Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 6 April 1911. No. 9986, Qfflcieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Sta ten-Generaal. De man in 't grijs. Verspreide berichte Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschiet dageijjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en tost voor Schiedam per 3 maanden f 1.85, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. tf i5 PRUS DER ADVEBTENTIëNi Van 16 regels /0.92 met inbegrip van oewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel] ~Toor berbaaldelgk advettferen worden uiterst bil Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer. 85. Pnsthim no sta Burgemeester en Wethouders van Schiedamj brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den Raad dier gemeente in zijnopen- bare vergadering van den 4den April j.l., zijn benoemd in de Raads-Commissie a. tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de begrooting en de reke ning en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven, ingevolge de artt. 203 en 219 der gemeentewet, door Burge meester en Wethouders aan den raad aan geboden, en ten aanzien van de begroo tingen en rekeningen bij art. 148 dier wet bedoeld, tot voorzitter, de heer Mr. W. H. JANSEN, tot leden, de heeren B. W. DE JONG en B. A. J. W1TTKAMPF b. tot het herzien van alle plaatselijke belas tingen, de rechten, loonen en anderen gel den, in art. 238 der gemeentewet bedoeld, daaronder begrepen wanneer deze Commissie optreedt als vaste raadscommissie, belast met htt onderzoeken der bezwaarschriften over hunnen aanslag iu de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, tot plaatsvervangend lid, de heer F. J. SMIT c. tot het ontwerpen der verordeningen, tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, ter voldoening aan art. 177 der gemeentewet en ter voorbereiding van hetgeen bij art 178 dier wet is bevolen, tot lid, de heer B. W, DE JONG; d. belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding der gemeente, tot lid, de heer D. BIS Jz. c. bedoeld bij art. 175 der Bouwverordening, tot plaatsvervangend lid, de heer O. HOUTMAN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. BELGIë. Mei 78 tegen 48 stemmen en 10 blanco is doer de Belgische Kamer een ontwerp aangenomen, waarin aan afstammelingen van Limburgers en Luxemimrgers de Belgische nationaliteit, die zij bij de Verdragen van 1839 hebben verloren, wordt teruggeschonken. Art. 1 van de wet geeft kinde ren en afstammelingen van Limburgers en Luxem burgers het recht om binnen 2 (jaar de Belgische nationaliteit op te eischten ook wanneer hun ouders bun fi'omicilie niet naar België hebben verplaatst om te profiteeren van art. 1 van dje wet van! 4 Jhni 1839. De liberaal Mechelynck is van meening, dat het wetsontwerp een politieke strekking heeft, omdat het beoogt 250 nieuwe kiezers aan te brengen. De minister van justitie zegt, dat het ont werp niets politieks heeft en bedoelt de bes trip ding van talrijke acten van civielen staat, die door de duisterheid van de vigeerende wet mo gelijk is, te beletten. Het is onjuist, dat de Nederlandsche regteeiring de wettigheid van zekere besluiten der Belgische regeering zou hebben bestreden of vertoogen zou hebben ingediend. Mechelynck herinnert aan de regelen van in ternationale hoffelijkheid en noemt het ongehoord', dat de Belgische nationaliteit zal worden toe- gekend aan een iedier, die zich in België zal komen vestigen en dat zonder eenige voorwaarde, uitsluitend omdat 70 jaar geleden een zijner voor vaderen een gebied bewoonde, dat is afgestaan. Het wetsontwerp bepaalt verder nog, dat een neder die de Belgische nationaliteit heeft verloren door niet de vereischte of een onvoldoende of ongeldige verklaring af te leggen, deze nationali teit weer zal kunnen terugkrijgen door binnen den voorgeschreven tijd aan die voorgeschreven iormaliteiten te voldoen. ITALIë. De Euitsche kroonprins en kroonprinses kwa men gister om 1.20 te Rome aan, waar zij op het station werden ontvangen