Terspreide berichten. t Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. PORTUGAL. Bij' de 'steeds groeiende monarchistische bewe ging in hot noorden van Portugal, die der regee ring gtrootem zorg baart, is zich Vrijdag een zeer brestigo muiterij der Lissahonsche arsenaal-ar beiders komen voegen, waard oor die overheid zich thians geplaatst ziet tegenover een uiterst kritie ken toestand. De minister van Marine had dezer dagen cenige artikelen van bet arbeids-regieaaent. veranderd, en geen acht geslagen op de daarop volgende pro testen der arbeiders- Vrjjdag-middag nu weid plot seling het teeken tot, sluiten in de werkplaatsen van het arsenaal gegeven en een groep gewa pende burgers en eerste machinisten drongen de gebouwen binnen. De machinisten dwongen 'n groote menigte ar beiders met opgeheven revolver, zich met hen naar het kabinet van den minister van Marine te begeven. Onder de vensters van de dienst woning van den minister werd halt gehouden, tegen wien n,u luide schimpscheuten werden ge richt. Toen de minister aan hot venster ver scheen, werden lallooze revolvers op hem ge richt, waarop zijn secretaris hem snel naar ach teren trok. Onmiddellijk werden een afdeeling der republi- keimebe garde, bonevens do landingstroepen van den kruiser „Almirante Reis" gealarmeerd. Alle ingangen van het ministerie werden door marine troepen bezet, terwijl matrozen met de bajonet op het geweer in cte gangen werden geposteerd. Toen de troepen aanrukten, verspreidden de botoogers zich. Een deel hunner maakte zich meester van een sleepboot van het arsenaal en begaf zich daarmede naar den kruiser „San Ra fael", waar zij om bescherming verzochten, die ton echter door den commandant van het schip geweigerd werd, waarop zij verdwenen, niemand weet waarheen. SPANJE. Volgens een bericht uit Madrid aan dé Temps" kwamen de inwoners van Canilla, in de pro vincie Malaga, in opstand en vielen zij dé ka zerne der gendarmerie aan, waarna zij de repu bliek ui triepet;. Bij hot oproer werden vijf personen gewond. Versterkingen zijn uitgezonden om de burgerwacht te helpen de orde te herstellen. TURKIJS. De „Times" verneemt uit Konstantinopel, dat er slechte berichten uit Albanië zijn gekomen- Da Turksche troepen moeten fel bestookt wor den, vooral in de buurt van Kastrate, waar de opstandelingen op de Turksche verdedigingswer ken kanonvuur laten spelen. Vele basji-bazoekk aan Turkschcn kant loopen weg. Do wali van Skoetari heeft naar Konstantinopel geseind, dat hij bang is, dat Toozi zich welhaast zal moeten overgeven en dat dé opstand zich uitbreidt. Te Konstantinopel verzekerde men gister, dat de Mohamedaanscbe Albaneezen uit Skoetari, aan wie de regeéving1 wapenen beeft verstrekt, en die zijn uitgetrokken om do regeering'stroepen te hulp te komen, door de opstandelingen zijn" terug gedre ven en 90 dooden en gewonden en 120 gevan genen verloren zouden hebben. MAROKKO. De Spaansche minister van builonlandscho za ken heeft een telegram ontvangen uit Tandzjer, meldende, dat op 3 en 4 April pen bloedig ge vocht is geleverd onder de muren van Fez, waar in do troepen van Moelai Hafid hot onderspit gedolven zouden hebben. ZUID-AF R.IKA, Een commissie uit den Senaat heeft rapport uitgebracht over de kwestie van kolonisatie, die haar tcsn onderzoek was opgedragen. Zij beveelt aan een groote ieening te sluiten, en die te be steden, jaarlijks een 500,000, aan den aankoop van geschrikt land en voorschotten aan men- 6chien, die zich een hoeve aanschaffen en zich op het boerenbedrijf inrichten willen. Er zijn, meent de commissie, in Zuid-Afrika genoeg men- schen, die voor dergelijke hulp in aanmerking komen, om aanstonds met kolonias tie te begin nen, maar tegelijk wil zij toebereidselen zien ge maakt om latc-r kolonisten van over zee te laten komen. JAPAN. De Kroonprinses van Japan heeft typhus. - Het Turksche consulaat te Buskir werd aan- gevallen door een bende Perzen, die de uitle vering eischten va:n lieden, die in dat consulaat een schuilplaats hadden gezocht. Een ambtenaar ein 2 kawas zijn gedood. De Perzische regeering heeft beloofd satisfactie te zullen geven. De koning van Griekenland is naar Corfoe vertrokken om daar zijne zuster, de koningin weduwe Alexandra, van Engeland, geboren prin ses van Denemarken te ontmoeten. De nieuwe kruiser nlndéfatigable" is te Plymouth teruggekeerd na proeftochten, waarbij de snelheid van 29 knoopen werd bereikt. Dat is het record voor de dreadnoughts en voor alle oorlogsvaartuigen, de torpedobooten uitgezonderd. De pest in Indië. In verband met het uitbreken van pest op Java vraagt de gouverneur-generaal van Ned.