Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste "Jaar «:an Vrijda No. 9987. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETO N De man in t grijs. K e ii li i s g e y i n g. Openstelling Muséum. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide feerlclUc ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.36, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaai Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12, le lid der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij ben een verzoek is ingekomen van MAARTJE VER VEEN, wed. van J. C. van Rossen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de be- nedenlokaiiteit van het pand Hoofdstraat 133 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 3 April 1911. Burgemeester en Wetho-uders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKEN GA Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan Ch. Bienbar te Rotterdam en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener veriiualery in het pand staande aan de Westvest no. 31kadaster Sectie C no. 9(39, met een stoommachine van 20 P K. en een stoom ketel van 24 M2 verwarmingsoppervlak. Schiedam, 6 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Directie dei „Neder- landsche Kettinglabriek" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek aan de Willem-kade no. 23/25, kadaster Sectie L no. 1822. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 20 April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur 42) Het duurde een geruimen tijd, alvorens Stein- brech werd toegelaten Toen hij binnentrad gleed de blik der gravin koel en van uit de hoogte over zijn figuur en de toon, waarop zij zijn groet beantwoordde, klonk alles behalve vriendelijk. »Het is mij aangenaam, dat gy gekomen ziit, Steinbrech," zeide zij en keek hem met hare scherpe, grijze oogen strak aan „Ik heb inden laatsten tijd 't een en ander opgemerkt, dat mij ontevreden maakte over uw activiteit... mijn arme man zaliger was, helaas, wat al te toege vend... ook gunde hij zich nooit den tijd, u over uw plichtverzuim te onderhouden..." Steinbrech keek kalm in het steenen gelaat vóór hem, toen zeide hij met een nauw merk baar glimlachje, als begreep hij hare toespelling maar al te wel„Zou mevrouw de gravin zoo goed willen zijn, mij te zeggen, wat ik mis dreven heb ,0..." er kwam een lichte trek van verlegen- beid op haar koud gelaat, „ik wil liever niet in bijzonderheden treden. Gelieve het op te vatten als... ©en waarschuwing." of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. PRIJS DER ADVJERTENTIëNi Van 1 6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per i*gel] Foor herhaaldelgk advertteren wo'rden uiterst bil Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoek is ingekomen van A F. MUONEN, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden voorgedeelte van het pand Westvest 29; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 7 April 1911. Burgemeester p.n Wethouders voornoen»/. M. L. HONNERLAGE GRETE, I)e Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat op 2en Paaschdag en 2en Pinksterdag het Museum voor het publiek zal zijn opengesteld van des namid dags 2 tot 4 uur, tegen betaling van 10 cent per persoon. Schiedam, 7 April 1911. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA BELGIë. De Koning en de Koningin aan België zijn Woensdag te Cairo aangekomen. Zij werden ver welkomd door den Khedive, die hun een banket aanbood. Onze vorsten zullen Egypte verlaten aan boord van een Duitsche stoomboot, die te Napels aan legt. De Koningin zal daar aan wal stappen, om n»g eenige dagen in Italië te verblijven, terwijl de Koning voortreist om langs Southampton naar België terug te keeren. Z. M. zal dus te Antwerpen aan wal stappen. (Hbld. v. Antw.) FRANKRIJK. In den Franschen Senaat was gister aan de orde in een interpellatie-Gaudin ever de buiten- landsche politiek en den toestand der diplomatieke betrekkingen. Gaudin betreurde het, dat Cruppi minister van buitenlandsche zaken is geworden en hekelde het „0 zoo 1" De glimlach op de lippen van den houtvester trad duidelijker te voorschijn. „Wan neer dat het geval is. mag ik des te eerder hopen, dat mevrouw de gravin mijn huidig verzoek met zal afslaan Ik kom hier. om u mijn ontslag te verzoeken, en zou mijn betrek king zoo spoedig mogelijk willen verlaten." De gravin maakte een gebaar van verrassing. Omust en wmiliouwen weerspiegelden zich op haar gelaat Toen vroeg zij kortafWat noopt u daartoe, Steinbrech „Familiebetrekkingen, mevrouw. De lucht alhier bekomt mijne dochter niet goed meer." Zij haalde meer verruimd adem „Ja, maar., dan behoeft toch gij niet te ver trekken... het zou kunnen volstaan, als...' „Neen. mevrouw de gravin, dat zou niet kun nen volstaan. Ook wil ik mij op den duur niet scheiden van mijn eenjg kind." Weder weerspiegelde zich onrust en wan trouwen in den blik der gravin en nu no^ ster ker dan zooeven. Zij stond op, trad een stap' nader en boorde letterlijk haren blik in de op haar gerichte oogen van den houtvester. „Laten wij openhartig tegenover elkander zijn - u wil de handen vrij hebben, niet waar Steinbrech deinsde ontsteld terug. „Daarvoor beware mij Onze Lieve Heer Heel mijn leven ben ik eerlijk en rondborstig ge weest..." „En toch hebt gij de zaak begunstigdviel de gravin hem in de rede „Al schynt het, dat republikeinsche regime. Hij had het ook over de ontmoeting van Garnbetta met Dónnersmarck en zegt, dat Gambetta zich toen niet op een vader landslievend standpunt heeft gesteld. De voorzitter protesteerde Gaudin sprak vervolgens over den invloed van Duitschland in verschillende landen. In Nederland, in de kwestie van het fort bij Vlissingen, vindt men Duitschlands invloed, zeide GaudinBelgië en Zwitserland werden meege sleept in de Duitsche aEincreisungspolitiek." Gaudin vroeg, of er een Fransch-Engelsche mil taire overeenkomst bestaat. Het kan niet ont kend worden, dat de houding vdn Rusland gewy- zigd is. De Fransche buitenlandsche politiek is een onophoudelijk afstand doen. Senator Lamarrelle betoogde, dat tegenwoordig te Konstantinopel over het wereld evenwicht der toekomst wordt beslist. Engeland heeft de partij verloren, en 't aanvaardde de nederlaag. Duitsch land wil de Perzische Golf bereiken. Spr. vroeg hoe het met de triple entente is gesteld en zegt, dat Rusland en Duitschland verbonden zijn tegen Engeland. Hoe staat het met het Fransch-Russi- sche bondgenootschap, na de ontmoeting te Pots dam Duitschland heeft zijn kracht getoond bij de kwestie van het fort bij Vlissingen. Spr. onder zoekt de mogelijkheid van een aanval op Frankrijk door Duitschland over Belgisch grondgebied. Men vreest te Berlijn slechts één ding en dat is, dat te Antwerpen Engelsche troepen aan land gezet zullen worden. Dat is de geheele kwestie van het fort bij Vlissingen. Duitschland heeft aan Europa Nederlandsche was. Duitschland heeft niets gedaan dan het zwaard in de schaal gelegd en Europa is stil gebleven. Overal dreigt de oorlog. Het doorgraven van de landengte van Panama kan een ontzettende wor steling ontketenen. In Europa heeft men, behalve de kwestie van Elzas-Lotharingen, de Oostersche kwestie en het onvermijdelijke Duitsch Engelsche conflict. Het oogenblik is slecht gekozen, om van algemeene vrede te spreken. Ribot zeide, dat het bondgenootschap met Rus land en de entente cordiale voor Frankrijk een bron van groote kracht zijn. Het bondgenootschap met Rusland zal blijven bestaan in het belang van Frankrijk. Men overdrijft de draagwijdte van de ontmoeting te Potsdam. De buitenlandsche toestand is niet zoo verontrustend als men beweert. De moeilijkheden in Marokko waren voorzien. De ware moeilijkheid zit te Fez. Het beste beleid is den Sultan te steunen en hem te helpen om de orde in zijn land te herstellen. de toespraak van den koning en zeide De vriend schap tusschen de Duitsche en Italiaansche dynastie en de beide volkeren is gedurende de geslachten bewaard gebleven en in vereeniging met Oosten rijk-Hongarije heeft zij den vorm van een bond genootschap aangenomen, hetwelk gedurende meer dan dertig jaar medewerkt aan het in stand houden van den wereldvrede. Om een nieuw bewijs van deze vriendschap te geven, kunnen wij aan Uwe Majesteiten de groeten en de wenschen van den keizer en, de keizerin aanbieden met het vijftigjarig jubilé van het koninkrijk Italië De wenschen van onze doorluchtige ouders zijn ook de uitdrukking van de nartelijke gevoelens van het geheele Duitsche volk. Het Duitsche volk neemt met deu keizer op de meest iuuige wijze deel in de lotgevallen van onzeu bondgenoot Italië en het wenscht aan Italië ook in de toekomst een voortdurende welvaart onder de zegeuryke regee ring van het huis van Savoye. ITALIë. Reuter seint uit Rome: Op het Quirinaal had een galadiner plaats ter eere van den Duitschen kroonprins en de kroon prinses. De koning, de koningin, de ministers, de hooge ambtenaren van het hof en van den Staat, de voorzitters van Senaat en Kamer, prins Biilow, de Duitsche