat binnen 2 weken na daao bekendmaking tegen liet verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van H li. ROLLING, om verguu- ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan tor plaatse van verkoop in het benedenvoorgedeelte van het pand Broersvest no. 47 en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van de ver- gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. der TEEKENINGEN van de BURGER-AVONDSCHOOL SCHIEDAM. neil. te Whitefield een belangrijke redevoering ovör de arbitrage. Na er op te hebben gewezen, dat de rede van den Duitschiem rijkskanselier niet van een zekere iron ié ontbloot wdü, die eigenlijk niet te pas kwam waar het zulk een ernstige zaak geldt, verklaarde Birrell, dat arbitrage-ver dragen niet altijd in staat zijn conflicten tusschen do betrokken partijen te vermijden, maar dat ze in elk geval het bewijs leveren van den goeden wil van beide. Het verdrag, dat tusschen Engeland e|üi Amerika tot stand zal komen, roert de kwes tie der ontwapening niet aan, doch heeft deze laatste stilzwijgend ten doel. Spreker zei-de, zich geen tijdvak te herinneren, waarop het denkbeeld van een oorlog niet door alle klassen werd' aan vaard. Hij hoopt dan ook, dat dit spoedig- moge veranderen en dat er eten oogenblik zal komen, waarop een Engelschman met denzelfden afschuw er aan zal denken een Duitscher alö een Ameri- kaan te dooden. DUITSCHLAND. Kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keu len, hoeil bekend gemaakt aan zijn geestelijkheid, dat zekere priester, die meerdere jaren de gas- vrijheid van zijn diocees genoot, door hem is uilg-enoodigd, het bisdom zoo spoedig mogelijk te verlaten. Bedoeld is dr. Kauimann, uitgever van de „Apo logetische Rundschau". Als reden wordt door Z.Em. medegedeeld, dat bedoelde priester naar Rome is geweest en na zijn terugkeer niededeelingen verspreidde, die ver- aartsbisschoppelijk gezag verzwakten. FRANKRIJK. In de Kamervergadering van gisteren diende de afgevaardigde Le Favre een voorstel1 in om de geh-eete wetgeving betreffende de begrenzing der diverse wijngebieden maar af te schaffen. Hij vroeg de prioriteit voor de behandeling van zijn voorstel, dat hij- in een lange redevoe ring motiveerde o. a. door er op te wijden, dat de-ze begrenzing eigenlijk in strijd was met de vrijheid van handel en dat het be-ter was op den bodem van hel alge-meene recht terug' te keere-n, waar wel middelen zouden zjm te vin den om bepaalde producten tegen namaak te beschermen. Jaurès stelde daarop voor de debatten over de begrenzing der wijn districten voorloopig op te schorten en het voorstel Le Favre naar de landbouweommissi© te verwijzen. Zoowel de pre mier Momis als de voorzitter dezer landbouw- c om missie Clemente], steunden het voorstel van Jaurès. Met 323 tegen 228 stemmen werd het voorstel- Jaurès aangenomen en Le Favre's voorstel naar de laudbouwcomniissie uit de Kamer verwezen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 April. Voorzitter: Mr. W. K. F. P, Graaf Van B y 1 a n d t. Regeling van werkzaamheden. Na voorlezing der ingekomen stukken wordt op voorstel des Voorzitters besloten, eenige kleine wetsontwerpen toe te voegen aan de agen da voor het onderzoek van wetsvoorstellen in de afdeelingen, terwijl de eindstemming over het w.o. tot wijziging der Arbeidswet, die aanvanke lijk was bepaald op morgenmiddag 3tyg uur, in overleg met den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, den heer Talraa, wordt vastge steld op morgenvoormiddag 11 uur, in verband met 's Ministers voorgenomen reis naar de bloe mententoonstelling te Boskoop. Daarna wordt de vergadering gesloten. Deze Tentoonstelling zal gehouden worden op Maandag IU en Dinsdug II April a.s., 's avonds 7 uur, in het gebouw der Ambachtsschool en is toegankelijk voor iederen belangstellende. De Directeur, HINGMAN. ENGELAND - Die Engelsche minister van binn-enlandsche zaken overweegt, naar aanleiding van het ge beurde to Hounds-ditch, maatregel-en om h-et be zit van vuurwapenen hier te lande te controlee ren en te beperken. De handel in vuurwapenen is hier