-Indië de spoedige uitzending van een zestal jonge artsen, genegen zich geheel te stellen ter beschikking van het gouvernement, om de diensten te ver richten, die hun nader zullen worden opgedragen, Aangezien Indische ervaring bij de pestbestrij- ding bezwaarlijk kan worden ontbeerd, is het voorshands de .bedoeling, dat zij zullen worden aangewezen ter vervanging van de geneeskundigen, die bij de pestbestrijding zijn te werk gesteld. Do correspondent van het „Handelsblad" te Batavia seint dat nu ook in. hét MaLangsche, twee gévallen van longénpest geconstateerd zijn. Minister Coljjn. De minister van oorlog is uit Noord-Holland terug van zijn inspectiereis, die daarmede geëin digd is. Mr. E van Tienhoven. De commissaris der Koningin in Noord-Hol land heeft biji een polder-inspectie koude gevat, waarom zijn geneesheer hem bedrhst heeft voor geschreven. Van oververmoeidheid i-s géén sprake. Gisternacht had de patient nog al met hoesten te kampen. f Prov. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND'. Da R.-K. Kiesverecniging' Recht en Plicht te Delft stelde candidaat in de vacature L. A. Vreeburg den heer prof. G. J Van Swaay, aldaar. Militiewet. Hedenavond vergadert de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsont werp tot wijziging der Militiewet. Debietrecht op tabak. De Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Delft heeft der Tweede Kamer verzocht, aan het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak goedkeuring te ont houden. In het adres wordt deze heffing in haar aard gelijkgesteld met accijns, omdat zij een genot middel treft, dat voor verreweg de meeste gebrui- kers is geworden een artikel van dagelijksche behoefte. De heffing zal, zoo zegt adressante, uit dien hoofde meer impopulair zijn dan welke andere heffing ook. Adressante voorziet, dat de handel in tabak zich verplaatsen zal voor minderwaardige soorten» en vreest, dat een gevolg daarvan zal zijn daling van de looneenheid der werklieden. Een aantal kleine winkeliers, die thans hun zaken gaande gaande houden door het crediet van den fabrikant, zal het onmogelijk zijn, het debietrecht bij voor uitbetaling te voldoen, waarmede dan aan hun bestaan als winkelier een eind is gemaakt. Ont duikingen te goeder en te kwader trouw zullen niet kunnen worden tegengegaan, zoodat ten slotte van de geraamde opbrengst slechts een deel in de schatkist zal vloeien. Op deze en andere gronden meent adressante, dat de Kamer het wetsontwerp zal moeten verwerpen. Eerste steen-legging door Prinses Juliana. Prinses Juliana zal hoogstwaarschijnlijk den eersten steen legigén bij het te verbouwen ge deelte van het paleis Het Loo. (N. R. Ct.) Het historische kanon. De raad der gemeente Brielle heeft besloten) aan. H. M. de Koningin een dankbetuiging te zenden, voor het aan de gemeente in bruikleen afstaan van het historische kanon; dit kanon zal in de vestibule van het Stadhuis worden opgesteld. Afscheid burgemeester Sweerts. De heer Sweerst de Landas Wyborgh nam gis teren in een korte rede afscheid van den Haag schen gemeenteraad, die hij voor het laatst pre sideerde. Hy gewaagde met groote dankbaarheid van de medewerking, die hij steeds heeft mogen onder vinden van den raad en niet in het minst van de wethouders. De heer Van Malsen, het oudste raadslid en de wethouder Jansen huldigden den afgetreden voor zitter in warme bewoordingen en spraken hun vreugde uit over de hooge onderscheiding den heer Sweerts ten deel gevallen. De heer Ter Laan zeide, evenals de andere heeren zich verheugd te hebben over de hooge onderscheiding, den burgemeester ten deel ge vallen. Deze heeft getoond, te willen wezen een burgemeester voor geheel 's-Gravenhage, die groote onpartijdigheid ook tegenover de sociaal democraten steeds heeft betoond bij de voorbe reiding en bij de verdediging der voordrachten. Maar spreker wilde den burgemeester vooral verzoeken vóór zijn aftreden de onaangename politiezaak tot een einde te brengen, ook voor zyn eigen positie. De voorzitter onderstelde, dat dit laatste onge twijfeld slaat op de motie-De