ambassadeur e.a. waren tegenwoordig. Prins Wilhelm antwoordde in het Duitsch op ik er tot nu toe geen notitie van genomen heb, dat geschiedde enkel d&drom, wijl de ondervin ding mij geleerd heeft, dat elke hartstocht in hevigheid toeneemt als men haar hinderpalen in den weg legt. Ik handelde nochtans verkeerd, door de zaak te ignoreeren... men heeft, helaas, in uw huis vergeten, wat men ons schuldig is, en verklaringen aangenomen, welke beter ach terwege waren gebleven... reeds daarom, wijl zij van hul en geener waarde zijn. Mijn zoon is sedert zijne kindsheid verloofd met mijn pleeg kind „Hij heeft zulks voor mijne dochter niet ver zwegen. maar de liefde van die twee was hun beiden te machtig. Ik zelf kreeg daarvan pas kennis eenige dagen geleden, en toen ik zag, dat het hier een ware, oprechte liefde betrof, voelde ik mij niet gerechtigd, tusschenbeide te treden Ik ben wel verplicht een trouwe dienaar te zijn van den huize Grauenegg, maar niet om ter wille van de grafelijke familie mijn kind ongelukkig te maiten. „Bah... ongelukkig Daarover is wellicht mevrouw de gravin niet in staat te oordeelen, ik verzoek u derhalve, mij te laten uitspreken. Gisteren eerst vernam mijne dochter uit den mond der blinde Hanna, dat er een testament bestaat, volgens hetwelk graaf Herbert, voor 't geval hjj huwt met mijn Lore een aanzienlijk vermogen verliest..." „Zeer juist." „En dat het bezit van dat vermogen -ëbne De commissie voor - de verandering der Fran, sche militaire uniformen heeft hare werkzaam heden geëindigd. De commissie heeft voorge- gesteld, dat de stof van alle uniformen van het leger zoowel voor de manschappen als voor de officieren, een licht grijsgroene kleur zal hebben, helm zal ook met stof bekleed en zeer licht van gewicht zijn, gelijkende op de brandweerhelmen. Bij de distinctieven en de uitrustingsstukken zal blinkend metaal geheel worden vermeden. De u inialnr on rt Oa I Dorliuo^*' voor de herfstmanoeuvres van dit jaar, twee batal jons in den nieuwen uniform te steken. De »Kölnische Zeitung" verneemt van haar correspondent te San Antonio (Texas), dat de Mexicaansche opstandelingen in de laatste dagen opvallend rustig zijn geweest. Men zegt echter, dat zij 3000 man regeeringstroepen in Chihuahua hebben ingesloten. De regeering maakt nu echter ook ernst van het geval en men verwacht beslis sende gevechten. Men vindt Madero's hardnekkigen eisch, dat Diaz moet aftreden, dwaas, en maakt eruit op, dat het den aanvoerder der opstande lingen veel minder om hervormingen dan om den Presidentszetel is te doen. De »Lokal Anzeiger" verneemt uit New York, dat daar meer dan 200.000 arbeiders, mannen en vrouwen, bij de begrafenis der slachtoffers van den brand in de skyscraper een ommetocht door de stad hebben gehouden. Zij trokken in diep stilzwijgen voorbij het verbrande huis, om te protesteeren tegen de weinige bescherming, die men den slachtoffers heeft kunnen bieden. Het was de grootste en indrukwekkendste betooging, die ooit in New-York is gehouden. Een 150-tal ontevreden wijnbouwers te Bar- sus-Aube hebben voor het stadhuis een manife statie gehouden, waarbij zy protesteerden tegen de door de Kamer van Afgevaardigden aangeno men verdaging van de behandeling van het vraag stuk der grensbepaling. Vervolgens trokken zij naar het station en eischten, luid schreeuwend, dat de noodzakelijkheid is voor hem en de zijnen. De gravin klemde hare lippen opeen maar zweeg. Daarop besloot Lore, uit eigen, vrije bewe ging, haar levensgeluk voor de familie Graue negg op te offeren. Zóó staan de zaken, en ddarom verzoek ik om mijn ontslag. Een steen, die voor anderen gevaar kan opleveren, ruimt men het beste geheel en al uit den weg. „Weet mijn zoon van dit besluit af?" „Neen. Ik zal hem daarvan eerst in kennis stellen, wanneer ik mijn ontslag definitief ge kregen heb." De gravin reikte Steinbrech de hand. „Dan moet ik u hartelijk bedanken, heer Steinbrech... U heeft als een waarlijk trouwe dienaar gehandeld." „Dezen lof moet ik van mij afwijzen. Mijn dienstbetrekking kwam ctaarbij geenszins in aanmerking. Zooals de zaken stonden, zou ik in elk geval aldus gehandeld hebben. Wat mijn ontslag betreft, mag ik dat wel als toegestaan beschouwen „Ja zeker. Ik zal u het overige schriftelijk doen toekomen, heer Steinbrech. En... nogmaals mijn besten dank." Vereischt niet Steinbrech boog eventjes en verliet het ver trek. (Wordt vervolgd\. i M'klaard, dat de Vlissingsche kwestie onn 7ti9v*r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1