Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 8 April 1911. No. 9988. Officieele berichten. Uit de Pers. FEUILLETON De man in yt grijs. Wetenschappelijke berichten. Posterijen en Telegrafie. Kunst en Letteren. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTISNt Van 1 6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel Voor herhaaldelijk adreiteeren wo'rden uiterst biï- Iflke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Cursus ter opleiding van onderwijzers voor de acten L. 0. Land- en Tuinbouwkunde. De Burgemeester van Schiedam, vestigt de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden bij het Land- en ïuinbouw- onderwijs, op het hierondervolgend bericht «Blijkens een ontvangen mededeeling van den Rijkslandbouwleera3r en van den Rijkstuinbouw- leeraar bestaat het voornemen binnenkort te Rotterdam een cursus te openen ter opleiding van onderwijzers voor de acten L. O. Land- en Tuin bouwkunde De studie voor deze acten vordert een drietal jaren en eischt niet alleen theoretische maar ook practische ontwikkeling. Op het behalen van een dezer acten is in verband daarmee door het Rijk een premie gesteld van 100 gld. (honderd gulden), terwijl voor het behalen van de andere acte nog een premie van 75 gld. (vijf en zeventig gulden) wordt toegekend, onverschillig welke het eerst is behaald. De houder van een of twee dezer acten is de aangewezen persoon voor het geven van onderwijs aan de Rijksland- en Tuinbouwcursussen, hetgeen voor den onderwijzer een vermeerdgfing van inkomsten ten gevolge heeft, en de gemeenten gelegenheid biedt land- en tuinbouwonderwijs te verkrijgen. De onderwijzer in 't bezit van acte land- of tuin bouw kan om den daaraan verbonden werkkring zich een belangrijke positie in het maatschappelijk leven verwerven. Het ligt in de bedoeling de lessen aan boven bedoelden opleidingscursus te geven des Zaterdags middags gedurende iU/2 a 3 uren tot een aantal van 100 of ruim 100 uren per jaar. Alle bezitters van de school-acte lager onderwijs kunnen aan den cursus deelnemen doch in hun eigen belang wordt aan degenen, die niet in het bezit zijn der hoofd-acte aangeraden zich niet voor land- of tuinbouwkunde te bekwamen, alvorens genoemde acte door hen is behaald. Voor hen, die per Staatsspoor moeten reizen, bestaan, voor het geval de afstand van hun station tot dat te Rotterdam niet meer bedraagt dan 40 K.M. eenigszins goedkooper tarieven waarvan onder bepaalde voorwaarden mag worden gebruik gemaakt. Mocht door overgroote deelname blijken, dat splitsing van den cursus noodig is, dan zullen vermoedelijk land-en tuinbouw gescheiden worden. In dat geval zuilen de lessen voor de landbouw kundige studie waarschijnlijk eerst in September a.s. aanvungen. Zij, die zich voor de acte landbouwkunde wen- schen te bekwamen gelieve zich te wenden tot den Rijkslandbouwieeraar te Rotterdam, en zij, die zich voor de acte tuinbouwkunde willen bekwamen tot den Rijkstuinbouwieeraar te Boskoop, vöor 45 April 1911 Schiedam, 8 April 4911. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Hot debiotrecht op tabak. Be „Nieuwe Rotterd&msch© Courant" betoogt kr een artikel over het debiotrecht op tabak, diat het verzet een eigenaardigein trek in onzen volksaard toont Eek belasting van ongeveer 200 °/o op een genotmiddel, dat voedingsmiddel tevens is, als de suiker, laat men zich welgevallen. Toen minister Kolkman een dier weinige kansen ver speelde, om van die uiterst zware belasting wat af te krijgenbleef de wind liggen; geen schijn van een storm brak los; over 10 <y0 op de tabak raakt Holland in last, en lijkt, de ht weging onbedwingbaar. Dit komt intusschen waarschijnlijk, ook hiervan, dat onze vrou wtin het kiesrecht niet hebben. Hat blad wij'st er oip, dat er een hemelsbreed verschil is tusschen een debietrecht op tabak cm accijns op voedingsmiddelen, levensbehoef ten van elkeen, en redeneert aldus Wordtin, door een accijns of belasting, de levensmiddelen kunstmatig' duurder