Meester. Thans is gebleken, dat in sommige toestanden van de politie moest worden voorzien. Dit is geschied en de stemming onder het corps is dan ook ver beterd. Op dit oogenblik is er dan ook niets, wat.de burgemeester voor 't oogenblik kan doen. Als hoofd der politie heeft hij geroeid met de riemen, die hij had en zoo goed als er te roeien viel. De toestand is op 't oogenblik, zooals hij met de beschikbare krachten mogelijk is. Spr. heeft het personeel altijd doordrongen van den plicht, om steeds naar eer en geweten te hande len. De burgemeester hegft dus gedaan wat een goed en braaf burgemeester verplicht was. De heer Ter Laan voelde zich door dat ant woord zeer teleurgesteld. Hij bedoelde het ge heime debat, dat bij de begrooting (tijdens afwe zigheid van den burgemeester is gevoerd, dat nog niet is afgeloopen. Er is nog een commissie voor wie de burgemeester nog zou kunnen verschijnen, om inlichtingen te geven over de hoogere en hoogste ambtenaren. Gaarne wilde spr., dat de hurgemeester zich alsnog beschikbaar stelde voor de behandeling, speciaal van de nog aanhangige motie-Hoejenbos. De voorzitter herhaalde, dat de politie thans is, wat zij met de beschikbare middelen kan wezen. Meer kon hij niet zeggen. De heer De Meester wenschte kennen te geven^ dat hij het oogenblik om dit onderwerp ter sprake te brengen, minder gelukkig achtte. (Bravo's.) De heer Ter Laan verklaarde geen ander ge schikt oogenblik te hebben anders zou hij 't thans niet gedaan hebben. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.4 te Malinhead en Stornoway. Laagste barometerstand 749.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, noordelijken tot noordoostelijken wind, zwaarbewolk tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volkabadhuis. In de week van 3-9 April 1911 werden genomen 270 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 32 regen 26 regen 181 school kinder a 5 ct. 14 Gemeente-archivaris. In de plaats van dien heer Dr. K. Heeringa, dié onlangs werd aangesteld tot Rijksarchivaris ia de Provincie Zeeland, is tot archivaris dezer gemeente tijdelfk benoemd dé hoor N. J. M. Dresch alhier. „Katholiek Leven''. Het Bestuur deelt mede, dat de vergadering, welke op Woensdag 12 April e.k. zo.u worden gehouden wegens bijzondere omstandigheden tot nader order is uitgesteld. Tentoonstelling Burger-avondschool. In het gebouw der Ambachtsschool alhier wordt gedurende twee avonden een tentoonstelling ge houden van werk der leerlingen van de Burger- Avondschool. Er is op deze jaarlijksche tentoonstelling, die steeds aan belangrijkheid wint, weer veel inte ressants te zien. De omvangryke afdeeling bouwkundig teekenen maakt een zeer goed figuur. In de afdeeling vakteekenen, schilders, zijn mooie ontwerpen, geëxposeerd. Een tweetal stil levens van den leerling Pinster trekken hier zeer de aandacht. De eerste avond mocht de tentoonstelling zich reeds in een druk bezoek verheugen. Dé emmer bagger molen >,Aldos i v i", die den 18 Maart j.l. van life werf „Gusto" alhier naar Talcabuuno vertrok, is weibehouden te Las I'almas (Kanarische eilanden) aangekomen. De kanonneerbooten sldje n", »F oka" en «Empong", die op de rivier de Maas oefenin gen hebben gehouden, kwamen hedenmiddag om 4 uur alhier aan en namen ligplaats in de Voorhaven. Omstreeks 2 uur vertrokken zij naar Hoek van Holland, om van daar naar Hellevoetsluis op te stoomen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Rins dag "11 April1. 79 u. Amb. school Tem- toonst. Burger-Avondschool'. Dinsdag 17 April. 8 u. S. O. V. Concert „L. v. Beethoven". Griezelige vondst. Uit de rivier voor Dordrecht is gisteren een in verren staat van* ontbinding verkeerend lijk opgevischt, waaraan het hoofd en een arm ontbraken. Hei is op de algemeene begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld. Een vreemde vondst. Zaterdag 'n week geleden, werd, gelijk werd bericht, door een veldwachter in een luchtgat van een der privaten in het benedengedeelte van 't paleis van justitie, te Amsterdam een pakje bankbiljetten gevonden een waaide vertegenwoordigende van f1890. De biljenten waren opgerold en gewikkeld in een flanel len lapje, waaromheen een touwtje was gebonden. Natuurlijk werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en daarbij kwam aan 't licht, dat een rechercheur den vorigen dag iemand