Hst „ReToMie"-tonplot ia Suriname. Binnenland. Stads* en Gewestelyk Nieuws. spoorwegmaatschappij voor da Zondag a. 3. te Troyes plaats hebben groote meeting hun een verlaagd tarief zou toestaan. Uit Cadix wordt geseind, dat in het arsenaal van het in de nabijheid gelegen plaatsje San Fer nando een kruitontploffing heeft plaats gevonden. Nadere bizonderheden ontbreken. Voor het Hof van Justitie te Paramaribo ving Maandag 13 Maart des morgens kwart voor negenen de behandeling aan van de bekende zaak-Killinger. Beschnldigd het misdrijf te hebben gepleegd van samenspanning die de verandering der regee ring ten doel heeft (op welk misdrjjf artikel 56 van het Wetboek van Strafrecht de doodstraf stelt) staan terecht 1. Frans Pavel Vaclac Killinger, of wel Fran- ciscus Killinger, zich teekenende F. Killinger, oud 35 jaren, inspecteur van politie, geboren te Hodenyi (Hongarije) 2. Louis Ferdinand Arduin, oud 31 jaar, agent van politie der 2e klasse, geboren in Suriname 3. Jatan,oud 49, jaar agent van politie der 2e klasse, geboren in Britsch-Indië 4. James Adolphus Hughes, oud 34 jaar, agent van politie der 3e klasse, geboren in Demerara (Britsch Guyana) 5. Emile Frederik Sporkslede oud 34 jaar, agent van politie der 2e klasse, geboren in Suri name 6. Johannes Adolf Arduin, oud 42 jaar opzich ter op den houtzaagmolen »De Eendracht", geboren in Suriname. 7. Willem Charles Arduin, oud 40 jaar schrijn werker, geboren in Suriname. In de instructie zijn door beklaagde Killinger ver schillende verklaringen, die thans door hem beves tigd worden. Verder verklaartjhij, dat hij Suriname heef tlief gekregen als zijn tweede vaderland en dat hij overtuigd was, dat met ijzeren hand moest worden ingegrepen om de toestanden te verbeteren. Niet door evolutie, alleen door revolutie achtte hij de stervende kolonie te redden. Hij was boven dien overtuigd, dat het moederland blij zou zijn op een fatsoenlijke manier van de kolonie, die een lastpost is, af te zijn. Wat den president deed vragen of Nederland bekl. had verzocht het van dien lastpost te be vrijden. In den loop van het verhoor, dat aan vankelijk niet veel meer dan theoretische bespie gelingen oplevert, verklaart Killinger verder, dat hij gaarne alle schuld, ook van zijn medebeschul digden, op zich neemt. De tweede beschuldigde, de politieagent L. Arduin, geeft in zijn verklaringen een overzicht van de wjjze waarop Killinger hem in zijn plan nen heeft ingewijd en er toe overgehaald. Killinger o eienue, volgens bekl,, een onweerstaanbare macnt uit over alle ambtenaren. Maar bekl. ziet nu in, verkeerd te hebben gedaan door Killinger te vol gen en dat diens plan niet uitvoerbaar was. Wat de feiten betreft, komen de verklaringen van L. Arduin, evenals die der meeste andere beschuldigingen overeen u et de opgaven van Killinger. De verhooren der vijf andere beklaagden komen in hoofdzaak op hetzelfde neer als die van Killin ger en van L. Arduin. In 't algemeen doen de beschuldigden geen moeite terechtzitting om zich door slimmigheidjes te redden. Hun eenig excuus is, dat zij sterk onder invloed van Killinger stonden, in wien zij een onbeperkt vertrouwen stelden en door wiens plannen zij overtuigd waren de kolonie tot groo- ten bloei te zien komen. Zooals Hughes het uit drukt zij waren bereid, voor het land dat zij lief hadden, zoo noodig hun leven te offeren. Wel zegt in den loop van de behandeling de bekl. Jatan, dat hij nooit ernstig van plan is geweest mede te doen, wat na eenige volgende vragen en antwoorden Killinger brengt tot de nitspraak, dat hij tot zijn droefheid ziet, dat het verraad niet buiten maar in het komplot schuilde. Bekl. Joban Arduin voert tot zijn verdediging aan, dat hij had voorgesteld eene commissie te benoe men. Wat de president deed