Dagblad voor Schiedam TWEEDE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 15 April 1911. Ao. 9994. Kennisgeving. Kennisgeving. Bekendmaking. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. HERHALINGSOEFENINGEN. Ernstige onlusten in de Fransche wijnbouwers-districten. PARIJSCHE KRONIEK. -iUi - ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageljjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en pe: week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij p-lle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau HOTËRSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldelgk advetteeren worden uiterst fiji lijfce overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Opkomst onder de wapenen VOOR De Burgemeester van Schiedam, herinnert er bij deze nogmaals uitdrukkelijk aan lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddag bij het koips moeten aanmelden 2o. dat de miliciens-verlotgangers woonachtig binnen 2U K. M. van de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijnen 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden voor zooveel zij binnen bet Kijk gevestigd zijn, op het tijdstip waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald met het eerst vertrek kende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven voor zooveel zij buiten het Kijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddag. Schiedam, den 15den April 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, BESCHRIJVING voor de Belasting op Bedryf- en andere Inkomsten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, van den 4den April jl. A. no. 2Ü5 (3de Afd.j prov. blad no. 33, betrekkelijk de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1911,1912. Doen te weten Dat de beschrijving voor de belasting op be drijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 19111912 in deze provincie zal aanvangen op Maandag den lsten Mei 1911, terwijl de beschrij vingsbiljetten, ingevolge art. 13 1, tweede zin snede, der wet van den iden October 1893 Staatsblad no. 149), door of vanwege den ont vanger der directe belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald. Voorts worden de ingezetenen herinnerd aan de volgende bepalingen der wet op de bedrijfs belasting Art. 15 2. Ieder, die optreedt als bestuur der of beheerend vennoot van eeue hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering maatschappij, coöperatieve vereeniging of van eene vereeniging of stichting, die een bedrijt of beroep uitoefent, of als boekhouder eerier hier te lande gevestigde reederij, is gehouden, daarvan schrif telijk binnen éénen maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente, waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennis geving op de wijze, voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappen als bedoeld in art. 6 2, en van de in artikel 16 bedoelde commanditaire vennoot schappen op aandeelen, bestuurers van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waar over volgens artikel 5 1 en 2 en artikel 6 §2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daar van aangifte gedaan en de over vroegere uitdee lingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdee lingen ot uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij artikel 16 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöpera tieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëtei ten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden, binnen veer tien dagen na de vaststelling van balans of reke ning een zoodanig uittreksel als noodig is tot toe lichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der com missie van aanslag bedoeld bij artikel 19 16 of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Ilij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en artikel 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoog ste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van over treding van art. 45. Art. 47 6. Overtreding van art. 16 wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rond trekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij artikel 1 a, li en k, zijn ge houden, onverminderd hunne verplichtingen, om schreven bij artikelen 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het ge- meentestuur schriftelijk aan te melden, met op gaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke, dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastin gen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in artikel 34 en die in gebreke blijven, dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijt of beroep op, ot maken zij gebruik van het aan een ander algegeven bewijs, dan worden zij gestraft met een geldboete van ten hoogste f150.