van bet privaat had laten gebruik maken. Die iemand was een man uit Hilversum, die zich wegens vermoedelijke verduistering van een naaimachine voor de rechtbank te verantwoorden had. De man vreesde, dat men hem misschien in preventieve hechtenis zou houden en dat het bij fouilleering in 't huis van bewaring licht achter docht zou wekken, wanneer men een groote som gelds in zijn bezit vond. Daarom oordeelde hij 't veiliger de bankbiljetten, waaronder een van f1000, 't welk aan de voorzijde tweemaal een geschreven letter L. vertoonde, in de luchtkoker te deponeeren, natuurlijk met de bedoeling zoo spoedig de omstandigheden dat toelieten zich er weer meester van te maken. De man hield vol op rechtmatige wijze in 't bezit van het geld gekomen te zijn toch doet de politie nog onderzoek naar de herkomst. Vast staat, dat de gevonden bankbiljetten niet in ver band kunnen worden gebracht met de verduiste ring der naaimachine. De hoofd-commissaris van politie bericht echter, dat het verzoek om inlichtingen inzake het be wuste bankbiljet van f 1000, als vervallen kan worden beschouwd. Diamantslijperij te Breda. Nabij Bre da is door eene Antwerpschie firma, een© diamant slijperij opgericht. Zij zal binnenkort in werking gesteld worden. Voorloop ig komen slechts oen meesterknecht en een jongen uit Antwerpen me de. De verdere werkkrachten zullen door de firma zelf gevormd worden. Zij nam reeds enkele Bre- diasche jongens aan, met wier ouders' ze het contract aanging, de jongens in 't eerste jaar geen loon uit te betalen en ze later, totdat ze volleerd zijn, jtfelken jare een hooger loon te geven. De leerlingen betalen ook geen leergeld, maar verbinden zich een zeker aantal jaren te blijven. Vergif tiig'i n g. Het gezin van den landbou wer W: Groten te Tongeren, in de gemeente Wijlhe, werd Zondag in korten tijd in rouw ge dompeld. Twee kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3 jaar, werden plotseling ziek en stierven kort daarna. Een derde kind van ongeveer 12 jaar werd. eveneens, in de R.-K. kerk aan de Boerbaar, door dezelfde verschijnselen aangetast. Dr. Kutsch- rulter uit Raalte vond goed, dat het kind naar huis vervoerd werd, waarna het per rijtuig van den pastoor derwaarts gebracht is. Gelukkig is het thans aan de beterende lvandMen vermoedt, dat de kinderen vergiftige spijzen gegeten heb ben. Daarnaar wordt door de politie een onder zoek ingesteld. (Zw. Ct.) D m i s d a ad I e R ij s w ij k. Naar wij ver nemen, moet mevr. v. H. geb. De B. te Rijs wijk, sinds eenigen tijd in voorloopdge hechtenis en beschuldigd haren man, de heer v. H., ver moord te hebben, bekend hebben het misdrijf te hebben gepleegd. Zij zou, alvorens de schoten te lossen, gepoogd hebben door vergiftiging met carbol een eind aan zijn leven te maken. (H.bl.) Do k eu r 1 o on e n-k west ie te Bus sum. Door den heer J. G. Griffioen, slager te Bus- sum, is thank tegen de gemeente eene rechts vordering ingesteld tot terugbetaling van f96,41 als onverschuldigd betaald keurloon. In verband hiermede, stellen B. en W. den raad voor te besluiten, zich in eersten aanleg te verweren. i I I IJl M o o r d a a n s 1 a g. Gistermiddag lokte een werkman van het technisch bureau Gonn.erman, te Iiaariem, vier revolverschoten op den werk baas. Deze werd in de beenen getroffen. Een andere werkman kreeg een schot in de borst en werd eriistip' gewond. Ongeluk. Zondagmorgen is ia een hotel te Amsterdam een 16-jarige lift jongen bij het glijden langs de leuningen der trap in de gang gevallen. Hij was dadelijk dood. Inbraak. Gisternacht is te Amsterdam inge broken ten huize van de familie B., Marnixstraat 3. Toen het echtpaar B., reeds bejaarde lieden, tehuis kwam, moeten de inbrekers nog in de woonkamer bezig zijn geweest mot het leegha len der zilverkast. Ze Webben nog den tijd gehad om den inhoud, dién zij hadden klaar gezet om te worden medegenomen, zoo te plaatsen, dat hij niét do aandacht trok. De lie er en mevr. B. die nog eenigen tijd in dezelfde kamer hebben ver toefd, terwijl de inbrekers zich stóhuil hielden in een zijkamertje, hebben niets bemerkt. Toen het echtpaar naar bed was gegaan, hebben de dieven mot een sleutel, welken zij in teen overjas vonden, dia brandkast geopend, en daaruit een bedrag van ongeveer f4500 weggenomen. Voorts wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2