opmerken, dat commissies je in den regel verder van het doel brengen. In verband hiermede is het slot van de zitting van dien dag als volgt Het Openbaar Ministerie vraagt ten slotle aan Killinger, waarom hjj zijn beweerde grieven om trent de kolonie alleen aan Duitschers heeft mede gedeeld. Waarom niet geklaagd bij de bevoegde politieke personen in Nederland, die de macht hadden verandering te brengen, of de pers te baat genomen Killinger: Er zou dan misschien een commissie zyn benoemd, die een lang onderzoek zou doen, om eindelijk een groot rapport uit te brengen, dat ad acta zou worden gelegd. Ik ben het eens met den President, dat commissies niets geven. Zij geven uitstelen afstel. (Onderdruktetoejuichingen bij het publiek Het Openbaar MinisterieIk ben het niet met u eens. De vrijzinnige pers zou zeker haar me dewerking niet hebben onthouden, doch ik zal niet verder op de zaak ingaan. Gedurende de beide eerste zittingen gaf het publiek meermalen blijk van goed- of afkeuring, wat de president eenige malen met ontruiming deed dreigen. In de derde zitting wordt het duidelijk, dat de stemming onder het publiek voortdurend gunstiger wordt voor Killinger. Als laj zich gedurenoe de pauze even voor een der ramen vertoond-, wordt hij met hoera begroet. He derde zitting was geheel gewyd aan ge- tuigenverhooren, die weinig nieuws opleverden. De adjunct-inspecteur K. D. Vlieze kreeg een terechtwijzing omdat hij de mededeelingen van een der getuigen over de omwentelingsplannen als een grap had opgevat. Hij had werk be- hooren te maken van het geval, te meer omdat Killinger ook hem had gezegd hem noodig te zullen hebben voor iets groots. Aan 'tslot van de zitting wordt nog gehoord Adolphina Wons, op verzoek van verdediger Fer nandas gedagvaard. Deze getuige, voormalig huisbediende van Kil linger, verklaart dat deze op zyn lessenaar een gipsbeeldje van Napoleon had staan, en haar eens gezegd heeft, dat zij alles in huis mocht breken, behalve dit beeldje, dat hij als een «godheid" be schouwde. Bij het vertrek weerklinkt uit honderden kelen op straat eenleve Killinger 1 In het fort Zee- landia heeft zich ook een menigte opgehoopt, die Killinger luide toejuicht. Onder weg neemt Kil linger eenige keeren den hoed af voor de menigte en herhaalt het zelfde als hij in 'tfort uit het rijtuig is gestapt, om daarna ia de gevangenis te verdwijnen. Ook Louis Arduin wordt bij het wegrijden door de menigte hartelijk toegejuicht. De vierde zitting was gewyd aan het verhoor der deskundigen. De kapitein-commandant der troepen, de heer F. C. Hirschmann gaf een uitzetting waarom z.i. het plan Killinger absurd was en deelt in ant woord op hem gedane vragen eenige bijzonder heden mede omtrent de organisatie van de be zetting. Daarna worden gehoord de drie genees- heeren, die Killinger meer of minder langen tijd geleden hebben behandeld. De heer M. P. Heilbron heeft een jaar of zes geleden Killinger behandeld wegens slapeloosheid en als gevolg daarvan zenuwachtigheid. De heer J. F. Nassy verklaart hetzelfde. Hij beschouwt de zenuwachtigheid van Killinger mede als een gevolg van een neus-poliep, waarvan Killinger in Europa is geopereerd. Bij zijn terugkomst vond deze deskundige, dat Killinger nog opgewondener was dan vroeger, en viel hem ook wel zijn hou ding op, als hij, steeds gewapend met een mi" nisterportefeuille, over straat ging, doch bepaalde psychologische afwijkingen heeft hij niet opge merkt. De heer Dragten ten slotte beschouwde Killinger vódr zijn vertrek naar Europa- als ijdends aan ziekelyke slapeloosheid en tropische bloedarmoede, doeh ook deze deskundige heeft nimmer bepaalde storingen der geestvermogens opgemerkt. Aan het eind der zitting verzoekt de President de beschuldigden, zich op weg naar de