u.l'. in de laatste tijden zeer toegenomen. Koopers van vuurwapenen zouden voortaan een pond per jaar moeten betalen voor haf recht om ze te kunnen knopen. Ontduikers zouden ge vangenisstraf kunnen oploo-pen. Voor leger en poli tie geldt deze xnaa tregel niet, die, daar hij de han delaars in wapenen natuurlijk sterk treft, naar me» verwacht, bij dezen en bij de talTooze schiet- ctabs een fel verzetzal ontmoaten. Zondag hield de minister voor Ierland, Bir- PORTUGAL. De Porlugeesche Minister van Buiten-landsche Zaken heelt, verklaard, dat die voo-rl'o-opige regee ring roods met het D-uitsche- Ministerie van Bui- tenlandyehe Zaken in onderhandeling is getreden om het geschil betreffende de eigendommen van de Duitsche ordesgeestelijken te beslechten. De Porlugeesche regeering heeft aan die te Berlijn de mededeeling gedaan, dat de personen, die tegenover de regeering aanspraak maken -op h-et teruggeven van hunne goederen, hunne vor deringen bij het Ministerie moe-ten indienen; on middellijk na de beslissing over de toedracht der zaak zullen dan de eigendommen worden terug geschonken. Deze verklaring van de Portugeesche rcigeering is zécr waarschijnlijk een gevolg' van de mededeelingen in de pers, waarin duidelijk de ontevredenheid1 van.de D-uitsche regeering over het optreden van het republikeinsc'h kabinet in deze kwestie werd te kennen gegeven. AMERIKA. De buiten-gewone zitting van het nieuwe Con gres, die door Taft is bijeengeroepen voor' be handeling van het wetsontwerp, betreffende de wcdeikeerig'heidsovea'oeukomst met Canada, is he den geopend. Champ Clark (democraat) is tot voorzitter ge kozen. De peat in Indië. De correspondent van de „N. R. Crt." te Batavia seinde gister: Volgens een rapport van dr. De Vogel zjjn er sedert Februari in het geheel 118 gevallen van pest voorgekomen, waarvan 82 den dood: tenge volge hadden. Gisteren zijn 13 gevallen gecon stateerd, waarvan 7 doodelijk. De ziekte is geïdealiseerd in de bergstreken. De wegen daarheen zijn afgesloten. le Bodj-onegoro heeft zich een geval voor gedaan bij oen uit Batoe afkomstig Europeesc'h meisje. lot dusver is het Dactenoio-giscn rapport van dr. De Haan nog niet verschenen. Door een der groote handelshuizen te Amster dam werd op aanvraag uit Ned.-Indic het vol gende telegraph is ch antwoord -ontvangen: De builenpest komt in een niet kwaad aardige» vorm voor. Het bericht is juist, doch wij zij» van meening, dat er geen reden voor bezorgdheid bestaat. (Tel.) E-en der medewerkers van het „HM." had een onderhoud met. prof. C. Eykman, hoogleeraar in de hygiëne te Utrecht, over het pestgevaar in Indië. Wij ontleenen daaraan het volgende: Welke maatregelen de Indische regeering zal nemen is moeilijk te zeggen. Men kan er echter zeker van zijn, dat men in Indië geheel voorbe reid is. Het was hekend, dat Indië steeds door pest bedreigd werd. Elders heeft men weieens een beginnenden pesthaard met succes bestre den door de streek geheel b.v. met een militair cordon te isoleeren. Uitroeien der ratten in een bepaalde streek zou theoretisch misschien wel bet beste middel zijn. Maar praktisch (het is o.a. in E-ngelsch-Indic en Japan gepoogd) is dSt niet te bereiken. Die grootst© vijand van de ratten is de pestbacil zelf, maar zelfs door rattenpest worden de ratten niet uitgeroeid. Europeanen hebben dit heeft de ondervin ding in Engelsch-Indië in ruime mate geleerd minder kanis geïnfecteerd te worden dan inlanders. Dit schijnt alleen aan de meer zindelijke levens- wijez, moer zindelijke woningen enz. toegeschre ven te moeten worden. Sinds 1896 zijn in En- gefech-Indië slechts enkele honderden Europea nen aan pest gestorven, terwijl naar schatting tien millioen inlanders daaraan zijn bezweken. Voor Europa m speciaal voor ons land is geen groot gevaar te duchten. Het ontrafcten der schepen in gevallen, waar zulks noodig is, sChjjnt het beste middel te zijd om een invasie der pest tegen te gaan. Worden havetaplaatsen in Indië door pest besmet, dan zal moge]ijk de scheepvaart in Indië zelf door de quarantaine-maatregelen last daarvan andervin- dein. Schepen