—. Dat de ingezetenen van het Rijk de bevoegd heid bezitten om zich bij de aanstaande beschrij ving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren door vóór of op '15 Mei a.s., het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. LEGGER TAN WEGEN EN VOETPADEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 3 van het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid Holland Brengen ter openbare kennis, dat de op den lOden dezer voorloopig gewijligd vastgestelde leg ger der voegen en voetpaden in deze gemeente, te rekenen van heden, gedurende een maand op de Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd en dat belanghebbenden, gedurende die maand, mogelijke bezwaren schriftelijk bij den Gemeente raad kunnen indienen. Schiedam, den 15den April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De iS eeretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis dat aangezien het deskundig onderzoek betreffende het verzoek van de N.V Maatschappij van Onroerende Goederen 'ei Anker" te Rotterdam om vergunning tot het oprichten eener distilleerder^ ca., kuiperjj en smederij, henevens een transportinrichting op het terrein aan den Buitenhavenweg, kadaster Sectie L. nos. 158, 159, lüü, 161 en 162, met twee dieselmotoren elk van 65 P.K., leverende de drijfkracht der fabriek, nog niet geëindigd is, de beslissing op die aanvraag is verdaagd Schiedam, 13 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De Paiijsche correspondent van de „Tel." seint uit. Epernay Zooeven keer ik terug van een tocht per auto mobiel dqor de géheele oproerige streek: Eper nay Ay Dizy Cumières-Daméry Ven- teuii-Damóry Boursault-Mardeuil Epernay, oinder de heldere zon en de strakblauwe lucht van Champagne. Naar den schijn te oordeelen, heerscWen thans overal algeheels kalmte en rust, maar volgens da geruchten, die ik onderweg opving, is deze kalmte inderdaad slechts schijnbaar. Zon vernam ik te Cumières, dat de bakkers aldaar beslist weigeren brood te leveren aan de militairen, en dat, om brood te krijgen voor de in het stadhuis geherbergde manschappen, de militaire bevelhebber dit onmisbare levens middel moeten requisitionneeren door' bemidde ling van geiwapende soldaten, onder commando van een onderofficier. Verder verneem ik, dat in die omstreken van Venleuil vanmiddag om half eén alle telegraf en telbtoon draden door wijnbouwers zijn door gesneden. Langs alle wegen en paden, tot, op de heuveltoppen, zag ik militairen, voetvolk en paardenvolk. Burgerlijke en militaire autoritei ten verheden onder vier oogen haar ongerust heid niet. Daar loopt een aanhoudend gerucht, voigens hetwelk de wijnbouwers binnen weinige dagen, morgen misschien al, naar Reims zouden willen optrekken. Een kapitein, bevelvoerder in een der plaatsjes, die ik vanmiddag doortrok, verleide mij, hoe, gedurende de eerste dagen van dein opstand, de vignerons van zins waren zich met geweld te verzetten logen do militairen. Men wilde zich echter per slot van rekening niet blootstellen aan het .gevaar, doodgeschoten k' worden. Maar hun ellende is dan ook groot. mannen zijn ,nu wat vriendelijker gezind te onzen opzichte, dan gedurende de eerste dagen, maar de vrouwen blijven onverzoenlijk. Om eenig begrip te g'even van de situatie hier in de streek, vermeld ik slechts dit: Om vrijelijk te kunnen circuleer en in dé opstandige streken hebben wijl twee „laissez-pa.sser" noodigéén van den pre fect der Manie in den vorm van een specialen coupe-file, en één van den „Conseil fédéral" der vignerons, in den vorm van een nood-katoenen armstrik met opschrift en volgnummer. Zonder coupe-file laten de militairen ons niet passeeren, en zonder armstrik de opstandelingen niet. Hel met burgerkleeren overtrokken politicvolte, dat vanmorgen Dubois en een paar andere ver moedelijke leiders van het oproer arresteerde, droeg nagemaakte armstrikken der- wijnbouwers federatie. Deze laaghartige truc wordt hier alge meen scherp veroordeeld, evenals de handelwijze van een redamistisch Parijisch ochtendblad, dit hier der politie allerlei Schunnige dienstjes be wijst, lot gro.ote ontstemming der fatsoenlijke jour nalisten, die liever niet voor stille verklikkers worden aangezien. Reuter seint uit. Reims: De voorzitter van het syndicaat van wijn- en champagnehandelaren, hééft aan den president van den ministerraad een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat niets gedaan werd om de revolulioinnaire beweging, die sinds lang voor bereid was, tegen te gaan. Ziehier eenige bijzonderheden over dei arrestatie van den wijnbouwer Lagache, een der vermoe delijke aanstokers der branden en plunderingen te Dizy on Av en in de onderprefecture te Eper nay. Een redacteur van de „Matin" begaf zich gis termorgen met twee fotografen van dit dagblad naar V.entouil, waar, volgens geruchten, Laga che zich