door den koning, de koningin, de ministers, alle autoriteiten en het personeel van de Duitsch© legatie. De soe vereinen en de prins en prinses omarmden elkan der zeer hartelijk. De burgemeester begroette de prins en prinses. Daarna vertrok de stoet naar het. Quirinaal, te midden van de toejuichingen der menigte. De „Köln. Volkszeitung" verneemt dat pa ter Ehrle S. J. de wereldvermaarde prefect der Vaticaansch© bibliotheek wegens zijn hoogen leef tijd hij' is 70 jaar in den aanstaanden herfst zal aftreden en dat Mgr. Ratti, de prefect der Ambrosiaansche bibliotheek te Milaan, hem vermoedelijk zal opvolgen. geldoft desondanks niet aan ernstig© verwikke lingen lusschen Turkije en Montenegro, aangezien Montenegro tegenwoordig belang heeft bij den vrede en ook vrede verlangt. AMERIKA. In verschillende Ameiikaansche kringen gaan stemmen op tegen het slüiten van een univer seel© arbi trage-overeenkomst met Engeland, om dat de Vereenigde Staten daardoor in groote moeilijkheden kunnen komen. Om dit aan te too- toen, wijst men op het Engélisch-Japansch ver bond, in welks voorwaarden de clausule voor komt, dat Engcuand Japan in een oorlog zal moeten bijstaan. Deze clausule van het verdrag van 12 Augustus 1905, dat voor den tijd van 10 jaren gesloten is, luidt: „Wanneer tengevolge van een niet uitgedaagden aanval1 van eenige mogend heid of combinatie een der beide partijen (Japan en Engeland) in een oorlog gewikkeld wordt, dan zal de andere partij den bondgenoot terstond te hulp komen en met hem den oorlog gemeen schappelijk voeren." Wanneer dus een oorlog zou uitbreken tusschen Amerika ein Japan, zou Enge land ver])licht kunnen zijn Japan tegen Amerika bij te staan. Bovendien bepaalt een andere clausule van het verdrag van 1905, dat geen van beide partijen zonder de andere te raadplegen, overeenkomsten mag sluiten, waardoor een clausule van hst ver drag krachteloos zou worden gemaakt. De „Washington Star", een invloedrijk blad, wijst er op, dat een arbitxageveadrag met Duitsch- land voor Amerika veel voordeeliger zou zijn, omdat Fuitschland geen andere verbintenissen heeft, zooals Engeland met Japan, en bovendien zekere voordeden kan aanbieden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 5 April. De Eerste Kamer hield gistermiddag om twee uur vergadering. De heer Van den Biezen bracht rapport uit over verschillende bij de Kamer ingekomen adressen, betreffende den totalisator en het book makers-verbod bij paardewedrennen. Ze worden ter griffie gedeponeerd. Goedgekeurd werden verschillende kleinere ont werpen, waaronder die betreffende de ontbinding van het kantongerecht te Berlikum en het geven van renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg Zwolle—Blokzijl. Daarna werd de vergadering verdaagd tot na dere bijeenroeping. 41) b Vaar wel, vader 1 En moeht hy van daag ko men... zeg hem dan... zeg hem alles... en dat ik altoos van hem zal houden, al kunnen wij ook elkander niet toebehooren..." Zij deed een paar schreden naar de deur, waarvoor reeds het rijtuig stond, dat haar naar het spoorwegstation moest brengen. De houtvester gaf geen antwoord. Met vaalbleek gelaat en saam- geknepen oogen stond hij roerloos midden in het vertrek. Toen keerde Lore zich nog eenmaal om en wierp zich, plotseling in schreien uitbarstend, aan zijn borst. bO pa, het valt my zoo ijselijk zwaar... I Alsof ik ga sterven I... Nooit weder kan het leven hel der voor mij schijnen Buiten zich zeiven en trillend schreide zij in stilte, zoodat heur jeugdig lichaam sidderde gelijk een berkenknopje, als de wind er overheenstrijkt. Met een diepen zucht streek de boschwachter met de linkerhand over zijn voorhoofd, terwijl zijn rechter Lore stevig tegen zich aan drukte. Nooit had hy zyn overleden vrouw zóó zeer gemist, als op dit oogen blik. TURKIJë. Naar dt „Morning Post" uit Athene verneemt, melden berichten uit Sminia dat het boycott, door het Jomg-Turksch© comité te Konstantinopel tegen do Grieken verordend, in scherpte toe neemt. Het boycott