gevange nis minder aan te stellen, door met hoeden te wuiven enz. De beschuldigden voldoen aan dit verzoek. Al leen wordt door Killinger die weer onder een hoeraatje wegrijdt een paar maal gegroet. Tot zóóver de verslagen in de tot nog toe ont vangen West-Indische bladen. In de vyfde zit ting, waarvan wij nog geen verslag ontvingen, was de procureur-generaal-aan het woord. De correspondent van het «Alg. Hbl." te Para maribo heeft d d. 18 Maart aan dit blad gemeld> dat de procureur-generaal hij het Hof van Justi tie tegen alle zeven beschuldigden de doodstraf heeft geëischt wegens «samenspanning de veran dering der regeering ten doel hebbende". Verder heeft die correspondent nog o.m. ge schreven »Zeer opmerkelijk was de houding van het pu bliek, dat de samenzweerders herhaaldelijk toe juichte, wanneer zij van de gevangenis per rij tuig werden overgebracht naar het Hof. Daarin behoeft men echter geen revolutionnaire gezindheid te zien Het meerendeel van de bevolking weet niet eens wat een revolutie be- teekent. Men voelde echter begrijp ik het wel sympathie voor Kill nger, omdat hij de bij veien bestaande ontevredenheid wilde mauifesteeren in een daad. Maandag loopen de pleidooien af." Eervolle onderscheiding. By Kon. besluit van 4 dezer is J. F. Maassen, wethouder der gemeente Ginneken, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het bezoek van Pres. Fallières. De «Figaro" brengt in herinnering, dat het voor genomen bezoek van president Fallières aan Koningin Wilhelmina het eerste officieele bezoek zal zijn, dat het hoofd van den Franschen Staat (juister ware: van de Fransche republiek) aan onze Koningin brengt, en dat, volgens het gebruik, dit bezoek door Koningin Wilhelmina even offici eel zal worden beantwoord. Het blad beschouwt de uitnoodiging als een bewijs van de gevoelens van sympathie der Ne- derlandsche Regeering aan Frankrijk, en vraagt jn dit verband, of een «rapport" in het «Militair Weekblad," waarin tot de onuitvoerbaarheid der versterkingen te Vlissingen wordt geconcludeerd, door haar is geïnspireerd. In het bedoelde artikel (dat ons niet bekend is, wordt betoogd, dat de grondgesteldheid van Walcheren den bouw van forten, die aan de moderne eischen moeten vol doen, niet toelaaten dat de ligging van het eiland het onmogelijk zou maken de versterkingen te'masquéereti voor een uit zee naderenden'vijand, aan wiens vuur zij voortdurend zouden zijn blootgesteld. De pest in Indië De specialiteit op het gebied der pestziekte, welke de Nederlandsche regeering naar Java zal uitzenden, is naar de «Tel." verneemt, de heer dr. J. J. van Loghem te Amsterdam. Deze heeft de buitenpest in Engelsch-Indië bestudeerd en zal aan de in Indië werkzame deskundigen, die thans natuurlijk overladen zyn met werkzaamheden, op bacteriologisch gebied hulp verleenen. Het voornemen bestond, den heer dr. J. J. van Logchem als deskundige te verbinden aan den sanitairen dienst, welke B. en W. van Amsterdam in de Amsterdamsche haven willen organisee- ren. Thans zal genoemd college een voorloopige voorziening voorstellen voor den tijd, dat dr Van Logchem zyn diensten in onze Oost verleent. Tariefwet. Het hoofdbestuur van den Algemeen Nederl. Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten, een krachtige actie te voeren tegen de ingediende tariefwet. De voorgestelde bepaling, om chroomgelooid geiten- en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 2 °0 naar de waarde te belasten, zou de schoen industrie, die aan meer dan 60.000 menschen werk verschaft, zwaar treffen. (N. R. Ct.) De burgemeester van 's-Gravenliage. Na aanstaanden Maandag de laatste raadsver gadering te hebben gepresideerd, zal de burge meester van 's-Gravenhage in een vergadering van B. en W. op Woensdag 12 April a. s van het college afscheid nemen. De Bakkerswet. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Naar ik verneem, is het afdeelingsonderzoek van het gewijzigd ontwerp Bakkerswet over het algemeen niet ongunstig voor minister Tal ma geweest. Wat de regeling van den arbeidsduur betreft, was er zelfs een sterke groep leden van oordeel, dat de minister nog niet ver genoeg ging. Het is vrij zeker, dat het ontwerp door de Kamer zal worden aangenomen. (Tel.) - De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Bakkerswet heeft gisteravond vergaderd. Gourerneur-Suriname. «De West" van 17 Maart schrijft: Reeds sedert eenige dagen doet een gerucht de ronde, dat mr. Hofstede Crull, procureur-generaal, met verlof in Nederland, in Augustus zal terug- keeren in de kolonie, om op te treden als waar nemend Gouverneur. De Armenwet. Gisteravond heeft de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer voor de Armenwet haar arbeid hervat. Mr. J. Versteeg. De burgemeester der gemeente Nieuwendam, de heer mr. J. Versteeg, is zeer ernstig ziek. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.2 te Stornoway. •Laagste barometerstand 750.5 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, meest nooroordoostelijke wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tem peratuur. De kiezerslijst. In het Bondsgebouw, Lange Haven, ligt voor iedereen ter inzage de kiezerslijst voor het jaar 1911/12. Men zal goed doen zich te vergewissen of men al dan niet op de kiezerslijst voorkomt. Alle ge- wenschte inlichtingen zijn in het Bondsgebouw te bekomen. Stedelijk Museum. Volgens voorstaande kennisgeving zal het Ste delijk Museum op Tweeden Paaschdag en Tweeden Pinksterdag voor het publiek zijn opengesteld van des namiddags 2 tot 4 uur, tegen betaling van 10 cent per persoon. Bevulking te Schiedam. Maand Maart 1911. Bevolking 0p 28 Februari 1911 32389 zielen Geboorte 70 Vestiging 174 244 Overlijden 40 Vertrek 189 229 Meer 15 zielen Bevolking op 31 Maart 1911 32404 zielen Gesloten werden 12 huwelyken. Do nieuwe school. De nieuwe schoolbouw, welke de vorige week door B. en W. werd aanbesteed, is opgedragen aan den laagsten Inschrijver, den heer J. van Stuyvenberg, te 's-Gravenhage, voor de som van f49000. terwyl aan den heer F. Beukers, werk tuigkundig ingenieur alhier, nadat van verschil lende personen prijsopgaaf was gevraagd, de in stallatie voor eene centrale ve warming van deze school is gegund. Bakkersrust. Aan heeren bakkerspatroons is heden een cir culaire verzonden, waarin hun namens de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen gevraagd wordt om te voldoen aan het billijk verzoek der bakkersgezellenvereenigingen, dat op den Tweeden Paaschdag noch brood gebakken, nocli brood bezorgd behoeft te worden. De bak kersgezellenvereenigingen vroegen de medewerking der Kamer om de inwilliging van dit verzoek te verkrijgen. Waar de Kamer reeds verleden jnar aan een dergelijk verzoek voor den Tweeden Kerstdag steun verleende en op dezelfde gronden nog steeds van meening is dat met eenigen goeden wil aan de bakkersgezellen voor den Tweeden Paaschdag ook wel rust kan worden gegeven, wil zij blijk baar het billijk verzoek gaarne steunen. Ook wij meenen er bij de betrokken patroons op te moe ten aandringen, aan het verlangen der bakkersge zellen te voldoen en aan het publiek te verzoeken, eenige inschikkelijkheid in dezen te betoonen. Ned. Boerenbond. De afdeeling Schiedam en Omstreken van den Ned. Boerenbond hield gister-avond de aangekon digde vergadering in het lokaal «De Vriendschap", dat, vermoedelijk vooral door de ongunstige weers gesteldheid, slechts door een klein getal leden bezet bleek. De heer L. Hoogerbrugge Wzn., omtreeks half acht de vergadering openend, deelde eerst mede, dat