verborgen hield, en beproefde diens schuilplaats te ontdekken. Op de weigering der bewoners, om de plaats te wijzen, waar Lagache zich verborg, toonde de vertegenwoordiger van de „Matin" het roodc insigne, dat het federaal comité der wijnbouwers welwillend ter beschik king der journalisten gesteld had, om hun mo gelijk te maken de oproerigestreek door te trekken, zonder zich aan mishandelingen bloot te stellen. De journalist beweerde gezonden te zijn dooi' het federaal comité om een belangrijke' en dringende mediedeeling aan Lag'ache te doen. De bewoners geleidden hierop de lieden van de „Matin" naar Lagache, die eerst voor stolden hem in een auto over de grenzen te brengen, daarna trachtten hem over te buien zich gevangen te géven en ten slotte, na \er- scheidene uren in |een auto te hebben rondge reden, hem vanavond om vijf uur aan de auto- rifeiten te Epernay overleverden. Dit alles al leen om de scène der inhechtenisneming van Lagache te kunnen fotografeeren. Deze „infamie", waarover die géheele streek met verontwaardiging en walging spreekt, wordt door de hier vertoevende vei'tegenwoordigters der Fransche en buitenlandsche pers streng veroor deeld. Het spreekt vanzelf, dat, dank zij deze „coup da reclame" van de „Matin", de journalisten bij iedere staking of volksbeweging nog meer dan vroeger beschouwd zullen worden als spionnen en helpers der politie, en nog meer dan vroe ger bij het uitoefenen van hun ambt gévaar zullen loopen, met gebroken ledematen uit den slag terug te keeren. Uit Bar-sur-aube, wordt d.d. 14 April geseind In den loop van den avond hebben bietoogers met een rood vaandel voorop, getracht verschil lende afsluitingen door de troepen en de gen darmerie gevormd met geweld te verbreken, ten einde het gebouw der onder-prefectuur te be reiken. De betoogers wierpen met stcenen naar den commissaris van politie, waarvan hem een in den hals Irof. Verschillende officieren wer den licht gewand; de soldaten drongen vervol gens de betoogers terug, die voortgingen met zingende door de straten te. loopen. Om elf uur 's avonds was de belonging geëindigd. FRANKRIJK. (Fan onzen Parijschen correspondent.) Zooals indertijd van het noodlottige ministe rie—Combes treedt weder opnieuw de collecti vist Jaurès, bij het bewind voeren van het Ka binet -Monis Berteaux en Cie naar voren. Frank rijk zoude zijn eind nabij zijn, indien deze roode aanvoerder ooit het recht verkreeg al zijn theoriën in praktijk te brengen. Bij de behandeling der begrooting van Koloniën stelde hij een ontwerp van diverse besluiten voor, te lang om hier op te noemen, waarin hij zonder blikken noch blozen en zonder er eenig geheim van te maken, zijn brutaalste plannen openlegt. Hij gaat recht op zijn doel af, en dat bestaat daarin, zijn vaderland te verminken, door Het tot de vage, onbestaanbare conditiën zijner dwaze humanitaire droomen te willen doen zinken. In Europa is hij de eerste advo-' kaat van nationale lafheid en door zijn onhan delbare liefde eener hersenschimmige vrede de vijand van elke manhaftige onderneming en militaire krachtbetoogingen. In de andere we- relddeelen is hij beslist voorstander van alles wat Frankrijk verminderen moet, en tot alle bloodheid en overgaven bereid welke 't op koloniaal gebied onvermijdelijk zouden verlagen en verzwakken. Te midden der groote mogend heden wenscht hij een nederig en gelaten Frankrijk. In Afrika en Azië preekt hij het af stand doen van elk initiatief en het terug roepen der troepen. Hij is de apostel van alle nederlagen en het vluchten voor den vijand. Zoodra Jaurès eene moeilijkheid, eene gaping, een hindernis bespeurt valt hij er op om ze te verergeren en maakt van een begin van paniek een volslagen nederlaag. Indien hij in de directie van de koloniale politiek een voet kon krijgen dan kan men er zeker van zijn dat. hij de zaken zeer ge makkelijk zal maken en vereenvoudigen, want hij ontneemt ze zelt haar reden van bestaan. Hij is een bewonderenswaardig regelaar, wanneer zich met de Fransche concurrenten verschillen voordoen, want hij verlangt dadelijk dat men het verschil bijlegt en zich vernedert. Het bui tenland is hem evenveel eerekronen en dank baarheid verschuldigd als indertijd de tegen standers van Fransch-Indië en Fransch-Canada onder de monarchie dit verdienden. Het onder werp van zijne beschuldigingen en hevige las terpraatjes is thans het regime van verschillende door den Staat gedane landconcessi s en anaeie welk hij met verbrokkeling van Frankrijks souvereiniteit bestempelt. Achter dit groote woord, wat mooi klinkt, verbergt hij het holle zijner gedachten en de ondergang van het kolo niale program. Wat zijn toch eindelijk die concessies anders dan de permissie door den Staat aan onderne-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5