en wordt dientengevolge onder de minder weiges telden het gebruik minder, dan treft mem direct de voortbrengende kracht van een groot deel van het volk. En voor zooverre accijnsen worden geheven van artikelen als zout,, waaraan elk individu ongeveer in gelijke mate volstrekte behoefte 'heeft, en dus het gebruik nauwelijks verminderen kan, werkt de belasting in om gekeerde reden met de draagkracht van de ge zinnen. Hoe guheti anders met de tabak. Hier heeft, men met een genotmiddel te doen, waarvan biet gebruik Kan worden ingekrompen, ja zelfs gestaakt, zonder dat het volk als gtehieel daarbij iets van zijn productievermogen zal inboeten. Daarenboven werkt dit debiotrecht wel dego- lijk maar draagkracht. Het is wel ontkend, doch 't, is, dunkt ons, onbetwistbaar. Bijl gelijk ge bruik van tabak zullen niet allen gelijk ten aanzien van het zout,, hetzelfde betalen. In tegendeel, er zal een sterke progressie warden verkregen. Het verschil in belastingopbrengst van den armen man, die 2 ets.-sigaren rookt, ietn den bctergestelden, welke1 5 cis.-.sigaren ver bruikt, beloopt reeds 250 °/o. De aard van het diebietrocht, dat naar den verkoopsprijs van de tabak wordt geheven, brengt mee, dat per ver braikseenheid door He rijken veel meer wordt betaald, d;am door de_ minder bedeelden. De aanslag naar draagkracht wordt vanzelf be- reikt^in den winkel aan de toonbank, doordat ieder zich sigaren kiest naar den prijs, die met met zijne draagkracht overeenstemt. 43) Een uur later begaf de gravin zich naar be neden in het park. Zij vond onder een bloed- beuk de blinde Hanna Kögler zitten en Riia Sydow naast haar Rita schreide en Hanna streek haar sussend over het hoofd, terwijl zij haar zachtjes toesprak. Bij dezen aanblik versomberde het gelaat van gravin Renate plotseling. Er verscheen iets leelijks, iets dreigends in haar oog, toen zij de blinde aansprak. „Wat doe je hier., HannaWaarom blijf je niet op je kamer? Je weet wel, dat ik niet van zulke vertrouwelijkheden achter m'n rug houd..." De blinde stond zwijgend op, greep naar haren stok en wilde zich verwijderen. „Wacht, ik zal u naar boven brengen zeide Rita fluks, terwijl zij hare oogen afwischte en de gravin voorbij wilde gaan. „Och, laat dat maar, Hanna kan heel goed den weg alléén'vinden... ik zie trouwens volstrekt niet in... Hanna, ga!" beval zij snibbig. De blinde richtte hare uitgedoofde oogen naar de oude gravin, en er lag een droefgeestige uit drukking op haar gelaat. Verlegen smeekend D e Militie w e t. „De Standaard" schrijft: Reeds nu kan gezegd, dat de kansen van de Militiewet goed staan. Het Kamerlid Thomson trok er tegen te velde maar dit verrast noch verontrust. De denkbeelden van den heer Thom son over'deze legerorganisatie wijken'principieel af van wat thans het eenige mogelijke bleek. N„„r de Militiewet van 1901 neigde men nog van meer dan ééne zijde tot zijn denkbeelden over, maar de sinds opgedane ervaring toonde op overtuigende wijze aan, dat we op die manier van den wal in de sloot geraakten, en ten slotte in volslagen weerloosheid zouden verval len. Dat nu desniettegenstaande de heer Thom son bij zijn eens ingenomen standpunt volhardt is begrijpelijk, en pleit voor de vastheid van zijn overtuiging, maar hij verloor alle kans, om zijn denkbeelden te zien triomfeeren. En hiertegenover nu staat, dat generaal Eland in „Het Vaderland" en evenzoo de redactie van de „Nieuwe Courant" zich in 't generaal gunstig over het ontwerp uitlieten. Met reserves. Dat kon niet anders, en het kan zeer wel zijn, dat tenslotte de Minister zelf inziet, dat er op een of ander punt nog een wijziging ten goede aan zijn ontwerp kan worden aangebracht. Te meer, daar men blijkbaar niet met een afbre kende, maar met een opbouwende critiek zal te doen hebben. Blijkbaar heeft de Raad van Defensie met zijn alarmkreet ten goede gewerkt, en beging de Regeering geen fout, maar kweet zich van een plicht, door dien alarmkreet over te hemen. Na tuurlijk