strekt zich. uit tot allen, die met of voor Grieken handelen. Bij' geschrifte, in vier talen verspreid, worden de Mohamedanen opgeroepen tot een boycott tegiein de Joden, dïc openlijk of heimelijk den verkoop van Grieksche waren bevorderen. De Turfcsehe gouverneur, wiens fcusschenkomst is ingeroepen, zegt, dat hij mach teloos is. Gewapende lieden hebben 's nachts in den omtrek olijfgaardten die aan Grieken beboo- ren, verbrand. Naar de „Times" uit Konstantinopel verneemt, heett de Turksdre regeering aan de Montenegrijm schel een krachtige vermaning gezonden om geen bijstand te verl'eeneu aan de Albaneesdie oproer lingen. De diplomatieke wereld te Konstantinopel ,«vn Maar daar werd hy eensklaps bezield door ge weldige kracht. Dat kmd daar bezat op de wereld mets anders meer dan hem Wie zou het opbeu ren, als hy in gebreke bleef? Zóó hulpeloos en zwak mocht hy haar niet laten vertrekken Zonder een woord te zeggen, geleidde hij haar door de achterdeur naar het bosch onder denne- boornen nog bepareld met dauwdroppels en door hoog opgaande beuken, welks toppen zich welfden tot een reusachtigen dom. Daar, waar de beuken wat minder dicht op eenstonden en tegen steil afhellende rotsen zich een bank bevond op mosachtigen grond, van waar men een verren blik kon slaan op de dalen droo- merig zich badend in den zonneschijn, tot aan de wild en woest zich grillig opstapelende bergen, die in den blauwen aether schenen te verdwijnen, bleef hij staan en trok zyn kind naast zich op de bank. »Lore," zeide hij weekhartig, shier heb ik dik wijls hand in hand met je moeder gezeten, en wij dankten God in stilte voor al de pracht en heerlijkheid rondom ons, welke Hy ons schonk, als het ware tot een lijst om ons groot geluk. sEn toen je lieve moeder overleden was en ik dacht, dat nu alles uit was en het leven zoo al leen niet meer kon verdragen, toen dwaalde ik dagen achtereen in bosch en bergkloof rond, be zield door woeste, nare gedachten. »Lore, hoor je mij »Ja, papa sOp zekeren dag Lore, let wel op zat ik Uit Shanghai wordt gemeld, dat aldaar de Amerikaansche zendeling Murray, lid der mis sie te Tsi-nan-foe, den 28sten der vorige maand ta de nabijheid van laatstgenoemde plaats is aangevallen en zwaar gewond. Door een van regeeringswege uitgezonden escorte werd' hij! naar het gebouw der missie vervoerd. De aanvallers werden niet gearresteerd. De ambtenaren te Tsi- nan-foe maken zich zeer ongerust over dit inci dent. In antwoord op een memorie van den Chi neeschen minister van Oorlog, Yin-Ts'iang, die, zooafs man weet, steeds tot vijandelijkheden te gonover Rusland heeft aangespoord, is een speci aal edict uitgevaardigd, waarbij aan. den regent het opperbevel wordt opgedragen over dte Chi neesche strijdmacht en het leger ©r aan wordt herinnerd, dat de Mandsjoe's China hebben ver oveid en zich in dat land hebben weten te handhaven, dank zij hun sterk leger. Alleen daar door zal' China de plaats kunnen blijVen inne men, die 'het thans bekleedt. Een dagorder in denzelfden geest is aan de troepen voorgelezen- wederom hier alleen, zonder het te weten voor de eerste maal alléénHet was in 't voorjaar. De beuken bloeiden en de beekjes in het dal mur melden zoo vroolijk, alsof er niets gebeurd was, en de vogels zongen om mij heen hun feestelijken bruiloftszang, gelijk ieder jaar. »Toen bekroop mij een eigenaardig gevoel. Ik weet niet hoe ik dat moet beschrijven, Lore... Op eens kwam mijn romp mij heel klein en nietig voor, gelijk het grashalmpje aan mijne voeten, dat slechts een onbeduidend deel is van het on metelijk groot heelal en dat voortbloeit in den zonneschyn, al vertrapt mijn voet ook duizenden van zijns gelijken naast hetzelve. »En nederig dacht ikWie ben ik, dat ik het zou wagen my te verzetten tegen God, omdat mijn dierbare vrouw mij moest ontvallen Bloeit en straalt heel deze zonnige wereld dan tevergeefs voor mij Is het geen zonde, mijne ziel daarvoor in ijverzuchtige smart te sluiten? ?En toen daalde er een wonderbare kalmte in mijn gemoed. Het