hij ditmaal de vergadering leiden zou, daar de voorzitter, de heer mr. von Briel Sasse, door familie-aangelegenheid verhinderd was, en sprak den wensch uit dat de beide voor dezen avond aangekondigde sprekers voldoening zouden hebben van hetgeen zij dezen avond ter sprake zouden brengen. De mindere opkomst schreef voorz. toe aan het slechte weer, dat echter niet kon doen besluiten, de moeilijk te verdagen vergade ring uit te stellen. Nadat vervolgens de notulen der vorige verga dering waren gelezen en onveranderd goedgekeurd, werd door den secretaris, den heer Th. Saraber, het jaarverslag uitgebracht Daaruit bleek, dat het aantal leden der afdeeling nog steeds stijgende is en klom van 175 tot 188. Het aantal bestuurs leden werd dientengevolge uitgebreid en in het bestuur namen zitting de gekozen leden, de heeren P. in 't Hout, voor Schiebroek, en A. Henning, voor Rotterdam. Het Schiedamsche veefonds, 133 leden tellende, verzekerde in den loop van 1910 5332 runderen de uitbetaalde schade beliep f4785, de terugont vangen gelden voor vleesch, vet en huiden be droegen f1223. Het batig saldo bedroeg f660, zoodat de premie voor verzekerd rund op f0.90 kon worden vastgesteld en dus uit de kas 10 et. per stuk kon gerestitueerd worden. De uitkom sten der veeverzekering waren voor de deel hebbers gunstiger dan het vorig jaar, hoewel steeds minder vee verzekerd wordt, doordat de boeren in het spoelingdistrict steeds meer de spoeling als voederartikel uitschakelen en dus minder vee kunnen houden dan voorheen. De Boerenleenbank in Overschie neemt steeds hooger vlucht. Bij een reusachtigen omzet van meer dan een millioen, behaalde zij een winst van f611.82 en bracht 't tot een reservefonds van f 10.084; die in Kethel, voor 99% bestaande uit Boeren bonders, werkte mede zeer voordeelig en wist een reservefonds van f12.172 te vormen. De coöperatie in den Boerenbond kwijnt nog. De onderafd. Schiedam en Kethel mokken nog over den tijdens de levering verhoogden koekprijs door de fabriek van den Noord-Hollandschen Boerenbond te Utrecht, welke verhooging naar de meening der leden niet gerechtvaardigd was, omdat op de strooibiljetten een vaste prijs was gesteld. Daarentegen beweerde de Directie, dat men over een bepaald getal koeken en tijd had moeten contracteeren. De nieuwe directeur wil echter binnenkort alle pogingen aanwenden om de afgebroken relaties weer aan te knoopen en de leden tot aller tevredenheid van prima veevoer te voorzien. Nadat de secretaris met deze zakelyke mede deelingen, nog aangevuld met een dankwoord aan het afdeelingsbestuur en de besturen der onder afdeel ingen en het uitspreken van een enkelen wensch, het verslag had uitgebracht, bracht de voorzitter hem dank voor zijn schoon verslag en deed daarna door den secretaris, tevens penning meester, rekening en verantwoording doen. De rekening, sluitende met een batig saldo van f65.60, werd door de heeren Van Vliet en Van der Most accoord bevonden, waarna de penningmeester onder dank voor den voorzitter werd gedéchargerd- De verkiezing van twee bestuursleden in de periodieke aftreding aan de heeren Th. G. van der Burg en M. Roeling, waarvan de eerstgegenoemde niet meer in aanmerking wenschte te komen en de laatste herkiesbaar was. kwam daarna aan de orde. Als nienw lid (Schiedam) werd gekozen de heer C. de Jong met 15 stemmen, terwijl de heer M. Roeling met 26 stemmen werd herkozen op den heer J. Holiërhoek waren 8 stemmen uit gebracht, terwijl nog enkele stemmen over ver schillende personen waren verdeeld. Desgevraagd verklaarde de heeren Roeling en De Jong zich de benoeming te laten welgevallen, waarna de voorzitter hun gelukwenschte met hunne herbenoeming, hopend dat zy nieuwen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2