mag men, ten aanhoore van het Buiten land, zulk een alarmkreet over eigen Defensie niet hooren laten, of men moet weten, hoe het gevaar te keeren is. Maar nu de Regeering met spoed haar ontwerp ter verbetering van den toestand kon indienen, bezat ze het zedelijk recht, om dan ook het nijpende van den toe stand tot besef van heel ons 'volk te doen door dringen. Er moet niet alleen gehandeld worden, maar er moeten offers worden gebracht, en tot het brengen van die offers moet overge gaan met grooten spoed. Is men het in hoofdzaak over den nu te vol gen weg eens, dan kan dit de schriftelijke en mondelinge behandeling van het ontwerp alles zins bespoedigen. Het debat kan zich dan saam- trekken op die enkele punten, waarover thans nog verschil bestaat, en dit vordert geen weken. Doch te meer mag er dan ook op worden aangedrongen, dat de nieuwe Militiewet met 15 Aug. e. k. reeds zal kunnen werken. Anders toch verliezen we weer een goed jaar, dat we niet verspelen mogen. De Commissie van Rapporteurs zal grooten spoed moeten maken, met haar Voorloopig Ver slag,' de Minister met zijn Memorie van Ant woord, en nog in, 't laatst van Mei of uiterlijk aanvang Juni zal het openbaar debat moeten geopend worden. tegen te gaan Een nauwlettend en gestadig toe zicht op het samenstellen der depêches, het vul len der zakken, de behandeling tijdens het ver voer, het ledigen van de zakken, en op de verdere behandeling ter plaatse van bestemming wordt met nadr uk aanbevolen. In het bijzonder is er op te letten, dat slechts die stukken los in de zakken worden gelegd, welke door hun vorm niet geschikt zijn om met andere te worden-samenge- bonden, en dat de gewoonte ingang vinde om bij iret vullen van de zakken, voor zooveel de be schikbare trjd zulks maar eenigszius toelaat, de bundels en losse stukken ordelijk zoodanig te plaatsen, dat zij zoo weinig mogelijk van het ver voer te lrjden hebben. Het personeel dient bij herhaling op de noodzakelijkheid van een zorg vuldige behandeling der poststukken te worden gewezen en gewaarschuwd dat nalatigheid en ruwheid te dien opzichte ernstig zal worden ge straft. Voorts moet bij de ter postbezorging eii bij iiankeering aan de loketten zooveel mogelijk wor den toegezien op behoorlijke verpakking en wan neer daartoe aanleiding bestaat, op gevaar voor beschadiging worden gewezen. Indien dienststuk- ken ter verzending worden aangeboden waarvan de verpakking niet voldoende blijkt, ziju de af zenders daarmede in kennis te stellen. Heeft dit op den duur niet het gewenschte ge volg, dan wordt omtrent die gevallen aan het hoofdbestuur bericht. zeide zij„Wees niet boos op haar, mevrouw xjQ gravin trad vlak tot bij de blinde en siste haar in t oor „Ga, en bekommer je niet om dingen, die je niet aangaan, anders kon waar lijk mijn geduld wel eens uitgeput raken 1 Waarom dring jij je altoos tusschen mij en de mijnen Nog altijd rustten de oögen van de blinde stoksrijl op haar Die doode blik bevatte iets wonderbaar beschulaigends. iets vreeselh'ks. „Ik dring mij niét' in," mompelde' zij' zoo zacht, dat alleen de gravin die woorden verstond. "M;,ar ik tracht goed te maken, wat. u ver zuimden Eiken nacht komt zij aan mijn bed om mij te vermanen wacht u wel, grayin, pok' doode: kunnen opstaan' én spieken, als het rijd is. Een offer heeft reeds moeten vallen eisch er geen meer..." De gravin was bleek geworden, doch meer uit 'toorn dan door den 'schrik. Nu gaf zij de blinde een st' mp. „Ga... ga., uit mijne oogen, krankzinnige!" Hanna stiompelde langzaain naar het huis, terwijl de gravin zich tot Rita wendde. Een oogenblik keken zij elkaar zwijgend aan, toen zeide Rita driftig „Waaiom is u zoo hard tegen die arme Hanna „En sederr wanneer trek jij partij tegen mij voor een dienstbode I „Ach, Hanna is immers sinds lang geen dienstbode meer 1 Hanna was altoos, als hét I Bij dienstorder is het volgende ter kennis ge bracht Het aantal klachten betreffende beschadiging van poststukken neemt in den