gouden zonnelicht omving uiij met zijne stralen en de adem der bosschen droogde mijne tranen. Het scheen mij toe, als Waren er eensklaps duizenden wonderen om mij heen. welke ik vroeger niet had opgemerkt... en I ik boog mij deemoedig voor God, die geen ster- I veling een zwaarderen last oplegt, dan hij in staat is te dragen. »Toen begaf ik mij naar huis, en voor de eerste maal, toen ik daarna in je oogen keek. Lore, be- i sefte ik, dat ik niet alléén was. Ik weet niet, of TWEEDE kamer Zitting van Woensdag 5 April. Aan de orde was de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet waarin, zooals met weet, nog enkele kleine formeele wijzi gingen zijn gebracht door de regeering. De heer Van Idsinga verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat hij als hoofdgrief teven het ontwerp heeft, dat er een nieuw beginsel, nl strafbaarstelling in zekere gevallen van het doen vei richten van arbeid in voorkomt, en waarop reeds door den neer Luefl' de aandacht was ge vestigd heer Tydeman verklaarde dat de vrij liberalen, ofschoon door de verschillende amende menten belangrijke wijzigingen in de wet zijn gebracht, zullen voorstemmen, omdat verschillen de andere bepalingen sympathiek zijn en het ontwerp door internationale verplichtingen nood zakelijk is gemaakt. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 82 tegen 1 stem. die van den heer v. Idsinga. Be V oo r z 111 e r gaf daarna een overzicht van zyn voornemens omtrent het werkplan. Het is de bedoeling om, na afloop van paasehreces, behalve de nog met afgedane wetsontwerpen aan de lijst der in de openbare zitting te behandelen ontwerpen toe te voegen de bakkerswet de wet betreffende het steenhouwersbedrijf eeuige conclusies en eenige moties van de heeren Ter Laan en Helsdingen (salarisregeling van de ambtenaren). Voorts om voor afdeelingsonderzoek aan te wijzen de stukadoorswet, het ontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak het ontwerp tot •wijziging de beroepswet Voorts dat zal getracht worden nog voor het zomerreces de nieuwe tarief- wet voor afdeelingsonderzoek aan te wijzen. De Kamer ging hierop tot nadere bijeenroepine uiteen. r 6 De bloemententoonstelling te Boskoop. {Vervolg.) Nader seint onze bijzondere correspondent Voorts voerde het woord minister Talma. Spr. acht voor het bedrijf van groot nu een kra itige vereeniging en wenseht de pomologische vereeni- ging daarom geluk bij haar 50-jarig bestaan. Dat zij moge bijdragen Boskoop's tuinhouw tot bloei te brengen. Spreker gaat uitvoerig na de beteekenis van je mij goed begrepen hebt, mijn kind... ook jou heeft het lot veel ontnomen, maar God heeft je toch ook éen troost gelaten... zie om je heen, Loie, doe je ziel wagewijd open... waarheen je den blik wendt, omstrengelt een overschoone moeder je met stralende armenEn naast je zit je oude vader, die alle smarten met je deelt en je gaarne den vrede zijner ziel zou willen geven..." Hij zweeg. Er blonk in zijne oogen een glans, welke Lore niet te voren op dat eenvoudige ge laat had gezien. Hare tranen hadden opgehouden te vloeienzij boog zich over hem en kuste zón verweerde, bruine hand met eerbied. sik dank u, papa. Ja ik heb u begrepen!" Toen stond zij op. Laten wij gaan. Het is hoog tijd. Ik zou niet graag willen, dat Herbert kwam, eer ik weg was, ofschoon, ik mij nü kalm en bedaard gevoel." Zij gingen naar de houtvesterij terug. En toen vertrok Lore Steinbrech naar eene tante in 't lage land, de eenige kinderlooze zuster barer moeder. Steinbrech, die nog heden zijn betrekking wilde opzeggen, zou haar volgen, zoodra er een plaats vervanger voor hem gevonden was. De gravin zat in haar boudoir en ontving het dagelijksch verslag van haren rentmeester, toen Steinbrech de houtvester zich bij haar liet aan dienen. Daar er nog geen officiëele verklaring van het overlijden van den majoraatsheer was ver schenen, voerde zij voorloopig het bevel op Grane- negg, in naam van den verdwenene. {Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1