uit een besmette Indische haven in Europa aankomende zullen echter alleen dan oponthoud hebben, wanneer pestlijders of pest zieke ratten aanwezig zijn. Het feit, dat de pestepidemie pas na ongeveer z-es weken gewoed te hebben herkend is, lijkt den leek vreemd. Maar het komt herhaaldelijk voor, dat in het begin een er epidemie de gevallen geheel atypisch verloop©», zoodat de herkenning' van den waren aard der ziekte aanvankelijk on mogelijk is. Lezing ten Hove. De zeer belangrijke voordracht, welke de heer Lorentz -gisterenavond ten Paieize hield o-ver zijn tocht naar het Sneeuwgebergte op het eiland Nieuw-Guinea, werd, behalve door H. M. de Ko. ningin -en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, bijgewoond door een beperkt aantal geno-odigden, dames en heeren, behoorende tot het. Hof en verder meerendeels tot hen, die een deel van hun leven in Indië hebben doorgebracht. De Minister van Oorlog. De minister van Oorlog, de heer Colijn, heeft heden Den Haag verlaten, vergezeld van zijn adjudant, om de Stelling van Den Helder in o ogenschouw te nemen. Vrijdag en Zaterdag zal de minister de Stel ling van Amsterdam bezoeken. Bij eerstbedoeld bezoek was dè heer Colijn vergezeld door generaal Snijders, chef van den Generaion Staf. Bij het bezoek aan de Stelling van Amsterdam, zal' de commandant dier Stel ling, generaal Van Nooten, den minister ver gezellen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Binnen een maand na dagteekening! van de benoeming van baron Sweerts tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zullen de Staten van Zuid-Holland in buitengewone ver gadering worden bijeengeroepen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in welke vergade ring mede zal worden overgegaan tot benoeming van een lid van Gedep. Staten, ter vervanging van den heer Krap, wegens zijn benoeming tot lid van de Algemeen© Rekenkamer. Het bezoek van Pres. Fallières. De „Tel. meldt uit Parijs, dat de datum van h-et bezoek van president Fallières aan Amster dam zal vallen tusschen 2 en 10 Juli. Nederland en Zwitserland. D© Zwitsersche Stenden raad heeft het tractaat met Nederland, betreffende wederkeerige overne ming van armlastige onderdanen, goedgekeurd. Mexicaaireche missie. H. M. de Koningin ontvangt Zaterdag in bij- zonder gehoor een buitengewone missie van die» president van Mexico, ter dankbetuiging voor die zending van onzen gezant te Londen bij de jongste nationale feesten. Na de audiëntie wordt het hoofd der zending, de heer Gamb-oa, afzon derlijk door II. M. ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als Mexicaansch gezant. Ter eere van de- missie zal een gala-diner ten Hove worden gegeven. Voorlichting Militie wet. De Haagsche correspondent van „De St." schrijft Met het oog op de groote nationale beling en het voor velen ook zoo groote persoonlijke belang, dat bij de zaak der Milïtievvet betrok ken is, heeft men h-et in Den Haag, nu de be- handeling der wet een aanvang neemt, ter rech- teizijde wensehelïjk geacht, een vergadering te beleggen, waarin 't recbtsche publiek wordt voor gelicht omtrent de strekking en beleekenis der Militiewet-Colij'n in haar 'historisch verband, en omtrent hetgeen met de wet min of meer recht streeks samenhangt. Tot hot geven dezer voor lichting heeft zich, naar ik verneem, welwillend bereid verklaard de kapitein der infanterie, de beer jhr. Storm van 's-Gravemzande, die daartoe in de laatste week van April in een vergadering alhier zal optreden. Het mag wel gevraagd wor de» of het niet wensoheljjk zou zijn, indien dit Haagsche voorbeeld elders weid nagevolgd. Vlissingen- Folkestone. Reuter seint ons dd. gisteren uit Londen Er bestond groote belangstelling voor de proef vaart van den nieuwen dienst Vlissingen Folkestone, welke gister werd gebracht. De »Mecklenburg" kwam te Folkestone precies op den geschatten tijd om 4.30 uur aan, na 11 40 uur Vlissingen verlaten te hebben. De proef wordt als uitstekend geslaagd be schouwd. voanaig traotówn cuiAon- i. I- 'i Uin -.1 p.n An Ra!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1