laatsten tijd zeer toe. Aangezien de daarbij overgelegde stukken of omslagen meermalen de sporen dragen van ruwe of onoordeelkundige behandeling in den postdienst, worden de directeuren en ambtenaren dringend aangespoord, alles in het werk te stellen wat strekken kan om beschadiging van de stukken ware een moeder voor mij en Herbert. Wanneer Hanna niet op Grauenegg ware geweest, ik geloof, dat wij van dorst naar liefde waren versmachtMaar u kunt nooit velen, dat ie mand ons liefde bewijsook den armen graaf gaf u altijd reden tot ontevredenheid, als hij soms eens lief jegens, mij was... en thans, nu hij er niet meer is, zou ik eenzaam en verlaten zijn zonder Hanna..." Dit had zij er woest en toornig uitgeflaptal ae wrok van een naar warme genegenheid smachtend, verbitterd hart, gaf zich in deze woorden lucht. Gravin Renate was van schrik ineengekrom pen als haddezij een slag ontvangen. Verschrikt keek zij haar pleegkind aan. „Rita - hoe kun je zoo spreken?! Ben ie met wijs „O toch wel- Rita begon plotseling hevig te schreien - „alleen tot stervens toe onge lukkig! Ach, waarom - waarom leeft mijne moeder niet meer, waarom heb ik haar niet gekend... eene moeder zou mij ten minste lief hebben." „Rita ben ik dan niet een moeder voor ]e geweest?" De vraag kwam er benepen uit en werd op zulk een buitengewoon vreemden toon gedaan, dat Rita verwonderd opkeek. Was dat nog dezelfde koele vrouw, die nimmer een warm woord over de lippen scheen te kunnen brengen „Rita - antwoord mij Heb ik je .niet lief gehad, was ik niet altoos goed voor je?" Zonsverduistering - Den 28en dezer vindt een totale zonsverduistering plaats, die echter enkel zal kunnen worden waargenomen in een smalle strook, die zich van de Zuid-oostkust van Australië uitstrekt tot de Samoa-eilanden. Een der beste plaatsen om de eclips waar te nemen is het kleine koraal-eiland Vavau (18° 39' Z.B. 173° 59' W.L.) In de nabijheid van Neiafoe, de hoofdstad van het eiland, zullen drie Engelsche expedities de verduistering gaan observeeren. De Ie expeditie is die van het Solar Physics Observatory, welke staat onder leiding van dr- W. J. S. Lockyer. De 2e expeditie geschiedt onder de auspiciën van de Joint Permanent Eclipse Committee. De derde expeditie draagt een particulier karak ter zij wordt geleid en bekostigd door J. H. Worthington. De «Temps" meldt, dat 't ridder De Stuers te Parijs gelukt is, baron Rothschild, die nooit schilderijen voor tentoonstellingen wilde afstaan, .te bewegen eenige zeer schoone doeken af te staan voor de komende tentoonstelling van Hol- landsche meesters der zeventiende eeuw. De tentoonstelling belooft bijzonder belangwek kend te worden: er zullen ten minste vijftien Rembrandts zijn. T verleend' "U miJ 66n plaat3 in uw llui® lin>g?"C^erS n'6t^V~as Je niet a^toos mijn lieve- Rita haalde hare schouders op. Er flitste iets vijandigs uit hare oogen. „Zoo lang ik uw wil deed ja. Maar in uw hart besla ik even weinig plaats, als w eigen zoon. En nadat u mij alles heeft ontnomen, wilt ge mij ook nog Hanna ontnemen, van wie ik houd, die ik bemin, omdat ze mij liefheeft maar ik laat mij niet ook dat verbieden „Rita „Ja liet moet et nu maar uit. U heeft mij opgevoed en verlangt nu tot dank, dat ik fler- alhoewel wij elkaar totaal onver schillig zijn. Of ik of hij voor een ander liefde koester,, of u ons beiden ongeluKkig maakt, daar vraagt gij niet naar. Als maar de millioeuen van oom Felician in de familie blijven Goed, ik zal mij onderwerpen... maar martel mij dan ook niet langer! Het zou anders wel eens kun nen gebeuren, dat ik alle verschuldigde dank baarheid vergat... Herbert kan ook met een ander een huwelijk sluiten volgens zijn stand... Ik zie niet in, waarom nu juist ik?" «Genoeg, Rita, viel de gravin streng haar in de rede, „je vergeet alle welvoegelijkheid Zulk een taal..." O welvoegelijkheid Altoos dewelgemanierd- brèkenV nemen> al zou het hart ook daarbij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5